Een menner heeft drie remmen Rug Babijn staat winst in de weg Middelburg sluit seizoen netjes af Eindelijk succes voor Dennis Evertse Joep en Christiaan Provoost zetten beste beentje voor tijdens Horses by the Sea Vereecken wint millimeterspurt in 's-Heerenhoek BC Vlissingen gedegradeerd maandag 17 mei 2004 door Lucien Roelarrdt DOMBURG - Dennis Evertse was op de finaledag van Horses by the Sea onbetwist de sterk ste. In de finale van de klasse Z springen toonde het zeventienja rige talent uit Nieuwland zich zaterdag met Oblige de beste. En in de eindstrijd van de klasse M bleek tegen Evertse en Red Buil eveneens geen kruid gewas sen. De achttienjarige Annelore Willeboer onderstreepte de over macht van de Zeeuwse jeugd door met Noorderglas Noble Girl de finale van de klasse L op haar naam te schrijven. Het kon niet uitblijven. Dennis Evertse mocht zich tijdens het driedaagse hippisch evenement in Domburg al steeds bij de prijswinnaars opstellen, maar greep telkens naast de overwin ning. Op de slotdag was het als nog bingo en kon hij als groot verdiener het terrein aan de Zui- verseweg verlaten. „Het moest er toch eens van ko men. Al enkele maanden lopen mijn paarden super. Ik ben er in blijven geloven en vandaag is dat beloond", stelde de zicht baar tevreden Evertse. Als enige amateur tussen zeven profs wist hij zich in de klassie ke omloop van de klasse Z voor de barrage te plaatsen. Daarin kwam hij echter een fractie te kort om Tanja Kommers van de overwinning af te houden. Tweede kans Een negende plaats in het jacht- parkoers gaf Evertse een twee de kans. In de barrage zette hij een tijd van 40.02 seconden neer. Die bleef lang overeind, totdat Sandy den Exter uit Kort- gene in de ring kwam. Evertse: „Ik moet erkennen dat ik Sandy met dichtgeknepen bil len heb gevolgd. Ik dacht dat ik met 40.02 een aardige tijd had neergezet. Maar wat ging die Sandy snel. Ik zag het al gebeu ren; weer tweede." De Exter ging met ongeveer twee tellen voorsprong op de laatste hindernis af. Een lichte touchering was voldoende om een balk in het gras te laten plof fen. Ook in de klasse M e&g de Zeeuwse jonkies een hok rol op. Als eerste starter in j barrage haalde Stefan Meroj uit IJzendijke met Odarcow& waar een paal naar het maar dit leek voor de achttien^ rige ruiter uit IJzendijke zon^ gevolgen te blijven. De^ Evertse gaf er echter blijk s£ ook onder druk te kunnen teren. IJzig kalm stuurde jj Red Bull over de bouwsels. Hij kreeg weliswaar twee stij punten wegens tijdsoversch-. ding, maar dat kon hem wa» deren. Het bleek de winnet formule. Ook voor Annelore VfiHp keerde tijdens Horses by i Sea het tij. Al maanden greets achttienjarige amazone - 's-Heer Arendskerke met Neer. erglas Nobel Girl door peent jes naast de zege. In de pi» singswedstrijd kwam daar a de overwinning in de klass® omloop van de klasse Lverani ring in. „Dit had ik nodig va» mijn zelfvertrouwen. Je ba op den duur toch te twijfefc maar na vandaag benikia» weer van bewust; pech en géi liggen in de springsport djj bij elkaar." Dresuur De dressuurruiters zorgden 5 terdag voor de tweede eéj van Horses by the Sea. ine klasse Z2 toonde Erica Jaa dat ze na een lange afwezigis de rijkunst nog steeds beheer De amazone uit Schore stuun Hexagon's Parmanda metb wonderenswaardige proef a 194 punten naar de overes ning. Ze bleef daarmee Antoi» te Wiskerke met Othello ij punten voor. In de klasse Z1 ging de zege» al naar een pupil van de Hes gon's stal. Raz Nitzani