Waalse wervelwind op het biljart PZC Olympische droom Planken vervliegt Racisme splijt cricketteam van Zimbabwe 19 frédéric Caudron voert zijn team naar 8-0-zege op Delta/Ockenburgh PSV richt vizier op Hongarije IcEwen pakt lagzege Giro Amsterdam Marathon in olden League esus Gil y Gil igt op sterven Aanklager: zwaardere straf Ajax Zeven jaar cel geëist tegen Kim Beroep van Wales afgewezen Oranje kan trainen bij Quick Boys Nesselande strikt Albert Cristina VdH als snelste naar eindstrijd vrijdag 14 mei 2004 jOES - De tactiek van Frédéric [audron is even simpel als doel- iatig. De Waalse wervelwind pit naar het biljart om te kij- (en, aan te leggen en te scoren. |ij beweegt zich als een ver gooide professor, maar speelt o het tempo van een rassprin- gr.En met zijn artistieke stijl is lij veruit de mooiste speler uit iet profmilieu. In de eerste wed- itrijd van de play-offs voor de indstitel schitterde Caudron dsteravond in Goes met een we- itldpartij tegen Roland For- bomme. die bewonderend pocht toekijken: 50-22 in vijf- jen beurten met een slotserie jan veertien. iet zijn briljante optreden vei le de kopman van Crystal Kelly ju al definitief het vonnis over L biljarters van Delta/Ocken- jurgh. Want niet alleen jaudron stak in grootse vorm, ok Raymond Ceulemans, Rai- Wnd Burgman en Frans van [uijk waren onstuitbaar. Voor m volle zaal in Brasserie ckenburgh gaven de vier spe- van de regerende Europese ubkampioen een demonstratie die eindigde in een ■O-overwinning. Die maximale tore maakt de returnwedstrijd INDHOVEN - PSV is in ge- prek met de Hongaarse topclub ITK Hungria om te komen tot Kn samenwerkingsverband, lel initiatief daartoe is geno ten door de steenrijke voorzit- trGbor Vrzegi van de club uit loedapest. olgens PSV biedt de Oosteuro- ese markt grote mogelijkheden n jonge, talentvolle voetbal- irsaan te trekken. Eén van de telers die mogelijk op korte ter- ijn een versterking voor PSV tn zijn, is Sndor Torghelle. De 35 meter lange spits van MTK ddt als een groot talent. GPD POLETO - De Australische ielrenner Robbie McEwen teft de vijfde etappe gewonnen de Ronde van Italië. Na 177 ilometer tussen Civitella en poleto was hij de snelste in de idsprint. IcEwen versloeg de Duitser laf Pollack en de Italiaan Mar- Zanotti op de streep. Sae- o-kopman Gilberto Simoni, die lert meereed voorin, bleef in tf bezit van de leiderstrui. IcEwen deed gisteren waar oor hij naar Italië is gekomen: :n prijs pakken in de 87e Giro. e voorgaande dagen zat ene lessandro Petacchi hem dwars ij het streven naar de ritwinst. Spoleto ontbrak de Italiaanse spurter aan het front. McE- eo profiteerde dankbaar. ANP MSTERDAM - De ING mara- lon v'an Amsterdam is door de iternationaie atletiekfederatie AAF) opgenomen in de Golden *a?ue. Dat is de hoogste status *"t wegwedstrijden. van vanavond in Waalwijk tot een formaliteit. Het viertal van Delta/Ockenburgh speelde wel aardig mee, maar bleek in de eindafrekening toch kansloos. Jean Paul de Bruijn kwam in zijn partij tegen Frans van Kuyk nog het verst. De Hulsten aar, die iets onder zijn niveau speelde, strandde op zes caram boles van de finish. Martin Spoormans (50-40 tegen Burg man), Henk Habraken (50-41 te gen Ceulemans) en vooral Ro land Forthomme (50-22) bleken niet in staat de scoringsdrift van de tegenstander te stoppen. Voor Caudron, die vorige week ook al de sterkste was in een toernooi voor de wereldbeker in Sevilla, was zijn partij in vijf tien beurten (3.333 moyenne) niet eens een record. De Waal heeft het in een wedstrijd voor de competitie vorig jaar nog be ter gedaan (vijftig punten in twaalf beurten) en speelde ooit ook al eens een partij van veer tig punten