Wie zal hem eens de les leren? PZC «juir«aft -kJi De dagboekaantekeningen van Jan de Quay over Prins Bernhard zaterdag 15 mei 2004 1944 '45 '46 '47 48 '49 '50 '51 '52 '53 '54 '55 '56 '57 '58 '59 1960 '61 '62 '63 Prins Bernhard regelt dat het weekblad Panorama met een artikel over prins Claus uit de roulatie wordt Vanaf 5 mei 1994 Bernhard zijn uniform weer dragen (in 1976 verboden naar aanleiding v; ftft_. Lockheed-affaire). <0—- De fragmenten over Bern hard en het Koninklijk Huis zitten verspreid in de tien duizend dagboekpagina's van oud-premier De Quay. Er is maar één manier om niet de weg kwijt te raken in het turbu lente leven van de prins: bij het eerste dagboek beginnen en de stapel chronologisch doorspitten. Jan de Quay had vanaf het begin veel te stellen met prins Bernhard. Reeds een paar weken na de bevrij ding van het zuiden kreeg De Quay schokkende informatie over de levens wandel van de prins. 26 oktober 1944: Ik maak me grote zorgen om Prins Bernhard. Allereerst bevestigde Rudie Jurgens het bericht dat hij de prinses als echtgenoot be droog en een verhouding had in Enge land. Ik vind het ellendig. De gevol gen zijn in ons volk nog niet te over zien. Je land mag je niet verraden, je vrouw klaarblijkelijk wel. Wie zal hem eens de les leren?m De Quay sprak er met de hoofdaal moezenier in Londen over, die Bern hard vierkant de waarheid vertelde. „De prins had er zeer royaal en han dig op gereageerd", meldt De Quay. Hij had van de hoofdaalmoezenier nog begrepen dat „bijna alle Neder landse ministers er een 'juffrouw' op nahielden." De Quay komt nog enkele keren terug op de prinselijke huwelijksontrouw. In 1947 - net voor de kroning van Juliana - tekent hij na een lange ont moeting met Bernhard en Juliana op: „Bedriegt hij? De prinses is lief, verle gen en dik." Veel later, als in 1976 de Lockheed-af faire op haar hoogtepunt is, reageert De Quay in zijn dagboek op veelzeg gende wijze op het verhaal dat hij die dag hoorde. Bernhard zou drie vrou wen hebben gehad, met daarbij twee dochters. „De journalisten weten al les! Ze wachten op het juiste moment van publicatie." Prins Bernhard en Jan de Quay ont moetten elkaar in 1944 kort na de be vrijding. De professor die in de oorlog aan de wieg had gestaan van de om streden Nederlandse Unie werd 'koe rier' voor de koningin die nog in Lon den verbleef. Later werd hij minister van Oorlog. De populaire prins had als bevrijder en als commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten een stevige positie opgebouwd, die hij van De Quay moest opgeven. In januari 1945 schrijft De Quay: „Conferentie van ruim een uur met prins B. over reis van HM. Ik ben weer geheel op goeden voet met hem en ik meen dat ik invloed heb. Ik zal proberen deze ten goede aan te wen den dwz voor land en volk en ook en vooral voor goede verhouding tussen rk en vorstenhuis." Loyaal Typerend voor zijn loyale houding te genover het Koninklijk Huis is ook de aantekening van 24 maart 1945: „Als Oranje maar beschermd blijft en de bindende kracht is in ons volk. Waar om zou ik me er niet voor laten samen persen? Onze Lieve Heer zal me zeker helpen." De Quay had een goede informante aan het hof: Jeanette Geldens uit Den Dungen. Zij had in het verzet gezeten en werd na de oorlog de particulier se cretaresse van Wilhelmina. Via haar kwam De Quay alles te weten over de Greet Hofmans-zaak. Deze gebedsge nezeres was binnengehaald om prin ses Christina van haar oogziekte af te helpen. Al snel raakten Juüana en Wil helmina in de ban van haar spirituele praktijken en werd het hof in twee kampen verdeeld, vóór en tegen Hof- mans. Twee fragmenten: 14-3rl949: Jeanette Geldens. Weer van alles besproken, hoofdzaak de actie van een Mej. H (ofmans) die aan gebedsverhoring doet (oplichting) en kennelijk prinses Wilhelmina plus koningin op hol heeft gebracht. Hoe komt toch dien invloed? 