PZC Laat aan wal NP W 9 MKÜ Reis in 5 clicks Lndenhotel Kabouters en kraantjeswater in Mechelen zaterdag 15 mei 2004 Overal flakkeren vuren op de percelen van de rietsnijders. Foto's GPD Een schitterend jacht huren, kapitein Rob spelen en je miljonair voelen? Dat kan, zelfs zonder vaarbewijs. Geniet van water, irijheid en de natuur van Nationaal Park De Weerribben. 0- «f - loorTHOM OLINK t "T"og één keer; niet stressen. V I Rustig, het schip doet de ^1 rest. Folkert Roest, eige- 1 naar van Jachtservice De Weerribben en Fries zegt het op de kal le toon van het noorden. Het schip is e'Donau', bijna eertien meter ing, vier meter zeventien In onze gen iets enorms i het smalle wa- ir waarin Fol- ert en zijn rouw Sonja hun erhuurvloot ebben afge leerd. - oor enkele da- en zijn we kapitein, miljonair en on- enul. Nul ervaring en nu staan we op et punt de prachtige Kop van Overijs- te verkennen. We kunnen overal - laar toe, Friesland, Randmeren? Ook it is even slikken: 'Niet stressen!' e zeer energieke eigenaar van het ver- uurbedrijf vaart eventjes mee, daar ijOldemarkt. Al snel moeten we afine- m voor een bruggetje dat met de md wordt bediend. Aftneren? Brugge- e7We kunnen net de ritssluiting van stuurhut op drie hoog opendoen, ndan zijn we alleen, met ons vieren, nog uitkijkend over het landschap, eogen flitsen tussen waterkaart C, de aden en oevers, de meters, de boeg en me passanten. De zon schijnt, wennen aan de snelheid waarmee Et roer luistert en maken van het pa tel met hightech apparatuur alleen Ebruik van de meters voor diepte en telheid en roeruitslag. De boot luis- ttals een trouwe hond, heerüjk. - 'ooit geweten dat er zoveel borden aan langs het water, nooit geweten it zoveel bruggen automatisch zijn. isoren melden dat we komen, iod-rood wordt rood-groen, de bomen pde weg gaan dicht en dan springen verkeerslichten op dubbel groen, ct wachten duurt niet lang, maar Otters terug De Weerribben, gelegen in Noordwest-Overijssel, is mmÊk 3445 hectare groot. Samen met het naburige natuurgebied De Wieden vormt het het belangrijkste moerasgebied van Noord west-Europa. Het landschap is ontstaan door het afgraven van laagveen voor turfwinning. Er zijn diverse landschapstypen te vinden, zoals open water, rietlanden, hooilanden en moeras bossen. Recreanten kunnen er vooral varen (met name per kanoof fluisterboot) door de vele sloten en vaarten, maar je kunt er ook fietsen (de fietstocht Rondje Weerribben voert dwars door het park) en wandelen. De Weerribben is sedert 1992 Nationaal Park, en vorige maand heeft de provincie Overijssel het Rijk verzocht of De Wieden bij het park ge voegd kan worden. Het natuurgebied kent veel vogelsoorten, maar het meest opmerke lijk zijn wei de otters Nadat deze dieren in 1988 in Nederland waren uitgestorven, zijn er in 2002 vijftien exemplaren in De Weerribben uitgezet. Hoewel een aantal stierf, gedijen ze goed in het moeraslandschap. Nog voor de zomer komen er tien nieuwe otters bij, die worden gevangen in Letland of Po len. Bezoekerscentrum De Weerribben, Hoogeweg 27, 8376 EM Os- senzijl, tel. 0561-47 72 72, www.npdeweerribben.nl. Het schip is gehuurd bij Jachtservice De Weerribben in Ol- demarkt, uitvalsbasis naar onder meer De Weerribben, Indus trieweg 17, 8375 AW Oldemarkt, tel. 0561-45 08 60, www.iachtservice-weerribben.nl De huurprijs is afhankelijk van type en seizoen, en varieert van €440 tot €1750 per week Dankzij goede instructies kun je zelfs zonder vaarbewijs een jacht besturen. voor ons soms een eeuwigheid. Even wennen. We ronden de bochten van de Linde, hallo Ossenzijl, en laten de machtige 120 pk-motor heel kalmpjes werken op de Kalenbergergracht. We varen dwars door het nationaal park De Weerribben. Schitterend, over al wordt riet gesneden en flakkeren vu ren op de percelen. Plotseling een te genligger, een rondvaartboot met tach tig mensen. Ai, dat ging krap, maar de tweede ontmoeting is al gewoon. Normen en waarden De wind steekt wat op. Beneden in de prachtige mahoniehouten hut geurt koffie. Mensen, dit is vrijheid, je eigen baas. Het is smal en we missen een zwaaiende klomp voor bruggeld. De vrouw lacht vriendelijk; een huur- schip, amateurs. Andere booteigena ren zwaaien, op het water is het een en al normen en waarden, terecht, want wie de regels overtreedt zaait gevaar. De Beulaker Weide over, witte kopjes, rode boeien rechts, groene links, bij de Blauwe Hand gaan we rechtsaf en me ren af vlak bij Giethoorn. Deze wonde re punterwereld wordt nu eens van de andere kant benaderd. Eten, drinken en beddengoed hebben we meegeno men, al het andere is tot in detail aan boord, van stroom tot cd-spelers, hete- luchtverwarming en keramische pla ten. Onze slaapkamer thuis verliest het dik van deze mahoniehouten salon. En er is plaats voor in totaal acht slapers. De volgende dag, op het open water van de Beulaker- en Belterwiede krij gen we late voorjaarsbuien, zelfs met hagel, over ons heen. Toch geen centje pijn op dit schip. Als we willen afme ren voor een sluis richting Zwartsluis slaat even ons aller ego overboord. Vier keer proberen we hoog aan de wind af te meren, niet dus, de wind praat te veel mee in deze beslissing. Overal wordt riet gesneden en flakkeren vuren 'Niet stressen'. Nee Folkert. En trou wens, we kunnen alle andere kanten uit. 's Zomers is dit een fluitje van een cent, nu zijn we stil; terug op de schui mende Beulaker. We hebben verloren. We koersen met de Valkkruiser rich ting Blokzijl. Een brug blijkt een sluis te verbergen. Er liggen al drie schepen in. Joho, passen, meten en zweten, vooruit, tikje in de achteruit, iedereen bij de stootkussens en dan die heerlij ke, prachtige, rustige kolk van Blokzijl in. We meren vlot af, voor ons doen, de wind legt een helpende hand op onze rug. Wat later legt een tjalk van de Brui ne Vloot achter ons aan. Aan bakboord ligt een slank en oogverblindend jacht uit Papendrecht. 's Avonds bij eten, drank en biljart wis selen we praatjes met de bemanning van de tjalk. 'Het was niet gemakkelijk vandaag, dat jullie die sluis niet pakten komt doordat jullie te voorzichtig zijn, dan geef je de wind kans. Stevig afine- ren, gas, dan in de achteruit en touwen vastmaken. Dat was gisteren niet zo eenvoudig.' Hè, dat wilden we horen, proost vrienden. We zijn met suizende koppen vol buitenlucht en avontuur heerlijk gelukkig. 's Morgens is de wind van vriend tot vij and. Althans voor ons; hoe komen we zonder schade van de hoge kademuur weg? Niet stressen en in de natuur ben je groot als je klein bent, dus gaan we te rade bij de eigenaar van dat zeewaar dige jacht. Hij lacht. 'Ik zag het al, mooi makkelijk, maar afmeren doen je aan de andere kant, met de boeg in de goe de richting dan kun je wegkomen.' Na tuurlijk komt hij helpen. 