NU TE KOOP mm EU houdt 5,5 miljard over PZC Lelièvre is net als Dutroux psychopaat Amerika geschokt door onthoofding Syrië blijft laconiek onder sancties VS liiiü Dutje is effectiever dan sloot koffie Porsche-rijders gaan vaker vreemd Zwaar steigerongeluk China Generaals uit Korea's in gesprek Dodental Glasgow loopt op ASTRID JOOSTEN MONOGAMIE IS ONNATUURLIJK' TREKKER VAN DE WEEK Aanzienlijke meevaller voor alle 25 lidstaten Staking in Nepalese hoofdstad mondt uit in rellen Vlaams Blok opent kliklijn tegen illegalen Oplossing crisis over lijken Gaza lijkt naderbij Modellen sieren etalage donderdag 13 mei 2004 ffnn»7B redactie buitenland WASHINGTON - In de Verenig de Staten en elders in de wereld is geschokt gereageerd op de ont hoofding van een Amerikaanse burger in Irak. De beelden van de executie waren op een websi- tevan radicale moslims wereld kundig gemaakt. Verbolgen Amerikanen maak- !en een vergelijking met de spraakmakende foto's van Ame- Inkaanse militairen die Iraakse gevangenen vernederen. Zij be stempelden de onthoofding als een 'werkelijk' misdrijf. De Amerikaanse autoriteiten in Irak kondigden gisteren een 'zeer diepgaand en robuust' on derzoek aan naar de ontvoering en onthoofding van de 26-jarige Nick Berg. Het Witte Huis ver klaarde op zijn beurt dat de mis sie in Irak volbracht zal wor den, ongeacht de gruwelijke dood van de Amerikaanse bur ger. De daders zullen worden vervolgd en bestraft, aldus de Amerikaanse regering. De Britse premier Blair veroor deelde de onthoofding als een 'waarachtig barbaarse daad'. De internationale mensenrech tenorganisatie Amnesty Interna tional sprak over een ernstige misdaad tegen het volkenrecht. Ook Arabische kranten publi ceerden foto's van de ont hoofding van de gijzelaar, een jood die uit idealisme wildé mee helpen aan de opbouw van Irak. De foto's zijn genomen van de vi deobeelden die de islamitische internetsite Muntada al Ansar dinsdagavond toonde. De websi te schreef de onthoofding toe aan de belangrijkste bondge noot van Al Qaeda-topman Osa ma Bin Laden in Irak, Abu Mu- sab al Zarqawi. Degradatie In het communiqué dat de ge maskerde beul van Nick Berg voorlas, stond dat de ont hoofding een wraakactie was voor de 'duivelse degradatie' van Iraakse gevangenen door de Amerikaanse bezettingsmacht. De daders zwoeren nog meer moorden te begaan. Zij beweer den de man te hebben willen rui len tegen Iraakse gedetineerden in de in opspraak geraakte Abu Ghraib-gevangenis, maar Ameri kaanse functionarissen zouden dat voorstel hebben afgewezen. Een hooggeplaatste Amerikaan se functionaris zei gisteren te gen de Amerikaanse nieuwszen der CNN dat hij niet gelooft dat die bewering klopt. ANP LONDEN - Het nuttigen van een flinke hoeveelheid kof fie ineens, voor veel mensen een vast ochtendritueel, is he lemaal niet zo'n goede methode om een hele dag wakker te blijven, zoals vaak wordt verondersteld, Dat is geble ken uit een onderzoek van de Amerikaanse universiteit Harvard, waarvan de resultaten gisteren zijn gepubli ceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Sleep. Volgens de onderzoekers is het veel effectiever om meerde re keren per dag een wat kleinere dosis cafeïne te nemen. Ook concludeerden zij dat, als de vermoeidheid toeslaat, een dutje van twintig minuten drie keer zo veel effect heeft als drie stevige koppen koffie. ANP HAMBURG - Bezitters van snelle Porsche-sportwagens gaan vaker vreemd dan de gemiddelde Duitse automobi list. Die conclusie trekt het Duitse autoblad Men's Car uit een onderzoek onder meer dan tweeduizend autobezitters van twintig tot vijftig jaar. Van de ondervraagde mannelijke Porsche-bezitters zei 49 procent ontrouw te zijn. Van de vrouwelijke Porsche-rij ders was dat 37 procent. BMW-rijders kwamen op de tweede plaats: 46 procent van hen zei wel eens vreemd te zijn gegaan. Ook bestuurders van auto's van het Ameri kaanse merk Ford nemen het niet zo nauw: 44 procent heeft zijn partner wel eens bedrogen. Opel-rijders en -rijdsters zijn het trouwst. Van de man nen gaf 31 procent toe minstens een keer te zijn vreemdge gaan en van de vrouwen 28 procent. ANP/AFP ANYANG - Een ongeluk met een bouwsteiger in de Chine se provincie Henan heeft gisteren zeker 21 mensen het le ven gekost. Het ongeluk gebeurde toen arbeiders de meer dan zestig meter hoge constructie afbraken. De steiger was gebruikt voor de bouw van een fabriek in Anyang, vijfhonderd kilometer ten zuidwesten van Pe king. AP SEOUL - Zuid- en Noord-Korea voeren eind deze maand militaire gesprekken op het niveau van generaals. Sinds de strijd tussen beide landen in 1953 werd gestaakt, heb ben ze niet op zo'n hoog militair niveau contact gehad. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Defensie liet giste ren weten dat Noord-Korea voorstelde dat de gene raals met elkaar kunnen praten bij de berg Kumgang op 26 mei om 10.00 uur. Zuid-Korea stemde hiermee in. De berg ligt in Noord-Korea op 25 kilometer van de grens. ANP/AFP GLASGOW - Het dodental door de gasexplosie in een fa briek voor kunststoffen in Glasgow is opgelopen tot ze ven. Reddingswerkers hopen nog steeds overlevenden te vinden. Zij zeiden klopgeluiden te hebben gehoord. Het vier verdiepingen tellende gebouw is vrijwel geheel met de grond gelijkgemaakt. Uit het puin zijn tot dusver zeven personen levend geborgen. Het is nog steeds niet be kend hoeveel vermisten er zijn. ANP/AFP van onze redactie buitenland DAMASCUS - De Syrische rege ring heeft vrij laconiek gerea geerd op het besluit van de Vere nigde Staten om Damascus eco nomische sancties op te leggen. De Amerikaanse president Bush wil de regering van Basilar al As sad straffen voor haar vermeen de steun aan terroristen. Minister Adel Safar van Land bouw zei gisteren dat de maatre gel geen gevolgen zal hebben voor de Syrische economie. Hij zei dat het Amerikaanse beleid in de regio veel Syriërs het ge voel geeft dat Washington er een dubbele moraal op na houdt en vooral Israel steunt. Het staatspersbureau SANA schreef dat feitelijke bewijs voering voor het opleggen van sancties ontbreekt. Volgens de spreekbuis van het regime mist de stap geloofwaardigheid. De problemen in de regio worden niet opgelost door deze politiek, aldus SANA. Bush zei dinsdag dat Syrië naast steun aan terroristen ook an ti-Amerikaanse opstandelingen onvoldoende hindert om het buurland Irak binnen te komen. Verder laakt het Witte Huis de Syrische aanwezigheid in Liba non en probeert Damascus vol gens de Amerikanen massaver nietigingswapens te verwerven. De sancties voorzien in een ver bod op export van Amerikaanse goederen naar Syrië, uitgezon derd voedsel en medicijnen. Tegoeden De tegoeden van bepaalde Syri sche personen en instellingen in de VS worden bevroren. Ook mo gen banken uit beide landen niet meer samenwerken. De Europese Unie negeert de Amerikaanse economische sanc ties en stuurt deze week een han delsdelegatie naar Damascus om te onderhandelen over een verhoging van de export van gas en olie naar Europa, zo maakte de Europese Commissie gisteren bekend. ANP/AP advertentie Afe.dvè( VAN DEZE BEYONCE: VLEESGEWORDEN AMERICAN DREA Leger VS onderzoekt mishandelen Afghaan KABOEL - Het Amerikaanse le ger onderzoekt een beweerde mishandeling van een Afghaan se gevangene. De Amerikaanse ambassade in Kaboel, heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het leger heeft het onderzoek ge opend naar aanleiding van een bewering van een Afghaanse po litieman. Die heeft in Ameri kaanse media van gisteren ver klaard in 2003 door de Amerika nen in Afghanistan veertig da gen gevangen te zijn gezet. Hij is daar naar eigen zeggen gesla gen en seksueel misbruikt door zijn Amerikaanse bewaarders. Hij zou er ook ook naakt zijn ge fotografeerd. Het slachtoffer vertelde zijn ver haal naar aanleiding van de be richten over mishandelingen van Iraakse gevangenen door de Amerikanen. Hij zag de beelden uit Irak en herkende wat hem was overkomen. De onafhankelijke Afghaanse mensenrechtencommissie heeft onlangs toegang geëist tot de plaatsen waar de Amerikanen mensen in Afghanistan gevan gen houden. De Amerikaanse commandant. David Bamo, heeft dat echter geweigerd. De commissie zegt 43 klachten te hebben gekregen van (ex-)gevan- genen over mishandelingen