Kostbaarheden thuis in de kluis Speldenprikjes Niets dan lof voor witlof De feiten John Paul van Erven heeft net weer een klant aan de lijn gehad die een kluis wil aan schaffen omdat hij op televi sie iets gezien heeft over wo ning inbraak. De commercieel di recteur van Donders Security (met vestigingen in Eindhoven en Til burg) vindt het opvallend. Steeds meer particulieren kloppen bij het bedrijf aan voor de aanschaf van een kluis of brandkast. Een duidelijke oorzaak daarvoor kan Van Erven niet aanwijzen. Hij verwijst naar de berichtgeving in kranten en op televisie. Die brengt volgens hem enige onrust teweeg. „Met name tegen de vakantiepe riode wordt het drukker, omdat mensen willen dat hun kostbaar heden veilig zijn opgeborgen als ze weg zijn." Voorzitter Chris de Groot van de brancheorganisatie Vereniging Geld- en Waardeberging bevestigt de toegenomen belangstelling van de particulier. „Mensen zien steeds meer de noodzaak om hun spullen op te bergen", heeft hij gemerkt. Niet alleen als voorzitter van de vereniging, maar ook als eigenaar van het bedrijf Dujardin Brandkas ten in Leerdam. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat de angst voor inbraak de afgelopen ja ren licht is gedaald. Was in 1999 nog 6,5 procent van de Nederlan ders bang voor een mogelijke in braak, vorig jaar bedroeg dat aan tal 5,5 procent. Die cijfers lopen parallel met de maatregelen die worden genomen om inbraak te voorkomen. Het aantal particulie ren dat geen inbraakwerende voor zieningen heeft getroffen, daalde tussen 1992 en 2002 van 8,2 naar 5,9 procent. In 1992 had 75,3 pro cent geïnvesteerd in goed hang- en sluitwerk, in 2002 was dat 82,1 procent. Brandwerende kast: kostbaarheden zijn in deze vrijstaande kast gedurende be paalde tijd tegen brand beschermd. De temperatuur in een brandwerende kast voor papier mag niet boven de 175 gra den uitkomen. Voor digitale media geldt een maxi mum temperatuur van 55 graden. Voor digitale media zijn speciale datasafes verkrijgbaar, waarin ook negatieven kunnen worden bewaard. In een brand werende kast mag nooit geboord wor den. Gebeurt dit wel dan is de brand weerstand niet meer gegarandeerd. Inbraakwerende kast: goederen in deze vrijstaande kast zijn gedurende bepaal de tijd beschermd tegen inbraak. Een inbraakwerende kast tot 2000 kilo moet altijd worden verankerd. Staat de kluis, dan kan de inbreker deze gemakkelijk meenemen en elders openbreken. Een inbraakwerende kast beschermt niet au tomatische tegen brand. Kluis: de kluis is een in de muur ge bouwde ruimte waarin de opgeborgen goederen voor een bepaalde tijd tegen inbraak en/of brand beschermd zijn. Ook een vloerkluis, die in de grond ver werkt is, valt hieronder. zaterdag 15 mei 2004 Wl(| n «•JJMllMSïNi Kinki knippen Jongeren die de prangende wens hebben om kapper te worden en geen zin hebben om zich door de theorie van het watergolven heen te worstelen, kunnen zich aanmelden bij de Kinki Academy. De bekende Kinki Kappers hebben nu een eigen opleiding waar leerlin gen opgeleid worden om de meest eigenzinnige kapsels te creëren. Ervaring in het kappersvak is niet vereist, wel talent en bevlogenheid. Aan de opleiding kleeft een behoorlijk prijskaartje: de cursus van 32 dagen kost maar liefst 3.200, exclusief materiaal. Voor meer info: tel. 020-6257793. Straling van mobieltjes Het Duitse magazine Connect heeft een top twintig sa mengesteld van telefoontjes die de minste radiogolven uitstralen. Nummer één is Sony Ericsson Z600, op twee staat NEC n22i en derde is LG G7050. Maar belangrijker is een verstandige omgang met de techniek, aldus Con nect. Zo is het niet slim om de telefoon aan te laten staan in de trein, want die moet dan met een maximale inspanning het signaal zenden en ontvangen, schrijft Connect. Een ander advies uit het magazine is om het mobieltje niet de hele dag ingeschakeld op het lijf te dragen. Verder zou het beter zijn om, als het mobieltje een verbinding tot stand brengt, afstand tot het oor te bewaren. Volgens Connect zijn stralingsblokkeerders