CDA tegen verplaatsen koffieshop SONYSHOW! 'En dan krijg ik zeker weer zo'n studentje aan de lijn...' Drie loodsboten worden vervangen door swaths 'Energienota's? Mijn belasting aangifte is makkelijker...' 1 'Het wordt vast een zootje met die liberalisering...' foto verschoore Dagbestedingsproject het Gors geopend Verhuizing naar Bellamypark stuit op verzet Vlissingse partij 'Moet ik zeker weer een hele dag vrij nemen...' digitale cabaret in het Arsenaaltheater Werkstraf voor bedreiging zaterdag 15 mei 2004 '13 jflnrWout Ba rem an OOSTENDE - De drie loodsbo ten voor de Vlaamse kust wor den binnen nu en drie jaar ver vangen door swaths, naar het model van de veerboten die wor den ingezet op de veerverbin- di„g Vlissingen-Breskens. Ne derland betaalt mee aan de aan- De huidige loodskotters zijn al geruime tijd aan vervanging toe. Ze zijn erg weergetfoelig, waar door de loodsen zeker anderhal ve maand per jaar niet per boot naar de zeeschepen kunnen wor den gebracht. Met de nieuwe catamarans moet dat aantal 'verletdagen' tot drie per jaar worden beperkt. De swaths (Small Waterplane Area Twin Hull) zijn ontworpen dooi de Duitse scheepsbouwer Abe- king Rasmussen. Het ontwerp is afgestemd op de belóodsing in de Duitse Bocht, waar het weer vaak guur is. Het schip blijft zelfs bij erg ruw weer, wind kracht 10 en golven tot vijf me ter, stabiel. Bij zwaar weer wor den nu helikopters ingezet om de loodsen aan boord te zetten, maar dat is niet zonder risico's. Ook beloodsing op afstand biedt beperkingen. De loodskotter van Oostende vaart iedere vrijdag uit. Een week lang vaart het schip voor de kust heen en weer. De lood sen en de bemanning van de loodskotter blijven de hele week aan boord. Met jollen (kleine bootjes) wor den de loodsen naar de zeesche pen gebracht. Ook de jollen ver dwijnen, ze maken plaats voor twee Slices, kleinere loodsboten die langszij de loodskotter afme- Advertentie) mei a.s. Hotel Arion Vlissingen _sonyshow-vlissingen@fotoverschoore.nl pJSSINGEN - Het Arsenaal- eater in Vlissingen staat mor- weer in het teken van stand imedv. Voor de tweede keer successie doet een drietal up comedians uit de Vere gde Staten Vlissingen aan. De gaan om 19.30 open, de show start om 20.00 uur. Turkse moskee houdt open dag MIDDELBURG - De Turkse moskee aan het Oostkerkplein in Middelburg houdt zondag ton open dag. jBozoekers kunnen meer te we len komen over welke activitei ten er plaatsvinden en waar de jmoskee voor staat. De deuren gaan om 11.00 uur open. Er zijn pegeleiders aanwezig en de gas- jten kunnen proeven van Turkse ppjes en drankjes. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft giste ren een 31-jarige inwoner van Aardenburg tachtig uur werk straf opgelegd. De verdachte was 7 november in Aardenburg met een mes voor een jiantal jongeren gaan staan en pad hen bedreigd. Bij Sixty-Two is het extreem druk geworden sinds de andere Middelburgse koffieshops dicht zijn gegaan. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée MIDDELBURG - In korte tijd sloten drie koffieshops in Mid delburg de deuren. Eén drugs winkel ging definitief dicht, twee sloten tijdelijk de poorten. De enig overgebleven koffie shop van de Zeeuwse hoofdstad is echter niet blij met zijn mono poliepositie. Wat hem betreft mag direct weer een shop z'n deuren openen. Voor softdrugsminnend Middel burg zijn het lastige tijden. In de stad is sinds kort op nog maar één punt legaal geestver ruimende middelen te koop: kof fieshop Sixty-Two in de Sint Janstraat in Middelburg. Een monopoliepositie, iets wat door gaans elke ondernemer vrolijk zou moeten stemmen. Toch klin ken bij de koffieshop in de Sint Janstraat geen juichkreten. Want met de klandizie is ook de overlast toegenomen. „Het