PZC Motorcrossbaan Sas moet dicht Kapitaal woonstichting zit in onroerend goed Basiliek Hulst uit de schulden 11 zeeuwse almanak K4 Op valse noten wordt niet gelet Deelnemer knokpartij gewond Boete voor plassen in bloembak Schooldammers veertiende op NK Bestuurder moet rijbewijs afstaan Zeeland Seaports gelast sluiting Vlaanderen neemt zwarte kruispunten onderhanden Proeven op zomermarkt Geld stripfestival Veel herrie bij scootermeeting in Wemeldinge Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: «oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 17 mei 2004 Praalgraf overleefde 17 mei '40 editie Zeeuws-Vlaanderen Stephanie is een groot fan van de Belgische zangeressen Karin, Kathleen en Kristel, beter bekend als K3. Stepha nie wil later net zo beroemd worden als haar idolen. Als het haar ligt, wordt het trio een kwartet.. Een artiesten naam heeft ze al voor zichzelf bedacht: Kephanie. Harmonie ENZK speelt in Hoek tijdens de Dag van de Muziek. foto Camile Schelstraete door Edy de Witte HOEK- „Gezien het enthou siasme van het publiek moeten we nu echt gaan repeteren", zegt Merel Ingels uit Biervliet. Samen met haar zus Marieke en haar broer Bart trad zij za terdagavond in het dorpshuis in Hoek op tijdens de Dag van de Muziek. Met veel passie bracht het trio Ingels, ofwel the good, the bad en Bart, een breed repertoire ten gehore. Met nummers van onder meer the Beatles, Fleetwood Mac en Linkin Park kreeg het trio, dat zichzelf begeleidde op gitaar, van het publiek in de bomvolle zaal een daverend applaus. Na twee voorzichtige optredens voor een klein publiek in Bier vliet presenteerde het familie groepje zich voor het eerst bui ten het eigen dorp. Dat dit trio vocaal en muzi kaal goed uit de verf kwam, was meegenomen. „De opzet van de Dag van de Muziek is uiteindelijk mensen in een on gedwongen sfeer met muziek bezig te laten zijn. Op een val se noot of toon meer of minder wordt dan niet gelet", stelt El- sa van Hermon van de organi serende stichting Hoekse Rak kers. „Elke bewoner of belang stellende van buitenaf kan die dag muziek maken. Uit de zes voorgaande edities zijn zo spontaan groepjes gevormd die telkens weer terug het po dium betreden. Ons dorp moet gewoon bol van de muziek staan. En dat is dit jaar zeker gelukt." Vrijdagavond werd in de pro testantse kerk al een voor proefje genomen met een 'un plugged '-programma van voor al klassieke - en jazzstukken. Zaterdagmorgen speelden kin deren op de Markt op onder meer dwarsfluit, saxofoon en gitaar als straatmuzikanten wat duiten bij elkaar. In verzorgingshuis Vremdieke genoten de bewoners van mu ziek uit de oude doos van de Jeugd van Toen. 's Middags waren afwisselend optredens in het dorpshuis en het Molenplein. Met volksmu ziek van het trio Jan Hame link, de harmonie ENZK en vrolijke liedjes van het kinder koor Sjarim werd een geva rieerd repertoire opgevoerd. De opzet om (voormalige) har monie -en fanfareleden bij el kaar te brengen was een schot in de roos. Ruim veertig be langstellenden speelden de sterren van de hemel. De Dag van de Muziek eindig de zaterdagavond in het dorps huis met diverse optredens en een muziekquiz. Voor deze wedstrijd werden de drie deel nemende teams flink aan de tand gevoeld. Op de vraag 'Hoe luidt de eerste zin van het achtste couplet van het Wilhelmus' moesten alle deel nemers het antwoord schuldig blijven. TERNEUZEN - Een 39-jarige Terneuzenaar is zater dagnacht rond drie uur gewond geraakt bij een vechtpar tij in de Nieuwstraat in Temeuzen. Twee groepjes raakten met elkaar slaags. Een 25-jarige man uit Terneuzen gooide een bierfles naar zijn 39-jarige plaatsgenoot. Deze moest in het ziekenhuis aan een hoofd wond worden behandeld. De 25-jarige man, een 24-jarige vrouw en de 39-jarige man uit Terneuzen zijn aangehouden, evenals een 25-jari- ge man uit het Duitse Guben. De 25-jarige is in verzeke ring gesteld. De anderen werden met een proces-verbaal vrijgelaten. De anleiding van de vechtpartij is nog onbe kend. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is in de zater dagochtend op de bon geslingerd voor wildplassen, open bare dronkenschap en belediging. De man werd aangehouden op de Zeilmarkt in zijn woon plaats toen hij in een bloembak stond te plassen. De Vlis singer begon te schelden, nadat hij een boete had gekre gen. VLISSINGEN - Het damteam van de Theo Thijssen-Paau- wenburgschool uit Vlissingen is zaterdag als veertiende geëindigd bij het Nederlands Kampioenschap schooldam- men in Hoogblokland bij Gorinchem. Aan de finale deden achttien scholen mee. Het team uit Vlissingen was het eni ge Zeeuwse team dat doordrong tot de finale. Leerkracht/coach J. Swiers toonde zich na afloop niet echt teleurgesteld. Volgens Swiers was het NK voor zijn dammers in ieder geval een goede leerschool. ,,Het is voor hen natuurlijk ook leuk om te zien hoe andere kinderen spelen." Hij voelt er weinig voor om het schooldammen al te fana tiek te benaderen. „Welnee, als het mooi weer is, dan moe ten kinderen buiten spelen en niet gaan dammen. We wa ren al met al bij de beste achttien van Nederland en dat is toch wel heel erg knap." ZOUTELANDE - Een 33-jarige inwoner van 's Graven polder moest zaterdagochtend rond zes uur zijn rijbewijs afgeven. De man werd aangehouden op de Westkapelse- weg in Zoutelande voor rijden onder invloed. Hij had meer dan tweeënhalf maal de toegestane hoeveel heid alcohol gedronken. De inwoner van 's-Gravenpolder kreeg ook een dagvaarding. Hij zal voor de rechter moe ten verschijnen. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster Willibror- dusbasiliek is schuldenvrij. Nog geen vijf jaar na de miljoenen restauratie van het beeldbepa lende monument, is de laatste le ning afgelost. Vele honderden Hulstenaren deden destijds een donatie om de restauratie van 'hun' basiliek te bekostigen. De Willibrordus werd van 1996 tot 2000 voor destijds ruim 11,6 miljoen gulden (ruim 5,2 mil joen euro) gerestaureerd, waar bij het schip, de toren en de koorkerk werden opgeknapt. Er werd voor miljoenen aan subsi dies ontvangen van het Rijk, de provincie, de gemeente en diver se fondsen als het Prins Bern- hard Cultuurfonds en het Bouw Cultuurfonds. De Hulstenaren zelf schonken bijna een half mil joen euro door de inspanningen van de Stichting Fondsenwer ving. Desondanks moesten er ook le ningen worden afgesloten voor het in ere herstellen van de laat-gotische kruisbasiliek. On langs is de laatste Rijkssubsidie ontvangen van ruim veertigdui zend euro en hiermee is de nog openstaande geldlening bij het Nationaal Restauratiefonds af gelost Met de restauratie alleen, was de basiliek niet af. Er was ook bijna 400.000 euro nodig voor de herinrichting van de Willi brordus. Zo moest onder andere de geluidsinstallatie worden aangepakt, kwam er een ringlei ding voor slechthorenden, een compleet nieuwe elektrische in stallatie, nieuwe verlichting, het conopeum (het fluwelen para pluutje met rode en gele banen, een symbool wat hoort bij de ti tel basiliek) werd gerestaureerd en kwamen er toiletten. Ook kwam er een siersmeed-ijzeren hekwerk tussen schip en koor kerk, werd de basiliektuin op nieuw aangelegd en bestraat, de hoofdingang vernieuwd en de achthonderd knielstoelen 'ver bouwd' tot zitstoelen. Voor de restauratie van het inte rieur was geen rijkssubsidie be schikbaar. Om de basiliek beter toegankelijk te maken droegen Hulst en de provincie respectie velijk ruim 45.000 euro en ruim elfduizend euro bij. De rest van het geld werd gedoneerd. De aanloop van de restauratie van de basiliek was er een van lange adem. Er passeerden liefst 49 momenten waarop subsidie beschikkingen overwogen zijn. Dertien aanvragen voor rijks subsidie werden uiteindelijk in gediend. Ook waren er veel te genvallers. Acht keer sloeg de Wet van Murphy toe. Zo werd onder andere in 1994 geen subsi die toegekend omdat Hulst geen stedelijk knooppunt was. Tegenvaller De grootste tegenvaller kwam in mei 1995; de aanbesteding was al gepasseerd toen de poli tiek besliste de subsidie toe te kennen aan het jonge Haags Ge meentemuseum. In 1997 werd de rijkssubsidie terugge schroefd van tachtig naar zeven tig procent, waardoor de restau ratiecommissie bijna 300.000 eu ro meer moest ophoesten. Nu de restauratie achter de rug is, komt het onderhoud in beeld De eerste tien jaar kan dit niet versloffen omdat een door de Rijksdienst voor Monumenten zorg goed te keuren tienjarig on derhoudsplan verplicht is. Het onderhouden van de basiliek kost jaarlijks gemiddeld 58.000 euro, waarvan de helft wordt ge subsidieerd. De parochie moet