Kwestie van prioriteiten stellen Vrolijke gezichten in de zijspan Duikploeg haalt tweede plaats Armeens gedenkteken onthuld Gestolen trike op A58 Slapend gezin in camper bestolen Auto met jongelui in sloot Tweede plaats voor EHBO Goes Boete voor bal tegen politieauto Casino Sluis loopt al aardig Brandweerploegen oefenen verkeersongeluk in Wemeldinge Jeugdbrandweer Vlissingen succesvol bij wedstrijden Bekeuring voor baldadigheid lezers schrijven Delta Vlaanderen neemt zwarte kruispunten onderhanden maandag 17 mei 2004 swb HEINKENSZAND - De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag een 22-jarige man uit Breda aangehou den wegens diefstal. Agenten zagen de man op een trike, zonder verlichting en zonder kentekenplaat, rijden op de A58. Hij werd aangehouden op de Sloeweg bij Heinkens- zand. De man bekende dat hij de trike eerder die nacht had gestolen in de Torenstraat in Oostkapelle. ARNEMUIDEN - Onbekenden hebben, terwijl de eige naar en zijn gezin lagen te slapen, afgelopen weekend in gebroken in een camper die geparkeerd stond op het par keerterrein langs de A58 bij Arnemuiden. Uit het voer tuig verdween een rugzak met waardepapieren en enkele honderden euro's, een mobiele telefoon en gereedschap. De rugzak werd gisterochtend om half negen teruggevon den ter hoogte van Kruiningen langs de rijksweg. In de rugzak zaten nog enkele waardepapieren. Hoe de inbre kers zijn binnengekomen is een raadsel. De politie heeft geen sporen van inbraak gevonden aan de camper. GOES - Een auto met vijf inzittenden is in de nacht van vrijdag op zaterdag in de sloot gereden. De 18-jarige be stuurder uit de gemeente Borsele reed over de Ringbaan Oost in Goes en nam de bocht bij de Oranjeweg te snel. Toen hij over een drempel reed, belandde de auto onder steboven in de sloot. Zowel de bestuurder als de medepas sagiers, vier jongens en meisjes van 16 en 17 jaar uit Goes en Borsele, konden de auto ongedeerd verlaten. De auto is helemaal vernield. GOES - Bij de Nationale Vaardigheidsproeven EHBO in Hotel Goes, heeft EHBO Goes een tweede plaats weten te behalen. Het verschil met de winnaar (Beilen uit Drenthe) was slechts één punt, derde werd Uithuizen uit Gronin gen. VLISSINGEN - Een 17-jarige Vlissinger heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een bekeuring gekregen, omdat hij een bal schopte tegen een politieauto. Daarna stribbelde hij tegen toen hij werd aangehouden. Het voor val vond plaats in de President Rooseveltlaan in Vlissin- gen. SLUIS - Het nieuwe casino in Sluis dat zaterdag is geo pend, heeft al gelijk een behoorlijk aantal bezoekers ge had. „We zijn redelijk tevreden. Er kwamen aardig wat gasten, zowel Nederlanders als mensen van over de grens. En lokale mensen die een nieuwe uitgaansmogelijkheid gevonden hebben", vertelde woordvoerder Rod van der Weerd zondagmiddag. Jack's Casino in hotel-restaurant De Dikke van Dale heeft in het hotel tachtig kansspelau tomaten geplaatst. Op 9 juni, als het hotel-restaurant ook opengaat, is de officiële opening van het casino. door Ab van der Sluis HUIZEN - De stadsgewestelijke brandweerduikploeg Vlissingen/ Middelburg heeft zaterdag bij ge westelijke wedstrijden in Hui zen beslag gelegd op de tweede plek. De plaats geeft recht op deelname aan de landelijke wed strijden. „Maar we mogen niet meedoen", zegt ploegleider Ja den Schipper, „omdat de lande lijke wedstrijden in Middelburg worden gehouden." De ploeg beeft zich wel automatisch ge kwalificeerd voor de landelijke finale in 2005. Acht brandweerduikploegen bonden in Huizen de strijd met elkaar aan. Zij kregen veertig minuten de tijd om drie slachtof fers te bergen van een ongeval te water. Het rampscenario ging uit van een aanvaring tussen een sleep boot en een klein vissersbootje, ongeveer zestig meter uit de kant. Eén slachtoffer dreef op het water, een tweede bevond zich op de bodem onder de sleepboot. Tegelijkertijd werd op een loswal zand