Besparen op dure benzine PZC Onder het licht van Mondriaan Prijs voor voorstelling over de bevrijding Paard en wagens trekken door Land van Axel Jongeren CU en SGP praten over Europa Recordprijs lezers schrijven SGP II SGP III Open gebied kunst Nieuwe Muziek viert verhuizing La fleur du mal Boek gravures op veiling weg voor 50.000 eurt 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 14 mei 2004 TERNEUZEN - Twintig paard en wagens, waaronder negen dubbelspannen, en acht ruiters trekken donderdag 20 (Hemel vaartsdag) en vrijdag 21 mei door het Land van Axel. De wagens zijn aangespannen in authentieke stijl en de men ners en bijrijders zullen ook voor een groot deel in traditione le dracht gekleed gaan. De stoet, met een lengte van zo'n ze venhonderd meter, vertrekt en eindigt op beide dagen op de Kijkuit. De eerste dag trekt de stoet door Axel en gaat vooral richting het zuiden. Voor koffie- en kijkpauzes wordt gestopt bij de verzorgingshuizen De Vurs- sche en De Lange Akkers (Koe wacht), het concoursterrein van de ruitersportvereniging en het Dorpsplein in Zuiddorpe. De tweede dag rijdt de stoet aan de noordkant van Axel rond. Dan stoppen de paarden bij een oliehandel in Vaartwijk, een boerderij aan de Aandijkseweg en verzorgingshuis De Molenhof in Zaamslag. MIDDELBURG - De jongerenor ganisaties van ChristenUnie en SGP houden vandaag een bijeen komst over de Europese Verkie zingen op 10 juni. Hans Blokland en Bas Beider van de Eurofractie van ChristenUnie/SGP, zullen als sprekers optreden. De bijeenkomst vindt plaats in het Calvijn College aan de Kruit- molenlaan in Middelburg en be gint om 19.30 uur. (Advertentie) Dames maal 43/45 Heren 47/50 schoenen voor GROTE maten ST. ADRIAANSTRAAT 5 GOES door Maurits Sep Voor de tweede keer in een week is benzine flink duurder geworden. De nieuwe recordprijs voor een liter Eu ro 95 ongelood is nu 1,299 euro. Maar het kan goedkoper. Het klinkt door de euro niet zo extreem: 1,30 (afgerond). Eigenlijk mag het na tuurlijk met meer. maar reken dat nog eens om naar guldens. Die zijn minder waard dan bij de invoering van de euro, dus vermenigvuldigen met 2,2 is niet eerlijk. Keer twee dan? Dan kost een li ter loodvrij toch twee gulden zestig. Recordprijs of niet, getankt wordt er volop. Wie kan (of beter: wil) tegenwoor dig nog zonder auto? Toch adviseert uit gerekend de belangenbehartiger van de automobilist, de ANWB, de auto wat va ker te laten staan. Pak voor ritten tot zes a tien kilometer maar de fiets. „Kor te ritten zijn duur", benadrukt M. van Tol van de ANWB. De motor is nog niet warm en er moet vaker worden opge trokken en geremd. Dat slurpt benzine. Wie niet kan fietsen, of geen rijwiel heeft, kan toch besparen op de brand stofkosten. Het begint al met zuiniger rijden, ofwel: het nieuwe rijden. De ANWB pleit er al langer voor. Lage toe ren maken, snel opschakelen. Optrek ken in de eerste versnelling, meteen door naar de tweede, veertig in de der de, vijftig in de vierde. De meter in de toeren teller mag niet boven de 2500 uit komen. Je hoort de motor zachter brom men omdat het toerental lager is. De mo tor doet meer op eigen kracht, heeft minder brandstof nodig. Een andere tip - die ook de veiligheid ten goede komt - is anticiperen, vooruit kijken. Wie al vroeg ziet dat het verkeer langzamer gaat rijden, hoeft niet te rem men maar kan volstaan met het gas los te laten. Met een beetje gas bijgeven, zit de vaart er zo weer in. Ook belangrijk: de bandenspanning. Onbemande tankstations met lage prijzen profiteren van de recordprijs voor benzine. Slappe banden verhogen de weerstand (meer rubber op het wegdek). Dus iede re maand controleren en zo nodig op spanning brengen. En wie moet wach ten voor een verkeerslicht, een spoor wegovergang of een open brug, kan be ter de motor uitzetten. Ook als dat wachten kort duurt. Korting Het nieuwe rijden helpt de brandstof kosten te drukken. Dat kan ook met cen ten per liter