PZC Extra betonning Grevelingenmeer Landbouwmuseum breidt uit Parende sepia's op gevoelige plaat Trouwen in geur van rook, olie en stoom 11 Rijkswaterstaat neemt maatregelen na protesten rossbaan Sas van Gent moet sluiten Bestuurder moet rijbewijs afstaan Schooldammers veertiende op NK Man gewond bij knokparij Scooters laten pk's brullen ip meeting Spreekbeurt VVD'ster Wisse m 4 K4 (jedactie-- 0113-315649 «ww.pzc.nl ;mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Voord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 17 mei 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Praalgraf overleefde 17 mei '40 editie Schouwen-Duiveland Hoor Melita Lantinq ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat heeft de betonning op het Greve lingenmeer aangepast. In de noordoostelijke hoek van het meer zijn extra tonnen neerge- I. Hiermee komt Rijkswater- iteen beetje tegemoet aan de stroom van protesten over bezui nigingen op de recreatiebeton- ning in het Grevelingenmeer en hftVeerse Meer. fc april maakte Rijkswaterstaat bekend dat de recreatiebeton- iing op het Grevelingenmeer en let Veerse meer drastisch terug bracht zou worden. Van de 780 tonnen die vorig jaar nog de markeerden zouden 315 terugkeren. Van die 315 ligt het overgrote deel in het Veerse Meer. In het Grevelingenmeer blijven 80 tonnen over. Dit leid de tot veel protesten. Belangen groepen als de Hiswa en ANWB maar ook het Grevelingenschap protesteerden heftig bij Rijkswa terstaat. Door het aantal tonnen terug te brengen komt volgens de organisaties de veiligheid van de scheepvaart in gevaar. Ook de raad van Schouwen-Dui veland mengde zich in de discus sie. Alle fracties in de gemeente raad ondersteunden onlangss nog een motie waarin de raadsle den hun zorg uitspraken over de situatie. Volgens de raadsleden onstaat er een onveilige situatie en ook een grote druk legt op de hulpverleningsinstanties. De raad heeft Rijkswaterstaat per brief gevraagd het besluit te her overwegen. Hoofd dienstkring deltawateren H. Jager rneldde in april echter geen andere keu ze te hebben omdat de dienst fors moet bezuinigen. Destijd is wel afgesproken dat nieuwe si tuatie regelmatig geëvalueerd zou worden. Veiligheid De eerste evaluatie heeft inmid dels plaatsgevonden en nu is ge bleken dat. met name in het noord-oostelijke deel van het meer een gevaarlijke situatie is ontstaan. Daar waren te weinig tonnen om de veiligheid van de scheepvaart te garanderen. „Daar hebben ze ons van over tuigd", zegt woordvoerder E. de Feijter van Rijkswaterstaat. „Er zijn onlangs tonnen bijgeplaatst het gaat daarbij om ongeveer een tiental tonnen." De partijen hebben afgesproken na het Pinksterweekend de si tuatie opnieuw te bekijken. „,Dan hebben we.een hele druk ke periode gehad en kunnen we kijken hoe het gegaan is." Deze evaluatie geldt overigens alleen voor de situatie dit sei zoen. Ploe het volgend jaar ver der gaat, is afwachten. Woord voerder De Feijter laat weten dat het allerminst zeker is dat er volgend jaar recreatietonnen worden geplaatst omdat daar voor het geld ontbreekt. „Over 2005 hebben wij nog grote zor gen." SAS VAN GENT - Het zogehe ten Finlandcircuit, een motor- «ossbaan voor de jeugd bij Sas ïanGent, moet dicht. heeft het havenschap Zee and Seaports per brief meege- ee!d aan de Stichting Finland- ircuit. Ie Vereniging Jeugd-MX-ZVL i daarover zo verbolgen, dat er brief is geschreven naar het taiws Provinciebestuur, laar wordt de kwestie, die een verleden heeft, woensdag 16 mei besproken in de Staten- «mmissie Ecologie en Water. De gemeente Terneuzen is ver- unningverlener van het bewus- terrein, het havenschap is de ZOUTELANDE - De politie heeft zaterdagochtend vroeg het rijbewijs