Politie ongeruster dan Remkes PZC Zalm en Kamp bepleiten in kabinet verlengen Irak-missie Geding om rijbewijs Heineken-ontvoerder met gesloten deuren Drie miljoen euro voor vier banen Jakbonden voorzien problemen bij beveiligen EU-vergaderingen Misbruiker Jeffrey bekent ontucht Nepagenten krijgen drie jaar cel Tractor raakt vrouw en hond Veel claims tegen Vinkenslag Grote wapenvondst in Grou Hongerstaking tegen uitzetten PKK-leidster Zalm bindt in over verdeling !U-meevaller Naaktlopen voor Faithless Repeteren voor open dag landmacht Twee op één cel NS verwerpen kritiek van gehandicapten zaterdag 15 mei 2004 ^A07fi redactie binnenland GRONINGEN - Zeven reïnte- ratiebedrijven hebben in het oosten van Groningen in een aar tijd slechts vier reguliere aoen voor werklozen gevon den, Een project dat 1800 men sen aan de slag moest helpen, kostte de deelnemende gemeen- ten in die tijd 3 miljoen euro. Dat bleek gisteren uit een inven tarisatie van de Streekraad Oost-Groningen, een samenwer kingsverband van gemeenten, waaronder Pekela, Stadskanaal en Winschoten. Reïntegratiebedrijven zijn in het leven geroepen om banen te vinden voor vaak moeilijk be middelbare cliënten. Sinds twee jaar moeten gemeenten via open bare aanbestedingen zulke on dernemingen binnenhalen. In 2002 werden in dit project nog 180 mensen aan werk gehol pen, maar in 2003 vrijwel nie mand. De streekraad vindt het echter onzin te stellen dat het vinden van één baan dus een for tuin kost. „Het is niet zo dat de gemeenten de miljoenen in die vier banen hebben gestoken. Er zijn vele mensen begeleid", zegt D. Heesterbeek van de streek raad. „Het getal van vier komt uit een tussentijds rapport. Veel trajec ten om werk te vinden kosten veel tijd voordat ze tot een goed einde zijn gebracht. We zijn nu een jaar bezig, dus we hebben nog een tijd te gaan." De Tweede-Kamerfractie van het CDA kaart de zaak aan bij minister De Geus (Sociale Za ken) en staatssecretaris Kutte (Werkgelegenheid). ANP ROTTERDAM - De man die ervan wordt verdacht dat hij 1 september de 11-jarige scholier Jeffrey uit Iieenvliet zwaar mishandelde en verkrachtte, heeft grotendeels be kend. De 42-jarige man erkende gisteren voor de recht bank in Rotterdam dat hij het jongetje bij een zandafgra- ving in Zwartewaal heeft misbruikt en met een steen op zijn hoofd heeft geslagen. Hij bestrijdt wel dat hij Jeffrey heeft verkracht. De verdachte bekende ook dat hij in de maanden daarna andere kinderen heeft geprobeerd te misbruiken. De zaak werd nog niet inhoudelijk behandeld. De man moet eerst worden onderzocht in het Pieter Baan Centrum, ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft vier nepagenten drie jaar gevangenisstraf opgelegd. De man nen, van Roemeense afkomst, beroofden vooral Aziati sche toeristen in de hoofdstad van hun geld. De straf is conform de eis. De vier Roemenen gaan in hoger beroep. In Amsterdam duiken regelmatig nepagenten op. Zij kie zen voornamelijk Aziaten als slachtoffer, omdat die niet horen'dat de nepagenten niet uit Nederland komen. Bo vendien hebben Aziaten vaak contant geld op zak. De nep agenten controleren de portemonnee op vals geld en ne men in het brutaalste geval alle dollars van de toerist in beslag. ANP ESPEL - Een vrouw uit Espel in de Noordoostpolder is gisteren met haar hond omgekomen door een botsing met een tractor. Volgens de politie brak de hond los en rende de vrouw achter het dier aan. Op dat moment passeerde de tractor die beide raakte. De vrouw liet haar hond uit op een buitenweg bij haar woonplaats. De hond was op slag dood. De vrouw over leed even later aan haar verwondingen. ANP ROERMOND - In totaal hebben 170 bedrijven een schade claim ingediend tegen bewoners van woonwagenkamp de Vinkenslag in Maastricht. Ze hebben dit gedaan wegens een wegblokkade van de A2 in Maastricht op 14 april. Het gaat om een totaalbedrag van bijna 400.000 euro. Vooral bedrijven uit Limburg willen hun schade verhalen op de kampbewoners. De claims gaan naar de officier van justitie in Maastricht met het verzoek deze te voegen bij de strafzaak, die het OM voorbereidt. ANP GROU - De Friese politie heeft donderdag in een schuur in Grou een grote hoeveelheid illegale wapens in beslag genomen. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. In totaal werden 146 wapens en 277 stuks munitie aangetrof fen. De 30-jarige eigenaar is aangehouden en na verhoor weer vrijgelaten. Hij had geen wapenvergunning. Er werden vijf vuurwapens aangetroffen, drie vuistvuur wapens en twee geweren. De partij bestond verder uit messen, bijlen, zwaarden, gaspistolen, wapenstokken, werpster-ren en luchtdi'ukwapens. De man verklaarde dat hij de wapens als hobby had. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - Het kort geding dat een van de Heineken-ont- voerders heeft aangespannen te gen de Nederlandse Staat en de Haarlemse officier van justitie H. Tillart is gisteren in Haarlem achter gesloten deuren behan deld. De man eist in de zaak zijn rijbe wijs terug, omdat hij zich naar eigen zeggen wegens bedreigin gen alleen in gepantserde voer tuigen kan verplaatsen. Waarom belangstellenden niet welkom waren bij de zaak, werd niet bekendgemaakt. Na een kort beraad liet voorzieningen- rechter F. Bakker weten dat het geding niet in het openbaar werd behandeld. Op wiens ver zoek dat is gebeurd, werd even min duidelijk. Het rijbewijs van de eiser wei-d 26 april ingenomen na een forse snelheidsovertreding. Volgens de politie had de man al eerder veel te hard gereden, maar deze ontkent dat. De Amsterdamse politie arresteerde de man voiïg jaar zomer twee keer in één week omdat zij vennoedde dat hij met vuurwapens rondliep. Hij ging vrijuit wegens gebi'ek aan bewijs. Vorig jaar wei-d te vens bekend dat zijn naam op een dodenlijst zou staan. Am sterdam wordt al enkele jai-en geteisterd door een golf afreke ningen in de onderwei-eld. Cor van Hout, de belangrijkste handlanger bij de ontvoering van biermagnaat Freddy Hein- eken, werd in januari vorig jaar in Amstelveen doorzeefd met ko gels. De twee wisten na de ont voering van Heineken (1983) lan ge tijd uit handen van justitie te blijven. In 1984 werden zij ge pakt door de Franse justitie, in 1987 veroordeelde de Nederland se rechter hen tot elf jaar cel. Be gin jaren negentig kwamen zij vrij. Ze zouden zich daai-na op nieuw met criminele zaken zijn gaan bezighouden. De voorzieningenrechter doet 18 mei uitspraak. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Om de aan dacht te vestigen op de dreigen de uitzetting van PKK-kopstuk Nuriye Kesbir zijn sympathisan ten een hongerstaking begon nen. Donderdagochtend begon nen vijftien mensen de actie, gis teren liep dat aantal op tot 27. De hongerstakers komen uit heel Nederland en hebben voor lopig onderdak gekregen in het Kurdistan Centrum in Rotter dam. „We zoeken een andere plek, en willen het liefst in Den Haag terechtkomen", aldus de woordvoerster van de actievoer ders. „We vinden de beslissing van de Hoge Raad dat Neder land Kesbir aan Turkije mag uit leveren, absurd. Hoe kan een land als Nederland dit doen. ter wijl bekend is dat in Turkije de mensenrechten worden geschon den." De hongerstaking is volgens de woorvoerster 'een vriendelijke manier om de uitlevering van de PKK-leidster onder de aan dacht van Nederlanders te brengen'. „We laten Kesbir niet alleen. Sinds de Hoge Raad ber gin mei besliste dat ze mag wor den uitgeleverd, is ze in honger staking gegaan."Turkije heeft de uitlevering gevraagd, omdat Kesbir in de periode 1993-1995 betrokken zou zijn geweest bij zeker 25 aanslagen op vooral mi litaire doelen in het oosten van. het land. Kesbir heeft altijd ont kend dat ze iets met de aansla gen te maken heeft. Eerder verklaarde ze dat ze wel lid was van de presidentiële raad van de PKK, maar dat ze zich met. vrouwenzaken bezig hield, niet met terroristische ac tiviteiten. Nuriye Kesbir vroeg in september 2001 vergeefs poli tiek asiel aan in Nederland. Ze vocht uitlevering aan Turkije aan bij de Hoge Raad, omdat ze vreest dat ze in Turkije geen eer lijk proces krijgt. Minister Don- ner beslist over enkele weken of Kesbir daadwerkelijk wordt overgedragen. ANP hnrAlex Bogers DEN HAAG - Minister Remkes van Binnenlandse Zaken