Bosch uit schaduw van Huizinga Zwemploeg ligt op schema voor Spelen Athene Dennis van der Geest kan leven met brons Wijenberg 82 tellen te langzaam voor OS Zeventien zwemmers naar de Olympische Spelen 21 judoka pakt EK-goud in Boekarest, ex-vriend verliest finale Kogelstootster levenslang geschorst Weer record voor Van der Schilt De Jong waarschijnlijk naar DPA Zware blessure hordenloopster Vis Waterpolotitel voor Polar Bears Italië pakt laatste olympisch ticket Leopold van Asten zesde in Aach Zeven judoka's naar Athene Jones is bereid ot rechtszaak dopingkwestie in maandag 17 mei 2004 nrfort Lammerink BOEKAREST - Dennis van der Geest kwam tijdens het EK judo ju Boekarest niet verder dan een bronzen medaille. Maar daar kon de topper best mee leven. Van der Geest verloor al in zijn toeede partij van de dag, maar herstelde zich via de herkansing alsnog op brons uit te ko- men. Gezien de moeizame voor bereiding had de tweevoudig Eu ropees kampioen daar wel vrede mee. „Maar het had de eerste plaats kunnen zijn. Tmenov, op papier mijn grootste concur rent, ging er snel uit. Toen zag het er voor mij toch aardig uit." Uiteindelijk bleek alleen win nen in Boekarest te veel van het goede voor Van der Geest. Hij is bezig („Tot nu toe", zei vader Cor) aan een kwakkelseizoen. Na de officieuze olympische kwalificatie met de tweede plaats op het WK van vorig sei zoen liep het niet lekker. Eerst ziek, toen 'overtraind, vervol gens blesseerde hij een vinger met een kaasschaaf en tot over maat van ramp kreeg hij nog last van zijn enkel in de aanloop naar het EK. „Het is spijtig, maar fysiek ben ik er nog niet", verklaarde Van der Geest. „Het meeste voordeel haal ik uit ex plosieve momenten, maar die zit ten er nog niet in. Ik ben net iets trager dan normaal en kan daar door niet het voordeel halen dat ik normaal haal. Ik weet dat ik in Athene de besten kan ver slaan, maar dan moet alles top zijn. Zo niet, dan kan ik ook ver liezen. Dat is de laatste maan den net iets te vaak gebleken." Vier medailles haalde Neder land in Boekarest: Bosch, Klops- tra, Huizinga en Van der Geest. Die oogst was net iets beter dan een jaar eerder in Düsseldorf, toen de teller op drie (Dennis en Elco van der Geest/Huizinga) bleef steken. HnnrGijs van Oosten BOEKAREST - Edith Bosch sprak een paar jaar geleden baar ergernis uit over het feit als 'de vriendin van Mark Huizinga' bekend stond. De vriendin van de olympisch kam pioen van 2000 is ze al enige tijd niet meer en sportief draaide ze afgelopen weekeinde op de Euro pese kampioenschappen judo in Boekarest de rollen om. Bosch zaterdag goud, Huizinga non gisteren zilver. De Europese titel in de klasse lot TO kilogram lag al enige tijd voorde bijna 24-jarige Bosch op de plank. Maar in 2002 braken de zenuwen haar in de finale op en vong jaar werd ze gediskwali ficeerd vanwege een verboden techniek. Ze was uit op revan- maar tegelijkertijd groeide bet uitblijven van haar eerste se- uorentitel bijna uit tot een ob sessie. Bosch: „Ik dacht: 'wat nou als het weer niet lukt?'. De opluchting was na de gewon nen finale tegen de Spaanse Ce cilia Blanco van het gezicht van baar coach Chris de Korte te le zen Het zou, vertelde hij, als iet niet was gelukt, 'een heel anvei worden om haar voor de Olympische Spelen er mentaal neer bovenop te krijgen'. Bosch: .Daarom ben ik ook zo blij. Ik ga nu eerst twee weken met ïjn vriend (de Spaanse judoka Sergio Domenech) op vakan tie." Bosch draaide haar programma acht minuten af. De eerste ine tegenstandsters die haar pad kruisten, schakelde ze vlot uit. Alleen de finale kon ze niet voortijdig beslissen. „Ik heb ge daan waarvoor ik gekomen ben, maar ik had graag de finale ook met een vol punt gewonnen." Voor het beeldmateriaal kan Bosch aankloppen bij Huizinga, want de hobbyfotograaf vertel de op het EK in totaal zo'n 400 foto's