Kabinet bezorgd om troepen Irak Keert uw pensioen ook nachtrust uit? PZC Gedwongen psychiatrie moet kunnen Kamerlid Rijps tra wil duidelijke regels dienstreizen Kamer Rechter beschuldigt gids van nalatigheid Daling geboorten en immigratie remt bevolkingsgroei Ministers Bot en Kamp zien echter geen anti-terroristische strijd ontwikkelen Grote brand verwoest cultureel centrum Heerhugowaard Celstraf voor aanval op advocaat Eerste nieuwe huisdierpaspoorten Patiënt verdacht van moord Dode onder auto was inzittende Murat D. in hoger beroep AEL vangt opnieuw bot De betrouwbare pensioenen van AEGON. EGON dinsdag 11 mei 2004 r ypnnnze redactie binnenland VOORBURG - Door een sterke daling van het aantal geboorten en een verder afname van de im migratie is het aantal inwoners i Nederland in het eerste kwar- ial van 2004 slechts met 10.000 personen gegroeid tot bijna 16,3 miljoen mensen. Dat is de laagste toename in een kwartaal sinds twintig jaar gele den, zo blijkt uit cijfers die het CBS gisteren publiceerde. In het eerste kwartaal van dit jaar was het aantal immigran ten lager dan het aantal emi granten. Naar verwachting groeit de bevolking dit jaar met 61.500 inwoners. Dat zou net iets minder zijn dan in 2003, toen de bevolking toenam met 62.400 inwoners. Economie In het laatste kwartaal van 2003 was de daling van het aantal ge boorten ten opzichte van 2002 de grootste in dertig jaar. Die trend zette zich voort in het eerste kwartaal van 2004. Het CBS verwacht dat het aan tal geboorten dit jaar voor het eerst sinds 1998 onder de 200.000 zal liggen. Volgens het CBS heeft dat te ma ken met een verminderd vertrou wen in de economie. Slechte economische verwach tingen leiden anderhalf tot twee jaar later meestal tot een daling van de geboortecijfers. In het eerste kwartaal van 2004 zijn 22.000 immigranten geregis treerd. bijna 5000 minder dan in dezelfde periode een jaar eer der. De in 2001 ingezette daling zet hiermee door. Volgens het CBS is vooral de afgenomen immigra tie uit Turkije opvallend, terwijl er de laatste jaren juist relatief meer Turken kwamen. Daaraan is een einde gekomen. Ook in het eerste kwartaal van 2004 vertoont de immigratie van Tur ken een daling. ANP pagina 10 uitgelicht [vanonze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet houdt rekening met nieuwe aan slagen op Nederlandse militai ren in Zuid-Irak. In aanloop naar de machtsoverdracht aan de Irakezen op 30 juni neemt de spanning in het land toe, aldus de ministers Kamp (Defensie) i Bot (Buitenlandse Zaken) in n brief die zij gisteren aan de Tweede Kamer hebben ge stuurd. De bnef komt net op de dag dat een Nederlandse militair is ge- i en een gewond geraakt door een aanslag met een gra- in As Samawah in Zuid-lrak. Volgens een politie agent gooide een man een gra naat naar vier patrouillerende Nederlandse militairen die op i brug over de rivier Eufraat l liepen. Het is niet duidelijk wie de gra naat heeft gegooid. Het is voor het eerst dat Nederlandse mili tairen in Irak betrokken zijn bij een aanslag. In de Iraakse pro vincie Al Muthanna. waarvan As Samawah de hoofdstad is, be vinden zich ongeveer 1260 Ne derlandse militairen. landse eenheden onderstreept, aldus Kamp en Bot. De teneur daarvan was dat de veiligheids situatie in de provincie waar de Nederlanders zijn gelegerd, als relatief rustig kan worden inge schat, maar dat zich gewelddadi ge incidenten kunnen voordoen. Dat is met name sinds de maand april het geval. Behalve beschie tingen van Nederlandse basis, is ook het Japanse militaire kamp beschoten en het gebouw van het plaatselijke bestuur. Hoe de situatie zich verder zal ontwik kelen, kunnen de ministers 'niet met zekerheid zeggen'. Maar het Nederlandse optreden ver schuift in elk geval niet in