Vertraging werk aan W ester scheldedij ken Aïda brengt medicijn aan de man PZC EPZ optimistisch na zitting over bijstoken biomassa Raad van State fluit waterschap terug Jaarmarkt in Hulst Officier eist aanwezigheid verdachte van poging doodslag ORIGIN OF SPECIES 13 Met volle zeilen langs Bath Weer verdachten overval opgepakt Eis vijf jaar cel voor drugssmokkel Platform tegen stroomfraude Meisje mishandeld in Sas Hnnr Ben Jansen GOES - De werkzaamheden aan de glooiingen van de Wester- schcldedijken zijn dit jaar ver traagd. Oorzaak: de uitspraak van de Raad van State in februa ri in een conflict tussen de Vo gelbescherming en het water schap Zeeuwse Eilanden. Daar uit bleek dat de voorbereidin gen voor de in 2004 geplande werken deels moesten worden overgedaan. Doorgaans staan de aannemers die de glooiing versterken op 1 april (dan is formeel het storm seizoen achter de rug) klaar om aan de slag te gaan. De omvang van de meeste karweien is erop afgestemd dat ze kunnenj wor den afgerond vóór 1 oktober (dan moet weer met stormen re kening worden gehouden). De besluiten op basis waarvan de werkzaamheden worden uit gevoerd. zijn tot dusver geno- HULST - De zomerjaarmarkt in Hulst is altijd een publiekstrek ker. Komende zondag staan de kraampjes weer in het histori sche centrum van de stad. De organisatie is in handen van hetbezoekersmanagement. VW Hulst en de ambulante handel. Op de Grote Markt en in de win kelstraten worden kramen neer gezet waar vanaf 11 uur ver schillende koopwaren worden aangeboden. Ook de standwer kers zijn weer aanwezig. Wie de drukte van een afstand wil bekij ken, kan de toren van de Willi- brordusbasiliek beklimmen. In schrijven daarvoor kan op het VW-kantoor in de Steenstraat ('s Landhuis). Daar vertrekt de eerste excursie om 14.45 uur. door Aector Dooms MIDDELBURG - De aanklacht van officier van justitie R. Ram- meloo tegen een 44-jarige man- uit Sint-Jansteen loog er niet om: vijf keer poging tot dood slag. De verdachte was niet aan wezig op de zitting van de meer voudige strafkamer in Middel burg. De zaak werd aangehou den, omdat de officier de aanwe zigheid van de verdachte cru ciaal vond. Ik zou hem graag willen zien, want de zaak is te ernstig en te complex. Hij zal zich moeten verantwoorden", verzekerde de officier. Rammeloo vroeg om uitstel van ce behandeling en verzocht de rechtbank voor de volgende keer bevel tot medebrenging door de politie te gelasten. De rechtbank honoreerde het ver zoek van de officier van iuisti- tie.. De raadsman van de verdachte, A. Bals, wist niet anders te zeg gen dan dat zijn cliënt pas werk had en geen vrij van zijn baas kon krijgen. De verdachte zou op 19 maart san het vorige jaar op polderwe gen rond Hulst voor zijn ex-vrouw en haar vriend bedrei gend zijn overgekomen. Hij jaag de het tweetal, dat voor hem reed, op door met absurd hoge snelheid achter hen aan te rij den en aan hun bumper te kle ven, Dollemansrit De dollemansrit eindigde op de Oudelandsedijk waar de ver dachte uit de bocht vloog en te gen een boom tot stilstand kwam. Twee van zijn kinderen, die bij hem in de auto zaten, raakten ernstig gewond. Ze liepen door de botsing fracturen in het ge rent, een zenuwverlamming en botbreuken op. De verdachte zou tegenwoordig [o het Belgische Mechelen ver blijven. De officier van justitie meent at de man door zijn onverant woordelijk rijgedrag zowel het ;even van zijn ex-vrouw en haar •Tiend als die van de inzitten- en m