Kosten stijgt in pikorde zwemteam De dubbeldekker kwam geen meter vooruit Rinus van de Ven krijgt wildcard voor GP Zuiderbaan start sterk op WK zeilen Vriezema vecht voor haar laatste kans 17 LsSINGEN - Rill us van de Vcii start komend weekeinde in de Grand Prix van Lichtenvoor de. Gisteravond kreeg de zestien- Lge Vlissinger een wildcard joebedeeld van de organisatie. Ieeuws-Vlaamse met estafetteploeg naar zilver op EK langebaan Beslissingsduel Sranang Sport Oscar voor Schumacher Leiderstrui Giro weer voor McGee Bouw olympisch dak begonnen China verplettert badmintonsters Toestand Jesus Gil is stabiel dinsdag 11 mei 2004 Huize Van de Ven stond gistera- vond op z'n kop. „Hier heeft Ri nus het allemaal voor gedaan", jubelde vader Giel. „Hij mag meerijden met de beste vijftig motorcrossers van de hele we reld, Nog nooit vertoond: hij zit net vijf maanden op een 125cc-motor en mag nu al mee rijden met de grote jongens." De GP van Lichtenvoorde is dit seizoen de tweede en laatste WK-race in Nederland. Rinus van de Ven had zijn hoop op deelname al gevestigd op de eer ste wedstrijd in Valkenswaard (25 april), maar door een been breuk ging die aan zijn neus voorbij. Na zijn goede prestaties afgelopen weekeinde op het Open NK in Oss groeide de hoop op 'Lichtenvoorde'. Gisteravond kwam het verlos sende telefoontje. Van de Ven was in de wolken want de ver vulling van zijn jongensdroom wordt werkelijkheid, maar hij verloor tegelijkertijd de realiteit niet uit het oog. Van de Ven: „Zaterdag zijn de kwalificatie- en tijdtrainingen en daarin moet ik bij de eerste twaalf eindigen. Het zou een wonder zijn als ik me zou kwali ficeren." jnnr Koen de Vries .MADRID - Annabel Kosten kan een zilveren medaille aan haar indrukwekkende prijzenkast toevoegen. De 27-jarige zwem ster uit Breskens sprintte giste ren tijdens het EK in Madrid met haar teamgenoten Chantal Groot. Inge Dekker en Marleen Veldhuis naar de tweede plaats 0p de 4x100 meter estafette vrije slag. Frankrijk won het goud. Dat de Fransen het goud voor de neus van Nederland - zonder topper Inge de Bruijn - weg kaapten was een kleine tegenval ler. 'Boosdoener' was Malia Me- tella, een nieuwe ster aan het fir mament, die de decameter in 53 80 seconden afraffelde. Meevaller voor Kosten was haar tijd. 's Morgens in de series had in haar persoonlijk record van 56.04 tot vijf honderdsten van een seconde benaderd, 's Avonds in de finale verbaasde de Zeeuws-Vlaamse zichzelf door als derde zwemster een tijd van 55.44 neer te zetten. Ze was daarmee na Marleen Veldhuis (54.02) de op een na snelste. Aanvankelijk was er nog enige twijfel over haar tijd. Bonds coach André Cats kwam na de race wat ongelukkig uit de hoek. Hij vergiste zich bij het uitrekenen van de splittijden en vertelde Kosten dat ze 56,44 ge zwommen had, een seconde lang- zamer dus. De zwemster reageer de ontzet, maar kreeg even later te horen dat er sprake was van een vergissing. „Gelukkig wel, want die mede deling van de bondscoach viel me erg tegen", aldus de opge luchte Kosten. „Ik had echt het idee dat ik sneller zwom dan in de series en dat bleek dus achter af ook het geval te zijn." Die enorme verbetering van haar persoonlijke record zorg de voor een behoorlijke verho ging van haar status in de es tafetteploeg. Moest Kosten tot voor kort vechten voor de vier de plaats in het team, nu maakt ze na Inge de Bruijn en Mar leen Veldhuis aanspraak op de derde plaats in de pikorde. En dat is een prettige wetenschap met het oog op de Olympische Spelen, in augustus van dit jaar. Vier jaar geleden moest Anna bel Kosten in Sydney als reserve nog van de tribune toezien hoe haar teamgenoten naar een me daille zwommen. Nu is de kans dat ze in Athene daadwerkelijk te water gaat ruimschoots aan wezig. André Cats temperde echter al te hoge verwachtingen op dit