tegelijk. De ledenpas van de ANWB geeft bij vierhonderd tanksta tions in heel Nederland recht op kor ting van vijf eurocent per liter, en nadat duizend liter is getankt zes cent per li ter. Inmiddels tanken ruim 100.000 au tomobilisten goedkoper door het ge bruik van de ANWB-ledenpas. De mobi liteitspas van de ANWB, die zes cent korting geeft bij bemande en één cent bij onbemande tankstations, is door ruim 26.000 automobilisten aange schaft. In Zeeland doen achttien stations mee aan de ANWB-actie. Dat zijn allemaal bemande tankstations van grote maat schappijen: BP, Esso en Total. De kor ting wordt niet meteen verrekend bij be taling aan de pomp, maar kan, als een saldo van 25 euro is opgebouwd, via de ANWB op de eigen rekening worden ge stort. Direct goedkoper tanken kan bij de on bemande tankstations van bijvoorbeeld Tinq, Tango en ANWB. Tinq heeft in Zeeland drie stations (Axel, Terneuzen en Middelburg), Tango één (Vlissingen), ANWB geen. De prijzen van Tinq en Tango zijn nu ruim zeven eurocent per liter Euro 95 loodvrij lager (1,223). Vergelijkbare prijsverschillen zijn er voor Super onge lood 98 en diesel. „Omdat wij geen win kel hebben, hoeven we geen personeel te betalen en minder grond te kopen en te bebouwen", verklaart directeur M. Muller van Tango het prijsverschil. Als de benzine een cent duurder wordt, merken ze bij Tango nog geen grotere toeloop. Maar de laatste maanden, met die grote prijsstijgingen, is het wel dege lijk drukker geworden. „Mensen zijn foto Ruben Oreel prijsgevoeliger geworden", stelt Muller vast. Het is een vaderlandse eigen schap, merkt ANWB-woordvoerder Van Tol op. „Mensen zijn bereid om te rijden als ze dan goedkoper kunnen tanken." Maar combineer dat dan met andere dingen die je in die buurt moet doen, anders weegt het prijsvoordeel te weinig op te gen de kosten van het omrijden, raadt Van Tol aan. Onbemand Betalen bij een onbemande pomp, moet elektronisch, met behulp van het bank- of giropasje. Mensen laten zich daar door niet afschrikken, zegt Muller. „Jong en oud doet het, het systeem is in middels bekend genoeg." Van twijfel over de kwaliteit van de benzine, zegt hij niks te merken. „Dat is ook niet no dig. Wij kopen onze benzine bij de grote maatschappijen." Of de benzineprijzen nog verder zullen stijgen, of weer gaan dalen, hangt af van de prijzen op de olie- markt. En daarover durft Muller geen voorspelling te doen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in dePZcyej schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reset» tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietfr de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word* niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D, redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overs weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. mond genomen. Misschien ten de hardste roepers zich et* eens wat meer verdiepen in l grondslag van deze demo®, tisch verkozen partij me; -s langste historie en een acte* bestaansrecht. Dan zal blijk dat alleen een partij die st% voor rechtlijnigheid waarde^ en onze stem verdient. W.P.Pofc Jan Vaderstrwtl Melisfor, Telkens weer blijkt dat er men sen zijn die eigen gedachten ver heffen tot principes die voor een ieder gelden. Democratie be staat dan alleen maar uit meelo pen met de grote meute. Wie een eigen mening heeft en daar ook nog voor uit durft te komen wordt starheid verweten. De SGP is altijd nog een partij ge weest die eerlijk zegt waar zij voor staat en dat zo mogelijk ook in de praktijk brengt. Een ie der is vrij om daarin te volgen ja of nee. De ingezonden stukken schrijver. Den Hollander, die vaak kritiek heeft op allerlei maatschappelijke en politieke toestanden, zou graag anderen die zijn gedachtengoed niet de len, uitsluiten van deelname aan bestuurscolleges. Zo vrijheidlie vend en democratisch is de schrijver dat hij minderheden liefst het zwijgen oplegt. Overi gens is de