PZC Smet op carrière van Standaert De nacompetitie blijft succesnummer v<sr Johan Ballegeer: ik kan iedereen recht aankijken Hoek wint oefenduel tegen Terneuzen Raymond Nicodem mist het goede gevoel Driebanders OBK mogen naar het NK 22 Mijn vertrek bij Hoek is een afrekening met de Nijskens-clan RUGNUMMER Kampioensshirt Aanzoek Zelfmoord Fraude Gronholm wint rally van Cyprus maandag 17 mei 2004 door Frits Bakker HOEK - Op de dag van zijn af scheid stortte Franky Standaert zijn hart uit. De Belgische aan voerder van Hoek kwam na de vriendschappelijke wedstrijd te gen Terneuzen (3-1), die in het teken stond van zijn vertrek, tot een verbitterde conclusie. „Ik weet niet meer wie ik hier nog moet geloven", zei hij met wate rige ogen. Franky Standaert, die tien jaar in Hoek heeft gespeeld, wees met veel venijn naar de twee mensen in wie hij zijn vertrou wen helemaal is kwijtgeraakt. Johan Ballegeer (de trainer) en Patrick Naudts (de opgestapte manager) hebben zijn laatste jaar in Hoek verziekt. „Mijn ver trek is een afrekening met de Nijskens-clan." Jürgen Belpaire, die na vier jaar ook vertrekt, was nog harder in zijn commentaar. „Wie is hier nou de grote lafaard. Ballegeer of Naudts?", vroeg de Belgische keeper zich af. „Ik geloof ze alle bei niet meer. Dat verhaal van Patrick Naudts, die alles op Bal legeer steekt, is mooipraterij om zijn eigen straatje schoon te ve gen. Hij moet het maar eens in mijn gezicht komen zeggen. En ik heb voor Ballegeer ook niet veel goeds meer over. Hij heeft ons heel ver af laten glijden dit jaar. Er is meer gepraat dan ge voetbald in Hoek." Wat de dag van een mooi af scheid had moeten zijn, kreeg voor de hoofdrolspeler een bitte re nasmaak. Standaert liet tij dens een prachtige huldiging van de H-side en de supporters club veel tranen vloeien, inner lijk voelde hij zich gekwetst, door de vele ruzies rondom het elftal, de sportieve inzinking en uiteindelijk ook door de afreke ning met de spelers die zich te gen Naudts hadden gekeerd. „Mijn laatste jaar is een smet op mijn carrière", zei Standaert met een droevige blik. „Wat hier allemaal is gebeurd, had niets meer met voetbal te ma ken. We zaten al met de erfenis van dat ontslag van Nijskens, dat nooit had mogen gebeuren. Maar als hij dan al wegmoest, waarom werd Naudts dan niet meegestuurd, waarom mocht hij wel blijven? Het ging tenslotte om een persoonlijke ruzie tus sen die twee." Dat gevoel werd nog sterker toen het tussen Ballegeer en Naudts na korte tijd ook tot een breuk moest komen. De machts strijd van een eigenzinnige, ge dreven trainer met een manager die in rang eigenlijk boven hem stond, speelde zich na de winter af boven de hoofden van de spe lers. Franky Standaert: „Ik heb Ballegeer zelfs op de man af ge vraagd: wie maakt op zaterdag nou de opstelling, doe jij dat of Naudts?" Belpaire: „Het kon nooit meer goed gaan op het veld, want het elftal was in drie kampen ver deeld: de Naudts- clan, de Nijs kens-clan en de Hollanders. Dat werd met de week erger. Ik heb me doodgeërgerd aan de instel ling, maar hoe kon het ook an ders. Hoe vaak stonden we niet zonder trainer op de training, omdat er weer eens gedonder was binnen de club „We moesten naar Dongen voor de Amstel Cup", haalt Standae rt op, „met een elftal dat tot al les bereid was, behalve tot voet ballen. Ik zei het voor