ichtgewichten lopen Spelen mis Fadiga moet zijn hart laten spreken PZC Goud voor geprikkelde Van den Hoogenband Onverwacht feest bij FC Den Bosch Athene ver weg voor Zuiderbaan Ockenburgh lijdt tweede nederlaag 1Spike Klopstra pakt brons op EK judo 19 Van Grunsven wint GP Drugsdealer Pantani opgepakt Van der Kooij weer op de fiets Derde etappezege Petacchi Ritwinst Zabel in Vredeskoers Keen in kwartfinale OKT Iware boete oor Ajax zaterdag 15 mei 2004 nrfjijs van Oosten £KAREST - Nynke Klop- „a, de judoka van wie het min- Lverd venvacht, behaalde op Leerste dag van de Europese mpioenschappen in Boeka- _<1 met een bronzen medaille |deklasse tot 48 kilo het beste jultaat. Voor de Nederlandse Joploeg was het gisteren in Jjn totaliteit een mindere dag. int Bryan van Dijk verspeelde n het einde van de kwalifica- eeks zijn olympische deelna mebewijs. opstra is een buitenbeentje in nationale judoselectie. Ze rft een opleidingsplaats in forensische psychiatrische iniek in Assen waar ze ge- Idsdelinquenten geestelijke lp biedt. ast dat zware beroep vult ze rest van haar leven in met ju- een sport waar ze 'knetter- ek van is. e noemt zichzelf met recht een atbloeier, want met haar 31 laris ze de nestrix van het Ne- ■rlandse judo. Pas sinds 1999 raait Klopstra - opgegroeid in nesland, woonachtig in Gro- - volop mee in de intema- ionale toernooien. Gestaag oekte ze progressie met op aar oude dag een bekroning iet een voor onmogelijk gehou den bronzen EK-medaille. En van ophouden wil Klopstra niet weten, ze heeft na de mislukte olympische missie de volgende Spelen over vier jaar in Beijing al in het vizier. Opmerkelijk, om dat het bestaan als judoka haar meer pijn dan vreugde geeft. Klopstra leeft op een streng dieet om voor de wedstrijden het gewicht van 48 kilo te halen. Haar medisch dossier van de laatste vijf jaren puilt uit: een gescheurde mediale band, een el leboogoperatie, een meniscus blessure en een afgescheurde bo- venarmspier. „Zolang het gaat en te combineren is, ga ik door." Rotlotingen Eenmaal fit zat het Klopstra het afgelopen jaar al niet mee. Ze klaagde over 'rotlotingen' tij dens de olympische kwalificatie toernooien. Bij een gebrek aan punten voor de Europese rang lijst moest ze haar doelstelling om zich te plaatsen voor de Olympische Spelen in Athene voortijdig loslaten. Klopstra: „En dan op de EK sta je er in eens. Ik dacht: 'zie je nou wel, ik kan meer'." Ze rekende in de finale van de herkansingsronde af met haar Angstgegner, de Belgische Ann Simons. In de strijd om het brons versloeg Klopstra de Rus sin Tatjana Bobalova. Ze was van onze sportredactie NÈORTEN-HARDENBERG - Anky van Grunsven heeft giste ren bij het concours hippique in de Duitse plaats Nörten-Har- denberg de Grand Prix de Dressage gewonnen. De Brabantse amazone, die onlangs al de wereldbeker verover de, kreeg voor haar proef met Krack C 1750 punten van de ju ry Daarmee bleef ze de Duitser Hubertus Schmidt (1711) en haar protégé Edward Gal (1699) duidelijk voor. ANP gisteren de enige Nederlandse judoka op het podium, al moe ten vandaag en morgen toppers als Mark Huizinga, Dennis van der Geest en Edith Bosch nog in actie komen. Minder vrolijk, maar uiterlijk bijna onaangedaan was de 23-ja- rige Bryan van Dijk. Hij ver kwanselde een grote kans zich te plaatsen voor de Olympische Spelen. Op de Europese rang lijst in de klasse tot 66 kilo stond de judoka van Theo Meijer op een veilige negende plaats. Maar na twee nederla gen zag Van Dijk gistermiddag zijn olympische droom vervlie gen. De Turk Bektas Demirel won de Europese titel en passeerde hem op de ranglijst. „Een maand ge leden dacht ik dat ik er al was", zei Van Dijk. „Dit wordt een lan ge vakantie. Ik was in vorm, maar het lukte niet om boven mezelf uit te stijgen." Tranen Dat deed Ruben Houkes (24) bijna wel. Uit schier