Zorgen over kosten plan Van Eyck PZC PZC Theo Thijssen, De Schute en Willibrordus leveren sterkste voetbalteams van Zeeland Kinderdagverblijf open na renovatie 11 Wethouder rekent op financiële steun voor Huis voor Europa Belg vrijgesproken van varen zonder vaarbewijs Accordeola houdt repetitie Verteldag in Zeeuwse dialecten Werkstraf voor vechtersbazen Vonnis zwaarder dan eis Booreiland ingezet voor molenpark Werkstraf voor rijden zonder geldig rijbewijs agenda Cultuurroute voor kinderen in Vlissingen Countrymuziek en line dance in Vlissingen donderdag 13 mei 2004 LpnrNadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse politieke partijen heb ban twijfels over de financiële baaibaarheid van het Huis voor Europa. Gisteren werden de plannen voor het gebouw van ar chitect Aldo van Eyck op de nog lege kavel aan de Maisbaai ge presenteerd. In oktober moet duidelijk worden of het gebouw nu echt gerealiseerd kan wor den. Hnnr Ab van der Sluis MIDDELBURG - Een 44-jarige Belg is gisterochtend vrijgespro ken door de Middelburgse kan tonrechter B. Verhoeven. De man had bijna twee jaar gele den met een rubberboot met bui tenboordmotor op het Veerse Meer gevaren zonder geldig vaarbewijs. De kantonrechter achtte onvoldoende bewezen dat het bootje harder kon dan de toegestane twintig kilometer per uur. Tegen de man was een boete geëist van 115 euro. De Belg was in augustus 2002 met vier kinderen vakantie aan het vieren op het Veerse Meer. Een agent van de waterpolitie had hem op de bon geslingerd, omdat hij geen geldig klein vaar- VLISSINGEN - De Vlissingse accordeonvereniging Accordeo la houdt woensdag 26 mei een openbare repetitie-avond in het clubgebouw aan de Adriaan Coortelaan 3 te Vlissingen. Deze avond begint om 18.30 uur. Ie dereen geïnteresseerd is in het bespelen van accordeon, key board of slagwerk, kan langsko men om de opleidingsmogelijk heden te bespreken en de orkes ten aan het werk te zien. De Vlissingse Accordeon Vereni ging Accordeola bestaat uit drie orkesten: het leerlingenorkest, Accordeola Go en Chapeau. Alle orkesten staan onder leiding van A. Simonse. bewijs kon tonen. Nederlanders vallen onder vaarbewijsplicht als zij een boot hebben langer dan vijftien meter of een boot, die weliswaar korter is, maar sneller dan twintig kilometer per uur kan varen. In België gel den dezelfde regels. De man zei totaal niet op de hoogte te zijn van het kleine vaarbewijs. Hij betwijfelde ove rigens of hij het papiertje wel no dig had. De rubberboot was me ters korter en met de buiten boordmotor kon slechts een be perkte snelheid worden ge haald. „Twintig kilometer per uur was onmogelijk. Bovendien lag ik stil met het bootje." Officier van justitie G. Ooster- veld zei dat een boot gevaarlijk kan zijn als deze sneller dan twintig kilometer per uur kan varen. „En dan moet je een klein vaarbewijs hebben. De po litie heeft best goed ingeschat hoe snel de boot kon varen. Va ren zonder vaarbewijs is geen groot misdrijf, maar er wordt wel op gelet door de politie. Als u in Nederland gaat varen, moet u op de hoogte zijn van de re- gels." De kantom-echter sprak de Belg vrij van de overtreding. Verhoe ven kon uit het proces-verbaal niet opmaken of de boot nu wel of niet sneller kon varen dan de toegestane twintig kilometer per uur. „De politie trekt die conclusie wel in het proces-ver baal, maar geeft niet aan waar op die conclusie is gebaseerd." De kantonrechter voelde er niets voor om de zaak uit te stel len, omdat de Belg al bijna twee jaar geleden op de bon was ge slingerd. De gemeente heeft zelf nog 1,8 miljoen euro in