PZC Mooie kunststof is niet lelijk Die kattenpislucht, op afstand valt het mee W 3 Makelaar Vlees Bestraten Klussen zaterdag 15 mei 2004 De Vereniging Eigen Huis pleit er al jaren voor dat woningzoe kers die een makelaar inschake len zelf kunnen bepalen van wel ke diensten ze gebruik willen maken. Tot nu toe spelen make laars daar nauwelijks op in. Daarom lanceert de vereniging de Eigen Huis Aankoopmake laar. Het aanbod van de Eigen Huis Aankoopmakelaar bestaat uit drie onderdelen: Bezichtigen, Onderhandelen en Afhandelen. Niet de makelaar, maar de klant bepaalt welke diensten worden afgenomen. Voor ieder onder deel geldt een vast tarief. Bij aankoop van een woning van 250.000 euro kan de aankoopma kelaar volgens de vereniging bij voorbeeld een besparing opleve ren van zo'n 1.700 euro. De vere niging hoopt dat andere make laars het voorbeeld zullen vol gen. Informatie: www.eigenhuis.nl/ aankoopmakelaar of 033-4507750. Geen beton, geen natuursteen maar lichtgewicht fiberglas: 'klassieke' potterie voor in de tuin. Het heet carbonvezel en wordt gebruikt in de lucht vaartindustrie en bij de produc tie van racewagens. Belangrijk ste eigenschappen: superlicht en sterker dan staal. Mooi materi aal voor een stoel, vond ontwer per Bertjan Pot. Zijn random chair is licht, oogt als een verza meling dunne draadjes, en is niet kapot te krijgen. Materiaal dat tot voor kort slechts voor verkeers- paaltjes, caravans en vliegtuigen werd gebruikt, nikt op in huis en tuin. Kunststof is razend popu lair bij ontwerpers. En plastic ziet er allang niet meer als plastic uit. Het ziet eruit als hout maar is van hetzelfde mate riaal gemaakt als verkeerspaaltjes: het 'black beauty' tuinmeubilair van Ineke Hans. Ineke Hans zag een paar jaar ge leden bij de Praxis rare bruine kunststof planken in de schap pen liggen. Gek spul. Gemaakt van gerecycled landbouwplas tic, ontdekte ze. „Wind, water, zout en zuur-bestendig. Materi aal dat alles kan hebben. Ideaal voor tuinmeubilair." Kunststof is populair. Maar het heeft lang een slecht imago ge had, zegt Tom Claessens van de Utrechtse interieurwinkel Strand-NL. „Plastic was lelijk en werd geassocieerd met tup- perware bakjes. Het was in de ogen van veel mensen boven dien erg milieubelastend. Na tuurlijk, het breekt niet makke lijk af, maar zo'n bankje van Ine ke Hans gaat ook echt niet ka pot, en hout moet je toch goed onderhouden. Kunststof heeft tegenwoordig een duurzaam imago. Het gebruikte plastic is in veel gevallen nu ook gerecy cled of recyclebaar." Spartaans „De huidige generatie ontwer pers is met plastic opgegroeid", zegt Bertjan Pot. „Voor ons is het geen 'nep'-materiaal, dat iets anders imiteert. Wij kennen geen wereld zonder kunststof. Het heeft echt een plek veroverd op de materialenmarkt." Eigen tijdse ontwerpers buiten de ein deloze mogelijkheden van kunst stof uit. Pot laat dat zelf zien met zijn random-chair: een stoel van draadjes, maar ijzersterk. Meubelfabrikant Leolux bracht twee jaar geleden de serie Silly Sides op de markt: het koud- schuim dat normaal gesproken ónder de leren of stoffen bekle ding van een stoel of bank ver stopt zit. werd niet langer be dekt. Er zit weliswaar een lak- laag over het schuim heen, zegt woordvoerder Antal Németh, „maar die beperkt de ontwerper niet meer in de vormen. Dat schuim is super flexibel, alles kan. Rond blijft echt rond en er hoeft geen lapje meer overheen waardoor de vórm vaak af zwakt." Kunststof-meubilair is sinds Charles Eames eind jaren veertig de eerste stoel van glasfi ber maakte, nooit meer écht weg geweest, zegt Bertjan Pot. „Maar het krijgt steeds een an dere huid. Die kan hoogglans en glimmend zijn, maar ook op een natuurlijke vezel lijken." Eames was de eerste die kunst stof op zich als mooi materiaal beschouwde, zegt Pot. „Bakeliet moest natuurlijk toch nog op hout lijken, Eames was echt op zoek naar de huid van kunststof zélf. Hij heeft het materiaal hip gemaakt voor het interieur. De kunststof planken waarmee Ineke Hans sinds een paar jaar werkt, hebben door het gietpro- ces een beetje de structuur van hout. Het bestaat deels uit gere cycled landbouwplastic dat bij boeren wordt ingezameld. Na een half jaartje verdween het wegens gebrek aan succes bij de Praxis uit de schappen en ging Hans op zoek naar de produ cent, die gewoon in Nederland bleek te zitten. „Ze waren net aan het