Harde aanpak jonge drankrijder Grijze haren. Maar niet van uw pensioen. PZC Reclassering verfijnt beoordeling Spoorpersoneel mag vandalen bekeuren Nederland laat 1,4 miljard aan subsidies lopen \lcohollimiet wordt verlaagd naar 0,2 promille Gynaecologen bezorgd over Jubilerend KNMI eert Zeeuwse stichter sterilisatie Vast voorschot bepleit voor asbestslachtoffers De betrouwbare pensioenen van AEGON. Kort geding om twee op een cel Oudere schaamt zich over armoede Geen zwelklei in Groningen Nieuwegein begint met Burgernet Slechte rails oorzaak ontsporing Vrouwen door bende tot seks gedwongen vrijdag 14 mei 2004 BURGH-HAAMSTEDE - Neder- laat ruim 1,4 miljard euro subsidiegeld ongebruikt in Brusselse kast liggen. Dat ;egt CDA-euröparlementariër r Oomen-Ruyten. .Voor de jaren 2000-2006 is 1,8 miljard euro aan ESF-subsidie beschikbaar. Daarvan is pas 350 miljoen gebruikt. Laat minister Zalm zich daar eens druk over maken in plaats van moeilijk doen over het verdelen van het geld wat terug wordt gestort naar de lidstaten", zegt Oomen. Ze doelt daarbij op de onenig heid die is ontstaan doordat Zalm de nieuwe lidstaten van de EU niet wil laten meedelen in de teruggave van overgeble ven EU-geld uit 2003. Subsidies van het Europees So ciaal Fonds (ESF) zijn breed inzetbaar. Met deze subsidies is in Nederland in het verleden veel mis gegaan. Het geld werd dan gebruikt voor andere doe len dan waarvoor het was be stemd. „Nederland laat het geld liggen of moet terugbetalen wegens fraude. Dat is de vorige regering te verwijten. Van de subsidie hadden ook vrouwen kunnen profiteren die omgeschoold moe ten worden." Oomen verwacht niet dat Nederland nog volop ESF-geld binnenhaalt. „De rege ring doet haar best, maar de tijd is kort." door Ap van den Berg pn.laco van Lambalgen DEN HAAG - De alcohollimiet voor beginnende automobilisten en motorrijders gaat over twee jaar omlaag van 0,5 naar 0,2 pro- uille. De strengere norm geldt o0r de eerste vijf jaar na het be halen van het rijbewijs. Dat be sluit neemt het kabinet vrijwel zeker vandaag. Een ruime Kamermeerderheid js het met de maatregel eens, hoewel de WD waarschuwt vooreen heksenjacht tegen klei neovertreders. De maatregel zal naar verwach tingtwaalf verkeersdoden en cir ca 100 zwaargewonden per jaar schelen. In 2002 vielen bijna honderd doden in het verkeer als gevolg van alcoholmisbruik. De verlaging van de alcoholli- miet voor met name jonge rij ders leidt ertoe dat het drinken één glas bier al een forse boete kan opleveren. Het kabinet had zijn voornemen verleden jaar al aangekondigd. De besluitvorming komt nu mdelijk rond, op voorstel van de ministers Peijs (Verkeer en Waterstaat) en Donner (Justi tie). De eerste aanzet voor de maatregel was in 1998 al gege vendoorhun voorgangers Borst (Volksgezondheid) en Korthals justitie). De verlaging van de alcoholli- miet valt samen met de invoe ring van het puntenrijbewijs. Wie een aantal malen te hard njdt, rode verkeerslichten ne- of andere overtredingen maakt, raakt op den duur het rij bewijs kwijt. Het kabinet zal bo vendien de boetes voor hardrij ders verhogen. Naarmate een be- tuurder meer snelheidsovertre- dingen maakt, gaat de boete straks flink omhoog. De Tweede Kamer vindt de maatregel uitstekend. „De bood schap moet in feite zijn: geen al cohol in het verkeer", reageert PvdA-Kamerlid S. Dijksma. Zij wil de alcohollimiet voor alle be stuurders verlagen. WD-Kamerlid R. Luchtenveld waarschuwt echter dat de maat regel „niet mag leiden tot een heksenjacht op de kleine overtre ders. Het opsporingsapparaat is al overbelast." Luchtenveld vindt ook dat wie betrapt wordt met net iets meer dan 0,2 promil le alcohol in zijn bloed, milder beoordeeld moet worden bij de regel dat na drie overtredingen het rijbewijs moet worden inge- leyerd. Politie PvdA en CDA zien niets in de be zwaren van