door de Amerikanen. De Amerikaanse mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch heeft in maart Ame rikaanse militairen ervan beschuldigd dat ze mensen in Afghanistan hebben gemarteld. ANP/DPA/AFP door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Unie heeft in 2003 bijna 5,5 miljard euro minder uitgegeven dan was begroot. Dat levert de 25 lidsta ten een aanzienlijke meevaller op omdat het overschot op de be groting verrekend wordt met de contributie voor 2004. Neder land betaalt daardoor dit jaar 254 miljoen euro minder aan Brussel dan was voorzien. Dat heeft de Europees commis saris voor de begroting, Michae- la Schreyer, gisteren bekend ge maakt. Volgens haar is de begro ting voor 2004 dankzij de mee valler 'historisch laag'. De her ziene Europese begroting voor dit jaar komt nu uit op een be drag van 93,2 miljard euro, of wel 0,94 procent van het bruto binnenlands produkt (BBP) van de 25 lidstaten. Dat de EU een paar miljard over houdt, is niet nieuw. In 2002 was het overschot 7,4 mil jard euro, een jaar eerder zelfs 15 miljard. Dat het overschot dit keer lager uitvalt, komt vol gens Schreyer doordat de finan ciële planning in Brussel de afge lopen jaren sterk verbeterd is. De jongste meevaller is het resul taat van lager dan geplande uit gaven (4,7 miljard) en hoger in komsten (0,85 miljard). Niet blijvend Dat de begroting voor 2003 op nieuw ruim onder de grens van 1 procent van het bruto binnen lands product van de lidstaten is gebleven, betekent volgens Schreyer niet dat de EU-begro- ting voor de komende jaren op het huidige niveau kan blijven. Zes lidstaten, waaronder Neder land, hebben er bij de Europese Commissie op aangedrongen ook de komende jaren maxi maal 1 procent van het BBP uit te geven, De Europese Commis sie presenteerde eind vorig jaar desondanks een ontwerp-begro- ting voor de periode 2007-2013 waarin wordt uitgegaan van een stijging van het budget tot onge veer 1,14 procent van het bbp van de lidstaten. Van een kleine 100 miljard per jaar nu zou de begroting dan stijgen tot bijna 150 miljard in 2013. „Dat we in 2003 met minder geld uit kwamen, wil niet zeg gen dat we dat ook in de toe komst kunnen. In 2003 telde de EU nog maar 15 lidstaten, nu zijn het er 25", aldus Schreyer. In 2007 worden bovendien naar alle waarschijnlijkheid Roeme nië en Bulgarije lid en telt de Unie 27 lidstaten. GPD In de cel droomde hij er tot voor kort van om samen met zijn Slowaakse vriendin Vanda en hun achtjarig zoontje een nieuw leven op te bouwen. Intussen heeft Vanda hem verlaten en be leeft Lelièvre een 'idylle' met een jonge vrouw, die de rechts zaak in Aarlen vanaf de publie ke tribune volgt, zo gaf de advo caat van Lelièvre, Olivier Slus- ny, gisteren toe. Kushandjes De dochter van de eigenaars van café La Bourse is zowat el ke dag present en communiceert via gebarentaal en kushandjes TEL AVIV - Het zag er gistera vond naar uit dat de Palestijnse milities in de Gazastrook de stof felijke resten van zes Israëlische soldaten zullen overdragen aan het Palestijnse Bestuur. Het is de bedoeling dat het be stuur ze vervolgens overdraagt aan Israël, zodra de Israëlische troepen vertrekken uit de Zei- toun-wijk van Gaza-stad. Verte genwoordigers van de Egypti sche regering en het Internatio nale Rode Kruis hebben giste ren de hele dag hard gewerkt aan de regeling, die nog moest worden goedgekeurd door Is raël. Het leger voerde de hele dag huiszoekingen uit in Zei- toun, waar Palestijnse militan ten dinsdag een Israëlisch pant servoertuig opbliezen. GPD PARIJS - Een mannelijk model opent de deur van een koelkast in de etalage van de Galerie Lafayette in Parijs. De modellen koken, wassen, strijken en doen ander huishoudelijk werk als onderdeel van de etalage van Lafayette en worden daarbij gadegeslagen door het publiek. foto Francois Mori/AP BRUSSEL - Het Vlaams Blok opent een kliklijn om illegalen in Antwerpen op te sporen. De extreem-rechtse partij roept mensen die denken te weten waar illegalen wonen of wer ken, op om een mobiel num mer te bellen. Het Vlaams Blok speelt de informatie door aan het stadsbestuur en