te hebben gemaakt. Hij schoot ook het emotionele mo ment waarop de beslissing van de Europese titel van Bosch viel. Van de foto's van zijn eigen finale, tegen de Italiaan Frances co Lepre in de klasse tot 90 kilo gram, had Huizinga niet al te ho ge verwachtingen. „Ik heb mijn camera aan Edith gegeven, maar ik denk niet dat ze zo mooi zullen zijn als wanneer ik ze maak." Eigenlijk verrassender dan het goud van Bosch, was het zilver voor Huizinga. De dertigjarige Vlaardinger rekende al een beet je op z'n vijfde Europese titel (tien medailles in elf optredens), maar beet zich stuk op de defen sief ingestelde Lepre. De Itali aan is 29 jaar, maar smaakte gis teren pas voor het eerst het ge noegen van een medaille op een internationaal titeltoernooi. Huizinga: „Op papier had ik de sterkste tegenstanders (de Rus Taov en de Fransman Demont- faucon) al gehad. Ik had niet ver wacht dat Lepre van Grekov zou winnen en al helemaal niet van mij. Ik ben nu extra gewaar schuwd voor hem als ik hem straks op de Olympische Spelen mogelijk weer tegenkom." Lepre bleek een zeer taaie tegen stander, die Huizinga niet in zijn favoriete aanvalsspel liet ko men. Huizinga maakte wel een kleine score, maar kreeg ook twee straffen voor passiviteit waardoor de balans in het voor- Edith Bosch is ter aarde gestort nadat ze Europees judokampioene in de klasse tot 70 kilogram is geworden. foto Robert Vos/ANP deel van de Italiaan uitviel. Hui zinga: „Hij moet het hebben van heel hard werken, ik kreeg geen vat op hem." Zijn coach Chris de Korte: „Mark heeft verloren van een kamikazepiloot." Ontgoocheling Hoewel de ontgoocheling bij Huizinga groot was, schat hij zijn olympische kansen niet som ber in. Hij noemde het EK als 'voorbereidingstoemooi ge slaagd' en zag een gelijkenis met de prestaties in het vorige olympische jaar. Hij won in 2000 ook de Dutch Open en werd eveneens tweede op het EK. „In de EK-finale verloor ik van de Roemeen Croitoru, die ik daarna op de Olympische Spe len versloeg." Huizinga maakt zich geen zor gen, al ziet hij wel punten voor verbetering. Zoals zijn 'hande lingssnelheid vanuit de eerste pakking'. Door zijn ervaring en zijn hogere basisniveau wint hij doorgaans veel partijen met standaard technieken. „Maar om het grote verschil te maken, moet ik explosiever en verras sender uit de hoek komen. Dat heb ik altijd gehad en dat moet weer terugkomen." En wellicht kunnen Mark Hui zinga en Edith Bosch een oude di'oom, die stamt uit de tijd dat ze nog verliefd op elkaar waren, laten uitkomen. Allebei goud op de Olympische Spelen. Op de zelfde dag en dezelfde plaats: woensdag 18 augustus 2004 in Athene. GPD WENEN - Kogelstootster Vita Pavlisj is levenslang ge schorst na een positieve dopingcontrole op de WK indoor. De Oekraïnse veroverde in Boedapest goud, maar in haar urine werden sporen van anabole steroïden gevonden. Pa vlisj, in 1994 en 1998 Europees kampioene,'viel in 1999 ook als wereldkampioene indoor door de mand. Toen kreeg ze een startverbod voor twee jaar. In 2001 pakte Pa vlisj brons op de WK indoor. ANP/SID HOORN - Kogelstootster Debby van der Schilt heeft za terdag haar een week oude Nederlandse record verbeterd van 64,55 tot 65,68 meter. Van der Schilt is nu minder dan twee meter verwijderd van de afstand (67.50) die recht geeft op deelname aan de Olympische Spelen. ANP LEIMUIDEN - Schaatser Bob de Jong gaat waarschijn lijk naar het DPA-team. De stayer heeft zelf een overeen komst met coach Ingrid Paul. Paul: „We hebben de inten tie tot en met de Olympische Spelen in 2006 samen te wer ken. Maar ik wil het een jaar aanzien om te kijken of het klikt. De kans is groot dat Bob bij ons komt." ANP DOHA - Hordenloopster Judith Vis is in Doha ernstig ge blesseerd geraakt. De Nederlands kampioene op de 100 meter horden scheurde haar achillespees in. Ze zal voor lange tijd