Wel even plat bij de Schroebrag Eerst rommelde ze wat met haar vriendin Sue Pluk kan eigenlijk niet zonder Aagje Tweede nummer van Boris op cd Down South zaterdag 15 mei 2004 Draaien over Vlissingen. Het korte commando van roei- coach Carolien van de Vusse klinkt voor een leek ietwat raad selachtig in de oren. De bedoe ling wordt echter snel duidelijk. Met vereende krachten wordt aan de Havendijk in Middel burg de skiff van roeivereniging Honte richting kanaal gedraaid. 'Tillen nu' schalt het vervolgens over het water en hoog over de hoofden van Rinske Dijkstra (12) en Bart Jansen (12) kantelt de boot 'over Vlissingen' het ka naal in. „Handigheidje, om de juiste richting te bepalen", lacht Rinske „Het is weer eens wat anders dan links- en rechtsom." Beide roeiers staan op deze woensdagmiddag startklaar voor de wekelijkse roeitraining. Rinske heeft na vier jaar roeien inmiddels de techniek goed on der de knie. „Leren roeien kost gewoon tijd. M'n eerste boot was een wherry, de meest stabie le boot. Je evenwicht houden - zeker bij het in- en uitstappen - is vaak lastig. Ook het aanleg gen en het gelijktijdig halen en strijken van de riemen valt in het begin niet mee. Je komt met je riemen vaak in de knoop. Maar als je je riemen hebt leren 'temmen', dan is roeien een fan tastische sport." Bart is het helemaal met haar eens. „Ik roei nog maar sinds een jaar. Weet je, ik wist in het begin niet eens wat een roeiriem was. Noemde het een peddel. Nou, dat woord moet je nooit van je leven op een roeiclub roe pen, want dat is echt vet fout. Weet je wat ook echt fout is? Vergeten om 'veilig boord' te houden. Dat wil zeggen, de bla den van je roeiriemen horizon taal te houden. Dat moet vanwe ge de balans. Deed ik vorige week helemaal verkeerd. Kieper de ik zo uit de skiff het kanaal in. Koud dat het was. Boven dien was ik ook een beetje bang, dat ik m'n voeten niet los zou kunnen krijgen. Die zitten name lijk vastgegespt tijdens het roeien. Gelukkig schieten die probleemloos los bij het kante len. Tja, en toen terug naar de wal. Speelde ik vopr sleepboot met die skiff achter me aan. Ge lukkig kreeg ik hulp vanaf de kant en liep alles met een sisser af." Gevoelig Favoriete boot van Rinske is de skiff. „Het is een 'gevoelige' boot. Je bent helemaal je eigen baas en je ervaart de snelheid heel direct. Lekker in je uppie het kanaal op richting Vlissin gen. Wel even platliggen bij de Schroebrug, want anders kost het je een buil op je hoofd." Aanleggen, remmen, draaien, on derdelen die tijdens deze trai ning uitgebreid aan bod komen. „Belangrijk, want op het water ben je niet alleen", zegt Rinske. „Uitwijken voor een stuk hout, een zeilboot voorrang geven, zonder schade aanleggen, je moet het allemaal beheersen." Probleemloos demonstreren bei de roeiers het aanmeren en uit stappen. Na de training klinkt het ditmaal 'draaien over Veere' en wordt de boot uit het water gehaald. Einde oefening, op één ding na: het afspoelen en afdro gen van de boot, voordat hij in de botenloods wordt gestald. Verplichte job voor de roeiers. „Onderhoud is behoud", aldus Rinske. „Boten kosten veel geld, dus een goede verzorging hoort er gewoon bij," Hans Segboer Omslagillustratie van 'Mijn vader zegt dat wij levens redden'. Wist ze werkelijk van geen kwaad toen ze nog dacht dat al die mannen en vrouwen 's avonds naar de halve brug kwamen gereden om er in hun auto's van het uitzicht te genie ten? Een jaar of wat geleden werd bij uitgeverij Davidsfonds/Infodok een pakketje bezorgd met vijf manuscripten en een dichtge plakte envelop erin. Nergens iets van een afzender. Wel stond op alles 'Mijn vader zegt dat wij levens redden' geschreven. Een mysterie? Niet echt. Het ging om een inzending voor de 'Prijs Knokke-Heist Beste Jeugdboek 2004' en een van de spelregels in deze belangrijkste manuscripten wedstrijd voor jeugdboeken in het Nederlandse taalgebied is nu eenmaal dat tot het allerlaatst - ook voor de uit gever en de sponsor - geheim blijft wie