Sonia Ghandi krijgt steun Israël sloopt huizen in Gaza na dood soldaten Wilt u flexibel sparen én 3#3%* rente? Denen lopen uit voor sprookjeshuwelijk Prodi doet niet aan politiek, maar is in Italië wel lijsttrekker 8 /©rac 5 Afzetting president Zuid-Korea ongeldig Overleg over coalitie na verkiezingszege in India Vriendin Britse kindermoordenaar vrij Sfor pakt leider mlpnetwerk an Karadzic op Kies Online Sparen via Dexia Bank IHi I D' I D< Polen nog steeds zonder premier Broer gezocht voor dna-test Denktash gooit bijltje erbij neer Vuile lucht door branden Sumatra Londen voorbereid op evacuatie Love Parade Berlijn afgeblazen Pornonetwerk in VS opgerold GIRO 505O <^aTdQ//6. zaterdag 15 mei 2004 SEOUL - Het Zuid-Kore- aanse Constitutionele Hof heeft gisteren de afzetting van president Roh bestem peld als onconstitutioneel en bevolen dat het staats hoofd zijn werk mag her vatten. Het negen leden tel lende hoogste rechtscollege van het land maakte het vonnis bekend in een recht streekse televisie-uitzen ding. Het hof ziet geen redenen die ernstig genoeg zijn om de president uit zijn func tie te zetten en wijst het verzoek tot afzetting af meldde het vonnis. Ondui delijk is hoe de stemmen binnen het rechtscollege verdeeld waren. Om de af- zettingsprocedure rechts- "ig te maken, hadden um.stens zes van de negen oppemechters voor moeten stemmen. Het door de oppositie be heerste parlement zette Roh op 12 maart af wegens het handelen in strijd met de kieswet. De formeel on afhankelijke en partijloze president had zich positief uitgelaten over de URI-par- tij wat in de ogen van een meerderheid van de parle mentariërs voldoende was ïhem af te zetten. Donaties Opperrechter Yun tikte Roh wel op de vingers voor het overtreden van wetten met betrekking op electora- 1 le neutraliteit. Roh be kleedt sinds februari 2003 post van president en raakte al eerder in op- ak wegens vermeende illegale donaties door het 1 bedrijfsleven voor zijn ver kiezingscampagne. Na de bekendmaking van het vonnis gingen Rohs aan- gers de straat op om feest te vieren.De president zelf ging gistermiddag di- 1 reet weer aan de slag. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland NEW DELHI - Potentiële coali tiepartners van de Congres-par tij in India hebben hun steun uit gesproken voor de kandidatuur van Sonia Gandhi voor het pre mierschap. Dat heeft secreta ris-generaal Oscar Fernandes van de Congres-partij van Gand hi gisteren gezegd. De Congres-partij en haar moge lij ke coalitiepartners halen waarschijnlijk zeker 272 zetels in het Congres en kunnen daar mee de hindoepartij BJP aflos sen in de regering. Gandhi sprak gisteren met andere par tijen over de vorming van een kabinet. Daarvoor heeft ze de steun van linkse groeperingen nodig. Deze partijen bezetten zestig beslissende zetels in het parlement, waarvan meer dan de helft in handen is van de com munisten. Om hen over te halen deel te nemen aan een coalitie zal Gandhi flinke concessies moeten doen op het gebied van economische hervormingen. Het linkse blok is fel tegenstander van de privatiseringsgolf die de afgelopen jaren is ingezet door de BJP. Indiase economen vre zen dat hun land minder aan trekkelijk zal worden voor bui tenlandse investeerders. De fi nanciële markten in India maak ten dan ook een duikvlucht toen van onze redactie buitenland LONDEN - Maxine Carr is giste ren uit een Britse gevangenis ontslagen. Media noemen haar een van de gehaatste vrouwen van het land, omdat ze een kin dermoordenaar een vals alibi verschafte. Carr had een relatie met Ian Huntley, de conciërge die in au gustus 2002 de 10-jarige meisjes Holly en Jessica vermoordde. Uit vrees voor wraakacties van het publiek kreeg ze voor haar vrijlating een nieuwe identiteit. Enkele dagen geleden ontving de 27-jarige Carr nog twee doodsbedreigingen, meldde de Britse omroep BBC gisteren. Het hooggerechtshof verbood de onthulling van haar nieuwe naam en adres. Enkele media vochten deze uitspraak gisteren tevergeefs