Gemeenten willen meer bekeuren Jongens beginnen prijzenslag om ringtones PZC Ouderen dupe van ontspoorde mantelzorg Bord moet trucks op de wielen houden Snelbus van Stekene naar Antwerpen blijft nog zeker jaar Uitbreiding boetes Expositie kerk Hennepkwekerij aangetroffen Werkstraf voor wietruzie Automobilist (83) rijdt tegen flat Geen pardon voor drankrijder Milieudefensie protesteert tegen N57 Achttiende Zeelandia-Run jnnrCees Maas SLUIS - De Zeeuwse gemeenten nillen voor veel meer zaken boe- les kunnen geven dan de lands regering het nu wil. Naast over ladingen van de Algemeen plaatselijke Verordening (APV) nillen de gemeenten ook overtre dingen van de bouwverordenin gen en de verkeersregels bekeu ren. Het systeem dat Den Haag mo menteel voorstaat, levert de ge meenten niets op maar kost al leen maar geld. Dat meldde D. van der Zaag, burgemeester van Goes en voorzitter van de Vereniging Zeeuwse Gemeenten (VZG) gisteren tijdens de jaar vergadering van de ZVG in Sluis. Van der Zaag haakte in op het voorstel van minister Remkes (Binnenlandse Zaken) en Don- ner (Justitie) om de Gemeente- set zodanig te wijzigen dat ge meenten met bekeuringsbe voegdheid kunnen gaan toezien op naleving van de APV. Vorige maand had Binnenland se zaken zelf nog uitgerekend dat het een dure grap voor de ge- OOST-SOUBURG - De Goede Aarde, de kerk aan de Kanaal straat in Oost-Souburg, is op29 mei tijdens de Karolingenmarkt geopend van 10 tot 16 uur. In de kerk is een fotoexpositie over de historie van de kerken in Sou burg. Ook is een stiltecentrum ingericht waar mensen een kaarsje kunnen branden. Verder kan een persoonlijk gesprek wor den gevoerd. Vanaf twaalf uur geeft S. Wolfers-Riemens een or gelconcert. meenten zou worden: voor elke euro inkomsten door boetes, zou de gemeente tweeënhalve euro kwijt zijn aan kosten voor het toezicht en het handhaven. „En daar passen wij als Zeeuw se gemeente natuurlijk voor", zei Van der Zaag, „als het om be stuurlijke boetes gaat, willen wij ook de verkeersregels en de bouwregels erbij, anders wordt het niet ingevoerd." Geleidelijk Een ander punt van wrevel voor de Zeeuwse gemeenten is de ma nier waarop Den Haag het nieu we systeem van de gekozen bur gemeester wil invoeren. Dat zal in 2006 moeten gebeuren. Veel te vroeg en veel te direct, stelde Van der Zaag. „Wij willen een gefaseerde invoering. Het moet veel geleidelijker. De gemeenten hebben rust nodig na de recente invoering van het dualisme. Er wordt een politieke tijdsdruk op gelegd, maar het lokale bestuur is geen proeftuin voor dergelijke ontwikkelingen." De voorzitter van de Zeeuwse gemeenten had het gisteren in zijn jaarrede voorzien op de ho gere overheden. De nieuwe re gels voor archeologisch onder zoek bij plannen van de gemeen ten zijn veel te duur om door de gemeenten zelf op te kunnen brengen, daar moet door de landsregering geld voor worden uitgetrokken. Een ander punt van zijn kritiek waren de beloften van de rijks overheid dat iedere minicam- ping in Zeeland voortaaan 15 kampeereenheden mag wegzet ten. Van der Zaag: „Die belofte is nog niet hard gemaakt, ter wijl het wel al zomer is. Sommi ge gemeenten hebben terecht een gedoogbeschikking afgege ven." Rijkswaterstaat wil vrachtwagenchauffeurs nadrukkelijker wijzen op het naderen van gevaarlijke bochten. foto Willem Mieras door Ben Jansen GOES - Rijkswaterstaat gaat borden plaatsen om vrachtwa genchauffeurs te waarschuwen voor gevaarlijke bochten. De signalen komen te staan op plekken waar in het verleden vaak vrachtwagens zijn gekan teld. Onderzocht wordt nog welke plaatsen daarvoor in aanmerking komen. Zowel bochten in het hoofdwegennet als op- en afritten komen er voor in aanmerking. Met deze borden