Dorpen niet ideaal om oud te worden PZC PZC Tijd dringt voor verkouden Cornelius Wie maakt me los? Plan-Bierkaai is geen kopie (gloed)Nieuwstraat €19 €19 €29' €29 Buister senioren missen voorzieningen 11 Dorpsraad van Hengstdijk presenteert zich Reis naar Ambon afgeblazen College steunt uitbreiding scholen Tanken zonder te betalen agenda 19" >€19" c baiier Venetië 60.000 stoelen OP OP! dinsdag 11 mei 2004 rinnr Sheila van Doorsselaer HULST - Veel senioren uit de gemeente Hulst vinden hun woonomgeving ongeschikt om er te blijven wonen. Dit blijkt uit de uitslag van de gisteren ge presenteerde enquête Wonen, Welzijn en Zorg in de Kleine Kernen die onder 55-plussers in de gemeente Hulst is gehouden. Uit het onderzoek is gebleken dat veel oudere Oost-Zeeuws- Vlamingen tot op hoge leeftijd in hun woonplaats blijven wo nen. Over het algemeen zijn ze nu nog zeer tevreden over hun woning, het dorp, de wijk of de buurt, maar als ze in de toe komst kijken, wordt dat beeld somberder. Drie op de tien senio ren geven aan dat hun woning met geschikt is om er te blijven wonen. Vooral in Heikant en Os- senisse zouden de huizen niet le- vensloopbestendig zijn. Ook de woonomgeving werd door veel senioren aangemerkt als niet ideaal om oud in te wor den. De belangrijkste reden is ;dat veel voorzieningen te ver weg zijn. Het gaat dan vooral om winkels en zorg- en welzijns voorzieningen. Dertig procent van de senioren in Heikant en Hengstdijk vindt zorgvoorzieningen als het zie kenhuis en de huisarts te ver weg. Het zo lang mogelijk thuis kunnen wonen, wordt vergemak kelijkt als zorg nabij is. Veel ouderen hebben in de enquête de wens uitgesproken zoveel mo- jgeiijk door dezelfde hulpverle ners geholpen te worden, j Als het gaat om winkels, hebben senioren uit Heikant, Hengst- idijk, Graauw en Terhole de jmeeste klachten. Ruim de helft van de ondervraagden in Hei- ikant en Hengstdijk vindt dat de jwinkels te ver weg zijn. De afstand tot voorzieningen 'staat in direct verband met de ^beschikbare vervoersmogelijkhe- i HENGSTDIJK - De dorpsraad van Hengstdijk vergadert don derdag voor de eerste keer sinds de verkiezing in het openbaar. Het bestuur zal zich nader aan de dorpelingen voorstellen. De nieuwe raad onder leiding van voorzitter J. de Roos presen teert verder de toekomstplan nen voor het dorp. Zo zal ver slag worden gedaan van de prpsschouw en de bevindingen die daarbij naar voren kwamen. Daarnaast bespreekt de raad hoe de kern het beste de subsi dievan tienduizend euro kan be steden en geeft de gemeente toe lichting over het beleid en de voornemens. De vergadering be gint om 20 uur in gemeenschaps huis De Schuur in Hengstdijk. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST I Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur den. Degenen zonder eigen auto zijn aangewezen alternatieven als het openbaar vervoer (Taxi- com). Deze alternatieven vol doen niet in alle gevallen. Uit de enquête is gebleken dat bijna de helft van de senioren zonder au to weieens thuisblijft vanwege gebrek aan goed vervoer. Welzijnsdiensten, gericht op het behoeden van ouderen voor een sociaal isolement, zijn in de ge meente Hulst ruim aanwezig. Desondanks geeft één op de twintig senioren aan de aange boden activiteiten niet interes sant te vinden. De nadruk moet daarom gelegd worden op regel- matige zogenoemde contactmo menten, zoals het inzetten van vrijwilligers voor huisbezoek of het opzetten van telefooncir kels. In de gemeente Hulst werkten 1500 55-plussers mee aan de en quête die ten grondslag ligt aan het rapport Wonen, Welzijn en Zorg in de Kleine Kernen. De Oost-Zeeuws-Vlaamse ouderen zijn in oktober benaderd om aan te geven aan welke voorzie ningen en activiteiten op het ge bied van wonen, welzijn en zorg ze de grootste behoefte hebben. Het project is een initiatief van Stichting