die je op de antenne plakt, grote flauwekul. Medicijndoos met kinderslot Medicijnen kun je natuurlijk in een kastje opbergen waar kinderhandjes niet bij kunnen. Maar er is nu ook een veilige doos die een plaatsje kan krijgen in de bad kamer. keuken of koelkast (voor koel te bewaren medi cijnen). Er zit een soort kinderslot op. Om de doos te openen moet je twee knoppen indrukken en een kwartslag draaien. Deze Jippie's Smart Guard is handig voor thuis en onderweg. Te koop bij babywinkels en drogisterijen vanaf 16,50. Zonnige leesbril Er is een nieuw alternatief voor de zonnebril op lees- sterkte: halvemaanvormige lenzen die zonder lijm aan de binnenkant van een zonnebril geplakt kunnen wor den. De lenzen blijven kleven door de bril te reinigen met water en zeep, de lenzen op het natte glas aan te brengen en de bril daarna droog te deppen. Ze kunnen net zo makkelijk in een andere bril geplakt worden. Deze door Bayer ontwikkelde kunststof lees lenzen zijn er in zes sterktes variërend van 1.25 tot 3 diopters. Ze kosten 29,50 en zijn te bestellen bij Faster Import. Krieltjes met schil Aardappels met schil en al eten is in Nederland nog lang niet ingeburgerd, weten ze bij CêlaVita. „En dit terwijl de gepofte aardappel met gezouten boter, zure room of knoflooksaus en jonge krieltjes met schilletje gekookt, in veel landen echte culinaire klassiekers zijn", stelt salesmanager Peter van den Berg. Twee nieuwe snelklaar-producten moeten de Nederlander over de streep trekken: krieltjes met een fijne lente dressing en een pofaardappel met een yoghurt knof looksaus. In tien minuten staan ze op tafel. De prijs: €1,89. Ijskoffie Het smaakt naar ijskoffie met een vleugje vanille, je drinkt het bij voorkeur koud uit de koelkast en je knapt ervan op. Het drankje heet Returnity en is geba seerd op vetarme Alpenmelk. Bedoeld voor diegenen die een gezond alternatief voor koffie willen en er er gens op de dag even doorheen zitten, aldus de produ cent. In de supermarkt verschijnt Returnity in eigen zinnige glazen flesjes voor 1,29. Benzinestations en schoolkantines krijgen de kunststof variant a 1,79. Sieraden, waardevolle papieren en diskettes. Volgens John Paul van Erven van Donders Security bergen particulieren ze steeds vaker op in een kluis. Maar de ene kluis is de andere niet. „Beschermd tegen inbraak en brand? Ja, maar voor hoe lang." Naam PAUL GEERTS Voor de toegenomen interesse zijn volgens De Groot een aantal rede nen aan te wijzen. „Banken bren gen het aantal kluizen terug. De particulier vult dit gat met de aan schaf van een eigen kluis. Boven dien komt hij vaker in aanraking met kluizen en brandkasten, om dat ze bijvoorbeeld ook bij de bouwmarkt worden verkocht." Omdat de drempel lager wordt, be Daaruit blijkt op de eerste plaats dat de particulier belang hecht aan veiligheid. Niet voor niets, want uit cijfers van het CBS blijkt even eens dat in 2002 één op de hon derd Nederlanders boven achttien jaar geconfronteerd werd met in braak. „Is de inbreker eenmaal binnen, dan kan een kluis voorko men dat belangrijke spullen gesto len worden", aldus Jean-Paul Van Erven. Want het is volgens Chris de Groot niet de vraag of een kluis daadwer kelijk nodig is. „Heeft u spullen waar u niet vanaf wilt. Dat is de vraag", aldus de voorzitter. In dat geval beschermt een kluis tegen inbraak en een brandkast - de naam zegt het al - tegen brand. sluiten steeds meer consumenten een dergelijke beveiliging aan te schaffen. Volgens Chris van der JvJat van het Politiekeurmerk Veilig Wonen ontbreekt voor een gemiddelde woning daartoe overigens de nood zaak. Het politiekeurmerk wordt toegekend aan woningen die vol doen aan een pakket van eisen op het gebied van sociale veiligheid, inbraak- en brandpreventie. „In beginsel is het hebben van een kluis geen absolute voorwaarde voor het verkrijgen van het certifi caat 'veilige woning"', aldus Van der Nat in Eigen Huis Magazine. Wel adviseren verzekeraars de aanschaf van een kluis als de waar de van in huis aanwezige sieraden, verzamelingen