VdH maakt zich nog geen zorgen Petacehi wint, Cipollini valt Muurtje op afstand met een spray Kwakkelen richting Roland Garros Rechter verbiedt dromenboek Oranje Klaartje Zuiderbaan zakt naar derde plek Nederlandse zwemmer slechts tweede 21 Veldhuis verrast vriend en vijand Nederlander ziet weinig in Toto Tiende jaar Bergkamp bij Arsenal Maradona in een dwangbuis Sander Boschker weg bij Ajax Boete Kluivert wegens wangedrag Roeirecord in Ringvaart Regatta donderdag 13 mei 2004 (MADRID - Tachtig meter ging kttgoed. maar toen stortte Pie tervan den Hoogenband gistera- tond helemaal in. De zwemmer Dl Geldrop moest de Italiaan Fi- jjppo Magnini laten gaan en nakie zo zijn Europese titel op Je 100 meter vrije slag kwijt. Een zeventiende gouden EK-me- Jaüle bleef uit; Van den Hoogen- iand kreeg slechts zilver omge ven. Maar, stelde hij de wemwereld gerust, niemand toeft zich zorgen te maken. Het allemaal goed met 'VDH'. Üeer dan de tweede plek zat er iteravond in het M86-bad in jdrid gewoonweg niet in. Hij ós te moe. ..Op het eind zakte een pudding in elkaar. Jet was helemaal niks meer", ra: hij ruiterlijk toe. .,Het voel- le hetzelfde als toen ik op moest voor mijn zwemdiploma, toen ik ner was. Ik lag bijna stil in het trater." Of hij destijds wél slaagde, ver telde Van den Hoogenband niet. Gisteren slaagde hij niet, al ms niet qua resultaat. Maar, stelde coach Jacco Verhae- |Cii, daar ging het eigenlijk ook helemaal niet om. Van den Hoo genband verscheen niet uitge rust in Madrid, in ieder geval minder uitgerust dan Magnini, Pieter van den Hoogenband de jonge winnaar uit Turijn. „Die tijd van Magnini, 48,87 se conden, had hij sowieso nooit ge haald", wist Verhaeren. Magnini beweerde dat ook hij niet erg goed was voorbereid op het EK, maar die stelling lapte Verhaeren aan zijn laars. „Hij zwom 49,0 bij de olympische kwalificatiewedstrijden, en nu zwemt hij 48,8. Nou, dan ben je aardig uitgerust, lijkt me zo." Van den Hoogenband, die finish te in 49,33, zag het EK in het re genachtige Madrid als een 'prik kel' om de sleur van het vele en harde trainen te doorbreken. Na het EK zwemt de olympisch kampioen namelijk alleen nog maar een wedstrijdje in Canet, in het kader van de Mare Nostrum-tour. Daar neemt hij slechts deel aan de 400 meter vrije slag, omdat een goede tijd er op zijn favoriete 100 en 200 meter gezien de trainingsarbeid van de komende weken ook dan niet in zit. Van den Hoogenband werkt mo menteel vooral aan het 'vlakker' maken van zijn race. Hij moet ef ficiënt zwemmen. Het ging dus in de Spaanse hoofdstad om de kwaliteit van de race, stelde Ver haeren, niet om de klassering. Verder was het belangrijk dat Van den Hoogenband ook onder druk van een finale maat zou houden in plaats van er als een dolle in te vliegen. Voor die test was hij wel geslaagd, vond de coach. De finalerace was ietsje minder van niveau dan die in de halve finale van dinsdag. „Maar hij wist zich toch aardig te be heersen. De opzet is geslaagd." Frequentie De zwemmer vindt het moeilijk om zich het zwemmen van een vlakke race, met een optimale slaglengte en slagfrequentie, ei gen te maken. „Ik heb momen teel de snelheid en de vorm niet, en dan kost het veel kracht om die ideale frequentie te halen. Dat moest ik op het eind beko pen." Toch wilde Van den Hoo genband niet al teveel excuses aanvoeren voor het mislopen van het goud. „Ik heb een hekel aan die jankverhalen van spor ters die bij een tegenvallend re sultaat meteen over de Spelen beginnen. Ik wilde winnen. Klaar. Dat is de aard van het beestje. Alleen was die Italiaan se jongen vandaag veel sterker. En dat is balen." GPD MADRID - Marleen Veld huis stond gisteren, net als vijf maanden geleden in Dublin, glunderend als vi- ce-Europees kampioene op het podium naast de Fra- naise