PvdA'er wil munitie toch afdekken PZC PZC ir MM LPF begint op Schouwen-Duiveland SONYSHOW! Havenkwartier is de poort naar het centrum 'Energienota's? Mijn belasting aangifte is makkelijker...' 'Het wordt vast een zootje met die liberalisering...' 1 3 Blom zoekt goedkopere oplossingen voor stort in Oosterschelde Hhh Gospeldienst FOTO VERSCHOORE DIGITALE FOTOGRAFIE Vlissinger vervalt na zeven jaar toch weer in oude fout 'Moet ik zeker weer een hele dag vrij nemen,,.' zaterdag 15 mei 2004 jpruHarmen van der Werf pen HAAG - De Tweede Ka mer praat 9 juni over de munitie- jtort in de Oosterschelde bij Zie- rikzee. Het Zeeuwse PvdA-Ka- merlid L. Blom heeft het overleg jangevraagd. Hij wil dat er als nog geld komt om de munitie- stort af te dekken. Staatssecretaris Van der Knaap van Defensie heeft dit eerder af gewezen. De tussen 1945 en 1967 gestorte munitie, in totaal ■dertigduizend ton, vormt vol gens hem (nog) geen bedreiging voor het milieu en de volksge zondheid. Het afdekken van de zeventig hectare grote stort plaats met een laag zand en grind kost vrij veel geld: bijna zeven miljoen euro. De provin ce, de gemeente Schouwen-Dui veland en het nationaal park Oosterschelde vinden dat het Kijk het zekere voor het onzeke re moet nemen. „Zelfs het klein ste risico moet naar ons idee worden uitgesloten''liet provin ciaal bestuurder M. Kramer eer der weten. De grootste zorg be staat over enkele tienduizenden Parkeergeld tegen drugsoverlast TERNEUZEN - De opbrengst van een nieuw parkeerterrein bij de Terneuzense koffieshop Checkpoint kan worden ge- bmikt voor financiering van Houdgreep, het project ter be strijding van drugsoverlast. Het project kost de gemeente zo geen geld, stelt de WD. Het idee van TOP-voorman J. Baart om koffieshopbezoekers te pluk ken door ze de ondergrondse parkeergarage Theaterplein in te jagen, leek te optimistisch. Baart gmg er vanuit dat elke be zoeker apart in een auto zit en een uurtje in een koffieshop ver blijft VVD'er W. Broekhuysen: .Acht ton is niet reëel, maar de administratieve kracht voor greep kunnen we ruim schoots dekken van parkeergeld vande koffieshopbezoekers." Taakstraf voor bezit coke en mes MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroordeel- ;teren een 21-jarige inwo nervan Zierikzee voor het bezit van een wapen en harddrugs conform de eis tot dertig uur taakstraf. De man had 12 no vember vorig jaar in Zierikzee een mes en een halve gram cocaï ne op zak toen hij door de poli tie werd aangehouden. ZIERIKZEE - De gereformeer- kerk van Zierikzee organi seert zondag 23 mei een gospel- zangdient met als thema Kleur bekennen. Het gospelkoor Laeta- re uit Burgh-Haamstede ver leent medewerking. De dienst begint om 18.30 uur in de kerk aan de Sint Domusstraat. redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Gracfitweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans All Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; "terdags tot 12.00 uur fosforgranaten op de dump plaats. PvdA'er Blom deelt die ongerustheid. De Zeeuwse Kamerleden S. Buijs (CDA) en J. Geluk (WD) reageren terughoudend. Ze laten weten dat hun fracties nog geen standpunt hebben inge nomen. „Ik verwacht zeker van Geluk en Buijs steun", rekent Blom zich alvast rijk, „want zij zijn toch ook begaan met het lot van de Oosterschelde?" Zonder steun van WD of CDA, allebei regeringspartijen, staat Blom met lege handen. Vooral geld lijkt een obstakel. Blom vraagt zich af of per se de vrij dure oplossing van 6,8 mil joen euro moet worden gekozen. „Wie weet is er een goedkoper plan dat hetzelfde effect heeft." Hij denkt daarbij met name het voorstel van de Yersekse mossel visser S. Schot om Japanse oes ters in de Oosterschelde uit te dunnen en vervolgens te verma len. Schot wil de vermalen oes terschelpen onder meer gebrui ken om de munitie stort af te dekken. „Je slaat daarmee twee vliegen in één klap", aldus de mosselvisser. „Je doet iets aan die stortplaats én aan de oester- plaag in de Oosterschelde." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is de plaats waar eeuwen geleden de basis werd gelegd voor de destijds machtige handelsstad Zierik zee. Het was de haven waar de handelswaar aan wal kwam. Een levendige buurt met kroe gen en bedrijvigheid. Het Zie- rikzeese Havenkwartier was en is een van de belangrijkste poorten naar het centrum van de monumentenstad. De geluiden en luchtjes zijn ty perend voor een havenbuurt. Er hangt een zweem van mos- selgeur en de wind doet de tui gage van de plezierjachtjes te gen de masten tinkelen. Onmis kenbaar Havenkwartier. Het is vanouds een bedrijvige buurt. Vroeger had je er het kleine winkeltje in schrijfwa ren, een trits bakkerijtjes, meer dere slagers, een paar kruide niers en een manufacturenhan- del. Anno 2004 zijn in het Ha venkwartier nog steeds veel be drijven te vinden. Tweeënveer tig, om precies te zijn. Waaron der meerdere café's en restau rantjes. Kees Verkerke drijft er zijn Knock on Wood-winkel en woont er al tientallen jaren. Naar zijn idee is er de laatste tien, twintig jaar niet zo gek veel veranderd in het Haven kwartier. Zou eigenlijk wel moeten, vindt de ondernemer. Waarbij naar zijn idee in de eer ste plaats de verkeersstromen in betere banen moeten wor den geleid. Verkerke: „Het stukje van de Nieuwe Boogerd- straat naar de Sint Domus straat is eenrichtingsverkeer, maar daar trekt niemand zich iets van aan. Ze kunnen dat ver- boden-in-te-rijdenbord beter weghalen. Dan krijg je een veel rustiger verkeersbeeld." Ook zou Verkerke dolgraag zien dat vanaf het grote par keerterrein aan de Hoofdpoort straat, de rand van het havenge bied, duidelijke bebording komt. „Je ziet nu dat mensen gaan dwalen. De Nieuwe Boo- gerdstraat is een heel goede ver binding met het centrum, maar als nergens staat welke kant op het centrum is en waar je de ha ven kunt vinden, dan schiet het niet op. Daar moet echt snel iets aan gebeuren. Ik heb het al een paar keer aangekaart bij de gemeente, maar er gebeurt wat dat betreft niets." Boulevard Waar wel schot in lijkt te ko men, zijn de plannen van de ge meente voor omvorming van de Nieuwe Haven tot een wandel boulevard. Wordt toegejuicht door de bewoners, want, zo zeg gen ze, er wordt veel te hard ge reden langs 'de kaai'. Een spe ciale werkgroep onder voorzit terschap van Nieuwe Havenbe- Kénmerkend voor het Havenkwartier zijn de smalle kronkelende straatjes richting Nieuwe Haven. foto's Mechteld Jansen woner D. Oostdam is in het le ven geroepen om de plannen verder uit te werken. Uitbater Fred Kramer van Stadscafé De Banjaard wacht de uitkomst van dat brainstor men met spanning af. „Op zich lijkt zo'n wandelboulevard mij geweldig, maar ik ben wel heel benieuwd hoe ze dat allemaal gaan doen. Ik denk dat je vrachtverkeer op de Nieuwe Haven niet uit kunt bannen. Als door wat kronkels in de rij baan aan te brengen het tempo wat gedrukt kan worden, zou dat al een stuk schelen. Maar daar moet ik bijzeggen dat bij ...hi,;.,,, 'Cgfet Uh» IKR! kjieïfR f kt! §SÜ aapten Deze mannen belichamen de spreuk op de muur bij de Vismarkt. mi] voor de zaak nog nooit iets mis is gegaan. Kwestie van goed opletten." Zo druk als het op de Nieuwe Haven kan zijn, zo rustig is het doorgaans in de smalle straat jes tussen Nieuwe Haven en Sint Domusstraat. Straatjes die het verleden van Zierikzee ademen. De betonnen steunbe ren waar vroeger bij hoog wa ter de vloedplanken geplaatst werden om wateroverlast te voorkomen, zijn er nog. De nieuwbouwhuizen in Venkel en Molenstraat verraadt dat daar door de watersnoodramp geslagen gaten zijn gevuld. Stadspoort Straatnamen als Hoofdpoort straat en Nieuwe Boogerd- straat verwijzen naar de ge schiedenis. Waar nu de Nieuwe Boogerdstraat ligt, was vroeger de nieuwe boomgaard (boo- gerd) van het nabijgelegen klooster. Aan het eind van de Hoofdpoortstraat stond ooit de Hoofdpoort, een van de zes stadspoorten die Zierikzee in haar glorietijd rijk was. Op het Blauwe Bolwerk, vlakbij mo len De Haas, staat nog een klein stukje van de stadsmuur die Zierikzee ooit beschermde en aan de Sint Domusstraat is nog de oude vismarkt te vin den. Kortom: Het Havenkwar tier is een oude wijk. Maar geen vergrijsde, stelt voorzitter Bas Vissers van buurtvereni ging Havenkwartier met na druk. „Vooral in die straatjes naar de Nieuwe Haven toe zie je veel jonge gezinnen. Er wor den veel van die oude huisjes opgeknapt. Wat dat betreft is de wijk er de laatste jaren echt op vooruit gegaan. „Het ver keer, geeft Visser toe, is wei eens hinderlijk. „Maar daar moet je als buurt soepel mee omgaan, vind ik. Er zitten in het Havenkwartier heel wat be drijven. Die moeten toch ook gewoon hun werk kunnen doen." Kegelen Visser woont met veel