PZC Terneuzen heeft 2 miljoen tekort Letselschade? SPECTACULAIRE Nagels lakken topper van de dag Brugman 4F Eigenaar Lievens druk bezig met opknappen openluchtbad IJzendijke KORTINGEN TOT 70%!* Rotterdammer in Kortgene ontsnapt aan ontvoerders Raad voor pijnlijke keuzes: snijden in voorzieningen of belastingen fors verhogen Toenadering tot haven Gent SHOWROOMUITVERKOOP Verteldag in Zeeuwse dialecten Booreiland ingezet voor molenpark Thuis wint goud op festival PALS GROEP zeeuwse almanak Verrassing dactie: 0113-315649 iw.pzc.nl nail:redactie@ pzc.nl stbus 314460 A A Goes [Advertentie-exploitatie: Nnord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; JLws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 13 mei 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen dnnrRene Hoonhorst TERNEUZEN - Het zal de Ter- neuzense gemeenteraad moeite kosten het pasverworven imago rau goedkope Zeeuwse gemeen- ie vast te houden. Terneuzen komt volgend jaar bijna twee miljoen euro tekort als de ge meente niet sterk bezuinigt en/of de belastingen fors ver hoogt. Verhoging van de onroerend- zaakbelasting, de hondenbelas ting, parkeergelden, invoering ran een rioolheffing; sluiting van zwembaden, brandweerka zernes. de kunstuitleen en een publieksbalie; afschaffing van het informatiebulletin en de WV-subsidie; bezuinigen op we gen- en groenonderhoud. Maat regelen waar geen politieke par tij zich graag sterk voor maakt. Maar wel maatregelen die uit zijn te voeren en die direct geld opleveren. Vandaar dat burge ter en wethouders ze heb ben opgenomen in een suggestie lijstje van te realiseren bezuini gingen. Het college presenteerde giste ren een 'discussienota' voor het Beleidsplan 2005-2008 dat de ge meenteraad in de vergadering van juli moet vaststellen. Hoe- (Advertentie) Weken van het Reisboek gratis bij aankoop van 12,50 aan boeken de Reisboekenalmanak Global Sounds wereldmuziek voor een wereldprijs 6,99 wel Terneuzen op koers ligt met het stroomlijnen van het ambte lijk apparaat (2.4 miljoen bezui nigen in vier jaar tijd) moet er nog heel wat meer gebeuren om financieel gezond te blijven. De uitkeringen uit het Gemeente fonds dalen waarschijnlijk nog verder en afschaffing van het ge bruikersdeel van de onroe- rend-zaakbelasting kost de ge meente 330.000 euro. Wethouder J. van Schaik (finan ciën) benadrukt dat vorig jaar al bekend was dat de komende jaren verder bezuinigd moet worden. Eenmalige meevallers uit de begrotingen van voorgaan de jaren zijn eind 2003 aange wend om beloftes uit het verle den na te kunnen komen. Maar als de jaarrekening over 2003 een (bescheiden) batig saldo laat zien, kan dat beter aan de krappe algemene reserve wor den toegevoegd dan er nieuwe 'leuke dingen' voor te doen. „Het nu becijferde tekort is structureel, komt dus elk jaar te rug als we geen afdoende maat regelen nemen. De raad moet duidelijke keuzes maken, omdat de provincie de gemeente onder curatele stelt als er geen sluiten de begroting wordt overlegd", waarschuwt Van Schaik. Bezuinigingen op subsidies aan instellingen en verenigingen zijn tot nu toe nauwelijks gerea liseerd, maar het college gaat er vanuit dat de 'taakstellende' kor ting van drie ton volgend jaar wel is gerealiseerd. Dan moet de gemeente nog steeds zo'n 1,9 mil joen euro minder uitgeven om een sluitende begroting te kun nen presenteren. Van Schaik be vestigt dat de raad pijnlijke keu zes zal moeten maken. Het ge meentebestuur kan uit vele mo gelijkheden kiezen, maar ont komt er niet aan om gemeentelij ke belastingen te verhogen, niet door de wet verplichte taken af te stoten en diensten duurder te maken. „De keus is aan de raad. Wij hebben als college alleen een aantal mogelijkheden en denkrichtingen aangegeven. De gemeenteraad moet dinsdag 18 mei in een opiniërende vergade ring aangeven op welke wijze er bezuinigd moet worden, zodat het college begin juni het vast te stellen beleidsplan kan presente ren." Ongevraagd advies Het nieuwe dualistische stelsel weerhoudt Van Schaik ervan om ongevraagd advies te geven. Hij geeft, van harte ondersteund door gemeentesecretaris F. Lau- ret, wel aan dat er niet verder kan worden gekort op het ambtenarenkorps. „We liggen goed op schema met het verwe zenlijken van de eerder vastge legde doelstelling om 2,4 mil joen euro te bezuinigen, onder meer door de organisatie te ver anderen en een aantal eerdere vacatures niet in te vullen. Nieu we, verdergaande maatregelen zouden echter tegen ons wer ken. Dan zouden we bijvoor beeld een aantal taken niet kun nen uitvoeren en gedwongen worden die tegen