PZC Zwolle is terug waar het hoort Vonnis over The Great Old is geveld Kezman efficiëntste PSV-spits ooit Rebel Rink redder van Vitesse Ajax zet spelers in etalage voor Oranje Bayern München laa! trainer Hitzfeld valle Ploeg van trainer Spijkerman degradeert na 7-1-nederlaag bij Feyenoord Nacompetitie Bar^a passeert Real op ranglijst Duizenden fans Atletico bewijzt Gil de laatste maandag 17 mei 2004 door Egbert van der Weerd ARNHEM - Uitgerekend de meest omstreden speler van Vit esse hield de club gistermiddag in leven. Op de slotdag van de competitie scoorde Paulo Rink twee keer en assisteerde bij de derde treffer tegen FC Utrecht: 3-0. Voor het eerst sinds zijn komst naar Vitesse zorgde Paulo Rink voor een onomstreden show. Rink werd in de winter wegge- haald bij Olympiakos Nicosia om Vitesse van de heersende mi sère te verlossen. Rink moest doelpunten maken, maar scoor de voornamelijk onbegrip en woede. Met een kopbal en een bekeken schuiver snoerde de 31-jarige spits gistermiddag op de valreep zijn critici de mond. Hij redde Vitesse, voorlopig. van een gewisse degradatie. Om dat Volendam van RBC won (2-1), moest de Arnhemse club zelf minimaal gelijkspelen. Na zijn twee treffers en de rode kaart voor Ruud Knol na rust zorgde Rink met een assist op in valler Raymond Fafiani voor de bevrijdende 3-0. Dat Rink nog deel uitmaakt van de Arnhemse selectie is al even opmerkelijk als zijn oprisping gistermiddag. De geboren Brazi liaan haalde zich de voorbije maanden met enige regelmaat de woede van trainers, medespe lers en clubleiding op de hals. Twee maanden na zijn komst zorgde Rink al voor ophef. Na de uitwedstrijd in Zwolle wei gerde hij met de spelersbus te rug te reizen, pakte zijn eigen auto en reed naar Schiphol om direct door naar Cyprus te vlie gen. Daar verblijft zijn vrouw nog steeds en heeft Rink nog wat financiële zaken af te hande len met zijn vorige, slecht beta lende, werkgever. Hij presteerde het in de thuis wedstrijd tegen NAC doodleuk om de warming-up in de rust met zijn twee zoontjes af te wer ken. Dat leidde tot weer een herstel- gesprek, maar Rink nam het alle maal niet zo serieus. Omdat de nood bij Vitesse steeds hoger werd, moest Sturing de rebelse Braziliaan wel handhaven in zijn selectie. In de hoop dat die gok zich ooit zou uitbetalen. Dat gebeurde gistermiddag op de valreep. GPD door Jaap van Essen ROTTERDAM - FC Zwolle is te rug in de eerste divisie. De kam pioen van 2002 mocht het twee seizoenen proberen op het hoog ste niveau, maar bleek doorlo pend een fikse maat te klein. Vo rig seizoen redde de ploeg uit Overijssel zich nog via de na- competitie, dit voet ba Ij aar werd het team laatste en degradeerde direct. De wijze waarop FC Zwolle gis teren uit de eredivisie kukelde, mag illustratief heten. In Rotter dam werd bij Feyenoord een ont luisterende 7-1-nederlaag gele den. De conclusie na twee jaar tjes FC Zwolle in de eredivisie is simpel dat de club er helemaal niets te zoeken had. De entree verliep ook al uiterst vreemd. Onder leiding van trai- RIJSWIJK - Vitesse en FC Vo lendam beginnen de nacompeti tie woensdag met een uitwed strijd. Vitesse, de nummer zestien van de eredivisie, begint in Rotter dam bij Sparta. Volendam stuit als nummer zeventien uit de ere divisie in het eerste duel in Al melo op Heracles. Het programma voor woensdag ziet er als volgt uit: Groep A: Sparta-Vitesse, VW Venlo-Helmond Sport. Groep B: De Graafschap-Excelsior, Hera cles Almelo-FC Volendam. ANP BARCELONA - FC Barcelona heeft de voorlaatste wedstrijd