uit in zes beurten. In Goes speelde hij gisteravond dicht tegen zijn topvorm aan. „Ik heb begin dit jaar even een mindere periode gekend", vertel de Caudron. „Misschien is het ook wel psychologisch, omdat mijn kracht iets is afgenomen door een dieet dat ik ben gaan volgen. Ik wil in een jaar tijd acht kilo kwijtraken om er fy siek sterker van te worden, maar in de eerste maanden was ik verzwakt. Dat gevoel ben ik in Sevilla kwijtgeraakt." Voor Crystal Kelly, dat al vele successen heeft gehaald, maar nog nooit kampioen van Neder land is geweest, is de excentrie ke Caudron onbetwist de beste speler. Hij is Ceulemans voorbij gestreefd, maar de oude meester heeft niet meer de ambitie uit zijn beste jaren. „Ik heb diep in mijn hart al afscheid genomen, toen ik drie jaar geleden nog eens de wereldtitel won", zei de 24-voudige wereldkampioen, die een palmares heeft van meer dan honderd veertig titels. Drie mirakels Toernooien, zoals voor de we reldbeker, speelt hij niet meer, zo verzekerde hij gisteren na zijn gewonnen partij tegen Henk Habraken. Maar voor het team dat zo stijlvol over Delta/ Ockenburgh walste, wil de beste biljarter aller tijden zich nog wel blijven inzetten. „We heb ben het kampioenschap vorig jaar op een haar na gemist", grijnsde hij. ..Op één middag ge beurden drie mirakels tegelijk. Dat zal ons niet meer gebeu ren." De maximale winst in Goes was een eerste aanzet op weg naar de bekroning van het jaar. De Europese titel voor teams heeft Crystal Kelly al binnen, de be ker van Nederland ook. De fina le om de landstitel, tegen Van Wanrooy of Twentevisie (die gis teren met 4-4 gelijkspeelden) moet de trilogie voltooien. Voor Delta/Ockenburgh is zo'n palmares te hoog gegrepen. Dat bleek gisteravond al in de eerste sessie, die de Goese biljarters op een 4-0-achterstand zette. Jean Paul de Bruijn ging in zijn par tij tegen Frans van Kuyk wel lang mee, stond met series van zeven, zes en vier na 25 beurten zelfs comfortabel voor (38-31), maar gaf het duel op het beslis sende moment uit handen. Datzelfde scenario speelde zich af in de partij van Habraken te gen Ceulemans. De Belg keek lang tegen een achterstand aan (tot 25-20 in vijftien beurten), maar brak de ban op de helft van de partij, toen Habraken stilviel en Ceulemans met regel maat bleef scoren. Eén keer zelfs uit een haast onmogelijke positie, toen de drie ballen aan de lange band lagen en de Belg met een perfecte harmonica- stoot scoorde. Martin Spoor mans had een sneltreinstart, nam een voorsprong van 25-9, maar sneuvelde in het zicht van de eindstreep. Burgman was koelbloediger toen het op win nen aankwam. Maar voor het onbetwiste hoog tepunt van de avond tekende Frédéric Caudron. Het Waalse onderonsje met Roland Forthom me werd al in het begin van de partij van alle spanning be roofd, toen Caudron met een se rie van elf in de vijfde beurt af stand nam. Bij een veilige voor sprong (36-22 na veertien beur ten) kwam de uitsmijter met een serie van veertien. Caudron kreeg een staande ovatie. indeling is gebaseerd op de Ktevijf tijden in de jaren 2000 P1 en met 2002. De marathon m Rotterdam behoorde al tot itselecte gezelschap van in to- a' twaalf marathons met een ouden' status .ANP IADRID - De aalmoezenier 'een ziekenhuis in Madrid '"de laatste sacramenten toe pend aan Jesus Gil y Gil, de 'fflboyante oud-voorzitter van «tbalclub Atletico Madrid, '•sen verklaarden dat de toe and van de ex-burgemeester 811 Marbella, vier dagen na een 'are beroerte, zeer ernstig is. Frédéric Caudron van Crystal Kelly speelde een wereldpartij tegen Delta/Ockenburgh-speler Roland Forthomme. foto Willem Mieras Schoonspringster door elfde plaats in