24, De godfather van Godlinze 25 Angst in het hospitaal 27 Ervaringen van een importbruidje Biografie Max Velthuijs, geboren op 22 mei 1923 in Den Haag, twee zoons uit twee huwelijken. Hij woont samen met zijn zoon Viktor (18) in Den Haag. Opleiding: Academie voor Beeldende Kunsten in Arnhem (door de oorlog niet afgemaakt). Werk: werkte als grafisch ontwerper voor bedrijven, gaf een aantal jaren les aan de kunstacademie in Den Haag en maakt sinds 1972 prentenboeken. Klein Mannetje, De beer en het varkentje, De eend en de vos, waren voorlopers van Kikker, waarmee hij sinds 1989 fu rore maakt. In totaal zijn twaalf Kikkerboeken verschenen, een der tiende is in de maak. In miljoenen huizen ligt Kikker, de boeken zijn in 27 talen vertaald. som vastgesteld die ik in tien jaar af betaal. Ik had nog in hoger beroep kunnen gaan, maar ik was murw. Het is echt een bevrijding dat het over is. Ik wil niet met wraakgevoelens verder leven. Ik probeer het af te sluiten." Op de boekenbeurs in Bologna vorige maand kon hij weer blij zijn. Nooit ge dacht dat hij uit 27 genomineerden zou worden verkozen tot winnaar van de Hans Christian Andersenprijs, 'de Nobelprijs' onder de illustratoren van jeugdliteratuur. Eén keer eerder heeft een Nederlander de Andersenprijs voor schrijvers gewonnen. Dat over kwam Annie M.G. Schmidt in 1988. Met zijn linkerhand nam Velthuijs de felicitaties in ontvangst. Zijn rechter hand was paars en gezwollen van een val op de luchthaven en zit nog altijd in het gips. De jury noemt Velthuijs 'een briljant verhalenverteller' die Max Velthuijs moet worden geëerd voor zijn 'levens lange toewijding aan de kinderlitera tuur'. Zijn boeken, waarvan er enkele miljoe nen zijn verkocht en die in 27 talen zijn verschenen, worden omschreven als 'juweeltjes van verbeelding en tekst'. Ze werden eerder bekroond met gouden penselen, zilveren en gou den griffels, Vlag en Wimpel en de E. du Perronprijs. „Prachtig, maar het gaat me niet om prijzen. Het gaat er om dat er iets in m'n hoofd zit dat ik zo zuiver mogelijk wil overbrengen en waarvan kinderen en ouderen genie ten." Een nieuw Kikkerverhaal ligt al klaar in schetsen. Het duurt nog wel een half jaar voordat het in de winkel ligt. Het gaat over 'iets met de natuur'. „Als me een idee voor een verhaal in valt, dan zie ik de beelden en de tekst tegelijk, van het begin tot het einde. Ik krijg heel veel invallen, slechts een enkele deugt, die werk ik echt uit. Mijn uitgever komt hier regelmatig en dan snuffelt ze in laden en zo op zoek naar schetsen. Uiteindelijk bepaal ik." „Ik voel me meer tekenaar dan schrijver. De tekst is zo klaar. Teke nen is het grote gevecht. Een teke ning, daar moet je helemaal doorheen. Soms ben ik dagen bezig met één teke ning. Omdat ik werk met penselen en een speciale verfsoort, heb ik de moge lijkheid om er steeds weer overheen te gaan." Oorlog „Het valt niet mee om steeds een nieuw verhaal te verzinnen. Ik ben vaak bang dat de bron is opgedroogd. Kikker is beperkt. Ik heb een soort ge meenschap gecreëerd, waarin zich kleine dingen uit het leven afspelen. Als ik daarbij de maatschappij inscha kel, dan past het niet. Zo zou ik graag over oorlog willen schrijven. Oorlog houdt me heel erg bezig. Dat soldaten nog steeds zingend in vrachtwagens naar het front gaan. Ik kan er geen vorm voor vinden. Ik heb er ook geen verklaring voor." De wereld van Kikker is klein en over zichtelijk. De prenten van landschap pen en hutjes met theepotten en bloe men op tafel, ademen een sfeer uit van vrijheid en geborgenheid. Altijd dra gen de dierenverhalen een deugd uit, behulpzaamheid, spaarzaamheid, te vredenheid, zorgzaamheid, nederig