Petacchi heerst als een dictator Van de Ven zet in op Zuid-Afrika PZC Aardbeienplukker snelste in Olympia's Tour Franse tweede in Nieuw-Vossemeer Keen grijpt laatste ticket voor Spelen Saeco-coureur Damiano Cunego voert klassement aan in Giro 19 Sluiter in tweede ronde St. Pölten Verkerk opent tegen Gaudio Federer wint in Hamburg Hijgenaars wint tijdrit wereldbeker Scarponi eerste in Vredeskoers Van Dijk wint derde rit in Picardië Albers behoudt leiding in DTM Sete Gibernau blijkt ook een mooiweerrijder ftnfMaarten van Helvoirt PEN BOSCH - Aardbeien pluk ten' hoeft Marvin van der pluijm na dit wielerseizoen mis schien niet meer. Gisteren won de wielrenner uit Hank de sprint in de eerste etappe van Olympia's Tour. Thomas Dek ker won zaterdag de proloog, tiaar hij heeft al een profcon tract. Pal achter hem hoorde Marvin nu der Pluijm gistermiddag in je massasprint zijn collega's te- maandag 17 mei 2004 gen het asfalt kletteren. Maar onverstoord denderde het trein tje van zijn Van Hemert-ploeg door. De 25-jarige Van der Pluijm maakte het keurig af in Den Bosch en pakte de groene trui voor het puntenklassement. AXA-coureur Peter Möhlmann bleef nog het langst in zijn wiel. Van der Pluijm: „Ik dacht wel: 'als dit maar niet nog heel lang duurt'. Maar gelukkig werd het gat centimeter voor centimeter groter." Voor de Nederlands kampioen (elite zonder contract) was het zijn eerste etappezege in Olym pia's Tour. De afgelopen twee jaar was hij nog niet verder ge komen dan tweede, derde en vierde plaatsen. Twee jaar terug had de Brabander in de etappe Buchten-Buchten eigenlijk ook al een overwinning verdiend. vindt hij nog steeds. Maar zijn protest - omdat Björn Cornelis- se in de sprint van zijn lijn was afgeweken - werd weggewuifd. Sinds die tijd is hij wel flink pro gressie aan het maken. „Tot mijn 22e werkte ik veertig uur per week in de weg- en wa terbouw. daardoor kwam ik niet aan mijn rust toe. Toen ik daar mee stopte, kwamen na een half jaar al de goeie uitslagen. De laatste twee jaar werk ik buiten het wielerseizoen als aardbeien plukker. In oktober zal ik wel weer de kassen in gaan." Tenzij hij dan een profcontract in de wacht heeft gesleept, wat niet ondenkbaar is als hij zo blijft groeien. De ritzege in Den Bosch is al zijn vijfde van dit jaar. „Dit is wel een beetje het jaar van de waarheid, ja." De Rabobank-ploeg had zater dag in de proloog (3,9 kilometer door het centrum van Den Bosch) al zijn suprematie ge toond: zeven man bij de eerste tien, Thomas Dekker reed als al lerlaatste starter de snelste tijd. Het negentienjarige supertalent, dat afgelopen week een profcon tract tekende bij Rabobank, was dik drie seconden sneller dan de Poolse kopman Peter Mazur van de Moser-Albert Heijn equipe: 4.39.03 minuut. Dekker is ook na gisteren de leider in de ron de, die vandaag van Den Bosch naar Wateringen voert. GPD AwrMark van Veen POLICORO - Hij had er vorig jaar zes in totaal. Dit jaar staat Alessandro Petacchi (30) na acht etappes en vijf massas- al weer op vier. De sprin ter heerst als een dictator op de ilakke wegen tijdens de Ronde tan Italië. [n het algemeen klassement leidt Damiano Cunego, de Itali aanse revelatie van 2004 nog. De talentvolle Saeco-coureur profiteerde zaterdag van zijn etappewinst bergop. De bonifi catieseconden waren voldoende zijn kopman Gilberto Simo ni even uit de leiderstrui te ha len. Voorlopig richt Petacchi zich op het