finale niet geplaatst voor Athene door Arjen Vos MADRII) - Lisette Planken droomde heel lang mooie dro men over Athene, maar ondanks jaren vol opofferingen zal de jon ge schoonspringster de Olympi sche Spelen alleen op de televi sie zien. Gisteravond slaagde ze er tijdens het EK niet in om van af de driemeterplank bij de bes te zes te springen, wat de voor waarde voor uitzending naar Griekenland was. Planken werd elfde en voldeed in Madrid dus niet aan de lood zware opdracht. Ze hekelde de kwalificatie-eisen die het NOCNSF haar oplegde. „Het NOCNSF zou de eisen beter per tak van sport kunnen bekijken", vindt ze. „Ze willen graag al leen sporters afvaardigen die fi naleplaatsen halen. Alleen gaan bij het schoonspringen de beste twaalf naar de finale, niet slechts de topacht of topzes. Nu mag ik niet naar Athene, maar wel een meisje dat ik in de World Cup gewoon verslagen heb. Omdat ik me moet kwalifi ceren tijdens internationale toer nooien, terwijl in de meeste lan den gewoon de beste twee naar de Spelen mogen." De 22-jarige schoonspringster uit Berkel en Rodenrijs verliet in 2001 huis en haard en toog naar Iowa, in de Verenigde Sta ten. Ze kreeg er een beurs waar mee ze een opleiding manage ment en international business aan de universiteit aldaar kon combineren met haar sportcar- rière. Onder leiding van trainer Bob Rydze traint ze 25 uur per week, 'bijna alles op de plank'. Het bleek een wijze stap. In Ne derland kon Planken zo niet trai nen. Schoonspringen telt er niet echt mee. Bondscoach Edwin Jongejans, die in 1992 samen met zus Daphne de laatste va derlandse vertegenwoordiger op de Spelen was, is opgestapt. „Je komt in Nederland als schoonsormger veel hindernis sen tegen", ervoer Planken. „Ik moest de hele dag reizen om twee uurtjes te kunnen trainen. En zelfs dan stond ik wel eens voor een gesloten deur omdat de brandweer of militairen zo no dig gebruik moesten maken van het bad. In Amerika zijn de faci liteiten veel en veel beter." Niet dat haar 'thuisbad' in Io wa, op vijf minuten van haar wo ning, zo super is trouwens, maar daarin ziet Planken juist een voordeel. „Als je een mooi bad gewend bent en je komt ergens anders in een rotbad terecht, dan ben je helemaal van slag. Voor mij valt alles mee." Athene was haar grote droom. „De Spelen lijken me waanzin nig gaaf." Planken heeft er alles aan gedaan wat binnen haar mo gelijkheden lag om die droom te verwezenlijken. „Ik ben naar de VS gegaan, heb keihard ge traind. Als het dan nog niet lukt, wat moet ik dan? Het gaat uiteindelijk maar om een paar momenten. En dan is het schoonspringen ook nog eens een jurysport, je bent afhanke lijk van de juryleden. Het is ZEIST - De aanklager betaald voetbal heeft in hoger be roep een zwaardere straf geëist tegen Ajax, naar aanlei ding van de rellen na afloop van de wedstrijd Jong Ajax - Jong Feyenoord op 15 april. In eerste instantie eiste de aanklager een straf van 15.000 euro boete en het in minde ring brengen van drie wedstrijdpunten. Gisteren eiste Fred Westerbeke 20.000 euro en daarnaast een voorwaar delijke aftrek van drie punten. Westerbeke gaf aan dat vooral het voorwaardelijke gedeelte per saldo zwaarder weegt: „Nu hangt het Ajax boven het hoofd. Ik hoop ook dat het Ajax een signaal geeft naar de toekomst toe." Een directe aftrek van drie punten had Ajax niet getroffen, gaf de aanklager aan. „Als die straf was gehandhaafd was Jong Ajax ook kampioen geworden." De tuchtcom- missie doet vandaag uitspraak. ANP SEOUL - De openbaar aanklager in Seoul heeft gisteren een gevangenisstraf van zeven jaar geëist tegen de Zuid-Koreaanse vice-voorzitter van het IOC, Kim Un-yong. De sportbestuurder wordt