in de Spaanse competitie gewon nen en passeerde daarmee Real Madrid op de ranglijst. Real ver loor met 2-1 bij het reeds gede gradeerde Real Murcia. Barcelona, de ploeg van coach Frank Rijkaard, versloeg Ra cing Santander in Nou Camp met 1-0. De Braziliaanse aanval ler Ronaldinho maakte de tref fer na een kwartier uit een straf schop. Barca eindigde het duel met tien man. Carles Puyol kreeg na ruim een uur zijn twee de gele kaart. Real Madrid keek bij de rust al tegen een 2-0-achterstand aan door twee treffers van Luis Gar cia, waarvan één uit een straf schop. Negen minuten voor rust kreeg David Beckham de rode kaart. Pas in de blessuretijd van de tweede helft maakte Guti 2-1, maar daarbij bleef het. ANP ner Paul Krabbe werd de club in het seizoen 2001-2002 kam pioen van de eerste divisie. En kele maanden later kon de oefen- meester echter inrukken, omdat de spelersgroep geen vertrou wen meer in hem had. Na Krab be kwam Peter Boeve. Die hield FC Zwolle vorig seizoen in de eredivisie, maar net als Krabbe kreeg ook Boeve de gierkar uit de spelersgroep over zich heen. Toen FC Zwolle dit seizoen na vijf wedstrijden niet meer dan één puntje had, moest Boeve er alsnog aan geloven. Na Boeve kwam Hennie Spijkerman, maar zijn verblijf duurde niet langer dan een maandje of ze ven. Of dat de trainer te verwij ten valt, is niet eens een vraag. FC Zwolle ontbeert gewoon de broodnodige kwaliteit om in de eredivisie te blijven. De Zwollenaren begonnen slech ter dan slecht aan de confronta tie met Feyenoord. De wedstrijd was net een minuutje aan de gang en het stond al 1-0, na een kwartier was het al 3-0, na een halfuur 4-0. FC Zwolle was dra matisch, de grootste spookrijder was centrumverdediger Yobo. De boomlange Nigeriaan was overal te vinden, behalve in het hart van de defensie. Daardoor waren de overige verdedigers ook van meet af aan de kluts vol ledig kwijt. FC Zwolle hield open huis en zelfs de wissel van Yobo na achttien minuten hielp niets meer. Het is ook niet ver wonderlijk dat FC Zwolle vol gend seizoen weer in de eerste divisie speelt. De club werkte het voorbije jaar met een begro ting van welgeteld 5 miljoen eu ro, na Volendam de laagste van de eredivisie. Scorebord Hennie Spijkerman had giste ren wel lijntjes gelegd, zodat hij op de hoogte werd gehouden van de tussenstanden bij Vitesse en Volendam. „Maar daar had ik nu natuurlijk helemaal niets aan. Het scorebord hier in de Kuip veranderde ook zo snel." Er was inderdaad geen houden aan. Lazovic scoorde driemaal, Kuijt deed dat ook en bracht zijn seizoentotaal op twintig. Ook Paauwe kopte nog een keer raak. De mooiste treffer kwam evenwel van Zwolle-speler Lim Duan. Na een uurtje maakte hij de 5-1, een doelpunt zo fraai, dat het eredivisiewaardig was. GPD ALKMAAR - Er was geen voetballer voor wie er gistermiddag nog wat op het spel stond tijdens AZ-PSV (2-4). Alleen Mateja Kezman had zijn per soonlijke redenen om nog een keer alles te geven. Met drie puntgave doelpunten doorbrak hij de grens van dertig treffers. Niet wetende dat hij ook nog eens de ef ficiëntste schutter uit de geschiedenis van PSV is ge worden. Voor Kezman was het een grote dag. Met zijn trio tref fers komt hij uit op een totaal van 105 in vier seizoe nen. Een jaargemiddelde derhalve van 26,25. Van alle grote goalgetters die PSV in zijn geschiedenis heeft ge kend. komt niemand in de buurt. Van der Kuijlen niet, Dillen niet, Romario niet, Ronaldo niet en Van Nistelrooij niet. Kezman doorbrak voor het tweede opeenvolgende jaar de barrière van