ingenomen van een 33-jarige man uit 's-Gra- venpolder. De man werd om 5.50 uur aangehouden op dc Westkapelseweg in Zoutelande voor rijden onder invloed. Hij had meer dan 2,5 maal de toegestane hoeveelheid alco hol gedronken. De inwoner van 's-Gravenpolder kreeg ook een dagvaarding. Hij zal voor de rechter moeten ver schijnen VLISSINGEN - Plet damteam van de Theo Thijssen-Paau- wenburgschool uit Vlissingen is zaterdag als veertiende geëindigd bij het Nederlands Kampioenschap schooldam- men in Hoogblokland bij Gorinchem. Aan de finale deden achttien scholen mee. Het team uit Vlissingen was het eni ge Zeeuwse team dat doordrong tot de finale. Leerkracht/ coach J. Swiers toonde zich na afloop niet echt teleurge steld. „Het team van de winnende school won écht alles, maar die kinderen spelen al twee jaar in clubverband. Na de winnaar kwam de subtop met vijf scholen en vervol gens een hele grote groep van twaalf scholen, die elkaar niet veel ontliepen. Tweè leerlingen van ons, Daley van Ruiten en Floris Pro voost, verkeerden in topvorm. Zij hebben allebei maar één wedstrijd verloren. Maar, je wordt als team beoor deeld." Volgens Swiers was het NK voor zijn dammers in ieder ge val een goede leerschool. „Het is voor hen natuurlijk ook leuk om té zien hoe andere kinderen spelen." Hij voelt er weinig voor om het schooldammen al te fanatiek te bena deren. „Welnee, als het mooi weer is, clan moeten kinde ren buiten spelen en niet gaan dammen. We waren al met al bij de beste achttien van Nederland en dat is toch wel heel erg knap." Behalve uit Daley en Floris bestond het team verder uit Karim Ben Sellam, Aron Theunissen en Mohammad Saleh. TERNEUZEN - Een 39-jarige Terneuzenaar is in de nacht van zaterdag op zondag rond drie uur gewond ge raakt bij een vechtpartij in de Nieuwstraat in Terneuzen. De vechtpartij vond plaats tussen twee groepjes, die alle bei klappen uitdeelden. Een 25-jarige man uit Terneuzen gooide een bierfles naar de 39-jarige plaatsgenoot. Deze moest in het ziekenhuis aan een hoofdwond worden be handeld. De 25-jarige man, een 24-jarige vrouw en de 39-jarige man uit Terneuzen zijn aangehouden, evenals een 25-jari- ge man uit Guben (D). De 25-jarige is in verzekering ge steld. De anderen werden met een proces-verbaal vrijgela ten. De aanleiding voor de vechtpartij is nog onbekend. door Freek Janssen ÏEMELDINGE - Het was een ontzettende herrie, zaterdagmid dag op de Loswal in Wemeldin- ?e. Scooterliefhebbers uit heel hel land kwamen daar bijeen tij dens een legale meeting: een scooterbijeenkomst, met als cen trale punt de rollerband. De rollerband is eigenlijk een instrument van de politie, waar- je het vermogen van een voertuig kan meten. Tijdens een controle gaan brommers en scooters op de band, door ma ximaal gas te geven kan de agent op het schelmpje zien wat het vermogen is. Vandaar ook de herrie: de meeste scooters op de meeting waren uiteraard waar opgevoerd. Anders is er aan om je vermogen te EPen. De bijeenkomst is opgezet door «n paar jongeren uit het dorp. Syen Groenendijk: „We zijn al tijd met jongens bij elkaar die vee! met scooters bezig zijn. We bilden hier ook wel eens een scootermeeting hebben, maar dan legaal. We zijn superblij dat dc gemeente daaraan heeft mee gewerkt. Ook Rijkswaterstaat a)n we dankbaar: het terrein is van RWS Dienstkring Schel- de-Rijn. We mogen niet alleen de kade gebruiken, maar ook elektriciteit." Busje Richel Bernaards (18) was zater- I helemaal uit Helmond geko- voor de meeting in Wemel- ,Niet met de scooter we zijn met zijn vieren in husje gekomen." 