zijn de hangjongeren die voor over last zorgen", vertelt bedrijfslei der Ed die niet met zijn achter naam in de krant wil. „Ik heb er een beveiliger voor in dienst moeten nemen om de hangjonge- (advertentie) PRESENTEERT ALS ENIGE DE: ren weg te sturen. Ze gaan voor al veel op de Vismarkt zitten en zorgen daar voor overlast. En ik moet ook aan de buren denken." Volgens Ed is het onoverkome lijk dat één verkooppunt voor flinke overlast zorg. „Als je bijna alle bakkei's sluit, en er blijft er één over, is er bij die bakker ook sprake van over last." De uitbater zou best mee willen meewerken aan een ver plaatsing van de koffieshop. „Ik ben best bereid te verhuizen met mijn koffieshop. Maar ik moet er wel mijn brood mee kun nen blijven verdienen." Dat veel softdrugsklanten dezer dagen de gang naar de Sint Jan straat maken, is niet opmerke lijk. Tot voor kort werd de Mid delburgse handel door vier kof fieshops onderhouden: koffies hop Pascha in de Hoogstraat, Roxy in de Zandstraat, Classic in de Noordstraat en Sixty-Two in de Sint Janstraat. De eerste drie zijn gesloten, alleen in de Sint Janstraat wordt nog legaal verkocht. De drugstoko's zijn vanwege ver schillende redenen gesloten. Pas cha moest definitief de deuren sluiten omdat de rechtsvorm van de koffieshop was gewij zigd. Zodra de bedrijfsvorm of -leiding verandert, wordt de ver gunning om softdrugs te verko pen ingetrokken. De koffies hops Roxy en Classic zijn tijde lijk gesloten vanwege het feit dat de winkels een te grote han- delsvooraad hadden. Roxy moest in december vorig jaar dicht, Classic enkele weken gele den. In beide gevallen gaat het om tijdelijke sluitingen Het lijkt erop of de gemeente de laatste tijd werk wol maken van het zo geheten uitstervingsbeleid. Het in 1995 geformuleerde beleid stelt dat er op Walcheren plek is voor maximaal vier koffieshops. Tot vorig jaar waren er op Wal cheren nog steeds zeven actief - drie in Vlissingen en vier in Mid delburg. Sinds vorig jaar is er in Middelburg streng gecontro leerd, wat erin resulteerde dat er van de vier shops op dit mo ment maar één actief is. Eén van de bezoekers van Six- tv-Two op de vrijdagmiddag, Kadir, betreurt het sluiten van de koffieshops. Voorheen kwam hij vaak in Classic in de Noord straat. Volgens hem is één kof fieshop eigenlijk te weinig voor Middelburg. „Eén is niet goed, dan is het veel te druk. Ik zou er minimaal twee open laten. Het gevolg is volgens Kadir ook dat de handel steeds vaker buiten de koffieshop plaatsvindt. „Er wordt steeds meer op straat ge deald." Bijkomend gegeven is dat er op straat meer softdrugs wordt ver kocht voor hetzelfde geld, en dat is aantrekkelijk voor de ge bruikers. Door de grote klandizie bij Six ty-Two bevindt de koffieshop zich in een lastig parket. Ener zijds is de vraag groot, ander zijds mag de shop niet meer dan 500 gram handelsvoorraad heb ben. Dan is er ook maar één op lossing, vertelt Ed, namelijk steeds de voorraad bijvullen. „Het is hier de hele dag ren nen." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Met het losla ten van zestig ballonnen heeft wethouder E. Walrave-Troost van Vlissingen gistermiddag het eerste dagbestedingproject van de stichting het Gors geopend. De tien verstandelijk gehandi capte medewerkers van de stich ting bieden dienstverlening aan derden aan, variërend van kopi eerwerk tot archiefvernietiging. De medewerkers van 'Badhuis- SCHRIJF JE NU IN VIA E-MAIL. L 3al °Pen om 19.30 uur. Start presentatie om 20.00 uur. FOTOGRAFIE Deze wordt verzorgd door de digitale foto specialist: dhr. Stef Pluim van Sony Nederland. dnnrAb van der Sluis VLISSINGEN - Het CDA in Vlissingen verzet zich tegen de verhuizing van de koffieshop in de Kerkstraat naar het Bel lamypark. Volgens