ge bied. Hij bezwoer dat er niet veel conclusies aan de in Ma drid gezwommen tijden verbon den moeten worden. Het toer nooi staat Immers in het teken van de voorbereiding op de Spe len. Maar tegelijkertijd omarmde hij gretig de prestatie van zijn esta fetteploeg. „Als ik zie welke tij den de meiden hier zwemmen, terwijl ze na onze trainingsstage in Ierland niet eens uitgerust zijn. Dit is een verschrikkelijk goed niveau. Het kan alleen maar beter..." GOES - Voor de futsallers van FM Sranang is het seizoen nog niet afgelopen. Gisteravond gre pen de Goesenaren hun laatste kans op een langer verblijf in de hoofdklasse. Sranang won in ei- jen huis met 6-3 van ZVO/Good- lookers uit Oosterhout. De Brabanders kwamen nog wel op voorsprong, maar bij de rust leidde Sranang door treffers van Clarence Pahlad, Gaffin de Meza en Alex van Hoven met 1-1. loorKoen de Vries doorEuqènede Kok Na rust werd het 3-2, maar twee schitterende goals binnen twee minuten van Weng Tran brach ten de beslissing in het duel. Een eigen doelpunt van Good- bookers maakte een einde aan de illusies van de Brabanders (6-2). In de laatste seconden werd het nog 6-3. Door de zege van Sranang degra deert Goodbookers recht streeks. De Goese futsallers spe len aanstaande vrijdag een promotie/degradatiewedstrijd tegen IFVC Zwarthoed uit Val kenswaard. Het duel wordt ge speeld in Oudenbosch. De Nederlandse zwemsters tonen hun zilveren medaille die ze bij het EK langebaan veroverden op de 4x100 meter vrije slag. Vlnr: Chantal Groot. Marleen Veldhuis, Annabel Kosten en Inge Dekker. foto Toussaint Kluiters/ANP GOES - Klaartje Zuiderbaan is het WK zeilen in de Yng- ling-klasse goed begonnen. De Temeuzense finishte in Santan der met haar teamgenoten Jan- neke Hin en Hanne Buis in de eerste race als zevende. Minstens even belangrijk was de wakke prestatie van het concon- urrerende Nederlandse team. De equipe van Annalies Thies, Annemieke Bes en en Petronella de Jong finishte in het veld van 37 boten als 28e. Zuiderbaan had de zevende plaats te danken aan een goede keuze aan het be gin van de wedstrijd. Ze koos na een zwakke start voor een afwij kende route, die een hoop ter reinwinst opleverde. De ploeg van Zuiderbaan strijdt met het trio Thies/Bes/De Jong om een olympisch ticket. Laatsgenoem- de equipe heeft al een olympi sche nominatie op zak en mag in Santander in het eindklasse ment twee plaatsen achter Zuiderbaan/Hin/Buis finishen. Dat moet dan wel in de voorste gelederen gebeuren, anders loopt Nederland een startplaats in Athene mis. Wordt het WK in het voordeel van het team van Zuiderbaan be slist, dan moet de Temeuzense in wedstrijden na het WK nog vormbehoud tonen. De eerste wedstrijd van het WK werd gewonnen door een ploeg uit Nieuw-Zeeland, voor Dene marken en Duitsland. De tweede race die gisteren op het programma stond werd niet gevaren. ,,De wind bleef maar draaien, waardoor de start steeds werd afgebroken. Voor- Van Hooijdonk kan niet genoeg krijgen van titelfeest Fenerbahce door Marcel van der Kraan ISTANBUL - De eerste landstitel in zijn carrière moest zondagnacht wel even worden gevierd. De dag na het feest klinkt de stem van de topscorer en grote vedette hij Fenerbahce nog brak. Maar Pierre van Hooijdonk zegt met een gulle lach dat de kater mee valt. „Hij is aardig gevallen. Ik had wel wat op, ja. We hadden met het he le bestuur en alle spelers een nacht club afgehuurd." In zijn villa, die uitkijkt over de Bospo rus, heeft de Nederlander de volgende dag de tv op het sportkanaal gezet, waarop louter beelden zijn te zien van geel-blauwe menigtes. Tussendoor zijn er herhalingen van de wedstrijd, de te rugtocht naar Istanbul en de rit met de enorme dubbeldekker vanaf het vlieg veld naar het centrum van de stad. „We kwamen 's nachts om half één te rug met het vliegtuig. Daar stonden