Landschappelijk netwerk nodig PZC Nazomerfestival opent aan zee ZMF bezorgd over afschaffing regels Meindert Schouten heeft oog voor bizarre details Buitengebied kan volgens Zeeuwse Milieu Federatie mooier en vitaler kunst Last Call valt op bluesfestival in voor Toussaint Zeeuws Museum telde vorig jaar 18.917 bezoekers donderdag 13 mei 2004 door Rinus Antonisse GOES - Het verminderen en af schaffen van (wettelijke) regels dreigt door te schieten. De aan dacht gaat vooral uit naar de be langen van ondernemers. De rechtsbescherming van de bur gers blijft helemaal buiten beeld. Dit stelt de Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) in een reactie op de start van een provinciale werkgroep, die moet snoeien in het woud aan wet- en regelge ving en subsidieregelingen. Zor gen voor minder rompslomp (minder bureaucratie) voor bur gers en bedrijven staat op het werkprogramma van het dage lijks provinciebestuur. De werkgroep gaat ongeveer veertig provinciale regels kri tisch doorlichten: kunnen ze ver dwijnen, kunnen ze eenvoudi ger. Minder regels zullen naar verwachting de lastendruk voor bedrijven verminderen en zo doende de economie een opkik ker geven. Wijziging De werkgroep wordt door gede puteerde J. Suurmond (WD, ju ridische zaken) de task force de regulering genoemd. Niet zon der ironie constateert ZMF- voorzitter J. van der Doef dat die benaming 'typeert dat de provincie Zeeland bezig is met een indrukwekkende wijziging van de bestuurscultuur.' Hij is het op zich wel eens met het uitgangspunt: wat doen aan onoverzichtelijke, ingewikkelde en onnodige regelgeving. „Na tuurlijk mag de bemoeizucht minder, maar het valt op dat de aandacht vooral uitgaat naar het belang voor de onderne mers", aldus Van der Doef. De ZMF-voorzitter beklemtoont dat het aanpakken van regels er niet toe mag leiden dat de rechts bescherming van individuele burgers en maatschappelijke or ganisaties in de knel komt. „Mensen die willen opkomen voor de belangen van natuur en milieu, moeten dat op een bete kenisvolle manier kunnen blij ven doen, ook bij verminde en vereenvoudiging van dertc? geving", zegt Van der Doef Hij gaat ei-van uit dat de tuur- en milieudoelstelling van de provincie niet aangek- worden door de 'operatie den?, lering'. De milieufederatie^ zelf een werkgroep in het fej om de activiteiten van depror- cie kritisch te volgen. Van der Doef wijst erop da;;, veranderingen in de bestuuisj tuur zich niet beperken tot i schoffelen in de regelger- Ook de controle op de nalas van milieu- en veiligheidsre^ wordt op een andere leest g. schoeid. Hij vindt het een gi*i zaak dat provincie en gerr.ee:- ten de controle (ofwel hantfe ving) professioneler willen-, voeren. Althans in theorie, want praktijk blijkt weerbarstig Als voorbeeld noemt Vanée Doef het inrichten van een it gaal (motor)crossterreintjeinó- Poel bij 's Heer Abtskerke i» ZMF heeft de gemeente Bont- gevraagd daar tegen op te t& den. „Van handhavingsda;:- kracht is geen sprake. De Z1C moet eerst maar eens schrik lijk een verzoek tot handhavg indienen." Praten over Nationaal Park Oosterschelde KORTGENE - Sociëteit NoordBeveland houdt van- vond een bijeenkomst over het Nationaal Park Ooster schelde. Gastsprekers John Lilipaly van het Nationaal Park Oosterschelde en Mark Faasse, lid van Provinciale Staten, praten over de be perkingen en mogelijheden van het Nationaal Park. De bijeenkomst begint 20.00 uur in De Koren beurs. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie vindt dat in Zeeland een 'landschappelijk netwerk' van de grond moet komen. Dat maakt het buitengebied niet al leen mooier, maar ook vitaler. Bij de opzet van zo n netwerk zijn 'groene en blauwe diensten' onmisbaar. Het gaat daarbij om activiteiten van ondernemers - vooral boe ren - op het gebied van natuur, landschap, recreatie en waterbe heer. Voor die activiteiten moe ten de ondernemers wel worden betaald. Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit werkt (op de wat lan gere termijn) hiervoor een rege ling uit. De ZMF wil daar niet op wach ten en vindt dat nü al stappen moeten worden gezet om in de Zeeuwse praktijk invulling te ge ven aan de groene en blauwe diensten. Elders in Nederland zijn hiervan succesvolle voor beelden, zoals het landschaps fonds Eem en Vallei en het pro ject particulier landschapsbe heer in Etten-Leur. Doelen Het inrichten van een landschap pelijk netwerk dient verschillen de doelen. Boeren kunnen hun inkomen vergroten. Natuur, landschap en cultuurhistorie worden gespaard en versterkt. De toerist kan genieten van een mooi platteland (en van hun be zoek profiteren naast de boeren ook weer andere ondernemers). De ZMF herinnert eraan dat Zeeland zich sterk wil maken als groen-blauwe oase voor de omliggende stedelijke gebieden. Om dat waar te maken, moet er wel actie worden ondernomen. Vroeger was het landschap een automatisch bijproduct van de landbouw. Door de 'industriali sering' van de agrarische sector is dat niet meer het geval. In de huidige bedrijfsvoering van de boer zijn elementen als hagen, drinkpoelen en gerief- houtbosjes overbodig geworden. Bijna elke vierkante meter - ook Kleine landschapselementen, zoals drinkputten, zijn onmisbaar voor een landschappelijk netwerk. de minder goede cultuurgron den - wordt voor de productie benut. Het zijn juist de kleine landschapselementen die het buitengebied in toeristische zin verrijken. Versterking De ZMF beklemtoont niet terug te willen naar vroeger, 'maar we willen het landschap de ruimte geven'. Het netwerk kan zorgen voor versterking van de kenmerken de Zeeuwse structuur van kre ken, dijken en watergangen en ook een samenhangend web van fiets- en wandelpaden opleve ren. Het natte deel van het net werk biedt mogelijkheden voor waterberging en zoetwaterwin ning. Boeren kunnen erop inspe len via onder meer agrarisch na tuurbeheer en 'hoerenbed en brood.' Dat het platteland vitaal moet blijven en wat dat betreft wel een fikse opkikker kan gebrui ken, daarover is iedereen het eens. Ondanks financiële steun van de Europese Unie, Rijk en provincie, komen nieuwe vor men van landschapsbeheer en -ontwikkeling echter maar moei zaam van de grond, constateert de ZMF. Daarom is het nodig op regionaal niveau de koppen bij elkaar te steken en de mogelijk heden van groene en blauwe diensten te verkennen, stelt de federatie. Onder het motto 'landschap spa ren - sparen voor het landschap' belegt de ZMF 19 mei een bijeen komst over vraag en aanbod en de financiering van groene en blauwe diensten (in hotel Green White te Oostkapelle, vanaf 13.00 uur). Vertegenwoordigers van overheden, recreatie, be drijfsleven, landbouw, banken, natuur- en milieuorganisaties foto Willem Mieras en ook geïnteresseerde burgers zijn ervoor uitgenodigd. De vraag die centraal staat: hoe is de financiering van een land schappelijk netwerk - en vooral van groene en blauwe diensten - te regelen? Als mogelijkheden worden genoemd sponsoring, het oprichten van een regionaal landschapsfonds en toepassing van het .beginsel 'groen voor rood' (bedrijven betalen bij uit breiding voor groen). door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Het moet een beet je bizar zijn. Op de schilderijen van Meindert Schouten uit Bre da gebeuren merkwaardige din gen. „Ik probeer altijd iets van vervreemding op te roepen." Nadat hij zich twintig jaar pro fessioneel had toegelegd op foto grafie is Meindert Schouten dne jaar geleden gegrepen door de schilderkunst. „Ik heb de kunst academie gevolgd en heb sinds dien altijd wel geschilderd maar nooit zo fanatiek als de afgelo pen jaren. Ik heb me aangeslo ten bij een clubje schilders. Een keer per week komen we bij el kaar om te werken en ons werk te bespreken. Zo is kennelijk het vuur in mij ontstoken." Schouten exposeert niet zo vaak. Op het ogenblik is zijn werk te zien in galerie Pop in Domburg. Hoewel de ruimte daar beperkt is, heeft Schouten er toch vijfendertig schilderijen weten op te hangen. Zijn schilde rijen zijn