PZC Raad akkoord met koffieshops Dertig overtreders betrapt bij massale milieucontrole Thaise spreeuwen broeden in polder Achtjes draaien op het veerplein Instemmen met voortzetting Houdgreep leidt tot goedkeuring gedoogbeschikking Internationale jacht op drugstoeristen McEwen heeft zege te pakken Toeloop bij onbemande pomp Vijfduizend retro-lp's De Snuiter vaart wel bij verhuizing Illegalen in kassen betrapt zeeuwse almanak Stroom I II 3 3* -L. vrijdag 14 mei 2004 Hnnr Cees Maas pUW-NAMEN - Vogelken ners ontdekken regelmatig op merkelijke vogels in het Schel- de-esluarium, maar van deze Laarneming had zelfs de Vogel bescherming Nederland nog nooit gehoord. In een tochtige boek van een Zeeuws-Vlaamse polder broeden Thaise spreeu- jvren. iDe ontdekker van de bijzondere lïogels. R. Bleijenberg uit Kieuw-Namen, volgt ze al enke- editie Zeeuws-Vlaanderen le jaren. In hetzelfde gebied is twee weken geleden een waarne ming gedaan door Gentse ornit hologen. Eerder dit voorjaar vlo gen de vogels met nestmateriaal af en aan en nu brengen ze voed sel, zoals snavels vol wormpjes, naar hun jongen. De vogels ken merken zich door witte vlekken in hun zwarte verenkleed en een parmantig kuifje öp de kop. „Eerst dacht ik dat het bonte merels waren, maar toen ik het verder ging onderzoeken, bleek dat helemaal niet te kloppen", zegt Bleijenberg. Hij wil niet openbaar maken waar het nest precies zit, uit angst voor jagers. De zeldzame bewoner van de Zeeuws-Vlaamse polder heet of ficieel acridotheres javanicus, of white-vented myna. Hij wordt ten onrechte Thaise spreeuw genoemd. De vogel komt namelijk niet alleen in Thailand voor, maar in heel Oost-Azië en het zuidwesten van de Pacific, tot in Nieuw-Zee- land. De benaming myna komt van mynah, het Hindi-woord voor spreeuw. In Sanskrit heet de vogel 'madana', maar uitein delijk betekent de naam 'borre lend van vrolijkheid'. Bleijenberg vermoedt dat de spreeuwen afkomstig zijn van een passerend schip. Het is voor scheepslui verboden exotische vogels in havens in te voeren. Soms laten zeelui hun vogels daarom los alvorens Antwerpen binnen te varen. Bleijenberg heeft weieens dode papegaaien aan de kust gevonden, vandaar zijn vermoeden. In de polder broedt een koppeltje vogels dat in deze streek zelden wordt gezien: de Thaise spreeuw. foto Camile Schelstraete rfnorRené Hoonhorst TERNEUZEN - Als de Terneu- lense koffieshop Checkpoint mh aan eerder gestelde voor waarden houdt, zal het verkrij gen van een nieuwe gedoogbe schikking eind dit jaar weinig problemen opleveren. De over grote meerderheid van de ge- mcenteraadsfracties toonde zich gisteravond voorstander van voortzetting van de actie Houd greep. De raadsleden gingen daarmee, zonder het zo duidelijk uit te spreken, feitelijk akkoord met bet gedogen van de twee be staande koffieshops, concludeer de F. van Hulle (Gemeentebelan gen Kanaalzone) tijdens de ver gadering van de commissie be stuur en middelen. Burgemeester J. Lonink gaf hem gelijk. Als de raad Houdgreep als het goede instrument ziet om de overlast van handel in en ge bruik van drugs tegen te gaan, door Wout Bareman vloeit daar uit voort dat het ge meentebestuur het gedoogbeleid positief benadert. De burgemeester stelde dat het kabinet 'theoretisch' nog een ge heel andere koers kan gaan va ren. Maar Lonink constateerde ook dat minister Donner alweer grotendeels op zijn schreden is teruggekeerd. Onder druk van onder meer de gemeenten Maas tricht en Venlo heeft Justitie het idee om geen koffieshops toe te staan op minder dan