Zacht licht is onmisbaar voor de sfeer Zorgcentrum bouwt met oog voor de toekomst CSIGEBR. D0MIN1CUSBV Zaterdag 22 raei Open huis route.. „/•v'i: In 't Opper Bruinisse 600 WOON I' T F G E L S S A N I TA I R H A A R D f. N •SCHOUWEN »NATUURSTEEN« «HOT TUBS«1NFRARQQDC ABINES» Witkapoite Goas www dowinlcus «it kijk op www.sinke.nl ir Kj MEER DAN 50 PANDEN zonder afspraak te bezichtigen! Vestigingen in Bergen op Zoom. Goes. Middelburg Missingen, Zierikzee www.stnke.nl W0NIN6MAKEIAARDIJ 8EDRI|fSONRO£RENDGOED FINANCIERING ASSURANTIËN TAXATIES B VASTGOEDMANAGEMENT B Redactie bijlagen: 0113-315680 www-pzc-"1 c.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 15 mei 2004 fa de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep °P het gebied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stucadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of tfezenwasser. Vandaag: de verlichtingsspecialist foto Ruben Oreel Het eerste deel van zorgcentrum In 't Opper in Bruinisse is begin dit jaar opgeleverd. foto's Dirk Jan Gjeltema ke ervaringsdeskundigen wat lichtbronnen be treft. „Wanneer mensen hun huis of woonkamer volle dig willen inrichten, kunnen zij het beste een plat tegrond meebrengen naar de winkel", vertelt Si- co. Daarbij is het handig om eerst de plaats van de meubels te kiezen en vervolgens pas de licht punten te bepalen. Functie „Het belangrijkst is de functie die het licht moet krijgen, „dan is algemeen licht vaak niet voldoen de", legt Sico uit. Daarnaast is zacht licht onmisbaar voor de sfeer in huis omdat één centrale lichtbron in het mid den van het plafond vaak een eentonige, vervlak kende verlichting geeft. Een punt waar veel mensen moeite mee hebben is de lichtsterkte. Dat blijft voor Sico en zijn perso neel ook altijd moeilijk om in te schatten. Dimmers zijn wat Sico betreft een ideale oplos sing. Daarmee kun je moeiteloos overgaan van nul watt tot het maximum vermogen van de lamp. Een wandeling door Sico's zaak maakt duidelijk dat Lichtland zich richt op een brede doelgroep. Lampen met uitbundige vormen en strakke meta len exemplaren staan naast elkaar uitgestald. Een nieuwe trend is de lamp met opvallend ge kleurd glas en de lamp met de zwarte kap. Toon aangevend voor die trends zijn woonbladen en te levisieprogramma's, vertelt Sico. „Klanten komen geregeld de zaak binnen met woonblad in hun tas. Wij hebben hier zelfs iemand gehad die naar een lamp zocht die ze in Goede Tijden Slechte Tijden had gezien." Traditionele vormen dopn het ovprieens onk nnu altijd goed. Als voorbeeld noemt Sico de kroon luchter Die hangt, zij het in een eigentijds jasje, weer in heel wat Hollandse huiskamers te pron ken. Maar ook moderne exemplaren vliegen als warme broodjes over de toonbank. Keuze De smaak van de klant en de inrichting van het huis is bepalend voor de keuze van de juiste lamp. Daarvoor moet een verlichtingsspecialist goed kunnen luisteren naar zijn klanten. Sico: „Kle ding verkopen is een stuk makkelijker, wanneer iemand uit de paskamer komt zie je meteen of het wel of niet staat. Wij vormen in gedachten een voorstelling van het resultaat en moeten op af stand een beslissing nemen." Daar waar wonen en zorg steeds meer ge scheiden worden, bouwt Al- lévo in Bruinisse wellicht het laatste traditionele zorg centrum van Zeeland. Vij fenzestig nieuwe kamers voor ouderen en vijf huiska mers waar de bewoners een dagbesteding krijgen aange boden. 