verdacht van omko ping. het aannemen van steekpenningen en verduistering. De aanklager eist bovendien betaling van een boete van ruim 560.000 euro. ANP/DPA LONDEN - Het internationaal sporttribunaal (CAS) in Lausanne heeft het beroep dat de voetbalbond van Wales had aangespannen over de deelname van Rusland aan het EK, afgewezen. Wales verloor in november na beslissings wedstrijden voor EK-deelname van Rusland, maar vervol gens bleek de Russische international Jegor Titov te zijn betrapt op doping. Om die reden wilde Wales dat de Euro pese bond (Uefa) Rusland zou straffen en alsnog Wales zou toelaten tot het toernooi dat in juni in Portugal be gint. Het sporttribunaal vond het besluit dat de Uefa in deze zaak had genomen echter niet onwettig. Titov zat in de eerste wedstrijd tussen Rusland en Wales (0-0) op de bank. Na dat duel werd hij niettemin betrapt op gebruik van het middel bromantan. In de return in Cardiff (0-1) stond Titov wel in het veld. ANP/RTR KATWIJK - Het Nederlands Elftal kan in de voorberei ding op het Europees kampioenschap voetbal in Portugal gewoon terecht bij hoofdklasser Quick Boys. Het veld van de Katwijkse club was de laatste tijd te slecht naar de zin van de selectie, maar er wordt vanaf vandaag een nieuwe grasmat neergelegd. Sinds het voorjaar van 2002 is de ac commodatie van Quick Boys de vaste trainingsplaats van Oranje in de aanloop naar interlands. ANP ROTTERDAM - Volleybalclub Ortec.Nesselande heeft er een servicekanon bij. Albert Cristina heeft een contract voor twee seizoenen getekend bij de landskampioen. De 33-jarige middenman speelde de afgelopen jaren voor Om- niworld. Hij bereidt zich met Oranje voor op hét olym pisch kwalificatietoernooi in Madrid. De international speelde in 1994 al voor de Rotterdamse club. GPD Lisette Planken eindigde in de finale op de driemeterplank als elfde en mag daardoor niet naar de Olympische Spelen in Athene. foto Toussaint Kluiters/ANP geen kwestie van even een stuk je hard zwemmen." Los van de mislukte kwalifica tie voor Athene is haar toe komst 'één groot vraagteken'. Volgend jaar mei loopt haar beurs af. Dat scheelt haar 25.000 dollar, waarvan Planken nu nog onder meer de opleiding en de trainer betaalt. Het liefst blijft ze in Amerika, maar er zal wel brood op de plank moeten komen. „Hoe het verder moet, weet ik nog niet. Ik ben nog jong, en naarmate je ouder wordt ga je beter springen. Erva ring is erg belangrijk omdat schoonspringen zeker ook een psychologisch spelletje is." A-status Ze heeft de KNZB dan ook inge schakeld. Een A-status bij het NOCNSF lijkt nog ver weg, daarvoor moet ze bij de beste acht van de wereld horen. „Ik kan er niet zo maar vanuit gaan dat ik dat haal. En dus zal er geld van elders moeten komen. Ik heb de bond gehint: als jullie willen dat ik verder groei... Want als het echt heel moeilijk gaat worden om te blijven spor ten op dit niveau omdat de mid delen ontbreken, dan zeg ik ge woon: schijt maar. ik kies voor een normale baan. Maar dat zou erg jammer zijn. Want ik zit nog niet aan mijn top." GPD MADRII) - Pieter van den Hoo- genband heeft zich bij de EK langebaan in Madrid als snelste geplaatst voor de finale van de 200 meter vrije slag. Net als in de series tikte de titel verdediger op deze afstand met een tijd van 1.47,58 als eerste aan. Van den Hoogenband raak te woensdag zijn titel op de 100 vrij kwijt aan de Italiaan Filip- po Magnini. ANP door Sven Remijnsen DEN HAAG - De raciale tegen stellingen in Zimbabwe, al lan ger een bron van politieke en maatschappelijke onrust in het Zuid-Afrikaanse land, staan in middels ook in de sport op scherp. Vijftien spelers van het nationale cricketteam