Nauwelijks locaties voor ZK PZC Irakezen dromen weer van sportieve zeges Bestuur VZA weer op volle sterkte Acht kansen op gewestelijke titels 23 Zwemclubs De Bruinvis en Scheldestroom springen in de bres Leko opent met wit tegen Kramnik Handbalteam spart tegen Oekraïne Badmintonploeg uitgeschakeld Belgisch onderzoek naar omkoping Tottenham ontslaat zes spelers Zes Irakezen zijn al geplaatst donderdag 13 mei 2004 Futsalteams uit heel Europa weer in Graauw GRAAUW - Het dorp wordt elk i .gar voor heel even een smelt - kroes van nationaliteiten. Het dorp Graauw heeft dan een futsaltoernooi in huis, een J mooie traditie ook. Als alle toezeggingen worden na- sekomen. verschijnen zaterdag Seist 62 futsalteams uit alle hoe- j ken van Europa op het IZV/IBS-futsaltoernooiBij de I mannen komen 24 ploegen in i; iet veld die strijden om de IZV cup- Een aantal teams loopt met de IBS cup aan de aaal te gaan. Dit alles in de het A kader van het 'European out- door futsal championship'. De deelnemende teams komen uit Polen, Italië, Schotland, Oek raïne en Slowakije. Zij zullen het moeten opnemen tegen ster ke Nederlandse ploegen. Ten slotte spelen veertien teams om delZV-cup voor vrouwen. Het wedstrijdschema geeft aan dat .het complex in Graauw tij delijk wordt opgedeeld in acht veldjes met zaalvoetbalafmetin gen. Daarbij zal er volgens de geldende regels van de Uefa ge speeld worden. De teams uit de drie verschillen decategorieën zijn ingedeeld in lien poules. Negentien scheids rechters, onder wie ook Belgen Schotten, leiden zaterdag de wedstrijden. Om 9.15 uur begint het toer nooi. Vanaf 16.30 uur worden de verschillende finrales ge speeld. Om 19.00 uur zal wet houder Frank van Driessche van de gemeente Hulst de prij zen uitreiken in de feesttent. 'Secretaris Carlo Saman is voor al trots op de uitstekende sfeer die het toernooi jaarlijks ken merkt. „Het is niet niks om zo veel verschillende landen met zo veel verschillende culturen naar Graauw te halen. Telkens een heel bijzondere belevenis." De buitenlandse deelnemers ko men morgenmiddag al aan. .Morgenavond om half acht spe len we een wedstrijd tussen twee teams die in 1980 actief wa ren. IZV en Rijnvaart vochten •destijds in de regionale klasse veel spannende wedstrijden uit. 'Het voorprogramma wordt afge- •sloten met een welkomstparty in de feesttent." door Koen de Vries BRESKENS - Het heeft er nog even om gespannen of de Zeeuw se zomerzwemkampioenschap- pen dit jaar georganiseerd zou den worden. Omdat in Zeeland nog maar drie grote buitenba den zijn, staan de clubs niet te dringen om het ZK te organise ren. Pas in maart ging de kogel door de kerk: De Bruinvis en Scheldestroom zorgen ervoor dat het toernooi komende zater dag en zondag en op dinsdag 25 en woensdag 26 mei in Sas van Gent alsnog doorgaat. Het is bij zwemmen net zoals bij sporten als handbal en korfbal. Het accent komt steeds meer op de indoorvariant te liggen. Bij het zwemmen is dat noodge dwongen, omdat steeds meer buitenbaden worden gesloten. Volgens Adrie Vinke van zwem vereniging Scheldestroom uit Breskens, die het titeltoemooi samen met De Bruinvis uit Sas van Gent organiseert, zijn in Zeeland nog maar drie buitenba den beschikbaar: in Kruiningen. Axel en Sas van Gent. Een grote club als Stormvogel uit Vlissingen zal daarom niet snel opstaan op de zomerzwem- kampioenschappen te organise ren. Dit jaar sloegen Schelde stroom en De Bruinvis de han den ineen toen bleek dat er geen enkele club bereid was het ZK te organiseren. Net als vorig jaar is het bad in Sas van Gent de plaats van handeling. Toen nam De Schelde uit Terneuzen de organisatie voor zijn reke ning. „Ik geloof dat we pas in maart de knoop hebben doorge hakt", vertelt Adrie Vinke van Scheldestroom. ..We hebben de koppen bij el kaar gestoken en besloten het sa men te doen. Het