duizenden mensen ons op te wachten. Het was één groot feest. Probeer dan eens met een open bus door de stad te rijden. In Nederland zetten ze op de rijksweg misschien de auto nog aan de kant Dat werkt in een miljoenenstad als Istanbul even anders. Óveral zet ten de Turken hun auto neer, die dub beldekker kwam geen meter vooruit." Voor de buitenlandse spelers in het elf tal van de Duitse trainer Christoph Daum vloeide de alcohol in het afge huurde etablissement later rijkelijk. Het vijftiende landskampioenschap van Fenerbahce werd tot in de vroege uurtjes gevierd met de president, Aziz Yildirim. Van Hooijdonk: „Die man is natuurlijk in de zevende hemel. Hij heeft nogal wat geld gepompt in deze club. zeg. Dan is het leuk als je er wat voor terugkrijgt." Yildirim kocht een paar jaar geleden onder meer uit eigen zak de Argentijn se international Ariel Ortega voor 14 nuljoen euro, waarna Ortega halverwe ge zijn contract terugging naar zijn va derland. Er zijn nogal wat buitenland se sterren geflopt in Turkije. Daarom is de waardering voor Van Hooijdonk des te groter. De Brabander werkt en sleurt voor zijn geld, doet binnen het elftal van Fenerbahce veel meer dan alleen doelpunten maken en dat vin den de Turken geweldig. „Maar ik vind het zelf ook fantastisch als ik de mensen en de club kan terug betalen. Ik heb een goed contract hier. Het contract dat je ergens krijgt is al tijd gebaseerd op het verleden. Ik sta garant voor goals, maar ik moet ze wel weer maken. Bij Feyenoord was ik ook blij dat ik de club kon terugbeta len met de Uefa Cup. Hier weet de voorzitter nu ook dat hij de goede keu ze heeft gemaakt." Het is zijn eerste kampioenschap, toch is dit niet het beste elftal waarin Van Hooijdonk heeft gespeeld. „Het team van Feyenoord, dat de Uefa Ci^p won, was beter", zegt de spits. „In deze ploeg zitten nogal wat jonge spelers. We moesten van heel ver komen. Aan het begin van het seizoen morsten we veel punten en Trabzonspor maakte weinig fouten. Maar toen we eenmaal op gang kwamen, kregen de jongens er steeds meer plezier in. Toch had nie mand dit tot voor een paar weken gele den verwacht. Daarom is de vreugde zo groot." Superster Van Hooijdonk heeft door zijn produc tie en de nu veroverde landstitel de sta tus van een superster gekregen in Istanbul. „Waar ze ook heel trots op zijn, is dat we nu de derde ster op het shirt erbij krijgen. Na vijf titels krijg je een ster. Galatasaray was de enige club met drie sterren op het shirt. Wij hadden er twee. Men wilde al eerder tienduizenden nieuwe shirts voor het komend seizoen gaan drukken, maar niemand wist of er nog een ster bij zou komen." De man die Feyenoord bijna in z'n een tje naar een Europese hoofdprijs schoot, levert op zijn 34e nog steeds de zelfde kwaliteit. Hij is de speler met de meeste speelminuten, miste nog geen vijf minuten van de trainingen Pierre van Hooijdonk wordt gek van vreugde nadat hij Fenerbahce in het duel met Denizlispor op een 1-0-voorsprong heeft gezet. foto RTR en werd in de hele competitie twee keer drie minuten voor tijd bij een rui me voorsprong gewisseld. Kan het lichaam dat allemaal nog verdragen? Van Hooijdonk: „Ik voel me geweldig. Ik ben 34 jaar en ik moet er echt wel hard voor trainen en werken. Dit sei zoen heeft nog veel meer energie ge kost dan andere jaren. Ik heb maar vijf vrije trappen binnen geschoten en slechts drie penalty's mogen nemen. Dus ik heb veel meer op andere manie ren moeten scoren. De tegenstander en de scheidsrechters hadden het al gauw door toen ik kwam. Na de win terstop kregen we met Fenerbahce al leen nog maar vrije schoppen op veer tig meter van het doel." Van Hooijdonk zegt door het succes geen vermoeidheid of pijn te voelen. „Ik ben niet leeg en kom straks ook he lemaal fris bij Oranje voor het EK. Ik heb zo veel energie dat de