Weinig animo digitaal dorpshuis PZC PZC Inter Scaldes in oude glorie hersteld Wie maakt me los? V erbroederingstrip Jong Ambon geschrapt wegens onveiligheid €29 €29 Zes keer meer goederenwagons op spoor 11 Zowel beheerders als senioren maar matig enthousiast over internet agenda Familiedag in Borrendamme Voorstellen spreekuur B en W Werkstraf voor stelend duo Terneuzen geplaagd door graffitti Broomchemie hervat voor deel productie s,a9V Dublin TT iper Oslo-79" ch\ NU l Q ie" baiier Venetië 'eer erona39* basiqair.com ;"9 73, 0900-0737 sch 60.000 stoelen OP OP! ETïïl ifrnrjtob Paardekam 0PELLE - Het aantal goede renwagons dat tussen Goes en Bergen op Zoom rijdt, is in 2003 verzesvoudigd ten opzichte van de drie jaar ervoor. Dat blijkt uil cijfers van het ministerie van Vrom. De Belangenvereni ging Aanwonenden Spoor hoopt dat de gemeenten nu eindelijk Ellen optreden. inde jaren 2000 tot en met 2002 reden er zo'n 52 wagons (het mi- dinsdag 11 mei 2004 nisterie spreekt over bakken) per dag over het Zeeuwse spoor. In 2003, het jaar waarin Cobel- fret van start ging, is dat geste gen tot 302 wagons. „Daar zijn we best van geschrokken", zegt T. Richel van de BAS. „Natuur lijk wisten we dat er meer bak ken passeerden, maar niet dat het om zo'n stijging gaat." Volgens de BAS is er sprake van een overtreding van de wet, om dat het aantal goederenbakken niet met meer dan 45 procent mag stijgen zonder gedegen on derzoek naar de hinder. De vere niging hoopt dan ook dat de nieuwe cijfers de gemeente Ka- pelle doen inzien dat ze handha vend moet optreden tegen Pro- Rail, het bedrijf dat het goede renvervoer over het spoor re gelt. De Raad van State bepaal de enkele weken geleden dat ge meenten dat ook daadwerkelijk mogen doen. Kapelle had eerder nog gesteld dat ze niet kon optre den, om vervolgens een handha- vingsverzoek van omwonende M. Ortelee door te sturen naar het ministerie van Vrom. Onte recht dus. De aanwonendenvereniging en Ortelee hopen dat Kapelle nu eindelijk ingrijpt. „Ze hebben het lang genoeg op zijn beloop gelaten", zegt Ortelee. „Het is nu helemaal klip en klaar dat er iets gebeurt dat niet mag. Zes keer zoveel bakken als het jaar ervoor. Dat kun je de mensen toch niet aandoen? Het gaat alle perken te buiten. Als de gemeen te nu niet optreedt, vraag ik me af of ze wel voor haar burgers staat." Richel denkt daar niet anders over. De belangenvereni ging heeft de gemeenten Goes en Reimerswaal aangeschreven met het verzoek handhavend op te treden tegen ProRail, zeker nu duidelijk is dat het aantal goederenwagons met veel meer dan 45 procent is gestegen. rioor Esme Soesman SCHARENDIJKK - De digitali sering van dorpshuizen op Schouwen-Duiveland komt maar moeizaam op gang, met na- door logistieke problemen. Van spontane aanloop lijkt nog nauwelijks sprake. Wel is er be hoefte aan begeleiding. Multime diabedrijf Nuformer Digital Me dia uit Zierikzee beraadt zich opeen aanpak die daar op aan sluit. De dorpshuizen in Scharendij- ke. Bruinisse en Brouwershaven gelden als 'proefstation'. Inmid dels zijn ook computers neerge zet in de dorpshuizen in vijf an- idere kernen op het eiland. Met het digitaliseringsproject wil de gemeente Schouwen-Duiveland (advertentie) REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; «terdags tot 12.00 uur een basisvoorziening bieden aan de bevolking. Door in elke kern een gratis computer met inter netaansluiting te installeren, bied je alle mensen de gelegen heid met dit nieuwe medium in zee te gaan en kunnen zij voor komen op achterstand te raken, schetst F. Babijn