Dit is een Amerikaan onwaardig Een importbruid van vijftien PZC 27 De zeven van Abu Grhaib De ervaringen van Hulya Cigdem zaterdag 15 mei 2004 Amerika is onthutst en ziek door het optreden van en kele gevangenbewaarders in de beruchte Abu Ghraib gevange nis. Daar doet de afschuw over de onthoofding van de jonge Nick Berg weinig aan af. In Fort Ashby zijn ze er ziek van. Hun jonge dorpsgenote Lynndie England is in de VS en de rest van de wereld uitgegroeid tot mascotte van sadistische schurkachtigheid. Ze is af geschilderd als wit, arm uitschot uit de 'achtergebleven' gebieden van West-Virginia. Van het niet al te slim me soort, dat er op los schiet en stre ken uithaalt. „Alsof we ze hier zo ma ken", zegt een inwoonster spottend. „De camera teams reden door het dorp, maakten opnamen van een ver vallen boerenhuis, interviewden drie dronkaards en alle stereotypen waren bevestigd." John, de plaatselijke apo theker, sputtert van kwaadheid. „Er wonen hier prachtige mensen, aardig en hoffelijk." En ook Lynndie was een goeie meid, bezweert hij. Op de parkeerplaats van de plaatselij ke supermarkt zucht Jennifer Lawson diep. De foto's, van de kleine Lynndie zijn niet gemakkelijk van het netvlies te krijgen. Lynndie, met een naakte man als een hond aan de riem. Lynn die lachend, met een sigaret bunge lend uit haar mond en haar duimen omhoog bij blote Irakezen met een kap over hun hoofd. Erg schokkend, zegt Lawson. „Het breekt je hart. Er moet iets zijn gebeurd waardoor ze in de fout ging." Onthutst Of je nu in het afgelegen Fort Ashby bent of in de hoofdstad Washington DC, overal in de VS is men onthutst en vol van afschuw en verbazing over het Abu Ghraib schandaal. Een kleine minderheid - 20 procent volgens een peiling van Gallup - vindt dat er niet veel aan de hand is. Drie op de vier Amerikanen vinden de fysieke en pornografische vernederin gen waardoor Abu Ghraib (een be ruchte gevangenis onder Saddam Hoessein) nu opnieuw wereldwijde faam heeft verkregen, in geeri enkele omstandigheid gerechtvaardigd. Ook niet als Amerikanen op gruwelijke wij ze worden vermoord. Ze vinden het on begrijpelijk dat hun eigen mensen in staat zijn tot marteling. Dit is Ameri kanen onwaardig, benadrukt presi dent George Bush. Er is geen ontsnappen aan: de realiteit is met een brede grijns vastgelegd op foto's. Bovendien is er een rapport van legergeneraal Antonio Taguba dat de misstanden genadeloos bloot legt. Van het dreigen met een hond - waarbij een gevangene is gebeten - tot het uitdossen van de gevangenen met vrouwelijk ondergoed en het dwingen tot homoseksuele daden of masturba tie in bijzijn van anderen. Eén militair wordt ervan verdacht een vrouwelijke gevangene te hebben verkracht. Hoe komen zeven doorsnee Ameri kaanse soldaten tot zoiets? Hun ach tergronden zijn heel verschillend. De 372ste compagnie van de militaire po litie (MP) waartoe de reservisten beho ren, heeft zijn hoofdkwartier in Cre- saptown, een dorp in het heuvelach tige westen van Maryland. De een komt uit een haveloos mijndorpje in de heuvels van de Appalachen, de an der uit het rijke, verstedelijkte gebied rond Washington, een derde woont in landelijk Virginia. De leeftijdsver schillen zijn groot. Hun motieven om part-time soldaat te worden geva rieerd: patriottisme, geld voor een op leiding, avontuur, een betere toe komst. Wat ze gemeen hebben zijn hun om standigheden. Het was oorlog. Het le ven in de Abu Ghraib gevangenis zwaar. De dagen lang en heet. Er wa ren te veel gevangenen en te weinig be waarders. Het was onduidelijk wie de baas was. Er was weinig supervisie. Abu Ghraib gevangenis Er waren gevangenisopstanden. Het cellencomplex zelf werd constant be stookt. De reservisten waren gedemoraliseerd omdat ze na de 'overwinning' niet te rug mochten naar huis. Ze waren ook niet op hun taak berekend: ze waren opgeleid als verkeersagenten en kre gen nimmer uitleg over de rechten van krijgsgevangenen. In bepaalde om standigheden is iedereen tot 'Kwaad' in staat, meent hoogleraar psycholo gie Philip Zimbardo aan de Stanford Universiteit in Califomië. Hij