kansloze positie leek hij zich in de klasse tot 60 kilo alsnog voor Athene te plaatsen, maar hij verloor de strijd om het brons van de Ar meen Arman Nazaryan. Met een medaille en de bonuspunten, zou hij wel naar de Spelen zijn gegaan. Ook Natasha van Gurp, 21 jaar en pas tweedejaars se nior, strandde toen haar gedach ten afdwaalden naar Grieken land. Ze verloor de halve finale en werd uiteindelijk vijfde waar na ze haar tranen de vrije loop liet. De bronzen medaille van Klop stra kwam als een aangename verrassing, maar in olympisch perspectief vallen de vier Neder landse lichtgewichtjudoka's te gen: niet een gaat naar Athene. Vier jaar geleden in Sydney wa ren dat er nog twee: Deborah Gravenstijn (-52) en Patrick van Kalken (-66). GPD Natasha van Gurp laat haar tranen de vrije loop, nadat ze de bronzen medaille judo in Boekarest. is misgelopen op het EK foto Robert Vos/ANP RIMINI - De Italiaanse politie heeft gisteren in de buurt van Rimini vier drugsdealers opgepakt. De politie gaat er van uit dat een van de vier Marco Pantani de dosis cocaï ne verkocht die leidde tot de dood van de wielrenner op 14 februari in een hotelkamer in Rimini. Pantani's dood schokte de wielerwereld. Na autopsie bleek dat de Itali aan stierf aan overdosis cocaïne. ANP/RTR LEIDERDORP - Vincent van der Kooij maakt maandag tijdens de kermiskoers in het Belgische Puivelde zijn ren tree in de wielerwereld. De 24-jarige renner van BankGi- roLoterij ontbrak lange tijd in het peloton als gevolg van de ziekte van Hodgkin (lymfeklierkanker) en een zwaar ongeval. Als de koers van maandag goed verloopt, doet Van der Kooij eind mei mee aan de Ronde van Luxem burg. „Ik zie deze koersen vooral als voorbereiding op een goed naseizoen. Als ik me nu richt op het team, kan ik over een paar maanden misschien weer zelf successen be halen." ANP VALMONTONE - Alessandro Petacchi domineert cle eer ste week van de Ronde van Italië. Gisteren behaalde de Italiaanse sprinter zijn derde dagzege. Hij versloeg aan het einde van de zesde rit, die over 163 kilometer van Spo- leto naar Valmontone ging, de Duitser Olaf Pollack in de massasprint. De leiderstrui blijft in bezit van de Italiaan Gilberto Simoni. ANP/RTR TEPLICE - De Duitser Erik Zabel heeft eindelijk zijn rit- zege in de Vredeskoers. De sprinter van Telekom was gis teren aan het einde van de zevende rit de sterkste in de massasprint. De etappe ging van het Poolse Szklarska Po- reba naar Teplice in Tsjechië. Voor Zabel, die cle Italiaan Massimo Giunti naar de tweede plaats verwees, was het zijn 187e overwinning in zijn loopbaan. De leiding in het algemeen klassement bleef in handen van de Italiaan Mi- chele Scarponi. ANP/DPA INNSBRUCK - Trinko Keen heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het Olympisch kwalificatietoernooi in Innsbruck. In de poule versloeg de 32-jarige Arnhemmer de Tsjech Thomas Pavelka met 4-1, waarna hij in de eer ste ronde van het hoofdtoernooi de Hongaar Ferenc Pazsy ook met 4-2 versloeg. Vandaag ontmoet Keen in elk geval de Sloveen Bojan Tokic. De dit jaar weinig succesvolle Keen had gisteren een pret tige loting. In Pavelka trof hij de enige speler die hij tij dens zijn mislukte olympische missie in Luxemburg (no vember vorig jaar) in het hoofdtoernooi met gemak ver sloeg. Met Pazsy rekende hij kortgeleden nog resoluut af in de Duitse competitie. Trinko Keen krijgt in Innsbruck de laatste kans om zich voor de Spelen te plaatsen. In de Oostenrijkse stad zijn slechts twee tickets te verdelen onder 43 spelers. Op pa pier is Keen desondanks kansrijk. Hij is in Innsbruck de hoogste genoteerde speler van de wereldranglijst. EIST - Geen drie punten in lindering, ook niet voorwaarde- jk. maar wel drie wedstrijden onder publiek en 30.000 euro wie. Dat is het vonnis van de NVB-tuchtconimissie naar inleiding van