zwaailicht De rol van de weldoener van Godlinze is uitgespeeld PZC De heilzame stenen van Bruno Santanera 2 zaterdag 15 mei 2004 bil, het magnetische sieraad datd# de bedenker zelf wordt omschreva als de ontbrekende schakel in degf neeskunde. Santanera verkoopt da wonderhanger al tientallen jaren, maar pas toen hij er mee ging adttf ren via TelSell, werd de Biostabils ongekende hit. Gedurende de tv-ca pagne die een half jaar duurde, gin gen er wekelijks zesduizend hangen tjes de deur uit voor minimaal 119e ro per stuk. Vergane glorie De Biostabil heeft dus miljoenene ro's in het laatje gebracht, maar sinds het consumentenprogramma Radar het magnetische sieraad W- nietigend beschreef als een 'goed koop sieraad met een simpel mag® je' is het stil geworden aan de Hoon weg. Bruno Santanera is een beet; vergane glorie, vinden zijn critici.fi vrijdag- en zaterdagavond zit hij doorgaans te knobbelen in café'tKj penhok van zoon Roberto. In het dorp laat hij zich amper meer ziet Minstens vier keer per jaar bivakfe ren hij en Ina een maandje op Giï Canaria, waar ze in de bergend» boven Las Palmas een huis hebbet „Een paleisje met tennisbaan en zwembad", zegt vriend en raadslid Koert Stulp uit Delfzijl. Stulp was onlangs op Gran Canaiè om een trainingskamp te regelen# hoofdsponsor Santanera heeft aar? boden aan het eerste team van voet balvereniging Godlinze. „Vliegreis en hotel voor 25 deelnemers, alles wordt betaald. Dat laat ookzienr.c< Bruno is. Hij vindt Godlinze nog ai- tijd zijn dorp." Al is het dan stil geworden rond Sai tanera, de inventieve Italiaan geelt de moed niet op. Binnenkort brengt hij zijn Biostabil op de marktin Duitsland en België. De nieuwe w pjes voor TelSell zijn al in de maar zo gaat het verhaal in Godlinze. „Kijken of er ook deze keer alleen maar vrienden en familieleden in spotjes zitten", klinkt het cynisch vanuit het dorp dat ooit door Bruno Santanera op de kaart werd gezet, maar waar zijn rol als weldoener^ 34 jaar lijkt uitgespeeld. Michel BrandsiM® Jantina RusscW Bruno Santanera is vooral bekend als de bedenker van de controversiële Biosta bil, het hangertje dat de dra ger gezondheid moet schen ken. Van hem komt echter ook de Steen der Wijzen en het par fum Eau de Symbol. In het Groningse dorp Godlinze, waar hij zich in 1970 vestigde, zijn de meningen over hem ver deeld. Hoe dan ook: nu er een plotseling einde is gekomen aan het Nederlandse succes van de Biostabil, moet de Duit se markt worden veroverd. Dat moet wat geweest zijn, toen Bruno Santanera in 1970 zijn opwachting maakte in Godlinze. Zo iets hadden ze nog niet eerder gezien in het driehonderd zielen tellende wierdendorp onder de rook van Delf zijl. Een knappe lange Italiaan, strak in het pak, met een voormalige miss Holland aan zijn zijde. Santanera, die destijds in Amster dam woonde, hoorde over het nietige Godlinze van een kennis die er onder gedoken had gezeten. Een onzichtba re hand leidde hem vervolgens naar het enige Nederlandse dorp waarvan de naam met God begint. De flam- boyante Italiaan, die in de goddelijke voorzienigheid gelooft, wist dat hij werd gestuurd om de verarmde bevol king te helpen. Dat deed hij dan ook. Hij liet zelfs wc's installeren bij gezinnen die slechts een huuske hadden. Niet ie dereen was daar blij mee, herinnert Ina Sterenberg zich. Zij werkte in de jaren zeventig voor Santanera. „Bru no heeft goede dingen gedaan voor het dorp. Santanera bracht leven in de brouwe rij maar hij was ook omstreden, weet Piet Bakker. Als journalist van de Winschoter Courant publiceerde hij in 1973 een boek over Santanera: 'Mijn strijd in Godlinze. „Bruno deed van alles, maar zijn initiatieven kwa men niet altijd van de grond. Groots denken in een klein dorp, dat is vaak zijn struikelblok geweest. "Santanera staat te boek als een harte lijke man, tótdat het over zaken gaat. Niet dat hij oneerlijk is, benadruk ken zijn zakenrelaties, maar ze vin den hem wel een manipulator. Bruno Santanera, de gewiekste za kenman, de harde werker, de man die alles aanpakt. Moeilijk te peilen. Ongeduldig, intelligent, creatief en begiftigd met een grote overredings kracht. Santanera is volgens zijn om geving ook de man van het grote ego. Hi] is ij del, houdt van show en creëert zijn eigen publiek. Hij wordt geprezen als een charmante en royale gastheer die van een wijntje houdt en de fijnste gerechten serveert, maar het moet wel allemaal op zijn ma nier. Santanera wordt beschouwd als een traditionele Italiaanse familieman, een Godfather zelfs, maar wel eentje met twee'kanten. Een voormalig werknemer zegt in 1972 in Vrij Ne derland: „Hij is het prototype van de schizofreen. Hij zal zijn vrouw zon der gewetenswroeging slaan, maar hij is wél de allerbeste en allerliefste