hogere kosten uit te besteden." Griekse salade i'n Gyros met boerensalade ol vegetarische moussaka i-n baklavas 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond, 19.30 uur Ethiopië informatie door Stichting Arsi Negelle 15.00-16.30 uur Latin Connection Zuid-Amerikaanse muziek expositie William Verstraeten De aarde is plat, varkens kunnen vliegen bekijk ook onze website door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Kijk uit hoor! Anders schiet er zo een nagel in je gebakje!", waarschuwt Els Moens van zorgcentrum Bach- ten Dieke in Terneuzen als me vrouw Poppe haar nagels onder handen laat nemen. Zij en haar collega's Anita Gelderland en II- vy van Driel komen om in het werk. Want wie wil niet eens in de watten worden gelegd? advertentie Ieder jaar wordt op 12 mei, de. geboortedag van Florence Nigh tingale, de Dag van de Verple ging gehouden. Verplegend per soneel van ziekenhuizen, verzor gingshuizen en de thuiszorg wordt op deze dag in het zonne tje gezet. Bloemen, boerenbrun- ches, iedereen geeft zo op zijn ei gen manier een blijk van waar dering voor de mensen in de ver zorgingssector. Zo ook in Bachten Dieke, al wil den de werknemers daar ook wat terug doen voor de bewo ners. De mannen konnen zich •OP OP KEUKENS s BADKAMERS jSFÏPy ALLES KAN MET BRUGMAN Goes, Marconistraat 34, Telefoon 0113-240080 daarom in de grote zaal van het centrum laten insoppen met scheerschuim. Gekortwiekt Voor de vrouwen was nog meer aandacht: verdwaalde haartjes werden geëpileerd, nagels ge kortwiekt en vervolgens in de fraaiste kleuren gelakt. En dus was het deze gisteren ongescho ren mannen en pico bello ver zorgde vrouwen troef. J. van der Have, wonend in een aanleunwoning bij het zorgcen trum, hield de boel scherp in de gaten. „Het zijn geen vaklui, maar ze doen het toch aardig hoor. En ik kan het weten, want ik heb veertig jaar lang een kap perszaak gehad op de Axelse- straat in Terneuzen Of ik mij zelf laat behandelen? Nee hoor, ik kijk alleen maar wat ze met mijn vrouw doen", vertelde hij. Bakje koffie „Wij hebben nog geen tijd ge had voor een bakje koffie. Het is hier echt lopende-band-werk", reageert Anita Gelderland. „We vertroetelen de bewoners de he- door Raymond de Frel IJZENDIJKE - Het openlucht zwembad op het terrein van par tycentrum Mauritshof in IJzen- dijke gaat maandag 24 mei open. Althans, daar streeft eige naar F. Lievens naar, na een ge rechtelijke uitspraak over de openingstijden van het zwem bad. De kantonrechter in Terneuzen stelde de gemeente Sluis een kleine maand geleden groten deels in het gelijk in de arbitra gezaak tussen de gemeente en den van mening over de interpre tatie van het contract, dat de voormalige gemeente Oostburg en Lievens na privatisering van het zwembad in 1990 sloten over het openhouden van het bad. Lievens vond dat hij sinds 2000 het recht had het bad geslo ten te houden, nu hij geen jaar lijkse vergoeding van de gemeen te meer ontvangt. Tussen 1990 en 2000 kreeg hij als eigenaar van de Mauritshof een gemeente lijke bijdrage van 227.000 euro. Verschillende pogingen om na der tot elkaar te komen strand den, waarna de kantonrechter incfp'sr'hakplrl De gemeente Sluis kwam als winnaar uit de strijd. Of Lie vens de uitspraak nog zal aan vechten, durft hij niet te zeggen. „Dat moeten mijn juristen bepa len. Ik doe daarover geen uit spraken, puur omdat ik geen ver stand heb van dit soort dingen. Ik heb mij nu te houden aan een gerechtelijke uitspraak en een daaropvolgende brief van de ge meente, die zij na de uitspraak heeft verzonden. Dus vinden nu volop werkzaam heden plaats om het zwembad aan alle eisen te laten voldoen", aldus Lievens. 7,o worden de leidineen onder- TERNEUZEN - Nadat door de Zeeuwse samenwerking met Rotterdam de verhoudingen tussen de haven van Gent en Zeeland Seaports was bekoeld, is nu sprake van toenadering. De twee havens willen de Erasmusuniversi- teit inschakelen om de mogelijkheid van samenwerking te laten onderzoeken. De havens hopen daarbij op steun van de Euregio Scheldemond. „We zijn weliswaar con currerende havens, maar daarnaast hebben we zóveel ge zamenlijke belangen, dat samenwerking op velerlei ge bied voor de hand ligt", aldus directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports, pagina 13 havens willen steun Euregio GOES - De eerste nationale verteldag, op zondag 6 juni, krijgt in Zeeland een streektaal-karakter. In Zierikzee, Heinkenszand, Ellediek en Emmadorp, waar de verhalen verteld worden, gebeurt dat gedeeltelijk in dialect. Uit gangspunt van de verteldag is historische verhalen aan de