zijn op straat gezet door de cricketunie. Alle ontslagen spelers zijn blank. De internationals eisten de te rugkeer van aanvoerder Heath Streak, die anderhalve maand geleden' aan de kant werd ge schoven nadat hij zich kritisch had uitgelaten over het selectie beleid van de Zimbabwaanse cricketunie (ZCU). Sindsdien weigerden ze in actie te komen voor hun land. De ZCU door brak deze week de impasse en ontbond hun contracten. De spe lers overwegen een gang naar de rechter. In de tussentijd wordt Zimbab we vertegenwoordigd door wat smalend 'het schaduwelftal' wordt genoemd. Het team, op een enkele uitzondering na ge vormd door jonge zwarte spe lers zonder enige ervaring, is ka- nonnenvoer voor elke tegenstan der. Tegen Sri Lanka werden vijf eendagswedstrijden op rij kansloos verloren, waaronder eentje met de laagste internatio nale score ooit: 35 all out. Een testmatch tegen dezelfde tegen stander verloor Zimbabwe met het enorme verschil van een in ning en 240 runs; de wedstrijd was al na drie van de vijf dagen gespeeld. De blanke minderheid maakte in Zimbabwe, het vroegere Rho- desië, van oudsher de dienst uit in het nationale cricketteam. Dat was een doorn in het oog van het regime van president Ro bert Mugabe. Diens autoritaire bewind, dat tegenstanders inti mideert en arresteert, is de drij vende kracht achter de omstre den landhervorming, waarbij zwarte activisten met geweld de boerderijen van blanken inne men. Zoals de blanke boeren hun land moesten inleveren, zo moesten de blanke spelers hun plaats in de nationale ploeg af staan. Aanvankelijk gebeurde dat nog met zachte hand. Mark Vermeulen, een blanke batter, kreeg ooit een fors geldbedrag aangeboden om plaats te maken voor een zwarte cricketer. Hij weigerde. Toen captain Heath Streak, een blanke bowler met een grote staat van dienst, vori ge maand zijn ongenoegen uitte over de gang van zaken, werd hij prompt op een zijspoor ge zet. Veertien medespelers toon den zich solidair en trokken zich terug uit het nationale team. Streak werd vervangen door wicketkeeper Tatenda Tai- bu, met zijn 20 jaar de jongste aanvoerder ooit in het interna tionale cricket. Streak en de zij nen protesteerden in een open brief tegen de bemoeienis van het regime-Mugabe met de op stelling. Zeker één lid van de se lectiecommissie zou nauwe ban den onderhouden met Mugabe's partij. In de door de regering ge controleerde krant The Herald werd gesteld dat de vijftien blan ke spelers 'strijden tegen de ont wikkeling van zwarte cricke ters' door 'de sport van binnen uit te destabiliseren'. De ZCU is een paar jaar geleden begonnen met een soort ontwikkelingspro gramma, waarmee meer zwarte jongeren warm moeten wórden gemaakt voor de sport. Profes sionele coaches zijn aangesteld op scholen waar voorheen nooit aan cricket werd gedaan. ZCU-voorzitter Peter Chingoka ontkent een geheime agenda te hebben en wijst op de samenstel ling van zijn bestuur: vier blan ke leden, vier zwarte en vier le den van Aziatische afkomst. „Tweederde van het bestuur ver tegenwoordigt minderheidsgroe pen." Van racisme is dus geen sprake, vindt Chingoka. Het raciale probleem in het Zim babwaanse cricket kwam vorig jaar voor het eerst aan de opper vlakte tijdens het wereldkampi oenschap in zuidelijk Afrika. Boegbeeld Gary Flower, blank, en Zimbabwe's eerste zwarte in ternational Henry Olonga droe gen een rouwband als protest te gen 'de dood van de democratie' in hun land. OÏonga werd daar op zo ernstig bedreigd dat hij het land ontvluchtte. De internationale cricketraad (ICC) wil niet ingrijpen, omdat het om een interne aangelegen heid zou gaan. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19