huisvader die je je kunt voorstellen." De kinderen zijn volwassen, maar nog steeds wonen ze pal naast hun ouders aan de Hoofdweg in Godlinze, op de oudste zoon na. Die woont tien kilometer verderop. Het is vooral Santanera's echtgenote Ina die het gezin bij elkaar heeft gehouden, zeg gen vrienden van de familie. Ina, de stille kracht achter de schermen, de vrouw die Bruno in het gareel houdt. Ina, de warme en zorgzame spil van het gezin. Over haar zul je geen kwaad woord horen in Godlinze, evenmin als over de kinderen. Makkelijk hadden ze het vroeger niet, weten de mensen. Zakelijk ge zien waren er bijna evenveel tegensla gen als successen. „Ze hadden niks", zegt een dorpeling. „Ik vond het zie lig. De kinderen hadden niet eens een eigen kamertje, en een keuken was er ook niet. Ze aten in de keuken van het restaurant." Feest Bijna al het geld ging op aan de ar tiesten die Santanera naar Godlinze haalde. Rob de Nijs, Freddie Beek, .het waren niet de minste namen die schitterden op de affiches van Bru no's partycentrum. Elk weekeinde was het feest aan de Hoofdweg. Het dorp barstte bijkans uit zijn voe gen,overal stonden auto's. Dan waren er nog de touringcars vol toeristen die de beeldentuin van 'De Marmerkoning' kwamen bekijken. „Hij was zijn tijd ver vooruit", zegt een oude vriendin. „Een Italiaan die in Groningen een beeldentuin begon. Nu zijn zulke tuinen normaal, maar in die tijd begrepen de Groningers er niets van." Santanera maakte met zijn zuidelij ke flair iets van Godlinze. Hij haalde luxe sportwagens naar het dorp, liet een toeristentreintje rond de kerk rij den. organiseerde feesten, bracht werkgelegenheid. Na die roerige be ginjaren werd het iets rustiger. Eigen lijk wilde hij naar Zuid-Amerika om de armen te helpen, maar dat kwam er niet van. Hij bleef hangen in het dorp, en samen met zijn kinderen breidde hij zijn zakelijke imperium verder uit. Die kinderen runnen inmiddels het grootste deel van de familiebusiness, maar hun vader leidt nog steeds de handel in heilzame stenen en minera len. „Bruno is heel spiritueel inge steld", zeggen de mensen die hem goed kennen. „Hij heeft veel ver stand van gesteenten en mineralen, en hij gelooft echt in hun genees krachtige werking. "Hij heeft hij zijn mineralenhandel ondergebracht in een bedrijf met de quasi medische naam Magnetic Fields Research Medi cal Centre New York-To- kyo-Zürich-Nederland. Hier ver koopt hij ook de magnetobron, een apparaat dat water magnetiseert. Of het werkt? De voetballers van v.v. Godlinze die dit water dronken, wer den kampioen. En dan is er uiteraard nog de Biosta- Bruno Cesare Ortelio Santanera werd op 15 maart 1937 geboren in de Italiaanse stad Turijn. Rond zijn twintigste trekt hij 'de wijde wereld in'. Hij vestigt zich (1960) in Nederland, werkt een tijd je bij autobedrijven en begint een carrosseriebedrijf in Amster dam-Noord. In 1970 komt Santanera naar Godlinze. Hij wil een car rosseriebedrijf beginnen, maar vindt onvoldoende geschoold perso neel. Dan richt hij een bedrijf in marmer en natuursteen op. Het zit niet mee. Het wantrouwen in het dorp groeit en Santanera heeft moeite geld te vergaren om zijn marmerbedrijf op te bouwen. Het imperium wordt desondanks uitgebouwd met een horecabedrijf en een verkoopruimte voor Italiaanse souvenirs. De media zijn hevig geïnteresseerd in Santanera. Door alle publiciteit komen steeds meer toeristen naar Godlinze, in 1972 bezoeken 170.142 mensen het dorp. In 1978 begint hij met de verkoop van mineralen en vijf jaar later presenteert Santanera de Steen der Wijzen. Een geneeskrach tige steen, die hij zelf heeft ontwikkeld en die er voor zorgt dat het lichaam 'klaar is voor de heilzame werking van mineralen en edel- stenen'.Vervolgens komt Santanera met de magnetobron; het water uit de magnetobron zou mensen behoeden voor allerlei kwalen en pijnen verlichten, Aan het eind van de jaren negentig introduceren Santanera en zijn zoon Robert een nieuwe parfumlijn: Eau de Sym bol. Geurtjes gekoppeld aan sterrenbeelden. Een wereldprimeur vol gens Santanera, die rekent op de verkoop van miljoenen flaconne tjes. De parfumlijn wordt geen succes. De Biostabil werd dat wel. De 'wonderhanger' werd een hit en bracht miljoenen euro's in het laatje. Tot het consumentenprogramma Radar ernstige twijfels uit te aan de helende werking van het kettinkje en de Biostabil gering schattend afdeed als een 'goedkoop sieraad met een simpel magneer- tje'. Deze week kondigde de advocaat van Santanera aan dat hij Ra dar voor de rechter zal dagen. Bruno Santanera is vooral bekend als de bedenker van de controversiële Biostabil, het hangertje dat de drager gezondheid moet schenken. foto Jan Zeeman/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24