de wed strijd al: we zullen hier nooit kunnen winnen met zo'n menta liteit Dat kwam ook uit." „En op de vrijdag voordat we naar Rijnsburgse Boys moesten, belde Ballegeer mij ineens weer op. Hij had gehoord dat ik niet meer onder hem wilde spelen. Als dat zo is, dan stap ik op, zei hij. Voor de winter was dat ook al gebeurd. Ballegeer had ont slag genomen, maar uiteindelijk kwam hij toch weer terug. In die sfeer hebben wij dit jaar moeten spelen." Belpaire: „Het is allemaal an ders gelopen dan we hadden ge dacht. Johan Ballegeer had de reputatie van een geweldige trai ner toen hij hier kwam. Ik had veel over hem gehoord en had er hoge verwachtingen van, maar de echte Ballegeer heb ik nooit gezien. Dat kan wel alles met Franky Standaert neemt afscheid van de supporters van Hoek, de club waar hij tien seizoenen voor voetbalde. die affaire met Naudts te maken hebben, maar wij zijn er de du pe van geworden." Het heeft er tenslotte toe geleid dat Hoek is afgezakt naar de middenmoot, dat de manager na kritiek uit de sponsorgroep is op gestapt, de sponsorcommissie ru ziënd uit elkaar viel en de spe lersgroep op een dwaalspoor is gezet. Sfeer In die sfeer was het geen toeval dat Arjan Human zijn eerder ge dane toezegging om te blijven heeft ingetrokken. Björn Lange- veld zou eerst naar Hoek ko men, maar kwam toen weer niet vanwege de breuk met Naudts. En David de Haan heeft, om wel ke reden dan ook, zijn over schrijving naar Hoek afgebla zen. „De rekening met ons is nu ver effend", zei Standaert zaterdag. „Toen Naudts het hier nog voor het zeggen had, is de Nijs kens-clan buiten de deur gezet." Belpaire: „Franky Standaert, Marc Minnaert, Leon van den Ouden, Gunther de Meyer en ik kregen allemaal een minder aan bod, dus eigenlijk wilden ze te gen ons zeggen: rot maar op, we hebben jullie niet meer nodig." Vorige week, op de dag dat Pa trick Naudts zijn verhaal in de krant deed, kwam het tot een uitbarsting. Standaert: „Ik ben met die krant naar Ballegeer ge stapt en heb hem gevraagd: heb je dit gelezen, Johan? Is het waar wat hier staat? Wie liegt er nu, jij of Naudts? Durf je mij recht in de ogen te kijken? Hij had het nog,niet gelezen, zei hij. Maar hij beweerde dat hij me eerlijk aan kon kijken. Ik weet niet meer wie ik hier moet gelo ven." „Het heeft me veel pijn gedaan, dit afscheid", geeft Standaert toe. „Ik had graag nog een jaar bij deze club gebleven, al had ik op de bank moeten zitten. Maar het aanbod dat Naudts mij deed, voelde als een messteek. Ik heb nog te veel eer in mijn lijf om dat te accepteren. En het geeft me zo'n slecht gevoel. Weet je nog dat Ballegeer heeft geroepen: we willen meer Hollanders in het elftal. Dat hebben we nu wel ge zien. Ik denk dat De Munnik vol gend jaar als enige Hollander in het elftal zal staan, de rest is Belg." De kleine opening die hem werd geboden door Ballegeer, heeft hij geweigerd. Na het vertrek van Naudts kreeg Gunther de Meyer bijvoorbeeld nog wel een nieuwe kans. De Belgische ver dediger besloot om toch nog te foto Wim Kooyman door Frits Bakker HOEK - Hij had gehoopt dat het na zaterdag eindelijk voorbij zou zijn en dat hij in alle rust naar het volgende voetbalsei zoen toe kon werken. Want ook voor trainer Johan Ballegeer is het met Hoek niet een jaar ge weest om met een mooi gevoel aan terug te denken. Maar de kritiek