onder kin! het risico op ordeverstorin gen in Nederland tijdens het ko llende Nederlandse EU-voorzit- irschap. Als er rellen bij de monstraties uitbreken, is er te weinig politiecapaciteit om die te! hoofd te bieden. Dat zeggen ie politiebonden NPB en ACP. Remkes heeft volgens de bonden e kennen gëgeven dat hij de risi- o's op ordeverstoringen door emonstraties laag inschat. Hij aseert zich op verwachtingen an de verschillende koi-psen. Ie minister hoeft bovendien >en rekening te houden met ai grote afsluitende top. Die lijeenkomsten worden wegens ie; grote risico op rellen sinds een jaar niet meer in het land van de voorzitter, maar in Brus- el gehouden. Volgens de NPB zijn er net ge- loeg politiemensen beschikbaar ls er geen calamiteiten zijn. Als iet misgaat, zijn er geen reser ves. De ACP vreest dat er zelfs tonder calamiteiten onvoldoen de politiemensen voorhanden ajn om de ruim vijfentwintig iverhet land verspreide Europe- e vergaderingen te beveiligen. Als er een demonstratie dreigt, eb je vier of vijf keer zoveel aensen nodig als nu beschik bar zijn", stelt de woordvoer- ler testers Tijdens het vorige voorzitter- chap van Nederland in 1997 iraken tijdens drie vergaderin gen rellen uit. Actiecomités irachten tienduizenden mensen op de been tijdens de top in Am- sterdam; honderden mensen werden opgepakt. Tijdens het Nederlandse voorzitterschap in 1991 werd een vergadering van de ministers yan Landbouw ver stoord door boeren. De bonden hebben de minister acht maanden geleden al ge waarschuwd voor capaciteits problemen. „Je weet al jaren dat Nederland in de tweede helft van 2004 EU-voorzitter is. Daar kun je bij het maken van de roosters rekening mee hou den", zegt een woordvoerder van de ACP. „Remkes heeft ver zuimd de korpsen te instrue ren." De korpsen kunnen de mo gelijke capaciteitsproblemen niet op een normale manier recht breien. De werkroosters voor het komende half jaar zijn klaar, de vakanties zijn geboekt. Omdat de agenten niet allemaal tegelijk met verlof kunnen, zijn de vakanties verspreid over de komende maanden. Volgens NPB-voorzitter H. van Duijn begint Remkes de laatste weken nerveus te worden over de mogelijke capaciteitsproble men en zoekt hij naar een oplos sing. „Wij krijgen signalen dat hij denkt aan het intrekken van vakanties, het buiten werking stellen van de Arbeidstijdenwet, zodat de agenten langere dien sten en meer dagen kunnen ma ken en zelfs het inschakelen van het leger.De minister heeft dit volgens Van Duijn nog niet wil len bevestigen. „Maar in onze ogen zou het een blamage zijn en wij zullen ons ertegen verzet ten." GPD JutfR.ouw 5Luy-rE«w_ jk HEJ3 VEEL (jOfeOS OVEtS- U GEHOORJ> OIRSCHOT - Een schoolmeisje speelt 'klant' in stond uit schoolklassen en familie van militairen, een voorlichtingsstand tijdens de generale repeti- In verband met het overlijden van een Nederland- tie gisteren voor de Open Dagen van de land- se militair in Irak, zijn de Open Dagen vandaag macht op de legerbasis Oirschot. Het publiek be- en morgen aangepast. foto Robin Utrecht/ANP DEN HAAG - Een gedetineerde uit de gevangenis in Nieuwegein heeft zijn kort geding tegen de Staat om plaatsing in een twee persoonscel te voorkomen inge trokken. Het kort geding zou gisteroch tend plaatsvinden. De advocaat van de gedetineerde zei dat het kort geding was afgeblazen om dat de Staat aan al zijn eisen te gemoet komt. ANP BUSSEL - Minister Zalm van raanciën heeft gisteren de for- e kritiek op eurocommissaris chreyer over de verdeling van «financiële meevaller van 5,5 liljard over de lidstaten inge dikt. lerderdeze week zei een woord eerder van zijn ministerie dat ie minister 'ontstemd' was, om- lat ook de tien nieuwe lidstaten neeprofiteren van de meevaller ndat hij er op de eerstkomende 'ergadering van ministers van inanciën op terug zou komen, listeren zei Zalm dat het blijkt egaan om een verschil van me- ung, dat voor Nedeiiand te be- ijferen is op 8 miljoen euro. Het gaat dus niet om hele grote dragen", aldus de liberale vi- ï-premier. De kritiek op het be- Imt was 'meer ingegeven door at ontbreken van logica dan tor