PZC Centrum geplaagd door graffiti Broomchemie hervat productie Voorzitter verlaat dorpsraad Sint Jansteen uit frustratie Leerlingenvervoer Zeeuws-Vlaanderen valt duurder uit Vrouw loopt tegen brommer aan Voorstel spreekuur burgemeester Knipscheerstraat op de schop VVD wil alle burgers informeren Betonning Tientallen winkels en gebouwen in Terneuzen beklad Dienstverlening voor bedreigen van agenten Stelend duo gematst met werkstraf Fluitend de lente door Redactie: 0113-315649 [www. pzc.nl c.mail:redactie£> pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'peuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 11 mei 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen Toetje voor biljarters Ockenburgh door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - Voorzitter F. de Maat van de dorpsraad Sint Jansteen stapt op. Hij is niet meer voldoende gemoti veerd. De Maat vindt dat de Steense dorpsraad meer zeg genschap moet krijgen over za ken die het dorp aangaan. De gemeente Hulst moet de dorps raden meer betrekken bij het bestuur. De Maat is sinds begin jaren negentig lid. Ruim vier jaar is hij voorman geweest van de dorpsraad Sint Jansteen. Hij nam destijds de voorzittersha mer over van E. Savooy, die zich tien jaar voor de Steense gemeenschap inzette. De Maat legt per 1 juli zijn functie neer wegens zakelijke drukte, maar voornamelijk vanwege het wegebben van zijn motivatie. „We willen graag een officieel bestuursorgaan zijn, maar in de praktijk komt daar weinig van terecht. We 'kletsen' nogal veel. Ik zou graag zien dat de gemeente ons meer betrekt bij besluitvorming. Tot nu toe is dat allerminst het geval. Zo hebben we zes jaar bij de ge meente moeten aandringen op het aanleggen van een ontbre kend stukje stoep in de Brou werijstraat. Steeds kregen we geen antwoord. En opeens lag de stoep daar, zonder dat we op de hoogte werden gesteld van de werkzaamheden. En zo zijn er veel meer dingen. We willen betrokken worden bij het gemeentelijk bestuur en niet alleen een organisatieco mité zijn." Volgens De Maat heeft de Steense dorpsraad het moei lijk. Er zijn acht leden en dat is te weinig. Het blijkt lastig dorpelingen enthousiast te ma ken voor een rol in de dorps raad. Vanavond houdt de raad een vergadering. De Maat: „Het is tijd voor bezinning. We moeten nadenken wat we willen in de toekomst. Het is niet zo dat de dorpsraad ter ziele zal gaan, maar we moe ten ons echt gaan bezinnen over de rol die we nu hebben en die we in de toekomst wil len uitoefenen." Wie De Maat gaat opvolgen, is nog niet bekend. Naast een goede en betrokken nieuwe voorzitter hoopt De Maat dat de Steense dorpsraad nieuw bloed krijgt. Ook het aantrek ken van nieuwe leden is van avond onderwerp van gesprek. MIDDELBURG - Een 30-jarige vrouw uit Middelburg keek zondagavond vreemd op toen ze wandelend in de Kalverstraat iemand aan zag komen met haar brommer aan de hand. Die was kort daarvoor op de Beenhouwers- singel gestolen. Toen ze zag dat het om haar brommer ging, pakte ze het stuur. De onbekende vluchtte vervol gens. Het stuurslot was vernield. TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid C. Freeke van de LPF en F. Babijn uit Oostburg stellen voor dat de bur gemeesters J. Lonink en J. Sala een wekelijks spreekuur voor de bevolking gaan houden. Een spreekuur van de burgemeester werkt volgens Freeke 'drempelverlagend'. Hij schrijft dat hem 'uit reacties uit de burgerij' gebleken is dat behoefte bestaat aan een wekelijks spreekuur waar in de burger zijn grieven kwijt kan of vragen kan stellen. Ook Babijn, die bij de gemeenteraadsverkiezingen geen zetel namens de LPF in Sluis wist te bemachtigen, vindt dat de inwoners de kans moeten krijgen hun grieven, wen sen of suggesties rechtstreeks aan de burgemeester te rich ten. LAMSWAARDE - De Pastoor Knipscheerstraat in Lams- waarde wordt heringericht. De bestrating van het gedeel te tussen basisschool De Oostvogel en huisnummer 11 ver keert momenteel in slechte staat. De slechte bestrating veroorzaakt geluidsoverlast en trillingen. Ook het wegpro- fiel is niet optimaal en wordt vanwege de smalle verkeers- strook vaak op de weg geparkeerd. De werkzaamheden bestaan onder meer uit het aanbrengen van een wegfunde- ring en het bestraten van wegen en trottoirs. De parkeer- stroken worden verruimd en er worden twee drempels aangelegd. Ook worden bomen en planten neergezet. Met de werkzaamheden wordt begin juni gestart. De klus duurt ongeveer zes weken. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet er voor zor gen dat alle inwoners in het bezit komen van de jaarlijkse Gemeentegids en Terneuzen Informatie. De verspreiding van de belangrijkste gemeentelijke informatiefolders laat nu veel te wensen over, constateert de VVD-fractie. Het informatieblad en de gids worden nu samen met reclame bladen verspreid en belanden daardoor niet in brieven bussen die een sticker dragen tegen het inwerpen van re clamedrukwerk. De WD pleit er daarom voor om de ver spreiding van het informatiedrukwerk van de gemeente los te koppelen van reclame. door René van Stee OOSTBURG - Het algemeen be stuur van het samenwerkings verband collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen ging giste ren akkoord met een begrotings wijziging van ruim 200.000 euro voor 2004. De verhoging van de raming van het leerlingenver voer in het basis- en speciaal on derwijs is noodzakelijk vanwe ge nieuwe, hogere tarieven die met terugwerkende kracht zijn ingevoerd. De gemeente Hulst betaalt hier van het leeuwendeel. Vanwege de tariefstijging is die gemeente meer geld kwijt dan Terneuzen en Sluis, omdat meer kinderen uit Hulst naar het speciaal on derwijs buiten de gemeente grens gaan. De leerlingen van de voormalige Regenboogschool in Hulst gaan nu naar Terneu zen en door de Westerschelde- tunnel moeten meer kilometers worden gemaakt. Als gevolg van de wijziging be draagt de begroting van het leer lingenvervoer dit jaar nu bijna 1,2 miljoen euro. Uit de kosten- rapportage van januari en fe bruari 2004 lijkt dit bedrag nog hoger uit te gaan vallen, omdat die twee maanden een over schrijding van ruim 13.000 euro laten zien. Dat komt volgens voorzitter C. van Schaik van het samenwerkingsverband vooral door stijgende kosten. „Denk dan aan alles wat hiermee te ma ken heeft, zoals loonkosten, brandstoffen en afschrijvingen. Daarnaast brengt een kleine af wijking van het aantal mensen dat gebruik maakt van het leer lingen-vervoer een aanzienlijke verandering in de kosten met zich mee", aldus Van Schaik. Uit de tussenrapportage blijkt ook dat het gehandicapten- en vraagafhankelijk vervoer (ver voer op afroep) is afgenomen begroting 2,4 miljoen euro). In totaal is meer dan 43.000 euro minder uitgegeven dan begroot. Dit komt onder meer doordat de kostprijs per gereden zone lager uitvalt. Ook zijn minder zones gereden voor Terneuzen en Sluis. Voor Hulst zijn meer zo nes gereden dan begroot, waar door de daling-minder is dan bij de andere twee gemeenten. In verband met verder toene mende kosten laat de program mabegroting 2005 echter een stijging van het gehandicapten- vervoer van ruim 2Ö0.000 euro zien (bijna 1,8 miljoen euro te genover bijna 1,6 miljoen euro in 2004). De begroting van het vraagafhankelijke vervoer daalt in 2005 met bijna 78.000 naar ruim 760.000 euro. Ten opzichte van de gewijzigde begroting van 2004 wordt de kostenstijging van het leerlingenvervoer in 2005 geraamd op bijna 23.000 euro naar 1,22 miljoen euro. zeeuwse almanak Het belooft een avontuurlijke zomer te worden voor de wa tersporters op het Veerse Meer en de Grevelingen, meldt de personeelskrant van Rijkswaterstaat Zeeland vro lijk. Aanleiding voor deze montere mededeling is het be sluit de betonning voor de re creatievaart dit jaar te halve ren en volgend jaar misschien helemaal geen recreatieton- nen meer in het water te leg gen. De reden ligt voor de hand: bezuinigingen. Volgens Rijkswaterstaat zul len .Jan, Piet, Joris en Corneel zelf alle zeilen moeten bijzet ten voor een goede navigatie. Met een beetje stuurman schap gaat dat wel lukken, op pert de dienst bemoedigend. Deze luchtige benadering le vert stellig kritiek op in krin gen van watersporters. Daar zal worden geconstateerd dat de beste stuurlui aan wal zit ten. In het kantoor van Rijkswa terstaat. Hnnr Wout Bareman TERNEUZEN - Het stadscen trum van Terneuzen gaat ge bukt onder een ware graffi ti-plaag. Tientallen winkels, ge bouwen en andere objecten wa ren de afgelopen dagen het doel wit van 'vuilspuiters'. Verschil lende middenstanders uit de Noordstraat en Brouwerijstraat in de binnenstad hebben aangif te gedaan bij de politie. Middenstandswoord voerder A. Stoffels vindt dat de gemeente actie moet ondernemen. „Dit kan zo niet langer. Terwijl we aan de ene kant alles doen om een bezoekje aan de binnenstad zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zorgt een stelletje on verlaten voor een smerig aan zicht. Het ontsiert de winkelstra ten." Stoffels wil zo snel mogelijk bverleg met de gemeente over een collectieve aanpak. „Het 'schoonmaken kost ontzettend veel geld. Ik denk dat je daar voor een goede oplossing moet bedenken. De middenstand boet daar niet alleen voor op draaien; er zijn ook best oplos singen te bedenken waarbij de kosten worden gedeeld." Stof fels wordt op zijn wenken be diend door het VVD-raadslid P.Broekhuysen. Die doet B en Win een toelichting op schrifte lijke wagen over de bekladding de suggestie aan de hand een soort 'lik op stuk'-beleid toe te passen, zodat eventuele daders zelf hun creaties van de muren 'moeten verwijderen. Broekhuysen oppert ook de piogelijkheid mensen met een werkstraf in te zetten. Het raads lid spreekt van 'een terreur van graffiti' en herkent in de 'werk stukken' Taoïstische symbolen. „Net nu we praten over een grondige opknapbeurt van de Noordstraat - waarvoor ook de middenstand een beduidend be drag bijdraagt - worden diezelf de ondernemers geteisterd door graffiti. De gezamenlijke aan pak bij de uitvoering van de re constructie, zou moeten worden doorgetrokken naar de bestrij ding én verwijdering van die el lende op de muren. Ik vind het niet alleen een taak van de ge meente om de openbare orde te handhaven; het zou ook goed zijn als diezelfde gemeente de gedupeerden de helpende hand biedt." Maar dat is, volgens burgemees ter J. Lonink, moeilijk. „Dit soort uitwassen is erg moeilijk aan te pakken. In andere gemeenten in het land wordt in derdaad gepoogd de schoonma akkosten te verhalen op de da ders, maar dan moet je die wel eerst in de kraag grijpen. Je moet ze als het ware op heter daad betrappen. En dat is vaak lastig." Lonink heeft de politie gisteren verzocht extra oplettend te zijn en de surveillances - ook van agenten op de fiets 'bikers') - te intesiveren. Hij roept de gedu peerden op toch vooral aangifte te doen bij de politie. „Komt het tot aanhoudingen, dan is de schade met een proces-verbaal in de hand gemakkelijker te ver halen." Overigens werden de afgelopen dagen op verschillende plaatsen in Terneuzen ook vernielingen gepleegd. Onder meer een bus hokje bij verpleeghuis Ter Schorre was doelwit van vanda len. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter, B Doore- waard Boekhout, heeft gisteren een 40-jarige inwoner van Ter neuzen voor het bedreigen van de politie dertig uur werkstraf opgelegd. Omdat hij in zijn proeftijd zat van een eerdere ver oordeling moet hij ook 300 euro boete betalen. Een 35-jarige vrouw, die de aan houding van haar vriend tracht te te verijdelen door haar armen rond zijn middel te slaan, kreeg twintig uur taakstraf. In haar vonnis werd vernieling van een ruitenwisser van de politieauto meegenomen. De aanleiding tot de aanhou ding op 4 oktober vorig jaar in Terneuzen was het gewelddadig optreden van de man, die zijn vriendin op straat stond af te tui gen. Beiden hadden de nodige al cohol genuttigd. De politie be sloot in te