aan. Hoewel docu menten met gevoelige informa tie over haar zaak waren gesto len, lieten de autoriteiten Carr toch op vrije voeten. De gevange nisautoriteiten stellen dat in de papieren niets over de nieuwe identiteit van Can* stond. ANP bekend werd dat Gandhi met de linkse partijen onderhandelt over een regeringscoalitie. De overwinning van de Con gres-partij heeft India volledig verrast. De BJP van premier Atal Vajpayee dacht, met een bloeiende economie als be langrijkste wapenfeit, af te ste venen op een nieuwe regeerpe riode en had de verkiezingen zelfs met zes maanden ver vroegd. Opiniepeilingen wezen drie we ken geleden ook nog in die rich ting. Op het plattland moest de BJP echter veel stemmen inleveren. De kiezers daar waren ontevre den omdat zij te weinig profi teerden van de economische groei. ANP/AFP ARAJEVO - Militairen van de redesmacht Sfor hebben giste- de Bosnische Serviër Milo- i Bjelica gearresteerd. Hij ordt ervan verdacht de nog eeds voortvluchtige voormali- eBosnisch-Servische leider Ra- ovan Karadzic te hebben gehol- en uit handen van Sfor te blij- ijelica werd in Sokolac, dertig lilometer ten oosten van Saraje- o, m de kraag gevat. Hij 'wordt lange tijd van verdacht een de hoofdfiguren te zijn in netwerk dat Karadzic al ja helpt aan berechting het Joegoslavië-Tribunaal ontkomen. Üaradzic en Ratko Mladic, de ioormalige bevelhebber van het bsmsch-Servische leger, zijn kor het Joegoslavië-Tribunaal öngeklaagd wegens genocide AP Prinses Mary en kroonprins Frederik van Denemarken lopen onder een haag van zwaarden de kathedraal in Kopenhagen uit. van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - In de kathedraal For Vrue Kirke in Kopenhagen hebben giste ren de Deense kroonprins Frederik en zijn Australische bruid Mary Donaldson elkaar het ja-woord gegeven. Frederik was vóór de plechtigheid zicht baar gespannen en raakte geëmotioneerd toen zijn bruid de Lutherse kerk binnen schreed. Achthonderd gasten waren uitgenodigd voor de Lutherse plechtigheid, onder wie koningin Beatrix, prins Willem-Alexan- der en prinses Maxima, prins Constan- tijn en prinses Laurentien. Onder de aan- wezigen waren ook de Spaanse kroon prins Felipe en zijn verloofde Letizia Or tiz, die volgende week zaterdag trouwen. Tienduizenden Denen verdrongen zich in de binnenstad van Kopenhagen om een glimp van het bruidspaar en de hoge gas ten op te vangen. De nu 35-jarige Frederik en de 32-jarige Mary leerden elkaar tijdens de Olympi sche Spelen in een bar in Sydney kennen. Zij was toen nog makelaar, maar werkt inmiddels voor een dochterbedrijf van Microsoft in Denemarken. Nu Marv haar ja-woord heeft gegeven, staatsburger en prinses. De feitelijke huwelijksvoltrekking was overigens niet op televisie te zien, on danks de rechtstreekse uitzendingen in onder meer Denemarken, Duitsland, Ne derland en Australië. Dat mocht van het bruidspaar niet worden gefilmd, omdat ze die momenten 'volkomen privé' wil den houden. ANP (advertentie) Geen minimum inlegbedrag, saldo altijd vrij op te nemen Rentevergoeding van 3,3%* per kwartaal uitgekeerd Overboekingen en actuele saldo-informatie 24 uur per dag via internet Spaarrekening eenvoudig uitte breiden naar spaar- en beleggingsrekening I A, Meer weten over de producten van Dexia Bank? De volgende onafhankelijke intermediairs bij u in de buurt kunnen u verder helpen: Assurantiekantoor de Ridder Axel 0115 - 563003 Hillebrand Verzekeringen en Hypotheken Brouwershaven 0111 - 406018 Adviesburo Karelse V.O.F. Goes 0113 - 250223 OGA Financieel Adviseurs Zeeland B.V Middelburg 0118- 633035 Dick Schinkel Assurantiën B.V Oost-Souburg 0118 - 464455 Firinco Wouw 0165-302177 www.firinco.nl 1 U kunt natuurlijk ook de internetsite raadplegen: www.dexiabank.nl of bellen met het gratis informatienummer 0800 - 0599. Dexia Bank is onder de naam Dexia Bank Nederland N V. als kredietinstelling ingeschreven in het register van De Nederlandsche Bank N.V. zoals bedoeld in artikel 52 Wet toezicht