'ards heeft een Gilera Run en gaat daarmee op de roller- ad. Het belooft wat te wor- .,Ik heb hem helemaal opge- d. Alleen het frame, de voor- )rken de wielen zijn nog origi- De eigenaar van de roller and neemt de scooter van de elmonder ter hand, zet gehoor- schermers op en geeft gas, gas. Er lopen een paar ka- van de band naar een com- r' die een wijzertje laat waarop het vermogen Een van de jongere bezoekertjes van het streek- en landbouwmuseum op een oude tractor. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq DREISCHOR - Het Streek- en Land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor gaat de ontvangstruimte van het mu seum uitbreiden. Ook moet de parkeerplaats voor bussen vergroot worden. Het museumbestuur wil de uitbreiding het komende jaar re aliseren. Ook wil het bestuur een verbin ding maken tussen beide schuren. De plannen werden zaterdagmiddag be kend gemaakt tijdens de jaarlijkse do nateursdag. De uitbreiding is volgens voorzitter K. Buth nodig om de groepen die het museum bezoeken beter te kun nen ontvangen. De voorzitter moest ove rigens bekennen, dat het vorig jaar aan- gekondige bouw van een origineel varkenskot op de lange baan is gescho ven. „Het plan is vooruitgeschoven in ver band met de nodige vergunning, de wijzi ging van het bestemmingsplan en andere prioriteiten", aldus Buth. De ongeveer tweehonderd aanwezige do nateurs leken er niet wakker van te lig gen. Zij zaten in de stralende zon te ge nieten van een kopje koffie met een echte Schouwse frou frou en genoten van de trucs van goochelaar Martijn Priemis. De donateursdag stond deze keer in het te ken van oud-Hollandse spelletjes. Kinde ren (en volwassenen) konden naar harte lust steltlopen, hoelahoepen of schomme len op een hobbelpaard. De donateursdag is afgesloten met een barbecue, waar honderd personen aan mee hebben gedaan. Htt racemonster blijkt 22,1 pk 'e°ben. Bernaards: „Een niet boerde scooter heeft 2,5 pk. Ir met deze scooter rijd ik °P de weg, hoor. Die is al- a voor de meetings. Als de po- fce je Pakt met zoveel vermo- T oen je alles kwijt." Sepia's zijn tijdens de paartijd in de Oosterschelde te vinden. foto Karin en William van de Wouw door Melita Lantinq NIEUWERKERK - Sepia's, dol fijnen, een zeekoe of anemonen. Het is allemaal onderwaterle ven wat gefotografeerd is. Soms hier in Zeeland, soms in een ver, warm oord. De foto's zijn te zien op een expositie in duikcentrum Waterworld in Nieuwerkerk. De foto's laten stuk voor stuk een prachtig beeld zien van het dieren- en plantenleven onder water. Ze hangen misschien een beetje verscholen in de winkel van het duikcentrum, tussen de duikpakken, luchtfl essen en duikbrillen, maar eenmaal ont dekt vallen de diepe kleuren en bijzondere onderwerpen op. Karin en William van de Wouw hebben met vier anderen werk op de expositie hangen. „We doen het puur voor de hobby", vertelt William. „We fotografe ren al weer heel wat jaar. We zijn begonnen met duiken en na een jaar of twee zijn we gaan fo tograferen. Dat hebben we steeds verder ontwikkeld. We ge- buiken gewone spiegelreflexca mera's die in een speciaal water dicht huis zit en natuurlijk een sterke flitser." Het ondenvaterfotograferen ver eist vooral veel oefening. Een deel van het werk is gelijk aan fotograferen boven water, maar onder water heb je toch een paar specifieke problemen. „Wa ter filtert de kleuren weg. Dat kan je eigenlijk alleen oplossen door hard te flitsen. Dan krijg je de kleuren terug." Volgens Karin en William is onderwater fotograferen in zekere zin ge makkelijker omdat je dichter op de dieren kunt komen dan bo ven water. „Dat moet ook wel want je moet dicht op het onder werp kunnen komen voor het licht." Op de expositie hangt een grote foto van twee sepia's. De dieren zijn onder de Zeelandbrug gefo tografeerd. „De liefde tussen die beesten straalt er gewoon van af als