de WD. „Wie met alcohol achter het stuur zit, kan dodelijke ongelukken veroorza ken", zegt Dijksma. „De VVD is altijd voor een hele strenge aan pak van bijvoorbeeld veelple gers, tot het over verkeersover tredingen gaat." CDA-Kamerlid M. de Pater wijst erop dat de werkruk van de politie niet verandert door de maatregel. „Het maakt niet uit voor de inzet bij een alco holcontrole, ze zullen alleen meer mensen aanhouden. Klei ne overtredingen leveren ook geen extra werk op voor de rechtbanken. Die worden im mers afgedaan met een boete." GPD DEN HAAG - De Nederlandse Hereniging voor Obstetrie en Gy naecologie (NVOG) vreest een toename van het aantal onge wenste zwangerschappen en abortussen nu met ingang van 1 sterilisatie uit het zieken fondspakket wordt geschrapt. WOG-bes tuur slid en gynaeco- S. Veersema houdt er te rn rekening mee dat sterilisa tie steeds meer wordt uitge roerd op commerciële basis, met iegatieve gevolgen voor de kwa- Iteit van de ingreep. )e NVOG voelt zich ook 'een jeetje overvallen' door het be- luit. Dat is al in november geno- nen door de Tweede Kamer, naar daarna werd het stil. „Pas iu hebben we van een verzeke raargehoord dat het op 1 juni in laat. Uit een telefonische rond- tang is mij gebleken dat veel 'erzekeraars er niet van op de ïoogtezijn", aldus Veersema. laarlijks laten zich in Neder- and zo'n tienduizend vrouwen m waarschijnlijk nog iets meer nannen steriliseren. GPD DE BILT - De 150ste verjaardag heeft het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut (KNMI) vier leer stoelen opgeleverd aan de Universiteit Utrecht. Die moe ten resulteren in beter onderzoek naar klimaatverande ring. Een van de leerstoelen wordt vernoemd naar de in 1817 in Kloetinge geboren meteoroloog Buys Ballot, die in 1854 het KNMI stichtte. De viering van het jubileum werd gisteren in De Bilt bijgewoond door prins Wil- lem-Alexander. Nobelprijswinnaar Paul Crutzen over handigde hem het officiële eerste exemplaar van een brochure over klimaatverandering. foto Robin Utrecht/ANP door Henk van de Poll DEN HAAG - Reclassering Ne derland heeft een verfijnde me thode ontwikkeld om na te gaan of criminelen vatbaar zijn voor programma's die voorkomen dat zij in herhaling vervallen. De zogeheten Risc-methode wordt maandag aan minister Donner van Justitie overhan digd. „Met de methode kan de reclas sering beter inschatten hoe groot het risico is dat iemand te rugvalt in crimineel gedrag", zegt PI. Friele, hoofd beleid van de Stichting Reclassering Neder land (SRN). „Daarnaast, kunnen we beter vaststellen welke facto- W/VlKScH L)NUJk WNDT ZIJ ONf OOK TtZAGIS ren verantwoordelijk zijn voor het criminele gedrag." Aan de hand van het onderzoek kan de reclassering volgens Frieling een vrij goede inschatting ma ken of iemand al dan niet te mo tiveren valt zijn gedrag te verbe- AMSTERDAM - Niet alleen werknemers, maar alle asbest slachtoffers zouden van hun overheid een voorschot moeten krijgen op de schadeclaim die zij bij de veroorzaker neerleg gen. Dat stelt mr. B. Ruers van het Comité Asbestslachtoffers. Als voorzitter van het gisteren geopende tweedaagse Internatio naal Asbestcongres in Amster dam maakt Ruers zich samen met alle aanwezige wetenschap pers, nabestaanden en slachtof fers hard voor deze zaak. De ver vuiler betaalt, is het motto van het congres. Maar overheden moeten de slachtoffers wel bij staan, vindt Ruers. Nederland loopt op internationaal gebied voorop, stelt hij. Toch is het ook hier nog niet goed geregeld. Werknemers en hun huisgeno ten die door asbest buik- of long- vlieskanker (mesothelioom) heb ben opgelopen, krijgen sinds vo rig jaar zomer een voorschot van bijna 16.000 euro. De vrouw uit Drenthe die onlangs op 52-ja- rige stierf als gevolg van het feit dat ze als boerendochter op het erf van haar ouders betrokken was bij het verwerken van