SGP niet de Gerefor meerde Gemeenten. Een groot deel bestaat uit Hervormden (nu ook PKN-ers). Ik proef een on doordachte en fundamenteel egocentrische inslag bij de schrijver. Geef een ander, in dit geval Van Heukelom en de SGP, ook de ruimte en de vrijheid die in een democratie past. P. Davidse Bergstraat 19, Meliskerke In de jaren '80 werden we over spoeld met het begrip 'discrimi natie'. In de jaren '90 werd daar 'positieve discriminatie' aan toe gevoegd. Helaas zijn we momen teel sterk aan het opschuiven richting 'selectieve discrimina tie'. Kijk maar naar het geval be treffende onze gedeputeerde Van Heukelom. Iedereen mag al les roepen en uitdragen; maal ais je standpunten gebaseerd zijn op de Bijbel - een vast fun dament - moet je je mening voor je houden. Als je dan gebruik maakt van de vrijheid van me ningsuiting wordt al snel het be grip fundamentalisme in de LTO-bestuurder Jan Heijkcg laat zich in zijn bijdrage a j PZC van 12 mei kennen als» mand die alleen denkt aa belang. Enerzijds pleit hij«g het behoud van open gebied waarbij natuur en bebou^j zoveel mogelijk op afstand m worden gehouden. Anderajj pleit hij voor ruimte vooragre- sche ondernemers. Dit klink'® delijk maar dat is het in depri tijk niet. Iedereen ziet de open ruimte® zich heen volgebouwd wordt met agrarische bedrijfspand die vaak worden gebruikt ome ravans in te stallen. Een re woonhuis ernaast, want gros kost toch niets. De gewonefe ger kan niet aan bouwgrond ti men en dat wil de heer Heijkcq graag zo houden. Maar al vaak komt het voor dat naer® le jaren een dergelijk wooÉa wordt omgekat tot een niet agn- rische bestemming waarbij j verkoper een flinke winst c: strijkt. De eerste bewas bouwt dan gewoon elders inb buitengebied een nieuw hun; het verhaal begint o Overheden moeten zich te gen verzetten. Het landelijk uitzicht is niettf alleenrecht van de (krimpe® agrarische beroepsgroep. Hf economisch aspect weegt bij In ge na niet op tegen het b van een afgewogen ruimtelijk ordening. M.C. Eversë Coxstmti door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Zondag begint de eerste Domburgse schilders week. De Stichting Art Perfor mance Domburg wil daarmee oude tijden doen herleven. Een week lang zullen drieëndertig schilders uit binnen- en buiten land in Domburg werken. Enke len van hen zijn deze week al aangekomen. Ze hebben een gemeenschappe lijk atelier ingericht. De in Mexi co woonachtige Amerikaanse schilders Meg Munro en Bill Me- grail en de Argentijn Luis Mon- toyo slapen ook in de gedeelte lijk tot atelier omgebouwde boerderij van Eric Wentges aan de Domburgse Babelweg. De Ar gentijnse kunstenaar Daniel Ka- plan werkt er wel, maar hij lo geert bij huisarts Willem Spek- horst, voorzitter van Art Per- fomance en initiatiefnemer van de schildersweek. Daarmee is de opzet meteen gegeven: drieën dertig kunstenaars verblijven vanaf zondag in Domburg. Ze lo geren bij gastgezinnen en wer ken een week lang onder het oog van het publiek. Behalve het schilderen op locatie vermeldt het programma ook het schilde ren van Miss Nederland, van naaktmodellen en van modellen in Walchers kostuum. Na afloop van de week wordt het gemaak te werk geëxposeerd in de Duin galerie en begin augustus moet het allemaal zijn verkocht. De twee Argentijnen en de twee Amerikanen zijn eerder aange komen dan de rest. Het extra weekje Domburg benutten ze niet voor vakantie. Vanaf de eer ste dag zijn ze hard aan het werk. Ieder hebben ze hun ezel of werktafel opgesteld in een hoek van het ruime atelier van Stichting Refugium. Onder deze naam geeft Wentges ook buiten de schildersweek kunstenaars de gelegenheid in Domburg te verblijven en te werken. De uit Califomië afkomstige maar in Mexico woonachtige Meg Munro is druk bezig met een bloementafereel. Het eerste schilderij dat ze in Domburg heeft gemaakt staat achter haar. ITet is een realistisch zicht op het Badpaviljoen. Ze is er niet zo tevreden over. „Ik vind