Geen vast peil voor Veerse Meer PZC Ververskoker in Zandkreekdam gebruiksklaar Zaterdag 22 mei Open huis route... m S" "-^4^ Wisselende prognoses voor zomerseizoen 15 Van Heukelom zou imago Zeeland hebben geschaad Provinciale Staten wil resultaten ververskoker Zandkreekdam afwachten Poolse plukkers gemakkelijker aan de slag toJ*lJA|2JV| f HiMeTSlMAAHmcT. WfiJtALmSuWPii;!^ tyk We nieuwe STat&rrtH *mcn CÓK£7£N, M fOBM IkMW merT&iT De'uicy MeR0?M0iZ<' vojMeec&t ws oeMUfesse vu omveer JTikkW m wrMowimum/ë Werk in havens neemt weer toe Geldgebrek bij rampenbestrijding Provincie uit kritiek op Delta Boete voor opsteken middelvinger Provincie komt burger tegemoet met inpassing van N57 in omgeving Koren zingen voor wezen in Roemenië zaterdag 15 mei 2004 jA^Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeerde 0, van Heukelom heeft met één spraakmakende actie de moeiza me inspanningen van de imago campagne 'Welkom in Zeeland' wCer tenietgedaan. It zijn weigering een prijs uit ie reiken voor een foto van twee zoenende mannen, heeft de SGP'er volgens H. Smits van Zeeuws Belang juist het beeld bevestigd waar Zeeland zo graag vanaf wil: dat van de Zeeuw als kerkelijke, conserva tieve, ouderwetse man. Van Heukelom was gisteren niet aanwezig bij de Statenvergade ring. Ilij was bij het huwelijk van zijn zoon. Daarom was afge sproken niet inhoudelijk op de kwestie in te gaan. Toch wilde Smits de affaire niet onbespro ken laten. Zij vroeg zich af wel ke schade de SGP-gcdeputeerde met zijn optreden heeft toege bracht aan de imagocampagne. Die beoogt het beeld dat niet-Zeeuwen hebben van 'de Zeeuw' iets bij te stellen van ouderwets, kerkelijk, conserva tief naar jong en modern. Maar nu heeft hij dat oude stigma juist weer bevestigd, stelde Smits. Gedeputeerde H. van Waveren deelde die kritiek niet. Volgens de CDA'er bestaat geen enkel verband tussen het optreden van zijn collega-gedeputeerde en de imagocampagne. Het doel van die campagne is trouwens niet om het beeld dat buiten staanders van Zeeuwen hebben, bij te stellen, maar om jonge mensen en gezinnen naar Zee land te trekken, doceerde Van Waveren. Het is in elk geval wel één van de achterliggende doe len, reageerde Smits. Maar dat wil nog niet zeggen dat bepaal de opvattingen niet meer geuit zouden mogen worden, merkte Van Waveren op. De discussie over het optreden van Van Heukelom als juryvoor zitter bij een fotowedstrijd over vrijheid, en over de grenzen van de vrijheid van meningsuiting, godsdienst en discriminatie, wordt in de volgende vergade ring van Provinciale Staten ge voerd. Dan is Van Heukelom weer aanwezig om zich te verde digen. rinor Rinus Antonisse MIDDELBURG - Een meerder heid van Provinciale Staten sloopt de belangrijkste pijler van het plan voor herinrichting van het Veerse Meergebied. Er mag voorlopig geen vast water peil komen. Eerst maar eens een aantal jaren afwachten welke verbetering de nieuwe ververs koker in de Zandkreekdam voor de waterkwaliteit oplevert. CDA. VVD, SGP, Partij voor Zeeland en Zeeuws Belang leg den dit gisteren in de Staten ver- gadenng per motie vast. Kern punt: een vast peil heeft zeer ne gatieve gevolgen voor de land bouw, met name op de buiten dijkse gronden. De partijen vin den dat het huidige wisselende zomer- en wirrterpeil gehand haafd moet blijven. Ondanks verregaande toezeggin gen - eerst een heel zorgvuldig onderzoek, een milieu-effectrap portage (mer), compensatie voor de landbouw - kon gedeputeer de M. Kramer (PvdA, natuur en water) een gevoelige nederlaag van het dagelijks provinciebe stuur niet keren. Met name de CDA-er E. Wijffels verhulde zijn wantrouwen niet. Wel