Mount St. Helens herrijst PZC Wil Bulgarije telt weer helemaal mee rips De zee neemt maar geeft ook terug zaterdag 15 mei 2004 Helens, in de staat Washington, Toerisme in oudheid Je moet er waarschijnlijk een keer overgevlogen zijn en het van bovenaf gezien hebben om het je te realiseren. Vulkaan Mount St. Stedelijk Museum nieuwe hotspot Onder de naam Stedelijk Museum CS opent het Stedelijk Museum morgen nabij het Cen traal Station in Amsterdam de nieuwe exposi tieruimte. Die is gevestigd in het voormalige Districtspostkantoor op het Oosterdokeiland. Op de elfde verdieping is een restaurant inge richt dat een mooi uitzicht over de stad biedt. Het Stedelijk Musuem is dagelijks open van 11.00-17.00 uur, entree €8. Meer informatie: www.stedeliik.nl. Reisboeken Tweeduizend jaar geleden gingen rijke Ro meinen al met vakantie naar het strand van Capri. Of maakten avontuurlijke jongeren een jarenlange reis door het Romeinse rijk. waarbij ze Griekenland aandeden om er de Olympische Spelen bij te wonen. Het lijkt bijna alsof er anno 2004 niets veran derd is. Tot die conclusie komt ook au teur Tony Per- rottet in zijn boek 'De weg naar Olym pus'. Hierin volgt hij de oude toeris tische routes en trekt hij parallellen tussen toen en nu. Zo valt hem op dat de favoriete bestemmingen van de oude Ro meinen, badplaatsen aan de Middellandse Zee, nog steeds torenhoog scoren bij vakan tiegangers. En registreert hij hoe weinig de reisroute naar Griekenland is gewijzigd. Ga ^e nu per auto, destijds ging men per paard en wagen over degelijke (immers door de Ro meinen zelf aangelegde) wegen, en pauzeer de men onderweg bij een eettentje of souve nirstalletje. Want die waren er 2000 jaar gele den ook al. Dat alles maakt 'De weg naar Olympus' een verrassend boek voor wie een beetje in historie is geïnteresseerd, maar zich nooit realiseerde dat heden en verleden op toeristisch gebied zo dicht bij elkaar lig gen. De weg naar Olympus, Tony Perrottet, uitgeverij Byblos, €22,00, ISBN 9054667443. Geogids Egypte, uitgeverij ANWB, €15,95, ISBN 9077494057. Slapen in Marokko Overnachten in een ksar aan de rand van de woestijn, in een paleis of een 'eigen' villa. In Marokko zijn veel bijzondere slaapplaatsen te vinden voor hen die prijs stellen op (een beetje) luxe. De mooiste accommodaties, en vaak verrassend betaalbaar, zijn samenge bracht in een gids. Voor in het boek staat een uitgebreide inleiding met veel nuttige infor matie over het dagelijks leven in Marokko, re ligie en cultuur. Marokko bijzondere logeeradressen, uitgeverij HOBB, €22,50, ISBN 907709010x. ALICE PLEKKENPOL Drie voormalige Oostbloklanden zitten nog in de wachtkamer voor de Europese Unie en hopen in 2007 toe te treden: Roemenië, Kroatië en Bulgarije. Alle drie lan den leggen sterk de nadruk op toe risme, maar vooral Bulgarije is er op toeristisch gebied al helemaal klaar voor. Als een van de weinige landen zag het de toeristenindus trie vorig jaar onstuimig groeien. Voor dit jaar wordt meer van het zelfde verwacht. De Tourist Travel Gazet, een Brits tijdschrift, ver klaarde Bulgarije tot 'beste be stemming ter wereld'. De gere nommeerde Washington Post plaatste het land op de vierde plaats. Voorwaar niet slecht voor een land dat nog maar tien jaar ge leden werd gemeden als de pest. Dat vindt ook Dimitar Hadjiniko- lov, staatssecretaris voor toeris me. Zijn massiefhouten bureau zucht onder een piramide van pa pier. Daarin prijken boeken over eeuwenoude kloosters, studies van antieke tempelsteden, glan zende brochures