Taalstrijd wordt belangrijkste thema Belgische verkiezingen troepen uit Irak Spaans parlement steunt terugtocht Vlaams Blok ziet af van kliklijn illegalen Grote moslimbeweging Indonesië lijkt te splijten Expo voor exclusieve thuisrecreatie how Stemrecht 16-jarige Belgen Carabinieri krijgen racemonster Einde staat van beleg in Atjeh Vredesoverleg Sri Lanka Turkse onderwijswet aangenomen Opnieuw doden door Israëlische Rechtse coalitie lijdt onverwachte verkiezingsnederlaag luchtaanval in Aanhangers van de Communistische Partij van India vieren in Calcutta liet resultaat van hun groepering bij de parlementsverkiezingen. Die werden verrassend gewonnen uc uaza-strooR Studenten Ivoorkust betogen vrijdag 14 mei 2004 BRUSSEL - Het Vlaams Blok ziet af van de plannen om in Antwerpen een kliklijn voor ille galen op te zetten. Dat meldde gistermiddag de Vlaamse publie ke omroep VRT. Het Blok zet die stap na forse kritiek op het initiatief in het Belgische parle ment. De Belgische minister van Bin nenlandse Zaken Dewael noem de de kliklijn gisteren in de Ka mer 'onwettig en verwerpelijk'. De Franstalige groenen omschre ven het initiatief als een na zi-methode. De extreemrechtse partij wilde het mogelijk maken dat Antwer penaren via een mobiel nummer konden melden waar illegalen wonen of werken. Het Blok zou deze informatie dan vervolgens weer doorgeven aan politie of stadsbestuur. De partij verwijt het Antwerpse gemeentebestuur te weinig te doen tegen de circa 10.000 illega len die naar eigen schatting in de stad leven. ANP van onze redactie buitenland MADRID - Met uitzondering van de centrumrechtse Volkspar tij (PP) hebben alle partijen in het Spaanse parlement gisteren ingestemd met het besluit van premier José Luis Rodriguez Za- patero de Spaanse militairen uit Irak te halen. Van de 331 aanwezige parlemen tariërs stemden er 186 voor het terughalen van de militairen, 141 leden van het parlement stemden tegen en vier onthiel den zich van stemming, aldus het persbureau Europapress. Woordvoerder Gustavo de Ari- stegui van de Volkspartij had felle kritiek op het besluit. Hij zei dat Zapatero een mogelijke resolutie eind juni over een gro tere rol van de Verenigde Naties in/Irak geen kans geeft. Immoreel De socialistische woordvoerder Diego López Garrido, partijge noot van Zapatero, repte van het 'immorele karakter' van de situatie in Irak. Hij vergeleek de martelingen van Iraakse gevan- van onze redactie buitenland JAKARTA - De grootste mosli morganisatie in Indonesië en zelfs ter wereld, de Nadhlatul Ulama (NU) met circa 40 mil joen leden, dreigt uiteen te val len. Sleutelfiguren binnen de organi satie hebben zich verbonden aan rivaliserende kandidaten voor de presidentsverkiezingen van 5 juli en dat leidt tot groeiende conflicten in de lei ding van NU, zo meldde giste ren de Aziatische krant The Straits Times. Bijna alle presidentskandidaten die meedoen aan de verkiezin gen hebben een band met de in 1926 opgerichte NU. Zo heeft president Megawati de handen ineengeslagen met kandidaat-vi- ce-president Hasyim Muzadi, voorzitter van NU. Haar rivaal Wiranto treedt met Solahuddin Wahid aan, de broer van ex-pre sident Abdurrahman Wahid, die binnen de NU veel invloed heeft. Ook Wahid zelf wil weer een gooi doen. De ogenschijnlijk kansrijkste kandidaat voor het president schap van het grootste moslim land ter wereld, Susilo Bam- bang Yudhoyono, laat zich ook niet onbetuigd. Hij schoof Jusuf Kalla naar voren als kandidaat voor het vice-presidentschap. Kalla's vader was in de jaren vijftig parlementariër namens NU, toen deze organisatie nog nadrukkelijk politieke ambities koesterde. De huidige vice-president Ham- zah Haz doet ook mee aan de verkiezingen en ook hij geldt als een sleutelfiguur binnen de NU. ANP genen met beelden uit het Derde Rijk. In de goedgekeurde tekst van het Irak-besluit verplicht Span je zich ertoe een bijdrage te leve ren aan de wederopbouw, stabi liteit en soevereiniteit van Irak. Madrid wil daarvoor humanitai re inspanningen leveren. Milities Eind april verklaarde Zapatero de militaire missie Plus Ultra in Irak formeel als beëindigd Daarna bleven er nog Spaanse militairen in Irak. uitsluitend voor het uitvoeren van logistie ke taken. Zapatero verklaarde