Waslijst aan milieuovertredingen MIE UW Reüniereis naar Italië maakt veel los bij bleekneusjes van toen Anbo wil keuring rijbewijs goedkoper Internationale jacht op drugstoeristen dertig processen-verbaal bij grootscheepse controle Brandje in zorgcentrum Toeloop bij onbemande pomp Vijfduizend retro-lp's Illegalen betrapt bij kassenbedrijf Aanhangwagen gestolen Meer muziek in Middelburg waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland zeeuwse almanak Stroom En ja hoor, na lang wachten vallen de rekeningen op de mat. Eindelijk is de admini stratie van de grote energiele verancier van Zuidwest-Ne derland op orde. „Wat een bedrag", zei een van de geadresseerden toen zij las hoe groot de schade was. „Dat kost mij een heel maand salaris!" Waarop haar echtgenoot rea geerde: „Maar goed dat jij bij Zorgstroom werkt. door Marcel Modde BROUWERSHAVEN - De oude renbond Anbo wil dat' de ver plichte rijbewijskeuring voor ze ventigplussers zo snel mogelijk goedkoper wordt. Afdelings voorzitter J. van Wezel zei giste ren in een vergadering vergade ring van de bond in Brouwersha ven bij de huisartsen op Schou wen-Duiveland een dringend verzoek te hebben neergelegd. Volgens Van Wezel is de 75 euro die momenteel in rekening wordt gebracht voor de keuring een verre van reëel tarief. „Ik heb die keuring pas ook moeten ondergaan. Ze kijken even naar je ogen en oren en binnen tien minuten sta je weer buiten en weet je of je nog kunt autorij den. Dat hoeft toch zo veel geld niet te kosten! Waarom niet gra tis in de centrale huisartsen post? Het is maar even tussen door!" Eerder deze week liet ook de Seniorenraad Schou wen-Duiveland weten de hoogte van het tarief opnieuw te willen bespreken. De ongeveer zestig aanwezigen spoorden Van Wezel gisteren op de Anbo-vergadering tevens aan tot een gesprek met de ge meente en de Rabobank over de plaatsing van de al veel bedis cussieerde pinbox. De oudere in woners van Brouwershaven hou den vast aan de installatie van zo'n voorziening op een centrale plek in de smalstad. De jachtha ven - zoals gemeente, stadsraad en bank voorstaan - is voor de meesten te ver weg. Van Wezel dacht aanvankelijk dat de be staande automaat in de plaatse lijke supermarkt een goed alter natief was. maar de oudere Brouwernaren willen ook 's avonds en in het weekeinde over hun geld kunnen beschikken. Van Wezel ziet ook mogelijkhe den voor een box op het parkeer terrein van servicecentrum Poor tershof. „Dat ligt toch weer iets centraler dan de jachthaven." door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij een groot scheepse internationale drugs controle hebben de politiekorp sen van Nederland, Frankrijk, België en Luxemburg woensdag middag en -avond grote hoeveel heden hennep, hasj, joints, wa pens en geld in beslag genomen. Aan de actie namen aan de Ne derlands-Belgische grens in Zee land, Brabant en Limburg 105 medewerkers van zeven regiona le politiekorpsen, van de mare chaussee, het Korps Landelijke Politiediensten en de douane deel. In België en Frankrijk wer den ruim vijfhonderd opspo ringsambtenaren ingezet. Aan de Nederlandse grens werd 996 gram hennep in beslag geno men en 576,5 gram hasj. De poli tie pakte ook 43 joints af, ver schillende wapens en 4500 euro aan contanten. Er werd ook voor een bedrag van bijna 3000 euro aan boetes geïnd. Aan de Luxemburgs-Franse grens werd het grootste succes geboekt. Daar werd een Italiaan aange houden met 5,5 kilo cocaïne. In Terneuzen werden 105 inzit tenden van 49 voertuigen gecon troleerd. 76 personen bleken in het bezit van softdrugs en moes ten die inleveren. 