Israël sluit zuidgrens Gaza af Tony Blair zit Labour in de weg Wereldsterren spelen voor oorlogskinderen Een van zes nieuwe heiligen is symbool tegen abortus Hooggerechtshof staat verdere sloop van huizen Palestijnen toe Ralph Nader lastiger voor John Kerry Duitsers tegen vuilverbrander Echte klappen op filmfestival Cannes Homohuwelijk in Massachusetts Regering Koeweit steunt vrouwen Spaans huwelijk leidt tot files Mugabe wil in 2008 stoppen Zangeres Marika Rökk overleden Brand Franse kerncentrale Maleisië post militairen langs Thaise grens Zwitsers spreken zich uit tegen plannen met AOW maandag 17 mei 2004 «anonze redactie buitenland VATICAANSTAD - Een van de zcs nieuwe heiligen in de Booms-Katholieke Kerk is een Italiaans anti-abortussymbool, paus Johannes Paulus II heeft met het zestal van gisteren in totaal 483 heiligen gecreëerd. Gianna Beretta Molla overleed in 1962 op 39-jarige leeftijd, een week nadat zij van een ge zonde baby was bevallen. In het begin van haar zwanger schap was er een tumor in haar baarmoeder geconstateerd. Zij weigerde echter zich te laten be handelen omdat dit een abor tus betekende. Kort voor de geboorte vertelde zij de artsen dat het leven van haar baby belangrijker was dan haar eigen leven. „Als er moet worden beslist tussen het leven van mijn baby en dat van mezelf, aarzel niet", hield ze de medici voor. Sommige critici vinden dat de heiligverklaring van Molla de indruk wekt dat de Rooms-Katholieke Kerk meer waarde hecht aan het le ven van een ongeboren kind dan aan het welzijn van een vrouw. Het Vaticaan noemt Molla een voorbeeld voor de huidige generatie. De vijf ande re heiligen zijn twee Italiaanse priesters en een Spaanse mon nik die religieuze ordes hebben opgericht, een Libanese pries ter en een rijke Italiaanse wedu we die haar huizen beschik baar stelde voor weeskinderen. ANP/RTR/AP vanonze redactie buitenland JERUZALEM - Israël wil de grensregio tussen Egypte en het ruiden van de Gazastrook dicht- limmercn en deels platwalsen. Minister Mofaz van Defensie kondigde gisteren een 'nieuwe realiteit' aan in de grensstrook. De Israëlische legerleider /aalon stelde op zijn beurt een keihard optreden tegen militan- ePalestijnen en de verdere ver roesting van honderden Pales- ijnse gebouwen in het vooruit- icht. De panden moeten plaats «aken voor uitbreiding van een eiligheidscorridor. Veel Pales sen hebben hun bezittingen al ingepakt en hun huizen verla ten uit vrees voor mogelijk op- tukkende Israëlische bulldo- KTS. De maatregelen van Israël in de ïazastrook zijn onder meer ge- ichtop het voorkomen van wa- lensmokkel aan de grens met [gypte. Premier Sharon heeft volgens Israëlische media de re uring in Cairo gevraagd om tulp om de smokkel tegen te [aan iharon is voor dat doel zelfs be reid om. in afwijking van be lande afspraken, meer Egypti sche militairen nabij de Ga- astrook te dulden. Tijdelijk verbod Iet Israëlische Höoggerechts- lof gaf gisteren groen licht voor ierdere verwoesting van huizen, let hof schrapte het tijdelijke rerbod op de sloop van huizen een Palestijns vluchtelingen- ;amp in Rafah. Het verwierp laarmee een verlenging van het WASHINGTON - De Democra ten in de Verenigde Staten lij ken zich steeds meer zorgen te moeten maken over de groeien de steun voor Ralph Nader. De le onafhankelijke kandidaat voor het presidentschap kan re kenen op de steun van 6 procent van de Amerikanen. Dit bleek gisteren uit een pei ling van CNN/Time. In vorige palingen, ook van andere op drachtgevers, kwam Nader vaak niet hoger dan 2 tot 4 pro eent. b het gisteren gepubliceerde on- derzoek leidt de Democraat Jo in Kerry met 49 procent. Zit tend president George Bush moet het stellen met 44 procent, bide kandidaten zitten al maanden erg dicht bij elkaar. Als Nader niet zou meedoen dan zou dat gunstig zijn voor Kerry, omdat Nader veel mensen trekt mebij de vorige stembusgang in WOO nog voor de Democratische tandidaat stemden. Kader deed vier jaar geleden moe namens de Green Party. Hij maakte toen het leven van de De mocratische kandidaat AI Gore ZUUI'. hoewel Nader maar 2,7 procent van de uitgebrachte stemmen kreeg. Belangrijker wa sechter de stemmen die hij in staten New Hampshire en Florida kreeg. Hadden die kie- g®s in deze staten de Democrati ze kandidaat gesteund, dan |had Bush nu niet in het Witte verbod, waarom Palestijnse groepen hadden gewaagd. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Powell keerde zich gisteren tegen verdere ver woesting van Palestijnse bezit tingen. VN-Secretaris-gene- raals Annan sprak van overtre ding van internationaal recht door Israël. Volgens de VN-organisatie be last met hulp aan Palestijnen (Unrwa) heeft het Israëlische le ger de afgelopen dagen meer dan tachtig gebouwen in Rafah gesloopt. Daardoor zijn elfhonderd men sen dakloos geworden. Het le ger, dat de afgelopen dagen der tien militairen verloor in de Ga zastrook, zegt dat militante Pa lestijnen de toch al deels verla ten huizen gebruikten om Israë liërs te beschieten. Sharon legde uit dat de opge voerde militaire activiteiten in de Gazastrook passen in zijn plan om er alle joodse nederzet tingen te ontmantelen. Deze plannen voorzien weliswaar in een vertrek van de kolonisten, maar evenzeer in het vooralsnog handhaven van de Israëlische militaire controle van de land en zeegrenzen van de strook. De Palestijnse president Arafat noemde gisteren het slopen van huizen en gebouwen een 'wrede voortzetting van Israëls campag ne van agressie tegen ons volk'. Arafat sprak gisteren ook met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Bot. Die sprak de hoop uit dat tijdens het komende Nederlandse voorzit terschap van de Europese Unie er een hervatting kan komen van het volledig vastgelopen vre desproces in het Midden-Oos ten. ANP Een Palestijnse jongen zit in een door de Israëliërs verwoest huis in het vluchtelingenkamp Rafah in het zuiden van de Gazastrook. van onze redactie buitenland LONDEN - De populariteit van de Britse premier Tony Blair lijkt zo sterk gezakt te zijn, dat hij zijn Labour-partij in de pei lingen dwarszit. Meer mensen zouden op Labour stemmen, als Blair het partijleiderschap op geeft, zo blijkt uit een eigen, ge heim onderzoek van het hoofd kwartier van de sociaal-demo cratische Britse partij. Het dagblad The Independent ci teerde gisteren een partijfunctio naris, die meldt dat Blairs leider schap Labour zestig zetels zou kosten, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden. Het onderzoek van Labour is ge baseerd op een peiling. Kiezers werd gevraagd naar hun keuze bij de lokale verkiezingen, die volgende maand worden gehou den. Ook werd hun de vraag ge steld op welke partij zij bij lan delijke verkiezingen zouden stemmen. Bij vergelijking bleek dat er nogal veel mensen waren die lokaal hun stem wel op La bour wilden uitbrengen, maar dat pas bereid waren landelijk te doen, als Blair als partijleider zou zijn opgestapt. In Londen doen al enige tijd ge- en was Gore presi dent geworden, zo stellen veel Democraten. Ze sluiten voor dit 'iar een soortgelijk scenario uit. ANP pILlCHElM - Inwoners van el Duitse Emlicheim zijn mas saal tegen de komst van een vuil verbrander op het internationa- 'eburopark bij Coevorden. at bleek gisteren uit een refe- rpum. Ruim 92 procent van e stemmers zei 'nee' tegen de omstvan de omstreden vuilver- rander. Bouwbedrijf Volker Stevin wil met afvalver- er Sita investeren in een Jermeer bedrijfsafval, toners van Emlicheim en Coe- en Protesteren al maanden ^en de plannen. ANP van onze redactie buitenland CANNES - Een aantal journa listen heeft zaterdagavond laat in de Franse stad Cannes rake klappen gekregen van agenten in burger. De persmensen wa ren aanwezig bij een demon stratie van stakende medewer kers uit de filmindustrie voor het hoofdbureau van politie. De tientallen betogers eisten de vrijlating van zes stakers die bij schermutselingen eer der op de dag waren opgepakt. De arrestanten hadden 's mid dags een voorstelling verstoord in een bioscoop in de stad waar het jaarlijkse filmfestival aan de gang is. Bij de ontruiming van de bio scoopzaal door de politie vie len tien tot vijftien gewonden. De acties concentreerden zich op verschillende theaters. Tal loze filmvoorstellingen op het festival van Cannes werden za terdagmiddag stilgelegd. De medewerkers in de filmin dustrie protesteerden met de actie tegen de geplande ingre pen bij uitzendkrachten, zoals lagere uitkeringen en langere werktijden. Zij legden de film