1I et nieuwe gebouw In 't Op- -*-per, dat begin 2005 klaar moet zijn, lijkt in zijn opzet haaks te staan op het huidige be leid. Dat gaat immers uit van het idee dat ouderen zolang mo gelijk zelfstandig blijven wo nen, waarbij alle benodigde zorg aan huis wordt geleverd. Frits Postema, manager regio Duiveland bij Allévo, de koepe lorganisatie waar zorgcentrum In 't Opper onder valt, zit er niet mee. „Ik ben hartstikke trots op wat we hier neerzetten. Dit wordt het zorgcentrum van de toekomst." Het eerste deel van de herbouw van zorgcentrum In 't Opper is in januari opgeleverd en ruim de helft van de bewoners heeft al een nieuwe kamer. Hoewel het gebouw nog niet af is - het laatste deel wordt in januari 2005 opgeleverd - krijgt de be zoeker nu al een goede indruk waar het nieuwe In 't Opper naar toe gaat. De in gebruik ge nomen nieuwbouw is licht, ruim, modem en niet te vergelij ken met het oorspronkelijke be jaardenhuis dat meer dan dertig jaar oud was. Brede gangen waar rolstoelen en rollators el kaar ruimschoots kunnen passe ren. Veel licht dat op allerlei ma nieren het gebouw binnen komt. Royale kamers met grote raam- partijen die ondanks de soms donkere meubels die de bewo ners meenemen, licht en ruim blijven. Een keuze voor materia len die een bepaalde luxe uit stralen maar die ook praktisch te onderhouden zijn. veren in de huiskamers die op elke afdeling te vinden zijn. De zorg en aandacht voor de men sen wordt daardoor terugge bracht tot een kleinschalig ni veau waarbij Postema duidelijk aangeeft hierop niet te willen be zuinigen. „Het begint al bij het ontbijt waarbij mensen geza menlijk eten. Net als bij de war me maaltijd stimuleert dat de eetlust. Mensen eten beter, zijn zich wat meer bewust van wat Sico Poortvliet Woonplaats: Middelburg Beroep: verlichtingsspecialist Belangrijkste gereedschap: schroeven draaier Licht is een belangrijke sfeermaker. Het brengt kleuren en materialen tot leven en ves tigt de aandacht op mooie details. Het bereiken van dit effect is echter een hele kunst, weet Sico Poortvliet van verlichtingszaak Lichtland in Mid delburg. Zestien jaar geleden trad hij in dienst bij zijn va der, de eigenaar van Lichtland in Terneuzen. Het duurde niet lang of Sico had zijn eigen filiaal in Middelburg Inmiddels ziin hii en ziin vrouw Mie- Er wordt volop gewerkt aan verdere uitbreiding van het zorgcentrum. Intensieve zorg En een opzet die gericht is op de toekomst; een toekomst waarbij steeds vaker psychogeriatrische bewoners hun toevlucht tot het zorgcentrum zullen zoeken. „Nu is ongeveer de helft van het aan tal bewoners op enigerlei wijze dementerend", zegt Frits Poste ma. „In de nabije toekomst zal dat percentage op negentig lig gen." Dat heeft alles te maken met de intensieve zorg die dementeren den nodig hebben. Postema: „Natuurlijk kunnen wij zorg aan huis leveren. Dat doen wij al sinds het midden van de jaren negentig. Maar als dementeren den gaan zwerven, het gas verge ten uit te doen, agressief wor den, 's nachts niet meer slapen, dan wordt de zorg thuis zwaar, zeker voor de partner. Vaak moet dan besloten worden de pa tiënt op te laten nemen in een zorgcentrum waar deze zorg 24 uur per dag makkelijker te verle nen is." De extramurale zorg, dus zorg buiten het zorgcen trum, is inmiddels gemeengoed geworden. Postema roemt de sa menwerking met de Schou- wen-Duivelandse woningcorpo ratie Zeeuwland. „Aan hun voor uitstrevende beleid hebben wij veel te danken. Dat maakt het voor ons mogelijk om zorg te bie den daar waar dat gewenst is. Als ik naar de regio Duiveland kijk, hebben we op het platte land een gespreid en divers wo ningaanbod voor ouderen met een zorgaanbod dat niet onder doet voor een grote stad." De fusie van zorgcentra Arcus, waar In 't Opper toebehoorde, en de Oosterschelde Thuiszorg tot Allévo, maakt het aanbod van de zorgverlening thuis al leen maar eenvoudiger. Terug naar In 't Opper, dat im mers gebouwd wordt om men sen centraal te huisvesten in plaats van thuis te laten wonen. Volgens Postema vult de toekom stige opzet van In 't Opper, dat dus vooral een veilige woonom geving voor psychogeriatrische mensen moet gaan bieden, het gat dat er nog niet is. „Ik ver wacht een sterk toenemende vraag naar zorg voor demente renden", aldus de regiomana ger. „Daarbij gaan wij zover als mogelijk in het aanbod om die zorg thuis te leveren maar er zijn grenzen in de psychogeria- trie. En als die bereikt zijn, is een kamer in ons zorgcentrum een reële optie." Maquette van In 't Opper: vijfenzestig kamers en vijf