kreeg Kramer toestemming om met Rijkswaterstaat onderzoek ledoen naar gevolgen en kosten van een vast waterpeil. Een motie van D66 en Groen- Links waarin zo snel mogelijke invoering van een vast peil werd bepleit, kreeg alleen steun van de SP. Wel werd Statenbreed een motie van SGP-er J. Adriaanse aangenomen, die aan- DEN HAAG - De land- en tuin bouw mag na een korte procedu re seizoenarbeiders uit Polen en andere nieuwe Europese lidsta ten tewerkstellen. Het kabinet heeft dit gisteren be sloten, nadat de Tweede Kamer hierover eerder een motie had aangenomen. De sector moet wel aan één extra eis voldoen. Zij moet eerst nog afspraken ma ken met het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), het vroegere arbeidsbureau, om meer Neder landse werkzoekenden aan werk te helpen, De nieuwe reger ling is een uitkomst voor onder meer de Zeeuwse fruitteelt. Werkvergunningen worden al leen voor seizoenarbeid gegeven en hooguit voor twee maanden. geeft dat uiterste behoedzaam heid betracht moet worden met ontwikkelingen in de driehoek Middelburg-Veere- Arnemuiden (recreatie, Middelburg'-aan-het- Veerse Meer). Dit vanwege de grote landschappelijke, cultuur historische en archeologische waarden. Wijffels en WD-er J. Maris stel den dat de ververskoker in de Zandkreekdam waarschijnlijk voldoende is om de kwaliteit van water en natuur hoog te hou den. Een vast peil achtten zij, in elk geval voorlopig, daarom overbodig. Gedeputeerde Kramer beklem toonde dat een vast peil om veel méér redenen dan waterkwali teit broodnodig is: langer ge bruik recreatievoorzieningen, voorkomen jaarlijkse 'ecoschok' waardoor veel planten en dieren sterven, tegengaan van verdro ging en verbetering van de alge mene kwaliteit van het Veerse Meergebied. Hij zei dat de nade len voor de landbouw eerst wor den aangepakt voordat er een vast peil komt. J. van Ginkel (ChristenUnie) merkte op dat het beter is de landbouw direct duidelijkheid te bieden, in plaats van een peil- besluit op de lange baan te schuiven. E. Kerckhaert (PvdA) constateerde dat geen vast peil invoeren, afbreuk doet aan de ambitie van het herinrichtings plan. Hij pleitte voor het open baar houden van de randen van het Veerse Meer. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA, economie) liet weten dat het plan van de gemeente Noord-Be veland voor de havenomgeving van Kamperland wat hem be treft ingepast mag worden in de gebiedsvisie Rondom hét Veerse Meer. Hij deelde mee dat een re creatieve ontwikkeling op de ei landen uitermate sober moet zijn. Rood laten betalen voor groen (ofwel bij uitbreiding be bouwing zorgen voor uitbrei ding natuur en landschap) is uit gangspunt, aldus De Kok. De mate waarin dat moet, wordt van plan tot plan bekeken. De waterkwaliteit van het Veerse Meer wordt binnenkort verbeterd, door een ververskoker bij de Zandkreekdam. Een vast waterpeil wil de provincie nog even uitstellen, tot de resultaten van de ververskoker bekend zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen KATSEVEER - De verversko ker in de Zandkreekdam is klaar. Rijkswaterstaat gaat de komende weken het brakke wa ter in het Veerse Meer geleide lijk verversen door er zout, zuur stofrijk Oosterscheldewater in te laten. Het tempo waarin dat gebeurt is voor een belangrijk deel afhankelijk van de afrege ling van het computerprogram ma dat de schuif in de koker be stuurt. Bij de ingebruikname van de (Advertentie) MEER INFO? kijk op www.sinke.nl |«SI MEER DAN 50 PANDEN zonder afspraak te bezichtigen! Vestigingen in Bergen op Zoom, Goes, Middelburg Vlissingen, Zierikzee wwwsinlccnl WONING MAKELAARDIJ BEDRIJFSONROERENDGOED