wil Rijkswa terstaat de risico's en opstop pingen beperken door gekantel de of geschaarde vrachtwagens en door afgevallen lading. Lan delijk slaan jaarlijks op snel- en provinciale wegen ongeveer honderd vrachtwagens om. In eerste instantie wordt ge dacht aan het plaatsen van waarschuwingsborden bij der tig gevaarlijke bochten. Hoe die borden er uit gaan zien, is nog niet bekend. Drie ontwer pen worden binnenkort aan honderd vrachtwagenchauf feurs voorgelegd. De afgelopen jaren zijn bijvoor beeld op de afslagen van de A58 bij Heinkenszand, Kapelle en Middelburg enkele keren vrachtwagens gekanteld. In een aantal gevallen leidde dat tot langdurige wegafsluitin- gen. Een beruchte bocht in de A58, die bij sigarettenfabriek Philip Morris in Bergen op Zoom, is twee jaar geleden al beveiligd. De verlaging van de adviessnel heid, de waarschuwingsborden en de zogenoemde dynamische snelheidsborden die oplichten wanneer een bestuurder met een te hoge snelheid komt aan rijden. Gebleken is dat dankzij deze maatregelen minder onge lukken in de bocht zijn ge beurd. Navigatiesysteem Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil bovendien na gaan of het mogelijk is de in kaart gebrachte kantelbochten op te laten nemen in elektroni sche navigatiesystemen. Het is de bedoeling dat die een ge luidssignaal afgeven wanneer het voertuig waarin ze zijn ge monteerd zo'n bocht nadert. Resultaten worden van het esp-systeem (electronic stabili ty program) waarmee sommige vrachtwagenfabrikanten hun producten standaard al uitrus ten. Bij dit systeem meten sen soren de zijwaartse krachten. Worden die te hoog en dreigt dus het gevaar van kantelen, dan remt het computergestuur de systeem zelfstandig een of meer wielen af of neemt het gas terug. De maatregelen worden voor bereid in samenspraak met be langenorganisaties in het weg vervoer en verzekeraars. dinsdag 11 mei 2004 13 LEWEDORP - De politie heeft zondagavond een hennep kwekerij aangetroffen in een loods aan de Postweg in Le- wedorp. De kwekerij was al gedeeltelijk ontmanteld: de nog aanwezige apparatuur werd in beslag genomen, even als 858 planten. Twee mannen van 25 en 29 jaar "uit Schouwen-Duiveland werden aangehouden. De laatste bekende dat hij nog een kwekerij met 480 planten had in de tuin van zijn woning. Toen de politie daar aankwam, waren de planten net ver wijderd. Een 33-jarige man en een 27-jarige vrouw uit de gemeen te Goes werden aangehouden in verband met het wegha len van de planten. MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Heerhugowaard moet 240 uur werkstraf verrichten voor medeplichtigheid aan een overval en het bezit van vier kilo softdrugs. Dat heeft de Middelburgse politierechter gisteren gevonnist. De verdachte beschikte 15 maart vorig jaar samen met zijn mededader over vier kilo softdrugs, afkomstig uit de Middelburgse koffieshop Roxy. Toen een dag later bleek dat ze de wiet kwijt waren, gingen ze verhaal halen bij de uitbater van de koffieshop. De mededader (inmiddels ver oordeeld tot acht maanden cel) had een pistool getrokken om te laten zien dat het hem ernst was. De verdachte 'stond erbij en keek ernaar' aldus zijn raadsman J. de Goeij. De officier van justitie had zes maanden gevange nisstraf geëist. MIDDELBURG - Een 83-jarige automobilist uit de ge meente Veere is gisterenmiddag rond kwart voor één te gen een flat in de Middelburgse Laan der Verenigde Na ties gereden. De man werd onwel, reed door een groen- perk om vervolgens tegen de muur van de flat tot stil stand te komen. De man is voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. Zowel de auto als de muur raakten beschadigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doo- rewaard Boekhout kende