lietE Razelma de teller tot 198 pe ten oplopen. Ook in de in hanè cap verreden kür op mua toonde de Israëlische zich a de zevenjarige merrie de best Ze verwees Erica Janse veris send naar de tweede stek. ,ie mooier afscheid van de klas Z1 en een betere opsteker ro de start in de klasse Z2 kun;;; niet wensen", stelde Nitzani. door Koen de Vries DOMBURG - Het is een halfuur na de demonstratie mennen van Christiaan Provoost en zijn paard Joep op Horses by the Sea. De dertienjarige ruin heeft zijn cooling-down er bijna opzit ten. In de verte hoort hij muziek en applaus. Het is bestemd voor een van de finalisten van de kür op muziek, maar daar heeft Joep geen boodschap aan. Hij spitst zijn oren en versnelt zijn draf. Showtime! Joep is één van de twee paarden van menner Christiaan Provoost (42). De Domburger hoort in de ze tak van paardensport bij de wereldtop en hetzelfde geldt voor Joep en zijn collega Hom- bre. In juli doet Provoost in Zwe den als lid van de Nederlandse equipe een gooi naar de wereldti tel bij de enkelspannen. Joep of Hombre moet hem aan de titel helpen. Joep en Hombre. Allebei zijn ze ruin. Joep is dertien jaar. Hombre vijftien. Beiden zijn KWPN goedgekeurd. Waar ook ter wereld zijn ze bereid om voor Provoost tot het gaatje te gaan. Zo ook in Domburg bij het drie daagse paardensportspektakel Horses by the Sea. Eerst heeft Joep laten zien hoe hij door men ner Christiaan Provoost en diens groom en tevens echtgeno te Marina de Fouw door de ring gestuurd kan worden. Waar het gas, de rem en het stuur zitten. Daarna dendert hij van links naar rechts en terug, maakt hij ultrakorte wendingen en laat zijn onwaarschijnlijk kleine draaicirkel zien. Knappe auto mobilist die zijn wagen zo'n klein rondje kan laten rijden. Het publiek vindt de noodstop verreweg het mooist. De accele ratie van Joep is indrukwek kend, maar pas als hij het rij tuig vanuit volle snelheid plots tot stilstand brengt wordt er uit bundig geapplaudisseerd. Natuurlijk zijn de leidsels van groot belang. Maar de rem zit ook daadwerkelijk op het rij tuig. En er is meer. De proeoeoeoet - niet te verwarren met de kroeoeoet van Toon Her- Marina de Fouw, Christiaan Provoost en Joep in actie tijdens de demonstratie bij Horses by the Sea. foto Ruben Oreel mans - die Provoost luid en dui delijk ten gehore brengt, fun geert ook als rem. Proeoeoet be tekent in de oren van Joep: lang zamer. Excuses En ho betekent stop. Maar dat is niet alles. Een harde ho is met een stoppen, een zachte ho lang zaam stoppen. Omdat het tij dens de cooling-down geen show- time meer is voor Joep roept Pro voost zachtjes proeoeoet. Het paard draait zijn oortjes en heeft de boodschap begrepen. Gedienstig laat hij het tempo zakken. Als hij kon praten, zou hij zeker excuses maken. Christiaan Provoost heeft meer van die geluidjes. Hij heeft ze zelf uitgedacht en Joep en Hom bre aangeleerd. Welk geluid past het best bij welke opdracht en brengt het paard niet in ver warring? Ja betekent volgas weg rijden. Hup is galopperen, ikik betekent je bent stout en bij voorwaarts moet Joep stappend vertrekken. Tijdens de demon stratie hoort het publiek nog meer klanken: kkkk, kom!, joe- hup en braaaaaf bijvoorbeeld. Elke menner heeft zijn eigen ge luiden, weet Provoost. „Maar dat maakt niet uit. De paarden doen toch allemaal hetzelfde." En wat gebeurt er wanneer ie mand anders Joep een comman do geeft? „Probeer maar", zegt Provoost. Een harde ho brengt Joep even in