Julian overwint handicap Examens m het nieuws 17 Brit vestigt record sms'en Dance Valley Beyoncé in Pink Panther Agnetha weer bijna Abba Comeback Wanda Jackson Eminem steelt Takase speelt de show Fats Waller zaterdag 15 mei 2004 Julian Thomas mist zijn linkeronderarm: „Wat mijn arm betreft, ben ik niet gehandicapt." Ik ben altijd wantrouwig geweest ten opzichte van andere mensen, vertelt Julian Thomas (29). In de stationsrestauratie van Eindhoven Centraal vertelt de zanger over zijn allesbe halve alledaagse leven. Over hoe hij een onderarm miste bij de geboorte, hoe veel moeite zijn ouders daar mee hadden, over het stem pel 'zielig ventje' en hoe hij zich daar tegen verzette. Weet je wat pas mijn handi cap is? Mijn verleden", vertelt Julian Thomas, de Neder landse zanger die met zijn sin gle 'My Friend' heel wat mensen tot zwijgen brengt. Achter de piano zingt hij over dit verle den, wat in zijn ogen een groter mankement is dan zijn missende linkeronderarm. „Wat mijn arm betreft, ben ik niet gehandicapt. Nooit heb ik gedacht: ik moet dit doen met één arm. Toen ik voor het eerst achter de piano kroop, of eigenlijk was dat een keyboard, dacht ik gewoon: ik hoor dat liedje, het klinkt zo en ik moet net zo lang spelen tot dat ik het ook kan." En dat geldt niet alleen voor de piano. De nieuwsvoorziening rond de eindexamens van de middelbare scholen zal dit jaar completer zijn dan ooit door een groot samenwerkingsverband tussen verschillende media. Op de radio verzorgt NCRV's BuZz dit jaar van 24 mei tot en met 4 juni wederom de eindexa menjournaals voor 3FM, met vier bulletins per dag. Daar naast is er elke dag een eindexa- menjoumaal te horen in het Ra diol Journaal, en zal ook het NCRV radioprogramma Knoop punt Kranenbarg op Radio 2 da gelijks eindexamennieuws brengen. In de eindexamenjournaals wordt het laatste examen- nieuws belicht, geven leerlingen reacties op de examens, komen klachten over de examens aan „Simpel voorbeeld als een lamp ophangen. Ik ga dan niet beden ken dat iemand met twee han den dat misschien beter kan doen. Nee, die lamp moet han gen en ik ga net zo lang door tot dat 'ie hangt. Zo is het met alles wat ik tot nu toe gedaan heb." Die wilskracht kan Julian wel plaatsen. Hij noemt het een ka raktereigenschap die hij niet zo zeer van een familielid heeft meegekregen, maar eerder door. „Kijk je naar de manier waarop je dingen aanpakt, dan hebben ouders best een vinger in de pap. Zij zien een kind geboren worden dat in hun optiek iets mist. Het kind weet niet beter. Maar wat doen ze dan? 'Je hoeft dat niet te doen, het is moeilijk voor je.' Daar begint het mee: zulke kinderen krijgen met de paplepel ingegoten dat ze 'an ders' zijn." Julians ouders wa ren niet zozeer voorzichtig met hem. Zij wisten simpelweg niet wat ze met hem aan moesten, ne geerden liever zijn bestaan. 'Ge boren om te verliezen, dachten pa en ma', weet Julians biogra fie te melden. Julian paste niet in hun perfectionisme en kreeg een, zoals hij het omschrijft, 'niet echt te gekke jeugd, nee'. Hij bracht een deel van zijn kin dertijd door bij een tante, maar werd later weer teruggeplaatst de orde en wordt gezocht naar degenen die daar debet aan zijn. In deze journaals worden daar naast de hele dag bekende Ne derlanders gevolgd die tijdelijk terugkeren naar hun examen tijd. BuZz volgt onder anderen Birgit Schuurman, Bas Muijs, Floortje Dessing en Dolf Jansen als zij opnieuw eindexamen doen. De PZC publiceert tijdens de examenperiode dagelijks een ru briek, waarin examens worden besproken en kandidaten over hun toekomstplannen vertellen. Ook het LAKS, het Landelijk Aktie Komitee Scholieren, is spil in de dagelijkse examenbe richtgeving. Bij het LAKS kun nen de examenleerlingen hun klachten kwijt, en daarnaast wordt in samenwerking met bij zijn ouders. Hij kreeg te ma ken met conflicten, kinderrech ters, kinderopvangtehuizen, schaamte en depressie. „En men sen kunnen dan denken: goh, wat een zielig ventje. Maar van af toen tot nu is ook nog een he le weg", stelt hij duidelijk. „En uiteindelijk ben ik dus wel weer boven water komen drijven." Julian probeert, na veel jaren, toch begrip op te brengen voor zijn ouders. „Een tijdje terug