de andere helft bijleggen. HnorCees Maas SAS VAN GENT - Het zogehe- Icn Finlandcircuit, een motor crossbaan voor de jeugd bij Sas van Gent, moet dicht. Dat heeft bei havenschap Zeeland Seaports per brief meegedeeld aan de Stichting Finlandcircuit. i De Vereniging Jeugd-MX-ZVL i is daarover zo verbolgen, dat er i een brief is geschreven naar het i Zeeuws Provinciebestuur. Daar wordt de kwestie, die een lang verleden heeft, woensdag 26 mei besproken in de Statencommis- ijie Ecologie en Water. De gemeente Terneuzen is ver- i gunningverlener van het bewus- TERNEUZEN - Vlaanderen maakt vandaag een begin met het aanpakken van de levens gevaarlijke kruispunten. De 800 zogenoemde 'zwarte' kruis punten worden stuk voor stuk heringericht door de deelrege- ring. Zwarte kruispunten zijn beruch te kruisingen waar vaak gruwe- hjke en veelal dodelijke ongeluk ken gebeuren. Vooral in het weekend, wanneer er drank in het spel is. De Vlaamse deelregering is on derleiding van minister van Mo te terrein, het havenschap is de eigenaar. Er is al veel te doen geweest over het motorcrossen op twee terreinen in Zeeuws-Vlaande ren. Veel jongeren doen het als sport, en hebben er enorm ple zier in. Maar het probleem zijn klachten over lawaai. In novem ber vorig jaar staken Gedepu teerde Staten de jonge motor crossers een hart onder de riem door te verklaren dat motor cross voor de jeugd in de regio belangrijk is en moet blijven voortbestaan. „Ook wij zien de sportieve belangen van de motorcrossers in Zeeuws-Vlaanderen en met name voor de jeugd", stelden biliteit Gilbert Bossuynu begon nen met een ambitieus plan om ze allemaal te herinrichten. Vandaag begint de aannemer aan de eerste, en tevens een van de meest beruchtste zwarte kruispunten: de Yzeren Bareel, de kruising van de Doornikse- steenweg met de Jacquetbos straat in Spiere. De Yzeren Bareel was de afgelo pen jaren dikwijls het toneel van zware aanrijdingen en onge vallen, die vrijwel allemaal te wijten waren aan de veel te ho ge snelheid. Verkeerslichten hielpen niet. GS. „Het is belangrijk dat jeug dige crossers gelegenheid heb ben om relatief dicht bij huis hun sport te kunnen beoefe nen." Maar, er is volgens GS ook over last voor de omgeving. Alleen al van het motorcrossterrein in Axel heeft de provincie vorig jaar 56 klachten ontvangen. „Deze overlast richting de omge ving is voor ons naast de sportie ve belangen van de motorcross ook een belangrijk onderwerp," schreven GS destijds. De provincie beklemtoonde toen dat er vanuit Middelburg zeker geen actie wordt onderno men om het motorci'ossen in Zeeuws-Vlaanderen onmogelijk te maken. Het crossterrein in Axel voldoet aan de voorschrif ten en er zijn geen plannen om de vergunning op korte termijn aan te scherpen. In de nieuwe brief over de veror- doneerde sluiting van het Fin landcircuit schrijft de vereni ging Jeugd-MX-ZVL dat de steunbetuiging van de provincie met grote waardering is ontvan gen. „Het was een uitermate ple zierig gevoel, maar wij zijn nu, met een grote kater, terug bij af", aldus de brief van de motor crossers aan de provincie. Het trainingscircuit voor de jeugd moet, na amper een paar weken open te zijn geweest, wor den gesloten. De vereniging waagt het provin ciebestuur om te bewerkstelli gen dat Zeeland Seaports zijn besluit herroept. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - De terrassen zaten vol tijdens de zomer jaarmarkt die gisteren in het centrum van de Hulst plaatsvond, De binnen stad was autovrij gemaakt en daardoor stonden er slechts en kele auto's geparkeerd op de Grote Markt. De bezoekers konden de straten afstruinen en kwamen onderweg allerlei kramen tegen. De ambu lante handel wilde graag van de vele koopjes af en de prijzen daalden toen het sluitingsuur na derde. „Ik had graag meer kramen ge zien en wat meer variatie in aan bod. Nu zijn er veel kramen met frontjes voor mobiele telefoons, zonnebrillen, sieraden en heel veel kleding, maar ik mis ge woon een aantal branches", ver telt een bezoekster die tussen de standwerkers de man met stof- zakken zocht. „Weet je wat ik nu zo leuk vind vandaag, er zijn veel eetkramen en allemaal verschillend, je kunt hier proeven van zeg maar boe- renkost tot en met exotische hap jes. En ijs, ijs is er in overvloed en in allerlei