13 personen, meest Fransen, kregen een schik king van 100 euro aangeboden omdat ze meer dan de toegesta ne vijf gram bij zich bleken te hebben. Bij de controle stuitte de politie op één traangasbusje, twee messen en een ploertendo der. In totaal werd 1570 euro aan nog uitstaande boetes en schik kingen geïncasseerd. Bovendien werden vier dagvaardingen uit gereikt. De politie nam in Ter- neuzen 184,5 gram hennep, 91,8 gram hasj, 28 joints en drie spa- cecakes in beslag Doel van de acties is het terug dringen van het drugsverkeer tussen de vier deelnemende lan den. De actie werd gecoördi neerd vanuit het districtsbureau in Breda. Daarnaast waren er vier satellietcommandoposten in Luxemburg, Lille, Parijs en Brussel. De Nederlandse politie contro leerde het drugstoerisme in Ber gen op Zoom, Roosendaal, Til burg, Terneuzen en Maastricht. Bovendien werden op autowe gen en provinciale wegen steek proefsgewijs auto's gecontro leerd. Ook werd gecontroleerd in de Thalys tot in Parijs. ZIERIKZEE - De post Zierikzee van de brandweer Schou wen-Duiveland moest gisteren in actie komen bij een brandje in een kamer van Allévo-zorg- centrum Borrendamme. De be woonster van de kamer werd met ademhalingsproblemen naar het ziekenhuis vervoerd, maar kon na behandeling weer terug naar Borrendamme. Door onbekende oorzaak vatte een tafelkleed vlam. Het vuur sloeg over op de tafel en daarna vloog ook de vloerbedekking in brand. Personeel van het zorg centrum wist het vuur te doven en de bewoonster in veiligheid te brengen. Het brandje veroorzaakte veel rook, maar door de deuren van de andere kamers gesloten te houden werd voorkomen dat be woners last kregen van de rook. De totale schade is onbekend. door Piet Kleemans BRUINISSE - De officiële ont vangst door de burgemeester van toen. Dat was een van de hoogtepunten van het deze week afgeronde bezoek van 21 Zuidwest-Nederlandse 'ramp kinderen van toen' aan de plek waar ze 51 jaar geleden moch ten bijkomen van de verschrik kingen van de watersnood ramp. Het weerzien met het Ita liaanse Pian Castagnaio maak te veel los. Het plan voor de reüniereis werd geboren in de opmaat naar de vijftigjarige herden king in 2003 van de watersnoo dramp. De Bruse Willy de Waal zette er samen met oud-dorpsgenoot Bart de Rui ter de schouders onder. Tijdens een reünie in Bruinisse in 2003 werd enthousiast gerea geerd op het idee van De Waal en De Ruiter. Uiteindelijk meldden 21 'rampkinderen' en drie begeleiders van toen zich aan voor de tiendaagse reis. De Waal: „Bart en ik dachten dat de begeleidsters van toen nu wel in de tachtig zouden zijn, maar ze waren begin zeventig. Het waren destijds dus gewoon heel jonge meiden die zorgden voor de begeleiding van de kin deren die naar Pian Castag naio gingen. Maar ja, als je zelf - zoals ik toen - negen jaar bent, is iemand van begin twin tig al oud." Destijds mochten 85 Zuid west-Nederlandse bleekneus jes op verhaal komen in een tentenkamp bij Pian Castag naio. De omgeving herkenden de reünie-reizigers volgens De Waal moeiteloos. „We hebben met foto's van toen in de hand rondgelopen en gezocht naar herkenningspunten. Dat ging heel goed." Mont Amiata De 1735 meter hoge berg Mont Amiata vlakbij Pian Castag naio maakte destijds diepe in druk op de kinderen. De Waal: „Moet je nagaan: kom je als kind uit het platte Zeeland in zo'n berglandschap. Dat ver geet je nooit meer." Een bezoekje aan de Mont Amiata stond dan ook op het programma van de reüniereis, evenals een trip naar Florence. Ook de stad Siena werd met een bezoek vereerd. Tot hun grote verrassing koes teren niet alleen de 'kinderen van toen' herinneringen aan hun vakantie van 51 jaar gele den, maar wisten de oudere be woners van Pian Castagnaio zich het verblijf van de Neder landse evacuees ook te