met foto's van middeleeuwse dorpen. Maar de staatssecretaris negeert het druk werk en haalt één enkel A-4tje te voorschijn. Dat heet: Bulgarian Tourism in Facts and Figures. Dit is zijn favoriete stukje papier. De staatssecretaris leest voor: 'Het jaar 2003 was opnieuw een record jaar voor Bulgarije. We hadden 18,01 procent meer toeristen dan in 2002. We hadden 28,34 procent meer buitenlandse toeristen, 43,68 procent meer Britse toeris ten.' Op Bulgarije lijken alleen nog maar superlatieven van toe passing. De hotels aan de Zwarte Zee zitten de hele zomer vol, de skioorden puilen uit (plus 28,3 pro cent in december), en zelfs de berg dorpen pikken een graantje mee. Er kan op beren worden gejaagd in Bulgarije, wijn worden ge proefd, cultuur gesnoven, gewan deld, geklommen, gekajakt. Maar de beste bestemming ter we reld? De Zwarte Zee is laatstelijk een stukje schoner geworden, maar echt blauw is zij nog niet. Toeristen kunnen hun snorkels wel thuislaten, want de transpa rantie van het water is weinig meer dan een vijftal meter, een fractie van de Middellandse Zee. Zeilers ontbreken ook, al was het Hotels aan de Zwarte Zee zitten meestal vol. alleen maar omdat Bulgarije maar enkele pittoreske haventjes heeft. Sofia, door de Washington Post omschreven als een 'feest van ker ken en door bomen omzoomde boulevards', doet denken aan een Russische provinciestad. De we gen zijn slecht, de gebouwen ver vallen, de woonwijken a la Bijl mer. Dus wat verklaart de opmars van Bulgarije als vakantiebestem ming? 'Wie naar Bulgarije komt, krijgt waar voor zijn geld,' zegt Nelly Sandalska, topvrouw van Bal- kantourist, de grootste reisorgani satie in het land. 'Je kunt hier voor een euro nog gewoon twee pilsjes krijgen. In Griekenland of Turkije heb je aan dat bedrag niet eens ge noeg om er één te kopen.' In de brochures zijn reizen naar Bulga rije grofweg even duur als naar Turkije of Spanje. Maar eenmaal ter plekke, blijft in Bulgarije de hand vaker op de knip. Bulgarije was onder het commu nisme een der belangrijkste be stemmingen in het Oostblok. Na de omwenteling in 1990 verloor het zijn aantrekkingskracht. Maar een succesvolle privatisering van de industrie legde de basis voor een miraculeus herstel. Meer informatie: www.balkantourist.bq. CEES VAN ZWEEDEN ontdekken niet wat we van de ANWB ge- plaats van een royaal geïllus- niet al te diepgravende reisgids de 'Geogids Egypte' nu een gede- op tafel waar je ook als indivi- toerist mee uit de voeten kunt. De Geo gids lijkt dan ook op reisgidsen als Trotter en Lonely Planet, met bijna zeshonderd pagina's tekst en informatie over praktisch elk eettent je, busverbinding of bezienswaardigheid. Na dat eerst uitgebreid Egypte in algemene zin aan bod komt, wordt het land in zes regio's behandeld, inclusief de 'nieuwe' badplaatsen aan de Rode Zee. Een aanrader voor wie Egyp te echt wil ontdekken. spatte op 18 mei 1980 letterlijk uit een. Volgend jaar mei, een kwart eeuw na dato, wordt deze verwoestende uitbarsting herdacht. Twee keer Mount St. Helens, vóór en na de uitbarsting. Door ROB DE VRIES De eruptie van Mount St. Helens leverde een gigantische aard verschuiving op. Van de top van de vulkaan, die 123 jaar volstrekt rustig was ge bleven, werd niet minder dan' 450 meter weggeslagen. Een groot deel verdween in de Tout- le River Valley, honderden vier kante kilometers openbaar en particulier bos werden onder ge smolten rots en aarde bedolven. Nog erger was dat de ramp 57 le vens kostte. Maar nadat de eerste ontzetting over dit