van de gemeen te. Oorspronkelijk was het de be doeling voor 1 februari van dit jaar alle computers te hebben ge plaatst. Dat bleek in de praktijk tegen te vallen, zegt R. Delf- gauw van het aan het project verbonden multimediabedrijf. Lang niet elk dorpshuis be schikt bijvoorbeeld over een ka belaansluiting, er waren proble men met de provider en niet alle dorpshuisbeheerders reageer den instemmend op het initia tief. Enkele van hen hebben het project ook afgewezen. Bekendheid Zo niet de Scharendijkse beheer der A. Wesdorp. Ook zij consta teert dat er van spontane aan loop vooralsnog geen sprake is, maar ze is er het type niet naar om zich daar dan maar gewoon bij neer te leggen. Er moet meer bekendheid aan worden gege ven, vindt zij. Ook onder bijvoor beeld toeristen, die tegen beta ling terecht kunnen. „Misschien moet ik folders op de campings neerleggen", overdenkt ze. Wat haar eigen toko betreft, werkt ze toe naar een internet- dorpscafé. Door verschillende activiteiten met elkaar te combi neren (een nieuw biljart, darten, klaverjassen én internet), hoopt ze mensen de drempel naar de computer over te helpen. Overi gens blijkt er onder ouderen wel degelijk belangstelling voor de 'openbare' computer te bestaan. Wesdorp heeft zestien gegadig den voor een computercursus. Het ontbreekt echter aan vrijwil ligers die deze belangstellenden wegwijs willen maken. „Daar hebben we, binnen het beschik bare budget, een oplossing voor gezocht", reageert Delfgauw. „Dat plan is in voorbereiding." Volgens Babijn biedt de compu teraansluiting in ieder geval le gio mogelijkheden voor hen die er mee aan de slag willen gaan. Als er een feest is, kunnen kinde ren zich vermaken met compu terspelletjes, er kan door de dorpsraad een gezamenlijke dorpssite worden gemaakt en de beheerder kan er zijn admini stratie op bijhouden, somt hij en kele opties op. „Het is een instru ment dat mede als bindende fac tor kan dienen." Ouderen lopen de deuren van de dorpshuizen nog niet plat voor computers met internettoegang. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Pontes Scholengroep, 19.30 uur: PvdA-debat 'Zeeland, het de- cor voor een rijk leven'. iZIERIKZEE - Ter viering van jde Dag van de Verpleging, aan- Istaande woensdag, wordt in zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee een familiedag gehou den. Tassen 10.00 en 11.30 uur wordt er een gevarieerde markt gehouden, 's Middags kunnen bewoners, familieleden en ken nissen in de recreatiezaal aller lei oud-Hollandse spelletje spe len. Ook is er een presentatie van de quiltgroep uit woonzorg centrum Poortershof in Brou wershaven. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De reis van de Middel burgse voetbalvereniging Jong Ambon naar het Molukse eiland Ambon gaat niet door. De situatie is te onveilig. Jong Ambon wilde twee wedstrijden spelen te gen gemengde teams van christenen en moslims en enkele voetbalclinics verzor gen om zo beide geloofsgemeenschappen op Ambon nader tot elkaar te brengen. „Zoals de situatie nu is", aldus penning meester J. Meza, „is het doel van onze trip, herstel en verzoening, niet te realise ren. Het belangrijkste is, dat er rust en vrede komt. Dat wij die trip niet kunnen maken, is bijzaak." De Molukse gemeenschap in Zeeland heeft zich sinds 1999 op diverse terreinen bezig gehouden met het gewelddadig con flict op de Molukken. Vanaf het begin van de burgeroorlog, waren er stille toch ten, benefietconcerten en geldinzame- lingsacties. De Zeeuwse Molukkers steun den onder meer een verpleegkundigen project. Ook sportvereniging