uitgeschakeld zijn. Maar de 23-jarige atlete, die een persoonlijk record van 13,05 heeft staan, heeft de hoop op de Olympische Spelen nog niet opgegeven. ANP AMSTERDAM - De waterpolosters van Polar Bears zijn nationaal kampioen geworden. De Edesen versloegen De Gouwe in de finale van de play-offs met 2-0 in de best-of-three. Polar Bears won vrijdag in Amersfoort met 11-7 en zaterdag in Amsterdam met 9-4. ANP TOKIO - De Italiaanse vrouwen hebben het laatste olym pische ticket voor het volleybaltoernooi in Athene ge pakt. De ploeg werd vierde in het laatste kwalificatietoer nooi in Tokio. Met Japan, Zuid-Korea en Rusland verover den de Italiaanse vrouwen een startbewijs. Griekenland, Duitsland, Cuba, China, Brazilië, Verenigde Staten. Domi nicaanse Republiek en Kenia waren al zeker. Bij de man nen is de kwalificatie nog niet klaar. Nederland kan eind mei in Spanje een startbewijs afdwingen. ANP AACH - Leopold van Asten werd gisteren bij het con cours hippique in het Duitse Aach zesde in de Grote Prijs. De springruiter uit Duizel maakte een springfout in de barrage. Hij verdiende desondanks 6000 euro. De hoofd prijs van vijftig mille was voor Marcus Ehning. ANP BOEKAREST - Nederland gaat mei zeven judoka's (vier man nen en drie vrouwen) naar de Olympische Spelen in Athene in augustus van dit jaar. Dat zijn er drie minder dan vier jaar gele den in Sydney. Dat is deels een gevolg van de versmalde top in Nederland. Maar het heeft ook te maken mei een verzwaarde kwalifica tie-eis van het Internationaal [Olympisch Comité. zeven van de veertien ge wichtsklassen komen tijdens de Olympische Spelen geen Ne derlanders uit. Het bondscoach- trio Van der Geest, De Korte en Van Unen had gehoopt op de EK een olympisch negental te formeren. van Dijk (-66) en Fran- ?oise Harteveld (+78) stonden voor het toernooi in Boekarest op de Europese ranglijst op een olympisch positie. Het tweetal presteerde op de EK echter der- male slecht dat hun puntento taal met toereikend was voor kwalificatie. Deolympische judoploeg: Guillau- MElmont (-81 kilo), Mark Huizin- 9" (-90 kilo), Elco van der Geest •100 kilo), Dennis van der Geest WOO kilo), Deborah Gravenstijn (■57 kilo), Edith Bosch (-70 kilo) en Claudia Zwiers (-78 kilo). GPD NEW YORK - Drievoudig olym- P'sch kampioene Marion Jones •"rigt met een rechtszaak als ze wet mag meedoen aan de Olym pische Spelen in Athene. De atle te raakte in opspraak omdat ze Jet spierversterkende middel "Ggebruikt zou hebben. ik het Olympische team aa'en alsnog word geschorst °m 'ets dat gesuggereerd wordt, tyaa ik een rechtszaak aan", Mus Jones. De Amerikaanse ontkent dat ze THG heeft ge bikt. en haar partner Tim °utgomery (wereldrecordhou- er°P de 100 meter) zijn klan- *n van het voedingsbedrijf Bal flat aan meerdere sporters zou hebben geleverd. Di- Ierse atleten, onder wie de ™se sprinter Dwain Cham- razijn betrapt op gebruik J1 het middel, dat onlangs is Wdekt. ANP/RTR door Cilya van der Kooy MADRID - De Nederlandse zwemploeg lijkt weer een succes vol olympisch toernooi te gemoet te gaan. Evenals vier jaar terug voor Sydney haalde Oranje zes medailles op de EK langebaan. Maar omdat het toer nooi in Madrid sterk gedeva lueerd was, kon en wilde bonds coach André Cats niet te veel conclusies aan de oogst verbin den. „Gezien alle verschillende belan gen van de landen die hier wel of juist niet waren, kun je deze medailles moeilijk in olympisch perspectief plaatsen", vindt Cats. „Maar als ik alle presta ties bekijk, ben ik zeker tevre den. We staan aan de goede kant van de streep." De zwemsters zorgden in Ma drid in ieder geval voor een uit stekend slotakkoord. Voor het eerst sinds 1991 veroverde Ne derland (Stefanie Luiken, Made- Ion Baans, Chantal Groot en Marleen Veldhuis) een medaille op de 4x100 wisselslag bij de vrouwen. Met een sterke in haalrace loodste Veldhuis