gisteren geen pardon voor een 54-jarige drankrijder uit Bruinisse. De hardleerse ver dachte kreeg zes maanden onvoorwaardelijke rijont zegging en 300 euro boete opgelegd. Officier van justitie L. Boogert had zes maanden voorwaardelijke rijontzeg ging en 600 euro boete geëist. De politierechter week van de richtlijnen af, omdat de man in het verleden vele malen is veroordeeld voor alco- holmisdrijven. De verdachte werd op 3 december vorig jaar in Zierikzee door de politie aangehouden toen hij met zijn auto slingerend over de weg reed. Een blaastest mislukte. De bloedproef gaf 1,33 promille aan, bijna drie keer zoveel alcohol als toegestaan. Zelf vond hij dat hij niet dronken was, maar de politierechter dacht er anders over. „Heel Nederland heeft het recht om u met uw zatte kop niet tegen te komen", riep hij de man ter verantwoor ding. „Voor het boetebedrag had u veel borrels kunnen drinken en heel veel taxi's kunnen bellen", merkte de rechter tenslotte op. „Ik ben het volkomen met u eens", reageerde de verdachte. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een kleine ne genhonderd thuiswonende oude ren op Walcheren wordt mishan deld door hun verzorgers. Dat aantal groeit door vergrijzing en vooral door toenemende druk op mantelzorg, vreest het Maat schappelijk Werk Walcheren. Het AMW baseert het cijfer op onderzoek van de Vrije Universi teit Amsterdam. Het driejarig AMW-proefproject Oudermisbe handeling is in het laatste jaar. Maart 2005 moet er een protocol liggen dat signalering, melding en aanpak voor heel Zeeland mo gelijk maakt. Het project spreekt over ouder misbehandeling, omdat de oor zaak vaak in ontspoorde mantel zorg ligt. Een vrouw die haar inwonende moeder vastbindt en kalmeren de middelen geeft omdat ze het anders niet bolwerkt; partners die hun ega isoleren van hulp verlening en en opsluiten; intimi datie; fysiek geweld en ouderen die vervuilen en verhongeren omdat de mantelzorger faalt. Het zijn schrijnende situaties die de projectgroep bovenhaal de in twee jaar. ,,Het is het tipje van het topje van de ijsberg," ge looft projectleider Marianne Quax. De tijd is vooral besteed aan het bewustmaken van misbehande- ling van thuiszorgwerkers en verpleegkundigen, huisartsen en politie en het aanreiken van gereedschap om verandering te brengen. „Het opvallende is dat hulpver leners terugkijkend stuk voor stuk gevallen aandragen waar misbehandeling in het spel kon zijn. Die herkenden dat voor heen niet," merkte Quax. Ook geriaters en politie bleken niet bekend met, het verschijnsel, er voer zij. Een hulpnetwerk op Walcheren tekent zich inmiddels af. Het maatschappelijk werk heeft een meldpunt voor oudermisbehan deling, bij de zorgverlenende in stellingen zijn speciale functio narissen voor de problematiek en er is een instructiepakket voor hulpverleners uitgezet. Quax geeft gastlessen bij verzor gingsopleidingen en er is een cn- sulatienetwerk actief dat bij de meldingen mogelijke oplossin gen beziet en inwerking stelt. Daarin zijn naast maatschappel ijk werk en thuiszorg ook de vrijwillige thuiszorg en ouderen- psychiatrie van Emergis, politie en RIO Walcheren betrokken. „Alleen worden de mogelijkhe den steeds beperkter," vrezen zij en hoofd Ine van Loon van het Maatschappelijk Werk. „Er verdwijnt zo veel uit de AW BZ-vergoedingen, huishoudelij ke hulp en thuiszorg worden duurder, indicaties voor opna men tehuizen zijn moeilijk. Er wordt steeds meer van mantel zorg uitgegaan terwijl veel men sen beiden werken en een gezin hebben. Het risico op ontspo ring wordt steeds groter." Het Provinciaal Overleg- en Sa menwerkingsverband Ouderor ganisaties en Zeeuws Instituut Scoop houden donderdag 27 mei een themamiddag over