de ongeregeldhe- n die op 15 april op De Toe- omst uitbraken na het duel »ngAjax-Jong Feyenoord. «uitspraak is verrassend. Aan- ankelijk had de aanklager van KNVB een directe puntenaf- rekgeëist en een boete van vijf enduizend euro. Ajax ging te rn deze straf in beroep, omdat aanklager volgens de Amster- amse club voorbij was gegaan inde inspanningen van Ajacie- snom Feyenoorders te bescher- len voor Ajax-supporters die Et veld bestormden, onderdag kwam de zaak voor 1 Zeist, waarbij alle partijen «den gehoord over de gebeur den. De aanklager eiste een voorwaardelijke itenartrek en een boete van ntigduizend euro. De tucht- imissie heeft de eis van de mklager niet overgenomen, mar de straf vooral financieel Zwaard.Ajax kan aan de and van de motivatie, die nog igen op zich laat wach- j in beroep gaan tegen 't vonnis. isteren werd ook bekend dat bekerfinale tussen de belof- fiteams van Feyenoord en lax maandag achter gesloten •J^n op een geheime plek in herland wordt gespeeld. Tot ie maatregel heeft de KNVB be- Wen uit angst voor nieuwe on- ^geldheden tussen de suppor- rs van beide clubs. GPD door Cilya van der Kooy MADRID - Het tussendoortje in Madrid smaakte hem uiteinde lijk toch nog goed. Na zijn neder laag op de 100 meter vrij prolon geerde Pieter van den Hoogen band gisteren met overmacht zijn Europese titel op de dubbe le afstand. De overtuigende winst (1.47,05) gaf hem de beves tiging dat hij drie maanden voor de Olympische Spelen op sche ma ligt. „Ik ben geloof ik nog nooit zo blij geweest dat ik de kant zag. Zeker de laatste vijftig meter was een grote lijdensweg", zei Van den Hoogenband. „Ik voel de me gister echt een wrak. Maar ik weet dat het alleen maar goed is dat ik mijn lichaam op deze manier heb kun nen prikkelen. Je wordt ook niet zomaar olympisch kampioen. Met een zilveren en gouden plak is dit toch een heel mooi tussen- doortj e geworden Binnen het voor hem uitgestip pelde olympische traject vol deed Van den Hoogenband met zijn goede tijd op de 200 vrij pre cies aan de verwachtingen. In een periode waarin hij veel kilo meters maakt, moest dit ook zijn beste afstand zijn. „Ik was mij zorgen gaan maken als het niet zo was", zei coach Jacco Verhaeren. „De inhoud uit de training moest op de 200 goed tot zijn recht komen. Hij mist nu nog de power voor op de 100 vrij, maar daar gaan we pas in de laatste fase aan werken. We hebben onder wedstrijdspan ning dingen uitgetest waar we mee verder kunnen. Dat is het belangrijkste winstpunt van dit toernooi." In de laatste maan den, naar de Spelen zal alles in het teken staan van trainen. Van den Hoogenband maakt voor de verdediging van zijn olympische titels op de 100 en 200 vrij in juni alleen nog zijn opwachting op de Mare Nostrum Tour in het Franse Ca- net. Hij zwemt daar op de 400 vrij. Naast de gouden plak van Van den Hoogenband maakte de zes tienjarige Moniek Nijhuis een uitstekend debuut in de finale van cle 50 meter school. Met een vierde plaats eindigde de scho liere uit Overdinkel net buiten de medailles. Bovendien scherp te ze met een tijd van 32,09 het Nederlands record aan. Deze tijd was sinds de WK vorig jaar in Barcelona met 32,14 in han den van Madeion Baans, die met 32,42 als zevende eindigde. Marleen Veldhuis wil vandaag in de finale van de 200 vrij nog een extra startbewijs voor Athe ne af te dwingen. De kwalifica tie-eis voor dit nummer staat op 2.00,07. De winnares van EK-zil- ver op de 100 en 4x100 vrij ging gisteren met 2.01,78 als achtste en laatste naar eindstrijd. Veld huis mag in Athene al starten op de 50 en 100 vrij. ANP van onze sportredactie DEN BOSCH - FC Den Bosch keert na twee jaar afwezigheid terug in de eredivisie. De ploeg won gisteravond nipt (3-2) van Veendam. De Brabanders bogen in de slotfase een achterstand van 1-2 om in een zege. Koploper Excelsior