Metella. Maar waar het destijds in Ierland om een EK op de kortebaan ging, pakte Veld huis ditmaal zilver in een vijftigmeterbad. Haar eer ste individuele Europese langebaanmedaille was ook voor haarzelf een aan gename surprise. Veldhuis' sterke optreden in Madrid - met haar tijd van 54,86 seconden verbe terde ze haar persoonlijk re cord met tweetiende van een seconde - bevestigde dat de rek in haar presta ties er nog lang niet uit is. Veldhuis is nog maar rela tief kort actief als topzwem- ster. Drie jaar geleden kwam ze eenmalig uit voor het Nederlands waterpolo- team en pakte ze brons op de vijf kilometer bij het NK openwaterzwemmen. GPD LEIDEN - Roei- en zeilvereniging De Amstel deed gisteren een gooi naar een plaats in het Guinness Book of Records. Met een 32 meter lange boot legden zestien roeiers honderd kilometer af. De tocht ging van Leiden naar Aalsmeer, Schiphol, Amsterdam, Haarlem en weer terug over Lisse, Leiden, Leid- schendam en finishte in Delft. Deze tocht staat bekend als de Ringvaart Regatta, foto Cees Zorn/GPD RIJSWIJK - De Nederlander geeft in vergelijking met an dere Europeanen bar weinig geld uit aan de Toto, de offi ciële Nederlandse voetbalpool. Gemiddeld weet hij hier voor per jaar 1,26 euro uit zijn portemonnee te peuren. Dit blijkt uit een overzicht van de World Lottery Associa tion (WLA) over 2003. Ons land bevindt zich daarmee ver in de achterhoede. Koplopers zijn de Grieken, die per hoofd van de bevolking 162,80 euro aan hun voetbalgok spel spenderen. De Noren weten ook van wanten, zij ge ven ruim 65 euro uit. ANP LONDEN - Voetballer Dennis Bergkamp heeft gisteren voor nog een jaar bijgetekend bij de Engelse landskam pioen Arsenal. De voormalig international, afgelopen maandag 35 jaar geworden, zal volgend seizoen aan zijn tiende jaar bij de Londense club beginnen. Daarvoor speelde hij bij Ajax en Internazionale. SAO PAULO - Diego Maradona vormt een gevaar voor zichzelf en zijn directe omgeving. De artsen in de neuro- - psychiatrische kliniek Del Parque bij Buenos Aires heb ben daarom besloten hem in een dwangbuis te hijsen. De voormalige wereldkampioen wordt verder in bedwang ge houden met kalmerende medicijnen, die hij via infuus krijgt toegediend. Diego Maradona raakte volledig buiten zinnen, omdat zijn familie niet wil dat hij naar Cuba af reist, om daar verder te gaan met zijn ontwenningskuur tegen zijn cocaïneverslaving. In plaats daarvan heeft zijn naaste familie hem onder curatele geplaatst. De voormali ge voetballer verblijft sinds zondag in de privé-kliniek. GPD ENSCHEDE - Sander Boschker vertrekt zo goed als ze ker bij Ajax. De voormalige keeper van FC Twente had gisteren een gesprek over zijn toekomst met Louis van Gaal, technisch directeur van Ajax. Daarin gaf hij aan niet nog een jaar op de tribune te willen zitten. De kersverse landskampioen kan hem geen garantie ge ven op speelminuten zolang Lobont en Stekelenburg in Amsterdam blijven. Zij zullen hoe dan ook eerste en twee de keus blijven van trainer Ronald Koeman. Ajax wil de ervaren Boschker - die nog een contract heeft voor een jaar - graag behouden, maar heeft begrip voor de motie ven van de derde keeper. Boschker heeft een week bedenk tijd gekregen. De Graafschap heeft serieuze belangstel ling, maar die wil alleen naar Doetinchem als de club via de nacompetitie promoveert naar de eredivisie. GPD BARCELONA - Een rechtbank in Barcelona heeft voet balinternational Patrick Kluivert veroordeeld tot een boe te 27.000 euro wegens wangedrag. Het Duitse persbureau SID meldde gisteren dat de Nederlandse spits van Barce lona zich op 11 april heeft misdragen in discotheek Pacha. Kluivert zou stennis hebben gemaakt toen hem de toegang tot de VIP-ruimte werd geweigerd en daarbij een medewerkster hebben uitgescholden en bedreigd. SID