de richting van een anti-guerril- la-achtige of anti-terroristische strijd, aldus Kamp en Bot. PvdA-Kamerlid Koenders had dit eerder geopperd. Met hem wilde de rest van de Tweede Ka mer weten of de veiligheidssitua tie voor de Nederlanders was veranderd nu het in grote delen van Irak zeer onrustig is. Ameri kanen leveren slag met aanhan gers van oud-dictator Saddam Hoessein. Vanuit de stad Najaf verzet de sjiitische leider Al Sa- dr zich met zijn militie tegen het Amerikaanse leger. Nederlandse militairen hebben sinds de beschietingen van hun bases de veiligheidsmaatregelen aangescherpt. Zo wordt vaker gepatrouilleerd in gebieden waar de mortieren zijn afge vuurd. Nederland krijgt daarbij de hulp van de Iraakse politie en Iraakse veiligheidstroepen. GPD/ANP Beschietingen De twee ministers beoordeelden voor het bekend worden van het incident in As Sama- de recente beschietingen van Nederlandse bases als 'zorg wekkend'. De ministers zien er echter geen nieuwe ontwikke- in. In eerdere veiligheids- heidsanalyses heeft de regering immers voortdurend de moge lijkheid van aanslagen op Neder- UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren vier leden van een Utrechtse familie ver oordeeld wegens poging tot doodslag op de advocaat B. Tom- low. De 35-jarige hoofdverdach te kreeg 2,5 jaar gevangenis straf, waarvan een halfjaar voor waardelijk, opgelegd. Het viertal viel de advocaat op 5 januari na afloop van een rechts- zaak aan voor het kantonge recht aan het Janskerkhof in Utrecht. Ze waren woedend om dat Tomlow namens een woning- corporatie had gepleit voor het uit huis zetten van hun (groot)ouders wegens overlast. De Utrechtse advocaat werd ge schopt en geslagen, ook terwijl hij op de grond lag. De hoofdver dachte stak bovendien met een pnemop Tomlow in De rechtbank sprak de verdach te vrij van poging tot moord, om dat ze niet bewezen achtte dat de man met voorbedachten rade had gehandeld. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hulpverleners moeten de achtduizend psychia trische patiënten die niet voor zichzelf kunnen zorgen meer zorg mogen opdringen. Patiën ten die thuis of op straat ver kommeren en behandeling wei geren, moeten worden opgevan gen en desnoods tot behande ling worden gedwongen. Dat adviseert de Gezondheids raad, een belangrijk adviesor gaan van de regering. Op ver zoek van de minister heeft de raad bekeken hoe psychiatri sche patiënten met acute chro nische problemen die zorg mij den toch geholpen kunnen wor den. „Voor het grootste deel van de patiënten is het heel goed dat de zorg hervormd is en mensen te genwoordig niet meer levens lang opgesloten zitten in inrich tingen", zegt Berthold Gersons, hoogleraar psychiatrie in het Amsterdam Medisch Centrum en voorzitter van de gezond heidsraadcommissie die het ad vies schreef. „Maar er is een groep die tussen wal en schip valt." Uit berekeningen van de raad blijkt dat jaarlijks ongeveer 24.000 mensen met ernstige psychiatrische problemen geen contact met hulpverlening heb ben. Achtduizend daarvan heb ben hard hulp nodig, maar ze zien dat zelf niet of zijn bang. Bang „Ze herkennen hun eigen stoor nis niet of zijn geschrokken van eerdere ervaringen met de psy chiatrie", zegt Gersons. „"Ze ver kommeren, vervuilen, raken soms verslaafd en hebben vaak geen contact meer met familie. Een deel van deze mensen is dak loos, maar dit kan ook in een huis gebeuren." Nu zijn er weinig mogelijkhe den om deze mensen te helpen, als ze dat zelf niet willen. Alleen als ze een acuut gevaar voor zichzelf of hun omgeving vor men kan iemand in overleg met de burgemeester worden opge sloten. Gedwongen behandeling is bijna niet mogelijk. De Gezondheidsraad adviseert de regering om deze mensen te HOUTEN - Honden, katten en