speelde'ge lijk bij Helmond Sport (1-1). Daardoor 'eindigden FC Den Bosch en Excelsior in de eerste divisie met een gelijk puntenaan- tal (74). De Bosschenaren zijn kampioen op basis van het bete re doelsaldo (plus 37 tegen plus 31). Excelsior gaat de nacompe- titie in. FC Den Bosch degradeerde in 2002 uit de eredivisie via de na- competitie. De ploeg was daar door de zestiende plaats in de competitie toe veroordeeld. Des tijds verkeerde de club in grote financiële nood. Gisteravond kwam de ploeg van Gert Kruys achter met 0-1 en 1-2. In het laatste kwartier scoorden Une- ken en Powel de 2-2 en de 3-2 voor Den Bosch. De ontgoocheling bij Excelsior was enorm na het gelijke spel bij Helmond Sport. Schulp maakte na rust 1-0 voor de Hel- monders, waarna Kalou .vlak voor tijd de gelijkmaker liet aan tekenen. Nacompetitie. Indeling Groep A: Nr. 16 eredivisie, Spnrta, Helmond SportVW Venlo. Groep B: Nr. 17 eredivisie. Excelsior, Heracles, De Graafschap. De nacompetitie begint woensdag. PWee maanden moet hij nog afwach- len, maar dat moet voor Khalilou '8a inmiddels geen probleem meer ,rajcn. Het geduld van de Senegalees «rdhet afgelopen seizoen al nadruk- Jk °P de Proef gesteld, nadat bij in overgang van Auxerre naar Inter- nona,e harlritmestoomissen werden |1ckt, Afgelopen woensdag werd de sbenige aanvaller met succes geope- 1'd en,nu rest nog slechts één vraag: r' mj ooit nog terug op de velden? le«K een paar jaar geleden allemaal t aP te kunnen voor Khalilou Fadi- gewezen aanvaller van Club 'Lommei en Club Brugge beland- ln bij het Franse Auxerre en groeide onder de vleugels van trainer Guy Roux uit tot een bepalende speler. Op het WK in Japan en Zuid-Korea stond Fadiga weliswaar in de schaduw van sterspeler El-Hadji Diouf, maar de nummer tien had een groot aandeel in het bereiken van de kwartfinales. Daar in werd Senegal uitgeschakeld door Turkije, het land had echter z'n visite kaartje afgegeven. Een nieuw seizoen bij Auxerre volgde, maar na 34 wedstrijden werd hij alsnog weggekocht door Inter. Zijn eerste wed strijd voor de club uit Milaan moet Fa diga nog spelen en het is de vraag of dat ook daadwerkelijk gaat gebeuren. Een blik op de berichtgeving van afge lopen jaar maakt duidelijk dat Fadiga bijna gek moet zijn geworden van de berichten die de wereld in werden ge gooid. Eerst zou het om een virus gaan en was een debuut dichtbij, vervolgens bleek dat niet te kloppen en moest Fadi ga acht maanden rust houden. Toch mocht de Afrikaan in januari weer gaan trainen, alsof er niets aan de hand was. De laatste weken moest hij echter verstek laten gaan en dinsdag volgde de opname in het Onze-Lic- ve-Vrouw Ziekenhuis van Aalst. De hartspier werd een dag later door een specialist geneutraliseerd en dus lijkt Fadiga de zwartste bladzijde uit zijn leven eindelijk om te kunnen slaan. Toch moet de aanvaller de afgelopen maanden wel eens aan Marc-Vivien Foé of Miklós Fehér hebben gedacht. De aanvoerder van Kameroen en de spits van Benfica stierven in het afgelo pen jaar in het harnas door een hartstil stand. Dat is Fadiga gelukkig bespaard gebleven, evenals een andere (ex-)spe- Ier van Inter. Bij Nwankwo Kanu werd enkele jaren terug na zijn overgang van Ajax naar Inter óók een hartafwijking geconstan- teerd. De Nigeriaan had met zijn land in Atlanta olympisch goud veroverd en moest niet veel later onder het mes. Ka nu w erd in Amerika geopereerd en keer de sterk terug, maar kwijnt nu alweer door Koen de Vries GOES - Athene is ver weg voor zeilster Klaartje Zuiderbaan uit Terneuzen. Op de voorlaatste dag van het WK Yngling in San tander viel ze met haar teamge noten Janneke Hin en Hanne Buis terug van de derde naar de zevende plaats in het algemeen klassement en zag ze de achter stand op het concurrerende Ne derlandse team voor de Olympi sche Spelen groter