herinne ren. De Waal: „Een van de dorpsbe woners sprak wat Engels en fungeerde zo'n beetje als tolk. Zo konden we zo goed en kwaad als het ging met de dor pelingen praten. Je krijgt enorm veel verhalen te horen en veel foto's te zien. En je staat versteld van wat mensen zich allemaal nog herinneren. Destijds kregen wij een uitstap je naar de plaatselijke bio scoop aangeboden. De man die dat toen voor ons geregeld had, wist het allemaal nog pre- RaJactie: 0113-315649 «ww.pzc.nl Fmairiedactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: voord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 14 mei 2004 VLISSINGEN - Nu de benzineprijs opnieuw is gestegen, zien onbemande tankstations zoals Tinq en Tango hun klandizie stijgen. Naarmate het prijsverschil toeneemt, zijn meer mensen bereid een omweg te maken om goedko per te tanken. Anders rijden is ook een manier om op brandstofkosten te besparen, betoogt de ANWB. pagina 10 besparen op dure benzine GRAAUW - Met vijfduizend lp's en duizend cd's, psyche delische en rockmuziek uit de jaren zestig en zeventig, be schouwt Toine Huijsmans uit Graauw zijn verzameling als bijna compleet. Hij zoekt er nog een stuk of duizend. Huijsmans loopt regelmatig speciaalzaken in Brussel bin nen, maar vindt het vooral leuk als hij weer eens een oude doos met langspelers van iemand krijgt. „Dat kan soms heel verrassend zijn." pagina 17 jaren zestig in de polder GOES - Het Interventieteam Warehouses heeft bij een controle in een kassenbedrijf in de regio Goes achttien il legale arbeidskrachten aangetroffen. De illegalen waren hoofdzakelijk afkomstig uit West-Afrika. Ook ontbrak bij negen Poolse arbeidskrachten de vereiste tewerkstel lingsvergunning. Het Interventieteam Warehouses is een samenwerkings verband van de Belastingdienst, Arbeidsinspectie en UWV en opereert in Zeeland en West-Brabant. Het inter ventieteam controleert plaatsen waar goederen worden in gepakt, verpakt of omgepakt, zogenaamde warehouses. De controle werd dinsdag gehouden, maar pas donderdag bekend gemaakt. Het gaat om een bedrijf in de regio Goes dat onder meer tuinbouwproducten produceert en ver pakt. Tegen de eigenaar van het bedrijf is proces-verbaal opgemaakt door de Arbeidsinspectie. De Vreemdelingen dienst heeft de illegalen aangehouden. De arbeidskrachten waren via uitzendbureaus werkzaam voor het bedrijf. Ook tegen de uitzendbureaus wordt pro ces-verbaal opgemaakt vanwege illegale tewerkstelling. RENESSE - Op een parkeerterrein aan de Laone in Renes- se is een aanhangwagen gestolen. Het karretje werd woensdag door de dader losgekoppeld van een personen auto. Het gaat om een metaalkleurige, eenassige aanhanger met een waarde van enkele honderden euro's. Willy de Waal en Bart de Ruiter besloten vorig jaar, in de aanloop naar de herdenking van de Ramp, nog een keer af te reizen naar het toevluchtsoord in Italië. foto Mechteld Jansen Een deel van de groep van 51 jaar geleden, met rechtsvoor Willy de Waal. cies." Bijzonder verrast was het reisgezelschap door de ont vangst in Pian Castagnaio door de burgemeester van toen. De Waal had de hoop op een officiële ontvangst al zo'n beetje opgegeven toen het be richt kwam dat de burgemees ter hen welkom zou heten. „Die was vervolgens snel weer weg, maar hij had voor ons de burgemeester van destijds op gespoord en die is een hele mid dag met ons opgetrokken. Die man - zelf al 81 jaar - zag de kinderen van toen als grijs ge worden volwassenen terug. Voor De Waal persoonlijk bete kende het weerzien met Pian Castagnaio het afsluiten van een hoofdstuk. „Je zou de reis kunnen zien als een soort bede vaart. We willen nog één keer bij elkaar komen om foto's en