grote opwinding'. Eurocommissaris Schreyer (be- Wting) gaf eerder op de dag tot niet te willen tei-ugkomen haar besluit. Ze zei 'ver- iasd' te zijn over de eerst reac- e van Zalm. ANP AMSTERDAM - Een man looopt naakt door de Kalverstraat in Amsterdam om op deze manier aan gratis kaartjes van een concert van de band Faithless te komen. Het betrof een actie van Radio 3 FM, waarbij een naaktloper gisteren werd verblijd met de kaartjes. foto Evert Elzinga/ANP UTRECHT - Niet alle gehandi capten die gisteren de Support- beurs in de Utrechtse Jaarbeurs wilden bezoeken, konden dat per trein doen. De beurs over le ven met een handicap wordt door duizenden gehandicapten bezocht. „Dan loop je als Neder landse Spoorwegen tegen de grenzen van je capaciteiten aan op het gebied van gehandicap- tenvervoer", zei gisteren een woordvoerder van de NS. Dat sommige bezoekers van de beurs niet met de trein naar Utrecht konden, kwam de NS op stevige kritiek van de Chro nisch zieken en Gehandicapten Raad Nederland te staan. Zo zou de NS ruim van te voren op de hoogte zijn gebracht van het feit dat deze beurs werd georga niseerd. Ook zou er onvoldoen de inspanning zijn gedaan om de gehandicapten te vervoeren. De NS bestrijdt de kritiek. „We hebben per trein niet meer plek dan voor één of twee rolstoelen. Dat betekent dus dat je, in het geval van zo'n evenement, niet iedereen op het gewenste tijd stip kunt vervoeren. Wij doen ons uiterste best, hebben ook extra mensen ingezet, maar in sommige gevallen hebben we moeten zeggen dat het niet mo gelijk was", zegt J. Krijgsman, woordvoerder van de NS. Bij een eventuele volgende beurs wil de NS graag met de organisa tie praten om te kijken wat er op het gebied van extra vervoer mogelijk is. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - Vice-premier Zalm heeft gisteren in het kabi net samen met minister Kamp van Defensie een pleidooi gehou den voor een langer verblijf van Nederlandse militairen in Irak. Alleen als het werken in de zui delijke provincie Al Mutannah feitelijk onmogelijk wordt ge maakt, moet Nederland de af tocht blazen, aldus de liberaal. „Er zijn grote belangen gemoeid met de Nederlandse aanwezig heid daar. Je moet je realiseren wat je aanricht als wij daar als eersten met de staart tussen on ze benen zouden vei'trekken", zei Zalm na afloop van de minis terraad. Zo'n vertrek zou vol gens Zalm alleen gerechtvaar digd zijn als in het land een bur geroorlog uitbreekt. „Want daar voor zijn we er niet naartoe ge gaan." In het kabinet staan met name de D66-ministers Brinkhorst en De Graaf huiverig tegenover ver lenging van de Nederlandse aan wezigheid in Irak met nog een halfjaar. De toenemende onvei ligheid, gecombineerd met de be lichten over schendingen van de mensenrechten door Amerikaan se militairen, hebben deze be windslieden aan het twijfelen ge bracht. Een formeel besluit over een langer verblijf van de 1300 militairen in Irak wox-dt pas eind mei genomen. Niettemin nam Zalm de vrijheid om na mens het gehele kabinet voor verlenging te pleiten. „Het besluit zal niet eenvoudig zijn. Maar we moeten in de mar teling van gevangenen geen mo tief zoeken om de Iraakse bevol king dan maar in de steek te la ten", benadrukte Zalm. Minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft bij zijn Amerikaan se collega Powell fel protest aan getekend tegen de marteling van de gevangenen. Volgens Zalm kan het kabinet er nu ge rust op zijix dat deze 'ontoelaat bare' excessen niet meer voor-ko men. „Iedereen is daar nu erg alert op. Dit soort gruwelijkhe den kunnen absoluut niet meer voorkomen, want het leidt tot grote weerstanden in Irak en óók in de VS." De Amerikaanse gezant Paul Bremer, de hoogste autoriteit in Irak. zei gisteren dat de Ameri kaanse troepen zullen vertrek ken als de nog te installeren Iraakse interimregering daar om zou vragen. In politiek Den Haag werden deze woorden met instemming begroet. Woordvoer ders van de coalitiepartijen CDA, WD en D66 lieten weten dat zij de indruk hebben dat de VS inmiddels beter naar Europa luisteren. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3