vergetelheid ontrukken en ze doorgeven van oud op jong. Veel van die verhalen over afkomst en voorouders, over normen, waarden en geloof, over rituelen en tradities kun nen goed in een Zeeuws dialect worden overgebracht. Vaak zijn ze in dialect ontstaan. In de oude schaapskooi van Emmadorp treden vanaf 14.00 uur drie vertellers van de Oost-Zeeuws-Vlaamse vertelkring Kiosk op. KNOKKE (B) - Het booreiland Vagant van de firma Dred ging International is vertrokken naar de Thorntonbank in Knokke. Daar beginnen binnenkort de eerste boringen voor de pijpen, waarin de funderingen voor in totaal zes tig windturbines komen. De boortoren wordt bovenop de zandbank geïnstalleerd. Het offshore windmolenpark wordt in drie etappes verwezenlijkt. In eerste instantie moeten in de loop van volgend jaar zes, in 2006 nog eens zestien en in 2007 de resterende zesendertig windturbines gebouwd worden. DOMBURG - De documentaire Thuis heeft goud gewon nen in de categorie lineaire media bij de uitreiking van de SAM-Awards door de Stichting Audiovisuele Media (SAM). Thuis is een film over Simnia, een kleinschalige woonvorm voor dementerenden in Domburg. De film is gemaakt door Metropolisfilm in opdracht van het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn. De awards worden elk jaar uitgereikt tijdens een festival voor beeldscherm communicatie. Het verzorgend personeel wilde op de Dag van de Verpleging iets terug doen voor de bewoners van verzorgingshuis Bachten Dieke in Terneuzen. Zo lakt Els Moens (links) de nagels van mevrouw Poppe. foto Camile Schelstraete le dag. Zo krijgen ze ook nog kip en frites met appelmoes. Er is niet echt een speciale reden dat wij de zaken vandaag om draaien. Zelf hebben we ook niet te klagen. We hebben bloe men gehad, maar wij vonden dat we ook iets voor de bewo ners moesten doen. We zetten ze gewoon graag in het zonnetje." Dat betekent wel dat hard moet worden gewerkt, want de be langstelling is enorm. „Wat het toppertje van de dag is? Dat is zonder twijfels nagels lakken", weet Els Moens. door Freek Janssen KORTGENE - Een 31-jarige Rotterdammer is dinsdag ont voerd in zijn woonplaats. Tus sen 13.00 en 15.00 uur 's mid dags wist hij in Kortgene te ontsnappen. Daarna belde hij in een tankstation aan de Hoofdstraat de politie. De man werd 's ochtends rond acht uur onder dwang en geblinddoekt door twee mannen meegenomen in een auto. In de bebouwde kom van Kortgene zag hij kans te vluchten. De reden van de ontvoering is niet bekend. De blinddoek, die de ontvoerde zou hebben weggegooid, is niet terugge vonden. De politie is op zoek naar de daders. De eerste was een blanke man met een fors pos tuur en een lengte van onge veer 1.76 meter. Hij had don kerblond, achterovergekamd haar en was geheel in het zwart gekleed. Over de twee de ontvoerder wist de Rotter dammer alleen te vertellen dat hij zwart haar had. De au to waarin hij werd meegeno men is een vrij nieuwe, zwar te Volkswagen Golf. Mensen die de auto of één van de ontvoerders hebben ge zien, worden verzocht con tact op te nemen met politie Zeeland via telefoonnummer 0900-8844 Ook vraagt de politie degene die de blinddoek heeft gevon den zich te melden. Waar de man precies is uitgestapt, is niet bekend. (advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/mm) of www.palsgroep.nl handen genomen en een zuive ringsinstallatie geoptimali seerd. Ook wordt het bad op nieuw betegeld. „Van een zwem bad dat veertig jaar oud is, kan ik natuurlijk geen nieuw bad maken. We zorgen er nu voor dat het aan alle veiligheidseisen voldoet. Daar zijn we dag en nacht mee bezig. Wat we doen is eigenlijk onmogehjk, maar daar denkt de gemeente Sluis anders over", aldus Lievens. Als alles meezit, is het bad van af 24 mei open. Het andere open luchtbad in de gemeente Sluis, dat in Aardenburg, opent op 20 mei de deuren. De tennisvereniging Veere opent binnenkort met gepaste trots een nieuw clubgebouw. Daar zit een kantine bij en nu vond het feestcomité het wel een leuk idee om die nieuwe kantine te omgeven met een buxushaag. Genodigden toerden als volgt aangespoord: Indien u ons wilt verrassen, kunt u bij een bevriend tuincentrum buxus plant jes kopen a 80 cent per stuk. Hij heeft deze speciaal voor ons ingekocht. De organisatie had aan alles gedacht, want er werd aan toegevoegd dat bij zo'n even tuele aankoop, even bij het tuincentrum gemeld moet worden dat het voor de tennis vereniging is. Het tuincen trum zorgt er dan voor dat de buxus bij iedereen van dezelf de hoogte is. Hoezo verrassen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39