>zc Lété diep in de rode cijfers Inter Scaldes in oude glorie hersteld Fluitend de lente door Verbroederingstrip Jong Ambon geschrapt wegens onveiligheid Centrum Terneuzen geplaagd door graffiti jemeenten moeten tekorten bijpassen lift voor )e Mikke kerkstraf voor vechtpartij Camping Wattel nu echt dicht Veel ouderen mishandeld Vrouw vindt brommer terug Drie weken cel voor veelpleger Kijkdag gevonden fietsen zeeuwse almanak Betonning factie: 0113-315649 tew.pzc.nl maitredactie® pzc.nl gibus 31.4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: innrd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; psuws-Vlaanderen: 0114-372770; jiionaal: 020-4562500. insdag 11 mei 2004 editie Walcheren nnrNadia Berkelder HDDFXBURG - Het Walcher- e reïntegratiebedrijf Lété lijdt trlies. Vorig jaar eindigde het edrijf met 1,2 miljoen in de ro- cijfers. n jaar wordt een tekort ver acht van acht ton. De drie ge- eenten moeten bijpassen. JIDDELBURG - Leerlingen in basisschool De Beverburch [Middelburg hebben 350 euro piandigd aan vogel- en egel- ipvang De Mikke. Leerkrachten lan De Beverburch vroegen foor de gezamenlijke viering hun verjaardagen aan de inderen een bijdrage voor het Als oorzaken voor de tegenval lers noemt manager E. Bakker de teruglopende economie en de veranderde doelgroep die bij het bedrijf werkt. Sinds een paar jaar worden strengere eisen ge steld aan mensen die bij de so ciale werkvoorziening werken. „Er komen mensen binnen voor die sectoren waarin het moeilijk is om werk te krijgen." Vooral de productieafdeling heeft daaronder te lijden. Voor metaalbewerking is bijvoor beeld gekwalificeerd personeel nodig. Door de nieuwe regels is dat moeilijk te krijgen. Daar naast haken opdrachtgevers af. Dat komt omdat opdrachtge vers moeten bezuinigen, of om dat ze de productie verplaatsen naar lage-lonenlanden. De malaise roept de vraag op of het niet beter is om anders te gaan werken, zegt Bakker. „Wat kun je wel, wat kun je niet. Moet je niet van strategie gaan DDELBURG - Een 26-jarige iwoner van Delft is gisteren in fcddelburg voor openlijke ge- ieldpleging veroordeeld tot 96 ir werkstraf. verdachte zat nog in zijn jeftijd toen hij op 4 oktober iorig jaar na een avondje stap- met vrienden in de Palstraat in Vlissingen slaags lakte met een man. Vast stond dat er alcohol in het spel was. „Het was een dronkemansruzie na cafébezoek. Een ergerlijk in cident", kwalificeerde officier van justitie L. Boogert de vecht partij. De politierechter sloot zich hier bij aan. „Dit is vervelend ge drag. U bent nu tien jaar in Ne derland, maar u heeft al een aar dig strafblad opgebouwd", was zijn conclusie. veranderen?" Over die mogelijk-: heid wordt nagedacht, hoewel Bakker er rekening mee houdt dat de opdrachten weer toene men als de economie aantrekt. Het tekort over 2003, 1,2 mil joen euro, kan het bedrijf zelf nog opvangen. Het vernachte te kort over dit jaar, acht ton, moet worden bijgepast door de Walcherse gemeenten. Vlissin gen en Middelburg betalen elk veertig procent, Veere twintig. Volgens de Vlissingse wethou der E. Walrave, die ook voorzit ter is van Lété, wordt op dit mo ment onderzocht hoe de kosten bij het bedrijf kunnen worden beperkt. Onderdeel van dat on derzoek is een mogelijke fusie tussen Lété en het Administra tief Dienstencentrum Zeeland (ADZ). „De sociale werkvoorzieningen staan zwaar onder druk", zegt Walrave. De moeilijkheden zijn volgens haar ontstaan door ver anderde wetgeving. „Het is een woelig werkveld, er is ontzet tend veel aan de hand." Dat de gemeenten de tekorten bijpast, vindt ze niet meer dan logisch. „Het is een basisvoorziening die we overeind moeten houden, dat zijn we ook wettelijk verplicht." Lété ontstond vijf jaar geleden na een fusie tussen Werkplaat sen Walcheren en de Stichting Werkgelegenheidsprojecten Wal cheren. Het bestaat uit een reïn tegratiebedrijf dat mensen weer aan een reguliere vaste baan pro beert te helpen en de sociale werkvoorziening. IoorAb van der Sluis UDDELBURG - De reis van de Üddelburgse voetbalvereni- ing Jong Ambon naar het Mo- ukse eiland