worden. Het trio Zuiderbaan/Hin/Buis eindigde in de drie races die gis teren werden gevaren op respec tievelijk de 22e, He en 25e plaats. Dat was niet genoeg om de plaats in de topdrie van het klassement te behouden. De be manning van de andere Neder landse boot, Annalies Thies, An- nemieke Bes en Petronella de Jong, finishte gisteren als 9e, 30e en 16e. Daarmee zakte de ploeg van de eerste naar de der de plaats. Vandaag wordt de tiende en te vens laatste race gevaren. Hele maal kansloos is Zuiderbaan nog niet. De verschillen in de top van het klassement zijn erg klein. Een Deens trio heeft de leiding met 76 straf punten, een team uit de VS staat tweede met 77 en Thies/Bes/De Jong staat derde met 79. De ploeg van Zui derbaan heeft 91 strafpunten. Het' verschil van veertien pun ten is in één race te overbrug gen. Maar dat is niet genoeg. Er moet tevens een gaatje worden geslagen, omdat Zuiderbaan al leen naar de spelen mag wan neer de andere Nederlandse ploeg in het eindklassement mi nimaal twee plaatsen achterop komt. Dat zijn de afspraken van het watersportverbond met NOCNSF. Inmiddels is wel een olympisch ticket voor een Nederlandse ploeg veroverd in Santander. Zes teams maakten nog jacht op vier startbewijzen en de ploegen van Canada, Japan, Noorwegen en Zweden hebben inmiddels een straatlengte achterstand op het beste Nederlandse trio. Klaartje Zuiderbaan bleef giste ren optimistisch. ,,Het resultaat van de eerste race van het WK is voldoende. Toen werden wij ze vende en zij 28e. Maar we heb ben het natuurlijk niet meer in eigen hand." FC Den Bosch-trainer Gert Kruys is uitzinning van vreugde nadat bekend is geworden dat zijn ploeg op de laatste speeldag de titel heeft gepakt. foto ANP een paar jaar weg op de bank van Ar senal. En daar kan Khalilou Fadiga een wijze les uit trekken. Want Kanu had zijn doelpunten en ongekende sleepbe- weging natuurlijk al lang wekelijks bij een iets minder grote club dan Arsenal moeten vertonen. Voor Fadiga geldt hetzelfde. Als hij weer in slaat is om te voetballen, is het de vraag of dat bij In- ter moet gebeuren. De concurrentie is groot en dan kun je je soepele heupbe wegingen beter bij een andere club la ten zien. Het klinkt wellicht een beetje vreemd, maar Khalilou Fadiga moet ge woon één ding doen. Hij moet zijn hart laten spreken. Barry van der Hooft door Joop van den Oudenhoven WAALWIJK - Het was na de wedstrijd van donderdag al dui delijk dat Dclta/Ockenburgh geen finaleplaats zou behalen in de play-offs. Na de return van gisteravond was het helemaal ze ker. Het werd in Waalwijk 6-2. De standen 8-0 en 6-2 lijken ver nietigend. Ze geven echter niet de zwakte van Ockenburgh weer, maar de buitenaardse kracht van de toekomstige kam pioen. Want dat Crystal Kelly de landstitel gaat behalen, lijkt zo goed als,zeker. Wanneer Henk Habraken 1.428 (donderdag) en 1.792 (gisteren) speelt en toch kansloos verliest, illustreert dat alleen de buiten gewone kwaliteit van tegenstan der Raymond Ceulemans. De oude meester had aan 26 beur ten genoeg om te finishen. Ha- braken bleef op 44 staan. Jean Paul de Bruijn was met 1.500 gisteren beter op dreef dan don derdag, maar het was niet goed genoeg. Opnieuw was Frans van Kuyk superieur. Met series van 14, 12 en 8 was geen kruid tegen hem gewassen. In 24 beurten maakte hij een eind aan de partij. Ook Roland Forthomme trof een te genstander die in de winning mood verkeerde. Frédéric Caudron, in Goes met 3.333 als moyenne al onbereikbaar, had in Waalwijk het geluk aan zijn zijde, Bij 46-48 voor Forthomme miste hij het 49e punt op een haar na en Caudron maakt het karwei prompt af: 50-48 na 35 beurten. Martin Spoormans mocht nog de eer redden voor zijn team door Raimond Burgman een ne derlaag toe te brengen: 40-50 na 45 beurten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19