oude- renmishandeling in De Stenge in Heinkenszand. Doelgroep zijn de Zeeuwse Ouderenbon den, stichtingen Welzijn Oude ren en hulpverleners en vrijwilli gers op de Bevelanden. Marian ne Quax is spreker op de bijeen komst, die van 14.00 tot 16.30 uur duurt. SEROOSKERKE - Milieudefen sie gaat zaterdag 22 mei wande len door Walcheren uit protest tegen de nieuwe Nota Ruimte van minister Dekker. De organisatie is bang dat grote open en groene ruimten, zoals bij Vrouwenpolder en Seroosker- ke, verdwijnen als de plannen van de N57 doorgaan. De wandeling begint om 16 uur bij molen De Hoop in Seroosker- ke en duurt ongeveer twee uur. Milieudefensie stelt dat door de voorgenomen aanleg van de N57 het cultuurhistorische land schap van Walcheren verloren gaat. Eind april besloot de ge meenteraad van Veere (nog) niet akkoord te gaan met de aanW door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Elke maand een nieuw deuntje, spelletje of achtergrond op de gsm zetten, loopt flink in de kosten. 'Dat kan goedkoper', dachten Dennis Caslel (17) uit Zoutelande en Jimmy Hanraads (15) uit Oost-Souburg. En dus begon nen ze het bedrijf SMS XL waar ze de hebbedingetjes voor de helft van het geld aanbieden. Dennis Castel, de directeur, pakt het serieus aan. Het is niet zijn eerste bedrijf. Sinds een paar jaar bouwt hij websites. Dat gaat zo goed dat hij soms extra mensen moet inhuren om al het werk op tijd af te krijgen. De boekenkast op zijn kantoor door Gino van den Broecke HULST - De snelbus die sinds 7 april vorig jaar is gaan rijden als tegenhanger van de Breda- bus, zal nog zeker een jaar blij ven rijden. De bus rijdt van Stekene via Vrasene over de nieuwe parallelweg langs de Ex- presweg naar Antwerpen. Dage lijks maken ook Zeeuws-Vlamin gen gebruik van de busverbin ding, die veel goedkoper is dan de Bredabus. Vervoersbedrijf De Lijn was be reid om, naast de bus van Con- nexxion, bussen naar Antwer pen te laten rijden, maar stelde daarbij wel een minimum aan tal van 35 reizigers als eis. „We zitten met onze reizigers ver boven dat aantal. De Lijn is dan ook erg tevreden over het project. De busverbinding wordt met een jaar verlengd tot juni 2005 en dan zal men een be slissing moeten nemen of de bus definitief op het traject blijft rij den", aldus P. Vandereyden van Reizigersgroep Waasland. De Belgische snelbus was het antwoord op het opheffen door vervoersbedrijf Connexxion van de opstapplaatsen in onder meer De Klinge en Vrasene op het traject van de Bredabus naar Antwerpen. Reizigersgroep Waasland en de organisatie Attac zetten zich met succes in om weer een bus te laten stoppen op een aantal plekken net over de Zeeuws-Vlaamse grens. „De Bredabus stopt alleen nog in Antwerpen Linkeroever, maar voor een enkele rit moeten de Belgische reizigers dan wel 5 euro betalen zónder de mogelijk heid om een abonnement te ko pen. Dat is dus 10 euro per dag. Als je dan uitgaat van twintig werkdagen kom je op een onac ceptabel bedrag aan reiskosten uit", zegt Vandereyden. Goedkoper Ook Zeeuws-Vlamingen die in de Antwerpse regio werken of studeren maken vaak gebruik van de busverbinding. „Het is nu eenmaal veel goedkoper dan bij Connexxion en de portemon nee is toch belangrijk in deze tijd. We hebben vrij regelmatig dus Nederlandse reizigers en ook een aantal vaste klanten die dagelijks meerijden." Het al dan niet definitief wor den van de snelbusverbinding is ook afhankelijk van de Europe se budgetten. „Vandaar dat er in eerste instan tie wordt gewerkt met een tijde lijke verlenging van een jaar en wordt het niet direct een vaste lijnverbinding. We hebben ech ter goede hoop, dat De Lijn uit eindelijk de bussen permanent op het traject zal laten rijden", aldus Vandereyden. VEILINGHUIS Vandaag kijkdag kunst en antiek: 10.00-20.00 uur Morgen kijkdag van 10.00-18.00 u Veilingdata: Wo 12 mei. 19.00 uur. Dotëmei: 13.30 en 19.00 uur Herengracht 74. 