Ambon gaat niet loor. De situatie is te onveilig. Ambon wilde twee wed strijden spelen tegen gemengde earns van christenen en mos- imsen enkele voetbalclinics ver- om zo beide geloofsge- Ëéhschappen op Ambon nader lol elkaar te brengen. de situatie nu is", aldus inningmeester Jorge Meza, „is bet doel van onze trip, herstel en verzoening, niet te realiseren. Hel belangrijkste is, dat er rust pn vrede komt. Dat wij die trip liet kunnen maken, is bijzaak." De Molukse gemeenschap in Zeeland heeft zich sinds 1999 op diverse terreinen bezig gehou- fen met het gewelddadig con flict op de Molukken. Vanaf het Kgin van de burgeroorlog, wa ren er stille tochten, benefietcon- erten en geldinzamelingsacties. De Zeeuwse Molukkers steun- den onder meer een verpleegkun- gen worden gehouden. „Als die twee dagen rustig voorbij waren gegaan, dan hadden we met een gerust hart kunnen afreizen." Mede-organisator Jim Pentury had gisterochtend nog contact met leden van het organiserend comité op Ambon. „Ook zij stel den duidelijk dat het niet raad zaam is om te gaan. Een later tijdstip is beter, ook gelet op het doel waarvoor we hadden wil len gaan." Vanuit Ambon is er wel op aan gedrongen om contact tussen Zeeland en Ambon te blijven on derhouden om wellicht in een la ter stadium - als de situatie weer normaal is - alsnog de ver- broederingsreis te maken. MORIAANSHOOFD - Het is zijn eerste lente in een hersteld jasje. Oktober vorig jaar werd de restaura tie van De Zwaan bij Moriaanshoofd voltooid met de plaatsing van de nieuwe wieken. Inmiddels tiert het fluitekruid in de omgeving van de molen weer welig en nodigt het uit om even op de rug te gaan liggen en de blik loos naar boven te richten. foto Dirk-Jan Gjeltema lok sportvereniging Jong Am- wn deed een duit in het zakje loor middel van een benefiet- N tegen Roda JC uit Kerkra- k De opbrengst kwam ten goe- oo aan een woningproject op tinbon. lp uitnodiging van de burge- J^ster van de stad Ambon tefd besloten een reis te organi- orcn met het doel de verbroede- log tussen moslims en christe- len kracht bij te zetten. De voet- 'Hers, inclusief begeleiders en upporters, zouden van 21 au- fus tot 8 september op de Mo utten verblijven. ieweld ia een periode van rust en ge weldloosheid brak in de nacht 30 24 op 25 april het geweld !Kr l°s: De veiligheid voor de laatselijke bevolking en dus voor Jong Ambon kan niet ^arandeerd worden. „Een gan- 31 spelers was niet bereid om per deze omstandigheden te Pau en dan kun je geen repre- „tatief elftal op de been breng- 1zegt trainer Bert Pentury. °°r Jong Ambon waren twee ata van belang: 25 april, de 3g dat 54 jaar geleden de Vrije cpubhek Zuid Molukken I wei'd uitgeroepen en 5 j!' als er presidentsverkiezin- door Mieke van der Jaqt KRUININGEN - Vanuit de ont- bijtserre van Inter Scaldes in Kruiningen lijkt het alsof er niets gebeurd is. Het gazon, de buxus- en taxushagen zijn ge schoren, de vrouwenmantel staat op bloeien en op de pas ge knotte bomen staat al een lente groen pruikje. De zon schijnt en de vogeltjes zingen. Toch brand de nog maar een half jaar gele den het hele hebben en houwen van Claudia en Jannis Brevet af: het befaamde tweesterrenres taurant met hun woning erbo ven werd compleet in de as ge- legd. „Ons huis, onze baan en ons be zit: in één keer weg", vat Jannis Brevet de ramp samen. „Alleen het hotel bleef gespaard omdat de wind gunstig was." Aan de voorkant van het oude gebouw, ooit een dierenartsen praktijk en een marechaus see-kazerne, ziet het er heel an ders uit. Overal staan bestelwa gens, speciekuipen, betonmolen tjes, kruiwagens, latten, plan ken en platen. In en om het res taurant lijkt het alsof het hele bouwvakkersgilde van Zuid-Be veland aan de arbeid is. Er wordt gegraven, geschilderd, ge- stuct, tegelwerk en loodgieters- werk gedaan en electriciteit aan gelegd. De rietdekkers zijn al naar huis, zodat het gebouw zijn oude glorie alweer staat uit te stralen. Iedereen is bezig om de zaak binnen twee weken weer tiptop in orde te krijgen. „Straks komen de stoffeerders, de leveranciers van meubilair en