is bijzonder in de Zeeuwse zwemwereld dat twee clubs samen het ZK organi seren." Financiën Een probleem voor beide clubs vormen de financiën. Normaal gesproken zorgen sponsoren voor de dekking van een groot Stefan de Die is de topfavoriet op tal van afstanden tijdens het Zeeuws kampioenschap zwemmen. deel van de kosten, maar die vlieger gaat nu niet op. Vinke: „Veel sponsors bekijken aan het begin van het jaar waar ze hun geld aan uitgeven. Wij kwamen pas in maart en waren dus te laat. Ik denk dat we met een te kort blijven zitten en hoop dat de Kring Zeeland De Bruinvis en Scheldestroom financieel te gemoet zal komen." Overigens is er het komende jaar geen organisatorische pro bleem. Zwemvereniging Koe wacht heeft zich al aangemeld voor 2005 en is zelfs bereid ook het ZK van 2006 te organiseren. Zoals gebruikelijk is het ZK uit gesmeerd over vier dagen. Zater dag en zondag wordt het gros van de nummers afgewerkt. Dinsdagavond 25 en woensdaga vond 26 mei staan in het teken van de lange afstanden, de 800 en de 1500 meter. Afwijkend zijn wel de tijden waarop gezwommen wordt. De wedstrijden worden zaterdag en zondag gezwommen in twee ses sies. De eerste van 10.30 tot on geveer 13.00 uur en de tweede vanaf 18.00 uur. Het heeft te ma ken met de openingstijden van het zwembad in Sas van Gent. 's Middags is de accommodatie na melijk open voor anderen dan wedstri j dz wemmers Naar verwachting zullen er weer enkele zwemmers beladen foto Camile Schelstraete met medailles het Sasse zwem bad verlaten. Bij de mannen is Stefan de Die favoriet op vele nummers. Vooral op de sprinton derdelen is de zwemmer van De Schelde uit Terneuzen in Zee land de laatste tijd onklopbaar. Bij de vrouwen lijkt weer een be langrijke rol weggelegd voor Ryan Verplanke van de organise rende vereniging Scheldetroom. Zij kan ook op de langere afstan-: den goed uit de voeten. HAMBURG - De schaaktweekamp tussen Vladimir Kram nik en Peter Leko begint pas op 25 september, maar giste ren werd alvast geloot in Hamburg. Leko heeft wit in de eerste van de veertien partijen omvattende match. Op het spel staat de officieuze wereldtitel in het klassieke schaak. Het prijzengeld bedraagt één miljoen Zwitserse franken. De winnaar ontvangt 60 procent, de verliezer 40. De tweekamp wordt gespeeld in het Zwitserse Brissago. De eerste partij is op 25 september, de laatste op 18 okto ber. ANP UTRECHT - Het Nederlands vrouwenhandbalteam oe fent in de laatste week van mei twee keer tegen Oekraïne. De interlands dienen als voorbereiding op de dubbele play-off, die Oranje 30 mei en 6 juni speelt tegen Roeme nië. De winnaar van die tweekamp mag in december deel nemen aan het Europees kampioenschap in Hongarije. De ploeg van bondscoach Olaf Schimpf handbalt op 26 mei in Sportcentrum Galgenwaard in Utrecht het eerste oefen duel met Oekraïne. Een dag later volgt de tweede wed strijd in Sporthal Tijenraan in Raalte. ANP JAKARTA - De Nederlandse vrouwenbadmintonploeg is er gisteren niet in geslaagd de laatste vier te bereiken in de strijd om de wereldtitel voor landenteams. In Jakarta verloor Oranje in de kwartfinales na een zinderende strijd met 3-2 van Denemarken. Het verlies van de twee dubbelspelen gaf in het lange duel de doorslag. De Nederlandse ploeg miste Mia Audina. De Europees kampioene en nummer vier van de wereld vormt met Lot te Bruil al langer een geducht dubbel en had daarin voor het winnende punt kunnen tekenen. Met Audina en zon der Yao Jie drong Oranje twee jaar geleden door tot de halve eindstrijd waarin het met 3-2 verloor van Zuid-Ko- rea en genoegen moest nemen met brons. ANP BRUSSEL - De Belgische voetbalbond gaat onderzoek doen naar de wedstrijd in de eerste klasse tussen FC Ant werp en St. Truiden van afgelopen zaterdag (1-2). Vol gens Antwerp-aanvaller Patrick Goots heeft Charleroi de