op 27 april dat alle ruim 1300 militairen op 27 mei Irak moe ten hebben verlaten. Amerikaanse troepen raakten gisteren in Irak opnieuw slaags met milities van de radicale geestelijke Muqtada al Sadr in Karbala, een stad in het zuiden van dat land. De strijd is geconcentreerd rond om de heiligdommen van Imam Abbas en Imam Hoessein, waar boven dikke rookwolken te zien waren. Het was onduidelijk of er slachtoffers zijn gevallen. ANP/AP (advertentie) Zaterdag 15 en zondag 16 mei van 10.00 tot 18.00 uur. Meer dan dertig bedrijven pre senteren u het allerbeste in zwembaden, whirlpools, sauna's, infraroodcabines, tuinmeubelen, tuinontwerp, decoraties etc. Zwembad infocentrum De Vest 50b (industrieterrein De Schaapsloop) Valkenswaard Toegang (040) 203 03 55 rr,o4 www.starline.nl Genieten komt van Binnenuit. de Jonge Hoek van Dijke modem living easy living Louis Hemelaar Palladio buitenmeubelen buitenverlichting van der Poel Hni t komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in ij. f"S2and' Schouwersweg 7: pal naast de A58. (Ie Afslag na Goes, "neterr. Noordzak) Vrijdagavond vaste koopavond! www.binnenuit.nl BRUSSEL - De Belgische premier Verhofstadt wil de mi nimum leeftijd voor stemrecht verlagen van achttien naar zestien jaar. De liberale regeringsleider brak gisteren in de krant Het Nieuwsblad een lans voor de verlaging. Het recent verlagen van de minimumleeftijd voor actief kiesrecht naar achttien noemt hij een stap in de goede richting. Het is echter nog onvoldoende, zegt Verhofstadt in de krant. ANP/Belga ROME - Snelheidsmaniakken kunnen in Italië voortaan beter eerf paar keer extra over hun schouder kijken voor zij hun gaspedaal intrappen. De Italiaanse politie krijgt binnenkort een sportwagen die 300 kilometer per uur haalt. Dat heeft de fabrikant Lamborghini gisteren be kendgemaakt. Lamborghini schenkt komende week een van zijn Gallar- do-modellen aan de carabinieri ter gelegenheid van de 152e verjaardag van het politiekorps. Het racemonster zal worden ingezet op de snelweg tussen Salerno en Reg- gio Calabria, een berucht weggedeelte in het zuiden van het land. De Lamborgini Polizia zal worden uitgerust met medi sche noodapparatuur. ANP/DPA JAKARTA - Indonesië gaat op 19 mei na een jaar de staat van beleg in de onrustige provincie Atjeh opheffen, maai er blijft een grote troepenmacht om de orde te bewaren. Dat heeft minister Sabarno van Binnenlandse Zaken gis teren gezegd. Het leger zegt dat het sinds het begin van de militaire ope ratie zeker 3000 leden van de rebellenbeweging Vrij Atjeh (GAM) heeft gedood of gevangen genomen. ANP/RTR COLOMBO - De Tamil-rebellen op Sri Lanka hebben gis teren gemeld met de regering overeen te zijn gekomen het vredesoverleg te hervatten. Sporadische gevechten hadden juist afgelopen weken cle vrees aangewakkerd voor het opnieuw uitbreken van de burgeroorlog, die tussen 1983 en 2002 zo'n 65.000 levens heeft geëist. De autoriteiten wilden het bericht niet bevestigen, maar zeiden dat president Chandrika- Kumaratunga vandaag een verklaring zal uitgeven. AP ANKARA - Het Turkse parlement is gisteren akkoord ge gaan met een omstreden onderwijswet. Die vermindert de beperkingen die leerlingen van strengreligieuze middelba re scholen nu hebben. Het is echter onzeker of de wet van kracht wordt. De verwachting is dat president Sezer er zijn veto over zal uitspreken. Het overwegend islamitische Turkije kent een scheiding van kerk en staat. Politici en militairen wantrouwen cle huidige regering van premier Erdogan, omdat die een streng-islamitische achtergrond heeft. Hei-vormingen, waaronder de nieuwe onderwijswet, zouden de invloed van de islam op het land te veel vergroten. ANP/AFP/RTR jurylid zorgt voor tumult op proces Dutroux van onze redactie buitenland AARLEN - Op het pro- ces-Dutroux is gistermid dag consternatie ontstaan over een jurylid. Hij dreig de zichzelf om het leven te brengen als hij het proces zou moeten verlaten. De man is uiteindelijk op grond van medische rede nen toch uit de jury gezet. Hij zal psychologische be geleiding krijgen. De advocaat van medever dachte Michel Lelièvre wil de de man uit de jury laten zetten, omdat hij zich in een mag partijdig of niet objectief zou hebben ge toond. Het