kijkers uit waarom zij actie voerden, maar zr konden over het algemeen op weinig bijval rekenen. Op de boulevard van Cannes demonstreerden honderden be trokkenen met veel kabaal te gen de voorgenomen kabinets plannen. Omstreeks half zeven 's avonds waren de meeste ac- De Belg Noel Gaudin (m) die zijn broek heeft uitgetrokken als steunbetuiging aan de stakende film medewerkers, wordt door veiligheidspersoneel van de rode loper gehaald, foto Vincent Kessler/RTR ties voorbij en werden alle voorstellingen hervat. De de monstratie op straat verliep zonder geweld. De wereldpremière van de film Shrek 2 ging zaterdagavond ge woon door. Vonge week protesteerden Franse uitzendkrachten al door de uitlevering van filmrol len aan het festival te hinde ren. Zij blokkeerden toen in Pa rijs de toegang tot een pakhuis waar de films lagen opgesla gen. Uiteindelijk konden de films naar Cannes vertrekken. Eerder moest door protesten al het wereldberoemde theaterfes tival van Avignon worden afge last. De Franse regering deed on langs een dringend beroep op de actievoerders niet ook Can nes te 'kapen'. ANP/AFP WASHINGTON - Plet Amerikaanse Hooggerechtshof wei gert een initiatief in de staat Massachusetts tegen te hou den dat de weg vrijmaakt voor het homohuwelijk. Dat hebben advocaten die bij de zaak zijn betrokken, zater dag gezegd. Het besluit van Amerika's hoogste rechtsinstantie om zich niet met de zaak te bemoeien maakt het voor de noordoostelijke staat mogelijk om homoseksuele mannen en vrouwen met elkaar te laten trouwen. De kwestie wordt nu terugverwezen naar het Hof van Beroep. Daar wordt op 7 juni een eerste hoorzitting gehouden. Tot die tijd kunnen vanaf vandaag in Massachusetts homohuwe lijken worden voltrokken. ANP/AFP KOEWEIT - De regering van Koeweit heeft gisteren inge stemd met een wetsvoorstel dat vrouwen actief en passief kiesrecht geeft. De regering heeft het doorgestuurd naar emir Jaber al Ahmad al Sabah, die het zal voorleggen aan het parlement. In 1999 stemde het parlement met een kleine meerderheid nog tegen een decreet van de emir, waarin vrouwen het kiesrecht kregen. Zeventig procent van de afgestudeerden aan de universiteiten van het land is vrouw. ANP/RTR MADRID - In verband met het huwelijk van de Spaanse kroonprins Felipe, komend weekeinde, heeft Spanje zater- dag het Schengen-verdrag over het vrij vervoer van perso nen en goederen opgeschort en de grenscontroles weer in gevoerd. Hierdoor ontstonden vooral aan de grensover gangen met Frankrijk lange files. Reizigers uit alle landen moeten tol 24 mei hun paspoort tonen. Ook internationale treinen worden aan de grens tot stilstand gebracht en de douane voert steekproefsge wijs controles uit. ANP/DPA NAIROBI - De Zimbabwaanse president Robert Mugabe is van plan aan het eind van zijn huidige ambtstermijn, in 2008, af te treden. Hij is op zoek naar een opvolger, zei hij in een gesprek met de Keniaanse krant East Africa Standard van zater dag. „Ik heb er genoeg van. Ik ben ook schrijver en ik wil me op het schrijven gaan concentreren als deze ambtster mijn erop zit." ANP/RTR WENEN - In Oostenrijk is gisteren de legendarische ope rettezangeres en actrice Marika Rókk overleden. Ze is 90 jaar geworden en stierf in de plaats Baden, vlak bij We nen, aan een hartkwaal. Rökk vierde haar grootste successen in Oostenrijk en Duitsland. Zij zong en speelde in talloze operettes en mu sicals en was te zien in films als 'Gaspargone' uit 1937 en 'Die Csardasfürstin' uit 1951. Zij was te zien naast andere operettesterren als de Nederlander Johannes Heesters en Willy Fritsch. Samen met de zangeres Zarah Leander was Rökk een van de grote sterren in nazi-Duitsland. ANP/DPA foto Kevin Frayer/AP ruchten de ronde dat Blair na de zomer, mogelijk op het La- bour-congres in het najaar, de macht over zal dragen aan de huidige minister van Financiën Gordon Brown. Een aantal Britse media meldde deze week dat Brown al een 'schaduwkabinet' heeft samen gesteld, die na het congres gaat regeren. Vice-premier Prescott verklaar de eerder dat 'mensen hun posi tie bepalen', maar hij sprak te gen dat er een wisseling van de macht zat aan te komen. De vol gende parlementsverkiezingen in Groot-Brittannië staan ge pland voor 2005.Leden van de