de chris- cn-democraten is het een 'on zinnige gedachte' een koffie shop, waar softdrugs worden verkocht, te vestigen temidden van terrassen. „De geuren van een koffieshop zullen iedereen, die dat niet welgevallig is, van de andere terrassen jagen." DeCDA-fractie heeft een aantal redenen om zich te verzetten te gen de voorgenomen verhuizing. De partij is bang voor econo misch nadeel voor de hele ge meente. maar in het bijzonder voorde ondernemers op het 'Bel lamypark. Ook vreest de partij Voor schadeclaims. Daarnaast wijzen de christen-democraten erop dat de reeds gevestigde ho- eca-ondernemers nooit is ver leid dat er een koffieshop zou komen, terwijl het college de verhuizing al lang van plan was. Het verzet van' de CDA is ook in gegeven uit vrees voor handha ving van de openbare orde. „De ondernemers op het Bel- amypark zullen door een ver minderde omzet him goodwill zien dalen. Deze schade zou vele tonnen kunnen bedragen en ver haald kunnen worden op de ge meente.'' Waardedaling Daarnaast bestaat de mogelijk heid dat ondernemers de waar de van hun panden zullen zien dalen door de vestiging van de koffieshop. Het is het CDA niet duidelijk op wie de schade ver haald kan worden. De christen-democraten stellen ook dat verschillende horecaon dernemers naar het Bel lamypark zijn gelokt omdat de gemeente op die locatie de zoge heten harde horeca wil vestigen. „Ondanks de toen al bekende be lofte aan de koffieshop over ver plaatsing is deze bijzonder be langrijke informatie de horeca ondernemers onthouden. Hier mee wordt de horeca, één van de belangrijkere economische drijf veren in de binnenstad van Vlis singen, sterk benadeeld. Het col lege komt op deze manier onbe trouwbaar en oneerlijk over." De eigenaar van de koffieshop in de Kerkstraat heeft bij de ge meente een bouwvergunning aangevraagd. Zijn bouwplan is in strijd met het bestemmings plan. Tot en met 24 mei kan in gesproken worden op de verhui zing. Het CDA maakt gebruik van die mogelijkheid. Aanvankelijk dacht de partij dat inspreken als politieke par tij niet kon, omdat de fractie dan niet-ontvankelijk verklaard zou worden, omdat ze geen en kel belang heeft bij de verhui zing. Tijdens de in april gehou den raadsvergadering hebben de christen-democraten te ho ren gekregen dat inspreken de enige weg is, die openstaat voor politieke partijen om hun onge noegen kenbaar te maken. Amerikaans straat 60' zijn al een tijdje aan het werk in hun eigen onderne ming. Om te wennen hebben ze eerst voor het Gors zelf ge werkt. Inmiddels is het project klaar om ook werk voor ande ren aan te kunnen. „We hebben het pand samen opgeknapt", al dus medewerker Jeroen Wöhler, „en we zijn er nu klaar voor." Project Badhuisstraat60 is het eerste dagbesfedingsproject van het Gors in Walcheren. Het kwam tot stand op verzoek van ver standelijk gehandicapten die al bij het Gors op Walcheren wo nen. In het pand aan de Badhuis- Medewerkers van Badhuisstraat 60 poseren in hun bedrijfje. foto Ruben Oreel straat kan werk gekopieëerd, ge plastificeerd en ingebonden wor den. Het Gors doet ook aan ar chiefvernietiging. Ook zijn er computers, waar bijvoorbeeld toeristen naartoe kunnen gaan om hun e-mail te checken of te versturen. De medewerkers van Badhuisstraat60 verrichten ook nog vertaalwerk, het omzetten van teksten in begrijpelijke taal en het verduidelijken van tek sten met pictogrammen voor de eigen stichting. Wethouder Walrave-Troost zei te hopen dat niet alleen de mede werkers van het Gors veel ple zier hebben aan het dagbeste dingsproject, maar dat heel Vlis singen Badhuisstraat60 snel weet te vinden. juni a.s. Churchill Hotel Terneuzen _^sonyshow-terneuzen@fotoverschoore.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13