van Franky Standaert (bij zijn afscheid) en Jürgen Belpaire viel zaterdag bij de trainer rauw op zijn dak. Johan Ballegeer wil er eigenlijk niet veel woorden aan vuilma ken omdat hij er geen begrip voor op kan brengen. „Ik snap niet dat Franky Standaert, die in al die tien jaar bij Hoek toch goed is behandeld door de club, nu met zo'n verhaal naar buiten komt." En over Jürgen Belpaire: „Hij spreekt niet de waarheid als hij zegt dat ik hem weg wilde heb ben bij Hoek." Verder wil Ballegeer vanaf nu vooral rust. „We hebben het jaar afgesloten en ik hoop alleen dat we nog wat versterking kun nen vinden. En met de si die we dan hebben, wil ik n22 volgend jaar werken." Over 'de afrekening' waarop Standaert en Belpaire spreke, wil Ballegeer alleen kwijt .jfe is jammer dat die afreken» niet een jaar eerder is gebed Dan hadden we al die profk men dit jaar niet gehad." Hij bedoelt ermee te zeggen de zogenaamde Nijskem-da wat hem betreft niet moest dwijnen. „Maar als ertussen» manager en vijf spelers oude vete bestaat, dan moetij club ingrijpen. Dat had dus eerder moeten gebeuren." Johan Ballegeer verzekert ft hij iedereen recht kan aankr- ken. „Wat er door Naudts j mijn schoenen wordt geschois, daar distantieer ik me van. i doe niet mee aan dat s. mensen te beschadigen. Ik ij er alleen van zeggen: Standaei Belpaire en die andere s moesten van mij niet weg. Dj ze van de manager een Éuft aanbod krijgen, dat is mijn 22a niet. Als ik van een speler afc dan zal ik hem dat zelf welee- lijk gaan vertellen." blijven, voor Standaert is de deur definitief dicht. Standaert: „Johan Ballegeer is naar me toegekomen en heeft ge zegd: je kunt hem toch nog opensmijten? Ik zei: denk je dat ik een lafaard ben dan? Ik heb mij jawoord al aan Waarschoot gegeven en een woord is een woord. Ik moest toch weg van jou, of van Naudts? Dat heb ik nu gedaan ook." Hoe veel pijn hij er ook van heeft gehad, naar de club toe en vooral naar de supporters. „Ik heb hier prachtige jaren gehad", zei hij zaterdag. „Hoek is een deel van mijn leven geworden. Het afscheid doet me nog meer dan ik had gedacht. Ik heb heel de dag tegen mijn tranen moe ten vechten, omdat het zo moest eindigen. Dit jaar is een smet ge worden op de tien jaar dat ik hier heb gevoetbald." door Frits Bakker HOEK - Hoek won zaterdag in de wedstrijd die als af scheid van een vijftal spelers gold met 3-1 van Terneuzen, Die score kwam tot stand door goals van spelers die na dit seizoen vertrekken: Arjan Human, Leon van den Ouden en Pauclair Youda. Voor Ter neuzen scoorde Stefan van den Ameele tegen. De wedstrijd werd voor een paar honderd toeschouwers in een vriendschappelijke sfeer gespeeld. Franky Stan daert kreeg na een kwartier in de tweede helft een pu- bliekswissel. De mooiste acties van de dag kwamen op naam van Chine- i du Chukwugbo, die één k zelfs met Maradona-bewegin- gen vanaf de middenlijn vier tegenstanders voorbijliep. De Afrikaanse spits, van wie nog niet zeker is of hij bij Terneu zen blijft, scoorde net 1 Bij het passeren van c Belpaire speelde hij de b iets te ver voor zich uit. door Jaap van Essen Al ruim dertig jaar is de nacompeti tie een succesvol toetje. Zelfs zui- velaar Mona zal er jaloers op zijn. De bedenker van het jaarlijkse nage recht, Ab Wit, vindt het niets bijzon ders. Ab Wit was in de jaren zestig en ze