De taal leeft, dus ze beweegt PZC re pctie Lezersredacteur A J Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660 E-mail.Lezersredacteur@pzc.nl Hel forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet www.pzc.nl. Niet alleen in het verkeer op de weg, ook in de terminologie die bij dat verkeer hoort, worden veel fouten gemaakt. Vriendelij ke lezers maakten ons daarop in de afgelopen dagen opmerk zaam. Keuring „In de PZC, maar ook in andere kranten en folders lees ik gere geld over de apk-keuring", schrijft Riet Kruitbosch uiit Goes. Ze is niet belerend, blijkt haar briefje, want ze ziet het maar als een kleinigheidje. Maar toch: A P K. staat voor Al gemene Periodieke Keuring, die jaarlijks verplicht is voor motor rijtuigen tot 3500 kilo en ouder dan drie jaar. De schrijfster heeft gelijk. Apk-keuring is dub belop. Lichten Te dikwijls wordt het woord stoplicht fout gebruikt, meldt een lezer. Ook hij heeft gelijk. Een stoplicht, dat is het achter licht van een motorvoertuig. Het gaat branden als het rempe daal wordt ingetrapt. Die paal met lampen in de kleuren rood, oranje en groen moet worden aangeduid als een verkeerslicht. Met enige goede wil kan men spreken van of schrijven over een rood stoplicht. Het groene is een doorrijlicht. Het oranje een 'we-laten-het-aan-uw-oor- deel-over-licht'. Een proeve. Krantenkoppen maken is zoeken naar woorden en woekeren met ruimte. illustratie Felix Binicewicz door A.J. Snel Een man die mij vorige week belde, was onaangenaam getroffen door de kop boven het bericht over het over lijden van oud-minister De Geus van de fensie „Dat is toch geen respectvolle be nadering, om 'Oud-minister De Geus dood' boven een bericht te zetten." De man, die zijn woorden zorgvuldig koos en van de krant hetzelfde verlangde, stond niet alleen. Hij was weliswaar de enige die de moeite nam om te bellen, maar bij navraag werd duidelijk dat meer mensen het woord 'dood' in een krantenkop te cru vonden. Als regel wordt niet massaal gerea geerd. Daar kunnen verschillende rede nen voor zijn. Mogelijk vinden lezers het niet de moeite waard om van hun kleine ergernissen blijk te geven. Waar schijnlijk speelt dikwijls een rol dat het gebruik van een heel directe formule ring de ene keer meer opvalt dan de an dere. Sinds het bericht over minister De Geus verschenen in deze krant nog enke le malen berichten en artikelen waarbij in de kop het woord 'dood' werd ge bruikt In die gevallen ging het om men sen van verderaf. De man die bezwaar maakte tegen de bekopping van het be richt over de oud-minister diende, net als de overleden bewindsman, bij de ma rine. De Geus stond hem na en had zijn respect; er was dus sprake van nabij heid. Hoe dan ook, het woord 'dood' zal door veel mensen als absoluut en dus harder worden ervaren dan 'overleden', 'ge dood' of 'omgekomen'. De redactie van de krant houdt met gevoelens in die prijsklasse wel rekening, maar heeft ook dagelijks te maken met het gegeven dat de ruimte gelimiteerd is. In deze krant worden de pagina's opgemaakt over acht kolommen en het aantal let ters dat per kolom in een tekst, dus ook in een kop gaat, is beperkt. Bezwaarlijk is dat meestal niet: een kop moet pak kend zijn en de aandacht trekken; een kop is per definitie kort. Vandaar dat journalisten meestal veel meer opheb ben met mensen die Vis of Kok als ach ternaam hebben dan met lieden die Van Nieuwenhuijze of, nog erger, Van Hee- keren van der Sloot heten. Als Kok iets zegt, kan dat vaak met zijn naam en al in een kop worden verwerkt. Heeft Van Nieuwenhuijze iets te vertellen, dan wordt dat een stuk lastiger. Bij bekopping en de voorkeur voor of afkeer van een bepaalde woordkeus spe len natuurlijk meer factoren dan de be schikbare ruimte een rol. Iedereen heeft te maken met verschuivingen in het taal gebruik Wat gisteren niet werd aan vaard, kan vandaag wel. Daar komt bij dat de gevoelswaarde die wordt ge hecht aan formuleringen van persoon tot persoon kan verschillen. Verschuiving in de taal komt dikwijls voort uit de wens iets te verwachten of te verdoezelen. Mensen van gevorderde leeftijd kunnen zich herinneren dat 'gekken' in een 'gesticht' werden onder gebracht. De 'gekken' werden in de loop van decennia achtereenvolgens 'geestelijke gehandicapten' en 'mensen met een verstandelijke beperking' en niemand moet vreemd opkijken als ze binnen afzienbare tijd worden verheven tot de status 'mensen met mogelijkhe den'. De 'gestichten' werden 'inrichtin gen' en nog later 'huizen'. Het gaat hier om een verzachting van het taalge bruik. De politiek wordt bevolkt door mees ters in het verzinnen van nieuwe ter men om zaken te verdoezelen. 