gelost van een werkschip. Daarbij was één persoon overboord geslagen. Ook dat slachtoffer bevond zich op de bodem. De brandweer duikploegen moesten de slacht offers bergen en reanimeren op de kant. De stadsgewestelijke brandweer duikploeg was één van de teams, die alle slachtoffers op tijd wist te bergen. De eerste plek was weggelegd voor de ploeg uit Spijkenisse, omdat de duikers ook een tas met geld uit het vissersbootje wisten te ber gen. „Dat had ook gemoeten", zegt Schipper achteraf. „Maar onze prioriteit lag bij de slacht offers." De Middelburg/Vlissingse duik ploeg organiseert op 2 oktober de landelijke wedstrijden in Middelburg. „Het is misschien wel vervelend dat we zelf niet mee kunnen doen, maar we heb ben al onze tijd nodig om de wedstrijden te organiseren." 112-wedstrijden De brandweerploeg van Arne muiden werd zaterdag tweede bij de provinciale 112-wedstrij- den in Tegelen. De negen teams kregen de melding van een bui- tenbrand bij een gieterij. De Amemuidse ploeg zag bij het verkennen van het terrein een wouw, die bekneld zat on der een auto. Het slachtoffer werd meteen bewijd. waarna de brand in een afvalzak vol alumi nium werd bestreden met zand. Een metaalbrand mag namelijk niet geblust worden, omdat an ders knalgas ontstaat. Bij verde re verkenning werd nog een tweede slachtoffer ontdekt en bewijd uit haar benarde positie. De brandweerploeg van Arne muiden gaat door naar de gewes telijke wedstrijden in het Lim burgse Hunsel op 19 juni. De ploeg uit het Schouwse Ooster- land haalde een vijfde plaats. Hoor Freek Janssen WEMELDINGE - Een man ligt met zijn benen klem onder een rode Opel Kadett. Hij lijdt hel se pijnen. Twee meter verderop ligt nog een slachtoffer ge strekt op het wegdek, met een scooter op zijn benen. Op zijn ami tekenen zich ernstige brandwonden af. De plaats van het ongeval is afgezet met rood-wit lint, erachter staan toeschouwers zich te vergapen hoe de brandweer en ambulan ce te werk gaan. Tussendoor gaat iemand een colaatje halen. Hier kan maar een ding aan de hand zijn: een brandweeroefe ning. Tien teams uit Zeeland en net daarbuiten streden zater dag om de eerste plaats tijdens de brandweerwedstrijd techni sche hulpverlening in Wemel dinge. Ploegen uit Ovezande, Bruinisse, Kamperland, Nieuw- dorp. Zierikzee, 's-Gravenpol der, Colijnsplaat, Temeuzen. Oud Gastel en Oudewater door liepen allemaal dezelfde oefe ning. Provinciale wedstrijdleider C. de Hulsters: „De teams kwa men bijeen in Kapelle, daar werd ze verteld wat de op dracht was." De brandweerlie den moesten uitrukken naar de kazerne in Wemeldinge, waar zojuist een verkeersongeluk ge beurd was. Een auto botste te gen een heftruck, die geladen was met houten balken. Twee daarvan hebben zich door de voorruit van de auto geboord. De twee inzittenden raakten niet gewond, maar kwamen wel klem te zitten. De auto die achterop kwam, kon niet op tijd remmen, week uit, maar botste toch nog tegen de achterkant van zijn voorgan ger. Een scooter moest door de uitwijkmanoeuvre scherp bij sturen en kwam ten val. De ach terste auto reed over de borst van de scooterbestuurder, zijn bijrijder kwam onder de scoo ter terecht. De brandweerploegen moesten proberen zo snel - en vooral zo goed - mogelijk hulp te verle nen. Ze werden bijgestaan door ambulancepersoneel, al volg den die alleen de instructies op van de brandweer. De Hulsters: „De leden van de brandweer worden individueel beoordeeld op meerdere punten. De bevel voerder, bijvoorbeeld, krijgt een evaluatie aan de hand van wel 35 punten, waaronder com mandovoering, de keuze van de hulpverleningsmaterialen en de samenwerking met andere hulpverleners." Tevreden Meteen na de oefening kreeg de bevelvoerder te horen wat wel en wat niet goed ging. Over het algemeen was de wedstrijdlei- Ambulancepersoneel en brandweerlieden van het korps Ovezande helpen een van de slachtoffers in Wemeldinge. ding erg tevreden over het ni veau: „Er is keihard en goed ge werkt", aldus de Hulsters. ,,De verschillen tussen de teams wa ren minimaal Wat eventueel be ter kan, is het overleg met ande re diensten en het overzicht. Het belangrijkste in een situa tie als deze, is dat je prioritei ten stelt: wie help je het eerst." De eerste prijs was voor het team uit Zierikzee. De num- foto Willem Mieras mers twee en drie werden Oude Water en Bruinisse. Zij gaan al ledrie naar een vervolgwed- strijd op 19 juni in Dronten. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De jeugdbrand weer Vlissingen heeft bij wed strijden in Vinkeveen zeven van de tien prijzen gewonnen. Zo wel bij de junioren als bij de as piranten ging de eerste plek naar Vlissingen. De junioren (11 tot en met 15 jaar) en de aspiranten (15 tot en met 18 jaar) bonden de strijd aan met korpsen van onder meer Rotterdam, Papendrecht en Deventer. De junioren kregen te horen dat er brand was uitgebroken op het kermisterrein. Het was de bedoeling om de opgezette hindernisbaan vooraf op een snelle, maar veilige manier met de hele ploeg te nemen en daarop volgend het zogeheten brandweeraflegsysteem uit te voeren onder toezien oog van een jury. Vlissingen won niet alleen de eerste plaats, maar ging ook naar huis met prijzen voor de beste bevelvoerder, beste water- ploeg en beste pompbediener. De aspiranten kregen opdracht een brand te blussen bij een aannemingsbedrijf. Tijdens de verkenning bleek er ook een gasfles in de gevarenzone ie staan, die eerste veilig gesteld moest worden. Ook hier be haalde de Vlissingse ploeg een eerste prijs en een aantal indivi duele prijzen, waaronder beste bevelvoerder en beste water- ploeg. In totaal deden 24 ploegen mee. De eerstvolgende wedstrijd wordt gehouden in Geldrop- Mierlo. De landelijke kampioen schappen vinden plaats na de zo mervakantie in Zaanstad en Haarlem. MIDDELBURG - De politie heeft zaterdagochtend een 31-jarige man uit Wageningen bekeurd voor baldadigheid. De man stond op de Vlasmarkt in Middelburg tegen een fiets te trappen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 'Delta verlaagt hoger voor schot', kopt de PZC van 13 mei op de voorpagina. In het artikel wordt gesproken over stijgingen die soms tot meer dan 40 pro cent opliepen. Bij mij was die stijging nog heel wat hoger dan 40 procent: Delta incasseerde van mijn bankrekening 1030 eu ro voor bijbetaling voorschotten 2003 en 245 euro (was 104 euro) voor mijn nieuwe maandelijkse voorschot. Ik kon mijn ogen niet geloven. Ik had gerekend op te ruggave. We hebben immers een lange warme zomer en herfst ge had waarin wij niet hebben hoe ven stoken? Ik heb tweemaal per e-mail en eenmaal per brief een bezwaarschrift gezonden. Reactie van Delta NV? Geen. Wat een geluk dat ik de PZC lees en zodoende toch iets te we ten ben gekomen over de meer dan treurige bedrijfsvoering van ons Nutsbedrijf. In het 'gra tis boekje voor u' dat Delta ver spreid heeft is te lezen 'Van oudsher onderhouden wij een sterke band met onze klanten Ook: 'Wij hebben het succesvol le Delta voordeelprogramma met aantrekkelijke kortingen op uitstapjes en activiteiten in Zee land plus tal van andere voorde len'. De klant vraagt van een le verancier van elektra, gas en wa ter gewoon waar voor zijn geld, en geen fratsen als peperdure boekjes en kortingsbonnen voor diverse bedrijven. Wat mij be treft is het vertrouwen in 'de sterke band' van Delta volko men verdwenen. En de beper king van de verhoging tot maxi maal 15 procent? Ik ben be nieuwd of er klanten zullen zijn die onder dat maximum aange slagen zullen worden. J. de Jong Zuidsingel 23 Middelburg door Melita Lantinq MIDDELHARNIS - Het monu ment ter nagedachtenis aan Ar meense oorlogsslachtoffers is za terdagmiddag in Middelharnis onthuld. Het monument, een Ar meens kruis, is ingezegend door de Armeense pastoors Tatev Vardapet Habobjan en Avag Ka- hana Gachatur Frankjan uit Al melo. Het oorlogsmonument staat