meedeed. Met nog 53 andere manuscrip ten werd 'Mijn vader zegt dat wij levens redden' vervolgens verstuurd naar vijf juryleden. Die kregen een half jaar de tijd zich thuis door de stapel papier van alles bij elkaar duizenden dichtbedrukte A-viertjes te le zen. Op 18 februari gingen ze in Leuven met elkaar in de slag over de zestien manuscripten met de meeste stemmen. Van vriendjespolitiek kon geen spra ke zijn, want als je niet weet wie wat schreef heeft iedereen even veel kans op de hoofdprijs. Na dat ze het met z'n vijven eens waren geworden over manu script 32, werden alle envelop pen met daarin op een dubbelge vouwen velletje papier de naam en het adres van de afzender opengesneden. Pas toen bleek dat zowel debutanten als beken de en populaire auteurs uit Vlaanderen en uit Nederland met een verhaal hadden meege daan. Het laatst werd envelop 32 geopend. Op het briefje stond: Do van Ranst, Landbouw- straat 16, Hamme. Jonge winnaar Twee weken geleden mocht de jongste winnaar ooit (29) in Het Paleis in Antwerpen zijn prijs in ontvangst nemen: een cheque van 12.500 én het eerste exem plaar van zijn boek dat hij als manuscript had ingestuurd. In Mijn vader zegt dat wij le vens redden vertelt een meisje van vijftien over wat haar bezig houdt en over een gebeurtenis die haar aanvankelijk uit haar gewone doen haalt, maar uitein delijk het begin van een nieuw leven blijht. Ze woont met haar familie in een huis precies in een gemene bocht van een kilo meterslange kaarsrechte en een tonige weg. Anderhalve kilome ter verderop ligt een brug die halverwege hoog boven de rivier plotseling ophoudt. Door de aan blik van de brug verloor in de bocht die geen mens verwacht ai menig chauffeur de macht over het stuur. Dan ramt een jon gen van een jaar of achttien de gevel van het huis. Een geluk bij een ongeluk overigens, want net als veel anderen zou hij waar schijnlijk niets vermoedend de brug opgereden zijn en dan mo gelijk te laat ontdekt hebben dat de brug maar een halve brug is. Gefriemel Totdat hij van zijn verwondin gen zal zijn genezen verzorgt het meisje de jongen. En juist daardoor geeft ze zichzelf de ge legenheid te ontdekken of ze van meisjes houdt of van jon gens. Tot dan rommelde ze wat met haar hitsige vriendin Sue, maar verder dan een beetje zoe nen en wat gefriemel wilde ze het nooit laten komen: 'Soms hoop ik dat Sue snel iemand leert kennen die ook lesbisch is. Maar soms hoop ik ook van niet, omdat ik dan denk dat ik haar dan kwijtraak, begrijp je? En dan denk ik: misschien moet ik haar niet tegenhouden als ze met haar hand in mijn onder broek wil. Maar stel dat ik het fijn vind? Daar ben ik best bang voor. Voor ik het toelaat wil ik eerst iets met een jongen gedaan hebben. Dan kan ik het vergelij ken. Stel dat ik eerst Sue haar zin geef en het fijn vind, dan ben ik misschien ineens ook les bisch, gewoon omdat ik niet be ter weet.' Do van Ranst debuteerde in 1999 met 'Boomhuttentijd' en Mijn vader zegt dat wij levens redden zou weieens zijn door braak naar een groter publiek kunnen betekenen. Zijn zesde boek is in ieder geval een met verbeelding en bewonderens waardig inlevingsvermogen ver teld verhaal over een kwetsbaar meisje dat nieuwsgierig alles over de liefde wil weten om zo zichzelf te ontdekken. Innemend onbevangen en toch niet helemaal onschuldig is het vermogen waarmee ze de werke lijkheid naar haar hand zet als die haar de baas dreigt te wor den. Jan Smeekens Do van Ranst: Mijn vader zegt dat wij levens redden. Davidsfonds/Infodok. Vanaf 14 jaar; 108 pag.; 13,50. Over het winnende boek: www.davidsfonds.be. Voor inlichtingen over de vol gende Prijs Knokke-Heist Beste Jeugdboek in 2006: Ineke De- bels, Blijde-Inkomststraat 79-81,3000 Leuven. Tel: 0032-16.310600. E-mail: ine- ke.debels@davidsfopds.be. Rinske Dijkstra en Bart Jansen: „Als je je riemen hebt leren temmen is roeien een fantastische sport." foto Lex de Meester In 1968 wilden Fiep Westen dorp en Annie M.G. Schmidt een nieuw kinderboek maken. Om