andere zaken die echt tot na de bouw moeten wachten", zegt •Claudia. Het echtpaar, de mai- tre en de gastvrouw, is wonder lijk rustig als je bedenkt wat er nog allemaal moet gebeuren. Maar ze staan op het standpunt dat ze het ergste wel hebben ge had, en dat is bij nader inzien ook zo. Niet alleen zagen ze de zaak van hun dromen, die ze net drie jaar tevoren hadden overge nomen, in vlammen opgaan, in de zes maanden daarna speelde ook nog de verzekeringskwestie. Door fouten van tussenpersonen met het oversluiten van verzeke ring, was niet duidelijk wie de schade moest gaan betalen. „Je denkt dat je goed verzekerd bent, als je naar de premies en de bedragen kijkt, maar het blijkt dat niemand graag uit keert. Binnen een week na de brand zaten we al over de be stekken gebogen, maar als je niet weet waar het geld van daan moet komen, sta je als op drachtgever niet zo lekker in je schoenen. Gelukkig hebben de achitect: De Koeiïjer en Laban, de aannemer Dronkers uit Yerse- ke, de rietdekker Minkveld uit Goes, schildersbedrijf Buitelaar en Power uit Vlissingen en alle onderaannemers er vertrouwen in gehad dat het wel goed zou komen. Ze zijn gewoon begon nen, anders zouden we nooit op 27 mei weer open kunnen. Dat dat wel kan, komt ook doordat iedereen tegelijk aan het werk is. Bouwvakkers komen liever na elkaar zodat ze elkaar niet in de weg lopen. Dat alles nu zo goed samenwerkt, komt door de goede wil en omdat iedereen weet dat het klaar moet." Brevet onderstreept dat de klan ten, voor tachtig procent buiten landse fijnproevers, niet in een heel ander Inter Scaldes terecht zullen komen dan voor de brand. „Het allerbelangrijkste is natuurlijk het eten en dat blijft zoals het was: veel vis, heel vers en vooral van dichtbij. De ambiance zal niet veel ver schillen. Je koopt natuurlijk ner gens dezelfde meubels en stof fen, maar wel iets dat erop lijkt. De keuken is wel veranderd. Die was in de loop der jaren ge groeid met kleine en grote aan passingen. Nu is de keuken open en overzichtelijk en pila ren staan er niet meer in de weg." Een béétje open is Inter Scaldes al wel, althans het hotel gedeelte. Gasten van de Four Freedoms Awards, afgelopen weekeinde, hebben er gelogeerd maar meer dan een ontbijt kon het echtpaar Brevet nog niet ser veren. Het pièce de résistence: de maal tijd, komt pas op donderdag 27 mei weer aan bod, Dan zijn Claudia en Jannis Brevet ook weer van boven het hotel, waar ze tijdelijk woonden, naar hun woning boven het restaurant verhuisd. „Nou ja, verhuisd... Er valt weinig te verhuizen want al onze spullen zijn ver brand. We komen in een nieuwe omgeving te zitten maar de zaak blijft als vanouds: heel erg lek ker eten en eventueel even lek ker blijven slapen." Toetje voor biljarters Ockenburgh OOSTKAPELLE - Hans Wattel uit Oostkapelle heeft zijn minicamping ontruimd. De gemeente trok de ontheffing voor de minicamping in en gaf de ondernemer tot gisteren de tijd de camping leeg te maken. Een controle wees uit dat Wattel zich aan de afspraak gehouden heeft. Er ston den nog vier stacaravans op het terrein, maar die zijn zo moeilijk te verplaatsen dat de gemeente ze gistermiddag verzegeld heeft. Bij de inrit van de camping zijn borden geplaatst met de mededeling dat de camping op last van de gemeente is ge sloten. MIDDELBURG - Steeds meer oudere mensen worden door hun verzorgers mishandeld. Alleen op Walcheren zou het gaan om een kleine negenhonderd thuiswonende ouderen. Het Maatschappelijk Werk Walcheren noemt ontspoorde mantelzorg als voornaamste ooi-zaak. Een vrouw die haar inwonende moeder vastbindt en kalmerende middelen geeft; partners die hun ega opsluiten; intimidatie; fysiek geweld én ouderen die vervuilen en verhongeren omdat de mantelzorger faalt. Het Maatschappelijk Werk werkt aan een protocol dat signalering, melding en aanpak voor heel Zeeland mogelijk maakt, pagina 13 ouderen dupe ontspoorde mantelzorg MIDDELBURG - Een 30-jarige vrouw uit Middelburg keek zondagavond vreemd op toen ze wandelend in de Kalverstraat iemand aan zag komen met haar brommer aan de hand. De brommer was kort daarvoor op de Been houwerssingel gestolen. Toen ze zag dat het om haar brommer ging, pakte ze het stuur beet. De onbekende vluchtte vervolgens in de richting van Plein 1940. Het stuurslot was vernield. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 52-jarige inwoner van Vlissingen voor bedrei ging van winkelpersoneel veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf. De Vlissinger behoort tot de top van de Zeeuwse veelple gers. De man schold 10 november vorig jaar in Vlissingen een medewerkster van een supermarkt uit, toen hij door haar werd aangesproken op zijn wangedrag bij de ingang van de supermarkt. „Ik maak je dood. Zo gauw ik vrijkom sla ik haar hele maal in elkaar", had hij geroepen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het stadscen trum van Terneuzen gaat ge bukt onder een ware graffi ti-plaag. Tientallen winkels, ge bouwen en andere objecten wa ren de afgelopen dagen het doel wit van 'vuilspuiters'. Verschil lende middenstanders uit de Noordstraat en Brouwerijstraat in de binnenstad hebben aangif te gedaan bij de politie. Middenstands woord voerder A. Stoffels vindt dat de gemeente actie moet ondernemen. „Dit kan zo niet langer. Terwijl we aan de ene kant alles doen om een bezoekje aan de binnenstad zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zorgt een stelletje on verlaten voor een smerig aan zicht. Het ontsiert de winkelstra ten." Stoffels wil zo snel moge lijk overleg met de gemeente over een collectieve aanpak. „Het schoonmaken kost ontzet tend veel geld. Ik denk dat je daarvoor een goede oplossing moet bedenken. De midden stand moet daar niet alleen voor opdraaien; er zijn ook best oplos singen te bedenken waarbij de kosten worden gedeeld." Stof fels wordt op zijn wenken be diend door het WD-raadslid P. Broekhuysen. Die doet B en W in een toelichting op schrifte lijke vragen over de bekladding de suggestie aan de hand een soort 'lik op stuk'-beleid toe te passen, zodat eventuele daders zelf hun creaties van de muren moeten verwijderen. Hij oppert ook de mogelijkheid mensen met een werkstraf in te .zetten. „Ik vind het niet alleen een taak van de gemeente om de openba re orde te handhaven: het zou ook goed zijn als diezelfde ge meente de gedupeerden de hel pende hand biedt", aldus Broek huysen. Maar dat is, volgens bur gemeester J. Lonink, moeilijk. „Dit soort uitwassen is erg moei lijk aan te pakken. In andere ge meenten in het land wordt inder daad gepoogd de schoonmaak kosten te verhalen op de daders, maar dan moet je die wel eerst in de kraag grijpen. Je moet ze als het ware op heterdaad be trappen. En dat is vaak lastig." VLISSINGEN - De politie houdt zaterdag 22 mei een kijk dag voor gevonden fietsen in het bureau aan de Breestraat in Vlis singen. Tussen 10 en 16 uur kunnen mensen, van wie de fiets is gesto len, kijken of hun rijwiel door de politie is gevonden. De poli tie vraagt kijkers de aangifte van diefstal of vermissing mee te nemen naar het bureau. Met de aangifte of een passende sleu tel kan de fiets meegenomen worden. Er kunnen geen fietsen gekocht worden. Het echtpaar Brevet wordt omringd door mensen die hebben geholpen bij de wederopbouw van Inter Scaldes. foto Willem Mieras Het belooft een avontuurlijke zomer te worden voor de wa tersporters op het Veerse Meer en de Grevelingen, meldt de personeelskrant van Rijkswaterstaat Zeeland vro lijk. Aanleiding voor deze montere mededeling is het be sluit de betonning voor de re creatievaart dit jaar te halve ren en volgend jaar misschien helemaal geen recreatieton- nen meer in het water te leg gen. De reden ligt voor de hand: bezuinigingen. Volgens Rijkswaterstaat zul len Jan, Piet, Joris en Comeel zelf alle zeilen moeten bijzet ten voor een goede navigatie. Met een beetje stuurmans schap gaat dat wel lukken, op pert de dienst bemoedigend. Deze luchtige benadering le vert stellig kritiek op in krin gen van watersporters. Daar zal worden geconstateerd dat de beste stuurlui aan wal zit ten. In het kantoor van Rijkswa terstaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9