Welzijn Ouderen Hulst, woonzorgcentrum Anto- nius, Stichting Curamus (Blaau- we Hoeve), woningbouwvereni ging RZVW, Woonstichting Hulst en de gemeente Hulst. Nu de resultaten van het onderzoek bekend zijn, gaat de tweede fase van het gelijknamige project in. Voor elk dorp wordt een plan van aanpak opgesteld. Aan de hand van het eindrap port wordt bekeken wat gedaan moet worden om aan de wensen tegemoet te komen. De plannen van aanpak worden vervolgens besproken met de dorps- of wijkraden en ouderen bonden. door Frank van Cooten HULST - Het plan 'De Nieuwe Bierkaai', om de binnenstad van Hulst op te knappen, heeft niets te maken met een eerder plan van projectontwikkelaar Plano- form. Dit zegt woordvoerder Simpelaar van de Eindhovense ontwikkelaar. Opvallende elementen van 'De Nieuwe Bierkaai' zijn het her stel van de oude haven tussen de Bierkaaistraat en Overdam- straat en de bouw van nieuwe winkels en appartementen aan de Dubbele Poort .en het 's Gra venhofplein. Ontwikkelaar Planoform presen teerde in februari vorig jaar al een plan aan Hulster onderne mers voor de aanpak van het ge bied tussen de Bierkaaistraat en het 's Gravenhof plein. Ook Pla noform wil in haar visie een gro te waterpartij creëren in de bin nenstad van Hulst. Woordvoerder Simpelaar van Planoform spreekt echter van een totaal ander plan dat de ge meente nu presenteert. „Ons plan ging uit van een waterpar tij aan de Overdamstraat ter hoogte van Albert Heijn. Ik ken het plan 'De Nieuwe Bierkaai' niet tot in detail, maar ik heb wel begrepen dat de waterpartij veel groter is en op een andere plek ligt. Er is dus duidelijk sprake van een ander plan, waar wij niets mee te maken hebben." Ook nieuwe woningen en appartementen zijn in het plan van Planoform anders gesti- tueerd. Wethouder B. Pauwels verklaar de dat het om een visie gaat van de gemeente en niet van een pro jectontwikkelaar. KOEWACHT - De Nieuwstraat in Koe wacht ondergaat een ingrijpende meta morfose. Stratenmakers en grondwer kers zijn door de gemeente Terneuzen naar het vlassersdorp gestuurd om de hoofdstraat van Koewacht op te knap pen. De klinkers, al, sinds jaar en dag het plaveisel van de Nieuwstraat, wor den vervangen door asfalt. Aan deze be slissing gingen echter veel beraadslagin gen vooraf. Tijdens een inspraakbijeen komst en in schriftelijke reacties vroe gen veel Koewachtenaren de gebakken klinkers niet te vervangen door asfalt. Ze vonden het niet mooi en de vlakke asfaltweg zou bestuurders misschien verleiden het gaspedaal extra in te trap pen. Dat zou dan weer in strijd zijn met de 30-kilometerzone. Andere dorpelin gen wilden juist wel dat de Nieuwst raat zou worden geasfalteerd, om ge luidsoverlast en trillingen tegen te gaan. De plannen voor aanpak van de Nieuwstraat zijn tot stand gekomen na overleg tussen de gemeente Terneuzen en de dorpsraad van Koewacht. De voormalige gemeente Axel had de werk zaamheden al veel eerder toegezegd. De Nieuwstraat wordt tot en met de split sing met de Emmabaan aangepakt. Naast het nieuwe plaveisel komen er fietsstroken die worden uitgevoerd in rood asfalt. De werkzaamheden duren tot eind juni en tot die tijd zal de straat in gedeelten worden afgesloten voor het verkeer. foto Wim Kooyman door Frank van Cooten LAMSWAARDE - De Heilige Cornelius- kerk in Lamswaarde heeft het moeilijk. Het godshuis uit 1873 is zwaar verkou den. Het gebouw is niet meer wind- en waterdicht, de buitenkant moet drin gend worden gerenoveerd en de kapel verzakt. Om een terminale longontsteking te voor komen, wil het kerkbestuur Cornelius snel opknappen. Een plan dat oktober vo rig jaar is voortgekomen uit overleg tus sen de gemeente en de architect van het bisdom ligt al op tafel. De uitvoering er van vergt 1,2 miljoen euro, grotendeels te financieren uit het monumenten- fonds.Om de subsidie te krijgen, moet