competitie van mij nog wel vijf weken zou mogen duren. Misschien heb ik geluk. Ik zie dat andere oudere spelers wel proble men hebben. Bij Feyenoord zat ik één stoeltje van Kees van Wonderen in de kleedkamer. Ik kon niet begrijpen wat hij voelde, maar het was duidelijk dat het herstel bij hem veel meer energie en tijd kostte. Terwijl hij toch maar een jaar ouder is dan ik." GPD ESTORIL - Autocoureur Michael Schumacher is voor de tweede maal tot de beste mondiale sportman van het jaar uitgeroepen. Bij de vrouwen ging de Laureus Award, ook wel de Sport Oscar genoemd, naar de Zweedse golfster Annika Sorenstam. Zwemster Inge de Bruijn behoorde tot de vijf genomineerden. Schumacher kreeg de voor keur boven wielrenner Lance Armstrong, de winnaar van vorig jaar, tennisser Roger Federer, zwemmer Michael Phelps en motorcoureur Valentino Rossi. ANP PONTREMOLI - De Italiaan Damiano Cunego heeft giste- ren de tweede etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De rit van 183 kilometer ging van Novi Ligure naar Pontremoli. De Australiër Bradley McGee werd tweede en neemt de roze leiderstrui over van de Duitser Pollack. McGee won zaterdag de proloog in Genua. Cunego bleef in de sprint McGee voor in een kopgroep van ongeveer vijftig renners. ANP ATHENE - In Athene is gisteren begonnen met de monta ge van het veelbesproken dak op het gloednieuwe olym pisch stadion. Onder het oog van topfunctionarissen van het Internationaal Olympisch Comité hesen werknemers de eerste van de twee 71 meter lange bogen waarop een zware dakconstructie van staal, glas en carbon moeten ko men te rusten. De werkzaamheden begonnen tien dagen voor afloop van het ultimatum van het IOC. Als niet voor 20 mei een begin zou zijn gemaakt, clan had het comité het kostbare project afgeblazen en zou de olympische sporttempel dakloos zijn gebleven. De constructie moet niet alleen beschermen tegen regen, maar veel meer nog tegen de snikhete zon in augustus, de maand waarin de Spelen worden gehouden. ANP/RTR/AFP JAKARTA - De Nederlandse badmintonsters waren giste ren in de tweede groepswedstrijd om de Uber Cup, het we reldkampioenschap voor vrouwenteams, niet opgewassen tegen China. Oranje kreeg in Jakarta klop met 5-0. De dik ke nederlaag volgde op een krappe 3-2-zege zondag op In donesië. Het team van bondscoach Van Dooremalen moet nu in een tussenronde uitschakeling zien te voorkomen. Nederland haalde bij de vorige editie van de Uber Cup brons. ANP MADRID - De toestand van Jesus Gil, eigenaar van de Spaanse voetbalclub Atletico Madrid, is stabiel maar nog wel zorgwekkend. Dat hebben artsen van het ziekenhuis waar Gil is opgenomen, gisteren gezegd. De 71-jarige Gil werd zondag getroffen door een beroerte en verblijft in een ziekenhuis in Madrid. De omstreden Gil was zestien jaar lang voorzitter van Atletico Madrid. Iiij trad in 2003 af, naar eigen zeggen wegens zijn zwakke gezondheid. Gil is verwikkeld in rechtszaken die zowel met zijn voorzitter schap als met zijn oude functie van burgemeester van Marbella te maken hebben. Hij zat al verscheidene keren achter de tralies. ANP/RTR deel was wel dat zeven sterke bo ten uiteindelijk gediskwalifi ceerd werden. Zij mgen vandaag in de tweede race niet starten", aldus Klaartje Zuiderbaan. Het WK duurt tot en met zater dag. Er staan tien races ge pland. Of die allemaal doorgaan is afhankelijk van het weer. Als de wind in Santander zo grillig blijft blazen als gisteren, zal het aantal van tien zeker niet ge haald worden. Judoka Daniëlle Vriezema (27) wil later aan haar kinderen kun nen vertellen dat ze er alles aan gedaan heeft om in 2004 het Eu ropees kampioenschap en de Olympisch Spelen te bereiken. Daarom spande ze tegen de Ju do Bond Nederland (JBN) een kort geding aan, dat gisteren in Utrecht diende. door Roeland van Vliet UTRECHT - Tijdens