het Nederlandse kwartet naar het brons. Zeker met straks de in breng van de in Spanje ontbre kende Inge de Bruijn heeft Oran je in Athene een sterk viertal aan de start. Teleurstelling Veldhuis was blij dat ze in de es tafette de teleurstelling over haar gemiste medaille op de 50 vrij van zich kon afzwemmen. De voormalige waterpoloster kwam slechts eenhonderste te kort voor de bronzen medaille op de sprint. Een matige start en een slechte finish kostte haar haar tweede individuele plak na het zilver op de 100 vrij. „Ik had eigenlijk wel een beetje op een medaille gerekend", baal- de de in Borne geboren zwem ster, die ook al zilver won met de 4x100 vrij. „Drie, vier slagen voor het. einde zag ik het al aan komen. Ik kwam helemaal ver keerd uit. Ik weet nu weer waar ik aan moet werken richting de Spelen." Veldhuis besteedde de afgelo pen maanden veel aandacht aan haar start en de keerpunten. Bij het trainingskamp in Limerick sloot ze elke sessie af met een blok starts en keerpunten. „Het is heel makkelijk en ik kan er veel winst op boeken. Ik merkte hier al een beetje verbetering, maar het kan zeker nog beter." Mislukt Buiten een medaille op de 50 vrij mislukte voor Veldhuis ook haar limietjacht op de 200 vrij. Met een tijd van 2.00,61 bleef ze ruim een halve seconde boven de vereiste 2.00,07. Omdat ze dit seizoen eerder slechts tweehon- derste van de tijd af bleef, hoopt ze in Athene toch op deze af stand te mogen starten. Bonds coach Cats heeft zijn twijfel. De zwemster van TZA mag al mee doen op de 50 en 100 vrij en drie estafettes. Ze komt dan echter aan vijftien starts. „Ik heb hier laten zien dat ik dat aankan", aldus Veldhuis. „Bovendien was ik hier niet uit gerust. Ik wil in Athene graag zoveel mogelijk racen. Ik ga het in ieder geval met de bonds- Onder aanmoediging van Madeion Baans gaat slotzwemster Marleen Veldhuis te water om het estafet teteam op de EK aan het brons op de 4x 100 meter wisselslag te helpen. foto Toussaint Kluiters/ANP coach en mijn eigen coach Fe- dor Hes bespreken." Cats sprak vooraf nog zijn hoop uit dat op het toernooi de ploeg voor Athene met een of twee in dividuele starts zou kunnen wor den uitgebreid. Het slechte weer in de eerste dagen van het toer nooi maakte dit onmogelijk. „We waren er vanuit gegaan dat de olympische ploeg groter zou zijn, maar het heeft nu geen zin meer daar langer bij stil te staan. Zeker gezien de raceana lyses heeft dit toernooi heel veel opgeleverd. Hier kunnen we de komende maanden mee aan de slag. We weten dat er veel kilo meters gemaakt moeten wor den. We hebben alle tijd de fou ten van hier te herstellen." ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - De Nederlandse afvaardiging voor het olympische zwemtoernooi in Athene bestaat uit ze ventien zwemmers en zwemsters. Vier jaar geleden bij de Spelen van Sydney telde de nationale zwemploeg 24 leden. De EK in de Spaanse hoofdstad Madrid leverden geen extra deelnemers op. Vóór de EK werden Mitja Zastrow, Gijs Damen en Inge Dekker aangewezen als estafette-reserves Olympische selectie: Mannen, individuele starts: Pieler van den Hoogenband (50, 100, 200 vrij), Johan Kenkhuis (50 vrij), Joris Keizer (100 vlinder), Thijs van Valkengoed (100, 200 school). Estafettes: 4x100 vrij: Van den Hoogenband, Klaas Erik Zwering, Mark Veens, Kenkhuis. Reserves: Mitja Zastrow en Gijs Damen. Vrouwen, individuele starts: Inge de Bruijn (50, 100 vrij. 100 vlinder), Marleen Veldhuis (50. 100 vrij), Chantal Groot (100 vlinder), Madeion Baans (100 school). Estafettes: 4x100 vrij: De Bruijn, Veldhuis, Groot, Anna bel Kosten. 4x100 wissel: De Bruijn. Veldhuis, Baans. Ste fanie Luiken. 