heid, eerlijkheid. „Dat moralistische leg ik er niet in, dat gebeurt vanzelf, maar achteraf hoop ik wel dat het invloed zal heb ben op kinderen. Kikker en het vogel tje is ook nooit bedoeld om kinderen te leren omgaan met de dood, maar zo wordt het wel gebruikt. Ik wilde ge woon een verhaal schrijven over Kik ker die een dood vogeltje vindt. Nu wordt het verhaal regelmatig voorgele zen op begrafenissen. Dat verbaast me." Zijn favoriete Kikkerboek is zijn eer ste, Kikker is verliefd uit 1989. Het gaat eigenlijk over hemzelf. „Als jon geman was ik om de haverklap ver liefd, maar ik wist nooit hoe ik het factie bijlagen: 0113-315680 •wvv.pzc.nl Email:redactie@ pzc.nl totbus 31,4460 AA Goes Mvertentie-exploitatie: w en Midden-Zeeland: 0113-315520; is-Vlaanderen: 0114-372770; iaal: 020-4562500, erdag 15 mei 2004 Max Velthuijs, de geestelijke vader van Kikker: ..Tekenen is het grote gevecht." fond van het atelier is het kleurloos, sober en saai. „Ik droom dikwijls van een huis. Nou ja, huis. Het is meestal een oude schuur temidden van een ver wilderde omgeving in de stad. Mijn huizen wens is een onmogelijkheid." De kleurrijke verhalen zitten in zijn hoofd. Opnieuw, want ze zijn wegge weest. Zijn tweede scheiding vier jaar geleden maakte het leven lange tijd grijs en grauw. „Het is het ergste wat mij is overkomen. Bij alle andere te genslagen kon ik altijd nog doorwer ken, dat was mijn redding. Toen mijn vrouw wegging, was ik helemaal ge blokkeerd. Ik kon niet meer vrij teke nen of schilderen." Zelfs zijn schaak bord raakte hij niet meer aan. Het was dat zijn uitgever en lezers aandrongen op nieuwe Kikkerverha- len, anders was er de afgelopen jaren geen boek verschenen. Kikker zoekt een vriendje en Kikker is bedroefd, zijn geen toevallige titels. „Alles wat je maakt komt uit jezelf. Het eerste gaf toch een soort troost. Het tweede was ook om de zaak af te sluiten." Hij drukt een peuk uit in een volle as bak. „Ik schreef wel veel in die tijd. Brieven aan haar en haar nieuwe vriend. Door de dingen op te schrij ven, probeerde ik de gebeurtenissen te ordenen, een verklaring te vinden, maar ik heb de brieven nooit ver stuurd." Het is niet de scheiding zelf die hem zo uit het veld sloeg, maar de plotselinge vijandelijkheid en heb zucht die hij zo veracht (lees het ver haal De olifant en de krokodil). „Mijn ex-vrouw is 24 jaar jonger. Ik heb al tijd voorspeld dat ze weg zou gaan als ik eenmaal oud was. Toen ze heel graag een kind wilde (daar hebben we lang over gepraat want ik was natuur lijk een oude vader), had ik het ge voel, dit is voor eeuwig." „Ze ging er vandoor met iemand die ik nog steeds niet heb gezien. Ik bleef achter met Viktor, onze zoon van toen 14, die voor mij koos'. Het alleen staand vaderschap bevalt me goed, ik deed toch al veel in de huishouding, koken en zo. In het begin leek de schei ding een kwestie van delen. Toen zei ze dat ze ook recht had op de originele tekeningen van Kikker en recht op een deel van de contracten. Haar advo caat eiste dat ik de tekeningen zou la ten taxeren, maar ik heb ze geschon ken aan het Kinderboekenmuseum, na mijn dood." Teleurstelling „Na 27 jaar van samenzijn heeft dit me echt verbijsterd. Het is een'grote teleurstelling dat het zo is gelopen. Kikker is van mij, zij heeft zich er nooit mee bemoeid, ze was niet eens trots op mijn werk... Misschien ben ik er zelf ook wel schuld aan. Misschien heb ik me teveel op m'n werk gestort en haar aan haar lot overgelaten." Na drie jaar van procederen was Vel thuijs vorig jaar moegestreden. „Ik wilde er van af zijn. Er is een afkoop foto Harmen de Jong/GPD Hij zegt: Ik heb altijd het