het kort ge ding draaide het om de vraag of de selectieprocedure van de bond voor het EK wel juist was. Volgens Vriezema en haar raads man, Peter van Minnen, was er bij de keuze voor de EK-ganger in de klasse tot 63 kilogram spra ke van willekeur. „De JBN heeft geen objectieve, maar subjectie ve selectiecriteria gehanteerd", betoogde Van Minnen. De bondscoaches Marjolein van Unen en Cor van der Geest, na mens de JBN in Utrecht aanwe zig, ontkenden dat laatste niet, maar zeiden daartoe gerechtigd te zijn. ,,En dat heeft dus niets met willekeur te maken", zei Van der Geest. Vriezema geloofde lang dat zij geselecteerd zou worden voor het EK, dat vanaf komende vrij dag in Boekarest van start gaat. Van enige concurrentie - Elisa beth Willeboordse stond altijd beduidend lager op de Europese ranglijst - was immers geen sprake. Maar de bond zag dat anders. Omdat de uit Middel burg afkomstige Willeboordse in de laatste drie A-toemooien, de meetpunten op weg naar het EK, zo goed presteerde, mocht zij ook mee naar het trainings kamp in Brazilië. Vriezema voelde toen al nattig heid en overwoog eind maart een rechtszaak. Zo ver kwam het uiteindelijk niet en ze ging geblesseerd (gebroken rib) mee. Toen de drie bondscoaches - Marjolein van Unen, Chris de Korte en Cor van der Geest - na twee weken het EK-ticket aan Willeboordse gaven, stapte Vrie zema alsnog naar de rechter. Vriezema zei gisteren tijdens het kort geding dat de bond in al die maanden één ding ver keerd heeft gédaan: het niet na leven van de afspraken. Zij heeft altijd gedacht dat het puur en alleen om de ranking ging. Op meerdere momenten was haar dat duidelijk gewor den. Er zou bijvoorbeeld na het A-toernooi van Hamburg een evaluatie plaatsvinden van alle judoka's. Vriezema ging ervan uit dat het wel goed zat, maar de bond hield die evaluatie nooit en voor haar werd dus nooit een olympisch traject voor bereid. Ook bracht de advocaat van Vriezema gisteren in dat de topsportcoördinator van de bond tijdens een vergadering had gezegd dat inderdaad alleen de ranking telde. Alleen bestaan van die vergadering geen notu len en ook heeft de bond nooit de exacte selectiecriteria op schrift gesteld. En Vriezema heeft daar. tot haar grote spijt, nooit om gevraagd. De JBN kwam tijdens de zitting met een helder antwoord. Het wilde tijdens de gehele selectie procedure de bondscoaches de vrijheid laten om zelf de EK-deelnemers te kiezen. Daar om was er niets vastgelegd, ook niet dat de ranking de doorslag geeft. „Het is zo dat wij altijd subjectieve keuzes maken, in al le gewichtsklassen. Dat we mees tal uitkomen bij degene die het hoogst op de Europese ranglijst staat, is niet meer dan logisch", gaf Cor van der Geest de rechter mee. „Maar in deze klasse ging dat niet. Hier hadden we twee gelijkwaardige judoka's, die bei den lang geblesseerd waren ge weest. Wij hadden een extra ge legenheid nodig om de beide ju doka's te beoordelen." Van Unen vulde hem aan: „In Brazilië bleek Vriezema nauwe lijks te kunnen trainen. Ze bleek geen gekneusde ribben te hebben, maar zelfs een gebro ken rib. Als we dat hadden gewe ten was ze nooit meegegaan. Maar ze heeft er ons niets over verteld. Willeboordse daarente gen trainde goed en liet verras send judo zien. Als er zich al ie mand op het EK kan plaatsen voor de Spelen, dan is zij het." Toen Vriezema's advocaat merk te dat hun zaak niet bijzonder sterk stond, opperde hij ineens het idee van een judo-off. „Schuif de stoelen aan de kant en laat ze hier maar met z'n tweeën een duel uitvechten", zei Van Minnen serieus. Hij kreeg de lachers op zijn hand en zelfs Vriezema zei er desnoods van daag toe bereid te zijn. De overi ge aanwezigen wezen het voor stel echter resoluut van de hand. De uitspraak volgt van morgen om tien uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43