het te illustratief. Ik dacht: 'Ik moet iets specifiek Domburgish ma ken.' Maar het is niet wat ik nor maal doe. Ik maak meestal close ups. Het heeft me een paar da gen gekost om te beseffen dat ik Domburg door mijn eigen ogen moet bekijken. En dat betekent dat ik nu schilderijen maak van bloemen die ik hier in Domburg heb gefotografeerd. Dit is Meg-ish." Ze heeft even moeten wennen aan het werken in één atelier met drie andere kunste naars. „Meestal laat ik mijn werk niet zien als ik er nog mee bezig ben. Ik ben bang dat het commentaar me verlamt. Maar dat is iets wat we van elkaar her kennen. Dus geven we elkaar de ruimte." Allevier de kunstenaars zijn per soonlijk door Spekhorst bena derd toen hij galeries in hun thuisland bezocht. Ze hebben zich de kans naar Domburg te komen niet laten ontnemen. „Ik ben hier nog nooit eerder ge weest", vertelt Kaplan. Manteling Hij heeft een aantal impressio nistische taferelen gemaakt van het strand en de Manteling. Ze roepen herinneringen op aan het werk van kunstenaars die hier bijna honderd jaar geleden werkten. „Ik wist niets van de schilderstraditie in Domburg, maar kende wel het werk van Mondriaan. Het is toevallig dat hij hier ook gewerkt heeft, maar ik vind het wel betekenisvol. Het eerste wat ik 's morgens doe, is door de duinen fietsen. Dan probeer ik het licht te van gen dat hem inspireerde." Bill Megrail kan wel verklaren waarom het licht schilders zo aanspreekt. „Ik woon in Mexi co. Daar is het licht enorm fel. Hier is het licht gefilterd. Daar door kun je heel lang naar een bepaald tafereel blijven kijken. De kleuren mengen zich daar door ook." Een vergelijking van zijn uit Mexico meegenomen werk met de drie grote schilde rijen die hij in Domburg heeft gemaakt, laat inderdaad een dui delijk verschil zien in licht en sfeer. Ook Luis Montoya pro beert het licht van Mondriaan te vangen. Hij heeft al verschillen de strandtaferelen geschilderd die het Domburgse verleden in Bill Megrail, Luis Montoya, Meg Munro en Daniel Kaplan (vlnr) met een werk van Montoya; zij zijn enkele van de kunstenaars die aan de Domburgse schildersweek meewerken. foto Ruben Oreel herinnering roepen. „Ik heb het idee dat er hier in een eeuw niet zoveel is veranderd. Er zijn wat andere huizen bij gekomen, maar de omgeving en het licht zijn hetzelfde. Dat is interes sant, want daardoor kunnen we werken in vergelijkbare omstan digheden als Mondriaan. Daar leren we van. Zoals we ook veel leren door hier in het atelier naar elkaar te kijken." De Domburgse Schildersiu eek wordt zondagavond om 20.00 uur geopend in de Duingalerie in Dom burg. Op het programma staan on der meer: schilderen Miss Neder land, ma 19.00 uur Badhotel; schil derperformance. woe 16.00 uur Markt; schilderen naaktmodellen, woe 19.00 uur galerie Noorder licht; schilderen Walchers kos tuum, dan 19.00 uur De Parel (om 14.00 uur voor kinderen), opening expositie zondag 23 mei, 16.00 uur in de Duingalerie; veiling resteren de werken za 7 aug, 14.00 uur De Parel Domburg. Het complete programma is ver krijgbaar bij de VW Domburg en via www.zeelandnet.nl (specials). VEERE - De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland neemt volgende week haar intrek in de Grote Kerk van Veere. Woensdag wordt de inwoners van Veere en een aantal genodigden een bor rel aangeboden om de sleutel overdracht op te luisteren. Daar op volgt een concert van The South African Connection. De Tilburgse altsaxofonist Paul van Kemenade heeft de negen koppige formatie samengesteld. In de muziek van The South African Connection smelten de Afrikaanse en Europese geïm proviseerde muziek samen. De groep is op tournee door Neder land en opent het nieuwe po dium in Veere (aanvang 17 uur). Toch begint het openingsfesti val 'Het doek gaat op' pas zater dag 29 mei. Die dag begint de tentoonstelling 'De levensweg' van Dora Dolz. De opening om 14 uur wordt van een muzikaal tintje voorzien door violiste Lor