en valuta hoger is dan 11.345 euro. „De meeste verze keraars vergoeden contant geld tot 2500 euro", zegt De Groot. „Hoge re bedragen worden vergoed als het geld in een kluis ligt opgebor gen." Toch wordt volgens hem een kluis niet alleen aangeschaft om waardevolle artikelen op te ber gen. „Vaak gaat het om artikelen met een emotionele waarde, zoals een erfstuk of negatieven." Ook Foto's Jan Verhoeff datasafes zijn in opmars. Deze zijn bedoeld voor de opslag van bij voorbeeld diskettes, cd-rom's en digitale camera's. De prijzen van de kluizen voor de particulier lopen bij Donders Secu rity uiteen van 99 euro tot pakweg 1200 euro. Bij de bouwmarkt zijn ze vanaf zo'n 50 euro verkrijgbaar. Van Erven heeft zijn twijfels over de kwaliteit van deze kasten. „Be weend wordt dat spullen in deze kluizen beveiligd zijn tegen brand en inbraak. Dat kan zijn, maar voor hoe lang?" Aan welke nor men een kluis voldoet is zichtbaar op het label aan de binnenkant van de deur. De Vereniging Geld- en Waarde berging is mede opgericht om het kaf van het koren te scheiden. In samenwerking met het Nationaal Centrum voor Preventie is de bro chure Dekkingsindicaties Kluizen Kluisdeuren samengesteld. Die bevat onder andere een lijst van de meest voorkomende brandkasten en kluizen. De lijst is ook gepubliceerd op de website van het Nationaal Cen trum voor Preventie (www.ncpre- ventie.nl). Laatst las ik een brief in Libelle, waar in een moeder zich beklaagde over haar schoondochters. De een ging bo ven de was strijken, als ze op visite kwam. Met de ander, voor wie ze no- tabene een deel van de studie had be taald, had ze ook een slecht contact. De beide schoondochters vergalden voor een groot deel haar leven. Toen ik die brief las moest ik denken aan de landelijke contactdag van de lotgenotengroep Hoop in Soest, waar ik onlangs te gast was. Als verslag geefster. Niet als lotgenoot. Gelukkig maar, want Hoop is er voor verstoten ouders. Vaders en moeders, die door hun (vaak volwassen) kinderen aan de kant zijn gezet. Tot hun grote ver driet. Wat me opviel die dag: dat het veel voorkomt, gebroken ouder-kindrela- ties. En dat het voorkomt in alle la gen van de bevolking. De mantelpak jes zaten naast de T-shirts en de leg gings. Maar wat me ook opviel: dat de schuld van de gebroken ouder-kind- relatie heel vaak bij de schoonzoon én nog vaker bij de schoondochter wordt neergelegd. Enkele moeders waren keihard in hun oordeel: de schoondochters waren narcistisch, dachten alleen maar aan zichzelf, wil den in hun leven geen plaats inrui men voor de schoonfamilie, hadden de zonen volledig in hun macht. Feeksen waren het, zo leek het. Wat had ik op dat moment graag het verhaal van de schoondochters ge hoord. Want elke ruzie kent twee lezingen. Zelf kan ik het goed vinden met mijn schoonmoeder. Dat komt zeker ook omdat zij zich probeert te houden aan twee gouden regels, die volgens mij heilig zijn voor een goede schoonmoeder-schoondochterrelatie. Bemoei je niet met de opvoeding van de kleinkinderen, ook al doetje schoondochter het in jouw ogen hele maal verkeerd. Bijt op je tanden, het zijn tenslotte haar kinderen en zij doet het zoals zij denkt dat het goed is - met instemming van jouw zoon. En zeker zo belangrijk: ga tegenover je schoondochter niet zitten pochen over je eigen dochter. Houd het voor je dat ze zo'n goede baan heeft, dat ze het gezin zo fantastisch combi neert met haar werk, dat ze altijd zo goed gekleed gaat en dat ze haar kin deren zo geweldig opvoedt. Al die opmerkingen zijn speldenprik jes en speldenprikjes doen geen pijn, totdat het zoveelste speldenprikje een open zenuw raakt en de relatie voorgoed verknalt. Schoonmoeder zijn is niet gemakke lijk, tenslotte kiest jouw zoon voor een vrouw, die misschien helemaal niet jouw keuze is, die uit een ander milieu komt en aan wie jij je maar hebt aan te passen. Maar de positie van schoondochters is identiek: ook zij moet zich maar aanpassen aan een ander gezin, met andere regels, andere gewoonten en ook zij kiest haar schoonouders niet! 