plezier in het Havenkwartier. Een buurt met een heel actieve - 65 gezinnen tellende - buurtver eniging. „We zijn vooral een ge zelligheidsvereniging. We doen met Sinterklaas iets voor de kleintjes, we hebben een feest avond en eens per jaar gaan we met z'n allen kegelen. Wel vindt Visser dat in de buurt -in de zomer best wat meer leven in de brouwerij mag komen. „De straten een beetje feestelijk aankleden, dat zou wel leuk zijn:" Buurtbewo ner en ondernemer Verkerke wil nog een stapje verder gaan. „We willen als ondernemers in het Havenkwartier veel meer wijkactiviteiten. Het Haven kwartier moet nog meer gaan leven." door Marcel Modde NIEUWERKERK - Schouwen- Duiveland krijgt er een nieuwe politieke partij bij: Lijst Pim Fortuyn (LPF). Initiatiefnemer is W. Boogaart uit Nieuwerkerk. In september wordt een formele oprichtingsvergadering belegd. Boogaart twijfelt er niet aan dat de eilandelijke afdeling voldoen de steun krijgt om mee te kun nen doen aan de gemeenteraads verkiezingen in 2006. Eerder (advertentie) PRESENTEERT ALS ENIGE DE: Deze wordt verzorgd door de digitale foto specialist: dhr. Stef Pluim van Sony Nederland. 18 mei a.s. Hotel Arion Vlissingen son^show-vlissingen@fotoverschoore.nl juni a.s. Churchill Hotel Terneuzen sonyshow-terneuzen@fotoverschoore.nl SCHRIJF JE HU IN VIA E-MAIL. Zaal open om 19.30 uur. Start presentatie om 20.00 uur. werd al bekend dat ook de Socia listische Partij (SP) meedingt naar een vinger in de Schouwse pap. Boogaart is op meerdere fronten politiek actief. Zo maakte hij tot voor kort deel uit van de LPF-steunfractie in provinciale staten. Daaraan kwam een eind toen fractievoorzitter H. Smits na een conflict met het landelijk bestuur onder een andere naam verder ging. De Nieuwerkerker staat zesde op de lijst voor zijn partij bij de komende Europese verkiezingen. Daarnaast is hij ac tief voor de landelijke Stichting Pro-Auto, die opkomt voor de be langen van de automobilist. In 2002 had de LPF ook aspira ties voor de Schouwen-Duive- landse gemeentepolitiek, maar wist toen niet tijdig iemand te vinden die taak te vervullen. Volgens Boogaart zijn er inmid dels voldoende sympathisanten om een sterke kern rond de par tij te verzamelen. Namen van po tentiële raadskandidaten geeft hij voor september niet prijs, maar er zouden een aantal 'zwaargewichten' tussen zitten. Het besluit tot oprichting van de LPF komt voort uit ontevre denheid over het functioneren van de huidige raad. Ook de lo kale partijen Leefbaar Schou wen-Duiveland en Alert! heb ben hun beloften niet waarge maakt, vindt Boogaart, en doen inmiddels vrolijk mee met de ge vestigde orde. Met de LPF wil hij vooral de mentaliteit aanpak ken. „De gemeente is er voor de burger en niet andersom. De LPF zet in op het openhou den van alle dorpsvoorzienin gen. „Dat is onze eerste priori teit." Boogaart denkt dat te kun nen betalen door een verhoging van de toeristenbelasting. Een ander populair punt waarmee hij de verkiezingen wil ingaan, is de 'terugkeer' van een basis ziekenhuis met 24-uurs eerste hulp in Zierikzee. Boogaart denkt daarbij aan de opening van een privé-kliniek. MIDDELBURG - Zeven jaar was de 49-jarige Vlissinger niet in aanraking gekomen met Justi- titie. Het was dan ook voor de Middelburgse politierechter J. Hopmans een complete verras sing dat de man zich gisteren toch weer moest verantwoor den, en wel voor een winkeldief stal. Daarvoor kreeg hij een straf van veertig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, opge legd. „Ik hou het er maar op dat dit een incident was", bleef de politierechter geloven in de ver beterde levensstijl van de Vlis singer. In het verleden was de man ja renlang een vaste klant van jus titie, maar de laatste zeven jaar hield hij zich gedeisd. De politie rechter vond dat een beloning waard. Hij besloot daarom de eis van de officier van justitie, veertig uur werkstraf, voor de helft voor waardelijk op te leggen. De Vlissinger zei zelf ook te vin den dat hij stom was geweest door samen met een medeplichti ge toch weer het dievenpad op te gaan. Met deze tweede per soon was hij op 20 september vo rig jaar mede verantwoordelijk voor de diefstal van drie truien uit een Middelburgse kleding winkel. De Vlissinger is inmiddels vrij willig in therapie gegaan in een Bredase kliniek. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61