jurylid barstte daarop in tranen uit. Vervolgens riep hij dat hij zich thuis meteen karabijn 'een kogel door het hart' zou jagen, als hij inderdaad het pro ces moest verlaten. De pro- cesgang werd daarop voor j enige tijd stilgelegd. Ook j andere juryleden reageer den emotioneel, omdat tus- I sen hen inmiddels een goe- de band is ontstaan. Spijt j Het jurylid vroeg Lelièvre of hij geen spijt had van zijn daden. Daar zou hij volgens Lelièvres raads- man mr. Slusny aan heb- ben toegevoegd dat hij niet de indruk gaf spijt te heb- 1 ben. Daarop vroeg de advo caat om wraking of het wegsturen van het betref- iende jurylid. Deze kreeg het vervolgens te kwaad en dreigde met j zelfmoord. De man ontken de overigens dat hij de be wuste woorden had uitge- j sproken. Eerder werden al twee plaatsvervangende juryle- den verwijderd, omdat zij I in hun vraagstelling te par- I tijdig zouden zijn geweest. ANP/Belga i I door de Congres Partij van Sonia Ghandi. foto Bikas Das/AP door Harald Doornbos DELHI - Sonia Gandhi wordt naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe premier van India nadat haar Congres Partij een verras sende overwinning behaalde tij dens de parlementsverkiezin gen, waarvan de uitslag gisteren bekend werd gemaakt. Gandhi's Congres Partij en een aantal zusterpartijen behaalden 212 zetels. De rechtse coalitie van de hindoe nationalistische BJP bleef steken op 179. Andere partijen behaalden 133 zetels. De regering van de Congres Par tij zal een coalitie moeten aan- gaan met linkse partijen om een meerderheid te kunnen krijgen in het 545 zetels tellende parle ment. Premier Atal Bihari Vajpayee heeft zijn ontslag aangeboden. Vajpayee besloot de parlements verkiezingen met een half jaar te vervroegen omdat zijn partij er in de opiniepeilingen zo goed voorstond. Met een economische groei van jaarlijks zeven pro cent, kwam het bij werkelijk nie mand op dat de BJP ook zou kunnen verliezen. In Delhi, waar de Congres Partij zes van de zeven te vergeven ze tels binnenhaalde, bleef het ge durende de dag redelijk rustig. Alleen in het centrum van de stad gingen Gandhi-aanhangers hossend en juichend over straat. Ook hielden religieuze hindoe's in Calcutta een speciale tempel ceremonie voor Sonia Gandhi, waardoor ze nu ook de steun heeft van de vele tienduizenden goden die er hier worden ver eerd. BJP aanhangers konden hun oren en ogen niet geloven. „Ik geloof nooit meer in opi niepeilingen", riep een kwade BJP'er. Armen Analisten menen dat de onver wachte zege van de Congres Par tij het gevolg is van het stem gedrag van de honderden mil joenen armen. Het mag dan goed gaan met de rijken, die veelal BJP stemmen, maar de ar men, traditioneel pro-Congres of pro-communistisch, merkten niets van de economische groei. „De BJP heeft de rode kaart ge kregen van de armen", schreef een krant. „Wat heeft het voor zin om nieu we wegen of restaurants te bou wen als het overgrote gedeelte van de bevolking niet eens stro mend water, elektriciteit of een WC heeft." Het Indiase parlement zal waar schijnlijk al op maandag in haar nieuwe formatie bijeenkomen. De nieuwe regering zou wellicht ook al volgende week kunnen worden gevormd. De enige angst die nu bestaat is dat de BJP als oppositiepartij weer zal vervallen in haar chau vinistische hindoe-gedrag. In 1999 lukte het de partij wel om de steun van de armen te krij gen, met felle slogans tegen de is lam en het christendom. In het zeer multiculturele India slaat de vlam met enige regelmaat in de pan tussen de verschillende geloven. Hindoe-militanten ver moordden in 2002 nog 1500 mos lims in Gujarat nadat moslims een trein vol hindoe pilgrims in brand hadden gestoken. Buurland Pakistan heeft de nieu we Indiase leiders gevraagd om de door ex-premier Vajpayee be gonnen vredesbesprekingen tus sen beide landen voort te zetten. Officieel is daar vanuit Delhi nog geen reactie op gekomen, maar Gandhi staat bekend als een 'duif' als het gaat om de rela tie tussen beide landen. GPD ABIDJAN - Een Ivoriaanse regeringsmilitair kijkt toe terwijl duizenden studenten demonstre ren in de hoofdstad van Ivoorkust, Abidjan. Ze betoogden daar gisteren naar aanleiding van een rapportage van de Verenigde Naties waarin de militante aanhangers van