kredietwezen 1992, Dit is de effectieve rente op jaarbasis per 1/5/2004 voor saldi tót 50.000. Rentewijzigingen voorbehouden. duidelijk meerwaarde DE^IA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël is begonnen met het verwoesten van tiental len huizen in het uiterste zuiden van de Gazastrook, met de be doeling zijn bufferzone in het grensgebied met Egypte te ver breden. In het gebied zijn op nieuw Israëlische slachtoffers gevallen. Twee soldaten werden gedood toen Palestijnse militanten het vuur openden in het vluchtelin genkamp van Rafia. Volgens een legerwoordvoerder waren ze be zig een oudere Palestijnse vrouw te helpen die met zware bagage haar huis probeerde bin nen te gaan. Twee andere solda ten raakten gewond. De Aksa-brigade van Jasser Arafats Fatah-beweging zegt de Israëliërs te hebben gedood. De ze week zijn in totaal dertien Is raëlische soldaten in de Ga zastrook gesneuveld, het hoog ste aantal in één week in twee jaar. Sinds woensdag zijn negentien Palestijnen, veelal gewapende militanten, gedood in legerope- raties en bij raketaanvallen door de Israëlische luchtmacht. Dinsdag sneuvelden zes Israëli sche soldaten toen him pantser voertuig in de Zeitoun-wijk van Gaza-stad op een mijn liep. Het kostte Israël twee dagen om de stoffelijke resten, die door mi lities in beslag waren genomen, WARSCHAU - De nieuwe pre mier van Polen, Marek Bel ka, is er gisteren niet in geslaagd het vertrouwen te krijgen van de Sejm, het lagerhuis van het Pool se parlement. Belka, die op 2 mei werd aange steld als de opvolger van de im populaire premier Leszek Mil ler, kreeg niet het door hem ge hoopte mandaat om het Poolse kabinet tot de verkiezingen vol gend jaar te leiden. Het Poolse parlement heeft nu twee weken de tijd om iemand anders te kiezen. Lukt dat niet, dan moet de Poolse president Aleksander Kwasniewski, die Belka had aangewezen, een kan didaat naar voren schuiven. AP terug te krijgen. Woensdaga vond werd een met explosieven geladen Israëlisch pantservoer tuig bij Rafiah getroffen door een antitankraket. Alle vijf inzit tenden vonden de dood. Donderdag en gisteren kamden Israëlische soldaten de onmid dellijke omgeving van de plaats van de ontploffing en het aan grenzende vluchtelingenkamp uit, op zoek naar stoffelijke res ten van de gesneuvelden. Het aantal Israëliërs dat de Ga zastrook wil opgeven, blijft stij gen. De dagbladen Ma'ariv en Yediot Acharonot publiceerden giste ren nieuwe cijfers. Volgens Ye diot steunt nu 71 procent een te rugtrekking, twee weken gele den was dat 62 procent, en Ma'ariv meldt 79 procent. Op 2 mei verwierp een meerder heid van de Likoed-leden een plan van premier Ariel Sharon voor terugtrekking uit Gaza en ontmanteling van alle Israëli sche nederzettingen daar. Gisteravond hielden Israëlische vredesgroepen in Tel Aviv een betoging onder de leuze 'Ga weg uit Gaza en begin overleg met de Palestijnen'. GPD GRAND RAPIDS - De politie in de Amerikaanse staat Michigan dacht een verkrachtingszaak te hebben opgelost toen bleek dat het dna Yan de dader over eenkwam met dat van een gedetineerde. Daarna realiseer den de rechercheurs zich dat de gevangene, Jerome Coo per, een tweelingbroer heeft die hetzelfde dna kan heb ben. Jerome en Tyrone Cooper (36) waren allebei in de omge ving van Grand Rapids toen daar in 1999 een studente werd verkracht. Zij zijn allebei al eens veroordeeld we gens verkrachtingen. De politie is nu op zoek naar Tyrone Cooper om te zien of de tweeling één- of twee-eiig is. Als de tweeling twee-eiig is, hebben de broers verschillend dna. Als zij ééneiig zijn, is het onmogelijk om een onderscheid te maken in hun dna en ontbreekt het bewijs om een van de twee te veroor delen. AP NICOSIA - De Turks-Cypriotische leider Rauf Denktash (80) doet volgend jaar niet mee aan de presidentsverkie zingen. „Ik heb^mijn plicht op een waardige manier ver vuld", zei hij gisteren tegen het Turks-Cypriotische pers bureau TAK. Denktash is sinds de jaren zestig politicus. Nadat in 