smaken", laat ie mand zich ontvallen die daarna in een broodje frikadel bijt. De twee 'beelden' stonden er sta tig bij, maar kwamen in actie als er voorbijgangers waren. De hou ten soldaat gaf schokkerige handjes aan kinderen en zag met een knipoog zijn pet voller en voller worden. De Egyptische schone kwam knipperde regelmatig met haar wimpers en knikte gracieus naar de bezoekers. Sommigen bekeken de drukte van een andere kant. Zij ston den rustig op de toren van de Willibrordusbasiliek. SLUIS- Het provinciebestuur subsidieert het Zeeuwse stripfes tival in Sluis. De organisatie van het festival krijgt vijfhonderd euro. De do natie is een blijk van waarde ring. door Cees Maas TERNEUZEN - De grote Zmms-Vlaamse woningbouw vereniging Woongoed herkent zich niet in de kritiek van de Toezichthouder Centraal Fonds Volkshuisvesting (CFV). Dit overheidsorgaan stelt dat veel woningcorporaties schatrijk zijn terwijl de huurders jaar lijks forse huurverhogingen krij gen opgelegd. Het ene zou op ge spannen voet staan met het an dere. «We zijn als woningbouwver- enwg wel rijk, maar ons vermo gen zit in stenen. In huizen. En IVEMELDINGE - Het was een ontzettende herrie, zaterdagmid dag op de Loswal in Wemeldin ge. Scooterliefhebbers uit heel het land kwamen daar bijeen tij dens een legale meeting: een scooterbijeenkomst, met als cen- hale punt de rollerband. Deróllerband is eigenlijk een in- stmment van de politie, waar- mee je het vermogen van een voertuig kan meten. Tijdens een controle gaan brommers en scoo ps op de band, door maximaal gas te geven kan de agent op het schermpje zien wat het vermo gen is, Vandaar ook de herrie: e mecste scooters op de meet ing waren uiteraard zwaar opge veerd. Anders is er geen lol aan j®]e vermogen te meten. "C bijeenkomst is opgezet door paar jongeren uit het dorp. |Sven Groenendijk: „We zijn al- W met jongens bij elkaar die veel met scooters bezig zijn. We widen hier ook wel eens een scootermeetmg hebben, maar danleggal." Michel Bernaards (18) was zater- flag helemaal uit Helmond geko- Hij heeft een Gilera Run- Wren gaat daarmee op de roller and. Zijn racemonster blijkt f.1 pk te hebben. Bernaards: jjvf liet opgevoerde scooter 2.5 pk. Maar met deze scoo- r rïjd ik niet op de weg, hoor. ,)e|aHeen voor de meetings, j "e Politie je pakt met zoveel 'er®ogen, ben je alles kwijt." dat is ons werk. We hebben ner gens in een kastje een groot be drag aan geld liggen bijvoor beeld", zegt directeur C. Rein- houdt van Woongoed in een reactie. Volgens het CFV stijgt het vermogen van de ongeveer 600 corporaties in Nederland de komende tien jaar naar 23 mil jard euro. De inkomsten van de corporaties nemen toe omdat de huren stijgen en er inkomsten binnenkomen door de verkoop van huizen. De uitgaven van de corporaties daarentegen slinken omdat ze veel minder huizen bouwen. De kwaliteit van de ver slaggeving van veel corporaties is vaak onvoldoende en als klap op de vuurpijl worden de huur ders per 1 juli weer met een huurverhoging geconfronteerd, stelt het CNV. Directeur Reinhoudt vindt deze voorstelling van zaken ongenu anceerd. Hij begrijpt echter wel waarom juist een toezichthou dend orgaan als de CFV met de ze kritiek komt. Toezien op zulk soort zaken is gewoon het werk van het fonds. Hetgeen niet betekent dat de al gemene vaststellingen nu ook op gaan in Zeeuws-Vlaanderen. Di recteur Reinhoudt: „Over huur verhogingen hebben wij zelf niets te zeggen, dat is een zaak van de overheid. Dat onze kos ten niet gestegen zouden zijn, is zelfs aanvechtbaar. Zo zijn met name de pensioenlasten voor ons eigen personeel gestegen en we zijn volop bezig met het op zetten van nieuwe projecten. We zijn een organisatie zonder winstoogmerk en we doen ons best het volkshuisvestingsbeleid van de overheid uit te voeren." Woongoed beheert duizenden huurwoningen in bijna geheel Zeeuws-Vlaanderen. Een woord voerder van het provinciebe stuur zegt dat de vereniging nooit kritiek heeft gekregen over 'onvoldoende verslagge ving' en dat de reserves door gaans zogeheten 'doelbestem- mingen' zijn. Geld, waarvoor al een bestemming is gevonden. Zo is het nieuwste project van Woongoed het opzetten van een nieuwbouwwijkje in Graauw. Veel etenswaren op de zomermarkt in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33