'Oh, wat zie ik, alles aan boord, twee hulpschroeven, hek en boeg, jongens toch, prachtig schip hoor, tikkie opzij, achteruit en doortrekken.' Op en langs het water, overal die aardigheid. We draaien tot verbazing van de om standers een paar rondjes tussen de trapgevels van Blokzijl. Dan glijden we tussen de houten deuren door en hou den de touwen in de hand om mee te geven bij het schudden van water. Terug gaat door hagel en wind en een imponerend breed landschap vol ka rakter. In de salonkajuit regeert warm te en tevredenheid. We missen de klomp nu niet, een extra eurootje en de mevrouw zwaait weer. Deze beman ning leert snel en het schip is zo gewil lig. Dan meren we af, staan wat wiebe lig op de wal, vinden ons ego terug en kijken naar de vrijheid die schip heet. 'Hoe was het?' Als we verhalen over de wind, het afmeren en onze verdere zo koninklijke prestaties zegt Folkert kalm lachend: 'Ik zei het toch, je moet niet stressen.' Dit is deel 4 in een serie over Nationale Parken. Spa sprankelt als vanouds Het Belgische Spa heeft een lange geschiede nis als kuuroord. De laatste jaren is de stad enigszins in verval geraakt, maar sinds kort be gint Spa aan een wedergeboorte dankzij het gloednieuwe wellnesscentrum Aqualis, dat on langs opende. Aqualis staat tegen een heuvel die uitzicht biedt over de stad. In het centrum van Spa gaat een lift rechtstreeks naar het ver wenoord, maar men kan er natuurlijk ook met de auto komen. Er zijn onder meer drie zwembaden, sauna's, hammams, wirlpools, ka mers voor massages en een eetgelegenheid. De beroemde koperen baden van Spa zijn van uit het voormalige kuuroord mee naar boven verhuisd. Meer informatie: Aqualis, tel. 0032-87 79 20 01, www.aqualis.be, www.spa-info.be. Dat gaat naar Den Bosch toe Zin in een dag of weekendje Den Bosch? De Re- gio-VW Meierij en Noordoost-Brabant heeft drie nieuwe brochures beschikbaar over toeris me in Den Bosch, winkelen en de regio Meie rij. De brochures zijn verkrijgbaar bij het kan toor aan de Markt 77 in Den Bosch, tel. 0900-11 22 33 4, info@reqio-vw.nl. Creatief bezig tijdens vakantie Vanaf eind mei tot begin september verzorgt NatuActiv creatieve vakantieweken op naturis tencampings in Nederland en Frankrijk. Lief hebbers van muziek, theater, schilderen, teke nen en fotograferen kunnen hun hobby combi neren met heerlijk relaxen en van de natuur genieten. De natuur vormnt overigens vaak de inspiratiebron tijdens de cursussen. Morgen is er een introductiedag op het terrein De Maat ana de Maatstegen 7a in Ravenswaay (Betuwe), van 12.00-16.00 uur. Meer informatie: tel. 0229-29 87 20, www.natuactiv.nl. Bezoekerscentrum Texelse duinen Het Nationaal Park Duinen van Texel opent 19 mei het bezoekerscentrum, dat is onderge bracht bij EcoMare, het centrum voor de Wad den en de Noordzee, in De Koog. Het bezoe kerscentrum is gratis toegankelijk en is dage lijks open van 9.00-17.00 uur. Er staat onder meer een ruim acht meter lange maquette die toont wat het Nationaal Park Duinen van Texel omvat. Op 20,21 en 22 mei zijn er tal van gratis publieksevenementen zoals work shops, excursies en kinderactiviteiten. Meer in formatie: tel. 0222-31 77 41, infobalie@ecomare.nl en www.nationaalpark- texel.nl. Amrach Hotelgroep breide uit De Nederlandse hotelgroep Amrath Hotels en Restaurants omvat inmiddels veertien accom modaties, maar breidt nog verder uit. In Alk maar is in april begonnen met de bouw van een viersterren