17-9-1955: Jeanette was hier. Ze sprak heel de avond over de proble men rond het hof. Ze was in grote zorg. Het was er ook soms een zeer trieste toestand en in de verhouding tussen koningin, prins en prinsessen, waarbij de grootste schuld bij de eer ste en in de stemming tav de katholie ken. Goed dat de buitenwereld zo weinig weet. grond) voor te lage defensie-uitgaven. Was duidelijk! Het is jammer dat Piet de Jong (88) zich niets meer van de brief kan herin neren. De brief moet inderdaad ver scheurd zijn, want is niet te vinden in het formatiedossier dat rust bij het Nationaal Archief. Ook zonder dat do cument valt deze affaire te reconstrue ren. Tijdens de formatie van het nieu we kabinet was de hoogte van de de fensie-uitgaven een discussiepunt. Juliana had daarover al een notitie van de minister van Defensie ontvan gen. Daarin stond dat er niet genoeg geld was om het verouderde legerma- terieel van Amerikaanse makelij te vervangen. Bernhard was inspecteur-generaal bij de krijgsmacht, had goede winden in de internationale wapen- en vliegtuig industrie en heeft vele malen aange drongen op forse investeringen. Waar mee dreigde Bernhard in 1963? Met het neerleggen van zijn functie als in specteur-generaal? Juan Carlos Na zijn premierschap kreeg De Quay commissariaten bij KLM, Unilever, Akzo en VNU. Daar maakte de prins handig gebruik van, evenals van de contacten die De Quay had bij de rooms-katholieke clerus. Bernhard had hem nodig om in de katholieke, wereld de weg te effenen voor het hu welijk tussen Irene en de katholieke Juan Carlos. Toen in 1965 Beatrix zich verloofde met Claus von Ams- berg kwam het weekblad Panorama met een later onjuist gebleken ver haal over het oorlogsverleden van Claus. Jan de Quay was presi dent-commissaris bij de uitgevers maatschappij. 4-12-1965: Telefoon van de prins over artikel in Panorama, betreffende het verleden van Claus van Amsberg -Schande- Het is uitvoering geven aan de chantagemethode. Hij moet er uit. Vanavond om 11.15 kreeg ik be richt dat het nummer uit de circulatie wordt genomen. Het zal wel herrie ge ven... 5-12-1965: De prins telefonisch inge licht over de Panoramakwestie en het uit de circulatie nemen. Hij was erken telijk, zal niet zeggen dat wij er over gesproken hebben. Hij was blij dat de regering het niet heeft gedaan maar een particuliere maatschappij. De band met De Quay werd in die tijd hechter en persoonlijk. De prins praat steeds vaker met hem over persoonlij ke zaken en over vertrouwelijke fami liekwesties. Soms staan er intrigeren de zinnetjes in het dagboek: „Gepraat over zijn vroeger commissariaat bij SHV en zijn geldelijk verlies." Of: „We hadden het ook over toekomst van koningshuis, over republiek. Niet te veel raadgevers". Met Beatrix had De Quay nauwelijks contact. Die had andere, meer links georiënteerde contacten, betreurt De Quay, namelijk „via de Hou- ben-clan". Dat gebeurde vooral in de persoon van Frank Houben, tot vorig jaar commissaris van de Koningin in Brabant. Ontmaskerd In 1976 werd Bernhard ontmaskerd. Toen kwam vast te staan dat hij zich had laten omkopen door de vliegtuig fabriek Lockheed. Had dat te maken met het 'geldelijk verlies" waarover hij met De Quay sprak? Als de affaire op 7 februari 1976 in Nederland los barst noteert De Quay in zijn dag boek: „Hopelijk loopt alles goed af voor prins Bernhard. Soms rijst er toch een twijfel in mijn hart, omdat enkele feiten aanleiding geven tot ver denking." Hij doelt waarschijnlijk op feiten uit de periode dat zowel De Quay als Bernhard commissaris was bij de KLM. Elders in het dagboek wordt duidelijk dat de prins zich ook daar direct bemoeide met de aanschaf van nieuwe vliegtuigen. De Quay is curieus genoeg nooit ge hoord door de staatscommissie die Lockheed heeft onderzocht. De com missie vroeg hem nog wel „of de prins mij destijds had verteld, dat hem een vliegtuig was aangeboden en dat hij dat toen op eigen inzicht had gewei gerd". Dat was De Quay - na raadpleging van zijn eigen dagboeken - volkomen onbekend. Na Lockheed zwijgt het dagboek over de prins. De Quay is dan de 75 gepas seerd en houdt zich tot zijn dood in 1985 vooral met religieuze zaken be zig en die hebben de prins nooit kun nen boeien. Ton de Jong Over Prins Bernhard is een volle boeken plank geschreven. Een groot aantal puzzelstukjes die maar niet willen passen, zal Bernhard meenemen in de Delftse fami liegrafkelder. De weinige nog levende vrien den en relaties hebben geen enkele behoefte om de vuile koninklijke was buiten te han gen. Een nog niet geraadpleegde bron zijn de dagboeken van oud-premier Jan de Quay. Hij is een uiterst betrouwbare getuige, ook al is hij twintig jaar dood. Hij heeft veertig jaar met Bernhard samengewerkt. De hech te relatie ontstond in het bevrijde zuiden „van 1944, werd na de oorlog voortgezet en was het meest intensief tijdens zijn premierschap tussen 1959 en 1963. Jan de Quay heeft veertig jaar lang, van 17 septem ber 1944 tot augustus 1984, een jaar voor zijn dood, een uitvoerig dagboek bijgehou den. De dagboeken zijn sinds kort zonder beperkingen openbaar. Ze zijn onderdeel van het omvangrijke De Quav-archief in het Nationaal Archief in Den Bosch. Het duurt tot 1956 voordat Bernhard ingrijpt. Hofmans