Britse regering bevestigden gis teren dat Blair niet van plan is op te stappen. Minister Jack Straw Van Buitenlandse Zaken verklaarde dat Blair een van de meest efficiënte regeringen in ja ren 'leidt, zal leiden en nog een lange tijd zal blijven leiden'. Geoff Hoon, minister van Defen sie liet weten dat Blair 'abso luut van plan is om zijn werk af te maken'. Irak Ook de krant The Guardian meldde gisteren dat niet nader omschreven 'vrienden' van Blair er zeker van zijn dat de premier zijn functie niet zal opgeven, voordat er in Irak een permanen te regering is geïnstalleerd. Dit betekent dat hij zeker aanblijft tot en met de algemene verkie zingen in het Arabische land, die waarschijnlijk in januari 2005 zullen plaatsvinden. ANP METZ - In een kerncentrale in het oosten van Frankrijk is giste ren brand uitgebroken. Een van de vier reactoren moest worden gesloten. De brand brak uit in een bundel elektriciteits draden in een deel van de centra le waar geen nucleaire stoffen worden gebruikt. AP van onze redactie buitenland ROME - Wereldsterren als Ali cia Keys, Norah Jones, Herbie Hancock, Santana en Andrea Bocelli waren gisteravond te be wonderen op het We Are The Future-concert in Rome. Vol gens Italiaanse media waren ve le honderdduizenden mensen op het gratis concert afgekomen. De organisatie sprak van bijna een miljoen belangstellenden. Naomi Campbell en Oprah Winf rey waren ook van de partij. Het initiatief van de Amerikaan se producent Quincy Jones was bedoeld om geld in te zamelen voor kinderen in door oorlogsge weld verwoeste steden. We Are The Future is de opvolger van We Are The World, de muzikale liefdadigheidscampagne voor hongerend Afrika van bijna twee decennia geleden. Jones was de producent van de wereld hit We Are The World, waaraan in 1985 onder anderen Michael Jackson en Bob Dylan meede den. Dvd Het concert, in samenwerking met de Wereldbank, was in Ita lië op MTV te zien en via Yahoo! op internet. MTV toont het con cert in Circus Maximus later ook in 42 andere landen. Een dvd en een registratie op cd zul len naar verwachting nog op de markt komen. Het initiatief levert vermoede lijk meer dan 10 miljoen euro op via sponsorgelden, de verkopen van cd's en dvd's en via dona ties. ANP KUALA LUMPUR - Zeker zes tienhonderd Maleisische militai ren zijn naar de grens met Thai land gestuurd. In de zuidelijke provincies van Thailand is het recent onrustig geweest. De mili tairen moeten voorkomen dat het geweld overslaat naar Malei sië, aldus generaal Azumi Mo hammed gisteren. Maleisië is bezorgd over de vei ligheid in het gebied na een reeks van gewelddadige confron taties tussen jonge moslims en veiligheidstroepen in enkele zui delijke provincies van Thailand. Functionarissen hebben gewaar schuwd dat moslimmilitanten mogelijk een goed heenkomen zouden zoeken in het noorden van Maleisië. Eind april maakten Thaise leger en politie hardhandig een einde aan aanvallen van jonge mos lims. Het geweld deed zich voor in de hoofdzakelijk door mos lims bewoonde provincies Yala, Pattani en Songkhla aan de grens met Maleisië. Bij deze rel len vielen 113 doden. ANP/DPA zijn, pas op hun 65e voor deze uitkering in aanmerking komen en daarmee worden gelijkge steld met mannen. Ten slotte wilde de regering het eigen-huisbezit stimuleren in een land waar de meerderheid nog steeds zijn woning huurt, door afschaffing van het huur waardeforfait (het deel van de waarde van de eigen woning dat bij het inkomen opgeteld moet worden). In de Zwitserse directe democra tie heeft het 'souvereine volk' over dit soort zaken het laatste woord en bijna 70 procent van de kiezers verwezen alle drie wetsontwerpen naar de prulle- mand. GPD door Bob Kroon BERN - De Zwitsers hebben in een referendum voorstellen van regering en parlement voor een herziening van de AOW- en WAO-financiering met een rui me meerderheid verworpen. Omdat ook in het Alpenland de financiering van AOW-uitkerin- gen door de vergrijzing in de ge varenzone is beland, wilde de centrum-rechtse regering de BTW van 7,6 tot 9,4 procent ver hogen, overigens nog steeds min der dan de helft van wat in de EU gangbaar is Bovendien zouden vrouwen, die nu op hun 64e AO W-gerechtigd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5