vijftig kilo meter afstand van de landsgren zen snel verlaten. De concentra tie van twee gedoogde kof fieshops in het centrum van Ter- neuzen heeft niet meer drugstoe risten naar Zeeuws-Vlaanderen gebracht. „De concentratie van de verkoop heeft de problema tiek wel beter beheersbaar ge maakt en voor veel minder over last in de rest van de stad ge zorgd", betoogde brigadecom mandant P. Coppens van de Ter- neuzense marechaussee. Controles van politie en mare chaussee wezen uit dat de mees te drugstoeristen alleen soft drugs voor eigen gebruik in slaan. Grote handelsvoorraden, die de gedoogshops ook niet mo gen verkopen, worden zo goed als nooit aangetroffen. Het moe ten verstrekken van nieuwe ge- doogbeschikkingen geeft de ge meente niet direct kansen om één van de twee koffieshops te laten verhuizen naar een andere plek binnen de gemeentegren zen. Van Hulle zou graag een shop bij de grens zien om de toene mende drugsverkopen in Sas een halt toe te roepen, maar Lo nink waarschuwde dat dat 'niet 1ERNEUZEN - Bij een groot scheepse internationale drugs controle hebben de politiekorp sen van Nederland, Frankrijk, en Luxemburg woensdag middag en -avond grote hoeveel heden hennep, hasj, joints, wa pens en baar geld in beslag geno- Aan de actie namen aan de Ne derlands-Belgische grens in Zee land, Brabant en Limburg 105 medewerkers van zeven regiona le politiekorpsen, van de mare chaussee, het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en de douane deel.In België en Frank rijk werden ruim 500 medewer kers van de opsporingsdiensten ingezet. Aan de Nederlandse grens werd 8% gram hennep in beslag geno men en 576,5 gram hasj. De poli tie pakte ook 43 joints af, ver schillende wapens en 4500 euro aan contanten. Er werd ook voor bijna 3000 euro aan boetes geind. Aan de Luxemburgs/Franse grens werd het grootste succes geboekt. Daar werd een Italiaan aangehouden met 5,5 kilo cocaï ne Hij was op weg van Amster dam naar Italië. InTerneuzen werden 105 inzit tenden van 49 voertuigen gecon troleerd. 76 Personen bleken in het bezit van softdrugs en moes ten die inleveren. 13 Personen, jneest Fransen, kregen een schik- k'ig van 100 euro aangeboden omdat ze meer dan de toegesta ne vijf gram bij zich bleken te hebben, Bij de controle stuitte de politie op één traangasbusje, wee messen en een ploertendo- to totaal werd 1570 euro aan 10§ uitstaande boetes en schik kingen geïncasseerd. Bovendien «erden vier dagvaardingen uit gereikt. De politie nam in Ter gen 184,5 gram hennep, 91,8 gram hasj, 28 joints en drie spa- cecakes in beslag. °el van de gecombineerde ac te is het terugdringen van het d'ogsverkeer en de drugshandel Jissen de vier deelnemende lan den. De Nederlandse politiemen- *en controleerden het drugstoe- [jsme in Temeuzen, Bergen op wm, Roosendaal, Tilburg en aastricht. Bovendien werden JP autowegen en provinciale we- §en steekproefsgewijs auto's ge controleerd. Instructeur Peter Vermeulen geeft examenkandidate Mirjam van Noort aanwijzingen op het veerplein in Perkpolder. door Sheila van Doorsselaer PERKPOLDER - Waar vroeger auto's zich netjes opstelden in lange rijen, draaien nu zenuwachtige motor-examen- kandidaten hun achtjes, of maken de ver plichte noodstop. Als alles goed gaat, krijgen ze na afloop van de proeven in de voormalige frituur het zo gewilde rijbe wijs uitgereikt. Het veerplein in Perkpolder is sinds giste ren het enige officiële examenterrein voor motorrijbewijzen in Zeeuws-Vlaan deren. Examenkandidaten uit de hele re gio moeten nu naar Perkpolder