ventig voorzitter van FC Wageningen en clubarts van de inmiddels verdwe nen profclub. De combinatie van func ties was uniek, zijn bedenksel om de competitie interessanter te maken ook. De eerste-divisieclubs kampten met een terugloop in toeschouwers aantallen. Niet vreemd, er was niet veel spannends te beleven. Twee ploe gen, de nummers één en twee, promo veerden rechtstreeks naar de eredivi sie. Degradatie bestond niet meer. Voor de meeste clubs was er vanaf de winter niets meer te winnen of te ver liezen. Er was in 1971 door de eer- ste-divisievoorzitters al vergaderd over een aantrekkelijker speelplan, maar daar was niets zinnigs uitgeko- FC Zwolle degradeerde giste ren uit de eredivisie nadat de club zelfbij Feyenoord (7-1) verloor en de concurrenten Vo- lendam (2-1 van RBC) en Vites se (3-0 van FC Utrecht) won nen. Het is de derde keer in de historie van Zwolle dat de club naar de eerste divisie afzakt. Voor Volendam en Vitesse is er nog hoop, de clubs doen aan de nacompetitie mee. Cijfermatig gezien mag Volendam de mees te hoop op handhaving koeste ren. De club deed tot dusverre zeven keer mee aan de nacom petitie, sleepte daar tweemaal promotie uit en handhaafde zich via het toetje een keer op het hoogste niveau. Voor Vites se zijn de cijfers treuriger. De Arnhemmers deden vijf keer mee, maar dat leidde nooit tot promotie of handhaving. men. De aanwezigen werd daarom ge vraagd nog eens goed na te denken en plannen te maken. Ab Wit had niet veel tijd nodig. „Ik had diezelfde avond al het idee voor periodetitels en een nacompetitie. Eigenlijk niets bijzonders." Dat schetst Wits beschei denheid. Want het was een briljante vondst. Uniek ook. „Er was helemaal niets vergelijkbaars. Nergens ter we reld", aldus Wit. Dat is nu wel an ders. Niet alleen in het Nederlandse profvoetbal is de nacompetitie inge- Kees Blomaard, de oud-voorzitter van het Zeeuwse voetbal, had za terdag een bijzonder cadeau voor Franky Standaert. In de dug-out van Hoek overhandigde Blomaard een shirt met handtekeningen aan de Bel gische speler die na tien jaar afscheid nam. Kees Blomaard vertelde later: „Ik heb hem het shirt gegeven dat mijn zoon in 1996 op zijn sterfbed heeft gekregen. Dat jaar werd Hoek kampioen van de hoofdklasse. Op het shirt staan alle handtekeningen van de spelers uit dat jaar. Ook die van Franky Standaert." Frans Blomaard was voor zijn overlij den een van de fanatiekste supporters van Hoek. De één vraagt zijn vriendin ten hu welijk op een idyllisch plekje in de natuur, de ander tijdens een roman tisch etentje en weer een ander gaat gewoon thuis op z'n knieën. Dave Ewalts uit Venray dacht er an ders over. Hij deed het zaterdag tij dens de Den Inkel triatlon in Kruinin- gen. Nadat hij na een kleine veertig minuten zwemmen op de fiets stapte, trok hij een rood t-shirt over zijn hoofd. Voorop dat opvallende shirt stond in koeienletters 'Bianca', achter op de rest van de zin: 'Wil je met me trouwen?' Vervolgens reed Ewalts twee uur rond op zijn racefiets en daama deed hij zeventig minuten over de 20 kilo meter hardlopen. Ofwel, de bewuste Bianca, die zich alsmaar bij het finish- doek ophield, had genoeg tijd om over haar antwoord na te denken. Toen Ewalts uiteindelijk verdienste lijk als dertiende de halve triatlon vol tooide, viel hij zijn geliefde danig be zweet in de