de kerk wel eerst op een lijst van de provin cie staan. Zo ver is het nog niet. Het kerk bestuur zit nog in de wachtkamer. De Corneliuskerk heeft nog steeds een warm plekje in de harten van de bevol king van Lamswaarde. Dat wees een en quête van de dorpsraad uit. In het dorp zijn spontaan acties gehou den om geld bij elkaar te krijgen voor de broodnodige restauratie. Het zangkoor hield een concert, de pierclub uit Kruis polderhaven schonk de kas aan het kerk bestuur toen de club ermee stopte, en een winkelierster verkoopt zelfgemaakte bor duurwerkjes op de fancyfair. Schildersbedrijf De Schrijver schonk vo rige week een cheque ter waarde van 6422 euro aan het kerkbestuur. Bij het feest ter ere van de verhuizing van dit be drijf van Lamswaarde naar Kloosterzan- de werd een gift voor de kerk als cadeau tip gegeven. A. Hendriks van het kerkbestuur; „Deze spontane acties vinden we prachtig, maar het is moeilijk aan de mensen uit te leggen waarom de restauratie zo lang op zich laat wachten. Als kerkbestuur kun nen wij daar niets aan doen. We zijn af hankelijk van de provincie. Maar dit moet niet te lang duren. Anders wordt het verval groter en is dus meer geld no- dig." De provincie werkt met een puntensys teem voor gebouwen die gerestaureerd moeten worden. Er wordt nu gewerkt aan de lijst voor 2008. Gebouwen die op deze lijst komen te staan, kunnen pas in 2008 in aanmerking komen voor subsi die. „We hopen echt dat onze kerk op de ze lijst komt te staan. Dan kunnen we nog dit jaar beginnen met concrete fonds werving en acties. Dat heeft nu nog geen zin omdat we nog niets concreets weten. Als de kerk op de lijst staat, komen we ook in aanmerking voor voorfinancie ring, zodat we zo snel mogelijk aan de restauratie kunnen beginnen." Er is de laatste tijd wel wat aan de kerk gebeurd. De platte daken zijn vervangen MIDDELBURG - De reis van de Middelburgse voetbalver eniging Jong Ambon naar het Molukse eiland Ambon gaat niet door. De situatie is te onveilig. Jong Ambon wil de twee wedstrijden spelen tegen gemengde teams van christenen en moslims en enkele voetbalclinics geven om beide geloofsgemeenschappen op Ambon nader tot elkaar te brengen. HULST - De Bernardusschool in Clinge en de Sande- school in Kloosterzande mogen uitbreiden. Dat is de strek king van twee voorstellen van burgemeester en en wethou ders aan de gemeenteraad van Hulst. De Bernardusschool aan de Koningin Julianastraat in Clinge wil de school uit breiden met een peuterspeelzaal en een kleuterlokaal en een bijbehorend speelterrein. De uitbreiding is in strijd met het bestemmingsplan. Om uit te breiden is vrijstel ling nodig. Het college vraagt de raad deze procedure in gang te zetten. Het ontbreekt de openbare Sandeschool in Kloosterzande aan een personeelsruimte, een ruimte voor de computers en aan opbergruimte. De school wil daarom een grote nieuwe ruimte bouwen, die wordt opgedeeld in een afgesloten personeelsruimte, een berging en een iet-ruimte, die aansluit op de bestaande aula. De twee projecten kosten Hulst 103.375 euro, ruim 30.000 euro meer dan het beschikbare bedrag. VLISSINGEN - Een onbekende automobilist is zondaga vond zonder te betalen weggereden bij een tankstation in Vlissingen. De man tankte rond 21.50 uur voor 40,07 euro bij een pompstation in de President Rooseveltlaan. advertentie STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten en joke ren; De Halle, 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koers- bal; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13,30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 14.00 uur: Kaar ten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: Jokeren; HEIKANT 't Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur Biljarten, kaarten en handwer ken; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur; Kaarten