door Raymond Willemsen IERBORG - Een specialist als Pierre van Hooijdonk zal er blij mee zijn. De Spuni-spray, een soort kokosmelk om voetballers bij vrije trappen op de gewenste afstand te krijgen, wordt vol- ?end weekeinde voor het eerst in Europa gebruikt. De Spuni-spray is een noviteit de voetbalwereld. Gedoe met spelers die geen afstand willen nemen bij vrije trappen, moet binnenkort tot het verleden be- horen. Het is eigenlijk heel sim pel, zegt Rob Gudden, organisa tor van een toernooi in Terborg, waar onder meer de hoogste jeugdteams van Ajax. Feye- noord, PSV, Barcelona, Boca Ju niors en Cruzeiro aan deelne men. „Het is een soort kokos melk. De scheidsrechter heeft een flacon aan zijn broekzak be vestigd die bijna niets weegt. Als hij een vrije trap op een ge vaarlijke plek geeft, spuit hij een cirkel waarin de bal komt te liggen. Vervolgens spuit hij op 9,15 meter een witte lijn waar achter de verdedigers moeten staan. De lijn is na ongeveer e§n minuut weer opgelost. Je ziet er dan niets meer van. De scheids rechter kan ook de tijd instellen waarin het goedje vervlogen is." Gudden kwam de Spuni-spray tegen toen hij in Brazilië ver bleef. „Ik zag het voor het eerst tijdens de wedstrijd Cruzei- ro-Gremio. In Brazilië wordt het in de hoogste drie divisies ge bruikt en is het inmiddels de normaalste zaak van de wereld. Iedereen neemt de afstand in acht. Het speelt vrijetrappenspe- eialisten in de kaart. Onderzoek heeft uitgewezen dat er vijftig procent meer uit vrije trappen wordt gescoord." Gudden kreeg van Cruzeiro het verzoek de spray op het internationale toer nooi in Terborg te gebruiken. Hij importeerde de spray naar Nederland en vroeg en kreeg van KNVB-scheidsrechtersbaas Mario van der Ende toestem ming voor de primeur. Gudden: „De Fifa is er ook mee bezig, maar ambtelijke molens draaien nu eenmaal niet zo snel. Ik denk dat het in de nabije toekomst in veel landen wordt gebruikt, want ik geloof in het product. Het maakt de voetbalsport na melijk een stuk eerlijker. Alleen zal het niet op alle niveaus wor den gebruikt, want een flacon met spray kost ongeveer, tien eu ro." Maar wat als er in de sneeuw wordt gevoetbald? Dan heeft een witte lijn toch geen zin? „Geen probleem", zegt Gudden. „De spray is er in verschillende kleuren. Voetbal je in de sneeuw, dan trek je een rode cir kel en lijn." GPD door Martiin van Beeten ITRECHT - Na zeven jaar ab sentie heeft een Nederlandse ten- nisploeg zich weer gekwalifi ceerd voor de World Team Cup in Duitsland, het traditionele op warmertje voor het Parijse Grand Slam-toernooi op Roland Garros. Vanaf zondag mogen Martin Verkerk, Sjeng Schalken en John van Lottum aan de bak op de Rochusclub in Düsseldorf. o-g- is de deelname aan de World Team Cup niet voor Nederland. Bovendien vindt Tjerk Bogtstra, de Davis Cup-captain die in Düsseldorf ook optreedt als coach, het be langrijker dat de tennismannen beel blijven. Of juist herstellen. Martin Verkerk slikt ontste kingsremmers voor een ontste king aan een middenhandsbeen- !le Sjeng Schalken gaf deze week in Hamburg op met een namstringblessure. John van Lottum is in Duitsland met in jecties behandeld aan chroni sche rugproblemen. Dit trio moet Nederland vertegenwoordi- 3Bn nP een teamtoernooi met de acht tennislanden van de wereld. Deelname is afgedwongen dooi de hoge positie die Schalken en Verkerk innamen op de einde- jaarsranglijst van 2003. Het re sultaat van de beste twee tennis- sers telt en het Hollandse duo stond in december vijfde. Voor net eerst sinds 1997 - toen Ri chard Krajicek, Jan Siemerink I Paul Haarhuis mochten op- ven - is Nederland van de Partij. i Bogtstra bij Davis Cup-duels pd de baas. in Düsseldorf is jat niet het geval. Schalken en ujkerk hebben kwalificatie af gedwongen, dus zij maken