FINANCIERING ASSURANTIËN TAXATIES VASTGOEOM AKA6EUEN? ververskoker gaat het er niet al leen om het Veerse Meer gezon der te maken door brak water af te voeren en zout water binnen te laten stromen. Met de schuif moet ook het waterpeil worden beheerst. H. Jager van de dienst- kring Deltakust van Rijkswater staat, die de koker gaat behe ren: „We moeten van begin af aan zien te voorkomen dat ster ke schommelingen in het peil op treden. We hebben gemerkt uit reacties van mensen die aan het Veerse Meer wonen, dat daar enige bezorgdheid over bestaat. Ik kan me die bezorgdheid Wel voorstellen, want als het peil en kele decimeters hoger komt, gaat hier en daar wateroverlast in kelders ontstaan. De ervaringen met de Brouwers- sluis geven Jager reden tot opti misme. Dit doorlaatmiddel in de Brouwersdam om het Grevelin- genmeer van vers Noordzeewa ter te voorzien, wordt sinds en kele jaren door een computer be stuurd. Jager: „Nu hebben we er een veel strakker peil dan vroe ger." Oosterschelde Voor de handhaving van het peil op het Veerse Meer krijgt de computer die de schuif in de ver verskoker kan openen of slui ten, gegevens over de water stand in het Veerse Meer en in de Oosterschelde en over wind kracht en -richting. Het peilbesluit dat voor het Veerse Meer van kracht is, blijft ongewijzigd: NAP in de zomer en NAP -70 cm in de winter. Pro jectmanager D. de Kramer ver telt dat in de praktijk zal wor den aangestuurd op een zomer- peil van NAP -5 cm. Dat komt precies overeen met het peil dat de afgelopen jaren in de prak tijk is gerealiseerd. De aannemer levert de ververs koker volgende week op. De offi ciële ingebruikstelling door staatssecretaris Schulz van Hae- gen is op 23 juni. door Cees Maas TERNEUZEN - De zomer kijkt al om een hoekje, maar het is zeer de vraag of Zeeland ook een goed seizoen tegemoet gaat. De prognoses van het Bureau voor Toerisme Zeeland (BZT) in Middelburg zijn wisse lend. Campings doen het goed, maar met bungalows en hotels gaat het minder. Aan de voorboekingen te zien gaat het mo menteel niet goed met de bungalowsector in het algemeen. „De daling zet door als je de cijfers op de landelijke boekingscentrale in terpreteert naar Zeeland. En of het zomer seizoen deze ontwikkeling weet te keren, moeten we maar afwachten", zegt waarne mend-directeur Margot Tempelman van het BZT. Pasen was achteraf bekeken heel goed voor de hele toeristische sector, meldt Tempel man. De meimaand, daarentegen was rond uit slecht. Waar het echt goed mee gaat is met de gro te, betere campings in Zeeland. De verwach ting is kijkend naar de voorboekingen, dat de grotere campings een lucratief zomersei zoen tegemoet kunnen zien. Op zich zijn al le vooruitzichten een voortzetting van de trends zoals die zich vorig jaar al afteken den. De campings in Zeeland werden in 2003 al drukker (plus 9 procent) bezocht dan het jaar daarvoor. De omzetten stegen nave- COR DE JONGE ..on saw me seeireeeu saesio/e kpué- oewi<tel&<ix &eaALnen&i urrpe piv&se eUfcP&eLANDSH DUS WATUlAPST, wieneg seHHiTZÈLFf mei D'V/wiveêé" HsforWWlép Mj/y TERNEUZEN - De werkgelegenheid in de Nederlandse havengebieden neemt langzaam weer iets toe. Uit het jaar verslag van de Nederlandse Havenraad over 2003 valt op te maken dat de Nederlandse havens het voorbije jaar di rect werk opleveren voor net geen 144.000 mensen. Eind 2001 waren er dat nog 1500 minder. Het peil van 1996, toen ër nog ruim 147.400 arbeidsplaatsen in de havens te vergeven waren, wordt nog lang niet gehaald. De daling van het aantal havengebonden arbeidsplaatsen is het grootst in het Rijnmondgebied, waar er sinds 1996 vier duizend verdwenen