kas voor het pro ject. Dat geld zit in een potje dat ooit gereserveerd was voor het Huis der Kunsten, een plan voor een museum in het stad huis aan de Markt. Toen de ge meente besloot om het stadhuis te verhuren aan de Roosevelt Academy, is besloten om het geld te gebruiken voor de bouw van het Van Eyckcentrum. Daar voor is minimaal 4,5 miljoen eu ro nodig. De gemeente hoopt dat de provincie, het Rijk en Eu ropa willen meebetalen. „Voor het CDA is de betaalbaar heid van belang", zei M. Riedijk gisteren tijdens de vergadering van de commissie maatschappe lijke zaken. „Het is makkelijk om toezeggingen te doen voor 2005. Maar hoe zit dat over tien of vijftien jaar?" Ook de Christe nunie en de SGP uitten hun zor gen. „Het is een enthousiast ver haal", vond C. Dekker (SGP) „Maar ook over luchtkastelen kun je enthousiast worden. We willen graag concrete gegevens over de haalbaarheid." Financiering Er is geen speld tussen te krij gen", zei J. van Nieuwenhuizen (GroenLinks). „Maar het finan ciële plaatje baart ons zorgen, zeker in een tijd dat er van alles wordt wegbezuinigd, zoals een j ongerencentrum Wethouder A. de Vries vroeg de raad om meer tijd om de moge lijkheden voor financiering te onderzoeken. „Ik ben me ervan bewust dat de raad alleen zal in stemmen als de financiële onder bouwing klopt." In oktober pre senteert hij zijn bevindingen aan de gemeenteraad, maar zijn stemming is positief. „Dit is niet een ideetje van de wethouder, maar een idee dat zowel bij de provincie als het Rijk buitenge woon goed valt. Er is heel veel bijval voor dit idee. De weduwe Van Eyck vindt dit plan zelfs be ter dan dat voor het Huis der Kunsten, het past goed bij het gedachtegoed van de familie Van Eycl$." Het Huis voor Europa moet Mid delburg een internationale uit straling geven. Volgens De Vries past het daarom bij initiatieven als de Four Freedom Awards, het Roosevelt Study Center en de Roosevelt Academy. „Dit is meer dan alleen een bestem ming voor het pand van Aldo van Eyck. Dit is een manier om de stad te promoten." Bouw Als de gemeenteraad in oktober besluit dat het Huis voor Euro pa er komt, kan er vrij snel daar na begonnen worden met de bouw. Middelburg wil in 2006 het eerste land ontvangen. Dat wordt vermoedelijk Finland. Maquette van het gebouw van architect Aldo van Eyck voor de kavel aan de Maisbaai. foto Ruben Oreel GOES - De nationale verteldag op zondag 6 juni krijgt in Zeeland een streektaal-karakter. Op de vier plaatsen waar verhalen verteld worden, gebeurt dat voor een deel in dialect. Uitgangspunt van de eerste nationale vertel dag is historische verhalen aan de vergetelheid ontrukken en ze doorgeven van oud op jong. Veel van die verhalen over afkomst en voorouders, over normen, waarden en ge loof, over rituelen en tradities kunnen heel goed in een Zeeuws dialect worden overgebracht. Vaak zijn ze ook in dialect ontstaan. In Zeeland worden verhalen verteld in Zierikzee (11.00, Gasthuiskerk) door Jan en Jopie Min- aard in dialect; in het bezoekerscentrum van de schaaps kooi bij Heinkenszand (vanaf 14.00 uur) vertelt Adrie Quaak in Zuidbevelands dialect. In 't Kerkje van Ellediek komen zes leden van de vertelkring Midden-Zeeland tus sen 14.30 en 17.00 uur aan het woord. In de oude schaaps kooi van Emmadorp treden vanaf 14.00 uur drie vertel lers van de Oost-Zeeuws-Vlaamse vertelkring Kiosk op. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren twee jonge mannen uit Sint Philips- land wegens hun aandeel in een vechtpartij veroordeeld tot werkstraffen. Een 21-jarige verdachte kreeg zestig uur werkstraf voor openlijke geweldpleging en zijn 22-ja- rige kompaan werd bij verstek veroordeeld tot 120 uur dienstverlening. De vechtersbazen waren zich 30 november vorig jaar in Sint Annaland te buiten gegaan aan zinloos geweld. De aanleiding was niet duidelijk. In een café was er sprake van een handgemeen. Toen het slachtoffer naar buiten ging werd hij door een groep Fliplanders aangevallen. Aan de vechtpartij had ook het duo meegedaan. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 37-jarige inwoner van Temeuzen voor een poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De straf is zwaar der dan de eis van officier van justitie J. Zondervan. Die vroeg negen maanden gevangenisstraf, omdat hij 'slechts' poging tot zware mishandeling bewezen achtte. De Temeuzenaar had op 28 januari geprobeerd een uit baatster van een plaatselijk café met een mes in haar borst te steken. De vrouw had de messteken kunnen afwe ren met een biljartkeu. „Het is slechts aan toeval te danken dat het slachtoffer geen letsel heeft opgelopen", verklaarde rechtbankpresi dent, R. Lameijer, het vonnis. Hij achtte daarmee poging tot doodslag bewezen. KNOKKE (B) - Het booreiland Vagant van de firma Dred ging International is deze week vertrokken naar de Thorn- tonbank in Knokke. Daar beginnen binnenkort de eerste boringen voor de pijpen, waarin de funderingen voor in totaal zestig windturbines komen. De boortoren is boven op de zandbank geïnstalleerd. Het offshore windmolen park wordt in drie etappes geplaatst. In eerste instantie moeten in de loop van volgend jaar zes, in 2006 nog eens zestien en in 2007 de resterende zesendertig windturbines gebouwd worden. door ab van dersiuis MIDDELBURG - Een 38-jarige Vlissinger heeft gisteren een werkstraf gekregen van veertig uur. De man was tot twee maal toe betrapt op het rijden zonder geldig rijbewijs. Ook reed hij in een onverzeker de auto. Tegen de Vlissinger was voor de kantonrechter in Middelburg eenzelfde straf geëist. In augustus 2002 liep de Vlis singer voor het eerst tegen de lamp op de President Roosevelt- laan. Hij kon de politie alleen een rijbewijs van Curasao to nen. De auto was onverzekerd. Een paai- maanden later, in fe bruari vorig jaar, werd de Vlis- REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 eb middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur singer opnieuw betrapt op het rijden zonder geldig roze papier tje op de President Roosevelt- laan. Voor de kantonrechter zei de Vlissinger dat hij niet wist dat hij in een onverzekerde auto reed. Hij had de wagen geleend van een neef uit Almere en die had de verzekeringspremie niet betaald. Hoewel hij al in au gustus wist dat hij geen geldig rijbewijs had, pakte hij in fe bruari toch opnieuw de auto om een pakje sigaretten te halen bij een benzinestation. „Het was maar een klein stukje", ver ontschuldigde hij zich voor kan tonrechter B. Verhoeven. Schulden Officier van justitie G. Oos- terveld hield de Vlissinger voor dat een automobilist, ook als hij een auto leent van een vriend of een familielid, er altijd zeker van moet zijn dat de wagen verzekerd is. „Als mensen rijden zonder verzekering en ze ver oorzaken schade, kan dat enorm in de papieren lopen." De officier was aanvankelijk van plan een fikse boete te eisen, maar zag daar van af, op aandringen van de advocaat van de Vlissinger. De man heeft schulden en probeert via een vrijwillige schuldsanering zijn schuldeisers tegemoet te ko men. Een boete betalen zou de man verder in de problemen duwen. In plaats van de boete, eiste zij een werkstraf van veertig uur. Zowel de raads