Zorgen over kosten plan Van Eyck PZC DE ZEVEN LEVENS VAN EEN KRANT. Va Meer dan een leuk vrouwenclubje Studentenhuisvesting Roosevelt Academy vrijwel geregeld rs Wethouder rekent op steun Belg vrijgesproken van varen zonder vaarbewijs 15 augustus 2003 20 november 2003 28 mei 2003 8 maart 2004 Yj%. V 28 maart 2003 u"> rt $»-v" 13 juni 2004 4 december 2004 4* donderdag 13 mei 2004 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse politieke partijen heb ben twijfels over de financiële haalbaarheid van het Huis voor Europa. Gisteren werden de plannen voor het gebouw van ar chitect Aldo van Eyck op de nog lege kavel aan de Maisbaai ge presenteerd. In oktober moet duidelijk worden of het plan nu ook echt uitgevoerd kan wor den. De gemeente Middelburg heeft zelf nog 1,8 miljoen euro in kas voor de uitvoering van het pro ject. Dat geld zit in een potje dat ooit gereserveerd was voor het Huis der Kunsten, een plan voor een museum dat had moe ten komen in het stadhuis aan de Markt. Toen de gemeente besloot om het stadhuis te verhuren aan de Roosevelt Academy, werd het Huis der Kunsten daarmee on mogelijk en is besloten om het geld te gebruiken voor de bouw van het Van Eyckcentrum. Daar voor is minimaal vierenhalf mil joen euro nodig. De gemeente hoopt daarom dat de provincie, het Rijk en Europa willen mee betalen. „Voor het CDA is de betaalbaar heid van belang", zei M. Riedijk gisteren tijdens de vergadering van de commissie maatschappe lijke zaken. „Het is makkelijk om toezeggingen te doen voor 2005. Maar hoe zit dat over tien of vijftien jaar?" Luchtkastelen Ook de fracties van Christen- Unie en SGP gaven uiting aan hun zorgen. ,,Het is een enthou siast verhaal", vond C. Dekker (SGP). „Maar ook over luchtkas telen kun je enthousiast wor den. We willen graag concrete gegevens over de haalbaar heid." Er is geen speld tussen te krij gen", zei J. van Nieuwenhuizen (GroenLinks). ,,Maar het finan ciële plaatje baart ons zorgen, zeker in een tijd dat er van alles wordt wegbezuinigd, zoals een jongerencentrum." Wethouder A. de Vries vroeg de raad om meer tijd om de moge lijkheden voor financiering te onderzoeken. „Ik ben me ervan bewust dat de raad alleen zal instemmen als de financiële onderbouwing klopt." In oktober presenteert hij zijn bevindingen aan de ge meenteraad, maar zijn stem ming is positief. „Dit is niet een ideetje van de wethouder, maar een idee dat zowel bij de provin cie als het Rijk buitengewoon goed valt. Er is heel veel bijval voor dit idee. De weduwe Van Eyck vindt dit plan zelfs beter dan dat voor het Huis der Kun sten, het past goed bij het ge dachtegoed van de familie Van Eyck." Het Huis voor Europa moet Mid delburg een internationale uit straling geven. Volgens De Vries past het daarom bij initiatieven als de Four Freedom Awards, het Roosevelt Study Center en de Roosevelt Academy. „Dit is meer dan alleen een bestem ming voor het pand van Aldo van Eyck. Dit is een manier om de stad te promoten." Bouw Als de gemeenteraad in oktober besluit dat het Huis voor Euro pa er komt, kan er vrij snel daar na begonnen worden met de bouw. Middelburg wil in 2006 het eerste land kunnen ontvan gen. Dat wordt vermoedelijk Finland. Het bestuur van de afdeling Sint Philipsland van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen. foto Wim van Vossen door Sanne Schelfaut SINT-PHILIPSLAND - Nee, ze zijn niet tuttig. Nee, de gemid delde leeftijd ligt niet boven de 65 jaar en nee, de leden zijn niet alleen maar boerinnen. Bij deze zijn de bekendste clichés over de Nederlandse Bond voor Plat telandsvrouwen uit de weg ge ruimd. De afdeling Sint-Philips- land van de NBvP is er duidelijk over: 'wij zijn vlotte vrouwen die midden in het leven staan.' De Fliplandse Plattelandsvrou wen of 'Vrouwen van Nu' zoals ze tegenwoordig heten, hebben deze week een feestje te vieren. De afdeling bestaat morgen ze ventig jaar. Het dorpshuis in An na Jacobapolder is deze dag af gehuurd voor een feestavond. Het bestuur van de afdeling Sint-Philipsland bestaat uit vier vrouwen die allemaal 'nieuw' zijn. „Niemand heeft meer dan twee jaar bestuursver gadering, we zijn met nieuw elan begonnen", vertelt voorzit ter Ineke Kik-Krijger. De afde ling telt inmiddels zestig leden en komt maandelijks bij elkaar in dorpshuis De Wimpel. Daar naast maken ze talloze uitstap jes in de regio. „Dat varieert van wijnproe verijen tot picknicken. We vra gen onze achterban altijd wat ze leuk vinden en daar stemmen we ons programma op af. Toen we vorig jaar als nieuw bestuur aantraden hebben we een enquê te gehouden en daaruit bleek dat de mensen vaker op stap wil den. Nou, daar'hebben we ge hoor aan gegeven. We gaan naar verschillende steden in binnen- en buitenland", aldus secretaris Wilma Gorissen. Strijdlied De 73-jarige Jeanne van Dij- ke-Stehouwer is inmiddels 51 jaar lid van de afdeling en weet nog goed datrtle plattelandsvrou wen maandelijks hun strijdlied moesten zingen. „'Wij vrouwen van het land, zijn hecht aan één verbonden...'