bieden en jokeren; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KLOOSTERZANDE Hotel de Linde, 18.30 uur: Avond wandel -en fietsvier daagse; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur Gymnastiek en zangkoor; NIEUW - NAMEN Café St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Kantklossen voor de jeugd en tim- merclub voor jongens en meisjes vanaf 8 jaar; 19.30 uur: Houtbewerken voor volwas senen; SAS VAN GENT De Speye, 14.00 uur: SAV koersbal, sjoelen, kaarten en hand vaardigheden; De Roselaer, 13.30 uur: Kleding maken; 15.30 uur: Crea- en technika 10 club voor jeugd van 9 tot 12 jaar; 19.00 uur Quilten; SLUISKIL Het Meulengat, 13 30 uur: SWOS Kaarten, canasta competitie en biljarten heren; 19.30 uur: Cabaretgroep Bonte Avond Club; Sportzaal St.Antoniusschool, 18.00 uur Showband de Zwaluw slagwerkgroep en streetdance, ST. JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorenweb en bloemschikken; 13.00 uur; biljarten; 13.30 uur; Zang; TERNEUZEN De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljar ten; 19.00 uur: Stijl -en lijndansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur; Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Vrouwenhobbyclub; VOGELWAARDE - 'l Gelaag, 13.30 uur: Bingo; WESTDORPE - Concordia, 13 00 uur: KBO koersbal; 19.30 uur: Harmonie Eikels worden Bo men; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur Bijeenkomst van videoclub Zeeuws- Vlaanderen voor hobby filmers; ZAAMSLAG Dorpshuis, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13 00 uur: Kaarten ,en biljarten; 14 00 uur: Sjoelen. BASK"1 AID "i'<=nt rin.PfLbestem- minr Londen tland, Fr? 'gal, 'er NU£ Q-99 en. Dei vi 3 iSlQ AIR Vanaf Rotterdam Airport Jaart- maatschappij. U betaalt uitsluitend voor de b3-uv even voor Bgnlp en daar ^.99 alt zelf M zilt waa' ""'.IStm^mA, naast Vanaf R°n meen: I;: Kopenhagen w «per Wf NU^ Q" -a» Ce vanoi J r i g en' via L Vanaf Rotterdam Airport ,oe. pers' Dublin TT Ie" ginc 1 Q" bij UW t„ y* I - ^n' af A' Rotterdam Airport .pQrt kunt Girona 73" voor ver" cht hoeft Vanaf Rotterdam Airport nj te staan (")<5ln 2S3r unt- indie ^ge reis' NU.T 1 fV 99 ar de vanaf I M et ruimb Vanaf Rotterd'anXpor, Jh'" tijden tot ner vent-. - pas- f Rotterdam Airpoi Oslo73" ^Rotterdam Airpi StOCkholm 73" >age sagie is er r «r Nu drol nu,a waar Vanaf Rotterdam Airport Jage wordt ti lyenörhen. Snel inchecken bij 6 is 2 sluif Pas NU Nice 23" balie en k. 40 minik w /ek- tijd vai - ttioneck- NU leer -k- 3r. Verona 33" (advertentie) NU Ad- .ordt Van den Dongen PARKETVLOEREN Langeviele 75- Middelburg Tel 0118-637136 www.vandendongenparkeLnl in C Hoe de kt. niet boek Aan bag. bagau een to.-.^y genevën van 5 euro perk~ ---cola roic; Pen aarantie voor boek direct beid. JJj basiqair.com 'pe 73, 0900-0737 sch boel. (25 cl/min.) bel dan ons Call Center Ö90Ü-0737. 11, 12,13 mei Speciale actiedagen Enkele reis. excl belastingen, wijzigingen voorbehouden Kijk op basiqaircom voor de actievoorwaarden BASIQ Eïïïl (advertentie) S. Vroonland, A. Hendriks en A. Staal (vlnr), van het bestuur van de Corneliuskerk in Lamswaarde, wachten op plaatsing van de kerk op de prioriteitenlijst van de provincie. foto Peter Nicolai en verstopte goten zijn gerepareerd. Bij dat laatste had het kerkbestuur nog een mazzeltje. Onlangs zijn bij de kerk een aantal plata nen geplant. Dat gebeurde met een hoogwerker. „De loodgieter kreeg het voor elkaar de hoogwerker te gebruiken voor onze goten. Die goten zijn te hoog voor een ladder. De platanen kwamen dus als een geschenk uit de hemel", aldus Hendriks. Fleurige Fuchsia In grote hangpot en in verschillende soorten. 0 20 cm. www.europatuin.nl HULST. 0114-313738, ABSDAALSEWEG 70, ELKE ZONDAG OPEN 13.00-17.00 UUR OOSTBURG 0! 17-452279, NIEUVELTWEG 56. WOENSDAG KOOPAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37