kijken wat ze ermee kon den." Het bleek vooral gebruikt te worden voor de beschoeiing langs kanalen en als onderdeel voor booreilanden. „Op plekken waar je er niet bij kan en het heel lang mee moet. Het is echt materiaal uit de wereld van de weg- en de waterbouw." Inmiddels is het overal in Neder land te vinden als parkeerpaal, en Hans gebruikt de zwarte va riant voor haar serie meubilair. Afkeer van kunststof heeft ze niet: „Ik vind het interessant om met nieuwe materialen te wer ken, of een nieuwe toepassing voor een materiaal te vinden. Al les is al aan de orde geweest in meubelland, ik wil iets nieuws. En ik houd erg van het Spartaanse karakter." De 'Black Beauties' zijn een com mercieel succes: „Er gaan inmid dels pallets vol naar New York en Japan, architectenbureaus gebruiken het in projecten en voor restaurants." Glasfiber Veel jonge ontwerpers werken tegenwoordig met kunststof, ook omdat het makkelijk in elke gewenste vorm te gieten of te snijden is. Veel kunststoffen zijn composieten: ze bestaan uit twee of meer materialen, die iets aan elkaar toevoegen. Een oud principe, dat door de Egyp- tenaren al in de praktijk werd gebracht door stro met klei te mengen om zo sterkere bakste nen te kunnen maken. Kunst stof composieten bestaan bij voorbeeld uit epoxyhars en een vezel. De tuinbranche heeft glasfiber Kunststof is voor de huidige generatie ontwerpers geen 'nep-materi- aal' maar biedt juist veel mogelijkheden: de random-chair van Bert jan Pot. ontdekt als handig materiaal voor accessoires. Bekend als af- werkingslaag aan de binnen kant van caravans en boten: kei harde kunststof met een soort van vezeltjes erin. Bij tuincen tra en groen-afdelingen van gro te warenhuizen als de Hema, V D en de Bijenkorf staan sta pels balkonbakken, bloempot ten en vazen van glasfiber. Waarom zou je je een breuk sjou wen aan een betonnen bloem bak, zegt een woordvoerder van tuincentrum Overvecht in Utrecht: „We hebben hier een exemplaar van donkergrijze glasfiber en dat oogt echt als een stenen pot." Fiberglas is wat duurder dan het totnogtoe veel gebruikte plastic „maar er is een markt voor", zegt Peggy van Leeuwen van groothandel Edelman in Reeuwijk. „Bij een plastic pot zie je in de verte al dat -ie van plastic is, en dit oogt echt als natuurlijk materiaal. Het is mooi afgewerkt, zonbe- stendig, je hebt geen hijskraan nodig om het in je tuin te plaat sen en die potten kunnen 's win ters gewoon buiten blijven staan." Anka van Voorthuijsen Wat is de overeenkomst tus sen Buxus, Scharlei, de Mannetjesorchis, Vlier en Caber net Sauvignon? Ze ruiken alle maal naar kattenpis. Cabernet Sauvignon is een drui- venras. Deze druif is het hoofd bestanddeel van veel Bor deauxwijnen. Rode Cabernet Sauvignon is te herkennen aan een geur die je met wat goede wil nog wel als 'zwarte bessen' of 'vlierbessen' kunt omschrij ven, maar de witte ruikt onmis kenbaar naar kattenpis. Geen wonder dat Chardonnay zo po pulair is. Ook vlier ruikt onaangenaam, maar dat neemt niet weg dat de ze struik vaker in tuinen zou moeten worden aangeplant. Het bloemscherm van vlier is een wonder van verfijning en een bloeiende vlier is stukken mooier dan de zo populaire Vi burnum- tinus die je tegenwoor dig ook voor een habbekrats bij de Aldi kunt kopen. En vlier mag dan naar kattenpis ruiken, Viburnum tinus ruikt naar zweetsokken. Dan maar liever vlier. Wie het blad van de vlierstruik te gewoon vindt, zou kunnen uit kijken naar de Peterselievlier, met fijn verdeeld blad. Ook de cultivar Guincho Purple, met chocoladekleurig blad is een struik die in tuinen goed bruik baar is. Het handige van een vlierstruik is dat je hem naar be lieven kunt terugsnoeien. Daar naast kun je de bloemen door be slag halen en frituren, of je kunt er een heerlijke zomerse limona de van maken. De bessen tenslot- te, zijn te verwerken tot wijn of jam. Mooi, nuttig en lekker - wat wil je nog meer? En die kattenpis lucht, ach je went eraan en op afstand valt er best mee te le ven. Kijk maar naar de Buxus - tegenwoordig ook een favoriet bij bouw- en supermarkten. Als er één heestertje onaangenaam ruikt, dan is het de Buxus wel, maar dat weerhoudt tuiniers er niet van om hun tuin ermee vol te zetten. Sommigen plaatsen zelfs Buxus in potten ter weers zijden van de voordeur. Ik weet nooit of dit nu bedoeld is als wel kom, of om bezoek juist te ont moedigen. Ik