dertig doelpunten. De laatste die daarin slaagde, was Marco van Basten in 1986 en 1987. Met zijn derde topscorerstitel evenaarde hij de PSV'ers Van der Kuijlen en Romario. Ruud Geels werd vijfmaal gekroond tot topschutter. Voorts nestel de Kezman zich tussen de vijf meest scorende buiten landers in de geschiedenis van het betaald voetbal. GPD foto Joop Boek/GPD Stamnummer 1, maar nummer laatst op de ranglijst. De oudste club van België viert zijn 125-ja- rig jubileum komend seizoen in de tweede klasse. Het lot van Royal Antwerp FC hing nog aan een flinterdun draadje, maar ook dat knapte zaterdagavond door de nederlaag tegen Beve- ren. Er is niets meer aan te doen: de 'club van 't stad' zakt uit de eerste klasse. Het is niet te geloven. Incroyable. door Cyril Rosman ANTWERPEN - Ach, arm Ant werp. Je fans noemen je nog al tijd The Great Old. Èn praten met dat kleine beetje overgeble ven hoop over een sleeping giant. Maar je criticasters la chen smalend dat het dan wel een heel diepe coma is gewor den. En ze hebben nog gelijk ook. Ach, Arm Antwerp FC. Zo ko ninklijk dat ze je Royal noemen. Je historie zo roemrucht. Mooie erelijst: vijf keer kampioen van België, twee keer de Belgische beker, finalist van de Europa Cup II. „En in 1974 nog onver diend verloren van Ajax in de Uefa Cup, hé", zeggen de fans. Maar nu. Nu zegt secretaris Paul Bistiaux in de Belgische pers: „Tweede klasse is de woes tijn. En zoals het volk van Israël veertig jaar doelloos in de woes tijn heeft rondgezworven, zo voelt elk seizoen tweede klasse aan voor Antwerp." Et voila. Za terdagavond kwam de woestijn naar Royal Antwerp FC. Vol gend seizoen geen Anderlecht meer op de Bosuil. Virton-uit, zal het zijn, het Veendam van België. De laatste blik op de oase van de eerste klasse verdween zater dag. Antwerp FC verloor in de laatste wedstrijd van het sei zoen met 5-2 van Beveren, een elftal van negen Ivorianen, één Let en één Belg. Met de neder laag verdween de allerlaatste kans op lijfsbehoud. Had Ant werp gewonnen en hadden Char leroi en Heusden-Zolder verlo ren, dan had de Koninklijke in Eerste Klasse mogen blijven. Maar daar geloofde vooraf eigen lijk al niemand meer in. Want voor wie het vergeten was: Bel gië is alleen in naam één land. „Charleroi degradeert nooit, dat is bekend. Hun erevoorzitter is ook voorzitter van de Waalse ge meenschap... Nu, dan weet gij 't wel", zegt een bejaarde fan. „En Charleroi speelt tegen Bergen, ook een Waalse club. Waalse clubs helpen elkaar, da's heel an ders dan in Vlaanderen." Dat - blijkt. Want Charleroi wint in derdaad. En Beveren, bijna de buur van Antwerp, stelt er ge not in om Antwerp, na een 2-1- voorsprong, helemaal zoek te spelen. Maar de fans zeggen nog meer, 'Niemand houdt van ons', bij voorbeeld. „Iedereen heeft een hekel aan Antwerp." Dat komt door de voorzitter. „Eddy Wau- ters heeft de club gered, maar hij zegt altijd wat hij denkt en is niet diplomatiek genoeg." Voor beeldje waarom niemand van Antwerp houdt: de club verloor vorige week op eigen veld van Sint Trui den, maar de spelers en de voorzitter vonden de inzet van het al uitgebalde Sint Trui- den verdacht groot. Direct werd een dossier 'omkoping door Charleroi' opgesteld, gebaseerd op geruchten. Een week later is er echter niemand meer die ge looft dat dat nog wat oplevert, het onderzoek is doodgebloed. Vloeken Maar Antwerp zelf houdt, ook niet van anderen. Want waar an dere clubs in de stad fuseerden tot Germinal Beerschot Ant werp (GBA), bleef de Koninklij ke op zichzelf. Want samengaan