1I11IM1 F IFflWIf oetsplicht Zalm valt verkeerd In Irak zou bij verhoren alles mogen Na 70 jaar heeft joodse gemeenschap Vlissingen weer eigen begraafplaats Tegenstanders fusie richten Hersteld Hervormde Kerk op 2r Jir iïede afwijzing plan om bijstandsgerechtigden ouderen te laten helpen Spanjaarden weer in de pan gehakt in IJzendijke 13t/m22 Re-union woest Israël timmert Gaza dicht Franky Standaert haalt uit k 'r ■4 W 2 Zon Flink wat zon en weinig wind. Middagtemperaturen rond 21 graden. ejaargang no. 116 iaandag 17 mei 2004 bs nummer 1,20 internet: www.pzc.nl nnrLianne Sleutjes ([OTTERDAM - Het plan tan minister Zalm van Fi nanciën om bijstandsgerech tigden te laten schoonma ken bij ouderen en invali den, is slecht ontvangen. fan regeringspartij CDA en op- asitiepartij PvdA tot en met ikbond Abvakabo en de vereni- Ingvan directeuren van sociale lensten Divosa wordt het plan [gekeurd. alm degradeert de huishoude- jkezorg voor ouderen en hulp- enoevenden tot het schoonma ken van kantoren, vindt vi- -voorzitter J. van Pijpen van Abvakabo FNV. Terwijl het erk toch wezenlijk verschilt. Het gaat vooral om sociaal con- ict en het letten op de gezond- id van de mensen bij wie brdt schoongemaakt." ÏVD-leider Zalm stelde zater- ag in Rotterdam dat bijstands- rekkers in ruil voor hun uitke- ing maar moeten gaan poetsen ij mensen die dat zelf niet meer unnen. „Iedereen kan huishou delijk werk doen. Als bijstands- uechtigden daar geen zin in ebben, dan maken ze maar zei Zalm. Gemeenten [u wordt die schoonmaakhulp vergoed via de Algemene 'et Bijzondere Ziektekosten tWBZ). Het werk wordt ge- lan door verpleegkundigen en eken verzorgers. Daar wordt ,2 miljard euro van de AWBZ lapers langs e weg wekken lommotie ERIKZEE - Leden van studen- mvereniging Virgiel uit Delft ebben zaterdagochtend voor «imotie gezorgd. Ine studenten lagen langs de ijksweg N59, even buiten Zie- ikzee, te slapen. Het drietal, ge leed in witte pakken, deed mee an een dropping en was over- Band door vermoeidheid. Om- &t de lichamen te zien waren if de weg, is de politie ge ld. „Ik werd wakker toen de itiehier stond", vertelde Flo- aan gespendeerd. Vanaf 1 janua ri 2006 moeten gemeenten het schoonmaak-deel voor hun reke ning nemen. Gemeenten zijn al sinds januari van dit jaar verantwoordelijk voor de 400.000 bijstandsgerech tigden. Zij moeten zorgen dat de ze mensen weer aan werk ko men. Aangezien dit nu de verant woordelijkheid is van gemeen ten, kan Zalm hen niet opleggen om bijstandsgerechtigden aan het poetsen te zetten. Voorzitter Thissen van Divosa snapt Zalm niet. Het succes om bijstandsgerechtigden aan de slag te krijgen, hangt mede af van het beeld dat de maatschap pij over de mensen in de bij stand hebben, vindt hij. En Zalm suggereert volgens This sen dat bijstandsgerechtigden klaplopers zijn. „Misschien moe ten we de minister opvoeden. De gemeenten zijn net vijf maan den zelf verantwoordelijk en hij loopt ze nu al voor de voeten." CDA en PvdA zien evenmin veel in Zalms idee. CDA-Kamerlid Bruis vindt werken met behoud van uitkering prima maar dan moet er wel zicht zijn op een vas te baan. Dat is hier volgens hem niet het geval. GPD De Staatse troepen rukken op richting de Spanjaarden op de Markt in IJzendijke. Het stadje kijkt toe hoe de Spanjaarden net als 400 jaar geleden in de pan worden gehakt. foto Camile Schelstraete door Cees Maas IJZENDIJKE - Wapengekletter en de geur van dikke paardenlijven. Kanonge bulder. En de vrouw van het eetcafé hangt uit het raam met haar fotocameraa tje. IJzendijke viert zaterdag het grote Mauritsfeest. Likkend aan een ijsje of happend in een blond pilsje, de Markt van IJzendijke staat vol met vrolijk volk. Mensen rich ten hun digitale camera's op mannen die verkleed zijn als zestiende-eeuwse solda ten. Ze spelen de veldslag na tussen de Staatse en de Spaanse troepen. Ongeveer op deze plek, maar 400 jaar geleden, toen Maurits van Nassau West-Zeeuws- Vlaanderen bevrijdde van het Spaanse juk. De Belgische gedeputeerde van cul tuur, J. Van Der Meiren, legt voor de mi crofoon nog even haarfijn uit wat er pre cies gebeurde: „Ze kregen hier een flink pak op hun donder, die Spanjaarden." Dan is het tijd voor waarlijke kunst. Gui- d'o Metsers, beeldend kunstenaar te Zou- telande, onthult zijn beeld: een parmanti ge