idee ge had dat ik een zorgeloos leven had. Alles ging mij voor de wind. Als ik echter de biografie van Joke Lin- ders over mezelf lees, is mijn leven he lemaal niet zo gemakkelijk geweest. Het boek heeft als een soort therapie voor mij gewerkt. Ik moet toch beter opletten. Ik ben te goed van vertrou wen geweest in mensen. Dat vertrou wen is beschaamd. Zo ben ik: goedge lovig. Ook in mijn communistische tijd geloofde ik een betere wereld. Daar was ik heel naïef in. Zonder goedgelovigheid had ik Kikker niet kunnen maken." Onopvallende straat in het centrum van Den Haag. Oude en nieuwe stenen door elkaar. Velthuijs woont en werkt er.Als de zon schijnt, doet de tuin even denken aan de wanne wereld van Kikker. Onder het systeempla Tot zijn grote verwondering won hij onlangs de hoogste onderscheiding die een illustra tor van jeugdboeken zich kan wensen: de Hans Christian An dersenprijs. Max Velthuijs, schepper van Kikker: „Prach tig, maar het gaat me niet om prijzen. Het gaat erom dat er iets in m'n hoofd zit dat ik zo zuiver mogelijk wil overbren gen en waarvan kinderen en ouderen genieten." moest overbrengen." Geen enkel boek is in zijn ogen per fect. „Ik wacht nog steeds op hét boek. Dat is waarschijnlijk ook het einde, want dan kun je niet verder." Hij is 81 jaar, maar weet van geen op houden. „Ik voel me niet vrij om er mee te stoppen. De invloed van buiten is groot. Dan klopt m'n uitgever aan. dan weer krijg ik briefjes van scholen. Ik zou ook niet weten wat ik anders zou moeten doen. Tekenen is mijn le ven. En Kikker is een heel trouwe huisgenoot." Hij zou graag zien dat een van zijn zoons liet werk zou overnemen. „Mijn oudste zoon uit mijn eerste huwelijk is artistiek maar geen opvolger. De jongste kan goed tekenen maar wil iets met computers." Om te voorkomen dat na zijn dood de boel wordt verkwanseld door iedereen die meent recht te hebben op zijn gees teskind, heeft hij een stichting opge richt die alles beheert. „Alles is vastge legd. Ook de verfilming van Kikker. Er zijn veel gegadigden en die willen allemaal geld verdienen aan Kikker. Ken je de Disneyfilms van Winnie de Poeh? Dat is nu een voorbeeld van hoe het niet moet. Ze wijken veel te veel af van het oorspronkelijke verhaal. Ik wil dat niet. Het gaat die mensen ook helemaal niet om de inhoud van de film. De filmpjes brengen praktisch geen geld op. Ze willen allemaal 52 af leveringen zodat ze elke week een film pje kunnen brengen op de buis. Daar omheen weven ze een net van mer chandising. Je wil niet weten wat voor lelijks ze allemaal willen verkopen. Nou, zoveel verhaaltjes heb ik niet eens. Dan wordt Kikker uitgemolken tot het bot en is het klaar. Ik heb laten vastleggen dat er alleen filmpjes mo gen worden gemaakt op basis van wat ik heb bedacht." Echt vies van Kikkerhandel is hij niet. Aan de muur hangt een Kikkerklok, op tafel staat een Kikkeropbergdoosje en op de bank zitten Kikker en zijn vriendjes eend, haas en varkentje („ik ben ze allemaal een beetje"). Vorig jaar kon je voor de knuffels sparen bij Albert Heijn. „Daar kwam m'n agent mee aan. Zo leuk, ik kon er geen weer stand aan bieden." Het valt niet mee om Kikker een vrije, onbaatzuchtige Kikker te laten zijn. „Kikker is ge creëerd in onschuld, maar is een eigen leven gaan leiden. Kikker is geld. Ie dereen wil er iets mee. Ik moet vaak 'nee' zeggen. De musical zag ik eerst ook niet zitten, maar ze hebben me omgepraat in de periode dat het me al lemaal niet zoveel kon schelen. Ik vond de musical heel leuk en ontroe rend. Hij gaat eind dit jaar naar Broadway! Onvoorstelbaar toch?" Monique de Knegt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23