op het Havenhoofd, pal naast het gedenkteken voor de zeven gefu silleerde Armeniërs in de Twee de Wereldoorlog. De plechtig heid werd bijgewoond door on geveer vijftig belangstellenden, het merendeel van Armeense af komst. Ook de burgemeester van Middelharnis was er bij en oud-Kamerlid Leen van Dijke. Van Dijke en de maker van het gedenkteken, Eduard Arut- jnian, hebben een bijzondere band. Van Dijke heeft zich des tijds persoonlijk ingezet voor de verblijfsvergunning van de Ar meense familie. Ze hebben al tijd contact gehouden. Goesenaar Arutjnian is steen houwer van beroep. Hij wil op deze manier de gemeente Mid delharnis bedanken voor de zorg die de gemeente besteed aan het graf van de zeven Arme niërs. Bovendien is het gedenkte ken ook bedoeld om alle Ar- TERNEUZEN - Vlaanderen maakt vandaag een begin met het aanpakken van de levens gevaarlijke kruispunten. De achthonderd zogenoemde 'zwar te' kruispunten worden stuk voor stuk heringericht door de deelregering. Zwarte kruispunten zijn beruch te kruisingen waar vaak gruwe lijke en veelal dodelijke ongeluk ken gebeuren. Vooral in het meense slachtoffers in de hele wereld te gedenken. „Het is een plekje waar Armeniërs naar toe kunnen gaan om te bidden en te gedenken", aldus Arutjnian. Het gedenkteken is gemaakt van graniet. De plaat heeft in het midden een Armeens kruis met daar omheen een vlecht werk. weekend, wanneer er drank in het spel is. De Vlaamse deelrege ring is onder leiding van minis ter van Mobiliteit Gilbert Bos- suynu begonnen met een ambiti eus plan om ze allemaal te herin- richten. Vandaag begint de aan nemer aan de eerste, en tevens een van de meest beruchtste zwarte kruispunten: de Yzeren Bareel, de kruising van de Door- niksesteenweg met de Jacquet bosstraat in Spiere. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Tweehonderd geestelijk gehandicapten heb ben zaterdag deelgenomen aan de achttiende editie van de Zee- landia-rim, een tocht met moto ren met zijspan door Walcheren en Zuid-Beveland. Als het aan organisator José Kui pers en haar man Simon ligt, krijgt de rit ook volgend jaar een vervolg maar dan door de Wes- terschelde tunnel. Binnenkort gaat een verzoek de deur uit naar de directie voor een gratis doortocht. „Betalen kunnen we het niet." De bijna negentig zij spannen vertrokken om half tien vanuit Vlissingen. Een hele co lonne motorrijders uit Zeeland, maar ook uit België en Duits land had zich verzameld om hun gehandicapte gelegenheidspassa- gier een leuk dagje uit te bezor gen De tocht, aangevoerd door de voorzitter van de stichting werd begeleid door zo'n vijftig ordonnansen, die ervoor zorg den dat niet alleen de juiste rou te werd gepakt, maar ook dat de stoet ongehinderd kon doorrij den, Achter de zijspanrijders volgden nog een wagen van het Rode Kruis, een pechbus en een autoambulance. De tocht ging onder meer naar Arnemuiden, Goes en Heinkenszand waar in de Stenge een lunch klaarstond voor de in totaal vierhonderd man. Rond vijf uur werd na het traditionele rondje over de boule vard de finish bereikt. José Kuipers toonde zich na af loop zeer tevreden. „Het ging echt hartstikke goed. Het was mooi weer, het kon niet kapot. We hebben slechts een uitvaller gehad, een motorrijder uit Arne muiden die de verkeerde brand stof had getankt. Zijn passagier kon in een andere zijspan mee. We hebben alleen maar lovende verhalen gehad. Iedereen was vrolijk." Kuipers zegt heel graag een keer met de gehandicapten door de Westerscheldetunnel te wil len rijden. „Kosteloos graag, want de doortocht kunnen we echt niet betalen."Als de direc tie van de tunnel akkoord gaat, moeten de organisatoren nog op zoek naar een plek waar vier honderd mensen tussen de mid dag terecht kunnen voor een maaltijd. Een deelnemer aan de Zeelandia-run geniet van de motorrit. '^meense geestelijken zegenen in Middelharnis het oorlogsmonument in. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25