huiskamers. Bij de bouw van In 't Opper is op allerlei gebied rekening ge houden met de toekomstige be woners. Hoewel het nieuwe deel vrij toegankelijk is, kan met en kele eenvoudige ingrepen elke afdeling apart afgesloten wor den. „Wij willen geen gesloten afdelingen, maar het kan nodig zijn om afdelingsdeuren te laten voorzien van een slot dat met een code werkt omdat mensen gaan dwalen." Er zijn geen balkons en de ra men kunnen beperkt geopend worden door de bewoners. De huishoudelijke staf heeft wel sleutels om de royale schuifra men wijd open te zetten om de kamer en het beddengoed te luchten. Behalve de gebruikelij ke alarmeringssystemen wordt ook overwogen matjes met een alarmsysteem voor de bedden te leggen om te signaleren of ie mand 's nachts gaat dwalen. Het gros van de kamers is voor zien van extra kasten in plaats van een keukenblokje. Iemand die dementerend is, weet geen weg meer met een koffiezetappa raat en magnetron maar heeft wel meer kastruimte nodig om dat kleren snel bevuild worden en er vaker verschoond moet worden. Ook het incontinentie- materiaal vraagt om meer kast ruimte. „We moeten de familie vaak nog wel uitleggen waarom er geen keukenblokje is, zeker bij mensen die nu nog goed van geest zijn. Maar we hebben ook voorzieningen voor het bezoek getroffen. Er zijn op alle afdelin gen luxe koffiezetapparaten ge plaatst die ook warm water voor thee en soep, warme choco- melk en cappuccino leveren. Ie dere bezoeker kan hiervan ge bruikmaken." De nieuwe ka mers hebben een oppervlak van 39 vierkante meter. Dat is inclu sief een eigen douche, toilet en wastafel. Postema: „De nieuwe normen voor dergelijke apparte menten liggen nu rond de 45 vierkante meter en moeten al tijd uit twee kamers bestaan. Ik ben blij dat wij nog aan de nor men uit 1999 konden voldoen. Onze bewoners die vanuit het oude gebouw verhuisd zijn, moesten echt wennen aan alle ruimte die ze kregen. Bovendien had ik dan een heel nieuw bouw plan moeten laten maken om al les passend te krijgen." Postema is vanaf 1995 bezig ge weest om In 't Opper herbouwd te krijgen. In die tijd werd de norm voor de kamergrootte al opgetrokken van 32, naar 35 tot 39 vierkante meter. Die oprek king viel nog net in het oorspron kelijke bouwplan te verwerken. Er is nog een ander bezwaar aan de grotere, tweekamer apparte menten, weet de regiomanager. „Ik heb veel bouwprojecten vooraf bekeken en gezien dat bij grote appartementen de bewo ners bijvoorbeeld niet meer op tijd de wc konden bereiken als zij slecht ter been zijn. Ook kan lang niet iedere dementerende met al die ruimte overweg. En puur praktisch gezien, je wilt niet weten wat de schoonmaak kosten van die grote apparte menten zijn." Huiskamers Een ander argument is dat vrij wel geen bewoner de dag door brengt op zijn kamer. De eigen kamer wordt over het algemeen vooral gebruikt als slaapkamer en om er bezoek te ontvangen. De insteek van In 't Opper is om mensen in kleine groepen te acti- zij doen en ervaren de gezamen lijkheid als positief. Wie dat echt niet wil, krijgt de maaltij den op de kamer geserveerd." Elke huiskamer heeft een eigen, bescheiden budget gekregen om de aankleding naar eigen behoef te uit te voeren. De Stichting Vrienden van In 't Opper heeft de nieuwe huiskamers een volle dig toegeruste keuken aangebo den waar zelf maaltijden bereid kunnen worden. In het nieuwe In 't Opper komen uiteindelijk slechts drie echtpa- renkamers. Voor de echtgenoot is het samenwonen met een de menterende op den duur vrijwel onmogelijk. Vooralsnog komen er echtparen in te wonen die nog op de wachtlijst stonden. „We bouwen voor de toekomst maar iedereen die bij ons op de wachtlijst stond, mag hier na tuurlijk komen wonen. Alleen, in de toekomst gaan zulke rela tief gezonde mensen in een van de aanleunwoningen wonen waar zij alle benodigde zorg krij gen. Er zullen nog maar weinigen van hen in dit zorgcentrum ko men wonen." Inge Heuff (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29