'Bezuini gen' wordt 'ombuigen', 'het aantal werk lozen' ging ooit 'arbeidsreserve' heten en in Den Haag besloot het gemeentebe stuur onlangs dat mensen die ooit als 'gastarbeiders' te boek stonden, daarna 'buitenlandse werknemers' en nog later 'allochtonen' gingen heten, voortaan door het leven moeten als 'Hagenaars'. Op welke manier persoonlijk taalgevoel wordt ontwikkeld, heeft ook te maken met de positie die wordt ingenomen. Plantenveredelaars hebben het over 'ge netische modificatie' om de door mi lieu-activisten gebezigde aanduiding 'genetische manipulatie' te ontwijken. Wie door de ene partij wordt toege juicht als 'vrijheidsstrijder', wordt door de ander uitgekreten voor 'terrorist', de groep die zichzelf afficheert als 'bevrij ders' wordt door tegenstrevers gezien als 'bezetters' en de 'tactische verdedi ging' van een bevriende mogendheid heet bij de al dan niet vermeende vijand 'massavernietigingswapens'. En soms kan een woord een geheel ande re lading krijgen door gewijzigd zinsver band. 'Sneuvelen' op het slagveld, daar ligt voor wie op afstand staat iets van heroïek of glorie in besloten. 'Sneuvelt' er enig vaatwerk dan zal dat als regel worden gezien als het resultaat van on handig manipuleren. Wie in een sneuvel- café belandt, zal grote moeite hebben daar in nuchtere staat uit te komen. De journalist beweegt zich bij het hante ren van de taal dagelijks op glad ijs. Daarbij streeft hij ernaar zo duidelijk mogelijk te zijn voor zoveel mogelijk le zers. En hij baalt van het hoerenjong Ai, lelijk jargon. Dat moet zijn: hij is on aangenaam getroffen als in een artikel een onvolledige regel bovenaan een ko lom terechtkomt. vrijdag 14 mei 2004 Het willen niet erg vlotten met de besprekingen over de vervroeg pensioenen. De vakbonden, de organisaties van de werkgevé™ de regering overleggen zich suf, maar een overeenkomst laat op zich wachten. Men spreekt over schijnbewegingen, teleurstelling en sigaren uit eigen doos en bereidt zich voor op de volgende marj. thonsessie. In de rubriek Forum, bereikbaar via www.pzc.nlvani ze krant wordt het probleem niet als al te ingewikkeld gezien. Leger „Het kabinet moet zich maar eens buigen over het vervroegd info den van de werknemers in het leger en het loodswezen. Op zich geeft dat al een enorme besparing", laat een man vanaf de digit# zeepkist weten. „Daarna moet men zich buigen over de rest vans werknemers die dan met 62 jaar met pensioen gaan, wat notabs nog gedeeltelijk zelf is betaald." „Ooit heb ik gedacht dat ik na veertig jaar overheidsdienst zoufc. nen uittreden", noteert een ambtenaar. „De regeling waarin dat was overeengekomen, is al een tijd niet meer van kracht, dus vos mij komen er wat jaartjes bij. Ik vind dat niet erg, maar er zittes wel vreemde kanten aan. Intussen is er bij ons gereorganiseerd» zijn en nogal wat mensen vanaf half de vijftig met een aardige® ling vertrokken. Dat valt heel moeilijk uit te leggen en de leidug" heeft dat dan ook nooit geprobeerd." Groei Dan was er het bericht over de afnemende groei van de bevolkup er worden minder kinderen geboren omdat het vertrouwen in de economie is afgenomen en er komen minder immigranten Neds- land in. De reacties waren voor het merendeel onbezorgd. Een schrijver juichte de recente ontwikkeling toe en ging terug in de geschiak- nis. „In de jaren voor de oorlog hadden we zes miljoen inwonen Toen al riep de regering op om te emigreren omdat Nederland te veel inwoners had. Nu hebben we er bijna zeventien miljoenen» ren een beleid van 'hop hop er kan nog meer op'. Afneming van groei behoeft niet per definitie negatief te zijn. Het is zelfs nooda kelijk wil Moeder Aarde het allemaal nog kunnen behappen. Wa; meer ruimte voor iedereen is op lange termijn belangrijker danr denken. Het is kortzichtig om te denken dat de bevolkingsgroei maar eeuwig kan doorgaan. De vergrijzing is maar tijdelijk; ove dertig of veertig jaar is dat ook weer voorbij." „Nederland is vol, heel vol. Het milieu is niet in staat die bevol kingsdruk te weerstaan. Gevolg: alles wordt peperduur", meents ander. „Om ons land leefbaar te houden, moeten kostbare kunst» ken worden uitgevoerd en milieumaatregelen genomen. Dusmiii mensen op hetzelfde oppervlak is een goede ontwikkeling." 1 „Ik ben zelf al compleet vergrijsd en nog steeds geen opa. Tegen mijn kinderen hoef ik daar niet over te beginnen, dat vinden zei» moeizucht en ze hebben nog gelijk ook. Maar jaahh", luidt een» zuchting. „Bevolkingsgroei en economische groei, beide zullen moeten stee- pen", aldus een gedecideerde opvatting. Nog een visie „Eerst een goede rechtvaardige samenleving voet jong en oud. Dan is het mogelijk zonder stress te overleven." Citaat De overheid sterft van de communicatie-adviseurs Frits Wester In de zaterdagbijlage Wonen wordt de Zeeuwse woningmarkt belicht en vindt u informatie over klussen, tuinieren, architectuur en woninginrichting. ttfiXiiui-V&t ZhfcUWl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20