behalen van zeven dagzeges inde Giro d'Italia. Dat na-oor- ecord werd door drie ren ners neergezet. De Belgen Roger de Vlaeminck (1975) en Freddy Martens (1977) en de Italiaan Beppe Saronni (1980) leverden dat kunststukje af. In het hele vare verleden won Alfredo Bin- da (1927) twaalf van de vijftien etappes. .Saronni was mijn idool. Als jo chie wilde ik graag winnen wat hij won. Maar zeven ritzeges is >1", keek Petacchi vooruit. Gisteren had 's werelds beste sprinter al geen last meer van 'ailtime' recordhouder Mario Ci- pollini, die in de afgelopen jaren !2 dagoverwinningen in de Giro bijeenfietste. Mooie Mario kwam woensdag ST. POLTEN - Raemon Sluiter bereikte gisteren de tweede ron de van het tennistoernooi in St. Pölten. De Rotterdamse tennisser ver joeg op gravel de Tsjech Tomas Zibin drie sets: 6-4 2-6 6-3. In de tweede ronde staat Sluiter te genover de als achtste geplaats te Italiaan Filippo Volandri. In Samremo verloor Peter Wessels de finale van de Italiaan Potito Starace met tweemaal 4-6. ANP Dl'SSELDORF - In de eerste groepswedstrijd voor de World Team Cup speelt Martin Ver kerk vandaag de eerste partij van het Nederlands tennisteam legen Argentinië. De Alphenaar ontmoet Gaston Gaudio. Daarna speelt Sjeng ten tegen Juan Ignacio Cheia. Tenslotte is er een dub- 1 met zeker John van Lot to en waarschijnlijk Martin Verkerk. In de andere groeps wedstrijd speelt Australië tegen de Verenigde Staten. ANP HAMBURG - De Zwitserse tennisser Roger Federer heeftgisteren in Hamburg de Duitse Masters Series ge wonnen. He aanvoerder van de we reldranglijst versloeg de als tweede geplaatste Ar gentijn Guillermo Coria in «er sets: 4-6 6-4 6-2 6-3. Met de winst van Federer kwam een eind aan de zege reeks van Coria. Hij had al 31 keer op rij gewonnen. Zijn laatste nederlaag was V01'ig jaar in de halve finale yan Roland Garros. Martin Verkerk was toen te sterk voor hem. Amélie Mauresmo pakte de eindoverwinning in Rome. He Franse tennisster ver leg in de finale Jennifer Gapriati in drie sets: 3-6 o-3 7-6 (8-6). Het was voor bet vierde jaar achter el kaar dat ze in Rome de eindstrijd haalde, maar in de afgelopen jaren verloor a steeds. ANP ten val en besloot zaterdag af te stappen. Het is maar de vraag of hij er in de Ronde van Frankrijk bij zal zijn. „Op dit moment wil ik helemaal niet aan de Tour denken", verklaarde de 37-jari- ge renner, die als sprinter inmid dels volledig overvleugeld is door landgenoot Petacchi. Cipol- lini was bezig aan zijn laatste Giro. Petacchi rekende gisteren af met Rob McEwen, de enige die hem in deze Giro een keer ver sloeg. De Australiër werd latei- naar de 117e plaats teruggezet, omdat hij voor de sprint iets te nadrukkelijk was geholpen door een teamgenoot. Damiano Cunego trok gistermid dag in Policoro opnieuw de roze leiderstrui aan. De pas 22-jarige Italiaan is dit seizoen helemaal doorgebroken en maakte zater dag in de tweede bergrit indruk met zijn klimmersstijl. Cunego won ook al de tweede etappe. De twintig seconden die hij za terdag als bonificatie kreeg, wa ren voldoende om zijn kopman Simoni af te lossen. De leider kwam gisteren even in de problemen toen een groepje vluchters zeven minuten voor sprong nam, maar twintig kilo meter voor de streep was dat probleem ook weer opgelost. Cu nego wordt in eigen land al de opvolger van de onlangs overle den Marco Pantani genoemd. De klim zaterdag naar Monte- vergine, nabij