armen. Hij deed haar toen het echte aanzoek en ze zei zonder te twijfelen ja. Daarna plofte Ewalts neer op de grond. Hij was doodop. burgerd, ook de amateurs kennen het toetje goed en tal van buitenlandse competities werken met soortgelijke concepten. In 1972 presenteerde Wit zijn plannen. Er was nog een tweede plan, maar Wit won glansrijk en in 1973 vond de eerste nacompetitie plaats. De Graafschap, FC Wagenin gen, PEC Zwolle en Volendam waren de deelnemers, de Doetinchemse club was de eerste kampioen van het toet je. Een jaar later profiteerde FC Wage ningen van de uitvinding van Wit. De opzet van de nacompetitie bleef lang (tot 1989) ongewijzigd. Sinds dien werd er enkele malen aan de for mule gesleuteld. Drie jaar achtereen namen er zes ploegen, verdeeld over twee poules, deel. De twee poule win naars speelden vervolgens een finale, waarvan de winnaar (over twee duels gerekend) promoveerde. De verlie- De internationale hockeyfederatie FIH gaat het 'suïcide-uitlopen' bij straf corners verbieden. Per 1 juni mogen spelers niet meer bewust in de baan van het schot lopen. Die wijze van straf corners verdedigen, via het ei gen lichaam de weg naar het doel ver sperren, levert levensgevaarlijke situa ties op. In Nederland is er veel weer stand tegen die tactiek. Ex-bonds- coach Joost Bellaart wond zich er tij dens de EK 2003 zo over op, dat hij zijn strafcornerspecialisten het advies wilde geven uitlopende verdedigers met opzet hard te raken. Hockeyers die zich na 1 juni met opzet in de baan van een schot werpen, krijgen geel, de aanvallende partij mag weer een straf- comer nemen. Bij herhaling kan de ar biter een speler uitsluiten en een straf- bal geven. zend finalist speelde vervolgens nog eens beslissingsduels tegen de num mer zestien uit de eredivisie. Dat systeem werd in het seizoen 1992-1993 ingeruild voor een speel plan met twee poules van drie, waar uit de winnaars promoveerden. Weer een jaar later gingen de nummers ze ventien en zestien van de eredivisie echt meedoen aan de nacompetitie. De nacompetitie is nog steeds een suc cesnummer. Niet gek, het is een prach tige competitie: veel wedstrijden in korte tijd, een belangrijke prijs op het spel, gelijke kansen voor iedereen en altijd lekker weer. De stadion stro men dus nog steeds vol voor het be denksel van Ab Wit. En dat was nu precies waarvoor de nacompetitie was bedoeld. De kersverse Duitse voetbalkam pioen Werder Bremen hield on der zijn voormalig manager Willi Lemke jarenlang een zwartgeldreke- ning in Luxemburg aan. Het geld op de rekening werd ook gebruikt voor transfers van buitenlandse spelers. Dat schrijft het Duitse weekblad Der Spiegel in het nummer dat vandaag uitkomt. Zakelijk leider Manfred Müller van Werder zegt dat de voet balclub al drie jaar terug overlegde met de Duitse fiscus over de rekening. „Er is toen besloten dat er geen onder zoek tegen ons wordt ingesteld. De zaak is gesloten", aldus Müller. WENEN - De Keniaan Samson Kandie won gisteren de marathon van We nen in een tijd van 2 uur, 8 minuten en 35 seconden. Zijn voorsprong op de nummer twee, landgenoot Raymond Kipkoech, was ruim twee minuten. Kandie sloeg klaarblijkelijk zijn slag bij de Weense kermis. Want waar hij zelf totaal geen oog heeft voor het vertier, lijkt Kipkoech sterk te aarzelen of hij niet even een rondje in het reuzenrad