de op stelling. „Het is hun toernooi", stelt Bogtstra. „Zij moeten zich zo goed mogelijk voorbereiden op Roland Garros. Van Wil lem-Jan van Hulst (de coach van Schalken) heb ik begrepen dat het redelijk gaat met de bles sure van Sjeng. En ook met Ver kerk gaat het wel, al voelt hij af en toe wat pijntjes." Winnen is van ondergeschikt be lang in Düsseldorf, weet Bogt stra. „Het is een voorbereidings- toernooi, dat is duidelijk. Wed strijden spelen in een ontspan nen sfeer, ook nog op een hoog niveau, dat is ideaal. Maar het is natuurlijk veel belangrijker om in de wereldgroep van de Davis Cup te zitten, dan hier te mogen meedoen." Geen alternatieven Mochten de lichamen van Schal ken, Verkerk en Van Lottum te veel tegensputteren, dan heeft Bogtstra geen alternatieven. De fitte Raemon Sluiter speelt een toernooi in het Oostenrijkse Sankt Pol ten, Dennis van Schep pingen is waarschijnlijk even eens elders actief. De laatste, geplaatst voor Ro land Garros, kwakkelt trou wens ook al. De Mijdrechter trok zich deze week met een keelontsteking terug van het challengertoernooi in het Itali aanse San Remo. Van Scheppin gen hoopt komende week mee te doen aan het ATP-toernooi van Casablanca. In Düsseldorf wordt vandaag de loting verricht die twee groepen van vier landen moet opleveren. Elk land speelt drie wedstrij den, steeds met twee enkelspe len en een dubbelpartij. De pou lewinnaars werken volgende week zaterdag, twee dagen voor het begin van Roland Garros, de finale af. GPD Mario Cipollini valt midden in de eindsprint, die uiteindelijk gewonnen werd door Alessandri Petacehi. foto Giovanni Auletta/AFP door Hans Koenekoop CIVITELLA - Alessandro Petac ehi heeft zijn tweede dagwinst in de Ronde van Italië van dit jaar op zak. De Italiaan van Fas- sa Bortolo won gisteren met groot gemak de vierde etappe van Porretta Terme naar Civitel- la val di Chiana over 184 kilome ter, die eindigde in een massas print. De Australiër Robbic McEwen finishte als tweede. De Italiaan Gilberto Simoni bleef leider in het algemeen klasse ment. De spurt werd ontsierd door een valpartij van de Italiaanse sprin ter Mario Cipollini. Daardoor brak het peloton op ongeveer driehonderd meter van de meet in tweeën. Cipollini. goed voor het record van 42 dagzeges in de Giro, krabbelde op met een be bloede knie en een pijnlijke pols, enkel en heup. De renner van Domina Vacanze liet zich na de finish naar het ziekenhuis brengen voor nader medisch on derzoek. Het is onzeker of hij vandaag kan starten. De dertigjarige Pptacchi heeft het majestueuze record van Ci pollini bij lange na niet in het vi zier, hoewel hij met zijn achtste etappezege in de Ronde van Ita lië ook al aardig begint mee te tellen. Vorig jaar pakte hij zes keer de bloemen aan, dit jaar won hij op maandag meteen de eerste etappe. Cipollini heeft niet meer die machtige versnelling waarmee hij het peloton in voorgaande ja ren zijn wil oplegde. Hij kwam ook ten val op een manier die een sprinter in vorm niet zou overkomen. 'Mooie Mario' tou cheerde in de finale meters het achterwiel van zijn ploegmaat Aug en ging bij een snelheid van zestig kilometer per uur onder uit. De sprintende meute moest uitwijken en slechts een klein groepje kon ongehinderd door rijden naar de meet. Stuitje Petacehi was een van hen en hij had geen kind aan de overgeble ven concurrenten. Met over macht spurtte hij naar de winst door Wilko Voordouw DEN HAAG - De rechter in Am sterdam heeft gisteren de publi catie van het fotoboek 'Jongens dromen' waar spelers van het Nederlands elftal slapend pose ren, verboden. De spelers menen dat ze geen toestemming hebben gegeven voor de publicatie van het boek, waarvan de opbrengst bestemd was voor de stichting Spieren voor Spieren. Het boek had maandag moeten verschijnen. De