fretten die mee op reis naar het buitenland gaan, moeten vanaf 3 juli in het bezit zijn van een Europees paspoort voor gezelschapsdieren Nederlandse dierenartsen zijn deze week als eerste in Eu ropa begonnen met de uitgifte van dit officiële dierenpas- poort. Tot nu hadden de lidstaten ieder hun eigen versie met ei gen eisen op het gebied van vaccinatie en identificatie. Ook die regels zijn nu gelijk getrokken. ANP WARNSVELD - Een 40-jarige bewoner van het psychia trisch ziekenhuis GGNet in Warnsveld wordt verdacht van moord op een 56-jarige medebewoner. Het slachtof fer werd op 19 december door een personeelslid levenloos op het terrein aangetroffen. Hij was met een balkje neer geslagen. De verdachte is vorige week aangehouden, zo maakte de politie gisteren bekend. Over het motief van het misdrijf worden in het belang van het onderzoek geen mededelin gen gedaan. ANP POORTUGAAL - De man die afgelopen weekeinde onder een auto in een greppel in Poortugaal (Zuid-Holland) werd gevonden, blijkt een 33-jarige inwoner van Ter Heij- de te zijn. De politie heeft zijn identiteit gisteren vrijgege ven. Passanten vonden het slachtoffer zondagmorgen om half twee. In de auto zaten twee gewonde mannen. Uit onderzoek blijkt dat de overleden man ook inzittende van de auto was. De gewonden liggen in een Rotterdams ziekenhuis. Uit nader onderzoek moet blijken of het om een ongeval of een misdrijf gaat. ANP DEN HAAG - De 17-jarige Murat D. gaat in hoger beroep tegen zijn veroordeling door de rechtbank in Den Haag. Dat hebben zijn advocaten gisteren laten weten. De jeugdstrafkamer van de rechtbank veroordeelde de leerling van het Terra College op 29 april tot vijf jahr cel straf en tbs met dwangverpleging voor de moord op onder directeur Van Wieren van het Haagse Terra College. Ondanks zijn leeftijd werd Murat volgens het volwasse- nenrecht veroordeeld. Het advies van gedragsdeskundi gen en de kinderbescherming om jeugdstrafrecht toe te passen op Murat, werd niet opgevolgd. ANP DEN HAAG - Het Nederlands Congres Centrum (NCC) ziet af van de verhuur van een van zijn zalen aan de Arabi sche Europese Liga (AEL). De AEL wilde op 21 mei een bijeenkomst houden met de Pakistaanse fundamentalistische leider Qazi Hussain Ah med. Een woordvoerster van het NCC gaf gisteren aan dat de reservering is opgezegd omdat de AEL niet had ver teld wat het doel en de aard van de bijeenkomst zou zijn. Erder zag de Haagse Hogeschool af van de verhuur van een ruimte.Een woordvoerster van de AEL kon gisteren niet reageren op de annulering van het NCC. ANP HEERHUGOWAARD - De brandweer bestrijdt een zeer grote brand in winkelcentrum Middenwaard in Heerhugowaard. Acht korpsen uit Noord-Holland bestreden giste rochtend het vuur dat in de nacht van zondag op maandag is ontstaan in een party- en bowlingcentrum en is overgeslagen naar het aangrenzende cultureel centrum De Scha kel. foto Martin Mooij/ANP laten helpen door 'bemoeizorg- teams'. Gersons: „Die kunnen voor woningen, voedsel en be handeling zorgen. Eventueel kan een rechter bepalen dat een behandelplan uitgevoerd moet worden." Volgens de hoogleraar zijn in Australië, Canada, Groot-Brit- tannië en de VS goede ervarin gen met dit systeem. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tweede-Kamerle den moeten in de toekomst zelf betalen voor partners die mee gaan op een dienstreis. Beter is het om helemaal geen partners meer mee te nemen. CDA en WD willen die regels vastleg gen in een richtlijn waaraan Ka merleden moeten voldoen. Ook moet voortaan elke reis worden gemeld, inclusief door wie de reis betaald wordt. Bij de meeste andere partijen was het meenemen van partners al taboe. Het CDA en de WD hebben afgelopen weekeind ook duidelijk gemaakt dat studierei zen niet vermengd mogen wor den met privé-aangelegenhe- (advurtentie) Dpt. Ml ET ^Z-O R/VM*-. PAT IS eJEEM SPETTEN. PAT IS MW Z050E van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een onderzoeks rechter in Spanje heeft gisteren de Nederlandse reisleidster die vorige week betrokken was bij de dramatische wandeltocht in Zuid-Spanje in staat van be schuldiging gesteld wegens ern stige nalatigheid. Dat liet de ANWB gisteravond weten. De 39-jarige gids mag vandaag wel met de acht wandelaars te rugkeren naar Nederland, maar moet zich gedurende het onder zoek elke maand melden bij de Spaanse autoriteiten in Neder land Ook de lichamen van de drie omgekomen wandelaars gaan vandaag terug. De Guardia Civil beschuldigde de gids eerder van dood door on voorzichtigheid. De rechter in Orgiva, ongeveer dertig kilome ter ten zuidoosten van Granada, hoorde gisteren de gids en de wandelaars en besliste dat er een onderzoek moet komen naar de rol van de reisleidster bij het drama. Zes getroffen wande laars en de reisleidster komen vandaag aan het begin van de middag aan op Rotterdam Air- port, samen met de hulpverle ners van de ANWB. De twee vrouwen die tijdens de wandel tocht afhaakten, vliegen op Brussel, meldde een woordvoer der. De gids werkte als freelancer en is in het dagelijks leven biologie- lerares op het Hervormd Ly ceum West in Amsterdam, liet een medewerker van de school weten. Rector G. Klooker zei pas sinds gisterochtend te weten dat het om zijn leerkracht gaat Haar moeder stelde hem telefo nisch op de hoogte. Klooker sprak van een 'persoonlijk dra ma'. Volgens de rector is de vrouw 'een zeer betrokken en goede collega'. ANP aag ernaar bij uw adviseur of kijk op www.aegon.nl. den. WD-Kamerlid Jan Rijps- tra wil dat er duidelijke regels komen. „Ik zal dat voorstellen in het presidium, het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer. Op die manier weet iedereen voortaan waar hij of zij aan toe is." Kamerleden van PvdA, CDA en D66 pleiten voor een groter reisbudget voor leden van de vaste Kamercommissie Buitenlandse Zaken. Op die ma nier kan de afhankelijkheid van aangeboden reizen worden ver minderd. Het reisbudget voor de leden van de vaste Kamercommissie Buitenlandse Zaken is even groot als dat van andere commis sies. „In de praktijk betekent het dat jaarlijks één reis naar het buitenland gemaakt kan worden", aldus commissievoor zitter Henk de Haan. „Dat is na tuurlijk een absurde situatie", meent D66 buitenlandwoord voerder Bert Bakker. „Reizen naar het buitenland zijn belang rijk en nuttig." Bert Koenders, de buitenlanddeskundige van de PvdA, vindt ook dat de com missie Buitenlandse Zaken ka rig bedeeld is qua reisbudget. Een hoger budget ligt echter moeilijk omdat het betekent dat andere commissies zouden moe ten inleveren of de begroting van de Kamer omhoog moet. Een verhoging van de eigen uit gaven ligt moeilijk op een mo ment dat de Kamer het land op zadelt met bezuinigingen. De huidige praktijk leidt er toe dat Kamerleden voor een deel af hankelijk zijn van de reizen die ze krijgen aangeboden. Zo beta len organisaties als het IMF. de Wereldbank of de VN reizen. Maar ook de staat Israël, de Ver enigde Staten en de Navo heb ben in het verleden reizen aange boden aan kamerleden. Ook ont wikkelingsorganisaties, de zoge noemde ngo's, laten Kamerle den op hun kosten de praktijk in ontwikkelingslanden zien. Bert Bakker was enige tijd te rug nog op kosten van een ngo in de bezette Palestijnse gebie den. „Dan krijg je toch een veel beter beeld van de situatie dan je uit de rapporten haalt." Bak ker heeft geen bezwaar tegen be taalde reizen, al onderkent hij de mogelijkheid dat de betaler een bepaald beeld wil neerzet ten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3