met Beerschot? Het is vloeken in de kerk. Het wai-en immers zij van Beerschot die zich in 1900 na een grote ruzie afscheid den van Antwerp FC. Sindsdien zijn de clubs aartsvijanden. En zegt de fan: „Nooit van mijn le ven. hé, dat ik naar Beerschot zal gaan. Liever degraderen, dan fuseren!" Het werd geregeld. GBA eindig de dit seizoen als zevende. Ant werp degradeert, The Great Old gaat er prat op de oudste van België te zijn, maar sinds de Ue fa Cupfinale van 1993 is het niet veel meer. Degradatie in 1998, promotie in 2000. En in 2004 dus weer degradatie. „Terecht", vinden de fans. „We waren dit seizoen de slechtste club. Veel geblesseerden, veel schorsingen, slechte trainers." Die slechte trainers, dat waren Desaeyere en Perazic. Maar die zijn al niet meer. Antwerp FC is aan zijn derde trainer van het seizoen bezig: Mare Grosjean. En die trainer, die zag dat het bagger was. „Het probleem ligt niet alleen in deze competitie. Vorig seizoen was het ook al een catastrofe. Toen ik hier in janua ri kwam waren de spelers in een slechte conditie en was er geen discipline in de groep. Er is hiel de afgelopen twee jaar gewoon slecht gewerkt. Ik begreep het eerst ook niet hoor, toen ik hier nog niet was. Toen dacht ik: hoe kan zo'n grote club als Antwerp het zo slecht doen. Maar nu ik hier ben als trainer, ja nu. be grijp ik het wel." Zo heeft Gros jean nauwelijks een cent te mak ken. Dus moet Antwerp creatief zijn. Zo heeft de club een samen werkingsverband met, jawel, Manchester United. Ieder sei zoen komen twee tot drie talen ten vanuit Manchester naar de stad aan de Schelde. De fans vin den het maar niks. „Ach me neer, ziet u: als ze negentien jaar en echt goed zijn, dan staan ze wel bij Manchester op het veld. Tot nu toe is O'Shea de eni ge die hier is geweest en nu gere geld bij Manchester speelt." Fanghzuo Dong De trainer: „Het jammerlijke van de samenwerking is dat de spelers pas vlak voor het begin van het seizoen komen, ze mis sen de hele voorbereiding." Mo menteel zijn er drie Mancunians in Antwerpen: spits Johnson, rechtsback Bardsley en rechts- midden Fanghzuo Dong. De laat ste is de allereerste Chinees in de Belgische competitie. „Maar hij spreekt zeker geen Neder lands en ook amper Engels. Dus communiceren is nogal lastig." Nog lastiger: Dong blijkt zater dag wel de beste voetballer van het hele stel. Al krijgt hij nauwe lijks een bal. Zoals heel Ant werp in de tweede helft bijna geen bal raakt. De Ivorianen van Beveren dansen de Sinjoren naar 5-2 en degradatie. Duizend Antwerp-fans zijn er getuige van. Het zijn de liefste niet, de jongens van Antwerp FC, maar deze avond gedragen ze zich voorbeeldig. Driehonderd ME' ers staan paraat, maar ze komen niet in actie. Tot ver na het laat ste fluitsignaal, de definitieve bevestiging van de degradatie, zingen de duizend hun spelers toe. Want Antwerp, dat zit in hun hart. De sfeer onder de spelers is gela ten. Keeper Yves Feys: „Het is geen verrassing dat we zakken. Wat moet je verder nog zeg gen?" Een Belgische journalist: „Dat het erg is?" Feys: „Natuur lijk is het erg. Het is een triest moment uit mijn carrière, Maar spelers vertrekken weer, de club blijft achter. Daarom moeten we zien zo snel mogelijk weer te rug te komen." Dat is ook het plan van de Franstalige trainer Grosjean, als hij tenminste mag blijven van de voorzitter. „We zullen niet lang in de Tweede Klasse blijven. We komen weer terug en dan met een betere sportieve basis dan vorige keer. Want een club als Antwerp in de Tweede Klasse, dat kan