verwarring. Het paard maakt aanstalten halt te houden, maar bedenkt zich net op tijd. Met enig kunst- en vlieg werk houdt de ruin het rijtuig op snelheid. Dit was niet de ho van zijn baas!! Geen sport Christiaan Provoost is op zijn achttiende, 24 jaar geleden, met mennen begonnen. Zijn vader deed het, hem leek het ook wel wat. Maar mennen was eigenlijk geen sport. Er werd nauwelijks aan gedaan. Dus deed de Dom burger ook aan dressuur en springen. Pas toen mennen steeds popu lairder werd, ging Provoost zich erop concentreren. Bij het eerste WK, in 1998, leek hij met Hom bre rechtstreeks op de titel af te stevenen. Na de onderdelen dres suur en marathon stond hij twee de en op het laatste onderdeel de presentatie, een soort hinder nisrace, leek hij de titel te grij pen. Vlak voor de finish reed hij echter een balletje van de kegels en was de vijfde plaats zijn deel. „Met die vijfde plaats was ik heel blij, maar achteraf gezien had er natuurlijk meer ingeze ten", erkent Provoost. In die tijd kocht hij Joep. Het le veren van topprestaties met één paard is een te wankele basis. Drie jaar duurde de opleiding ongeveer en toen kon de viervoe ter ook mee in het circuit. Het laatste onderdeel deed Provoost wel vaker de das om. Daarom kwam tijdens de twintig trai ningsuren per week die hij in het zomerseizoen maakt vooral de hindernisrace veel aan bod. Met succes, lijkt het. „Ik heb dit seizoen er nog geen balletje afge reden", vertelt Provoost. Dat be taalt zich uit. Tijdens een wed strijd met de wereldtop aan de start, twee weken geleden in Noord-Frankrijk, eindigde de menner als tweede. Op het WK in Zweden zal Hom bre waarschijnlijk letterlijk en figuurlijk de kar moeten trek ken. Hij is wat beter op de mara thon en die is daar waarschijn lijk loodzwaar. Nadeel van Hom bre is dat hij oerfanatiek is. Pro voost moet die viervoeter af en toe wat afremmen. Bij Joep werkt het omgekeerd. Die is wat secuurder, maar moet juist wat opgepept worden. Provoost kent zijn paarden als zijn broekzak. En zij hem. Hij is een perfectio nist, laat niets aan het toeval over. „Je moet wel een perfectio nist zijn als je in de top mee wil doen. Ik heb zestig a zeventig concurrenten en die willen alle maal wereldkampioen worden." Christian Provoost gaf zaterdag als laatste een demonstratie tij dens Horses by the Sea. De de monstraties en shows vormden een van de drie ijzersterke pij lers van de tweede editie van het evenement. Zo zorgden de polo wedstrijden voor aardig wat spektakel, mede dankzij de com mentator, die naarmate de wed strijden vorderden de lachers steeds meer op zijn hand kreeg. Volgens Peter de Kam, voorzit ter van het organisatiecomité van ruitersportvereniging Oran jezon, smaakt dit onderdeel naar meer. Net als de clinics die volgend jaar, wanneer Horses by the Sea op 26, 27 en 28 mei op een terrein aan de andere kant van Domburg wordt gehou den, in versterkte mate zullen te rugkeren. Daarnaast mogen de wedstrijden natuurlijk niet ont breken. Ze werden gevolgd door honderden toeschouwers. 