. Ja, zo ging de eerste regel. Vrese lijk vond ik dat, het werd echt op zo'n marcheertoon gezongen. Gelukkig is dat afgeschaft", al dus Jeanne. Volgens haar was het goed dat er in Sint-Philips land een afdeling van de vrou wenvereniging werd opgericht. „Er was hier weinig te beleven. Nu gebeurde er tenminste wat, kon je je ei kwijt. Ik weet nog goed dat we met de bejaarden uit het dorp op stap gingen. Met de auto, jawel. Die mensen kwa men het dorp nooit uit en keken hun ogen uit. We reden een keer door de Maastunnel en een man zei tegen me 'ik wist niet dat de wereld zo groot was'. Goede doel De bond houdt elk jaar een actie voor het goede doel. „Dat hoort bij de plattelandsvrouwen. Zo bakken wij elk jaar tijdens de braderie poffertjes. De laatste keer ging de opbrengst naar de Stichting Hulphond", aldus de bestuursleden. De leden hebben binnen de afde ling verschillende hobbygroe- pen. Zo is er een leeskring, een tuinclub en een teken- en schil derclub. „Onderschat daarnaast het lob bywerk van de plattelandsvrou wen niet. We zijn niet alleen lo kaal maar ook op provinciaal en landelijk niveau goed georgani seerd. Onze lobbyclub wordt re gelmatig uitgenodigd als het gaat om maatschappelijke- en politieke kwesties. We zijn meer dan alleen 'een leuk vrouwen clubje', in de loop der jaren is onze invloed behoorlijk groot ge worden", aldus Kik-Krijger. Het feest in Anna Jacobapolder begint om 19.30 uur. Er is onder meer een fototen toonstelling van zeventig jaar NBvP te zien. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De huisves ting voor studenten van de Roosevelt Academy in Middel burg is zo goed als rond. De ge meente heeft het eigen kantoor aan de Vlissingsestraat en het pand van het CWI aan de Sint Sebastiaanstraat op het oog als studentenhuizen. De eerste studenten van de Aca demy trekken in september in het verbouwde Bagijnhof. Daar worden 180 kamers gebouwd. Een jaar later zijn verzorgings huis Roggeveen (185 kamers) en de school voor minderjarige asielzoekers aan het Molenwa ter (44 kamers) beschikbaar. In het kantoor van de gemeente aan de Vlissingsestraat is ruim te voor 79 studenten. Het pand van het CWI komt vrij als het zogenaamde bedrijfsver zamelgebouw is gerealiseerd. Dat is een kantoor waar mensen die geen werk hebben tered kunnen voor een uitkering en a middeling naar een baan. In], gebouw zouden ook uitzendt* reaus en instellingen die schi ling aanbieden een plaatsje ma ten krijgen. De gemeente ho« er rekening mee dat a CWI-pand in 2006 betrokfe kan worden door studenten. De Roosevelt Academy reka volgend jaar op 330 studente het jaar erop op 500. In 20] moet de universiteit de volled; ge bezetting van 600 students hebben. In dat jaar is er tijdelrj een tekort aan studentenkame omdat Woongoed dan het Rog veenhuis wil renoveren. De meente regelt voor een deel tic- lijke huisvesting, de rest kon voor rekening van de Acadec zelf. Over de toekomst van d Kloveniersdoelen heeft de g meente nog geen besluit gsm men. De Roosevelt Academy ii het pand gebruiken als culture ontmoetingscentrum. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een 44-jarige Belg is gisterochtend vrijgespro ken door de Middelburgse kan tonrechter B. Verhoeven. De man had bijna twee jaar gele den met een rubberboot met bui tenboordmotor op het Veerse Meer gevaren zonder geldig vaarbewijs. De kantonrechter achtte onvoldoende bewezen dat het bootje harder kon dan de toegestane twintig kilometer per uur. De Belg was in augustus 2002 met vier kinderen vakantie aan het vieren op het Veerse Meer. Een agent van de waterpolitie had hem op de bon geslingerd, omdat hij geen geldig klein vaar bewijs kon tonen. Nederlanders vallen onder vaarbewijsplicht als zij een boot hebben langer dan vijftien meter of een boot, die weliswaar korter is, maa sneller dan twintig kilometa per uur kan varen. In België gel den dezelfde regels. De man zei totaal niet opa hoogte te zijn van het klein vaarbewijs. Hij betwijfelde ove rigens of hij het papiertje wel» dig had. De rubberboot was me- ters korter en met de bute boordmotor kon slechts een te- perkte snelheid worden ge haald. De kantonrechter sprak de Bdg vrij. Verhoeven kon uit het pro ces-verbaal niet opmaken of boot nu wel of niet sneller k® dan de toegestane twintig küo- meter per uur. „De politie trefc die conclusie wel in het pro ces-verbaal, maar geeft niet aa waarop die conclusie is geba seerd." De kantonrechter voelè er niets voor om de zaak uit li stellen, omdat de Belg al bijna twee jaar geleden bekeurd, Folder Flyer Reisgids Pakpapier /'Rn \open. Jaarverslag 4* Ar U;' Liefdesbrief Voorpagina krant Papier, dus ook het papier van onze krant, wordt gemiddeld zeven keer gerecycled. We kunnen het dus niet alleen tegen komen als krant, maar ook als briefpapier, als folder of flyer, als jaarverslag of wc- papier. Reïncarnatie bestaat dus, in ieder geval voor papier. En dat is mooi, want zo kunnen we er steeds weer van genieten. Steeds weer plezier van karton en papier. *"'tc EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON, T (020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN: STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND, VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN, VERENIGING GOLFKARTON, KONINKLIJKE KVGO, NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34