zijn auto op het spel heeft gezet. De rechtbank hield de strafzaak aan lot 22 juni. men door de dagelijke besturen van de waterschappen. De Raad van State is van oordeel dat dit niet in de haak is. Die besluiten hadden door de algemene verga deringen van de waterschappen moeten worden genomen. Dat betekent dat de besluitvor ming over de drie nieuwe dijk vakken die voor dit jaar op het programma stonden, moest wor den herhaald. „Anders had ie dereen ons met een verwijzing naar de uitspraak van de Raad van State kunnen terugfluiten", zegt H. Geemaart, hoofd van het project zeeweringen, dat Rijkswaterstaat en de water schappen samen uitvoeren. De Raad van State boog zich over de versterking van de glooiingen naar aanleiding van een conflict tussen de Vogelbe scherming en het waterschap Zeeuwse Eilanden. lia Sondervan BURGH-HAAMSTEDE - Huis arts Hans van der Linde uit Burgh-Haamstede is één van de eerste artsen in Nederland die de geneesmiddelenfabrikanten ferm aanspreekt op hun verlei dingskunsten. Hij klaagde twee fabrikanten aan bij de commis sie van farmacie, artsen en pa tiënten die het gedrag in de me dische commercie bewaakt. Op zijn verzoek deed de Code commissie van de Stichting Co de Geneesmiddelen Reclame (CGR) deze week twee uitspra ken in zaken waarbij artsen in ruil voor geld en vermaak deel namen aan bijeenkomsten van Bayer en AstraZeneca. Van der Linde kreeg gelijk in de zaak te gen AstraZeneca, maar niet in die. tegen Bayer. Van der Linde gaat in die zaak in beroep. „Ik ga er geen hobby van ma ken," stelt de huisarts die prak tijk houdt in Capelle aan de IJs- sel. „Ik ben geen fanaat." Hij diende de klachten tegen Bayer en AstraZeneca in omdat hij artsen wil waarschuwen voor de slinkse wegen waarmee de industrie grip op hun voor- schrijfbeleid proberen te krij gen. De wet bepaalt dat artsen niet betaald mogen worden voor het gebruik van medicijnen omdat behandelaars niet het belang van de makers mogen dienen. Tegelijk wil Van deer Linde het regulatievermogen van CGR tes ten. ,,De commissie is eigenlijk ingesteld omdat de industrie het De Vogelbescherming heeft geëist dat het waterschap af doende maatregelen treft om te voorkomen dat wandelaars en fietsers vogels verstoren op de slikken voor het dijkvak Everin- ge-, Zuid- en Baarlandpolder. Geemaart: „We zijn het zonder meer met de Vogelbescherming eens dat daar de rust voor vo gels moet worden gegarandeerd. Daarom hebben we de Vogelbe scherming gewaagd: zeg maar aan welke eisen een hek moet voldoen, dan zorgen wij ervoor dat het wordt geplaatst." Onbegaanbaar Zo'n hek gaat de Vogelbescher ming echter nog niet ver genoeg. De eis is dat ook de onderhouds- weg zodanig wordt uitgevoerd dat hij voor fietsers en voetgan gers onbegaanbaar is. Bijvoor beeld door de weg te verharden vervolgbeleid van justitie zat was. De voormalig inspecteur van de Gezondheidzorg Hans ter Steeg pakte compromitteren de reclame stevig aan. Nu is die rol weggehaald bij de inspectie en huidig inspecteur Heme King- ma heeft notoir goede banden met de industrie. In de commis sie zitten artsen en patiënten, maar als minderheid." Van der Linde was vijftien jaar staflid van de Landelijke Huis artsen Vereniging (LHV) en zet te in die periode de nascholing voor huisarten op in ondermeer Zeeland, met name op Walche ren en Zuid-Beveland. Hij was tot 2000 accrediteur voor de LHV en beoordeelde al dus de standaard van de nascho ling die huisartsen volgden. Verzetjes „Toen zijn mijn ogen openge gaan. Het is een vreselijk slech te zaak op welke slimme manie ren de industrie artsen voor zich wmt. Artsen moeten zich niet blootstellen aan informatie waar je niks mee kunt. Maar art sen vinden de bijeenkomsten ook zo leuk. Het zijn verzetjes. Artsen zeggen dat ze de bedoe lingen wel doorzien. Maar de in dustrie geeft niet voor niets zo veel geld uit aan zulke bijeen komsten. Daarom pakt de LHV dit niet op. De meningen van art sen zijn te sterk verdeeld." In de zaak van Bayer betwistte Van der Linden dat een 'rondeta felgesprek' over het nieuwe anti bioticum Avelox met lunch en een vergoeding van honderdvijf tig euro een wetenschappelijke gedachtenwisseling was. Hij vindt dat de Codecommissie in met grasbetontegels. De water schappen willen die weg uitvoe ren in asfalt. Dat is goedkoper in aanleg en in onderhoud. Geernaart: „De Raad van State is niet aan een inhoudelijke be oordeling van dit verschil van mening toegekomen. Dat is jam mer, want nu blijft onduidelijk hoe ver maatregelen moeten gaan om verstoring van vogels te voorkomen." Om de verbetering van de glooiing ter hoogte van de Everinge-, Zuid- en Baarland polder toch aan te kunnen pak ken, heeft het waterschap de Vo gelbescherming voorgesteld op dit dijkvak een onderhoudsweg •van open steenasfalt te maken, waar na korte tijd gras door groeit. Geerneert: „Dat voorstel is ge daan niet omdat het waterschap vindt dat de Vogelbescherming haar uitspraak een vreemde kronkel maakt. „Ze erkent dat het in alle aspecten een marke- tingbijeenkomst was, maar vindt de klacht toch onge grond." Daarom gaat Van der Linde in beroep. AstraZeneca pakte vorig jaar grootser uit, met een vergoeding van 230 euro, een diner in het Circustheater in Scheveningen en een bezoek aan de opera Aïda voor artsen die een dag wil den luisteren naar uiteenzettin- gelijk heeft, maar om door te kunnen gaan met het werk. Een pricipiële toetsing bij de Raad van State blijft nog altijd moge lijk, want de werken op dit dijk vak bestrijken twee jaar. De aan leg van de onderhoudsweg is pas volgend jaar aan de orde." Minder geld Als nieuwe werken staan voor dit jaar naast de Everinge-, Zuid- en Baarlandpolder het Voorland Nummer Een tussen Hoofdplaat en Breskens en de Van Citterspolder en de Wil gen rond de cholesterolremmer Crestor. Omdat van de honderd artsen op de zogeheten 'onder- zoeksbijeenkomst' slechts veer tig aantoonbaar bijdroegen aan onderzoek van de fabrikant, vond de com missie de klacht ge grond. Schrobbering De schrobbering kwam Astra Zeneca niet erg duur te staan: slechts de griffiekosten ad vijf tig euro moet het farmaceu- lem-Annapolder op Zuid-Beve land op het programma. Door dat de besluiten opnieuw moes ten worden genomen, lukt het niet alles in één zomerseizoen uit te voeren. Dat is geen ramp, vindt Geernaart, want door be zuinigingen bij het Rijk is dit jaar - tijdelijk - wat minder geld beschikbaar. De tweede fase van de glooiing-verbetering aan de Baarlandpolder en de haven- dam Walsoorden is inmiddels in volle gang. Deze projecten zijn vorig jaar al begonnen. tische concern afstaan aan de Stichting Code Geneesmiddelen reclame. Peanuts, vindt Van der Linde. Maar: „Ze hebben zeldzaam de pest in de veroordeling," weet de huisarts. „AstraZeneca zal wellicht voorzichtiger worden. Er zijn voor de farmarcie waan zinnig grote belangen in het spel. De oogst is zo groot als zij tien specialisten zover krijgen dat die hun middel voorschrij ven." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vrijwel alle be zwaren tegen het bij stoken van biomassa in de kolencentrale van elektriciteitsbedrijf EPZ in Borssele zijn gisteren door de Raad van State onderuit ge haald. Vertegenwoordigers van EPZ stapten met een goed ge voel het gebouw van de Raad van State in Den Haag uit. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en een Nijmeegse milieu groepering die zich vooral met elektriciteitsproductie bezig houdt, hadden beroep aangete kend tegen de provinciale ver gunning voor het bijstoken van meer biomassa in Borssele. EPZ wil de hoeveelheid biomassa - met name resthout en pallets - verhogen van 120.000 ton per jaar naar 600.000 ton. Uitstoot Volgens de ZMF zou dit leiden tot de uitstoot van veel meer schadelijke stoffen, zoals kwik, fluoride en fijn stof. De normen die de provincie daarvoor had gesteld in de vergunning, zouden te ruim zijn. De provincie weersprak dit. Zij heeft zich voor de normstelling gebaseerd op landelijke en Europese richtlijnen. EPZ voldoet daar voor de meeste stof fen overigens al ruimschoots aan. Een extra reden voor de ZMF om beroep aan te tekenen, was dat EPZ niet gedwongen zou zijn de laatste stand der tech niek toe te passen wat betreft het tegengaan van de uitstoot van stikstofoxide (NOx). Nieuwe installatie Gisteren deelde EPZ mee dat het bedrijf een installatie gaat bouwen om NOx af te vangen. „Die is in bestelling", aldus de advocaat van EPZ. Het had vertegenwoordigers van EPZ verbaasd dat juist mi lieuorganisaties bezwaar maak ten. Het bijstoken van 600.000 ton biomassa bespaart zo'n 300.000 ton steenkolen op jaarbasis. Zo wordt de uitstoot van kooldioxi de teruggebracht. Over het te rugdringen van de uitstoot van dat broeikasgas zijn tussen het Rijk en elektriciteitsbedrijven afspraken gemaakt, om ervoor te zorgen dat Nederland kan vol doen aan het klimaatverdrag van Kyoto. Om meer biomassa te kunnen verwerken, bouwt EPZ extra op slagcapaciteit bij Borssele. Eén silo is inmiddels gereed, de twee de moet juli dit jaar klaar zijn. Met de investering is vijftien miljoen euro gemoeid. Windmolens In het kader van de afspraken met de rijksoverheid werkt EPZ ook aan de bouw van vijf wind molens op het eigen terrein met een vermogen van in totaal 8,75 megaWatt. Die kosten 12 mil joen euro en moeten december dit jaar draaien. „Als deze vergunning wordt ver nietigd lijdt het bedrijf grote schade en dat geldt ook voor het milieu", zei de advocaat van EPZ. Dat ontslaat echter niemand er van, volgens de ZMF, om aan het bijstoken van biomassa strenge eisen te stellen. Anders schiet het milieu er nog niets mee op. (advertentie) DE NIEUWE FREELANDER vanaf 28.900 Maak een proefrit met de Freelander en ervaar zelf het ultieme rijplezier De Freelander is verkrijgbaar met 3 of 5 deuren Met een 18 liter en een 2 5 liter V6 benzinemotor of een 2.0 liter common rail dieselmotor. Ook is de Freelander leverbaar als Sport- en Premium - sport -uitvoering met een Td4 of V6 motor. LAND ROVER EXPERIENCE CENTRE AUTO VENTURA B.V. Amundsenweg 33 Goes, tel, 0113 - 245285, wwwauto-ventura.nl Prij3 ine' BTW an BPM, leaseprijs vanaf 575 pm- esel. BTW (full op Ie»se48 innd. 20,000 km). Prys- an speclficatiewjjzigmgan voorbehouden. Min/mar. verbruik: 7.6 -12,4 1/100 km, resp. 13,2-8,1 km/1. CO,-uitstoot rasp.205-298 g/km. Afbeelding: Freelander 5-drs SE. vrijdag 14 mei 2004 Werkzaamheden op de dijk van de Baarlandpolder bij camping Scheldeoord. foto Willem Mieras - -„v .