Maurits laat zich nog gelden Streekumuseum aan vooravond metamorfose Viering Mauritsjaar opstapje naar meer Economische bloei begon met Slag om IJzendijke Programma Mauritsjaar Festiviteiten beginnen al op vrijdag Activiteiten zaterdag woensdag 12 mei 2004 Detail van een kaart van de strijd om IJzendijke m 1604. door René van Stee en Raymond de Frel lïJZENDIJKE - Hij zit er al an derhalve maand in dezelfde po- $e. Zaterdag zal dat niet anders zijn, maar wellicht kijkt de in brons gegoten Maurits toch even vreemd op als hij zichzelf en zijn troepen vierhonderd jaar na dato weer over de Markt in IJzendijke ziet marcheren. IJzendijke is in de ban van de prins van Oranje, of eigenlijk: West-Zeeuws-Vlaanderen is in de ban van de tweede zoon van Willem van Oranje en Anna van Saksen. Afgelopen maandag was het pre cies vier eeuwen geleden dat de troepen van Maurits de vesting IJzendijke veroverden op de Spanjaarden. Dit als belangrijk onderdeel van Maurits' strate gie om via Aardenburg en Sluis uiteindelijk Oostende te ontzet ten. Dat laatste lukte hem niet, maar IJzendijke voer al snel wel bij zijn komst. Handel, land bouw, veeteelt en visserij bloei den op, vooral omdat het leger en aanhang moesten worden be voorraad. Deze aanhang - handelaren, handwerklieden en hun vrou wen en kinderen - vormden de bevolking van het nieuwe IJzen dijke. „De verovering van IJzendijke is van een groter historisch be lang dan weieens wordt beseft", vindt ambtenaar Willem van Vliet van de gemeente Sluis. „We hebben het echt over een enorme militaire operatie. Vijf tienduizend soldaten, die met schepen vanuit de schans Boe renverdriet IJzendijke innamen. We moeten overigens wel eerlijk zijn: het was Maurits eigenlijk vooral om Sluis te doen. Dat was een havenstad, dat was de toegang tot Brugge. Maar die eerste actie is nu vierhonderd jaar geleden, daarom zijn de eer ste activiteiten in IJzendijke. Het is ook daarom dat we in sep tember de festiviteiten bewust afsluiten met een symposium in Sluis. Een aardig weetje is dat tijdens de Slag om IJzendijke maar één dode is gevallen: een trompetter, getroffen door een Italiaan in Spaanse dienst." De veldslag tussen de Staatse en Spaanse troepen vindt zaterdag opnieuw plaats op het markt plein, dat ten tijde van Maurits dienst deed als exercitieterrein. De strijd wordt nagespeeld door De Bergsche Batter}' en De Bor- gerij. De Bergsche Battery uit Geertruidenberg - dat in juni 1593 door Maurits werd her overd - werd in 1995 opgericht en houdt eens in de twee jaar een vestingfeest, waarbij de bele gering en inname van Geertrui denberg wordt nagebootst. De Bergsche Battery hielp de schijn- tegenstander van zaterdag, De Borgerij uit Bergen op Zoom, in 1999 met de oprichting. Sinds dien zijn ze veelvuldig eikaars sparringpartners. Strategie De dorpsraad van IJzendijke en de gemeente Sluis willen op de ze manier het Mauritsjaar in West-Zeeuws-Vlaanderen offici eel openen. Na de 'Tweede Slag om IJzendijke' zal de krijgsheer ook in een permanentere vorm het stadje sieren. Guido Met sers, woonachtig in Zoutelande, ontwierp een bronzen Maurits. die van achter een schaakbord zijn strategie uit de doeken doet. Het Streekmuseum gaat vanaf zaterdag 18.00 uur door het leven als Frontiermuseum, waar onder de titel 'Van Mau rits tot Napoleon' belangrijke historische ontwikkelingen in Zeeuws-Vlaanderen worden be licht. Eén van de pronkstukken is een stripverhaal op basis van een kaart uit 1604 met tekenin gen van Floris Balthaser. „Deze man was een soort CNN van die tijd. Hij was door de Oranjes in gehuurd om de veroveringen vi sueel te maken. Aan de hand daarvan konden fondsen wor den verworven, waarmee de strijd kon worden bekostigd", vertelt Van Vliet. Het Frontiermuseum krijgt ook een centrale rol in het project Staats-Spaanse linies, dat de overblijfselen van forten, schan sen en tussenliggende liniedij- ken