niet! Incroyable!" GPD door André Hoocjeboom TILBURG - De wedstrijd stelde niet zo veel voor. Ajax was al kampioen, Willem II was moe. Het werd gisteren in Tilburg 5-2 voor de Amsterdammers, die zelfs met twee vingers in de neus te sterk waren voor de num mer zeven van Nederland. Toch viel er nog iets te verdie nen. Niet voor de ploegen, maar wel voor twee voetballers van Ajax. Nigel de Jong en doelman Maarten Stekelenburg hangen nog met de vingertoppen aan de nationale selectie. De eerste werd gisteren geposteerd in het centrum van de defensie, in plaats van aan de rechterkant. De Jong rekent nergens op, want hij werd gepasseerd voor de laatste interland. Toch hoopt hij er stilletjes op dat hij er woensdag, als de selectie be kend wordt gemaakt, wél bij zit. In Tilburg speelde de jonge Am sterdammer gedreven en gede gen. maar de wedstrijd tegen Willem II was te weinig een maatstaf om hem op het laatste moment nog goed te kunnen be oordelen. Zijn rushes over de as van het veld brachten De Jong één keer oog in oog met doel man De Vlieger. De afwerking liet te wensen over. Eens te meer bewees de verdediger dat hij van meer markten thuis is en niet alleen als rechtsachter kan spelen. Vacante plek Ook Maarten Stekelenburg is in de markt voor Oranje. Als derde keeper. Hij stond gisteren voor de tiende keer in de basis van Ajax. Stekelenburg vindt dat hij inmiddels genoeg heeft laten zien om aanspraak te mogen ma ken op de vacante plek in Oran je. Zijn enige concurrent, San- der Westerveld van Real Socie- dad, speelde dit seizoen veel minder. Ook tegen Willem II liet Stekelenburg zien dat hij de keeper van de toekomst is voor Ajax. Bijna stopte de doelman zelfs nog een penalty, die in tweede instantie echter nog kon worden benut door Caluwé. Ook vielen zijn snelle spelhervattin gen in positieve zin op. Zowel met de voeten als gooiend «i hij steeds een medespeler^ reiken. De wedstrijd in Tilburg één om des keizers baard ft viel er wel wat te genieten \'a al in de tweede helft. Met het' brengen van Anthony Obod kreeg het duel meer clynamie Hij viel gisteren in voor Var, j Vaart en voegde diepgang, 'snelheid toe. Obodai brachty zelf drie keer in scorings^ voor hij zijn eerste goal maa Op aangeven van Maxwellu zorgde hij de 1-2. Daarna q de Ghanees ook de 3-2 voora rekening. Een boze ZlatanIbn himovic liet ook nog een staalj hogeschool voetbal zien de Zweed een tik in derugi^ gekregen van Van Nieumy nam hij sportief wraak metg even subtiele als fraaie goal. Het slotakkoord was voor Dj niël de Ridder, die zijn ed goal maakte in het eerste d Ajax. Het was geen gewoond)] punt, maar een fraaie lob. de schoonheid en het balgen van afdropen. GPD MADRID - Ongeveer 15fjjp porters van Atletico Madridhi ben zaterdag de laatste eerti wezen aan Jesus Gil y Gill voorzitter en eigenaar vat Spaanse voetbalclub dievriji overleed aan een herseninfe De fans mochten afscheid: men van Gil in het eigens dion, waar voor de gelegei de lijkkist was geplaatst.' vlag van Atletico lag ova kist gedrapeerd. Het stoffelijk overschot vaal ook voormalig burgemes van Marbella, werd daarna- een begraafplaats Daar is hij in een familiegraf legd. De competitiewedss tussen Atletico Madrid en 5 Zaragoza, die voor zate: stond gepland, werd wegec; plechtigheid verplaatst naar; i teren. ANP/AFP van onze sportredactie STUTTGART - Succestrainer Ottmar Hitzfeld heeft bij Bayern München zijn langste tijd gehad. Voorzitter Franz Beckenbauer speculeerde in de aanloop naar de topper tegen VfB Stuttgart openlijk over een