vind het best hoor, die Buxus- rage, maar als je je tuin vol Buxus zet, dan moet je niet gaan zaniken over slakken. Geen schuilplaats die de slak liever kiest dan het Buxushaagje. Plant zo'n haagje om je moes tuin en je kunt ervan verzekerd zijn dat je jonge slaplantjes wor den opgegeten. Geneeskruid En dan de Scharlei, die niet al leen Scharlei heet, maar ook Al- goede, Muskaatsalie en Vati caanse salie. Veel volksnamen wijzen er meestal op dat een plant al lang als geneeskruid in cultuur is geweest, en ook bij de Scharlei is dit het geval. Salvia sclareazoals de wetenschappe lijke naam luidt, is door de eeu wen heen gebruikt tegen alle kwalen. Nu wordt het nog steeds toegepast in de parfumin- Scharlei - Salvia sclarea dustrie, want vergis u niet: de lucht van katten of katers wordt - in een kleine dosis - door velen als aantrekkelijk ervaren. Daar naast is Scharlei een statige, meer dan een meter hoge sier plant met wittige lipbloemen en lila schutbladen. Scharlei is tweejarig, dat houdt in dat de plant in zijn eerste jaar een gro te rozet vormt waaruit pas een jaar later de sterke, vertakte bloemstengel ontspruit. Na de bloei gaat de Scharlei dood, en moet je hem opnieuw zaaien. Voor luie of ongeduldige tui niers is het mogelijk om in tuin centra voorgekweekte eenjarige planten te kopen die dan nog in hetzelfde seizoen zullen bloeien. Wie niet van kattenpis houdt, zou alle stinkers in een speciaal, afgelegen kattenpishoekje bij elkaar kunnen planten: een door Buxus omzoomd perkje, met in het midden een vlier, omgeven door scharleiplanten. De manne tjesorchis, die uiteraard niet naar katten maar naar katers ruikt, is geen tuinplant. Deze or chidee is beschermd en leeft al leen samen met bepaalde bodem schimmels. Mocht u het laatste Nederlandse exemplaar in een bos tegenkomen: ruik eraan, maar laat het staan. Romke van de Kaa Romke van de Kaa is zaterdag 12 juni van 11 tot 12 uur te gast in de Drukkerij in Middelburg. De lezing stond aanvankelijk voor vandaag (15 mei) gepland, maar moest wegens familieom standigheden naar 12 juni wor den verschoven. Het eten van zwart verbrand barbecuevlees is niet echt ge zond. En toch is het met veel barbecues niet te verkomen dat het vlees door het druipende vet vlam vat. Woonwarenhuis Leen Bakker denkt met barbecue Ja maica de oplossing in huis te hebben. Deze barbecue 27,99) is uitge rust met een verstelbaar rooster. Schieten de vlammen omhoog, dan wordt het rooster met een hendel omhoog gedraaid. De kans dat het vlees vlam vat, zou daardoor aanzienlijk kleiner zijn. Zelf een ten-as bestraten is niet gemakkelijk. De grond moet be werkt en geëgaliseerd. Vervol gens moeten de tegels ook nog eens goed aansluiten. Met Quickstone (verkrijgbaar bij Praxis) is het volgens leveran cier Quickstone Walkmaker een fluitje van een cent. De enige be nodigdheden zijn een plastic mal, betonmortel, eenmengkuip en troffel. Egaliseren van de ondergrond is alleen nodig wanneer er sprake is van zwaardere belastingen, zoals bij parkeerplaatsen of op rijlanen. De mal meet 61 bij 61 centimeter. Daarin wordt de kant-en-klare mortel gegoten. Na het gladstrijken van de bo venlaag kan de mal direct wor den verwijderd. De speciale betonmortelmix is leverbaar in drie basiskleuren - grijs, terra en geel - maar door pigmentstoffen toe te voegen, kan de kleur eenvoudig worden aangepast. De mal kost 34,99, de mortel 9,50 per 25 kg. Informatie: www.quickstone.nl In de serie Hart voor uw Huis, uitgegeven door Roodbont, zijn twee nieuwe boekjes versche nen. Duurzaam Klussen bevat informatie voor de milieuvrien delijke doe-het-zelver. Naast mi lieuvriendelijke materialen wordt ook aandacht besteed aan bijvoorbeeld isolatie en waterbe sparende maatregelen. Gezond Wonen besteedt aandacht aan het binnenklimaat van de wo ning. Onderwerpen zijn onder meer ventileren, het tegengaan van schimmel en huisstofmijt en het gebruik van gezonde bouwmate rialen. Beide boekjes zijn te koop in de boekhandel en kosten 10,50. Kinder-drinkbeker 'Domoor' van rotatie-gegoten kunststof, een ontwerp van Richard Hutten. Materiaal dat tot voor kort slechts voor ver keerspaaltjes, caravans en vliegtuigen werd gebruikt, rukt op in huis en tuin. Kunststof is razend popu lair bij ontwerpers. En plas tic ziet er allang niet meer als plastic uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31