4x200 vrij: Veldhuis, Haike van Stralen, Groot, Celina Lemmen. Reserve: Inge Dekker. ANP Ze won de vrouwenmarathon bij de vrouwen en werd de op één na snelste vrouw ooit in En schede. Toch miste Nadja Wijen berg haar grote doel, de Olympi sche Spelen in Athene. De Lim burgse (40) kwam op de streep 82 tellen tekort. door Daniël Tempelman ENSCHEDE - De aanmoedigin gen langs de kant zijn overweldi gend. 'Kom op, Nadja, kom op!' Aan de toeschouwers zal het niet liggen. Ze staan overal. Bo vendien is het zonnig weer, pre cies zoals haar man en coach Ger Wijenberg hoopte. Nadja Wijenberg begint haar 42 kilometer en 195 meter met twee hazen, Marti ten Kate en Vladimir Tontchinski. Ten Kate hanteert meteen een pittig tem po en al gauw loopt Nadja Wijenberg op een schema van 2.27. Terwijl aan de finish 2.30 volstaat. „Niet te hard", roept Ger Wijenberg naar Ten Kate. Hij is bang dat zijn vrouw haar kruit verschiet. „De seconden die je nu te hard loopt, verlies je straks in minuten", toont hij zich voorzichtig. Ten Kate toont zich een handige haas in cle marathon van En schede, die bij de mannen ge wonnen wordt door de Ethio piër Girma Tola. Als het groep- je-Nadja een verkeerd pad op gaat en ingesloten raakt, houdt hij een lint omhoog, waardoor Wijenberg geen vertraging op loopt. Ger Wijenberg rijdt er op de fiets omheen en voorziet zijn vrouw van water, sponzen en ad viezen. Ervaring Richting Lonneker is er te gendruk door de noordenwind, maar het tempo blijft hoog. Ten Kate geeft aan dat hij het niet de hele marathon volhoudt en uitstapt als hij voelt dat zijn ritme langzamer wordt. „Het. is zijn ervaring dat hij dat aanvoelt", zegt Ger Wijenberg. Op het punt van de halve, marathon komt zijn vrouw door in één uur, 14 minuten en een handvol seconden. Nog steeds op schema, maar het is krap. Niet veel later is de pijp van Ten Kate leeg. Hij stopt. Nu resten Nadja Wijenberg twintig kilome ter, met alleen Tontchinski. Ook de Ethiopische Tigist Abidi zit bij het tweetal. Tegen de zin van Ger Wijenberg loopt zij in het kielzog van de haas en komt Nadja Wijenberg daarachter te liggen. De Ethiopische heeft niet door dat het hinderlijk is en mede door de taalbarrière veran dert dat niet. Met het bereiken van het zuide lijk stuk van de marathon krij gen de drie lopers het zwaar. Abidi moet eraf en Nadja Wijen berg kruipt in de schaduw van haar haas. Maar die kan onvol7 doende tempo brengen. Op de Broekheurnerrondweg duiken twee keerpunten op. Wijenberg loopt goed door, maar vanaf nu verloopt de koers vooral tegen de wind in. Te langzaam ..You try alone", schreeuwt Ger Wijenberg herhaaldelijk tegen zijn vrouw als hij ziet dat Tontchinski te langzaam gaat. Maar Nadja durft niet vol in de wind te gaan lopen. De 3.33 per kilometer wordt niet meer ge haald en de Limburgse begint achter te lopen op het olympi sche limietschema. De zwakke tegenwind voelt na 35 kilometer als een straffe doodsteek. Ger Wijenberg doet er alles aan zijn vrouw vooruit te schreeuwen. „Nog een paar kilometer. Je kan het nog halen!." Pas op de Kuipersdijk trekt de 40-jarige vol door en stapt de haas vermoeid uit. In de laatste twee kilometer die door het cen trum van Enschede slingeren plaatst Nadja Wijenberg een ver snelling. Iedereen schreeuwt haar naar de 2.30. Maar bij het ingaan van de laat ste bocht weet ze dat ze het net niet haalt. Weliswaar onder luid gejuich stopt de klok pas op 2.31.22. Mooie tijd, winnende tijd, maar niet genoeg voor Athe ne. Nadja Wijenberg baalt, maar realiseert zich dat ze ze ven minuten sneller heeft gelo pen dan in Rotterdam. Hele maal kapot lijkt ze niet. Had ze harder gekund? „Ik wéét het niet, misschien wel. Maar die wind op het eind, die was zwaar. Dit was mijn laatste kans. Jammer." Haat man wijst op de kans van clementie door NOCNSF, maar weet dat die kans klein is. „Net een paar dingetjes liepen niet goed genoeg. En Nadja heeft ook Rotterdam gelopen Had ze dat met gedaan, dan had ze van daag meer over gehad." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21