uit de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648) moet behouden en versterken. Hoewel het Mauritsjaar en de Staats-Spaanse linies los van el kaar moeten worden gezien, denkt cultuurwethouder Leen Wille van de gemeente Sluis wel dat beide zaken elkaar verster ken. „Het Mauritsjaar is een soort opstapje tot de Staats-Spaanse linies. Er was overigens even sprake van dat het Streekmuseum zou worden omgedoopt tot Mauritsmuseum, maar die naam was wat ongeluk kig gekozen. In Den Haag is im mers al een Mauritshuis", aldus Wille. Zij die belangstelling hadden, mochten bij het Mauritsjaar aan haken. Het Zeeland Nazomerfes tival doet dat bijvoorbeeld met de theatervoorstelling De oranje kasuaris, die in september meer dere keren wordt gespeeld nabij de Nederlands hervormde kerk in IJzendijke. Dit stuk is een dia loog tussen Maurits, het militai re hoofd, en Van Oldenbarne- veldt, het politieke hoofd van de Staten. Hij verlangde naar vre de en had bezwaar tegen de ho ge kosten van de legertochten. Maurits wilde de oorlog echter voortzetten. Die discussie laaide keer op keer weer op, in verschil lende varianten. Maurits zag in Van Oldenbarneveldt een vijand van zijn soevereine rechten en de eenheid van de staat. Het leid de in 1618 tot de gevangenne ming van Van Oldenbarneveldt. En niet veel later tot zijn terecht stelling. Naast het Zeeland Nazomer Fes tival spelen onder andere ook de Euregio Tuinen in Oostburg en het Sluisse Stripfestival in op het Mauritsjaar. Wille: ..Er zijn kernen die wel iets met Maurits hebben, maar die wij bewust niet hebben meegenomen in on ze activiteiten. Aardenburg had bijvoorbeeld kunnen meedoen, maar daar prefereren we het the ma Romeinse tijd. In Retranche- ment hadden we ook niets inge pland, ook al had dit dorp zon der Maurits waarschijnlijk nooit bestaan. De inwoners van Retranchement zijn echter zelf met initiatieven op de proppen gekomen. Vanuit Aardenburg heb ik wat dat betreft weinig ge hoord." Stormhoed Het Mauritsjaar wordt zater dagochtend geopend in de Ne derlands hervormde kerk in IJ zendijke. Tijdens het officiële ge deelte biedt gedeputeerde G. Pertry van de provincie West-Vlaanderen een zeventien- de-eeuwse Bourgondische stonn- hoed aan. De helm was tot voor kort te zien in het Archeolo gisch Museum in Aardenburg, maar verhuist naar het nieuwe Frontiermuseum. Vanaf 14.30 uur vinden er activi teiten plaats op de Markt, waar onder het schouwspel De Slag om IJzendijke. De vesting IJzendijke aan het begin van de achttiende eeuw. IJZENDIJKE - Met de histori sche manifestatie De Slag om IJ zendijke wordt zaterdag een reeks van Maurits-activiteiten afgetrapt. Een overzicht: 15 mei, IJzendijke: Histori sche manifestatie De Slag om IJ zendijke. Locaties: Nederlands hervormde kerk, Markt en Streekmuseum. 15 mei t/m 30 oktober, IJzen dijke: Tentoonstelling 1604 en De Kaart van Floris Balthaser, een stripverhaal. Locatie: Streekmuseum. 23 mei, Sluis: Stripfestival Zee en Land. Locatie: de hele kern. 12 juni, Retranchement: Truuzementdag, met onder an dere opening molencentrum. Lo catie: hele kern. 19-20 juni, IJzendijke: Mu- ziekweekend. Locatie: hele kern. 24 juni, Aardenburg: Opening Culturele Week, tentoonstelling Theo Marien en historiespel Het kistje van Hennequin. Locatie: Sint Baafskerk. 17 juli, IJzendijke: Folkloris tische dag. Locatie: hele kern. 24-25 juli, Oostburg: Maurits- evenement met ridders en jonk vrouwen anno 1604. Locatie: Eu regio Tuinen. 21-22 augustus, Oostburg: Mauritsevenement met ridders en jonkvrouwen anno 1604. Lo catie: Euregio Tuinen. 