je die foto ziet." De sepia's zitten drie weken per jaar in de Oosterschelde, tijdens de paringstijd. De laatste jaren is hun aantal gegroeid, mede dankzij de duikers. Sepia's zet ten hun broedsel af op obsta kels, zoals bijvoorbeeld visnet ten. Als de visser zijn netten bin nenhaalt, maakt hij ze schoon en gaat het broedsel verloren. Wij hebben op een gegeven mo ment twijgjes in de bodem gezet en dat werkte direct. We zagen daar onmiddellijk sepia's op af komen die daar hun broedsel gingen afzetten." William ver telt dat het op dit moment weel de tijd is dat de sepia's in de Oos terschelde zitten. „Daarom zie je nu ook zoveel auto's bij de brug. Allemaal duikers die op de sepia afkomen." De vissen paren en vervolgens sterft het vrouwtje. „Dat zie je vooral aan het einde van de paartijd heel goed. Dan vallen er gewoon gaten in het beest en verdwijnen de tentakels. De mannentjes schijnen een tweede keer te kunnen paren." De expositie van de onderwater- foto's is nog te zien tot en met 30 juni in Waterworld, Nieuwer kerk. GOES - De WD in Goes houdt vandaag een politieke avond in De Mythe in Goes. Aly Wisse, kandidate voor het Europees Parlement, spreekt over de over dreven Europese regelgeving. De bijeenkomst begint om 20.45 uur. Morgen houdt Aly Wisse een lezing in Oostkapelle. Deze bijeenkomst in Zeeland ia aan de Dorpsstraat 39 bijeenkomst begint om 20.30 uur. door Freek Janssen GOES - Trouwen op een bijzon dere locatie: het mag sinds kort in de gemeente Goes. Zaterdag werd het eerste huwelijk vol trokken op een andere plek dan het stadhuis of de Grote Kerk in Goes: Hans Streuper en Nollie van Rijswijk gaven elkaar het ja-woord in Uitspanning De Goederenloods op het museum terrein van de Stoomtrein Goes-Borsele. Het was een mooi gezicht. Om kwart over drie kwam de stoom trein aan vanuit Hoedekensker- ke, waar het bruidspaar samen met familie en vrienden was op gestapt. De bruidsmeisjes en een aantal gasten waren gekleed in de stijl van de jaren dertig, ge heel in stijl met het museum. De keuze voor deze trouwloca tie was niet toevallig. Bruide gom Streuper is al sinds zijn vijf tiende een fervent verzamelaar van speelgoedtreinen. De gebo ren Zwollenaar besteedde veel vrije uren bij de stoomtram Hoorn-Medenblik. Via internet leerde hij zijn bruid uit Baar land kennen, waar ze na hun hu welijk ook gaan wonen, ze wa ren allebei al eens eerder ge trouwd. Het huwelijk werd gesloten door wethouder C. Linssen. Toen het echtpaar hem vroeg, kon hij naar eigen zeggen geen 'nee' zeggen: hij was in 1970 één van de zes initiatiefnemers van de stoomtrein. De liefde voor de romantiek van de oude treinen klonk door in zijn speech: „In de lekkere geuren van rook, olie en stoom en het geluid van rollen de wielbanden, piepende rem men en krakende veren nog in de oren, schuift Hans de ring aan de vinger." Volgens bedrijfleidster H. Aerts- sen van De Goederenloods is het niet de bedoeling dat de hore- ca-gelegenheid een vaste trouw locatie wordt: „Ze mogen van ons wel, maar we gaan het niet aanmoedigen." Bovendien moe ten toekomstige bruidsparen eerst een verzoek indienen bij de Stoomtrein Goes-Borsele. Een voorwaarde voor een alter natieve trouwlocatie is dat het geld terechtkomt bij een niet- commerciële instelling. Ambtenaar van de burgerlijke stand C. Linssen (rechts) heet het bruidspaar welkom. foto Willem Mieras zeeuwse almanak Stephanie is een groot fan van de Belgische zangeressen Karin, Kathleen en Kristel, beter bekend als K3. Stepha nie wil later net zo beroemd worden als haar idolen. Als het haar ligt, wordt het trio een kwartet. Een artiesten naam heeft ze al voor zichzelf bedacht: Kephanie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27