heb ik hen met mijn verhaal ge confronteerd en de weg open ge legd van: zo voel ik me, snap je dat? Ze zijn er heel goed mee om gegaan, hebben niets ontkend. Dat helpt een hoop." Zolderkamer De deur van de zolderkamer, waar Julian muziek maakte, bleef lange tijd dicht. Zijn mu ziek naar buiten brengen vond hij eng, ook al gaf een gevoel in hem duidelijk aan dat het moest. Dit gevoel vormt het on derwerp in zijn single 'My Friend', de 'hij' die Julian aan drong door te gaan. „De platen maatschappij noemt het een stem in mijn hoofd, Ivo Niehe maakte er in ons interview God van. Voor mij is het gewoon iets wat mij op een subtiele manier richting gaf en geeft. Ik voel dat ik muziek móet doen. En dan Roadside (een intemetorganisa- tie die educatieve projecten ver zorgt), de Universiteit Twente en de NCRV de eindexamensite Eindexamen.NU ontwikkeld. Op de site zijn uitwerkingen van de examens te vinden, kun nen leerlingen hun klachten kwijt, vragen stellen over de exa menstof en ervaringen uitwisse len. Op Eindexamen.NU komen ook stellingen en een discussieforum te staan, analoog aan het huidi ge Stand.nl van de NCRV op Ra diol. Dit gebeurt in samenwer king met Kennisnet. De site Eindexamen.NU werd in 2003 al massaal bezocht. Meer dan 80% van alle examenkandi daten uit het voortgezet onder wijs heeft de site bezocht. examensite www.pzc.nl hoort het erbij dat je door dat deurtje 'angst, niet doen, eng' heengaat." Deze wilskracht om ook naar dat gevoel te luisteren, noemt Julian een van zijn sterkste krachten. Maar tegenover die wilskracht stond nog wel een groot wantrouwen in anderen toen de deur van die zolderka mer eenmaal op een kier stond. „Ik dacht altijd dat als ik de deur zou opendoen en de bal naar buiten rolde, dat iedereen die bal zou tegenwerken of een andere richting uit wilde trap pen. Het kwam niet in me op dat er mensen bestonden die de bal zouden helpen meerollen." Zijn hele leven was Julian op zichzelf aangewezen, op zijn ei gen manier, volgens zijn eigen weg. Nu zou hij zijn muziek voor het eerst met anderen de len. De drang om zijn muziek naar buiten te brengen overwon het van zijn angsten. Voor het eerst voelt de zanger zich rustig. De 'stem' in zijn hoofd, die Julian van jongs af aan richting gaf en liet doorzetten, is even stil. Kyra Goede De eerste single van Julian Tho mas 'My Friend' ligt nu in de winkels. Meer weten? Check www.julian-thomas.nl. Eén minuut en zeven secon den. Meer heeft James Trus- ler uit Engeland niet nodig om een sms'je te sturen. De Brit is vanaf nu de snelste sms'er van de wereld. In iets meer dan een minuut wist hij de volgende tekst op zijn mobieltje in te tikken: 'The razor-toothed piranhas of the genera Serrasal- mus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality they seld om attack a human.' Een tekst van 160 tekens die hij niet van tevoren had gezien. Daarmee brak hij zijn vorige record met maar liefst 59 seconden. Trusler stuurt ongeveer vierdui zend sms'jes per maand. Per dag smst hij meer dan honderd keer, onder andere met zijn vrouw. „We kunnen ons gewoon veel be ter uitdrukken in sms'jes. Ik ben er altijd erg snel in geweest. Ik ken mijn gsm en weet de toetsen combinaties van de verschillen de letters uit mijn hoofd", aldus de smsverslaafde. ance Valley mag dit jaar niet langer dan één dag du ren. Dat heeft de rechter beslist. Omdat het dansfeest dit jaar voor de tiende keer wordt gehou den, wilde organisator UDC er eigenlijk drie dagen aan wijden. Dance Valley heeft dit jaar plaats op 7 augustus in Spaarn- woude. Enkele namen van de li- ne-up zijn al bekend: onder an deren Carl Cox, Marco V, Johan Gielen, Paul Oakenfold en Dave Clarke. Beyoncé wordt de grote ster van een nieuwe film over The Pink Panther. Ze is de tegenspeelster van acteur Steve Martin. Net als in haar vorige film, The Fighting Temptations, speelt Beyon cé weer een zangeres. De nieuwe Pink Panther-film speelt zich af in een periode vóór het eerste Pink Panther-verhaal uit 1963. Steve Martin vertolkt de rol van inspecteur Jacques Clouseau. Hij laat zijn oog vallen op zangeres Xania, gespeeld door Beyoncé. Als Xa- nia's vriend dood wordt aangetroffen, is zij de hoofdverdachte. De eerste