president Laurent Gbagbo verantwoordelijk worden gesteld voor de dood van meer dan 120 mensen tijdens het neer slaan van oppositieprotesten op 25 en 26 maart van dit jaar. foto EPA (Advertentie) GAZA - Zeker vijf Palestijnen rijn gisteren om het leven geko men door een Israëlische lucht aanval op het vluchtelingen kamp Rafah, in het zuiden van deGaza-strook. Dat hebben Palestijnse hulpver leners gemeld. Door een eerdere luchtaanval kwamen daar in de nacht van woensdag op donder dag al zeven Palestijnen om het leven. Het Israëlische leger vernielde met bulldozers ook een paar hui zen van vermeende radicale Pa lestijnen en bezette eveneens »n aantal gebouwen, berichtte de legerradio. Later gisteren vuurde een Israëlische helikop ter opnieuw raketten af op Rafah Daarbij raakten volgens oogge tuigen drie mensen gewond. Misdaden De acties van het leger volgden op zware Israëlische verliezen in de Gazastrook op dinsdag en sdag. Toen kwamen bij twee verscheidene incidenten in totaal elf Israëlische militairen om het leven door acties van mi- htante Palestijnen. De Palestijnse leider Arafat ,VTOeSln een verklaring de inter nationale gemeenschap een dnde te maken aan de „Israëli sche misdaden" in de Ga zastrook. Volgens Arafat waren cle acties gericht tegen „onze mensen, kin deren, vrouwen, heilige plhat- ien en de infrastructuur". ANP/AFP door Ton van Lierop BRUSSEL - Precies een maand voor de regionale verkiezingen laait in België de taalstrijd weer flink op. De Vlaamse chris ten-democraten weigeren in een nieuwe regionale regering zit ting te nemen als het niet komt tot splitsing van een kiesdis trict, waar nu ook veel Franstali- gen op hun eigen partijen mo gen stemmen. De Franstalige partijen hebben echter al een ve to uitgesproken over splitsing van het district. Voorzitter Leterme van de Vlaamse christen-democrati sche partij CD&V heeft gisteren in een brief aan regionaal pre mier Somers laten weten dat zijn partij bereid is de vorming van een nieuwe Vlaamse rege ring te blokkeren als er nu geen toezegging komt om de kiesarrondissementen te wijzi gen. Leterme vraagt om 'harde garanties'. Hij maakt daarmee van de taalstrijd het belangrijk ste campagnethema voor de ver kiezingen van regionale parle menten, die in België op 13 juni worden gehouden met de stem busgang voor het Europees Par lement plaatsvinden. In de regio Vlaanderen is nu een paars-groene coalitie aan de macht, Die staat in cle peilingen op zwaar verlies. De liberalen dreigen eenderde van hun aan hang te verliezen. De groenen halen waarschijnlijk in de mees te kiesdistricten de drempel van 5 procent niet.Daardoor neemt de kans toe dat na vijf jaar de CD&V, die het evenals het ex treem rechtse Vlaams Blok goed doet in de peilingen, kan terug keren aan de macht in een coali tie met de socialisten. De nieuwe christen-democrati sche voorman Leterme grijpt cle toenemende onvrede in Vlaande ren over het kiesdistrict Brus- sel-Halle-Vilvoorde aan om de ten 13.000 demonstranten zon dag de splitsing van het kiesdis trict. Verscheidene burgemees ters uit de regio, ook van de paarse partijen, willen uit pro test over het kiesdistrict zelfs de verkiezingen voor het Europees Parlement boycotten. De stevige eis die Leterme op ta fel heeft gelegd, leidt zo goed als zeker tot verder electoraal op bod en een nieuwe ronde van on derhandelingen tussen Vlamin gen en Franstaligen na 13 juni. De Franstaligen zullen dan ei sen dat het gewest Brussel wordt uitgebreid, ten koste van Vlaamse gebieden rond de hoofdstad. Dat is voor veel Vla mingen onbespreekbaar. ANP spierballen te laten rollen en dit electoraal uit te buiten. Brus- sel-Halle-Vilvoorde is de Vla mingen al tientallen jaren een doorn in het oog. Aangezien Brussel als hoofdstad tweetalig is, mogen daar zowel Vlaamse als Franstalige partijen aan de Kamerverkiezingen deelnemen. Dat geldt echter ook voor de Vlaamse regio rondom de kleine re steden Halle en Vilvoorde. De Franstalige partijen behalen door de stemmen van francofo ne Belgen in de Vlaamse rand rond Brussel daardoor altijd en kele Kamerzetels extra. Uit frus tratie hierover en de voortgaan de verfransing van de Vlaamse regio rondom de hoofdstad eis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5