vroegtijdig vertrek van de 55-ja- rige coach. Zaterdag gaven ook de spelers van 'FC Hollywood' een motie van wantrouwen af. Met een nederlaag van 3-1 bij VfB Stuttgart wankelt Bayern op de tweede plaats, die recht streekse kwalificatie voor de Champions League oplevert. De sukkelende ploeg van Hitz feld heeft nog maar één punt meer dan Stuttgart, met de laat ste speelronde nog voor de boeg. Ook Leverkusen heeft dankzij een uitbundige zege bij kam pioen Werder Bremen (2-6) nog kans op de tweede plaats. De nummer drie heeft drie punten minder dan Bayern en speelt za terdag thuis tegen Stuttgart. Der Kaiser, ontevreden over het slechte spel en de verspeelde landstitel, gaf donderdag een duidelijk signaal. Voor de eerste keer sinds het aantreden van Hitzfeld in 1998 stelde hij de ge louterde coach ter discussie. Di rect na het seizoen wil de Duitse voetballegende het 'geval-Hitz- feld' in het bestuur aan de orde stellen. Het duel met VfB Stuttgart was om meerdere redenen pikant. Niet alleen door de stand van beide clubs op de ranglijst, maar ook door Felix Magath, de trainer van Stuttgart. De oud-in ternational werd na de uitlatin gen van Beckenbauer meteen in verband gebracht met Bayern. De Beierse formatie had bij Stut tgart weinig in te brengen. Dankzij treffers van Szabics (twee) en Kuranyi liep de thuis ploeg vlot weg. Pizarro werkte in de slotfase de hatelijke nul weg voor de onttroonde kam pioen. Engeland Arsenal heeft als eerste voetbal ploeg in 115 jaar de Engelse competitie zonder nederlaag vol tooid. De kampioen versloeg za terdag in de laatste wedstrijd het gedegradeerde Leicester Ci ty met 2-1. Het was de 26e com petitiezege voor de Gunners in de 38e wedstrijd in de Premier League. In het eerste officiële seize-: het Engelse voetbal bleef.' ton North End, ook wel de'Cl verwinnelijken' genoemd, eens ongeslagen. In 1888-S;] stond het seizoen op het hoef niveau nog maar uit 22 weds. den. Preston won er achtten Arsenal kwam op het volgffi te Highbury door een tie" van Dickov eerst nog op ad stand tegen de degradant i na de rust maakte Henrys strafschop gelijk. Het was: dertigste competitief Daarmee kroonde hij zich' aal tot topscorer van dePra League. Aanvoerder Va bracht in de 66e minuut det nende treffer op zijn naam Arsenal beëindigde de coü tie met een voorsprong vair punten op stadgenoot Chef De ploeg van Hasselbawl Melchiot won met 1-0 vat! gedegradeerde Leeds Uns Gronkjaer maakte het doei Manchester United vervul* sportieve plicht tegen Asten' la. De eindstand was al 'c rust bereikt door treffers vati naldo en Van Nistelrooij. V( de Nederlandse spits was' zijn twintigste competitie fer. Met dat totaal eindige-: achter Henry en Newcastle* valler Shearer (22) op det' plaats, gedeeld met ploeggö Saha. Italië Internazionale heeft op de! ste speeldag van de Italië voetbalcompetitie beslag op de vierde plaats en da£ een plaats in de voorrond^ de Champions League dwongen. Inter benutte deh uit eigen hand en versloeg een uitwedstrijd Empoi' -j 3-2. De Braziliaan maakte twee doelpuntenJ Empoli was het een zwarij want door de nederlaag degradatie onvermijdelijk- Modena degradeerde ever* door een 2-1-nederlaag Lazio. Parma plaatste zi^- vijfde op de ranglijst vo^ toernooi om de Uefa Cup ma versloeg Udinese met F Bi j Brescia nam Roberto By emotioneel afscheid van profvoetbal. Hij verloorr- laatste wedstrijd in de Sen- met 2-4 van landskamp-^; Milan. Jon-Dahl T01^ (ex-Feyenoord) scoorde maal voor de ANP/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14