Napels, was wel lang, maar niet erg steil. Deson danks bleef door het hoge tem po een kleine kopgroep van vijf tien man over. Simoni, tweevou dig Giro-winnaar, probeerde in de laatste kilometer weg te rij den, maar hij kreeg geen gaatje. Vervolgens nam Cunego het ini tiatief en sprintte onbedreigd naar de zege. De Australiër Bradley McGee finishte als twee de, de Italiaan Franco Pellizotti werd derde. Knecht Cunego heeft in het alge meen klassement tien seconden voorsprong op zijn kopman Si moni. Pellizotti volgt op 28 se conden. ANP door Rudy Booqert LICHTENVOORDE - Om me teen in zijn eerste Grand Prix de hoofdwedstrijd te halen, was za terdag nog iets te veel gevraagd voor Rinus van de Ven. De zes tienjarige Vlissinger kwam bij zijn debuut in Lichtenvoorde niet door de kwalificatie in de MX2-categorie heen. „Maar het was de mooiste dag van mijn le ven", zei hij naderhand. Van de Ven prees zich een geluk kig mens. Hij is net zestien jaar geworden, rijdt nog maar een half jaar op een 125cc-machine, lag er anderhalve maand uit met een beenbreuk en reed nog geen tien officiële wedstrijden in zijn klasse. „En nu rijdt hij al met de besten op aarde", pronk te vader Giel. De wildcard smaakte naar meer en daarom heeft hij meteen een wildcard aangevraagd voor de laatste GP van het seizoen: op 26 septem ber in Zuid-Afrika. Als dat ver zoek gehonoreerd wordt, dan staat hij weer aan de start met wereldtoppers als Ben Townley (gisteren winnaar in Lichten voorde), Alessio Chiodi, James Dobb en Stephen Sword. Zater dag ging het in de vrije training echter verkeerd. Van de Ven ver loor bij een sprong over de laat ste bult voor de finish de contro le over zijn machine en kwam hardhandig met de grond in aan raking. De grootste averij zat in zijn duim, maar Van de Ven wil de koste wat kost aan de kwalifi catie beginnen. In de eerste heat, samen met Dobb, Federici, Cairoli en Townley, moest hij bij de eerste twaalf eindigen. Zijn start was bijna traditiege trouw ijzersterk met een vierde plaats. Na één ronde kwam hij echter al als 23e door, nadat hij opnieuw onderuit was gegaan doordat hij door twee rijders 'in de sandwich' was genomen. Hij knokte zich nog terug tot de zes tiende plaats, maar was aange wezen op de laatste-kans-kwali- ficatie. Daarin moest hij bij de eerste zes eindigen, maar werd dertiende. Van de Ven koesterde niettemin zijn ervaringen en kan zich gaan opmaken voor de derde wedstrijd van het Open Neder lands Kampioenschap, donder dag in Rhenen, waar hij een ze vende plaats verdedigt. van onze sportredactie NIEUW-VOSSEMEER - Jorrit Walgien werd gisteren in de ron de van Nieuw-Vossemeer de la chende vierde. De 21-jarige be lofte uit Brielle legde in de fina le een trio van Willebrord Wil Vooruit met opvallend gemak in de luren. Walgien bleef Francois Franse, Peter Woestenberg en Wally Buurstede, in die volgorde, voor op de laatste meters. Drie in de zelfde kleuren in een kopgroep van vijf. En dan nog geklopt worden. Franse legde uit waarom hij niet aanging: „Die jongen won acht dagen terug in Yerseke. Maar ik had nog alle vertrou wen in Peter Woestenberg, nor maal van ons drieën de snelste. Hij had er ook het meeste recht op om te winnen. Met drie kom panen was Peter 45 kilometer in een aanval die alle kans had te slagen. Ik had met Peter Woes tenberg afgesproken dat hij in het wiel zou kruipen bij Wal gien." Franse zag uiteindelijk wel Wal gien naast