Maurits in brons. Schaakspelend in foor Ab van der Sluis Na ruim zeven- fUSSINGEN Hg jaar heeft de joodse gemeen teer een eigen begraafplaats Vlissingen. I)e doden worden tol nu toe begraven aan de Wa- wsingel in Middelburg, maar iieis bijna vol. In aanwezigheid Mc nieuwe rabbijn, R. Evers, M gisterenmiddag een rond ing gemaakt langs de graven Me Vredehof laan. kent twee joodse he rplaatsen: aan de Juliana- in bij de Leeuwentrap en de Mehoflaan. De eerste werd in jO aangekocht en was tot in gebruik. In dat jaar een deel van de begraaf- 'ts aan de Vredehof aan de idekerkseweg als joodse be- '^laats geopend De laatste •enis vond plaats in 1933. joodse gemeenschap in Vlis- ogen kwijnde in de eerste de- !ama v-an de twintigste eeuw ngzaam weg. Veel gemeentele- trokken naar de grote stad. Manks de teruggang van het Mal joden werd in 1921 nog !D nieuwe synagoge ingericht, in de Gravenstraat. Tijdens de bezetting werd de synagoge in 1940 geplunderd door de Duit sers. De joodse Vlissingers wer den in maart 1942 gedwongen naar Amsterdam te verhuizen. Van daaruit werden zij gedepor teerd naar concentratiekampen. Slechts twee van hen overleef den de holocaust door onder te duiken. In 1959 ging de begraaf plaats over naar de gemeente. Omdat de joodse gemeenschap in Zeeland groeit, ontstond be hoefte aan nieuwe graven. De ge meente Vlissingen toonde zich bereid de begraafplaats aan de Vredehof laan op te knappen. „Het terrein was onbruikbaar", vertelde H. Cosijn, beheerder van de begraafplaats in Middel burg. „Het was chaotisch, maar voor ons is het terrein van on schatbare waarde om erbij te hebben." Het metarihuisje (gebruikt voor een deel van de begrafeniscere monie en voor het reinigingsri tueel) was slecht onderhouden. De deuren waren rot en het ge- houwtje had een lik verf nodig. „Verder waren er geen poorten naar de begraafplaats en waren Rabijn R. Evers (links) vertelt over een grafsteen tijdens de opening van de joodse begraafplaats in Vlissingen, terwijl de beheerder van de begraafplaats in Middelburg, H. Cosijn (rechts), en twee jongens Advertentie Opleidingen Horeca, Toerisme en Voedin Opleidingen Economie Tijd: 18.00 lot 21 00 uur Locatie: Ravensteijnweg 1 te Middelburg Tel: (0118) 55 83 00 www.roczeeIand.nl aandachtig luisteren. de muren van het metarihuisje overwoekerd", aldus Cosijn. De gemeentelijke plantsoenen dienst gebruikte het gebouwtje als opslag. Tableau Bij de opening konden de aanwe zigen een blik werpen op een lang vergeten tegeltableau. De tegels waren in het begin van de oorlog voorzichtig van de muren gebikt door Sam Cracau. Hij vreesde dat de Duitse bezetters de tegels zouden meenemen of vernielen. Voorzichtig genum merd en ingepakt in een houtje doosje, begroef hij de tegels in foto ruben oreel de tuin. Ongeveer vijftien jaar geleden gaf hij het houten kistje aan de familie van Tongeren. De tegels zijn nu terug in het meta rihuisje. De tekst vermeldt een gebed bij het begin van een jood se begrafenis. Rabbijn Evers zei dat joden niet verdrietig hoeven te zijn bij een begrafenis. „Het aardse leven eindigt dan wel, maar het leven gaat verder op een hoger ni veau. Een begraafplaats wordt ook wel het huis van het leven genoemd. Ik open de begraaf plaats in de hoop dat het nog heel, heel lang duurt voor ie mand begraven wordt." door Ans Bouwmans WASHINGTON - In de VS neemt het gevoel toe dat de misdragingen van reservisten in de gevangenis Abu Ghraib bij Bagdad het topje van de ijsberg vormen. Dat de mili tairen mede over de schreef zijn gegaan omdat er een kli maat heerste van 'alles mag'. Het afdwingen van informa tie wordt zo belangrijk gevon den door Washington, dat er minder remmingen zijn om hardhandige ondervragings technieken te gebruiken, zo blijkt uit allerlei publicaties. Het weekblad de New Yorker meldde dat minister Rums feld van Defensie in het ge heim toestemming gaf om in Irak 'onconventionele' ver hoortechnieken toe te passen om meer informatie los te krij gen over de opstand in Irak. Het Pentagon noemde het stuk, geschreven door de be kroonde journalist Seymour Hersh, 'bizar'. Maar de ont hulling past in het beeld dat de laatste weken is ontstaan: om terreurdaden te voorko men is bijna alles geoorloofd. Eind vorige week werd be kend dat generaal Sanchez, de bevelhebber in Irak, niet