spelers van Sint-Truiden een winstpremie aangeboden. Charleroi heeft met nog één speelronde te gaan drie pun ten meer dan hekkensluiter Antwerp en loopt dus nog steeds kans op directe degradatie. De advocaat van de voetbalbond, Rene Verstringhe, bevestigde gisteren dat hij een klacht van Antwerp heeft ontvangen. Ook St. Trui den diende een klacht in. De club is boos, omdat Antwerp zijn naam in diskrediet heeft gebracht. ANP/RTR LONDEN - Tottenham Hotspur heeft gisteren zes spe lers, van wie drie basisspelers, ontslag aangezegd. Aan voerder Jamie Redknapp ontsprong de dans. Hij kreeg een nieuw eenjarig contract. De verbintenissen met Dar ren Anderton, Christian Ziege en Gus Poyet worden niet verlengd. De drie zijn blessuregevoelig en kwamen in het afgelopen seizoen sporadisch in actie. ANP/RTR Xtleten krabbelen weer op na schrikbewind Saddam en Uday doorWessel Penning BAGDAD - In tijden van leven en dood is sport onbelangrijk, maar in Irak bereidt een nieuwe generatie sporters zich voor op de Olympische Spelen van Athe ne. In de schaduw van een oor log wordt gedroomd van over winningen. Sportieve overwin ningen. Sportquiz in Bagdad. Wanneer haalde Irak voor het laatst een olympische medaille? „1964, de 'en van Tokio," zegt voetbal fan Kadowri. „Nee," zegt sport- •bobo Jamal Abdul al-Karim. „Het was in Rome." Wat was de kleur van de medaille? Kadowri: „Brons." Al-Karim: „Zilver." Naam en sport van de medaille winnaar? „Aziz Karim. Worste laar." ..Abdul Aziz. Gewichthef fen De juiste antwoorden: De laat ste Iraakse olympische plak stamt uit het jaar 1960 en is ook meteen de enige. In dat jaar stootte de gewichtheffer Abdul Wahid Aziz, als lichtgewicht tij dens de Olympische Spelen van Rome 380 kilo omhoog. Het krachtpatsertje kreeg voor die prestatie de bronzen plak. Leuke weetjes. Maar in het Irak van vandaag is het zoeken naar sportliefhebbers die zulke feiten kunnen opdreunen. Saddam-ja- ren hebben sportherinneringen vertroebeld, zelfs in een land t van oorsprong sportgek heet te zijn. 'nstaande vragen stelden wij in het hart van de Iraakse sport: op een bijveld van het oude olympische park, net bui ten de ring snelwegen rond het centrum van Bagdad. Buiten het complex klonken schoten, bo ven ons schoten straaljagers door de lucht en scheerden heli kopters rakelings langs de licht- raasten, op weg naar de een hal ve kilometer verderop gelegen Amerikaanse legerbasis. Binnen bet complex leverden jonge Iraakse sporters - voetballers, taekwondoka's en een enkele hardloper - wat trainingsar- beid. Dat viel niet mee, want het olympisch park van Bagdad heeft de oorlog maar ternauwer nood overleefd en maakt een ver waarloosde indruk. Het veld van het Olympisch Stadion is een moerassige moddervlakte. De atletiekbaan toont de sporen van een bomkrater en op de tri bunes bewijzen verlaten zand zakbunkers dat ook hier de oor log is uitgevochten. Wie toch wil trainen, trekt zich in Bagdad terug in de groene wijk Jamia. Daar ligt de sport- universiteit en is de situaties iets minder hopeloos. Daar, waar studenten rondlopen in voetbalshirts van AC Milan, Bar celona en Real Madrid, zit het kussen van de hoogspringers dan wel vol scheuren, maar is de door onkruid overwoekerde tar- tanbaan nog redelijk egaal. Daar is iets van sportieve hoop zichtbaar. Dreiging 't Is de schijn die bedriegt. De Iraakse topsporter van vandaag heeft geen toekomst. Die heeft te maken met een dagelijks le ven dat door een (burger)oorlog wordt verpest. De dreiging is constant. Het besef dat iedere dag de laatste kan zijn, werkt de motiverend. Vraag het bijvoorbeeld aan Ah med Jeffeer, een van de tweedui zend studenten. De hoop op een internationale tenniscarrière heeft hij allang opgegeven. Olympische aspiraties? Vergeet het maar. „Op hoog niveau spor ten is hier onmogelijk," zegt Ah