zeldzame natuurgeweld voorbij was, werd al snel beslo ten om de 'gespleten' berg voor zover mogelijk weer te restaure ren. De grootste privé-eigenaar van woud in het getroffen ge bied. de Weyerhaeuser Compa ny, is jaren bezig geweest nieu we bomen aan te planten. Al het hout dat daarvoor gebruikt is zou alleen al genoeg zijn om 85.000 nieuwe houten huizen van te bouwen. Voor 2005 be staan er alweer plannen om het bos uit te dunnen, zo snel zijn al die bomen gegroeid. En ook het dierenleven van wel eer is weer terug. Vanzelfspre kend waren er na de ramp niet veel dieren meer in leven, noch op het land, noch in de rivieren. Maar hoeveel veerkracht de na tuur bezit, blijkt wel uit het feit dat er bijvoorbeeld weer een groot aantal elanden bij de vul kaan rondhuppelt. De Ameri kaanse blauwe lijster is er ook weer volop aanwezig: de vispo- pulatie in de rivieren heeft even eens een periode van sterk her stel achter de rug. Het spreekt vanzelf dat Mount St. Helens veel bezoekers trekt. Daar is ook rekening mee gehou den. Op de mooiste plekken rond de gewonde vulkaan staan niet minder dan vijf bezoekers centra, waar uiteraard ook beel den getoond worden van de eruptie van bijna 25 jaar gele den. En wie het allemaal van dichter bij wil bekijken heeft ook keuze zat. Je kunt Mount St. Helens zelfs beklimmen, zonder touw, je kunt er wandelen, een tochtje met de auto maken, en ook een vlucht met een helikopter of een klein vliegtuig boven de kra ter is een optie. De eruptie van de vulkaan heeft naast alle ellen de trouwens ook nog wel positie ve gevolgen gehad. Dankzij de uitbarsting zijn er twee nieuwe meren gevormd. Lake Castle en Lake Coldwater, en op de asres- ten van Mount St. Helens is een golfbaan aangelegd: The Three Rivers Course. Washington State, 4,5 keer zo groot als Nederland maar slechts zes miljoen inwoners tel lend, heeft overigens veel meer bijzonders te bieden dan alleen Mount St. Helens: twee andere prachtige bergen ook in Volca no Country, Mount Adams en Mount Rainier dat in een Natio naal park ligt. Maar meer naar het noordwesten ook nog het Olympic National Pare. Dat ligt weer niet zo ver bij de bruisende, fraaie miljoenenstad Seattle vandaan, die onder meer bekend is vanwege Microsoft en de Boeingfabriek, maar ook als bakermat van de grunge: pople gende Kurt Cobain was er een z'n band Nirvana. nog vrij nieuwe popmuziekmu- der Seattle ligt, werd in 2002 Een nóg beroemdere, inmiddels seum, het Experience Music Pro- een prachtig Glasmuseum geo- ook allang overleden, popster ject. En in Tacoma, dat even on- pend. leefde eveneens in Seattle: Jimi Hendrix, wiens nagedachtenis Meer informatie: www.experiencewashinqton.com en belangrijke exponent van met levend wordt gehouden in het www.mountsthelens.weverhaeuser.com. De zee neemt, maar geeft ook 'erug. Dit jaar is Schatten uit «e het thema van de jaarlijkse Week van de Zee. Het is inmid dels de derde keer dat dit eve nement wordt gehouden, dit Keer van 20 tot en met 30 mei. De Belgen hebben de Week van de Zee 'uitgevonden', zij Komen tussen 23 en 31 mei ■net extra activiteiten. In Ne derland doen alle kustprovin- Qes mee, en er is dan ook een u"gebreid programma opge beld met voor elk wat wils. «tra aandacht is dus voor al- es dat uit zee komt, variërend van duurzame visserij tot ar De zee scoort altijd bij vakantiegangers. cheologische vondsten, kunst werken van strandafval en zelfs zeemeerminnen. Er zijn uiteenlopende activiteiten zo als koken, zeedieren zoeken op Texel en nachtzwemmen in Noordwijk. Meer