komen om daar het examenonderdeel 'voertuig- beheersing' uit te voeren. Op een parkeer terrein bijzondere verrichtingen uitvoe ren, mag niet meer omdat het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) nu de daarvoor geschikte terreinen aan wijst. Het veerplein is goedgekeurd, als enige in Zeeuws-Vlaanderen. Had het CBR geen examenterrein aangewezen, dan hadden alle motorexamenkandida ten uit Zeeuws-Vlaanderen naar Goes moeten uitwijken. Rijschoolhouder Peter Vermeulen huurt het veerplein van Rijks waterstaat, maar ook alle andere rij schoolhouders maken gebruik van het door Rinus Antonisse GOES - Een waslijst aan mi lieu-overtredingen, van grote tot kleinere. Dat is het resultaat van een grootscheepse milieu controle, die gisteren en eergiste ren in heel Zeeland werd gehou den. Er zijn dertig proces sen-verbaal uitgedeeld en in vijf tien gevallen is bestuursdwang opgelegd. Er is één agrariseh bedrijf aange troffen waar volgens de contro leurs 'werkelijk niks klopte'. De vergunningen deugden niet, er lagen verboden bestrijdingsmid delen en die werden nog op een verkeerde manier gebruikt ook. Bij één middelgroot bedrijf mochten de controleurs niet naar binnen, ook niet toen de po litie erbij kwam. Nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, ver schaften de controleurs zich on der politiebegeleiding toch toe gang. Provinciaal medewerker A. Schipper noemt het opmerke lijk dat in diverse tankstations de brandblusmiddelen niet in or de bleken te zijn. Gelet op de aandacht voor grotere veilig heid had hij dit niet verwacht. Eiken In de natuursfeer stuitten de handhavei's op opzettelijke ver nieling van negen honderdjarige eiken. De stammen waren met de zaag bewerkt en in de ontsta ne gleuven was landbouwgif ge deponeerd. De boosdoener kan het openbaar ministerie tege moet zien. Een boete van dui zend euro per boom hoort tot de mogelijkheden. Andere overtredingen van de mi lieuregels betroffen onder meer: olielozingen op oppervlaktewa ter, verboden afvalstortingen, il legaal bouwen (ondanks een op gelegd bouwverbod), te veel ge luid. onjuiste opslag van gevaar lijke stoffen en het niet voldoen aan de boom-herplantplicht. De definitieve resultaten van de controle worden in de loop van volgende week verwacht. De controles door speciaal sa mengestelde teams begonnen woensdagmiddag en liepen 24 uur door. De zogeheten 'handha- vingsestafette' vond in het hele land plaats. In Zeeland kwamen circa honderd vijf tig opsporings ambtenaren, toezichthouders en laboranten van een reeks instan ties in actie. Gemeenten, provin cie, politie, justitie, de inspectie diensten van de ministeries van Landbouw en Milieu,"rijkswater staat en staatsbosbeheer deden mee. Succes Volgens Schipper is de actie goed verlopen. Dat er veel over tredingen van verschillende aard zijn opgespoord, acht hij een succes. Hij prijst de samen werking tussen de mensen van de instanties. De politie hield en kele reserveteams achter de hand om bij te springen. Het is de bedoeling met enige re gelmaat dergelijke controle-esta fettes te lopen. Schipper bena drukt dat er los daarvan ge woon gecontroleerd wordt. „De handhavers kunnen in hun nor male werkzaamheden juist reke ning houden met de ervaringen die zij tijdens de estafette heb ben opgedaan." zomaar kan'. „Checkpoint heeft een bouwvergunning gekregen voor de Westkolkstraat, je kunt dat bedrijf dus niet verplichten ergens anders heen te gaan." Woordvoerder H. van As van Checkpoint liet weten dat een onderzoek binnenkort laat zien dat de