re Lynn Trytten en zangeres Lot te Bovi. Om 15.30 uur begint de film die Conny Beneden heeft ge maakt over de geschiedenis van de Grote Kerk en de verande ring naar een cultuurpodium. De openingsdag wordt afgeslo ten met de Afro-Caraïbische en Surinaamse ritmiek van Fra Fra Sound (17.30 uur). Zondag 30 mei geeft pianist Ge offrey Douglas Madge een uit voering (16.30 uur). Maandag 31 mei zingt tenor Sytse Buwalda, begeleid door een luit, middel eeuwse liederen (16.30 uur). Zaterdag 5 juni om 19.30 uur is de beurt aan het Xenakis Ensem ble. Dat brengt premières van drie stukken die speciaal met het oog op de opening van het Veerse podium zijn geschreven: door Douwe Eisenga, Toshi Ichiyanagi en Frederic Rzewski. Ook wordt een 'gouwe ouwe' ge speeld van Luca Fransesconi. MIDDELBURG - De afdeling Walcheren van de Alliance Fran- ^aise organiseert woensdag 19 mei in het Schuttershoftheater in Middelburg een vertoning van de nieuwe film van Claude Chabrol. In La fleur du mal, die eerder dit jaar in competitie draaide op het filmfestival van Berlijn, draait het om moord. De specia le vertoning begint om 20.00 uur. Reserveringen zijn moge lijk via 0118-613482. door Ernst Jan Rozendaal OOSTBURG - In één klap zijn alle podiumkunsten tegelijker tijd ondersteund. Met die vast stelling overhandigde commissa ris van de koningin W. van Gel der gisteravond in het Ledel- theater in Oostburg de Stimule- ringsprijs Prins Bernhard Cul tuurfonds 2004 uit aan voorzit ter C. van Dorst van de Stich ting A-Kunst Zeeland. De Stichting A-Kunst is een sa menwerkingsverband van het Zeeuws Centrum voor Ama teurtheater, de afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigin gen, de Samenwerkende Koren Zeeland, de Stichting Popmu ziek Zeeland en de danskoepel DanZee. Zij krijgen de prijs van 10.000 euro (en een kunstwerk van Paul en Menno de Nooijer) voor een theatervoorstelling die wordt voorbereid over de bevrij ding van Zeeland zestig jaar ge leden- Het Zeeuws Mannenkoor gaf in het Ledeltheater een voorproef je van wat in de voorstelling kan worden vernacht. Het is de vierde keer dat de Sti- muleringsprijs van het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland wordt uitgereikt. Het tijdstip was niet toevallig gekozen. Vol gende week is het Anjerweek. Dan gaan collectanten langs de deuren in Zeeland om geld voor het fonds op te halen. Het Prins Bernhard Cultuur fonds ondersteunt de actieve kunstbeoefening, het cultuur- en het natuurbehoud. Eerdere stimuleringsprijzen gingen naar de Stichting Zeeuwse Streek- drachten, de Stichting Tango Al Azar en de Vlinder- en Libelle- werkgroep Zeeland. Van Gelder noemde de Stich ting A-Kunst een die op alle punten voldoet as de criteria van het Cult® fonds, waarvan hij in Zeeka voorzitter is. Volgens hem sta de A niet alleen voor amatec maar ook voor A-klasse en vei 'wie A zegt moet B zeggen',oft wel doorzettingsvermogen. Ui roemde het grote aantal deel» mers aan de voorstelling die: het najaar in het Ledeltheata in première gaat, de laagdrem» ligheid ervan en het histonsa onderwerp. Van Dorst gaf aan dat de pr.j het mogelijk maakt de voost ling extra op te tuigen, .ft wordt een spektakel vanee:: hoog niveau dat menig profes neel kunstenaar daar blij a zou zijn." MIDDELBURG - Niet het mantische landschap van i Franse meester Os les-Francois Grenier de Lacr: maar het boek Nederlands vogelen is het topstuk geblete van de veiling van het Zee.* Veilinghuis. Het schilden] l* roix de Marseille' bracht wee- dag met 36.000 euro net te meer op dan de richtprijs. n# het vijfdelige gravureboei^ Cornelius Nozeman, Mart.' Houttuyn en Jan Christ# Sepp ging gisteren voor 501 euro weg. Beide werken hadft een richtprijs tussen de 25 35.000 euro. Een uitschieter^ ook een Kaart van 't Graefsc# Hollandt door Nicolaes Viste uit 1648. Terwijl de richtpr? 5000 euro was, werd daarflte 23.000 euro betaald. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50