zich opduiken, maar geen Woestenberg. Die had dus toch te veel krachten verloren. SYDNEY - Yvonne Hijgenaar heeft in Sydney bij de we reldbekerwedstrijd baan wielrennen de 500 meter tijdrit gewonnen. De voormalige schaatsster bleef zaterdag in 35,100 de Canadese Lori-Ann Muenzer (35,562) voor. Hij genaar greep met haar zege de eindoverwinning in het we reldbekerklassement, waardoor ze zich officieus heeft ge plaatst voor de Olympische Spelen. Hetzelfde geldt voor Theo Bos, die het wereldbekerklassement won op de kilo meter. Voor Hijgenaar was het de tweede keer dat ze een wereldbekerwedstrijd won. Op 10 april slaagde ze daar in Manchester in, eveneens op de 500 meter tijdrit. Adrie Visser veroverde goud op de scratch. Na 10 kilome ter passeerde ze als tweede de streep achter een Zuid-Ko- reaanse. Die werd gediskwalificeerd omdat ze kort voor het ingaan van de laatste ronde de Italiaanse Can-era on derdoor passeerde. Visser ging volgens de regels om Car- rera heen, maar achterhaalde de Zuid-Koreaanse niet. De overwinning van Visser was de derde van de Neder landse ploeg in Sydney. Vrijdag won Robert Slippens de scratch bij de mannen. De Nederlandse mannenploeg haalde in Australië zilver op de olympische ploegenach- tervolging (4 kilometer). Het kwartet Jeroen Straathof, Jens Mouris, Peter Schep en Levi Heimans kwam in de fi nale tekort tegen Engeland: 4.07,647 om 4.12,647. Boven dien veroverde Pleimans brons op de individuele achter volging. Slippens/Stam werd in de koppelkoers negende. Volgende week, vanaf 26 mei, is het WK in Melbourne. Daar moeten de Nederlanders plaatsbewijzen voor Athe ne bemachtigen. PRAAG - De Italiaan Michele Scarponi heeft de Vrede- koers gewonnen. De negende en laatste etappe leverde de tweede ritzege op voor de Duitser Erik Zabel. maar Scar- poni's eerste plek kwam niet in gevaar. ANP SOISSONS - Stefan van Dijk heeft gisteren de derde etap pe in de Ronde van Picardië gewonnen. De renner uit de Lotto-Domoploeg was na 92,5 kilometer in Soissons de snelste in de massasprint. De Belg Tom Boonen (Quick-Step) behoudt de leiderstrui. De Spaanse wielrenner Iban Mayo won de Ronde van Asturië. De renner uit de Euskaltel-formatie werd in de afsluitende vijfde etappe in Oviedo derde op zeven secon den van winnaar Miguel Angel Martin Perdiguero. Voor Mayo was het verschil voldoende voor de eindzege. De Co lombiaan Felix Cardenas werd tweede. ANP/AFP VENETIE - Met de tweede plaats in de derde race heeft autocoureur Christijan Albers (25) de leiding in de Deutsche Tourenwagen Masters behouden. In Venetië ging de overwinning gisteren naar de Zweed Mattias Ekström, die in een Audi op pole position was gestart. Albers stond na de kwalificatietrainingen op de tweede startrij. Hij knokte zich met een aanvallende rijstijl naar de tweede plaats op de streep. De coureur uit Laren heeft na drie races 26 punten, twee meer dan Ekström. Jeroen Bleekemolen eindigde op een verdienstelijke veer tiende plaats. Daarmee bleef het talent uit Aerdenhout vier plaatsen verwijderd van de punten. ANP/DPA door Koen de Vries INNSBRUCK - Trinko Keen heeft gisteren het allerlaatste ticket gegrepen voor deelname aan het tafeltennistoernooi van de Olympische Spelen. De 32-jarige Arnhemmer won in Innsbruck de allerlaatste partij van het kwalificatietoernooi van de onlangs tot Bulgaar gena turaliseerde Chinees Feng Zhe. In een zenuwslopende partij werd het 4-2 