langer instemt met 'ongebrui kelijk harde ondervragingen'. Volgens mensenrechtenorga nisatie Human Rights Watch was mishandeling van gevan genen een 'systematisch pro bleem' in Afghanistan. De krant New York Times meld de dat de Amerikaanse inlich tingendienst CIA één keer een verdachte van terrorisme on der water hield tot hij dacht dat hij zou verdrinken. De New Yorker schreef dat er na de aanslagen van 11 sep tember 2001 een supergeheim programma - een SAP - in het leven is geroepen dat een groep (officieel niet bestaan de) elitetroepen het recht geeft tot het uiterste te gaan in de strijd tegen terrorisme. De commando's mogen ge weld gebruiken bij ondervra gingen in de geheime gevange nissen van de CIA in Afgha nistan. Volgens het weekblad besloot Stephen Cambone, een hoge politieke functiona ris van het het ministerie van Defensie, om het SAP-pro- gramma breder toe te passen in Irak.GPD pagina 3 Irak verdeelt kabinet sergeant begraven Willeboordse mist Spelen Het kamp van Re-union reageerde eerst verbijsterd en later woedend op de uit slag van het Eurovisie Son gfestival. Oekraïne won met 'Wild dances' van Rus- lana (foto), de Nederlandse inzending 'Without you' moest het doen met een twintigste plaats. Israël wil de grensregio tussen Egypte en het zuiden van de Gazastrook dichttimmeren en deels platwalsen. Pales tijnse huizen moeten plaats maken voor uitbreiding van een veiligheidscorridor. De maatregelen van Is raël zijn onder meer gericht op het voorkomen van wapensmokkel aan de grens met Egypte. Franky Standaert haalde zaterdag bij zijn afscheid van Hoek zwaar uit naar de technische leiding van de club. ,,Mijn vertrek is een afrekening met de Nijs- kens-clan", zei de scheiden de aanvoerder. Standaert speel de tien jaar bij Hoek. dL *£L Varia: 2; Binnenland: 3; Radio en Televisie: 4; Buiten land: 5; Zeeland: 7, 9 en 11Sport: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19,20, 21 en 22. van onze regioredactie een hoek van de markt. Daar zal hij voortaan zitten. Even later buldert het eerste kanon en kruitdamp verspreidt zich over het plein. „Musketiers, de vij and", brult een officier. De trommels rof felen. Mensen houden hun handen tegen de oren. IJzendijke kijkt toe hoe de Span jaarden alweer een flink pak op hun don der krijgen. SOEST - Hersteld Nederlandse Hervormde Kerk wordt de naam van het kerkgenootschap van hervormden die buiten de 1 mei ontstane fusiekerk. de Pro testantse Kerk in Nederland (PKN), blijven. Op een algemene vergadering, een synode, in Soest hebben 46 afgevaardigden dit zaterdag be sloten. De PKN kondigde eerder juridische actie aan tegen ge bruik van die naam. In de PKN zijn de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk samengegaan. Volgens het PKN-bestuur is geen ander kerkgenootschap ge rechtigd de naam Nederlandse Hervormde Kerk te dragen, ook al is daar het woordje Hersteld aan toegevoegd. D. Heemskerk, voorman van de nieuwe kerk en predikant in Garderen (Velu- we), liet weten met gerust hart af te wachten wat de PKN gaat doen. De Hersteld Nederlandse Her vormde Kerk is in Zeeland in elk geval vertegenwoordigd in vijf plaatsen. In Poortvliet en Sint-Maartensdijk (Maartens kerk) is de volledige hervormde gemeente niet meegegaan in de PKN, nadat de kerkenraden daartoe hadden besloten. Die eenheid bestond niet in de ook vrij orthodoxe gemeenten van Arnemuiden. Sint-Annaland en Tholen-stad. Enkele honderden leden kerken daar apart in her steld hei*vormde gemeenten. De Hersteld Nederlandse Her vormde Kerk heeft een aanhang van naar schatting zestig- tot ze ventigduizend leden, van wie de meesten wekelijks naar de kerk gaan. Advertentie Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving va Iposllbankrekenmgnummei QJ (ZJ Noleer mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.50 Ik geel daartui éénmalig loestem- PZC bv gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In de colo treft u nadere mtormatie aan 8"711688 555530 Noteer mij voor een abonne- j ment. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: G per maand met automati- sche incasso 19.45) per kwartaal met automa- tische incasso 56,60) D per jaar met automatische j incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice j Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1