de kosten van het boek in kleur laag te houden, werd be sloten tot voorpublicatie in 'Mar griet'. Toen in 1971 'Pluk van de Petteflet' uiteindelijk ver scheen, bleef er een compleet verhaal op de plank liggen. •Nog geen vier maanden na het overlijden van Fiep Westen dorp, bijna negen jaar na de dood van Annie M.G. Schmidt, ligt er ineens een nieuw avon tuur van Pluk in de winkel. Een vervolg zeg maar op Pluk van de Petteflet, een van de beroemdste kinderboeken ooit in de Neder landse taal verschenen. Het be treft hier een afgerond avon tuur, dat al in 1968 en 1969 in Margriet is gepubliceerd, maar in 1971 buiten het Pet- teflet-boek is gehouden. De bio graaf van Fiep Westendorp, Gioia Schmidt, stuitte tijdens onderzoek in 2001 op aanvanke lijk slechts vijf tekeningen. Doorspitten op de werkzolder van de illustratrice leverde het complete verhaal op, dat nu op 64 bladzijden in kleur is uitge bracht. Pluk redt de dieren is welbeschouwd het derde grote verhaal over de jonge held en zijn kraanwagentje: de redding van de Torteltuin en de redding van de Krullevaar vormen de eerste twee. In dit verhaal maken we kennis met Spijtebijt, een bijtgraag jon getje dat is opgegroeid bij twee Griezel-beren uit Canada, maar met zijn pleegtante op de Pet teflet is komen te wonen. Het op duiken en weer verdwijnen van de beren doet Pluk via een grot in een klimaatkas belanden. Als Spijtebijt de kas stuk maakt, is het aan Pluk om een milieu ramp te voorkomen. Beren In vergelijking met de Tortel tuin en de Krullevaar is het Spij- tebijt-avontuur niet sterk. Spij tebijt zelf is een aardig persona ge, en dat geldt ook voor de Weerman, de beheerder van de kas. Maar de beren. Moem en Psasj, lijken er met de haren bij gesleept, terwijl de pleegtante van Spijtebijt niet uit de verf komt. Aagje, mevrouw Helder der, mijnheer Pen en de majoor spelen helaas slechts kleine rol len. Grootste zwakte evenwel is de opbouw: Pluk heeft slechts één hoofdstuk voor het redden van de dieren in de kas, in het laat- Illustratie van Fiep Westendorp in Pluk redt de dieren ste hoofdstuk begrijpt Spijtebijt waarom hij niet moet bijten. De tekeningen zijn daarentegen wel van het vertrouwde niveau. Toegegeven, het is tevergeefs zoeken naar illustraties van het niveau 'Kluizelaar in bed', 'Zin gende Stampertjes' en 'De oude visser in de regen'. Toch laten 'Het verjaarspartijtje', 'Aagje in de inktpoel' en 'Pluk en de Weer man op de jeep' zien dat Westen dorp met name eind jaren zestig perfect aanvoelde welke toon en sfeer Schmidt in haar kinderver halen wilden leggen. Kortom, ten tijde van Pluk leverde de sa menwerking het mooiste werk op. Deze uitgave maakt wel duide lijk, dat de keuze om destijds Spijtebijt uit het Petteflet-boek te houden, geen slechte is ge weest. Wie het geduld kan op brengen, doet er daarom verstan dig aan het geld nog even in de zak te houden en te wachten op de uitgave van een boek waarin alle verhalen van Pluk zijn opge nomen. Want die uitgave komt er ongetwijfeld. Joep van Ruiten Annie M.G. Schmidt Fiep Westendorp: Pluk redt de dieren - Uitgeverij Querido, 64 blz, €12,50(5+). De Annie M.G. Schmidt-week wordt van 17 t/m 23 mei gehouden met activitei ten in tal van boekhandels in het hele land. Naast Boris' debuutsingle 'When you think of me' ver schijnt volgende week nog een nummer van de Idol. Het gaat om het nummer 'Some thing's wrong' van de groep Down South. Boris zong al voor dat de Idolshype was ontstaan mee op de single van de band. Producer TIP Nieskens heeft ge probeerd om de single aan Bo ris' platenmaatschappij BMG te verkopen, maar die had er geen interesse in. Het nummer zou niet passen in het concept dat ze met hem in gedachte hebben. Down South mag de single wel uitbrengen, maar mag de naam van Boris niet nadrukkelijk op het cd-hoesje plaatsen. 'Something's wrong' is ook te horen op de complete cd van Down South, 'One on one', die begin volgende maand ver schijnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44