's-HEERENHOEK - Eric Ver eecken won zaterdag een spurt om van te smullen. In de Ronde van 's-Heerenhoek voor ama teurs A waren zeven coureurs er in geslaagd om vooruit te ko men. Dat zevental moest uitein delijk spurten om de zege. Bijna met zeven naast elkaar sto ven ze op de meet af. Het ver schil was uiteindelijk niet meer dan luttele centimeters. Het voorwiel van Vereecken ging net iets eerder over de streep dan dat van de anderen en daar mee schreef de Hulstenaar de wedstrijd op zijn naam. Robert Sonke uit Middelburg te kende voor de grootste verras sing van de dag door in zijn eer ste wedstrijd bij de amateurs B als eerste over de lijn te komen. Dat paste geheel in het beeld van de wedstrijd. Op de lood zware omloop die organisator Kees van Gessel had uitgezet was het zowat vanaf de eerste meters raak. De ontsnappingspogingen volg den elkaar in hoog tempo op. Ze ven man bepaalden tenslotte het beeld van de wedstrijd. Naast Vereecken maakten Peter Mol, Johnny van der Klooster, Andy van Loon, Johan Peemen, Jack van der Horst en John Akker mans deel van de groep uit. Voor sommigen was de angst om in de eindspurt tekort te ko men te groot. Vandaar dat ver schillende demarrages werden geplaatst, maar alle aanvallen 1 werden teniet gedaan. Met als resultaat een bloedstollende spurt en Eric Vereecken die zich daarin in zijn element toonde. Peter Mol en Johnny van der Klooster werden met luttele cen timeters geklopt. Robert Sonke begon aan het be gin van dit seizoen in de nieuwe I S/P-opstartcategorie. Daarin be haalde hij enkele successen. Voor de Middelburger smaakte dat naar meer en daarom be sloot hij van start te gaan bij de amateurs B. Omdat het peloton bij elkaar bleef, moest een mas- I sale aankomst de beslissing brengen. Pas na lange bestude ring van de finishfoto bleek dat Sonke juist iets eerder was dan Char Dietvorst uit Bergen op 1 Zoom. De wedstrijd bij de vete ranen werd gewonnen door André Langenberg uit Ossend- recht terwijl René Sanderse uit Kapelle de sterkste was in de S/P-categorie. door Roeland van Vliet KRUININGEN - In de afgelo pen weken had Ronnie Babijn zo lekker getraind, maar zater dag ging het tijdens de Den In- kel triatlon weer mis met de rug van de Terneuzenaar. Hij kwam als eerste uit het zwem bad, maar werd tijdens het fiet sen ingehaald door Anton Mol. Die stond de koppositie op de halve triatlon niet meer af. Anton Mol uit Oud-Beijerland en Ronnie Babijn komen el kaar al jaren tegen op de triat lon. Ze weten van elkaar wat hun sterke onderdelen zijn en wanneer ze op de ander kun nen uitlopen of inlopen. En dus wist Mol dat hij op de onderde len zwemmen (2,5 km) en fiet sen (76 km) terrein zou moeten prijsgeven, maar dat hij tijdens het lopen (20 km) zijn slag zou kunnen slaan. Echter, tot zijn grote verrassing zag hij de rug van Babijn al veel eerder in de race. „Ik kwam als eerste uit het wa ter", vertelde Babijn. „Volgens mij had ik zo'n tweeënhalve mi nuut voorsprong op Anton. Maar ik had niet echt lekker kunnen doorzwemmen. Het was nogal vol in het zwembad en het keren ging daardoor niet erg snel. Maar toen ik op de fiets stapte, ging het bijna ge lijk mis. Ik kreeg last van mijn rug en kon bijna geen kracht meer zetten. In de bochten strekte ik steeds mijn rug en soms ging ik even op mijn trap pers staan om de pijn te verlich ten. De pijn zakte dan ook wel even weg, maar na een tijdje kwam die weer. Ik moest echt constant op het kleinste blad fietsen, anders redde ik het niet." Opgeven Jsv. - -AA Ronnie Babijn aan de leiding tijdens de Den Inkel triatlon. De Terneuzenaar gaf te kennen ook nog even aan opgeven ge dacht te hebben, maar deed het niet. Hij wilde koste wat het kost doorzetten. Dat Mol dan langszij zou komen, nam hij voor lief. En dat gebeurde dan ook eerder dan door beide atle ten was ingecalculeerd. Mol: „Al tijdens de derde ronde van het fietsen zag ik Ronnie voor mij rijden. Er