was ruim dertig jaar geleden verantwoor delijk voor het Stanford Gevangenis Experiment, waarin studenten waar heidsgetrouw een gevangenissituatie simuleerden en op de video vastleg den. Al na een paar dagen bleek dat de 'be wakers' niet bestand waren tegen de extreme superioriteit van hun machts positie: ze gingen over tot steeds agres siever en vernederender gedrag. De ge vangenen werden ontmenselijkt, on dermeer door ze voor straf uit te kle den. Midden in de nacht - als er geen toezicht was - gingen de bewakers uit verveling over tot pornografische pes terijen. Net als in Abu Ghraib. Goede doel Dat is niet het hele verhaal natuurlijk. Het ging in de militaire gevangenis bij Bagdad niet alleen om uit de hand ge lopen groepsgedrag. De soldaten dach ten waarschijnlijk dat ze het vuile werk opknapten voor het goede doel, zeggen historici en psychologen. Om de oorlog te winnen was informatie no dig. De advocaten van aangeklaagde solda ten hebben hun verdedigingslinie al ingenomen: de soldaten volgden or ders op. Dat is wat soldaten dóen, ook al worden ze geacht immorele op drachten terzijde te leggen. In het Ta- guba-rapport wordt met een beschul digende vinger gewezen naar leden van de militaire inlichtingendienst en civiel personeel (ondervragers), die er bij militaire bewakers op aandrongen gevangenen 'rijp' te maken voor de verhoren. De bewakers zaten in een onhoudbare situatie, zegt de familie van Ivan - Chip - Frederick (37). Chip koos voor de minst gewelddadige opties om ge vangenen te 'kneden', zegt zijn oom ter verdediging. De foto's waren geëns ceneerd, bedoeld als psychologisch foto Khampha Bouaphanh/AFP Megan Ambuhl is 29 jaar oud en komt uit Centreville in Virginia. Ze studeerde biologie en werkte als analiste op een laborato rium in de buurt. Na 11 september 2001 besloot ze bij de reservisten te gaan. Ze was avontuurlijk aangelegd en hoopte op uitzending naar oorlogsgebied. Javal Davis (26) is vader van twee kinderen. Hij woont in de omge ving van Baltimore, maar komt oorspronkelijk uit New Jersey. Hij is erg gelovig opgevoed. Zijn vrouw is bij de marine. Charles Graner (35) komt uit Uniontown in Pennsylvania en werkte in de staatsgevangenis in Waynesburg. Graner is een oud-mannier en Golfoorlog-veteraan. Hij is gescheiden van zijn vrouw Staci, die hem heeft beschuldigd van bedreiging en stalking. Hij heeft twee kinde ren. Lynndie England (21) uit Fort Ashby, West-Virginia, werkte in een kippenslachterij maar droomde ervan meteorologe te worden. Ze heeft een kortstondig huwelijk achter de rug en is nu zwanger van Graner. Ze is de enige van het stel die niet in afzondering in een ten tenkamp in Bagdad zit, maar in Fort Bragg in North Carolina. Ze is pas vorige week Aangeklaagd, nadat haar foto's de wereld waren over gegaan. Ivan - Chip - Frederick is met 37 jaar de oudste. Hij wilde dit jaar - na 20 jaar trouwe dienst - het leger met een volledig pensioen op zak verlaten. Hij werkte in een gevangenis in centraal Virginia, net als zijn vrouw. Hij heeft twee stiefkinderen en wordt omschreven als ruig maar gemoedelijk. Sabrina Harman, 26, komt uit Lorton, in de buurt van Washington. Ze werkte bij een pizzeriaketen en ging na 11 september 2001 bij de reservisten om een opleiding aan de politieacademie te kunnen beta len. Jeremy Sivits - bijnaam Puggs - is een 24-jarige automonteur uit Hyndman, Pennsylvania. Zijn vader en oom zaten in het leger en dat wilde hij ook. Hij trouwde met een onderwijzeres, vlak voor hij vorig jaar afreisde naar Irak. Libië. Demonstratie tegen de vernederingen die Iraakse gevangenen moesten ondergaan in de beruchte gevangenis Abu Ghraib. foto Sabri Elmhedwi/EPA drukmiddel en gemaakt in opdracht van officieren, aldus Lynndie Eng land en haar advocaat. Eerst lagen ze in Washington niet wak ker van het lot van Iraakse gevangen en nu verbergen ze zich achter de rug gen van zeven reservisten, klinkt er in de reacties door. Er wordt een zonde bok gemaakt van mijn dochter, vreest Robin Harman. Volgens getuigenverklaringen waren Ivan Frederick en Charles Graner (35) dikke maatjes met de ondervragers in vleugel IA, de isolatieafdeling waar gevangenen terechtkwamen die wel licht een gevaar vormden voor de vei ligheid. „Het was de taak van Graner en Frederick om dingen te doen voor de inlichtingendienst en deze mensen aan het praten te krijgen", getuigde Sabrina Harman (26) onder ede. Het was haar taak om de gevangenen 'wakker te houden', zei ze over de foto die hét beeld werd van het schandaal. Zij zou de elektriciteitsdraden hebben bevestigd aan "vingers, tenen en penis van de man in het zwart die op een doos was gezet. Frederick en Graner waren in het nor male bestaan gevangenisbewaarder. Het is wellicht geen toeval dat zij de spil vormen van dit schandaal. Zij zet ten de toon. De andere soldaten keken tegen hen op vanwege hun ervaring, aldus Taguba. Fysieke en seksuele ver nedering zijn doodnormaal in Ameri kaanse gevangenissen. Dat er zich onder de zeven aange klaagde soldaten maar liefst drie wou wen bevinden, lijkt evenmin toeval. Een anonieme legerf unctionaris ver klaarde tegen weekblad Timè dat con trole van een vrouw over een man - subtieler toegepast natuurlijk dan in Abu Ghraib - bij ondervragingen erg effectief werkt en mannen uit hun evenwicht brengt. „De typische Arabi sche man zal alles doen om dat te voor komen." Volgens het rapport van Taguba kwa men de mishandelingen alleen voor in de Abu Ghraib gevangenis, en niet in andere Amerikaanse detentiefacilitei ten die hij onderzocht. Naarmate er meer boven water komt over het schandaal, breidt de schandvlek zich uit. Foto's Er blijken talloze waarschuwingssig nalen te zijn geweest. Brigadegene raal Janis Karpinski die de leiding had over de Abu Ghraib gevangenis, kreeg al begin november na een be zoek van het Internationale Rode Kruis te horen dat gevangenen in vleu gel IA werden mishandeld. Maar pas nadat reservist Joseph Darby uit Corriganville in januari een cd met fo to's op het bed van militaire onderzoe kers achterliet, gebeurde er iets. Gene raal Taguba stelde een onderzoek in, en een aantal foto's - die de rondte de den onder soldaten van de 372ste com pagnie - viel in handen van een tv-ac- tualiteitenrubriek. Daarna groeide de kwestie uit tot een schandaal. Niemand óp het Pentagon leek de pu blicitaire gevolgen te hebben inge schat. Misschien was men in slaap ge sust door de geringe media-aandacht voor eerdere incidenten van mishande ling van gevangenen. Ook waren er slechts lauwe reacties op eerdere klachten van mensenrechtenorganisa ties en Irakezen. Deze keer waren er foto's, die zeggen meer dan duizend woorden, meent Pat Phillips uit Centreville. Ze woont op acht huizen afstand van Megan Ambuhl - waar de voordeur op slot blijft - en had er tot nu toe geen idee van dat een van de zeven aangeklaag de Abu Graibh-soldaten in haar straat woont.„Het is afschuwelijk. Hoe je het ook bekijkt, het is schande lijk gedrag." Bij wie ze de schuld legt? „Ik denk dat je verder moet kijken dan Megan, Het is de schuld van de Irak-oorlog zelf, van Bush." Ans Bouwmans De Turkse studente journalistiek Hulya Cigdem was veertien toen ze in Tur fje gekoppeld werd aan Ahmet uit Til- )urg. Nu, veertien jaar later, is haar ge ragd een boek te schrijven over gearran geerde huwelijken. In het najaar verschijnt w Importbruid, een mengeling van werke lijkheid en fictie. Het boek zal allesbehalve een pleidooi zijn voor het importhuwelijk. Hulya Cigdem (28) klinkt heel resoluut: het mporthuwelijk moet zo moeilijk mogelijk [emaakt worden. Uit onderzoek blijkt dat jeventig procent van de Turkse jongeren in Nederland hun partner uit Turkije halen: ®wel jongens als meisjes. Hulya schudt haar hoofd. Haar idee: trou- lenmagpas als de jongste partner 21 jaar Mmdat het meisje of de jongen dan meer immte heeft om te weigeren. Over inburge- ■fnisze kort: verplicht Nederlands leren (erin Van k°rtin& °P een eventuele uit ende liefde dan? Komt er zelden aan te Wishaar oordeel. „Ik ken in mijn omge- "igmaar één importhuwelijk dat gesloten woonde bij mijn ouders in Tilburg. Ik vond mezelf te jong om te trouwen, maar mijn moeder