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650680. annex slaapkamer laat zien dat het hem menens is. De keurig ge schikte ordners zijn gelabeld met: crediteuren, debiteuren, kas bank en mailing. „Ik wilde het bedrijf uitbreiden, maar wist nog niet waarmee. Zelf zette ik elke maand een an der liedje op mijn gsm. Dat werd best duur en zo kwamen Jimmy en ik op het idee om de ringtones en spelletjes zelf te verkopen." Dennis en Jimmy wisten eerst niks van de wereld achter de ringtones. „We zijn er ingedoken en ont dekten dat bedrijven er nog meer winst mee maken dan we al dachten. Of, om het maar even plat te zeggen: de kopers werden flink genaaid. Gemid deld kost een gewone ringtone 1,50 euro. Bijna iedereen han teert dezelfde prijzen. Wij ho pen, door 80 cent voor een ring tone te vragen, de concurrent werking aan te wakkeren zodat de prijzen overal omlaag gaan." De jongens maken de ringtones en spelletjes die ze verkopen niet zelf. „Het werkt heel simpel. Wij heb ben een abonnement bij een be drijf dat de ringtones, games, funcards en logo's aanbiedt. En via onze website kunnen de be zoekers een keuze maken uit het aanbod. Ze vullen dat in op on ze site en vrijwel direct krijgen ze het liedje of het spelletje op hun mobiel." Toch hebben de jonge onderne mers veel tijd moeten steken in het operationeel maken van de site. „We hebben er vier maan den met vier mensen aan ge werkt. Zondag zijn we officieel van start gegaan." De jongens doen dit naast hun school. Jimmy zit op de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren en Dennis volgt de oplei ding Handel en Verkoop bij het ROC Zeeland. Deze opleiding lijkt in zijn straatje te passen, maar Dennis bekent dat hij de lesstof al kent. „Drie jaar geleden ben ik mijn webdesign-bedrijf begonnen. Van financiën en zaken doen, wist ik niks. Dat heb ik allemaal geleerd van mijn oom die ook on dernemer is." Broekie Hoewel hij al jaren 'in het vak' zit, wordt hij door sommige men sen nog steeds voor een broekie aangezien. „Vorig jaar liep de webdesign zo goed, dat ik me wel moest aanmelden bij de Ka mer van Koophandel. Toen ik daar was, zag je ze denken: daar heb je weer zo'n kindje dat iets wil opzetten. Inmiddels merkt ie dereen dat ik nog steeds mee draai en dat het goed gaat. Lang zaam maar zeker beginnen ze me nu gelukkig echt serieus te nemen." Want het succes kwam Dennis niet aanwaaien. „Op de basis school had ik een flinke leerach- terstand opgelopen. Daardoor moest ik naar de Toorenvliedt- school voor speciaal onderwijs. Mijn achterstand heb ik dankzij die leraren ingehaald. En kijk nu eens waar ik sta. Ik ben er trots op dat ik op die school ge zeten heb en dat ik dit allemaal al bereikt heb." VLISSINGEN - De jaarlijkse zij- spanrit voor gehandicapten, de Zeelandia-Run, wordt zaterdag voor de achttiende keer verre den. De ongeveer 75 zijspannen ver trekken om half tien vanaf het Stadhuisplein in Vlissingen. De stoet wordt gevolgd door een wa- ?en van het Rode Kruis, een be- scmwagen, een ambulance en Kn touringcar voor de gezinsle den van de gehandicapten. De tocht gaat van Vlissingen naar fort Rammekens, Nieuwland, Arnemuiden, Oud Sabbinge, Wolphaartsdijk, Wilhelmina- dorp, Kloetinge, Goes en Hein kenszand. Na de lunch gaat de tocht verder in de Zak van Zuid-Beveland. Rond vijf uur somt het gezelschap aan op het Stadhuisplein in Middelburg. (advertentie) Dennis Castel: „Langzaam maar zeker beginnen ze me nu gelukkig echt serieus te nemen." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31