Jong Ambon deed een duit in het zakje door middel van een benefietduel tegen Roda JC. De op brengst kwam ten goede aan een woning project op Ambon. Op uitnodiging van de burgemeester van de stad Ambon werd besloten een reis te organiseren met het doel de verbroede ring tussen moslims en christenen kracht bij te zetten. De voetballers, inclusief be geleiders en supporters, zouden van 21 augustus tot 8 september op de Moluk ken verblijven. Geweld Na een periode van rust en geweldloos heid brak in de nacht van 24 op 25 april het geweld weer los. De veiligheid voor de plaatselijke bevolking en dus ook voor Jong Ambon kan niet gegarandeerd wor den. „Een aantal spelers was niet bereid door Mieke van der Jaqt KRUININGEN - Vanuit de ontbijtserre van Inter Scaldes in Kruiningen lijkt het alsof er niets gebeurd is. Het gazon, de buxus- en taxushagen zijn geschoren, de vrouwenmantel staat op bloeien en op de pas geknotte bomen staat al een lente groen pruikje. De zon schijnt en de vogel tjes zingen. Toch brandde nog maar een half jaar geleden het hele hebben en hou wen van Claudia en Jannis Brevet af: het befaamde tweesterrenrestaurant met hun woning erboven werd compleet in de as gelegd. „Ons huis, onze baan en ons bezit: in één keer weg", vat Jannis Brevet de ramp sa men. „Alleen het hotel bleef gespaard, omdat de wind gunstig was." Aan de voorkant van het oude gebouw, ooit een dierenartsenpraktijk en een ma rechaussee-kazerne, ziet het er heel an ders uit. Overal staan bestelwagens, spe- ciekuipen, betonmolentjes, kruiwagens, latten, planken en platen. In en om het restaurant lijkt het alsof het hele bouw- vakkersgilde van Zuid-Beveland aan de arbeid is. Er wordt gegraven, geschil derd, gestuct, tegelwerk en loodgieters- werk gedaan en elektriciteit aangelegd. Rustig De rietdekkers zijn al naar huis, zodat het gebouw zijn oude glorie alweer staat uit te stralen. Iedereen is bezig om de zaak binnen twee weken weer tiptop in orde te krijgen. „Straks komen de stof feerders, de leveranciers van meubilair en andere zaken die echt tot na de bouw moeten wachten", zegt Claudia. Het echt paar, de maïtre en de gastvrouw, is won derlijk rustig als je bedenkt wat er nog al lemaal moet gebeuren. Maar ze staan op het standpunt dat ze het ergste wel hebben gehad, en dat is bij nader inzien ook zo. Niet alleen zagen ze de zaak van hun dromen, die ze net drie jaar tevoren hadden overgenomen, in vlammen opgaan, in de zes maanden daarna speelde ook nog de verzekerings kwestie. Door fouten van tussenpersonen met het oversluiten van verzekering, was niet dui delijk wie de schade moest gaan beta- len.Brevet onderstreept dat de klanten. voor tachtig procent buitenlandse fijn proevers, niet in een heel ander Inter Scaldes terecht zullen komen dan voor de brand. „Het allerbelangrijkste is na tuurlijk het eten en dat blijft zoals het was: veel vis, heel vers en vooral van dichtbij. De ambiance zal niet veel ver schillen. Je koopt natuurlijk nergens de- Zelfde meubels en stoffen, maar wel iets dat erop lijkt. De keuken is wel veran- TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid C. Freeke van de LPF en F. Babijn uit Oostburg stellen voor dat de bur gemeesters J. Lonink en J. Sala een wekelijks spreekuur voor de bevolking gaan houden. Freeke heeft er schriftelijke raadsvragen over gesteld.Een spreekuur van de burgemeester werkt volgens het raads lid 'drempelverlagend'. Hij schrijft dat hem 'uit reacties uit de burgerij' gebleken is dat er behoefte bestaat aan een wekelijks spreekuur waarin de burger zijn grieven kwijt