stadshotel, later dit jaar wordt in Haarlem gestart met de bouw van het vier sterren Grand Hotel Frans Hals. Een aantal reeds bestaande hotels is of wordt gereno veerd. Daaronder het befaamde Best Western Grand Hotel de l'Empereur in Maastricht, dat de afgelopen week na een forse uitbreiding en verbouwing heropende. Het hotel kreeg er bijna zeventig kamers bij, zeven zalen, een bal zaal, een ondergrondse parkeergarage en een hoteltuin. Een week niet douchen De kinderen zien nu al reikhalzend uit naar de zomervakantie. Zes lange weken van heer lijk nietsdoen, uitslapen en leuke dingen on dernemen. Helaas hebben de meeste ouders niet zo lang vrij. Gelukkig bestaan er vakantie kampen. Een week lang ravotten in de bossen met leeftijdgenootjes, slapen onder het dek zeil van een zeilboot of misschien wel de grens over naar België, Griekenland of Portu gal. En dat sommige kampen niet eens een douche hebben mag de pret niet drukken. Zo hebben de kinderen iets te doen als ze weer thuis zijn: eindeloos weken in bad. www.stich- tinqvakantiekampen.nl; www.okeejeuqdvakan- ties.nl: www.vinea.nl: www.ieuqdsportkam- pen.nl; www.vmca.nl/vakanties. 11\ een jaar waarin er veel ge beurd en veranderd was, wilde ik een rustige vakantie. Niet twee-weken-plat-op-het-strand Mig, maar wel met wat dagelijkse ze- er^den. Dus dat je niet iedere ochtend ja toefde te bedenken wat je ging doen en raarjezou slapen. t luhad ik gehoord dat er meerdaagse ;i ^bochten bestonden van hotel hotel. Alles wat je aan bagage mee- al was het een accordeon, werd ge- ■Bloos vervoerd en stond 's avonds in Kamer op je te wachten. Zelf hoefde je fchts gebukt te gaan onder een dag- andelrugzakje. •leen dat woord al, dagwandelrugzakje, evatte een wereld van troost. Gelukkig °°d het concept nog enige ruimte aan eur°tische gedachten ('krijg ik niet de weerde koffer, brengen ze hem wel het juiste adres?') en zo kleefde er een vleugje avontuur aan. .catalogus van SNP Natuurreizen een achtdaagse wandeling langs franse rivier de Tarn. Het lopen be- to in Sainte-Enim ie. een plaatsje in de toguedoc-Roussillon, département Lo ft Rond een uur of vier in de middag ■amen we daar met de auto aan. De vol- Door DIRK MULDER gende ochtend zouden we aan de tocht beginnen. De meneer van het hotel wist van onze komst. Hij had droevige ogen maar glimlachte veel. Verder sprak hij zo weinig mogelijk, want hij had slechts één tand. Voor ons avondeten was er een restaurant in het dorp geboekt, het ont bijt werd beneden geserveerd. We kre gen een nette kamer die rond 1960 voor het laatst opnieuw was ingericht. Er hing een snufje urine in de lucht. Tijdens een verkennende wandeling wa ren we het er al spoedig over eens dat Sainte-Enimie een ansichtkaartachtige charme bezat. Toch had het straatbeeld ook iets geheimzinnigs. We konden er niet direct de vinger op leggen. Mis schien zat het in de huisdieren. Ik was nog nooit op een plek geweest waar je zo vaak kleine hondjes tegenkwam, van die half langharige, verontwaardigde, ner veuze dribbelaartjes met een geruit dek- je. Ook de eigenaren van de hondjes ver toonden een verontrustende gelijkenis. Het waren echtparen van eind vijftig, be gin zestig. Zij droeg een vergevingsgezin de, pastelkleurige skipantalon met een bijpassend windjack. Hij had net zo goed een groot bord om zijn nek kunnen dra gen met de mededeling 'ik heb een pruikje'. Zijn toupet zag