namelijk klein. „Ik heb wel eens gedacht dat ik bang ben voor grote formaten, maar dat klopt niet, want toeval lig ben ik nu aan een groot schil derij bezig. Het zit 'm in de aard van de schilderijen zelf. Als je op een groot doek werkt, moet je een andere techniek gebrui ken. Mijn schilderijen zijn klein, maar er staat wel veel op." Schouten heeft oog voor detail. In veel van de schilderijen zijn kleurige patronen opgenomen van vlekjes, blokjes en lijntjes. De voorstellingen zijn niet alle daags. Vissen vliegen door de lucht, een trein doorsnijdt de op lichtende ramen van een kerkto ren en God is druk in de weer met het scheppen van de aarde. In verschillende werken bedient Schouten zich van een religieu ze thematiek. „Ik ben niet reli gieus, maar wel gereformeerd opgevoed. Dat is waarschijnlijk de oorzaak van mijn interesse. Maar ik kan er ook mijn voor keur voor vreemde taferelen mee uiten. Zo loop ik al heel lang rond met het idee iets te doen met Daniel in de leeuwen kuil of Jona in de walvis." Naief Volgens Schouten leunt zijn werk tegen het naïeve aan. Het is duidelijk dat magisch realis me en surrealisme hem hebbe beïnvloed. „Veel mensen do ken dat Magritte en Dali m:.:| grote favorieten zijn, maar da} is niet zo. Ik heb meer bewondej ring voor Chagall, die ook «e met religie deed." Naast Bijbel se verwijzingen zijn er in 1$ oeuvre van Schouten nog ande re motieven die vaker terugke ren. Dat van de schoenfetisj* bijvoorbeeld. „Een nette afwij king", aldus de schilder 0oï zijn dikwijls tweelingen te ont waren. En hij heeft een voor keur voor oude apparaten heb een hang naar de belle epo- que. Een mooie oude koffergrara- mofoon, daar kan ik als schilder wel wat mee." Speciaal voor de expositie w Domburg heeft Schouten een se rie schilderijtjes gemaakt geba seerd op ansichtkaarten van dik ke dames aan het strand. „Hon derden heb ik ervan. Het zijn ook bizaf-re tafereeltjes. Ik vind het mooi als het net niet grappig is. Als mensen gedwongen w te denken: wat bedoelt-ie nou Expositie. Meindert Schout Schilderijen, t/m 20 mei Pop in Domburg, open ma en t/m za 9-17.30 uur, zon ÏO-ÜM- KWADENDAMME - De Bel gische band Last Call vervangt morgenavond Nico Wayne Tous saint op het Bluesfestival Kwa- dendamme. Toussaint heeft we gens ziekte moeten afzeggen. Last Call speelt een feestelijke mix van rhythm blues, boo gie, rock 'n' roll en texmex. De groep begint rond 23.30 uur in de tent op het sportveld in Kwa- dendamme. Speciaal voor de expositie in Domburg heeft Schouten een serie schilderijtjes gemaakt gebaseerde; ansichtkaarten van dikke dames aan het strand. „Ik vind het mooi als het net niet grappig is. Als men sen gedwongen zijn te denken: wat bedoelt-ie nou precies?" foto Lex de Mees? door Ernst Jan Rozendaal WESTKAPELLE - De locatie projecten van het Zeeland Nazo mer Festival (ZNF) staan dit jaar gepland op de Westkappel- se Zeedijk, in het Poelbos bij Goes, bij de protestantse kerk in IJzendijke, bij praethüüsjes in Arnemuiden, Bruinisse en Paal en in muziekkiosken in Zuiddor- pe. Vlissingen, Nisse, Tholen, Krabbendijke en Wemeldinge. Het festival duurt van 30 augus tus tot en met 12 september. In vergelijking met de afgelopen jaren duurt het festival één dag langer. Omdat op dinsdag 31 au gustus het Stadskantoor in Mid delburg opent en de Roosevelt Academy met het eerste acade mische jaar begint, is naar de maandag uitgeweken. „We den ken erover dat voortaan zo te houden", zegt ZNF-directeur Ruud van Meijel. Die maandag gaat aan de zee tussen Westka- pelle en Domburg de opera Sweetheart come van Mariecke van der Linde in première. Het libretto is van Marjolein Bierens (vorig jaar verantwoordelijk voor Zeeuws Meisje). Van der Linde regisseert de opera zelf. De hoofdrol wordt vertolkt door Jacques Vecht. Het stuk is gebaseerd op het be kende gedicht The rhyme of the ancient mariner van Samuel Co leridge (1772-1834). „Het gaat over een kapitein die het nood lot over zich afroept", verklaart artistiek leider Alex