kan of vragen kan stellen. Ook Babijn, die bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen geen zetel namens de LPF in Sluis wist te bemachtigen, vindt dat de inwoners de kans moeten krijgen hun wen sen, grieven of suggesties rechtstreeks aan de burgemees ter te richten. Hij heeft hiertoe een brief aan de Sluisse ge meenteraad en het college van B en W geschreven. MIDDELBURG - Ze vertelden gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter op het belachelijke idee te zijn gekomen om een leuke jas te stelen. De 23-jarige vrouw uit 's-Gravenpolder en haar 25-jarige vriendin uit Nijmegen schaamden zich voor hun gedrag. Ze hadden het thuis niet durven vertellen. Politierechter B. Doorewaard Boekhout vond twintig uur werkstraf passend voor het stelende duo. De verdachten gaven toe 30 november vorig jaar in het uitgaanscircuit van Goes drie jassen (met een portemonnee en een mobie le telefoon) uit een garderobe in een uitgaansgelegenheid te hebben gejat. Aan een van de slachtoffers, die haar jas niet meer heeft teruggezien, moeten de vrouwen 88 euro schadevergoeding betalen. De rechter waarschuwde de twee: „Jullie bevinden zich op een hellend vlak. Bij een volgende keer wordt het gevangenisstraf." TERNEUZEN - Het stadscentrum van Terneuzen gaat ge bukt onder een ware graffiti-plaag. Tientallen winkels, gebouwen en andere objecten waren de afgelopen dagen het doelwit van 'vuilspuiters'. Verschillende middenstan ders uit de Noordstraat en Brouwerijstraat in de binnen stad hebben aangifte gedaan bij de politie. Middenstandswoordvoerder A. Stoffels vindt dat de ge meente actie moet ondernemen. Hij wil zo snel mogelijk overleg met de gemeente over een collectieve aanpak. „Het schoonmaken kost ontzettend veel geld. De midden stand moet daar niet alleen voor opdraaien." Stoffels wordt op zijn wenken bediend door het WD-raadslid P. Broekhuysen. Die doet B en W in een toelichting op schriftelijke vragen over de bekladding de suggestie aan de hand een soort Tik op stuk'-beleid toe te passen, zodat eventuele daders zelf hun creaties moeten verwijderen. door Wout Bareman (advertentie) foto Dirk-Jan Gjeltema om onder deze omstandigheden te gaan en dan kun je geen representatief elftal op de been brengen", zegt trainer B. Pen- tury. Voor Jong Ambon waren twee data van belang: 25 april, de dag dat 54 jaar geleden de Vrije Republiek Zuid Moluk ken (RMS) werd uitgeroepen, en 5 juli als er presidentsverkiezingen worden gehou den. „Als die twee dagen rustig voorbij waren gegaan, dan hadden we met een ge rust hart kunnen afreizen." Mede-organisator J. Pentury had giste rochtend nog contact met leden van het organiserend comité op Ambon. „Ook zij stelden duidelijk dat het niet raadzaam is om te gaan. Een later tijdstip is beter, ook gelet op het doel waarvoor we had den willen gaan." Vanuit Ambon is er wel op aangedrongen om contact tussen Zeeland en Ambon te blijven onderhouden om wellicht in een later stadium - als de situatie weer nor maal is - alsnog de verbroederingsreis te maken. Het echtpaar Brevet wordt omringd door mensen die hebben geholpen bij de wederopbouw van Inter Scaldes. foto Willem Mieras derd. Die was in de loop der jaren ge groeid met kleine en grote aanpassingen. Nu is de keuken open en overzichtelijk en pilaren staan er niet meer in de weg." Een béétje open is Inter Scaldes al wel, al thans het hotelgedeelte. Gasten van de Four Freedoms Awards, afgelopen week einde, hebben er gelogeerd maar meer dan een ontbijt kon het echtpaar Brevet nog niet serveren. TERNEUZEN - De broomderi- vatenfabriek