de poli tie. Volgens het Vlaams Blok is de gemeente Antwerpen veel te laks in het opsporen van de naar schatting tienduizend illegalen die in de stad verblijven. „Daar om moeten we het zelf doen met een meldpunt", zegt initiatiefne mer en provincieraadslid Philip pe Van der Sande in de krant Het Laatste Nieuws. De Ant werpse schepen van veiligheid Dirk Grootjans reageerde ver ontwaardigd op hel initiatief. Een misdrijf moet bij de politie gemeld worden. Het Blok mag geen politietaken overnemen. Ik laat onderzoeken of dit wette lijk wel mag." Het Vlaams Blok werd vorige maand door het Plof van Beroep in Gent veroordeeld voor het overtreden van de anti-racisme- wet. De partij, die de uitspraak eon aanslag vindt op de vrije me ningsuiting, is echter geenszins van plan om de toon te matigen. In de aanloop naar de deelstaat verkiezingen op 13 juni in Bel gië trekt de partij opnieuw fel van leer tegen de buitenlanders. „Minder migratie, meer Vlaan deren", luidt de verkiezingsslo gan. KATHMANDU - Een groep demonstranten gooit stenen naar de oproerpolitie tijdens rellen op de tweede algmene stakingsdag in de Nepalese hoofdstad Kathmandu. De bevolking wordt geregeld door de maoïstische rebellen opgeroepen het werk neer te leggen als protest tegen de regering. Bij gevechten tussen regeringstroepen en de rebellen zijn volgens de politie de afgelo pen twee dagen dertig doden gevallen. Bij een vijf uur durend vuurgevecht in Deurali- danda. zo'n 300 kilometer ten oosten van de hoofdstad Kathmandu, zijn gisteren ze ker zestien rebellen en twee agenten gedood. Dinsdag vielen rebellen een politiebusje aan op de Prithvi-snehveg. In het daaropvolgende gevecht kwamen twaalf rebellen om. De rebellen strijden sinds 1996 voor de oprichting van een communistische staat. De opstand heeft al minstens negenduizend mensen het leven gekost. foto Nareyndra Shrestha/EPA advertentie door Pascale Thewissen AARLEN - Een jonge vrouw uit Aarlen is smoorverliefd op Mi chel Lelièvre, het hulpje van Mare Dutroux. Ook hij is een psychopaat, maar dan van een veel kleiner kaliber dan Dut roux, die een enorme invloed op hem had. Zelfs na al die jaren in de gevangenis, koestert Lelièvre nog steeds diepe angst én fasci natie voor Dutroux. Dat concluderen de gerechtspsy chiaters die Lelièvre onderzoch ten. De Waal, die dinsdag 33 jaar werd, lijkt niet te beseffen wat hij op zijn kerfstok heeft. Hij minimaliseert zijn aandeel in de ontvoeringen. Hij voelt zich ook absoluut niet schuldig over hetgeen Dutroux zijn slachtoffers aandeed. Columbia Silver Ridge W beschermende ofritsbroek van €69,95 ^UJumbia Nordisk slaapmat zelfopblazende thermo-slaapmat n €39,90 met de man die beschuldigd wordt van de ontvoering van vier meisjes, en verkrachting van een van hen. de Hasseltse 17-jarige An Marchal. Zij werd samen met de twee jaar oudere Eefje Lambrecks een jaar na haar ontvoering dood terugge vonden. Zelf lijkt Lelièvre- de he le dag niets anders te doen dan te lachen. Constant speelt om zijn lippen een plagerige glim lach, tot grote ergernis van Paul Marchal, de vader van An. Michel Lelièvre groeide op in een pleeggezin. Al voor zijn eer ste verjaardag moest zijn moe der, met wie hij nog steeds een goed contact heeft, hem afstaan. Met zijn pleegmoeder kon hij niet opschieten. Ze was streng, diepgelovig en weinig affectief voor haar adoptie-kinderen (een broer van Lelièvre groeide in hetzelfde gezin op). Op zijn acht tiende trok hij de deur achter zich dicht. Hij raakte aan de drugs ver slaafd en zakte steeds dieper weg in de criminaliteit. In de gevangenis leerde hij een Nederlander kennen, die hem in contact bracht met Michel Ni- houl, de vierde beklaagde in Aarlen, naast Dutroux en diens ex-vrouw Michelle Martin. Zijn kennismaking met Dutroux si tueert hij in juli 1995, vlak na de ontvoering van de Luikse kin deren Julie en Melissa, waar hij naar eigen zeggen niets vanaf wist. liflrifrP" Bredabaan 968 VER Antwerpen/Merksem [België] U ZWERFSPORT [E19 Antwerpen-Breda afslag 5 Merksem/Schoten] Outdoor Innovators kijk ook op www.bever.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5