med. „Het is triest. Een vriend van me, een zeer getalenteerde zwemmer, heeft jarenlang kei hard getraind, maar heeft het nu opgegeven. Geen geld en geen zwembad. Hij werkt nu bij zijn vader in de zaak." Maar het is ooit nog erger ge weest. Tot de Amerikaans/Brit BAGDAD - Irak stuurt zes sporters naar de Olympische Spe ten in Athene in augustus. Dezes doen mee op de onderdelen atletiek, boksen, zwemmen, taekwondo en gewichtheffen. Het Iraakse voetbalelftal, ge traind door de Duitser Bernd Stange, maakt nog kans op kwali ficatie voor de Spelen. ANP/DPA In 1997 onderzocht de Fifa de verhalen over martelingen van voetballers uit het nationale team (foto) door Saddam Hoesseins zoon Uday. Het onderzoek leverde nooit wat op. Nu voetbalt het Iraakse elftal zonder vrees. Het team kan zich nog kwalificeren voor Athene, foto EPA se invasie zuchtte de Iraakse sport onder de knoet van Uday Hoessein, de alom gevreesde zoon van de dictator zelf. Uday leidde sinds 1984 het Iraakse Olympisch Comité en had daar jarenlang zo zijn eigen metho des voor. Zij die wonnen, verkre gen eeuwige steun. Maar wie een wedstrijd verloor, was zijn leven niet langer zeker. Want Uday kon niet tegen verliezen. Stokslagen Zijn motto: „Wie Irak teleur stelt, maakt mij teleurgesteld." Dus martelde hij misschien wel honderden sporters. De spelers van een nationaal voetbalteam werden op stokslagen getrak teerd of met ijzeren staven afge ranseld. Jeugdvoetballers wer den dagenlang zonder eten en drinken opgesloten. Over de wantoestanden werd in de internationale sportwereld ja renlang geroddeld, maar tot in grijpen kwam het nooit. Interna tionale sportbonden als IOC en Fifa wensten hun vingers niet te branden aan Iraakse zaken en vreesden de speelbal te worden van de propaganda van ballin gen uit het land. In die jaren slonk de Iraakse olympische ploeg tot het niveau Liechten stein. Gingen in 1980 nog 46 Ira kese sporters naar de Olympi sche Spelen in Moskou, in Syd ney 2000 waren uiteindelijk slechts vier Iraki's actief. Inmiddels is Uday door Ameri kaanse kogels gedood en kan een nieuwe wind waaien door de Iraakse sportwereld. Een nieuw logo is ontworpen en het Nationale Olympische Comité telt louter nieuwe leden. De te genwoordige voorzitter van het Nationale Olympisch Comité is Ahmed al-Samarrai. De internationale olympische beweging is Irak te hulp gescho ten met drie miljoen euro voor de ontwikkeling van de Iraakse olympische sport. Daarbij lig gen enkele wildcards klaar voor sporters die niet aan de strenge kwalificatie-eisen kunnen vol doen. En zoals het IOC eerder sporters uit landen als Joegosla vië en Oost-Timor tegemoet kwam. wordt nu geregeld dat ta lentvolle Iraakse sporters bui ten de landsgrenzen kunnen trai nen. Spanning Supporters hebben de nieuwe tijden al herkend en onlangs reisde een klein groepje fans naar Saoedi-Arabië waar het olympisch voetbalelftal een kwa lificatiewedstrijd speelde. De Saoedi's wonnen, maar het groepje fans genoot van de span ning van een sportwedstrijd. On der hen waren de sportfanaten Kadowri en Mahdi, niet toeval lig ook deze middag aanwezig op de bijvelden van het Olym pisch Stadion in Bagdad. Kadowri pocht dat de Iraakse boksers de besten van de Arabi sche wereld zijn. „En vergeet on ze taekwondoka's niet." zegt Ma hdi Kadown: „Onze gewichthef- fers." Mahdi: „Onze voetbal lers." Kadowri: „De zwem mers!" Voorzichtig zijn alweer wat talentvolle atleten opge staan. Zo dromen sportliefheb bers in Irak al over de grote toe komst, die de pas zestienjarige hardloper Ali Hamdan Hashim al-Bahandi wacht. Het joch won vorig jaar de marathon van Irak en zag zo jaren van trainingsar- beid beloond. Hij maakte reeds zijn opwachting tijdens een Amerikaanse marathon, in Sa cramento. Ali wint ooit een olympische medaille voor Irak, zo heeft hij zelf al eens