zal maken. foto Heinz-Peter Bader/Reuters door Joop van den Oudenhoven GOES - Het Grand Prix Loont- jens B-ranking driebandentoer- nooi is ontdaan van Zeeuwse deelnemers. Piet Koek, die de af wezige Sjors van Ginniken ver ving, werd uitgeschakeld door Peter Vlaar uit Hoorn en Eddie de Graaf uit Waalwijk. Ray mond Nicodem startte goed, zak te allengs verder weg en kon ver dere deelname ook vergeten. Raymond Nicodem toonde aan nog altijd over het nodige ge voel te beschikken. Tegen Jos Kriekaard, toch een van de bete re deelnemers in deze klasse, bood de thuisspeler knap tegen stand. Het was net niet genoeg voor winst, maar met 1.000 kon hij tevreden zijn. In de tweede partij tegen Ron Luijendijk uit Rotterdam was het goede gevoel echter verdwe nen en liep het voor geen meter meer. Nicodem: „Je ziet dan toch dat je de nodige trainings- arbeid mist. Er lag geen spel om te beginnen, maar ik miste daar bij ook het gevoel." Jos Kriekaard en Luijendijk plaatsten zich bij de laatste zes tien. Voor Piet Koek viel weinig eer te behalen. Hij verloor van zowel Jos Nieuwenhuizen als Peter Vlaar. Koek, tevens wed strijdleider, was reëel in zij reactie. „Ik speel momenia niet goed genoeg om met da mannen mee te kunnen doen' Morgen wordt vanaf 19.00 uï de laatste poule in de voorroES gespeeld. Dan zijn alle kwaró nalisten bekend, die zaterdags zondag om de prijzen en de ré kingpunten gaan spelen. LIMASSOL - Marcus Gronhob heeft gisteren in een 1 307 de rally van Cyprus opzij naam gebracht. Het was de# ste overwinning van de Fint dens dit seizoen en alweer! zestiende in zijn carrière. Door de overwinning naraGta holm de leiding in het klas ment om de wereldtitel. Nas van de zestien rally's heeft Fin 34 punten, één meerdanè Fransman Loeb. Loeb werd in Limassol W® in een Citroën, hij had 54 se# den achterstand. De dafl plaats ging naar de Fin Man Martin in een Ford Focus 1 1,09 minuut achterstand. Fc heeft de leiding in het meria klassement. ANP door Joop van den Oudenhoven ZEVENBERGEN - Op de gewes telijke kampioenschappen voor teams heeft het driebandenteam van OBK 1 uit 's Heerenhoek een fraaie prestatie geleverd. In een zeer spannende eindstrijd werd de titel gegrepen voor De Boulevard uit Bergen op Zoom en de Kastanje uit Kloosterzan- de, waardoor OBK naar het Ne derlands kampioenschap gaat. Het vrouwenteam van district Walcheren/de Bevelanden pakte in Oost Souburg de gewestelijke damesbeker. Ook zij gaan naar het NK. OBK schakelde naast Boulevard uit Bergen op Zoom ook BV de Kastanje uit Kloosterzande uit. De teams eindigden allen met twee overwinningen en een ne derlaag, maar OBK bracht ba re cijfers op het bord dan dec® currentie. Met veertien pa£' punten tegen respectief twaalf en tien was het vers» toch nog duidelijk. Rinus (0.769), Kimmo Pankow(0^ Jos Capello (0.653) en JÖ Louis Smulder (0.540) verlen? den een toch al succesvol# zoen met een prima prestatie- Op zaterdag 26 juni kan w* OBK het ultieme doel vvontë bereikt tijdens het nation» kampioenschap in Niemvegeü Van de overige Zeeuwse tea®1 was alleen het vrouwenteam^ cesvol. Zij bereikten ineen4;' gunstig sfeertje de strijd.;®® nationale damesbeker. Voor"; Zeeuwse zestal, onder 1«' van Sylvia Eckel, is helder de keer in drie jaar tijd dat mijlpaal wordt bereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22