en consorten wor den het paleis uitgezet. Over de ver houding tussen Bernhard en Juliana hoefde De Quay zich geen zorgen meer te maken. In het verstandshuwe lijk vervulden de echtelieden hun rol voortaan op keurige wijze. Het waren de jaren van de gezellige wintersport foto's in de krant. Bernhard stortte zich in tientallen (bij)banen, met name in het internatio nale bedrijfsleven. Achtereenvolgen de regeringen vonden het prima zo. De Quay wordt er meteen na zijn aan treden in de zomer van 1959 als minis ter-president mee geconfronteerd. Dan blijkt hoezeer hij in 1945 al ge lijk had toen hij in zijn dagboek schreef: „Hij blijft een intelligent mensch, toch gevaarlijk voor zichzelf, omdat hij te gemakkelijk verantwoor delijkheid neemt. Die kritiek is zo ge vaarlijk voor het koningshuis. Ik maak me er wel eens bezorgd over. Soms schijnt de dynastie meer be dreigd, dan het publiek, dat Oranje toejuicht, wel beseft." Bedrijfsleven Lang voordat de Lockheedaffaire speelde, moest De Quay als premier orde op zaken stellen in de vele activi teiten die Bernhard ontplooide in het bedrijfsleven. 4-9-1959: Vanmiddag nog Jan vd Brink over geval Prins Bernhard als com van Steenkolen Handels Vereni ging. Prins had niet gezegd dat hij zou bedanken. Van den Brink had hem destijds ontraden om commissa ris te worden. 10-9-1959: Vanmiddag van de Goes van Naters - Europaman. (dr. M. van der Goes van Naters leidde in 1946 de PvdA-fractie in de Tweede Kamer; was later lid van het Europees Parle ment - red.) Hij kwam over de Prins en over Krupp. Was van ZKH ook on verstandig. Zat Van de Mandele (Rot terdamse bankier - red.) erachter? Het eerste geval is dankzij dr. J. van den Brink (88) - oud-minister en oud-commissaris bij de SHV-groep - gemakkelijk te duiden. Hij reageert als volgt op de toegezonden passages uit het dagboek: „Prins Bernhard ken de de baas van SHV, Jan Fentener van Vlissingen, van jachtpartijen. Daar is dit commissariaat geregeld, maar dat kon natuurlijk niet. Als lid van het Koninklijk Huis kun je geen commissaris zijn van een bedrijf dat in de markt concurreert. Hij heeft het op moeten geven. Het bleef een goed bewaard geheim. Bernhard heeft deze bijbaan conse quent uit zijn cv gehouden. Over het gedoe met Krupp, de metaalreus uit Duitsland die fout was in de oorlog, kan alleen de prins zelf nog duidelijk heid verschaffen. Van de Goes van Na ters is intussen 103 jaar oud. Het lijkt erop dat Bernhard zich in 1959 op on toelaatbare wijze heeft ingelaten met de mogelijke vestiging van een Krupp-staalfabriek in Rotterdam. Roekeloos Bernhard gedroeg zich vaak roeke loos en impulsief, tot grote ergernis van Jan de Quay. Zo was het niet slim om tegenover de Amerikaan Alden Hatch, die een biografie over hem schreef, ineens zo openhartig te zijn over de affaire-Hofmans. De wonden waren nog te vers en de koningin was woedend over de concept-teksten. De Quay censureerde de biografie op vaardige wijze. 25-5-1962: Om tien uur gesprek met Beel (premier in verschillende kabi netten, daarna vice-voorzitter van de Raad van State - red.) en Becht (uitge ver -red.) over boek Prins Bernhard. Accoord met één hoofdstuk over perio de Hofmans. Tekst sterk veranderd. Prins telefonisch ingelicht. Wat hij een jaar later uithaalde kan niet meer afgedaan worden met 'beet je dom'. Het was een regelrechte aan val op de grondwettelijke bepaling dat een prins-gemaal zich niet heeft te bemoeien met staatsaangelegenhe- den. De Quay krijgt als demissionair premier een verrassende brief van Bernhard op zijn bureau. 22-5-1963: Vanavond gesprek met Piet de Jong (staatssecretaris in het kabinet-De Quay, minister-president van 1963-1967 -red.) naar aanleiding van hoogst onverstandige brief van ZKH - inconstitutioneel - De prins is echt onverstandig in die zaken. Moet hem aanspreken en duidelijk. Eerst morgen gesprek met beide staatssecre tarissen. 23-5-1963: Ik had gesprek met Calme- ijer (staatssecretaris van Defensie -red.) en De Jong over de brief van ZKH. Beiden verbaasd. Telefoon met ZKH hem gewezen op het inconstitu tionele van zijn brief en hem beloofd (voorgesteld) deze maar te verscheu ren. 't Was een dreigement aan adres van informateur. 3-7-1963: Vanmiddag telefoon van Ha re Majesteit die informeerde naar het standpunt over het rapport van prof. De Wolf (directeur van het Centraal Planbureau -red.). HM wilde stilletjes waarschuwen (met ZKH op de achter- Maart 1959; prof. dr. J. E. de Quay heeft de opdracht boordevol dossiers te dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26