'Ga eens voor de spiegel staan', had ik tegen die moeders in Soest willen zeggen, maar daarvoor zat de haat, ben ik bang, al veel te diep. WITLOFSALADE MET APPEL EN PAPRIKA 3 struikjes witlof 1 grote frisse appel 1 rode paprika sap van een 1/2 citroen 2 eetlepels mayo- of halvanaise 4 eetlepels sinaasappelsap zakje verse bieslook peper en zout Snijd de kontjes van de witlof en ver wijder met een scherp mesje de wig vormige bittere kern vanaf de onder kant. Bewaar acht mooie blaadjes. Snijd de witlof in reepjes van 1 cm, Schil de appel, verdeel hem in par tjes, verwijder het klokhuis en snijd de 'partjes in blokjes. Vermeng de ap pel met de witlof en besprenkel het geheel met citroensap tegen bruin worden. Was de paprika, verwijder steel en zaadlijsten en snijd hem in blokjes. Maak een dressing van mayonaise, sinaasappelsap, versge malen peper en zout. Meng de paprika en de dressing door de salade. Snipper de bieslooksprie- ten en strooi een gulle hand over de salade. Serveer de salade in een die pe schaal en steek de bewaarde lof- blaadjes decoratief langs de rand. Lekker fris bij een rundervink met ge bakken aardappels. Sorry kids, maar vandaag gaat het over witlof. Ik weet dat velen van jullie er niet van houden. Jullie vinden het te bitter, net als spruitjes. Ik begrijp dat en beloof dat ik een recept zal geven van een lofgerecht dat (de meesten van) jullie wél lekker zullen vinden. Trouwens, volwassenen smullen er ook van. Ouders zeggen vaak dat de smaak van kinderen zich nog moet ontwikkelen, maar niets is minder waar. Kinderen kunnen veel beter proeven dan volwassenen. Hun smaak papillen zijn juist super gevoelig, zeker voor bitte re smaken. Dat ze van na ture afwijzend reageren op bitter is terug te voe ren tot de oudheid, toen we moesten overleven op wilde planten die we von den in de natuur. De meeste giftige planten smaken bitter, vandaar dat alle alarmbellen be ginnen te rinkelen bij een hap witlof. Pas als de smaakpapillen wat min der fel reageren en ze het vertrouwen hebben gekregen dat het wel goed zit, kunnen kinde ren, net als wij, genie ten van de bitterheid van sommige groentes. En goed zit het, met witlof. Het is een waar devolle bron van vita Witlof; een groente die het daglicht niet kan verdragen. Foto Karei de Vos mine B, C en ijzer. Groot voordeel van witlof is dat je het lang kunt bewaren. Droog en don ker in de groentenla van de koelkast blijven de struikjes rustig twee weken goed. Bedenk: deze lelieblanke groente kan het daglicht let terlijk niet verdragen. In het licht kleuren de struikjes groen op bij de punten en wordt de smaak beduidend bitterder. Witlof: onze zuiderburen zijn er helemaal ver zot op. De Brusselse witloofstruikjes of chicons zoals ze daar zeggen, staan in de bo venste regionen van de Belgische Groenten Top Tien. Er bestaat zelfs een heus witloofmu seum, gevestigd in een oude boerderij: 'De Geuzenberg' aan de Leekaerstraat 29, bijna onvindbaar tussen de flats en kantoorkolossen in een buitenwijk van Brussel. En alleen op zon- en feestdagen open, want beheerder Christian Stevens doet het er als uit de hand gelopen hobby bij. In het dagelijks leven is hij politie-agent in Brussel. In de loop der jaren verzamelde hij alles wat maar enigszins met de teelt en verwerking van witlof te maken heeft. Zijn vrouw, een begenadigd kok die re gelmatig kookt voor groepen lofliefhebbers. verzamelde inmiddels ruim 250 witlofrecep- ten. Van de overbekende gegratineerde witlof met ham en kaas, gestoofd lof met boter, en rauwkostsalade met appel en paprika (zie re j cept) tot de exquise witlof-crèmesoep met re j quefort en walnoten, en haar eigen, onvolpre zen 'witloofmarmelade van de Geuzenberg'. j Voor wie het eens wil proberen: laat 500 gram fijngesneden witlof samen met 300 gram sui- I ker en het sap van een halve citroen heel zachtjes 20 minuten pruttelen op een klein vuurtje. Laat afkoelen en bewaar in schone jampotjes. Echt heel bijzonder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42