verhalen uit te wisselen. En dan is het wat mij betreft wel mooi geweest." jdmrRinus Antonisse GOES - Een waslijst aan mi lieu-overtredingen, van grote lot kleinere. Dat is het resultaat ran een grootscheepse milieu controle, die gisteren en eergiste ren in heel Zeeland werd gehou den. Er zijn dertig proces sen-verbaal uitgedeeld en in vijf tien gevallen is bestuursdwang opgeiegd. Er is een agrarisch bedrijf aan getroffen waar volgens de con troleurs 'werkelijk niks klopte'. De vergunningen deugden niet, er lagen verboden bestrijdings middelen en die werden nog op een verkeerde manier gebruikt ook. Bij één middelgroot bedrijf mochten de controleurs niet naar binnen, ook niet toen de po litie erbij kwam, Nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, ver schaften de controleurs zich on der politiebegeleiding toch toe gang MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg moeten vaker popconcerten worden gehou den. Dat vindt wethouder A.van 't Westeinde. Dit jaar zijn er twee concerten geweest, die allebei veel publiek trokken. Het liefst zou Van 't Westeinde eenevenmentencoördinator aan stellen, zoals in de gemeente Vlissingen. „Maar daar ont breekt het geld voor, daar is jaarlijks honderdduizend euro extra voor nodig." Provinciaal medewerker A. Schipper noemt het opmerke lijk dat in diverse tankstations de brandblusmiddelen niet in or de bleken te zijn. Gelet op de aandacht voor grotere veilig heid had hij dit niet vernacht. In de natuursfeer stuitten de handhavers op opzettelijke ver nieling van negen honderdjarige eiken. De stammen waren met de zaag bewerkt en in de ontsta ne gleuven was landbouwgif ge deponeerd. De boosdoener kan het openbaar ministerie tege moet zien. Een boete van dui zend euro per boom hoort tot de mogelijkheden. Herplanten Andere overtredingen van de mi lieuregels betroffen onder meer: olielozingen op oppervlaktewa ter, verboden afvalstortingen, il legaal bouwen (ondanks een op gelegd bouwverbod), te veel ge luid, onjuiste opslag van gevaar lijke stoffen en het niet voldoen aan de boom-herplantplicht. De definitieve resultaten van de controle worden in de loop van volgende week verwacht. De écontroles door speciaal sa mengestelde teams begonnen woensdagmiddag en liepen 24 uur door. De zogeheten 'handha- vingsestafette' vond in het hele land plaats. In Zeeland kwamen circa honderdvijftig opsporings ambtenaren, toezichthouders en laboranten van een reeks instan ties in actie. Gemeenten, provin cie, politie, justitie, de inspectie diensten van de ministeries van Landbouw en Milieu, rijkswater staat en staatsbosbeheer deden mee. Volgens Schipper is de actie goed verlopen. Dat er veel over tredingen van verschillende aard zijn opgespoord, acht hij een succes. Hij prijst de samen werking tussen de mensen van de instanties. De politie hield en kele reserveteams achter de hand om bij te springen. Het is de bedoeling met enige re gelmaat dergelijke controle-esta fettes te lopen. Schipper bena drukt dat er los daarvan ge woon gecontroleerd wordt. „De handhavers kunnen in hun nor male werkzaamheden juist reke ning houden met de ervaringen die zij tijdens de estafette heb ben opgedaan." McEwen heeft zege te pakken iCAPTAIN ICIO Calve ^BBQ-beast Calve* Druk m de weer? Toe a lime-out? Zin in een lekker w hortig tussendoortje? Ze kunnen zó in de magnetron: de met een milde mosterdsaus en de met een licht pikante saus. Twee bekende topsnacks ran Mora nu ook op een broodje. Vliegensvlug te bereiden en onweerslaandbaar lekker. Gangmaker sinds I960 f cn™n van capfain lg!° Calve (advertentie) Nieuw! Mora Kroketburger en Mora Carrero"-burger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37