-C BATH - De stalen klipper Stad Amsterdam vaart met volle zeilen over de Westerschelde langs Bath. De driemaster vertrok woensdag uit Rotterdam voor een tocht naar Antwerpen. foto Willem Woznitza Zeeuwse huisarts pakt verlokkingen medicijnenindustrie aan door Claud HANSWEERT - De politie heeft begin deze week nog drie verdachten aangehouden die mogelijk betrokken zijn geweest bij de roofoverval op het bejaarde echtpaar Pol derman bijna twee maanden geleden in Hansweert. Dat maakte het Openbaar Ministerie gisteren bekend. De tach tigjarige Leen Polderman overleed twee weken na de over val aan zijn verwondingen. Enkele uren na de overval hield de politie drie Roemeense mannen aan. Deze man nen hebben inmiddels bekend. Uit het politieonderzoek bleek later dat er hoogstwaarschijnlijk nog drie personen bij de overval betrokken waren. Het gaat om twee man nen en een vrouw, allen van Roemeense afkomst MIDDELBURG - Tegen een 36-jarige inwoner van Koe wacht is gisteren bij de Middelbuirgse rechtbank vijf jaar celstraf geëist, voor de uitvoer van 92.000 xtc-pillen naar Engeland. Bij zijn aanhouding, begin februari in Koe wacht, werd ook 1,2 kilo hennep aangetroffen. De Koe wachtenaar ontkende elke betrokkenheid bij de drugs smokkel. De drugs werden 1 oktober 2001 gevonden in Dover, in de auto van een medeverdachte uit Oostburg. De Oostburger is in Engeland veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. De synthetische drugs vertegenwoordi gen in Engeland een straatwaarde van circa één miljoen euro. De Oostburger had verteld in opdracht van de man uit Koewacht te hebben gehandeld. Van hem zou hij de sleutels van de drugsauto hebben gekregen, die gepar keerd stond bij De Wouwse Tol. Voor de rit naar Enge land zou hij vijfduizend euro ontvangen. Volgens de offi cier was de Koewachtenaar de initiatiefnemer. „Hij re gelt de auto en de pillen. Ik heb wel de indruk dat er nog iemand boven hem staat.De verdachte zei alleen de aan koop van een auto voor de Oostburger te hebben gere geld. „Van de drugs weet ik absoluut niets", zei hij. Uit spraak op 26 mei. MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta N.V. bindt de strijd aan tegen illegale aftap van stroom en fraude met meters. Samen met andere energiebedrijven is het plat form fraudebestrijding opgericht. Delta zegt per jaar on geveer 200.000 euro schade te lijden door wietkwekerijen die illegaal stroom aftappen. Die schade wordt ook ge claimd bij het Openbaar Ministerie als zulke kwekerijen zijn opgerold. Landelijk lopen de stroombedrijven per jaar minstens 200 miljoen euro mis door illegale aftap en fraude met meters. Via het platform fraudebestrijding wil len de energiebedrijven meer aandacht voor dit probleem krijgen van publiek, politie en gemeenten. Zij hopen zelfs op de benoeming van een landelijke officier van justitie die zich speciaal met energiefraude zal bezighouden. SAS VAN GENT - Een veertienjarig meisje uit Sas van Gent is woensdagavond geschopt en geslagen door een stel onbekenden. Dat gebeurde toen ze tussen half acht en acht uur door de Canadalaan liep. Ter hoogte van de Leepstraat stopten achter haar vier onbekenden op scoo ters. Ze werd enkele malen in haar rug geschopt, waar door zij viel. Ook de hond die ze bij zich had werd door de onbekenden geschopt en geslagen. Testen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13