Broomchemie in Terneuzen heeft de productie gisteren voor een belangrijk deel hervat. Alleen het pro ductieproces waarbij gebruik wordt gemaakt van waterstof ligt nog stil, na de brand van zondagavond. Volgens de direc tie lijdt het bedrijf beperkte schade. Gisterochtend is het onderzoek begonnen naar de oorzaak van de brand op een trailer met wa terstofcilinders. Die brand ont stond omstreeks negen uur na een lek in één van de twaalf ci linders op het achterterrein van de fabriek. Het inderhaast opge roepen crisisteam op het stad huis besloot vanwege mogelijk explosiegevaar de omgeving af te grendelen, de scheepvaart op het belendende Kanaal Gent-Terneuzen stil te leggen en adviseerde streekziekenhuis De Honte de ventilatie uit te schakelen. De productie bij Broomchemie werd stilgelegd en de ploegendienst zocht een veilig heenkomen. Omstreeks half één, toen de in houd van de cilinder was opge brand, had de brandweer de si tuatie onder controle. De overi ge cilinders op de trailer waren de uren daarvoor met waterka nonnen koel gehouden. Burge meester J. Lonink van Terneu zen gisteren: „Bij de brandweer bestond enige onzekerheid over de mogelijke gevolgen van een explosie. Dat leidde tot de nodi ge spanning. Gelukkig is door kordaat optreden van de brand weerlieden erger voorkomen. Want de gevolgen hadden desas treus kunnen zijn." Volgens Lonink is er geen reden de procedures, zoals die onder meer vervat zijn in de rampen plannen, aan te scherpen. „We hebben een heel duidelijk beeld van de situatie. Onze brandweer korpsen zijn heel goed ingesteld op dit soort gebeurtenissen, om dat we in de Kanaalzone nu een maal een flink aantal van dit soort risicobedrijven hebben. Met de opgedane ervaring doet de brandweer z'n voordeel." Manager J. van der Wal van Broomchemie, die gisteren al leen maar kpn gissen naar de oorzaak van de brand, verwacht dat de deelproductie waarbij wa terstof wordt gebruikt in de loop van de week wordt hervat. De fabriek is zelf niet verant woordelijk voor de opslag van de waterstofcilinders. Die ligt bij leverancier Air Liquide uit Terneuzen. „Die mensen garan deren ons optimale veiligheid. Wat nu is gebeurd, mag niet, maar het is toch gebeurd. De schade valt mee, want, het enige dat echt heeft gebrand, was het gas uit die cilinder. Maar je ziet welke gevolgen zo'n lekje kan hebben." BASI° AID ""oat nn 2D hestem- minr' Londetl ,land' lei Q" en- Der J yfelQ AIR Vanaf Rotterdam Airport ^aart- maatschappij. U bëfaalt uijslqitend voor de. ha»;— ^Ven voor Benijd \en daar rt.99 alt ze!f NU U Alt waar. Airport iar- naast Vanaf Rotter „^rrieen: hoe u v' int NU Ce ,'igen vana, Rotterdam Airport toe_ Kopenhagen ^'<oper pers' maf NU .99 \ets \ti- fa\ 99 9in4. UW t„ - .cu, af A, Vanaf Rotterdam Xrport por, kunt Girona 79" voor veri in- uw /i. U hoeft Vanaf Rotterdam Airport rjj te staan indie reis' NU^ 1 H de y H Jet ruim6 Vanaf Rotterdam Airport tijden tot rreOHm-. - K pas- sagie Stockholmlage is er nn er- ker NIJ A 1 Q 9e droj. vanaf J ort waar Vanaf Rotterdam A.rport jage wordt'-ingenomen. Snel inchecken bij ee~ balie is 2 I Nice -c5 en rat Q minu. ek- tijd s/af ~'«m-icnéck- 963 NI in G varu Hoe v de k&aft—nog NU 99 Verona 39" Aan bag. ,uw /d- _J>rdt een lóe^tog-geneven van 5 euro perk" -""''«hroic Fenaarantie voo' boek direct heid. boeL(25 ct/min) bel dan ons Call Center"Ü9üCTr0737. 11,12, 13 mei Speciale actiedagen Enkele reis, excl, belastingen, wijzigingen voorbehouden. Kijk op basiqair.com voor de acüevoorwaarden. BASIQ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29