man, de verdachte als de kan tonrechter hadden daar vrede STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Parkeerplaats Schuit- vlotstraat, 19.00 - 21.30 uur: Jongeren- bus; MIDDELBURG - Kerkcentrum de Mor genster, 19.30: Bewonersbijeenkomst; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis, Oran jeplein 41,14.00 - 15.30 uur: Themamid dag over leven met non-Hodgkin; SEROOSKERKE - De Zandput, 19.30 uur: Vergadering Dorpsraad; VEERE - Stadhuïstoren, 15.00 uur: Be speling carillon door Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 20.00 uur: Maandelijkse bijeen komst Vlissingse Filatelisten Vereni ging; Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga. Clubhuis Zeeland Sport, 18.00 uur: Start avondvierdaagse voor 10 kilome ter, de 5 kilometer start om 18.30 uur. Twee meisjes van de Theo Thijssenschool zetten in Westkapelle de aanval in op een speelster van de Willibrordusschool. foto Ruben Oreel door onze regioredactie ZIERIKZEE - De Theo Thijssen school mag volgende maand de Zeeuwse eer gaan verdedigen bij de landelijke finale voor schoolvoetbalelftallen in Zeist. Basisschool De Schute uit Bigge- kerke komt uit in de finale voor zeventallen, en het sterkste meis jeszevental is dat van basis school Willibrordus uit Zoute- lande. Het elftal van de Vlissingse Theo Thijssenschool versloeg gisteren tijdens het districtstoer- nooi in Zierikzee de directe con current Vossenburgh uit Middel burg met 1-0. De tien deelnemende teams aan het toernooi op sportpark Den Hogen Blok plaatsten zich een maand geleden door het winnen van de regionale voorronden. De strijd tussen de uiteindelijke finalisten ging in de beslissende krachtmeting lange tijd gelijk op. Wel nam de Theo Thijssen vanaf het eerste fluitsignaal di rect het initiatief en werd de Vossenburch ver terug in de ver- deging gedrongen. De Vlissin- gers hadden niet alleen het voor deel van een stevige rugwind, ook voetballend waren ze net even sterker. Kort voor de wisseling van speel- helft keerde de alert spelende keeper van de Vossenburch een afstandschot vanaf de zestien meterlijn. Eén minuut later zat de bal toch in het net, na een scherpe voorzet vanaf de linker kant, die de spits van de Theo Thijssen vervolgens eenvoudig voor het intikken had. Na de 'rust' nam de Vossenburch meer initiatief, maar moest ervaren dat de Vlissingers ook verdedi gend hun mannetje stonden. Zeventallen Het zevental van De Schute uit Biggekerke won in de finale van Oosterburch uit Oosterland. De wedstrijd eindigde in 1 -1waar na De Schute de strafschoppen- serie wist te winnen. Op de velden van voetbalvereni ging Hontenisse streden acht teams tegen elkaar. Elk team speelde drie poulewedstrijden en deden daarbij hun uiterste best om tijdens het sportieve en leuke toernooi de kruisfinales te bereiken. De jonge voetballers van Ter Vliet, Oosterburch, De Schute en de Monsieur Heyli- gersschool bereikten uiteinde lijk de kruisfinales van het kam pioenschap. De finale werd daarna gewon nen door de jongens van De Schute die na een spannende en enerverende wedstrijd 1- 1) over betere zenuwen bleken te beschikken en op het beslissen de moment de sterkste waren in de strafschoppenserie. De Kwadendamse Monsieur Heyligersschool was met een 4 - 0 overwinning de overtuigende winnaar van de troostfinale te gen Ter Vliet en legde daarmee beslag op de derde plaats. En ook in de regiofinale van de meisjeszeventallen moesten strafschoppen de beslissing brengen. Het was tot op het laat ste moment spannend op sport park De Prelaat m Westkapelle. De speelsters van Willibrordus uit