as- bestdakplaten, kreeg dat niet. Ook mensen in de buurt van Harderwijk en in de gemeente Hof van Twente, waar asbestaf- val van de fabriek van Eternit in wegen en paden is verwerkt, lopen een voorschot mis, vertelt Ruers. Ook mensen die ooit zelf een asbestplaatje achter de ka chel plaatsten komen met voor de regeling in aanmerking, zegt Ruers. ANP teren. Het is de bedoeling dat de stichting vervolgens adviseert aan de officier van justitie. Het Openbaar Ministerie kan aan de hand van het advies bij voorbeeld besluiten in zijn eis een groter deel van de straf om te zetten in een voorwaardelijke straf. Maar het advies kan er ook toe leiden dat bij mensen die er geen enkele behoefte aan hebben hun leven te beteren, het voorwaardelijke deel zo klein mogelijk te houden. Friele verwacht dat de nieuwe methode vanaf augustus stapsge wijs kan worden ingevoerd. Te gen die tijd is ook de 'quick scan'-procedure klaar, een goed kopere onderzoeksmethode die als een wat grovere zeef werkt bij het selecteren van kansrijke gedetineerden. Verslaafden Bij de methode maakte RSN ge- bniik van de jongste onderzoeks gegeven uit binnen- en buiten land. Bij het vaststellen van fac toren die verantwoordelijk zijn voor crimineel gedrag wordt het onderzoek geleidelijk aan steeds individueler. „Van iemand die verslaafd is, geen huis heeft en geen inkomen, weet je al snel waar je aan toe bent", zegt Fide le. „Maar bij iemand die zich agressief gedraagt wordt het al moeilijker. Zit het in zijn hoofd, is iemand te klein behuisd of is er sprake van een geschiedenis van geweld in de familie?" Gedetineerden die bij het onder zoek als kansrijk uit de bus ko men krijgen vervolgens te ma ken met een min of meer op de persoon toegeschreven reclasse- ringsprogramma. ANP (advertentie) DEN HAAG - Een gevangene in Nieuwegein heeft een kort geding aangespannen tegen de Staat om het onvrij willig plaatsen van twee op een cel te beëindigen. Het ge ding dient vandaag voor de rechtbank in Den Haag. De man is woensdag gevraagd of hij geplaatst wilde wor den in een tweepersoonscel. Na zijn weigering werd hij in een isoleercel geplaatst, zo blijkt uit de dagvaarding. Het is volgens de wet nog niet mogelijk om gedetineerden te dwingen een tweepersoonscel te acceptei'en, een gedeti neerde moet daar vrijwillig mee instemmen. ANP DEN HAAG - Teiwdjl het aantal 65-plussers met schul den stijgt, is het praten over armoede onder ouderen vaak een groot taboe. Daarom moeten gemeenten meer hun best doen om arme ouderen op te sporen en steun te bie den. Wanneer gemeenten hen voortaan wijst op voordeel tjes, hoeven ouderen niet meer zelf om hulp te vragen. Dat hebben de ouderenbonden Anbo, Pcob en Unie KBO gisteren gezegd. Volgens Anbo leven 200.000 65-plussers op of onder de armoedegrens. ANP GRONINGEN In de Groningse en Friese bodem komt geen zwelklei voor. Eerder werd vermoed dat deze voor Nederland unieke soort klei in combinatie met aardbevin gen verantwoordelijk was voor tal van scheuren in Gro ningse boerderijen en andere huizen. De onderzoeksinstituten NITG en GeoDelft komen los van elkaar tot de conclusie dat de klei in de Groningse bo dem weliswaar krimpt en zwelt, maar veel minder dan de zogenoemde zwelklei. ANP NIEUWEGEIN - In Nieuwegein begint vandaag het Bur gemet. Het netwerk van inwoners die de politie helpen bij het opsporen van verdachte of vermiste personen, is een proefproject van een jaar. De deelnemers aan Burgernet zijn vrijwilligers, die zo veel mogelijk verspreid over de gemeente wonen. De be doeling is dat ze op verzoek van de politie in urgente ge vallen uitkijken naar gezochte personen, van wie een dui delijk signalement beschikbaar is. Aan de hand van de reacties, die binnenkomen bij de meldkamer van de politie, krijgen agenten op straat in structies. De leden van het Burgemet krijgen achteraf be