voor Keen. Eerder dit seizoen was Keen drie keer één partij verwijderd van de Spelen. Op het WK in Parijs had hij één partij meer moeten winnen om op basis van de wereldranglijst rechtstreeks naar Athene te mo gen. In november, tijdens het olym pisch kwalificatietoernooi in Luxemburg, was een zege op de Pool Blaszczyck voldoende ge weest en gisteren had Keen zich eerder op de dag kunnen plaat sen door Leung Chu Yan uit Hongkong te verslaan. Happy end De allerlaatste kans greep Keen uiteindelijk wel. Het betekende een happy end van een tegenval lend seizoen. Slechte resultaten bij zijn Duit se club, waar hij uiteindelijk ver trok, mislukte kwalificatietoer nooien in enkel- en dubbelspel en een val op de wereldranglijst. Keen: „In december ben ik tot de conclusie gekomen dat ik niet goed genoeg meer was. Vier maanden lang heb ik daarna naar dit toernooi toegeleefd. Ik wil nog steeds graag goed spe len en kan het opbrengen om dat te bereiken." Eigen kracht Keen deed dat voor een groot deel op eigen kracht. Bonds coach Pieke Franssen had hij in elk geval niet nodig. „Het is geen motie van wantrouwen", zegt Keen. „Ik weet precies wat ik moet doen om in vorm te ko men. En tijdens dit soort wed strijden heb ik niemand nodig. Ik moet alleen maar keihard knokken. Voor andere dingen is geen tijd." Toen Keen gisterochtend na vier winstpartijen op rij in de finale van de winnaarsronde verloor van Leung, was er echter even paniek. Alleen een zege op Feng Zhe kon hem nog naar Athene brengen. Eerder in het toernooi had hij de 'Bulgaar' echter al verslagen. Dat gaf zelfvertrou wen. Of Keen nu nog vormbehoud moet tonen aan NOCNSF weet hij niet. „Eerlijk gezegd ver wacht ik van niet. Vormbehoud heb ik hier getoond. Het waren niet de minste tegenstanders die ik heb verslagen. Ik heb voldaan aan de intentie van NOCNSF: goed spelen op het moment dat het nodig is." Rinus van de Ven beleefde zaterdag op de Grand Prix in Lichtenvoorde de mooiste dag van zijn leven. foto Jan Ruland van den Brink van onze sportredactie LE MANS - Sete Gibernau stond te boek als slechtweerrij- der. De Andalusiër won twee we ken terug in de stromende regen de GP van Spanje. Maar in Le Mans bleek Gibernau gisteren ook een mooiweerrijder. De Spanjaard was in de stralende zon een klasse apart en pakte zijn tweede seizoenszege. Daardoor vergrootte Gibernau zijn voorsprong in het klasse ment. Na drie van de twintig ra ces staat hij tien punten voor op Max Biaggi en vijftien op Valen tino Rossi. Biaggi en Rossi maakten elkaar in Le Mans het leven zo zuur in het gevecht om de tweede plaats dat ze Carlos Checa uit het oog verloren. De Spanjaard werd op zijn Yamaha tweede plaats. In de 250cc behaalde Daniel Pe- drosa zijn tweede seizoensover winning. De Spanjaard, titelhou der in de 125cc, had op zijn Hon da tientallen meters voorsprong op de Fransman De Puniet, die leidt in het klassement, met tien punten voorsprong op Pedx-osa. In de 125 cc leidde de Italiaan Locatelli bijna van start tot fi nish. Maar landgenoot Andrea Dovizioso passeerde hem in de eindsprint. In het klassement staat Dovizioso vijftien punten voor op Locatelli. Raymond Schouten eindigde als 28ste. ANP —■fris f^-'TA PCH L'CD»!.'2'* Er staat geen maat op Alessandro Pettacchi. De Italiaanse sprinter won gisteren al zijn vierde etappe in de Ronde van Italië. foto Stefano Rellandini/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19