Zoutelande bleken tijdens de finale tegen het team van Op Dreef uit Aardenburg in de strafschoppenserie hun zenu wen het beste de baas te kunnen blijven. De teams van de Kohn- stammschool uit Goes en de Theo Thijssenschool uit Vlissin gen legden beslag op de derde en vierde plek. De meisjes van Willibrordus uit Zoutelande gaan zich nu op maken voor het volgende kam pioenschap op 5 juni. Dan strij den scholen uit de Regio Zuid tegen elkaar. Mochten ze daar ook zegevieren, dan rest nog het nationaal kampioenschap in Zeist. door Ron Magnée MIDDELBURG - Kinderop vang Walcheren opent opnieuw na renovatie een kinderdagver blijf. Het Kinderbolwerk in Mid delburg gaat zaterdag open na een grondige opknapbeurt. Vo rig maand opende Kinderop vang Walcheren al het verbouw de centrum De Zeester in Vlis singen. Door de renovatie is er in het Middelburgse centrum ruimte voor een nieuwe groep kinderen VLISSINGEN - Het Centrum voor Kunsteducatie in Vlissin gen houdt maandag 17 en dins dag 18 mei voor de tweede maal de Kunst Cultuurdagen voor het basisonderwijs. Kinderen kunnen op een interactieve ma nier kennismaken met allerlei culturele instellingen in hun woonplaats. De Kunst Cultuurdagen zijn een gezamenlijk initiatief v<m verschillende kunstzinnige en culturele instellingen in de ge meente Vlissingen. Elke deelne mende instelling verzorgt een ac tiviteit, waardoor kinderen kun nen ontdekken wat zich achter de deuren afspeelt. Aan de hand van een speurtocht zoeken kinderen zich in het Zeeuws Maritiem Muzeeum aan de Nieuwendijk een weg door de maritieme geschiedenis. In het Centrum voor Kunsteduca tie aan de Brouwenaarstraat zijn workshops dans, toneel, ruimtelijke vorming en schilde ren. Kinderen krijgen zo te zien welke cursus zij kunnen volgen. In het Vestzaktheater doet de Zeeuwse Komedie uit de doeken wat het is om toneel te spelen. In Kunstencentrum deWillem3 leren de leerlingen kijken naar hedendaagse kunst. In de Zeeuwse Muziekschool mo gen kinderen zelf proberen een muziekinstrument te spelen Speciaal voor de Kunst Cul tuurdagen zal Uit in Vlissingen de voorstelling 'Sunchi' als af sluiter in het Arsenaaltheater verzorgen. van nul tot vier jaar. Op dit moment heeft het Kinderbol werk plek voor 95 kinderen op 52 kindplaatsen. Vanaf twee dagdelen per week kunnen kin deren bij het Kinderbolwerk te recht. Brandveiligheid Kinderopvang Walcheren toonl zich verguld met de heropening van Kinderbolwerk omdat kin deren op de wachtlijst nu direct geplaatst kunnen worden. Tij dens de verbouwing zijn ook al le brandveiligheideisen en -voor schriften onder de loep geno men. Eerder dit jaar was dit nog een discussiepunt omdat KOW een deel van de maatregelen nog moest uitvoeren. Het ging om d( vluchtroutebordjes die nog nie' waren aangebracht. Het kinderdagverblijf aan de Ne- derstraat wordt zaterdag on 10.30 uur door de wethouder A de Vries geopend. Aansluitenc is het feest voor alle kinderen ouders, opa's en oma's en be langstellenden. VLISSINGEN - The Countr; Coast line dancers houden zon dag 23 mei de laatste linedanc middag van dit seizoen in café restaurant De Golfbaan aan d burgemeester Van Woelderen laan in Vlissingen. Niet allee dansliefhebbers, maar ook men sen die graag naar countrymu ziek luisteren, zijn welkom. Aan vang van de middag is om 13.3 uur. (advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS Vandaag veiling kupst en antiek aanvang 13.30 en 19.00 uur. Kijkgelegenheid van 10.00-12.00 ui Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118-6506S0 www.zecuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11