zijn. In het Scheldebekkengebied (Vlissingen en Temeuzen) liep de werkgelegenheid in en om de havens tussen 1996 en 2003 terug tot 1882 arbeids plaatsen. De teruggang deed zich hoofdzakelijk voor uij de industriële bedrijven. In de sector logistiek kwamen er in dezelfde periode in de havens 3200 banen bij. MIDDELBURG - Zeeland krijgt te weinig geld voor ram penbestrijding. Het geld dat Zeeland van het Rijk ont vangt, wordt berekend op basis van het aantal inwoners. Volgens het provinciebestuur is dat veel te weinig om de werkelijke risico's het hoofd te bieden. De Statenfractie van GroenLinks heeft commissaris van de koningin W. van Gelder gisteren gevraagd extra geld los te weken bij de regering. Van Gelder, die Zeeland na Rotterdam-Rijn mond 'het tweede risicogebied van Nederland' noemt, zei dat hij dat al heeft geprobeerd. Hij weet zich ook verze kerd van de steun van de minister van Binnenlandse Za ken, maar nog niet van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Die houdt vooralsnog vast aan een ver deling naar inwonertal. Van Gelder gaat daarom met de steun van de Zeeuwse gemeenten proberen de VNG om te praten. MIDDELBURG - De provincie maakt zich als aandeel houder van Delta NV grote zorgen over de manier waarop het bedrijf de laatste tijd omgaat met zijn klanten. Tij dens de Statenvergadering die gisteren in Middelburg plaatsvond, klonk felle kritiek op vooral de communica tie van Delta. Volgens het provinciebestuur is die schade lijk voor het vertrouwen van de klanten in het bedrijf. De affaires rond de salarissen van de commissarissen, de ver keerde rekeningen en de te hoge voorschotten hebben het imago van Delta geen goed gedaan. De WD noemde het optreden naar aanleiding van die kwesties 'verontrus tend'. Gedeputeerde J. Suurmond, die de provincie in de aandeelhoudersvergadering van Delta vertegenwoordigt, deelde de kritiek. „Ik ben ook bezorgd over de ontwikke lingen. Er is heel veel op het conto van communicatie te schrijven. Die moet beter en ik zal dat bij Delta onder de aandacht brengen." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 28-jarige man uit Axel voor het beledigen van twee politiemannen veroordeeld tot 190 euro boete. De Axelaar stak 14 september vorig jaar in het uitgaanscentrum van Terneuzen zijn middelvinger op naar de agenten. Hij liet zijn afkeuring blijken over het optreden van de politie tegen een fietser. Rijkswaterstaat gaat het door laatmiddel al voor die datum ge bruiken. „We komen in een pe riode in het jaar waarin aanzien lijke temperatuurverschillen tus sen Veerse Meer en Oosterschel de kunnen ontstaan", legt De Kramer uit. „Wanneer die ver schillen groot zijn, kun je geen Oosterscheldewater inlaten in het Veerse Meer, want dan krijg je gelaagdheid in het water. Daarom willen we, zodra het computerprogramma is afgere geld, zo snel mogelijk beginnen met de verversing van het Veer se Meer. Anders lopen we het ri sico dat we tot na de zomer moe ten wachten." nant. De hotelsector noteerde in 2003 een lichte daling (min 3 procent) van het aantal gasten. Bungalowparken werden in 2003 nog redelijk bezet, maar dan wel door men sen die minder wensten te besteden dan de bezoekers van voorheen. De prognoses voor de hotelsector zijn wisse lend. Vanouds zijn de resultaten van hotels onderling in Zeeland zeer verschillend. Ze ker de helft van de Zeeuwse hotels wist vori ge zomer de bezettingsgraad te handhaven en een kwart deed het zelfs beter. Concurrerend voor het Zeeuwse toerisme zijn de steeds goedkoper worden bestemmin gen in het buitenland, de oostkust van Duits land die zich verder ontwikkelt, en het slech te