grijpen. De man schold daarop de agenten uit en bedreigde ze. „Ik maak je kapot. sla je tanden door je kop heen", had hij geroepen. De verdachte zei zich van derge lijk taalgebruik niet bewust te zijn. MIDDELBURG - Ze vertelden gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter op hel belachelijke idee te zijn ge komen om een leuke jas te ste- jen- De 23-jarige vrouw uit s-Gravenpolder en haar 25-jari- ge vriendin uit Nijmegen schaamden zich voor hun ge- •jfag- Ze hadden hel thuis niet durven vertellen. Politierechter B. Doorewaard Boekhout vond twintig uur werkstraf passend voor het ste ende duo. De verdachten gaven Joe 30 november vorig jaar in het uitgaanscircuit van Goes drie jassen (met een portemon nee en een mobiele telefoon) uit jen garderobe in een uitgaansge- genheid te hebben gejat. Aan een van de slachtoffers, die haar las niet meer heeft teruggezien, moeten de vrouwen 88 euro schadevergoeding betalen. De rechter waarschuwde de twee: •Jullie bevinden zich op een hel lend vlak. Bij een volgende keer wordt het gevangenisstraf." De geblakerde waterstofcilinders bij Broomchemie in Terneuzen. foto Wim Kooyman door Wout Bareman TERNEUZEN - De broomderi- vatenfabriek Broomchemie in Terneuzen heeft de productie gisteren voor een belangrijk deel hervat. Alleen het produc tieproces waarbij gebruik wordt gemaakt van waterstof ligt nog stil. na de brand van zondaga vond. Volgens de directie lijdt het bedrijf beperkte schade. Gisterochtend is het onderzoek gestart naar de oorzaak van de brand op een trailer met water stofcilinders. Die brand ont stond omstreeks negen uur na een lek in één van de twaalf ci linders op het achterterrein van de fabriek. Het inderhaast opge roepen crisisteam op het stad huis besloot vanwege mogelijk explosiegevaar de omgeving af te grendelen, de scheepvaart op het belendende Kanaal Gent-Terneuzen stil te leggen en adviseerde streekziekenhuis De Honte de ventilatie uit te schakelen. De productie bij Broomchemie werd stilgelegd en de ploegendienst zocht een veilig heenkomen. Omstreeks half één, toen de in houd van de cilinder was opge brand, had de brandweer de si tuatie onder controle. De overi ge cilinders op de trailer waren de uren daarvoor met waterka nonnen koel gehouden. Burge meester J. Lonink van Terneu zen gisteren: „Bij de brandweer bestond enige onzekerheid over de mogelijke gevolgen van een explosie. Dat leidde tot de nodi ge spanning. Gelukkig is door kordaat optreden van de brand weerlieden erger voorkomen. Want de gevolgen hadden desas treus kunnen zijn." Volgens Lonink is er geen reden de procedures, zoals die onder meer vervat zijn in de rampen plannen, aan te scherpen. „We hebben een heel duidelijk beeld van de situatie. Onze brandweer korpsen zijn heel goed ingesteld op dit soort gebeurtenissen, om dat we in de Kanaalzone nu een maal een flink aantal van dit soort risicobedrijven herbergen. Met de nu opgedane ervaringen doet de brandweer z'n voor deel." Gissen Manager J. van der Wal van Broomchemie, die gisteren al leen maar kon gissen naar de oorzaak van de brand, verwacht dat de deelproductie waarbij wa terstof wordt gebruikt, in de loop van de week kan worden hervat. De fabriek is zelf niet verantwoordelijk voor de opslag van de waterstof cilinders. Die ligt bij leverancier Air Liquide uit Terneuzen. „Die mensen ga randeren ons optimale veilig heid. Wat nu is gebeurd, mag niet, maar het is toch gebeurd. De Schade valt mee, want het enige dat echt heeft gebrand, was het gas uit die cilinder. Maar je ziet welke gevolgen zo'n lekje kan hebben." MORIAANSHOOFD - Het is zijn eerste lente in een hersteld jasje. Oktober vorig jaar werd de restauratie van De Zwaan bij Moriaans- hoofd voltooid met de plaatsing van de nieuwe wieken. Inmiddels tiert het fluitekruid in de omgeving van de molen weer welig en no digt het uit om even op de rug te gaan liggen en de blik loos naar boven te richten. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35