wilde het. Ik had al twee nichten af gewezen." „Zij: „Ik woonde in Turkije, was veertien jaar en moest met school stoppen. Mijn va der wilde niet dat ik verder studeerde. Ik zocht een vriendje om weg te kunnen bij mijn ouders." Hij: „Met vakantie in Turkije rook ik on raad en vertrok ik met een paar neven naar elders. Na vier weken een telefoontje: met een komen. Twaalf uur in de bus. Mijn fami lie heeft twee dagen op me ingepraat. Daar na gaf ik me gewonnen." Zij: „Als ik had geweten dat hij niet wilde, had ik ook nee gezegd. Ahmet kwam uit Ne derland en dat maakte indruk op me. Hij was zo opgehemeld bij mij. Bovendien ken den we elkaar van kindsaf aan. Naaiatelier Hulya was op papier zestien jaar en in wer kelijkheid vijftien toen ze trouwde. Zoals de traditie wil, trok ze in bij haar schoonou ders in Tilburg. Een jaar later werd haar dochter geboren. Ze zorgde voor kind, man, schoonouders en werkte in een naaiatelier. Haar omgeving achtte het niet nodig dat ze Nederlands leerde: de schoonzussen waren eerder afgehaakt en vonden het zonde van het geld. Alleen Ahmet dacht er anders over, mede om praktische redenen. „Ik wilde dat ze Ne derlands leerde. Andere vrouwen nemen Trouwfoto van Hulya en Ahmet Cigdem foto: eigen foto/GPD hun man mee naar de dokter. Ik heb daar geen tijd voor: ik werk overdag." Hulya wilde graag: „Ik vond het verschrik kelijk geen Nederlands te kunnen. Mijn schoonvader moest me bij de GGD vertel len dat ik alles moest uittrekken voor een onderzoek. Dat was vernederend voor hem en voor mij. Ik ben gestopt met werken in het atelier en ik ben vijf dagen in de week gaan studeren." Zij volgt de deeltijdoplei ding journalistiek. De studie ligt nu enkele maanden stil om het boek te kunnen schrij ven. Is ze een voorbeeld voor andere Turkse vrouwen? „Nee, maar ze vinden het wel knap van mij. Sommige vriendinnen zou den ook willen studeren maar durven niet. Hun mannen zijn bezorgd dat een studie te veel zal vergen van hun vrouw, die ook nog taken heeft als echtgenote en moeder. De vrouw zegt nee, omdat ze haar man geluk kig wil maken. Ik ben ook zo geweest, om dat ik dacht dat het de enige manier was om hem gelukkig te maken. Ik ben er ach ter gekomen dat ik hem verantwoordelijk maakte voor mijn geluk." Hij: „Hulya heeft een voorbeeldfunctie." Zij: „Ik heb de kans gegrepen, ik heb altijd de wil gehad om te leren, al was het bij wij ze van verzet." Hij: „Je hebt de moed journalist te willen worden en een boek te schrijven." Zij: „Jij hebt me gedwongen eens te kijken bij de school. Ik heb makkelijk praten met jou. De meeste vrouwen moeten zelf het ini tiatief nemen. De jongens moeten emancipe ren." Hij: „De meisjes ook. Voor ons kwam de om mekeer met een Amerikaanse verkoopcur sus. Daar ging het over je relatie, over zelf ontplooiing. We leerden het Nederlandse leven kennen." Zij: „We zijn nooit in zaken gegaan, maai de cursus heeft wel ons huwelijk gered. Wij zijn bij voorbeeld op onszelf gaan wonen, tegen de traditionele verwachtingen inge gaan. Door de cursus zijn we beiden erg ver anderd." Hij: „We zijn in de Turkse gemeenschap het meeste besproken stel in de buurt." Saai Een stage bij NRC-Handelsblad bracht haar ertoe een boek te schrijven. „Ik maak te een reportage over een Turkse disco in Duitsland, waar veel jongeren hun partner ontmoeten. In de laatse alinea beschreef ik mijn eigen huwelijk en hoe saai onze brui loft was. Toen vroeg een redacteur of ik daar een boek over wilde schrijven. Dat wil de ik wel, maar pas als ik veertig zou zijn en meer welovei-wogen kon terugkijken, en de Nederlandse taal beter machtig zou zijn, met name schrijven. Ik stond er sceptisch tegenover: wie wil nou een boek uitgeven of lezen over importhuwelijken?" Redacteur Hans Nijenhuis heeft haar gehol pen bij de aanpak van het verhaal. Hij bracht haar in contact met een literair agent. Daarna ging het snel: in september moet de tekst bij Arbeiderspers liggen. Het vervolg? Haar antwoord is nuchter: de stu die journalistiek weer oppakken Joke Knoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27