makers, het're clamebureau Being There en fo tograaf Jaap Vliegenthart, gaan kijken hoe ze de publicatie als nog mogelijk kunnen maken. De KNVB en de spelers van het Nederlands elftal hadden een kort geding aangespannen om de publicatie van het boek te verbieden. Ze dachten dat de fo to's zouden dienen voor een ten toonstelling en een veiling. Vol gens Lucas Mol, een van de ini tiatiefnemers van 'Jongensdro men', is juist wel altijd sprake geweest van een boek. „Wij heb ben van begin af aan open kaart gespeeld. We zijn geen paparaz zi die de hotels van de spelers zijn binnengeslopen om een foto te stelen. De spelers, maar ook de KNVB verleenden hun mede werking." Twintig spelers van Oranje heb ben in de afgelopen maanden ge poseerd voor de camera van Jaap Vliegenthart. Hij fotogra feerde ze in hotels, in een slapen de pose. Doel was aldus te laten zien dat ook gelouterde interna tionals dromen van overwinnin gen. Een twintigtal bekende schrijvers liet zich door de fo to's inspireren en schreef er tek sten bij. De totale opbrengst van het boek zou gaan naar Spie ren voor Spieren, een stichting mede opgezet door de spelers van Oranje. Maar die verzetten zich, omdat ze zeggen geen toe stemming te hebben verleend voor het boek. „En dat had wel gemoeten," zegt advocaat D. Vis ser. „Het kort geding diende niet om dat de spelers van Oranje tegen Spieren voor Spieren zijn," be nadrukt hij. „Ze werken bijvoor beeld wel mee aan een zeefdruk project, dat zo'n 800.000 euro moet opbrengen voor Spieren voor Spieren. Maar nu er ineens sprake is van publicatie in een boek, vinden de spelers dat hun portretrecht wordt aangetast." Daarbij is volgens Visser, het een principezaak geworden, om dat „de spelers zich voor een vol dongen feit gezet voelden. De initiatiefnemers hebben doorge- dramd." GPD voor McEwen en de Italiaan Ca- damuro. Zelf was Petacehi na 110 kilometer koers ook geval len. Hij hield er een pijnlijk stuitje aan over en snijwonden. Na afloop kreeg hij tien hechtin gen in een beenwond en vier in zijn elleboog. „Veel renners na men te veel risico vandaag. Ik mag nog van geluk sjjreken", zei de winnaar, die de hoop uit sprak dat zijn rivaal Cipollini niet uitvalt: „De Giro is een stuk minder leuk als hij niet meer meedoet, want het bete kent het einde van ons gevecht." Vandaag staat er weer een vlak ke rit op het programma De vijf de etappe voert van Civitella naar Spoleto en is 177 kilometer lang. ANP door Koen de Vries GOES - Klaartje Zuiderbaan is gisteren op het wereldkampioen schap zeilen in Ynglingklasse ge zakt van de eerste naar de derde plaats. De Terneuzense had in Santander met haar teamgeno ten Janneke Hin en Hanne Buis een slechte dag. Ze finishten in de vijfde en zesde race respectie velijk als 28e en 18e. Vervelend bijverschijnsel was dat de Nederlandse equipe waar mee Zuiderbaan strijdt om een ticket voor Athene oprukte naar de eerste plaats. De ploeg Thies/Bes/De Jong deed het met de tweede en de tiende plaats een stuk beter en heeft met nog vier races te gaan zeven straf- punten minder dan de ploeg van Zuiderbaan. Nederland lijkt wel bijna verzekerd van een Olympisch startbewijs. Er strij den in Santander zes ploegen om vier plaatsen. Nederland heeft de nummers twee, drie en vier (Nieuw-Zeeland, Canada en Noorwegen) inmiddels op flinke achterstand gezet. Daar zal Zuiderbaan echter geen boodschap aan hebben. Zij moet met haar ploeg de ploeg Thies twee plaatsen achter zich hou den, maar de rollen zijn nu om gedraaid in vergelijking met een dag eerder. De Ned 311 van Zui derbaan had gisteren veel moei te met het stormachtige weer en de hoge golven. De wind kwam voornamelijk uit het noordwes ten, maar kende onverwachte draaiingen. Vandaag is een rust dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21