niveau van de economie in Europa. door Maurits Sep MIDDELBURG - De vernieuw de Dammenroute mag het land schap van Walcheren niet aan tasten. Provinciale Staten wil len dat de nieuwe weg (N57) landschappelijk zo goed moge lijk wordt ingepast. Zij komen daarmee tegemoet aan de indie ners van een burgeriniatief over de N57. De opdracht voor een zo natuur lijk mogelijke inpassing van de weg in het landschap van Wal cheren vloeit voort uit een motie van CDA, WD, SGP en Partij voor Zeeland, die gisteren in de Statenvergadering is aangeno men. Precies hetzelfde stond in een motie van PvdA, Groen Links, ChristenUnie, SP, D66 en Zeeuws Belang, maar die haalde het niet. Daarin stond namelijk ook dat de provincie optimale steun moet verlenen aan het onder zoek van de gemeente Veere naar alternatieven en aanpassin gen van het tracé van de nieuwe Dammenroute. Een meerder heid van de Staten voelde daar niks voor omdat zij hoe dan ook willen vasthouden aan de al lang geleden gekozen route voor de weg. Meepraten Om diezelfde reden wilde gede puteerde T. Poppelaars deze mo tie ook niet overnemen. „Aan het tracébesluit is tien jaar van besluitvorming voorafgegaan, waarin iedereen heeft kunnen meepraten." Hij wil daar niet meer op terugkomen. Dat zou ook de rijksbijdrage van 100 mil joen in gevaar brengen. Dit tracé is bovendien niet zo maar van de tekentafel gerold, merkte Poppelaars op, Het is op veel punten aangepast ten op zichte van het eerste ontwerp. Hij noemde de aanleg van extra fietstunnels en fietspaden, ande re aansluitingen van wegen bij Vrouwenpolder en Serooskerke, een langere geluidswal bij Nieuw- en Sint Joosland en de invloed van landschapsarchitec ten op het ontwerp. Bovendien wordt acht hectare nieuwe na tuur aangelegd, terwijl één hec tare is vereist. Toch zegde Poppelaars toe nog meer moeite te zullen doen om te voorkomen dat de Dammen route het Walcherse landschap zal ontsieren. Komende week heeft hij daarover bestuurlijk overleg met vertegenwoordigers van het Belvédèreproject, dat zich met landschappelijke kwali teit bezighoudt. Niet serieus Hij liet echter geen misverstand bestaan over zijn inzet: de Dam menroute komt er, en wel vol gens het tracé dat nu is ingete kend. „Zeeland heeft recht op de aanleg van de N57", besloot hij zijn beantwoording. Dat ont lokte bij M. Wiersma van Groen Links de conclusie dat Poppel aars het burgerinitiatief niet se rieus neemt. „U gooit het ge woon weg." De gedeputeerde ontkende. „Het is een lovens waardig initiatief. Maar het is slechts een middel om iets be spreekbaar te maken op de agen da van de provincie. De Staten maken zelf de afweging hoe zij ermee omgaan." Mede-indiener van het burger initiatief, J. Vergroesen uit Serooskerke, was niet ontevre den over de uitkomst van het de bat. Ondanks cijfers van Poppel- aai-s die het tegendeel bewijzen, blijft Vergroesen bij de voorspel ling dat de Dammenroute een belangrijke route zal worden voor vrachtverkeer van Rotter dam naar België. Maar dat de Staten over het burgerinitiatief hebben gesproken en extra ei sen stellen aan de landschappe lijke inpassing van de weg, was voor hem al winst. TERNEUZEN - Het Axelse go spelkoor Revelation en het Ter- neuzense kinderkoor Zingen maakt Blij geven zaterdag 22 mei vanaf 19.30 uur een bene fietconcert in gebouw De Le vensbron aan de Sloelaan in Ter- neuzen. De twee koren zingen voor jon ge wezen die het kindertehuis in het Roemeense Victoria moeten verlaten. Er zijn verscheidene projecten opgezet om de jonge ren in een glasblazerij of een nog te bouwen groentenkas aan werk te helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15