reed de hele tijd een auto bij de leider van de wedstrijd en die kreeg ik op ge geven moment in zicht. Ik twij felde toen even. Dat kon Ron nie nooit zijn. Maar het was hem toch." Mol ging Babijn nog diezelfde ronde voorbij en zette het in de laatste twintig kilometer op een fietsen. Hij wilde de Ter neuzenaar met een groot ver schil verslaan. Maar zijn ver snelling bij het fietsen moest hij tijdens het lopen bekopen. Tijdens het laatste onderdeel had Babijn geen last meer van zijn rug en kon hij zijn achter stand zelfs nog verkleinen. Na het fietsen bedroeg het verschil 1 minuut en 45 seconden en aan de finish 1 minuut en 8 se conden. Mol kwam uiteindelijk binnen in 3.44.57, Babijn in 3.46.05 en Stephane Auguste uit het Belgische Herstal werd derde in 3.50.24. Volgens Babijn was het de eer ste keer dat Mol van hem won. „En we zijn elkaar nu toch tus sen de vijf en de tien keer tegen gekomen in wedstrijden", zei Babijn. Mol nuanceerde die uit spraak door te zeggen hij ster ker is op de langere triatlons en dat ze elkaar daarop minder tegenkomen. „Ik denk dat we halve triatlons allebei kunnen winnen. Wanneer de afstand korter is, heeft Ronnie meer kans, maar op langere afstan den ben ik de betere. Ik ben meer iemand van de lange adem. Deze wedstrijd was voor mij een goede trainingswed strijd voor het NK hele triatlon in Stein." Middelvinger Bij de vrouwen ging de over winning op de halve triatlon naar Mariska Kramer-Postma uit Drachten. Zij kwam binnen in 4.08.58. Kelja Riikka, een Gorinchemse atlete die afkom stig is uit Finland, finishte als tweede in 4.10.16. Pas vijftien minuten na de winnares - in 4.23.48 - kwam de derde vrouw, Trudy Rotteveel uit Lis- se, over de streep.Op het mo ment dat Riikka het finishdoek passeerde, stak de winnares een middelvinger naar haar op. Moest de Friezin zo haar gram halen? Was er iets tussen de twee gebeurd onderweg? „Nee, hoor", lachte ze daarna. „Wij zijn eikaars beste vriendinnen. We trainen vaak samen en gaan ook met z'n tweeën naar wedstrijden. Maar tijdens de wedstrijden doen we meestal gek tegen elkaar. We schelden elkaar uit, trekken gekke bek ken naar elkaar en jutten el kaar zo op. Zo'n gebaar aan de finish, daar moet je niets ach ter zoeken." Over de triatlon zelf dan. Die ging volgens Kramer-Postma niet naar wens. Pas tijdens het laatste onderdeel haalde ze foto Willem Mieras haar rivale in. „Ik heb een drukke week gehad. Ik was dus moe", zei ze. „Vandaag heb ik de overwinning zeker niet gra tis gehad." Kwart triatlon De Vlissinger Remy Vasseur legde de kwart triatlon als snel ste af. Na 1500 meter zwem men, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer hardlopen kwam hij binnen in een tijd van 1.58.29. Sjaco Kramer uit Drachten werd op deze olympische af stand tweede (1.59.48) en de Belg Michiel Dewilde uit Sint Laureins derde (2.00.36). Jenet- te Tolhoek uit Giessen kwam als eerste vrouw binnen, in 2.10.20. Kevin de Pagter uit Westkapelle was de eerste finis her in de categorie Hl 6 (2.11.03) en Terèse van Lare uit Sluis won in de categorie D50 in 2.25.31. door Roeland Alders GOES - De Zeeuwse schaak teams hebben in de laatste ron de van de competitie het er rede lijk vanaf gebracht. Alle teams wisten al waar ze aan toe wa- Middelburg-Messemaker 1847 4-4: In een wedstrijd die ner gens meer om ging, leek Middel burg nog wat van de laatste ron de te maken. De nieuwe aan winst Ewoud van Hecke, Henri k Porte en Willem-Jan Pannekoek wonnen hun partij. Invaller Jos de Jager werd echter hard met zijn neus op de feiten gedrukt. De andere invaller, Bram Beijer, deed het prima, maar kwam net te kort in het eindspel. Met René Tiggelman blijft het kwakkelen. Een vormcrisis zorgde ook deze keer weer voor een blunder in het eindspel. Daardoor eindigde het treffen in een gelijkspel. 