1983 de (internationaal niet-erkende) Turkse Republiek van Noord-Cyprus werd uitgeroepen, won hij vier achtereen volgende presidentsverkiezingen. ANP/AFP JAKARTA - Talrijke bosbranden op het Indonesiche ei land Sumatra leiden tot zware luchtvervuiling. De autoriteiten van het nabijgelegen Singapore hebben de inwoners gewaarschuwd voor verslechtering van de luchtkwaliteit. Deskundigen vrezen dat de situatie de ko mende weken verder verslechtert. ANP LONDEN - Het bestuur van Londen houdt rekening met een massale evacuatie als de stad zou worden getroffen door een aanslag met chemische, biologische of conventio nele middelen. In een gisteren gepresenteerd noodplan moeten in dat geval leger en politie transportmiddelen op eisen en een veilige vluchtroute maken. In de evacuatie van alle ruim 7 miljoen Londenaren is niet voorzien, wel in de ontruiming van een complete deel gemeente met 300.000 inwoners en werknemers. ANP BERLIJN - Berlijn moet het dit jaar definitief zonder Lo ve Parade stellen. Ondanks steun van de stad bij het zoe ken van sponsors, kreeg de organisatie de laatste half mil joen euro niet bij elkaar. Dat maakte de organisatie van de muziekmanifestatie gisteren bekend. Berlijn wil alles doen om de Love Parade in 2005 weer wel door te kunnen laten gaan. aldus de minister van Eco nomische Zaken van de stadstaat. De parade met grote geluidstrucks had dit jaar op 10 juli moeten plaatsvinden. Op het hoogtepunt in 1999 trok de Love Parade 1,5 miljoen bezoekers. ANP/DPA foto Keld Navntoft/EPA ze Deens door Hetty van Rooij en Hans Geleijnse BRUSSEL - 'Irak: een verkeer de oorlog, Europa: de kracht van vrede' staat er boven het hoofd van Romano Prodi. De poster, die overal in Italië hangt, heeft in Brussel veel wenkbrauwen doen fronzen. Want hoe kan het dat de voorzit ter van de Europese Commissie, die geen campagne mag voeren in Italië tot hij in november zijn voorzitterschap opgeeft, zich als lijsttrekker voor de Europese verkiezingen afficheert? De woordvoerder van Prodi wringt zich in allerlei bochten om een antwoord op die vraag te vin den. Prodi voert in Italië geen campagne", stelt hij keer op keer. En die affiche dan? Heb ben de centrumlinkse partijen in Italië vergeten Prodi toestem ming te wagen voor het gebruik van zijn gezicht? „Ik vind het steeds moeilijker uw antwoor den serieus te nemen", sneert een journalist naar de zegsman. „Ik heb geen andere", moet deze toegeven. De voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Unie, mag geen po litieke functie in zijn land van herkomst bekleden. De Europe se commissarissen moeten zich afzijdig houden van de nationa le politiek om belangenverstren geling te voorkomen. De Italiaanse premier Silvio Ber lusconi, politieke aartsvijand van Prodi, heeft de commissie voorzitter herhaaldelijk beschul digd van inmenging in de Itali aanse politiek. Prodi hoort in zijn huidige functie ook geen me ning te hebben over de oorlog in Irak, omdat de Europese lidsta ten het daar niet over eens zijn en de Europese Commissie daar niet over gaat. Sinds hij zijn terugkeer in de Ita liaanse politiek heeft aangekon digd, is Prodi echter het boeg beeld van de oppositie. In 2006 wil hij Berlusconi uitdagen bij de Italiaanse parlementsverkie zingen. Zijn woordvoerder be zweert dat Prodi's hart nog steeds in Brussel ligt, en dat hij tot de laatste dag de onpartijdi ge dienaar van de Europese Unie blijft. Maar in Italië ge looft niemand dat meer. En in Brussel eigenlijk ook niet. GPD WASHINGON - De Amerikaan se politie heeft de afgelopen maanden zeker 65 arrestaties verricht in een groot landelijk onderzoek naar de verspreiding van kinderporno via het inter net. Dat berichtten Amerikaanse me dia gisteravond. Het onderzoek richtte zich op uitwisseldien sten voor foto-, beeld- en ande re bestanden op het net. De ver wachting is dat er meer arresta ties zullen volgen. ANP (Advertentie) Cultuur kan niet zonder Anjeractie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5