klanten van de koffies hop neringdoenden in de Terneu- zense binnenstad ook veel geld opleveren. VLISSINGEN - Nu de benzineprijs opnieuw is gestegen, zien onbemande tankstations hun klandizie stijgen. Naar mate het prijsverschil toeneemt, zijn meer mensen bereid een omweg te maken om goedkoper te tanken. Anders rij den is ook een manier om op brandstofkosten te bespa ren, betoogt de ANWB. pagina 10: besparen op dure benzine GRAAUW - Met vijfduizend lp's en duizend cd's, psyche delische en rockmuziek uit de jaren zestig en zeventig, be schouwt Toine Huijsmans uit Graauw zijn verzameling als bijna compleet. Hij zoekt er nog een stuk of duizend. Huijsmans loopt regelmatig speciaalzaken in Brussel bin nen, maar vindt het vooral leuk als hij weer eens een oude doos met langspelers van iemand krijgt, pagina 17: jaren zestig in de polder TERNEUZEN - Door de verhuizing naar de winkelstraat heeft de Snuiter, de winkel annex kaarsenmakerij waar verstandelijk gehandicapten spullen verkopen, flink meer klandizie. Daardoor is het werk van de Tragel-cliënten een stuk interessanter geworden. „De cliënten genieten er van, er wordt meer beroep gedaan op hun talenten", al dus beleidsmedewerker J. van Hooijdonk van Stichting Tragel. De nieuwe vestiging van de Snuiter werd gisteren officieel geopend door wethouder C. de Mol-Marcusse, on dersteund door twee cliënten van Tragel. Tot de verhui zing werd besloten omdat bij de oude locatie steeds meer winkels verdwenen, waardoor er minder winkelend pu bliek kwam. foto Wim Kooyman veerplein. Gisteren deden zestien kandi daten examen. Zij moesten voor examina tor G. Mortier bewijzen dat ze het motoi- rijden goed onder de knie hebben. Onder de examenkandidaten was één prominent persoon: Paskal Jakobsen van Blof. Hij had eigenlijk in Goes zijn geoe fende voertuigbeheersing in de praktijk moeten brengen, maar week toch uit naar Perkpolder. Met succes. GOES - Het Interventieteam Warehouses heeft bij een contro le in een kassenbedrijf in de re gio Goes achttien illegale ar beidskrachten aangetroffen. De illegalen waren hoofdzakelijk af komstig uit West-Afrika. Ook ontbrak bij negen Poolse ar beidskrachten de vereiste te werkstellingsvergunning. De controle werd dinsdag gehou den, maar pas gisteren bekend gemaakt. Het gaat om een be drijf in de regio Goes dat onder meer tuinbouwproducten produ ceert en verpakt. Tegen de eigenaar van het be drijf is proces-verbaal opge maakt door de Arbeidsinspec tie. De Vreemdelingendienst heeft de illegalen aangehouden. De arbeidskrachten waren via uitzendbureaus werkzaam voor het bedrijf. Ook tegen de uit zendbureaus wordt proces-ver baal opgemaakt vanwege illega le tewerkstelling. En ja hoorna lang wachten vallen de rekeningen op de mat. Eindelijk is de admini stratie van de grote energiele verancier van Zuidwest-Ne derland op orde. Wat een bedrag", zei een van de geadresseerden toen zij las hoe groot de schade was. „Dat kost mij een heel maand salaris!" Waarop haar echtgenoot rea geerde: Maar goed dat jij bij Zorgstroom werkt. advertentie Nieuw! I Mora Kroketburger en -ag Mora Qarrero*-burger Iïfc* 3 A ->£ mora Druk in de weer? Toe aan een time-outZin in een lekker warm, hartig tussendoort/e? Ze kunnen zó in de magnetron: de 'w .v sokeUuii. met een milde mosterdsaus en de Mora Cam ro burger met een licht pikante saus. Twee bekende topsnacks van Mora nu ook op een broodje. Vliegensvlug te bereiden en onweerstaandbaar lekker. mora Gangmaker sinds 1960

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49