1 t/m 4 september, IJzendijke: Theatervoorstelling De oranje kasuaris. Locatie: nabij Neder- IJZENDIJKE - Hoewel het Mau ritsjaar zaterdag officieel wordt geopend, zijn er vrijdagavond ook al diverse activiteiten op de Markt in IJzendijke. Om 19.00 bouwt De Bergsche Battery zijn kamp op de Markt op. Een halfuur later begeleidt showband Jeugdbelang scholie ren die allemaal iets uitbeelden dat betrekking heeft op de Mau- rits-festiviteiten. De tien beste deelnemers worden beloond met een prijs. Vanaf 20.30 uur vieren 'solda ten' feest op de Markt, zoals dat vierhonderd jaar geleden gebrui kelijk was: met spijs, drank en muziek. Klokslag middernacht trekken de soldaten zich terug om zich voor te bereiden op de Slag om IJzendijke. lands heiwormde kerk (Zeek Nazomer Festival). 4 september,'Sluis: Syns sium De verovering van Sk Locatie: Belfort. 6 september, IJzendiji Zeeuwse opening Open Mi mentendag, thema Merck k hoe sterck, inclusief uitreik eerste exemplaar vesting^ Zeeland. Locatie: Streek, seum. 8 t/m 11 september, IJze:: ke: Theatervoorstelling De ce je kasuaris. Locatie: nabij N; derlands hervormde kerk (Zee land Nazomer Festival). 17 september, meerdere te nen: Museumavond en -naé rond historische verhalen. Lcg ties: Archeologisch Muss (Aai'denburg), Visserijmuss (Breskens), Vlaemsch Eng:- (Groede), Bezoekerscentrum fs tranchement), Oorlogsmuss (Oostburg), Landbouwmusea (Sint Anna Ter Muiden), Bellf (Sluis) en Streekmuseum (Ife dijke). IJZENDIJKE - Als zaterdag tend op de Markt het dagelij leven in een kampement prins Maurits wordt uitgeb» wordt in de Nederlands k vormde kerk in IJzendijke? officiële startsein voor het Ms ritsjaar gegeven. Wethouder L. Wille van dejj meente Sluis houdt een rede. Stockman vertelt over de krije geschiedenis en vesting^ kunde uit de zeventiende ee. en J. Kempkens heeft het de restauratie van een Bours? dische stormhoed, die even da voor door de West-Vlaamsej deputeerde van cultuur G. Pi try is overhandigd. Van 14.30 tot 17.45 uur zijn festiviteiten op de Markt. Gfl puteerde van Oost-Vlaande J. Van der Meiren onthult' beeld van de schakende rits, waarna kunstenaar G- sers zijn werk zal toelichten. Vanaf 15.15 uur wordt de S om IJzendijke gestreden. sluitend houdt P. van de Vij voorzitter van de Stiel»1 Streekmuseum IJzendijke, toespraak over de tentoonst ling '1604. de Kaart vanï» Balthaser, een stripverhaal De Zeeuwse gedeputeerde1 cultuur H. van Waveren o? deze tentoonstelling rond uur. door René van Stee door Conny van Gremberqhe IJZENDIJKE - Met de viering van het Mauritsjaar in West-Zeeuws-Vlaanderen - van half mei tot oktober - hoopt de Sluisse cultuurwethouder L. Wille voor het eerst interna tionale aandacht te trekken voor de Staats-Spaanse Linies. Het programma van het Maurits jaar richt zich niet alleen op mensen uit Zeeland en Vlaande ren. Ook de Duitse, Franse en Britse seizoengasten moeten de ze zomer tot het besef komen dat het oude Generaliteitsland Zeeuws-Vlaanderen over cul tuur-historische schatten be schikt, die internationaal de competitie kunnen aangaan met de Muur van Hadrianus - op de grens van Schotland en Enge land -, Offa's Dijkpad op de grens van Wales en de zeventien- de-eeuwse Kastiliaanse grens- forten in het Spaans-Portugese grensgebied. Jarenlang hebben de overheden, de VW's in Zeeuws-Vlaande ren, maar ook de recreatie-on dernemers er niet bij stilgestaan dat in het Zeeuws-Vlaamse ach terland cultuur-historische schatten schuilgingen. Zeker, Sluis en Retranchement, IJzen dijke en Hulst waren en zijn aar dige vestingplaatsjes, maar de onderlinge samenhang werd ge woonweg vergeten. Dat de voor bije twee jaren hard is gewerkt aan een plan de campagne om de overblijfselen van Staats-Spaanse Linies j Zeeuws-Vlaanderen de waait ring te gunnen die de forffij tie-relicten feitelijk verdie-; is niet uit de lucht komen len. De toegenomen aandsti voor cultureel erfgoed in o» samenleving ligt daaraan ft grondslag. Komt nog bij datj regio verlegen zit om produce die toeristisch Zeeuws-Vlaai;, ren kunnen versterken. Prod; vernieuwing heet dat. Het Utrechtse architected; reau H+N+S zocht in opdis; van de provincie Zeeland unt welke wijze, met welke midi len de oude