Mallems van het ZNF. „Voor ons is het traditie om een opera op locatie op te voeren. Dit verhaal geeft ons de mogelijkheid om de zee als décor te gebruiken. Ma riecke van der Linde is een aan stormend operatalent. Het is spannend dat in opdracht van ons een nieuwe, hedendaagse Nederlandse opera tot stand komt." Sweetheart come wordt negen keer gespeeld. In hel Poelbos bij Goes wordt door Het Muziek Lod Diep in het bos opgevoerd. De tekst van het stuk is van Eric de Volder, de muziek van Dick van der Harst. Beiden tekenden twee jaar geleden voor de succesvolle ZNF-productie Zwarte vogels in de bomen. Diep in het bos is de laatste vijf jaar over de hele wereld ge speeld", aldus Mallems. „Het is het stuk waardoor we twee jaar geleden contact hebben gezocht met Het Muziek Lod. Het gezel schap sluit de jarenlange reeks voorstellingen af in Zeeland. Speciaal voor ons wordt er wel locatietheater van gemaakt." Diep in het bos is ontstaan naar aanleiding van de affaire Dut roux, maar de thematiek is alge mener. Mallems: „Het gaat over de angst voor het kwaad, voor het geweld dat blijkbaar in alle mensen zit." Componist Dick van der Harts heeft zich geba seerd op oude Bretonse beurt zangen. Het stuk wordt gezon gen door zeven jonge vrouwen. Hun bewegingen vormen de mu zikale begeleiding. Na de pre mière op 2 september wordt het muziektheater nog negen keer opgevoerd. De praethüüsjes of klapkotten in Arnemuiden (31 aug t/m 4 sept), Bruinisse (6 t/m 8 sept) en Paal (9 t/m 11 sept) zijn het to neel van De Eendvariaties van de Amerikaanse auteur David Mamet. De acteurs Bert André en Bram Kwekkeboom - die drie en twee jaar geleden ook bij droegen aan het nazomerfesti val - tonen in veertien scènes de voorbijgaande oude dag. In de dialogen lopen fictie en werke lijkheid door elkaar, wat goed past in de klapkotten waarvan wordt beweerd dat alles wat daar gezegd wordt gelogen is. Han Kerkhoffs regisseert de dia logen. Bij de een-na-oudste protestant se kerk van Nederland, die in IJ zendijke, speelt De oranje kasua- ris van Nirav Christophe, die drie jaar geleden het libretto schreef voor de kameropera Ka baal. Ging het toen over Michiel de Ruyter, ditmaal staat prins Maurits centraal. Met het stuk wordt stilgestaan bij het feit dat Zeeuws-Vlaanderen vierhon derd jaar geleden werd bevrijd van de Spanjaarden. In zijn op historische feiten gebaseerde stuk laat Christophe Ma u rits en Johan van Oldebamevelt elkaar ontmoeten aan de hemelpoort. De regie is in handen van Vin cent van Elshout, wie in het stuk spelen is nog niet bekend. „De inkt is nog nat", zegt Mal lems. „We zijn nog aan het cas ten." De oranje kasuaris wordt van 1 tot en met 4 en van 8 tot en met 11 september elke avond gespeeld. Toetje Als toetje bij de vier locatiepro jecten zal de Banda Azufaifo - een fanfare van vierendertig pro fessionele musici onder leiding van Dick van der Harst - op 3 en 4 september optreden in muziek kiosken in Zuiddorpe, Vlissin gen, Nisse, Tholen, KJ-abbendij- ke en Wemeldinge. Ook wordt gespeeld tijdens de opening van het ZNF op het Abdij plein in Middelburg. Het project is ont staan in samenwerking met Lil le 2004 en het Festival van Vlaanderen. De dagelijkse programmering van het festivalhart op het Ab dijplein wordt eind juni bekend gemaakt. Informatie: www.nazo- merfestival.nl. MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg heeft vo rig jaar 18.917 bezoekers getrok ken. Dat is opmerkelijk, omdat het museum slechts beperkt open is geweest. De meeste men sen gingen naar de zomerten- toonstelling 'De Ramp van '53' (14.467). De presentatie 'Vorste lijk sieraad', waarbij een aange kocht medaillon werd getoond, trok 1876 bezoekers. De begroting is afgesloten met een tekort van 70.000 euro, om dat voor het eerst de schuld van niet opgenomen vakantiedagen en te betalen vakantiegeld is op genomen op de balans. Het Muziek Lod speelt in het Poelbos bij Goes het stuk Diep in het bos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26