richt over het resultaat van een oproep. ANP DEN HAAG - De slechte ligging van het spoor is de grote boosdoener geweest bij de ontsporing van de goederen trein met ammoniak, vorig jaar juni bij het Noord-Hol landse Halfweg. Dat stelt de Inspectie Verkeer en Water staat van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in een gisteren uitgebracht rapport. Volgens de dienst zijn de rails, waarvan de spoorstaven in hoogte niet goed op elkaar aansloten, de 'hoofdoorzaak' van het ongeluk. De machinist heeft niet te hard gereden en 'na de ontsporing adequaat gereageerd'. Bij het onge luk is geen ammoniak vrijgekomen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prorail mag in de toekomst vandalen en andere overtreders op en langs het spoor direct bekeuren. Minister Donner (Justitie) maakte giste ren bekend dat vijftig fuctiona- rissen een speciale opsporingsbe- voegheid krijgen. Spoorbeheerder Prorail had eind april hierom gevraagd. Het bedrijf dat de spoorwegen van Nederland beheert, heeft veel last van 'stoiing door derden', waardoor vertragingen ont staan. Maandag nog botste een trein bij Landgraaf in Limburg op een betonblok dat door van dalen was neergelegd. De vijftig betrokken functiona rissen worden persoonlijk aange wezen en aangesteld als buiten gewoon opsporingsbeambte (BOA). Ze vallen onder het toe zicht van het Korps Landelijke Politiediensten. De BOA's zul len niet worden ingezet op pro- bleemlijnen of op stations van dalen bekeuren. Ze houden zich in de eerste plaats bezig met het toezicht op rangeerterreinen, spoorwegovergangen en sporen. Mensen die zich schuldig maken aan vernielingen of langs het spoor lopen, kunnen direct een boete krijgen. De boete voor het langs of op het spoor lopen is 25 euro. Wie met paarden, vee of andere dieren op of langs het spoor loopt, kan een boete krij gen van 65 euro. Proef In Zeeland, Noord-Brabant en Limburg start een proef met ne gen opsporingsbeambten. Afhan kelijk van het resultaat en van onderzoek worden de anderen later ingezet, aldus een woord voerder van Prorail. De regeling geldt tot 1 januari 2006. Afspraken zijn er gemaakt over een geweldsinstructie en een klachtenregeling. ANP van onze redactie binnenland KRAGGENBURG - Zes man nen en drie vrouwen worden ervan verdacht meerdere vrouwen te hebben ontvoerd, verkracht en onder andere ge dwongen tot seks met dieren. De zaak kwam aan het licht, toen een 22-jarige ontvoerde vrouw in Kraggenburg (ge meente Noordoostpolder) uit een loods wist te ontsnappen. De politie heeft de bende in de afgelopen weken opgerold, zo is gisteren bekendge maakt. De ontsnapte vrouw woont in België. Zij werd in Brussel onder valse voorwendselen in een auto gelokt en meegenomen naar Neder land. In de loods moest zij seksuele handelingen onder gaan met mannen en met die ren, waarbij zij is gefotogra feerd. Verder werd zij ge schopt, geslagen en ernstig be dreigd. Uit politieonderzoek bleek dat de bende in april zeker nog twee Belgische vrouwen ontvoerde. Deze slachtoffers, die op dezelfde manier zijn misbruikt als de ontsnapte vrouw, zijn een paar weken vastgehouden in een Al- meerse woning, waar ze niet werden misbruikt. Voor dat doel bracht de bende beiden naar Den Haag, waar ze wisten te ontkomen. Ook de eerstgenoemde ontsnapte vrouw verbleef in Almere. Zij werd in Kraggenburg mis bruikt. Asielprocedure De vrouwen zijn volgens de politie van buitenlandse afkomst en zitten in een asielprocedure. Ze zijn in middels 'in een veilige omge ving in Nederland onderge bracht', zei een woordvoer der. De bendeleden zijn tussen de 20 en 45 jaar oud. Zij komen uit België en Nederland. Twee mannen zijn in vrijheid gesteld, de rest zit nog vast. De politie heeft acht recher cheurs op de zaak gezet en sluit meerdere aanhoudingen niet uit. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3