fortificaties inj streek als product in de to© tische markt konden worden;- zet. Uit het onderzoek bleek; er legio mogelijkheden voorfe den waren. „Zeeuws-Vlaai:- ren is een prinses d;e wacht op wakker te worden k kust", wisten de onderzoeken Met het Mauritsjaar woid; vooralsnog alleen in Ws Zeeuws-Vlaanderen - diep;; ses een voorzichtig zoentje gg ven. Het is afwachten wa: voorts gebeurt. Hopelijk kan; prinses echt wakker worden; gedeputeerde M. Kramer er slaagt om zijn belofte gestand doen. Kramer wil met zijn# ga's de Staats-Spaanse Lip op de Unesco-werelderfgté lijst geplaatst krijgen. Met: status zou het internatiou aanzien van de oude fortit; ties een enorme impuls knjgc IJZENDIJKE - Een nieuwe naam is er nog niet, maar dat er veel gaat veranderen in het Streek museum aan de Markt in IJzendijke staat vast. Op initiatief van de gemeente Sluis en de provin cie wordt het de komende jaren grotendeels ver anderd in een zogeheten Frontiermuseum. Centraal hierin staan de plannen om het verle den van Maurits tot Napoleon aan het publiek te laten zien. Grofweg van 1600 tot 1800 hebben di verse oorlogen een groot aantal forten, schansen, retranchementen, bolwerken, bastions en ravelij nen achtergelaten. Die staan ook bekend als de Staats-Spaanse linies. Dankzij het behoud en de versterking hiervan moet de streek een toeris tische, culturele en educatieve impuls krijgen. „In IJzendijke willen we onze bezoekers prikke len. In feite wordt het vernieuwde streekmu seum het knooppunt van waaruit bezoekers gesti muleerd worden om op pad te gaan. Ze moeten de schoonheid van de streek letterlijk ervaren", vertelt voorzitter Pol van de Vijver van het streekmuseum. De eerste aanzet is de presentatie van een kaart uit 1604 met tekeningen van Floris Baltaser. Die vormt een verslag van de strijd om IJzendijke tussen de Spanjaarden en de Staatse troepen. Achttien details uit deze tekening zullen als een stripverhaal worden vertoond. Ook komt er een hernieuwde uitgaven van de brochure over het Mauritspad, een wandelroute die bezoekers ken nis laat maken met het moois dat IJzendijke heeft te bieden. Van de Vijver: „In het museum is niet de bedoe ling om er een te zware toestand van te maken. Het moet ook leuk voor kinderen zijn. Zo is er straks ook volop ruimte voor interactieve elemen ten. Denk bijvoorbeeld aan bewegende troepen. Eerst zie je het ene plaatje en na een druk op de knop het volgende." Angstgevoelens Van de Vijver zag de veranderingen met de nodi ge angstgevoelens tegemoet. „Het streekmuseum ademt een bepaalde sfeer die ik ook in een nieu we opzet graag wilde behouden. Dat is voor een belangrijk deel gelukt. Een aantal oude elemen ten zoals de Cadzandse kamer uit 1850, de afde ling trekpaarden en de wisselexposities blijven gehandhaafd. Verder is er gekozen voor de weg van de geleidelijkheid. Heel prettig is dat we ruimschoots de de tijd krijgen om veranderingen door te voeren. Minstens twee jaar, maar die ter mijn is heel rekbaar." Pol van de Vijver rug aan rug met de bronzen Maurits, gemaakt door Guido Metsers. Vanaf zaterdag is ook een zeventiende-eeuwse Bourgondische stormhoed te bewonderen. De ij zeren ruiterhelm maakte deel van een harnas en werd gebruikt door cavaleristen van het Staatse leger. Een andere nieuwe aanwinst is het boek La no velle troye ou Memorable histoire du Siege d' Ostende uit 1615 van Henri Haestens. Een vondst van Marijke Quist uit IJzendijke die on der meer handelt over de tijd van Maurits in Zeeuws-Vlaanderen. In het boek worden Bres kens, Schoondyck, Oostburch, Cadsant en Sluys foto Wim Kooyman genoemd. Ook is er een gravure van een zeeslag voor de kust van West Zeeuws-Vlaanderen in op genomen. „Van dit soort dingen moeten wij het natuurlijk hebben. Het is zo maar een vondst, maar een prachtig begin." SftuS-omer lAlïüE^BVfcE, ■OeLsuttj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50