opnamen voor de film hebben afgelopen week plaats gevon den in New York. Later zal ook nog worden gefilmd in Parijs. Oma Faltskog - ze heeft een kleinkind van drie jaar - heeft na zeventien jaar stilte een nieuw album gemaakt. Op My Colouring Book zingt de blonde Abba-vamp van weleer haar fa voriete nummers uit de jaren zestig. Er zijn bewerkingen van onder meer Sealed With A Kiss, When You Walk In The Room en Fly Me To The Moon. Hoewel een coveralbum doorgaans duidt op een gebrek aan goeie ideeën, is My Colouring Book een verras send sfeervolle plaat geworden. De stem van Agnetha Faltskog klinkt nog even fris en meisjes achtig als in haar hoogtijdagen, de (strijkers)arrangementen op de plaat zijn zelden saai en de opbouw van het album is zelfs subliem. Heel af en toe denk je letterlijk naar Abba te luisteren (A Fool Am I), al mis je de zo Ooit gold de Amerikaanse Wanda Jackson als de vrou welijke evenknie van Elvis Pre sley. Nu, een halve eeuw later, maakt de koningin van de rocka billy een meesterlijke come back. Heart Trouble is haar eer ste plaat in meer dan vijftien jaar. Daarop wordt de 66-jarige zan geres bijgestaan door een stel be wonderaars: Dave Alvin, The Cramps, Lee Rocker (Stray Cats) en Rosie Flores. Subliem hoogtepunt is haar duet met El- vis Costello in Buck Owens' tra nentrekker Crying Time. De gastbijdragen zijn bescheiden en laten Jackson zelf het stralen de middelpunt zijn. Zo zingt ze onder meer een aantal opgefris te uitvoeringen van oude hits, waaronder Let's Have A Party. Rockabilly, country en gospel. Heart Trouble bevat zestien ij- zersterke, lekker rauw uitge voerde, opbeurende nummers. Hiermee verdient Jackson het - net zoals het soullegende Solo mon Burke overkwam - op haar oude dag massaal omarmd te worden door jongeren die haar kleinkinderen hadden kunnen zijn. Peter van der Heide Wanda Jackson: Heart Trouble (CMH/Sonic Rendezvous) Drie jaar en vier miljoen ver kochte exemplaren van het debuut Devil's Night later, komt D12 met een opvolger. Op D12 World is het nog steeds Eminem die de show steelt. Niet alleen als de populaire rapper en song schrijver, maar ook als producer is hij (naast sterke bijdragen van Kanye West en leermeester Dr. Dre) nadrukkelijk aanwe zig. Hij voert zijn jeugdvrienden Bi zarre, Kon Artis, Kuniva, Proof en Swift glansrijk aan, maar deelt tegelijkertijd ook in de ma laise. Want net als op de voor ganger getuigen de provoce rende teksten van de hardco- re-crew uit Detroit niet altijd van goede smaak. Om het shock- rap te noemen gaat wat ver, al zal de goede verstaander en doorsnee Amerikaan daar mis schien anders over denken. Wel Nog nooit iemand zo makke lijk een brug horen slaan tussen de hakkepuf van de ragti me en de piepknor van de freejazz. De Japanse pianiste Aki Takase eert op deze cd Tho mas 'Fats' Waller, een van de meest kleurrijke en invloedrijke figuren uit de populaire muziek van de jaren dertig, die deze maand honderd zou zijn gewor den. Hij werd echter 39 en liet in korte tijd tal van jazzstan- dards na. Zeker zeven decennia zit er tussen de muziek van Wal ler en Takase. Een klein zuchtje is slechts nodig om de soepele swing uiteen te laten vallen in eigentijdse improvisatie. Door eigen composities tegen die Van Waller aan te zetten, maakt Tak ase verbanden tussen beide stij len inzichtelijk. Vaak op luchti ge en humoristische wijze, in de kenmerkende samenzang. Nu een reünie er echt niet in lijkt te zitten - de vier Abba-le- den hebben een lucratief aan bod voor een tournee afgeslagen - is dit een prima alternatief. Martin Groenewold Agnetha Faltskog: My Colou ring Book (Wea) beschikt D12 over zelfspot (de geinige single My Band) en paro dieert het vermakelijk. Maar zo als 50 Cent beter af is zonder G-Unit, komt ook Eminem in zijn eentje beter tot zijn recht. Peter van der Heide D12: D12 World (Shady Inter scope Universal) geest van Waller. Smaakmaker is de Amerikaanse gitarist Euge ne Chadboume, die knauwend, 'kroonend' en grollend de zang partijen voor zijn rekening neemt. Illand Pietersma Aki Takase Plays 'Fats' Waller (Enja/Choice) foto Robert Vos/ANP Zwoegen tijdens het examen van 2003.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45