gezegd. Zijn er in Athene medaillekan sen? Waarschijnlijk niet. Maar wat geeft het. Slechter dan voor heen kan niet. Op de olympische medailleranglijst aller tijden be vindt het land zich tegenwoor dig tussen landen als Barbados op een plek die maar net binnen de eerste honderd valt. „Onze grootste overwinning aller tij den?" Al-Karim moet even na denken. „Die komt nog!" GPD door Joop van den Oudenhoven GOES - Het biljartseizoen voor teams loopt langzaam naar een climax. Komend weekeinde gaan tal van Zeeuwse teams naar gewestelijke finales om daar een plaats te veroveren in een Nationaal kampioenschap. Vooral district Walcheren/de Be- velanden is met acht teams bij zonder sterk vertegenwoordigd. Schouwen Duiveland zet twee pionnen in en Zeeuws Vlaande ren is met een team van de par tij- Het moet al heel raar lopen wil niet een team van het district Walcheren/de Bevelanden een plaats in een Nederlands kam pioenschap kunnen pakken. Van de acht moet er haast wel één verzilverd worden. In het driebanden eerste klasse gaat OBK 1 uit 's-Heerenhoek het proberen en ondervindt daar te genstand onder meer het enige Zeeuws-Vlaamse team dat een plaats in de finales veroverde: BV De Kastanje uit Kloosterzan- de. In de tweede klasse komt dis trict WB zelfs met twee pionnen in de strijd, namelijk OBK 3 en 't Raedthuys. In het Libre Cl is de eindstrijd wel in Zeeland (in Yip Plaza in Goes), maar daar zijn geen Zeeuwse deelnemers. In C2 komt Delta 2 uit en die strijd vindt plaats in Zaal Rese da in Sas van Gent. In C4 treedt De Vier Linden 2 in het strijd perk. Zij nemen de keus in Sprundel op tegen onder meer Witte van Haemstede. Deze wed strijden staan alle voor zaterdag op de agenda. Zondag wordt dan vervolgd met C3, C5 en de vrouwen. In C3 staan De Vier Linden uit 's-Gra- venpolder en WRW uit Ooltgens- plaat in de finale. Dus ook hier kansen op Zeeuws succes. De ge westelijke finale in C5. waarin VEGABV 8 uitkomt, wordt in de nieuwe biljartarena van Sportcentrum Westenschouwen gespeeld. In Oost-Souburg strijden de vrouwen om de vrouwenbeker voor teams. Hierin is een team van het organiserend district van de partij onder leiding van Sylvia Eckel. Alle wedstrijden beginnen om 10.00 uur. door Sjaak Sinke TERNEUZEN - Met het aantre den van Marjo Vermeire als se cretaris en Riny Verdonk als lid tijdens de technische vergade ring van de Vereniging Zeeland Atletiek is het bestuur weer bijna volledig op sterkte. Alleen ontbeert deze organisatie op pa pier nog een voorzitter, maar in de praktijk neemt Anton Vael deze taken waar. In de toekomst zal overigens gestreefd worden naar een vertegenwoordiging van alle atletiekverenigingen in de regio van de VZA. De prestatiebeker 2003 ging dit jaar bij de vrouwen naar Ma rianne Verdonk van Schelde- sport. Zij grossierde in Neder landse titels en records bij de aangepaste sporten. Zo won ze afgelopen week nog vijf titels op de open Belgische kampioen schappen. Sprinter Daniel Ward van RKHAV won met overmacht de beker bij de man nen voor zijn prestatie op de 100 meter. Ward traint en studeert nu in Amerika waar hij op de di verse collegewedstrijden goed mee kan komen. Sjaak Luteyn, pas overgestapt van De Wielin gen naar Loopgroep Pieter de Kei was de succesvolste vete raan. De B-meisjescompetitie- ploeg van AV'56 kreeg de team- prijs voor hun uitstekende ver richtingen in de landelijke com petitie. Anton de Bruyn werd geëerd met de bijzonder beker van de Zeeuwse sportraad. De Bruyn was onder andere trainer bij Scheldesport en Delta Sport en gaf diverse cursussen. Marije Jansen, Marieke Riemens, Arlin- de Wolf en Marlon Dek, allen lid van AV'56, kregen een jeugd- embleem van de VZA omdat ze een ereplaats behaalden op een NK of in de toptien stonden van de Nederlandse ranglijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23