1 R. Tiggelman-G.J. Ludden 0-1 2. W.J. Pannekoek-W. Westerveld 1-0, 3. J. de Wolf-E. Karstan remi se, 4. T. Burgerhoff-M. Blok remi se, 5. E. van Hecke-R. van Wijk 1-0, 6. H. Porte-E. van Dijk 1-0, 7. J. de Jager-?? 0-1, 8. B. Beijer-De Kleinen 0-1. HWP Sas van Gent 2-CSV 4,5-3,5: Het tweede team van de Sassenaren kon ondanks de ze ge niet tevreden zijn. De Zeeuws-Vlamingen deden wel hun sportieve plicht waardoor het team uit Capelle aan den IJs- sel degradeerde. Sasse overwin ning waren er voor Ettienne van Leeuwen, Gert van Rij en Rudi van de Wijnkele. 1M. Lacrosse-J. van Rosmalen re mise, 2. I. Timmermans-M. Trimp 0-1, 3. H. Provoost-J. Meijer remi se, 4. E van Leeuwen-J. Bennings- hof 1-0, 5 M. v/d Zalm-R. Trimp 0-1, 6' G. van Rij-A. Terlouw 1-0, 7. F. Snijders-P. v/d Lee remise, 8. R. v/d Wijnkele-H. Blokland 1-0. HWP Sas van Gent 3-Bergen op Zoom 2,5-5,5: Bergen op Zoom deed eindelijk eens van zich spreken. Na een matig seizoen werd HWP duidelijk terechtge wezen. De wedstrijd ging alleen nog maar om de eer. Verder dan een hand vol remises kwamen de Zeeuws-Vlamingen niet. 1. H. v/d Wijnkele-S. Minyeye- vsten 0-1, 2. N. Dubbeldam-A. Ta lon remise, 3. A. Galle-T. van Hoof stat remise, 4. T. Maenhoul-F. Schouten 0-1, 5. A. den Hamer-N. Vanderhallen remise, 6. T. Lam- mens-L. van Dort 0-1, 7. J. Gom- mers-T. Bogers remise, 8. H. de Ridder-M. Blom remise. Stukkenjagers 2-Souburg De Souburgers maakten hSi Tilburgers moeilijk. Collin Bit houwer en Corné Boogaarde nen overtuigend en ook opdts dere borden leek het g gaan. Roeland Alders moeste ter zijn gewonnen stelling a handen geven en ook Je® Hekhuis raakte het spoor is ter. Ondanks de zege misteSé kenjagers het kampioenaja Dat ging naar Overschie. 1F. Hoogendoom-K. Zomer ra se, 2. P. Huibers-J. Hekhuis 14 E. Dignum-C. Boogaard 0-1.1 Huizer-C. Boelhouwer 0-1, Storm-P.Uijtdewilligen 1-0. Greunsven-R. Alders 1-0f.j Thomassen-R. Bosters 1-0. SI van Beurden-M. Koolhovenm Landau-Terneuzen 1,5-6,5$ de teams waren al gedep deerd, maar Terneuzen lieu even zien snel weer landed willen spelen. Er werd dan 1 niets heel gelaten van he: p vende Landau. Enige lichip* je voor de Axelaren was dea van Peter Kalisvaart c thieu Freeke. Beide teamsz gen het volgend jaar weer®! Zeeuwse niveau proberen 1. P. Kalisvaart-M. Freeke H T. de Putter-W. Vleeskens H B. de Clreck-A.J. Breukeln 4. E. Bolleman-J. Breukelrriï' 5. R. de Hulster-D. Lansayf J. Arendse-G. KammingaO-l Kruit-K. Cohen 0-1, 8. W. Stó Dekker remise. VLISSINGEN - De ba** sters van BC Vlissingen M de zware nederlaag bij kopl-J? DAS gedegradeerd uit de Pr- tiedivisie, de op een na hoe? klasse van Nederland. In Delft begon Vlissingen i aan het duel. Door eenz«® verdediging kon de thuisp al in het eerste kwart uitl# naar 28-8. Ook in het tffS kwart werd Vlissingen o«$ derd. Ruststand 44-14. pauze was Vlissingen staat het tij te keren. Dep moest afreizen met een al' gende 81-25-nederlaag. Scores BC Vlissingen: E'if pers 7 punten, Marjolijn ai 4, Cindy Kole 4, MarjolififL Bosse 3, Immie Pattikaioal*g nie Lindenberg 2 en Jessica"' ge 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18