eruit alsof het vervaardigd was van plukjes hondenrest- haar die de kleursprong naar de resten van zijn eigen haardos niet konden over bruggen. Het leken me geen mensen waar je iets van te vrezen had. Maar waar kwamen ze toch allemaal vandaan? De volgende ochtend bracht ons het ant woord. Bij het betreden van de ontbijt zaal hieven tal van nieuwsgierige gezich ten en snuitjes zich naar ons op. Waar we ook keken, overal zagen we hondjes en dekjes en skibroeken en toupetjes. We voelden ons naakt, zonder die attri buten. Met op elkaar geklemde lippen vroeg de hotelmeneer of we koffie of thee wilden. Het grootste speelgoedmuseum van Euro pa, de stad Mechelen - met meer dan vijftig evenementen voor kinderen - een interac tief watercentrum, een doe-centrum voor wetenschap en technologie, een reeks boeiende musea, óók voor de jeugd, en een langgerekt en grotendeels zeer veilig strand. Het is voor Vlaanderen een voorzet voor open doel: dit jaar wordt 'de jacht geo pend' op met name de jonge toerist. En ze ker die uit Nederland, want als de voorspel lingen niet bedriegen, mag België rekenen op een toename van het aantal noorderbu ren. Nu heeft Vlaanderen daar toch al niet echt over te klagen, want er werden vorig jaar al zo'n zes miljoen Nederlandse over nachtingen geboekt. Onder de noemer 'Mechelen Kinderstad' zijn er negen maanden lang evenementen en activiteiten voor en door kinderen, voor al in de leeftijdscategorie van 6 tot 12 jaar. Er zijn zelfs een kinderraad en een kinder burgemeester aangesteld om de grote men sen bij de plannenmakerij te adviseren. Trekpleisters zijn onder meer Dierenpark Planckendael (met dit jaar extra aandacht voor 75 jaar Kuifje), Technopolis (waar kin deren volop wetenschappelijke experimen ten kunnen uitvoeren, vergelijkbaar met In 'Hidrodoe' wordt kennisgemaakt met de wereld van het 'kraantjeswater', zoals de Belgen het noemen. Foto GPD het Amsterdamse NEMO), het Speelgoedmu seum en Figurentheater De Maan. Maar ook buiten Mechelen is voor kinderen veel te beleven. Heel bijzonder is in Heren tals 'Hidrodoe'waar kennis kan worden ge maakt met de wereld van het 'kraantjeswa ter'. zoals de Belgen het zelf noemen. Ook hier kunnen de bezoekers heel veel experi menteren en onderzoeken. Wel goed op de openingstijden letten, want op woensdag en zaterdag is Hidrodoe (nog) dicht. Strand en kinderen is natuurlijk altijd een goede combinatie. Vlaanderen-aan-Zee telt tien kustgemeenten over een strook van zo'n zeventig kilometer. Ruim 27 kilometer daarvan is bewaakt. Bijzonder zijn de 'an ti-verdwaalpalen', heel hoge masten met bo venin een voor kinderen herkenbaar sym bool, zoals een bootje, een bal, een vis of een trein, zodat zij hun strandplek kunnen herkennen. Ouders die het risico dat doch ter- of zoonlief verdwaalt nog kleiner willen maken, kunnen een armbandje met het symbool van 'hun' herkenningsmast laten dragen. Zijn de kinderen uitgekeken op zand en zee, dan is er in het zuiden, in De Panne, nog Plopsaland, het attractiepark van de bedenkers van onder meer 'Samson en Gert' en 'Kabouter Plop'. WILLEM UILENBROEK Meer informatie' Toerisme Vlaanderen Brussel, Koninginnegracht 86,2514 AJ Den Haag, tel 070-416 81 10. www.toerisme-vlaande- ren.nl Andere nuttige websites www, mee he len.be/kinderstad. www.hidrodoe.be. www.dekust.org en www.plopsaland.be

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37