informatie: tel. 071-516 04 96, www.weekvandezee.nl. Stoomtreindag Als de voorjaarszon zich weer laat zien komen ook de oude stoomtreinen naar buiten. Zo als in Rotterdam, waar op 20 mei een Stoomtreindag wordt gehouden. Er zijn diverse trei nen te zien, er worden 'voet- plaatritten' gemaakt en er is een modelspoorbaan aanwezig. Plaats van handeling is de Bos dreef 75 in Rotterdam, van 10.00-17.00 uur, entree €4, kin deren €2. Meer informatie: Stoom Stichting Nederland, tel. 010-2 82 92 82. Safari naar kois Safari Beekse Bergen houdt het niet bij wilde beesten alleen, vandaag en morgen worden er de Nationale Koi- en Vij verda gen gehouden. Er zijn vele stands met informatie, demon straties en accessoires, en uiter aard koikarpers, variërend van twintig centimeter tot ruim een meter lang. Het evenement wordt voor de tweede keer in Hilvarenbeek gehouden. Geo pend vandaag van 10.00-18.00 uur, morgen van 10.00-17.00 uur, entree €10. Gasten krijgen korting voor een bezoek aan het safaripark. Meer informatie: www.denatio- nalekoienviiverdaqen.nl Ontbijt in Ecodrome Bezoekers van Ecodrome Zwol le die Hemelvaartsdag, 20 mei, tussen 9.00 en 10.00 uur een en treekaartje kopen, krijgen een gratis ontbijt. De echte vroege vogels kunnen zich bovendien opgeven voor een traditionele Hemelvaart-activiteit: dauw- trappen onder begeleiding van een IVN-natuurgids. Er wordt gefietst en gewandeld, en daar na staat een ontbijt klaar. Reser veren is nodig: tel. 038-423 70 30. Architectuur in Essen Niet alleen in Nederland wordt extra aandacht besteed aan ar chitectuur, ook onze oosterbu ren doen mee. In Essen worden voor het eerst enkele archictec- tuurexcursies gehouden door de oude Ruhrmetropool. De rondleiding eindigt in het stad huis, waar men vanaf de 22e verdieping een panoramisch uitzicht op de binnenstad heeft. Er zijn begeleide excur sies op 22 mei, 25 september en 20 november a €7. Meer informatie: Essen Marke ting, tel. 0049-20 18 87 20. Zandkastelen bouwen De zomer komt er aan en dan wordt het weer tijd voor zand kastelen. In Scheveningen gaan interna tionale kunstenaars morgen aan de slag. Een week lang wer ken zij aan hun sculpturen, die zeker tot en met 6 juni te zien zijn. Het thema dit jaar is The Lion King, naar aanleiding van de musical in het Circustheater in Scheveningen. Het evene ment op het strand is gratis toe gankelijk. Meer informatie: tel. 0900-340 35 05, www.scheveninqen.nl en www.sandsculptures.nl. Ook in Den Bosch wordt ge bouwd. Naast de echte St. Jan verrijst daar een kleiner exem plaar van zand. Op 23 mei leg gen bekende schaatsers onder wie Marianne Timmer, Mark Tuitert en Gianni Romme de laatste hand aan de kathedraal. De St. Jan van zand in Den Bosch (foto) blijft zeker vier we ken te zien. Website van de week China spreekt tot de verbeel ding. Het toerisme groeit maar voor velen is het toch nog een onbekende, verre en erg span nende bestemming. Om een in druk te krijgen hoe het daar is biedt internet uitkomst. Journa listen Chris Bajema en Martijn de Waal trokken vorig jaar ge durende zeven weken langs de Chinese oostkust: van Hong kong via Shenzhen naar Xia men, om uiteindelijk via Shang hai in Beijing uit te komen. Op een prachtige site vertellen zij in tekst en beeld over eten in een illegaal eethuisje in Hong kong, de tientallen informatie bordjes in de Chinese metro, een bezoek aan een pretpark met als thema etnische minder heden en nog veel meer: http://zevenwekeninchina.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39